"In een dorp ben je de vraagbaak voor iedereen" \oorschoten wil zeven eeuwen marktrechten groots vieren ïeic/se agenda "Het Wedde" trok al 2500 bezoekers Van Gemeren neemt na 35 jaar a fscheid van politiekorps Burgerlijke stand Treinen staan uur stil Veel publiek bij Wassenaarse wielerronde VOORSCHOTEN - De 15-jarige Ad de Bruin kocht bij kassier Frans de Vries zaterdagmorgen om 10 uur het eerste kaartje voor het splinternieuwe zwembad "Het Wedde". Na hem volgden er za terdag nog 900 en zondag kwa men er 1600 bezoekers voor het zwembad. Het nieuwe zwembad werd vrij dagavond al ingezwommen door de leden van de gemeenteraad en de commissie voor sport en re creatie. Vooral zaterdagmorgen was het in het begin een gedrang om een kaartje voor een speciaal tarief te kopen. De meningen zijn over het algemeen positief over het zwembad, hoewel men zich kan afvragen of de gemeente Voorschoten nog niet enige we ken had moeten wachten met de openstelling. Het zwembad zelf is opgeleverd, maar diverse onderaannemers zijn nog niet gereed. Zo kan de midget-golfbaan, het bobbelbad en het solarium nog niet worden gebruikt, terwijl ook de aanne mer, die de parkeerplaatsen moet maken, het lelijk laat afweten. Ook de beplanting en de afwer king van de groenstroken laat nog veel te wensen over. Door een verkeerde aanleg is het nu mogelijk om via het zand in het buitenbad te zwemmen. Wie wil zwemmen kan dat doen in "Het Wedde" en over enige we ken verwacht men dat de bijko mende voorzieningen ook gereed zullen zijn. Het nieuwe zwembad "Het Wedde" is voor'gebruik gereed. Dat bewezen zaterdag en zondag honderden zwemmers. Enkele on derdelen zijn echter nog niet klaar, zoals de midget-golfbaan, het bobbelbad en het solarium. MAANDAG 18 AUGUSTUS 1 Bk*.*.— -f- ZOETERWOUDE - "Het is niet moeilijk om als agent verzet of een grote mond uit te lokken. Je wilt het niet, maar desondanks gebeurt het soms toch. Dan moet je gewoon een gladde rug hebben. Ik heb altijd eerlijk willen zijn, maar ik wil dan ook eerlijk worden behan deld." De heer Van Gemeren neemt deze maand afscheid van het Hazers- woudse/Zoeterwoudse politie korps, waarin hij vijfendertig jaar dienst heeft gedaan. In die jaren is hij voor vele burgers een goede bekende geworden. Niet in de laatste plaats ontstonden contac ten omdat hij in kleine dorpen als Hoogmade, Rijpwetering, Oud Ade, Zoeterwoude en Benthui zen werkte. Over het werk dat hij daar deed ver telt hij nu: "Ik begon eigenlyk in Hoogmade, een dorp dat mij in 1945 werd toegewezen als werk terrein. Ik heb me altijd al thuis- gevoeld in het dorpsgebeuren. Temeer daar ik zelf ook in een dorp, Krimpen aan de Lek, ben geboren." "Je moet heus niet denken datje in zo'n kleine plaats van een rustige diensttijd kunt genieten. Je bent immers de vraagbaak voor ieder een. Iedereen kent je en iedereen weet je te vinden", aldus Van Gemeren die vertelt dat vooral de bevolking van Hoogmade hem wel lag. "Die zeggen je de dingen tenminste recht voor je raap.. En je kan dat bij ze terugdoen. In de stad ben je eigenlijk meer een "Het gebruik van de surveillance auto in plaats van de fiets is daar eigenlijk een van de oorzaken van. Ikzelf vindt dat je als poli tieman in de eerste plaats als mens tegenover de burgers staat. Ze zijn er tenslotte niet voor mij, als agent ben ik er voor de men sen. Dat heb ik zo goed mogelijk geprobeerd voor ogen te houden. Contact met de mensen is erg belangrijk. Je moet daarvoor wel bereid zijn met de mensen mee te denken en af en toe ook eens een oogje dicht te doen. Maar als het erop aankwam dan greep ik toch in, ook al moest ik een goede kennis bekeuren." Harde hand Hij geeft toe dat hij best wel eens moeite heeft gehad met de soe pelheid waarmee de politie arres tanten moet behandelen. "Ik weet dat ik van de oude garde ben, rechts georiënteerd mis schien. Maar het is tegenwoordig lijmen en nog eens lijmen om relletjes of zoiets te onderdruk ken. In 1966 was ik bij de mobiele eenheid in Amsterdam. Daar wa ren