"Dans maar mee je leert het als vanzelf Vrolijk volks dansfeest in Groenoordhal /fS- Veiligheid Leedewijk laat te wensen over Oranjegrachtsfeer van vroeger O LEIDEN >\1980 s iV /eidei> Alle groepen nogeens op het toneel bij de af scheidsceremonie Met overgave luistert het publiek in hetfolkcafé naar de muziek van de Joegoslaven. LEIDEN - Een onderzoek onder de bewoners van de Leedewijk (Merenwijk) heeft uitgewezen dat een groot aantal buurtbe woners zeer ontevreden is over de verkeersveiligheid hun wijk. Belangrijkste probleem in deze buurt is de Broekweg die volgens bewoners onveilig wordt ge maakt door te hard rijdende bromfietsers. Uit tal van opmer kingen is op te maken dat ook de Zilverschoontuin als zeer onvei lig wordt beschouwd, vooral het gedeelte tussen de rondweg en de toegangsweg tot de Banken. Ook het kruispunt Broekweg/Gooi- meerlaan wordt onveilig ge noemd. Door de gemeente is hier al een tunneltje gepland. De buurtbewoners vragen ook om maatregelen die de snelheid van het verkeer afremmen. Het ontbreken van een NS-station in de Merenwijk wordt door een groot aantal buurtbewoners als een gemis ervaren. Over het al gemeen wordt het openbaar ver voer in de wijk als onvoldoende gekwalificeerd. Men vraagt om een uitbreiding van de busdien sten. Uit het onderzoek, dat op touw is gezet door het "bu'urtcomité Leedewijk" blijkt dat de wijk zo in elkaar zit dat veel conflicten ontstaan tussen automobilisten, fietsers en voetgangers. Volgens het buurtcomité is de gemeente er niet in geslaagd duidelijk te maken of men mikt op een ver menging of scheiding van de ver- keerssoorten in de Leedewijk. Een meerderheid van de bewo ners is daarover ontevreden en voorstander van een woonerf of verkeersdrempels in de straten. Het buurtcomité heeft naar aanlei ding van het onderzoek e< derhoud gevraagd met wethou der Waal van ruimtelijke orde ning en verkeer om de gesigna leerde problemen nader toe te lichten en afspraken te maken over de aanpak de verkeers- en vervoersproblemen. ADVERTENTIE DE BESTE MERKHORLOGES IN QUARTZ EN ANKER PRISMA - CERTINA - SEIKO JUNGHANS ENZ. VAN 50,- TOT 3000,- V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 LEIDEN - De tonen van panfluit, doedelzak en gitaar zijn verklon ken, het geluid van trappelende voeten verstomd, het Internatio naal Volksdansfestival dat vrij dag begon is weer voorbij. De le den van de deelnemende groepen wierpen gistermiddag hun bloe men in het elke keer weer "we want more" roepend publiek. Het kon er maar niet genoeg van krij gen. En zo ging het eigenlijk elke voor stelling. Het zou een gave puin hoop zijn geworden als al die groepen aan het bis-geroep had den mogen toegeven. Dan was geen voorstelling voor één uur 's nachts geëindigd Maar gelukkig hielden de groepen zich aan de instructies van de festivalleiding. Dat was toch iets dat opviel tij dens dit festival: het ging alle maal heel soepeitjes. Het draai boek liep niet te veel uit en toch bleef er genoeg ruimte voor groe pen en publiek om "samen te komen". "Het festivalpubliek is erg tevreden en plezierig publiek", zegt Joop de Haas, die het horecagedeelte in de Groenoordhallen onder zijn hoede heeft. Zijn 26 man sterke vaste kern is drie dagen soms van zeven uur 's morgens tot half drie 'snachts in touw geweest. Geen wonder als je bedenkt 's nachts er - inclusief het fraaie koude buffet ten af scheid - 18.000 maaltijden (lun ches en diners) zijn klaargemaakt en uitgeserveerd. "Weet je wat ze het leukst vonden, die Hollandse koffietafel. Al die verschillende soorten brood, dat was iets heel bijzonders". En om een kleine indruk te geven van de hoeveelheden die alleen door de groepen zijn weggewerkt wijst hij nog even op torens kratten met flessen spa. "Achthonderd li ter". Fanaat En daarbij rekende hij niet wat de 12.000 bezoekers zo tussendoor allemaal hebben verbruikt. Twaalfduizend een getal waarvan de organisatoren NEVO (Dick van de Vooren) en gemeente Lei den (Hans Kagie) in 1967 nooit hadden durven dromen. Hans LEIDEN - Dat de oude feestneuzen- rij na renovatie niet behoeft te verdwijnen bewees de Oranje- gracht zaterdag wel. In een ge zellig versierde straat werd 's morgens om tien uur al door de voorzitter van het buurtcomité, de heer J. Philippo het startsein voor de viswedstrijd gegeven. Ie dereen was van de partij en de in ere herstelde gracht werd beju beld. De dames Velthuizen en Le pelaar hadden er speciaal een hengel voor aangeschaft. Onder het vissen door wilden ze wel even kwijt dat het hier prima wonen is. Ook dc heer Serdijn,die al 43 jaar in dit buurtje woont, vindt dat de sfeer van vroeger helemaal is te ruggekeerd. En....de vissen beten. De heren Moenen, De Mey en La- terveer legden met elk negen aan de haak geslagen vissen beslag op de eerste plaats. Zij mochten het eerst kiezen uit de door buurt- winkels beschikbare prijzen. Daarna kreeg iedere buurtbewo ner de gelegenheid een prijsje in de vorm van een versnapering tot zich te nemen. Kagie: "Het eerste festival was in de Stadsgehoorzaal, met pijn en moeite kregen we toen driehon derd man binnen". Van dat hoge bezoekersaantal nu is zeker vijftig procent gewoon be zoeker van de voorstelling of van enkele evenementen. De rest is echt volksdansfanaat. En dan is dat fanaat niet onplezierig be doeld, want wie het enthousias me zag waarmee zaterdag bij voorbeeld werd meegedaan een de dansinstructie van de Honga ren, kon daar alleen maar een ple zierig gevoel aan overhouden. Andere VIP's die presentatrice Eveline "Velsen kon verwelkomen waren de ambassadeurs van Hongarije en Joe goslavië, de culturele attachés van Spanje en Frankrijk, burgemeesters uit de burgemeenten en oud-burge- Vis. Voor iedereen was plaats in de kring. Jong en oud. Voor het eerst wat onwennig op zo'n festival of oude rot in het "vak". Het maakte niet uit of je nu en dan eens in de fout ging. Er was altijd wel ie mand die je weer in het goede spoor trok. Nieuw Het nieuwe evenement "Ontmoet de groep" deed het heel leuk. Je kreeg de gelegenheid de dansen - ontdaan van de kostuumpracht - te bekijken. En in zo'n driekwar tier - al liep het weieens uit - leeder de totale leek op volks- dansgebied toch m eer dan tij dens de instructie, die veel meer was afgestemd op mensen die al iets van volksdansen weten, het contact liep wat soepeler want vragen riepen weer andere op en een gesprekje hoe gebrekkig ook kwam al gauw te stand. En dat was ook een van de aantrekke lijkheden van dit festival. Wie uitsluitend voor de kleding of het folkcafé kwam, deed er goed aan zich zeer tijdig te melden op de plek waar dat plaatsgreep. Bij die kostuumshows waren het na tuurlijk de Oosteuropese landen die het meest de aandacht trok ken. Hun vaak nog authentiek kostuums worden ook dan door geen enkele hedendaagse mo de-meester overtroffen. Vooral de Joegoslaven hadden een keur aan beeldschone kostuums mee gebracht. Muziek In het folkcafé - waar het ook altijd even druk was - dit keer een keur van orkesten. Dit festival ken merkte zich door het groot aantal orkesten. Brachten vroeger al leen Oost-Europese groepen een eigen orkest mee. nu hadden alle groepen hun eigen specifieke be geleiding. Plezierig voor het folk café dus want naast de Neder landse groepen Prelaz en Ranja die in volksdanskringen het neusje van de zalm zijn, werd het café nu bevolkt door de meest uiteenlopende nationaliteiten, die de vreemdste instrumenten tot denneappels toe, met zich mee voerden. En ook daar wist men vaak van geen ophouden. Want als volks dansers eenmaal bezig zijn dan is het heel moeilijk ze de deur uit te krijgen. Daar kan Renier de Graaf, lid van de serviceploeg van meepraten. Ik heb vannacht nachtdienst gedraaid. De cam ping bewaken. De school in de gaten houden. Bovendien als er iets gebeurt moet er toch iemand bij de hand zijn die goed de weg weet naar arts, ziekenhuis enz. Nou die laatste ging om half zes vanochtend naar bed. En dan staan ze wel 's ochtends om half tien weer op de dansvloer hoor". Zevende maal Renier, dit jaar vergezeld van zijn echtgenote Bea, loopt al voor de zevende maal mee op het festival. Waarom? Nou, je maakt het festi val echt mee hè. Je bouwt het op en je breekt het af. Natuurlijk moet je werken maar je hebt een hoop plezier ook en bovendien kost het je geen cent". Die paar dagen vakantie die hij er voor moet opnemen, die telt hij niet mee. En volgende keer zijn ze weer van de partij Bea en Renier, net als al die andere vrijwilligers die door hun inspanning de kos ten van het totale spektakel, inclusief het tiendaagsprogram- ma voor de buitenlandse gasten op 250.000 gulden kunnen hou den. Voor die vrijwilligers zit het er na de "farwell-party" vanavond weer voor twee jaar op. Tenmin ste als de plannen waarmee NE VO en gemeente Leiden spelen niet kunnen doorgaan. Elk jaar een Volksdansfestival is eigenlijk de wensdroom van de NEVO. Hoe? Dat zal allemaal nog moe ten worden uitgedacht. In elk ge val zal de beschikbaarheid van vrijwilligers waaraan men in sep tember al weer gaat dokteren een heel belangrijke rol spelen. Maar het wordt in elk geval "Tot ziens in Leiden" of dat nu 1981 of 1982 HÈNRIËTTE VAN DER HOEVEN Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de film 1 en 1 is 3 van de Duitse regisseur Heidi Genee vertoond. De film werd vorig jaar gemaakt en is een komedie over een feministi sche situatie waa rin een jonge vrouiv die in verwachting is. moet beslissen wie de vader wordt. Er zijn twee voorstel lingen: 20 en 22.15 uur. DuivensporU 1 LPV 'De Snelvlieger" hield een wedvlucht vanaf Wuuslwezel met 398 duiven. De uitslag was: 11. Klinkhamer. 2.9. M. de Lange en Zn., 3. B. Delsas- so,4,10. J. den Dunneen Dr..5. C. v.d. Berg, 6. F. Compter, 7. J. v.Seggelen,8.A.Wilteveen. Duivensport(2) LPC hield een wedvlucht vanaf Duffel. De uitslag was: 1.6,7. N. de Groot en Zn., 2,5. P. Groenendijk, 3. P. Landes- UITNODIGING RECEPTIE BURGEMEESTER Maandag 18 augustus a.s., wordt mr. C.H. Goe- koop in een openbare vergadering van de ge meenteraad geïnstalleerd als burgemeester van Leiden. Na afloop van de installatie begint om 21.15 uur in de Burgerzaal van het stadhuis een receptie, waar inwoners van Leiden en vertegenwoordigers van verenigingen, instel lingen en bedrijven van harte welkom zijn om kennis te maken met het echtpaar Goekoop. Belangstellen den wordt verzocht de ingang aan de Breestraat te gebruiken. Verder werd met umge duwen gevlogen vanaf St. Ghislam De uitslag: 1.5.7.9. J. Rozier 2.10. W.L. Onstenk, 3. Fr. Gijsman.4. P. Groenendijk, 6 L. Engel. 8. N. de Groot en Zn. Duivensportf 3) LPV "De Snelvlieger" hield een wedvlucht vanaf Noyon met 85 duwen. De uitslag was 1.4. J. v. Seggelen, 23-10. A. Witte- veen. 3. N. Bink. 6. A Com pier. 7. J. den Dunne en dr.. 83. M. de Lang- DuivensporU 4) PV "De Blauwkras" hield een wedvlucht St. Ghislain met 80 duiven. De uitslag was: 13 F. v.d.Wetering,2.A Fhppo.3.4 B.Diersman.5.7. H. Koome.6. A. v. Holst. 8. IJ. Vinkestein. 10. P. de Mooy. Verder werd met 395 duiven geiüogen vanaf Duffel. De uit slag was: 13,6,10. P Gijsman en Zn., 2. F. v.d. Wetering. 3. W.Siera .4. T. v.Egmond7.G. Blom, 8. J. Schipper, 9. R. v.d. Geer. DuivensporU 5 PV "De Reisduif' hield een wedvlucht vanaf Duffel. De uitslag was: 1.6. W.vOosten, 23Strik-v.d.Hart, 4.W. Kop. 5 3.P.Mnntcn.7.S r 8. N. v.d. Dop en Zn., 10. J. Smit. Verder werd met jonge duwe gevlogen vanaf St. Ghislaii De uitslag: 1.10. P ÜOOtzn, 2.43W. Tolboom, 3.63. Kop. 7. S. v.d Hoven. 8 N.v.d. Dop en Zn DuivensporU 6) PV "De Rijnklievers hield wedvlucht vanaf St. Ghis met 144 duwen De uil was 12.H Kok, 3. H. Wei Mil. 7.8.10 Gebr.Hoogei 9. H.Sladek. Verder werd gevlogen Duffel met 346 du i ren I slag 12.4.6. S. rGoozei Hoogerixirst5IV Jacol Wal. 10. P. v.Gi DuivensporU 7) PV "Leiderdorp' hield een UH>dvlncht vanafSt Ghislain De uitslag was 123 P.Sloos. i A IInr 1,44. U Roode. 7 F Hoogcnx>rst, 8. J v. Laar. 9.10 H Fhppo Verder werd gevlogen vanaf Duffel. De uitslag was 1.3 P Sloo 2 H h 4 F

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3