toen de eerste rellen van pro vo's en nozems. "Hi, ha honden lul", werd er geroepen. Dat deed me niets, maar wanneer stenen worden gegooid dan is dat heel iets anders. Dan mag voor mij best de gummilat eroverheen. Wanneer ik vroeger als kind met stenen gooide dan kreeg ik van mijn vader ook een heisa. Te genwoordig moet je vantevoren tegen een gearresteerde inbreker zeggen dat hij niet op vragen van ons hoeft te antwoorden. Niet dat ik tegen die van hogerhand opge stelde regeling ben, het werkt al leen een stuk lastiger om zo de misdaad te bestrijden." Van Gemeren wil het gezag des noods met harde hand handha ven. "Maar ik sta altijd klaar voor iedereen, ook na werktijd. Hoe vaak het niet voorkwam dat hier bij mij thuis aan de Hoge Rijndijk nog mensen van de verkeers- groep zaten. Dan was er weer een of andere aanrijding geweest. De koffie stond altijd klaar en zo hoort het ook vind ik." Emmer water "Vooral aan deze drukke weg heb ik na diensttijd nog al eens moe ten assisteren wanneer er een on geluk was gebeurd", zegt hij doelend op de Hoge Rijndijk. Hij herinnert zich daarop ook nog een leuke anekdote: "Opeen keer regelde ik het verkeer. Ik stak mijn hand omhoog als stopteken. De voorste wagenbestuurder zag het te laat en moest keihard remmen. Daarachter reed daar door een auto tegen zijn voorgan ger. En ja hoor, de wagens zaten helemaal aan elkaar vast. De bei de vrouwelijke bestuurders vroegen zich af hoe de wagens van elkaar te krijgen waren. De bumper van de achterste wagen was over de trekhaak van de an dere auto geschoten. Toen heb ik maar gezegd dat wanneer het twee honden waren wij er een emmer water overheen hadden kunnen gooien. Ach ja, alles hoeft ~>iet zo ernstig en streng "Ik bedoel maar, de mensen die mij kennen en geen tijd hadden om op het gemeentehuis een pas poort of viskaart in orde te laten maken, konden hier thuis de aanvraagformulieren invullen. De rest deed ik dan wel even voor ze. Ik kwam tenslotte dagelijks op het gemeentehuis." In 1978 ging hij als opperwacht meester naar Benthuizen. Daar wordt ook 21 augustus de af- VOORSCHOTEN - In 1982 zal Voorschoten 700 jaar marktrech ten bezitten. In 1282 verleende Graaf Floris V de nederzetting Voorschoten die rechten als dank voor de ondersteuning van zijn, zeker voor die dagen zeer sociaal- voelende beleid. Een comité ge naamd "De Vier" heeft de ge meenteraad om een mening ge vraagd over die viering en aange boden als werkcomité de festivi teiten voor te bereiden. De brief, van "De Vier" staat op de agenda van zowel de commissie welzijn en onderwijs als de commissie fi nanciën uit de gemeenteraad. Het werkcomité betaat uit Alfred Fix, reclame en advertentie-ad viseur; John Moesker, boekhan delaar; Jelle Pijpers, leraar Ne derlands en dichter plus Joop Peeters, journalist. In nauwe" sa menwerking met het Voorscho- tense verenigingsleven zal een feestweek worden voorbereid, die zal beginnen op zaterdag 24 juli. Op het programma staan een historische optocht, intocht van Floris V met zijn bruid Beatrix, groot wildbraadfestijn op de Voorstraat, historische week markt, riddersteekspel, Euro pees gehaktballenkampioen schap en nationaal knikkerkam- pioenschap. De gehele week zal staan in het te ken van de historische handel en wandel. Ook op het programma staat een middeleeuwse bruiloft. Het zal een echvi huwelijksslui ting worden maar met alle ge bruiken van die tijd zoals het meevoeren van de bruidschat (enkele paarden en koeien) en het volgen van de stoet door de buurtbewoners. Het werkcomité meent een voorbe reiding van twee jaar nodig te hebben omdat ook de gehele be volking warm moet worden ge maakt. Historische klederdrach ten zullen worden vervaardigd. Het dorp Voorschoten zal een week in de zomervakantie een toeristisch evenement zijn. Omdat de gemeenteraad het hoog ste bestuursorgaan van Voor schoten is, wil het werkcomité de goedkeuring van het gemeente bestuur hebben. Het centrum van alle festiviteiten zal de Voor straat zijn, waar de gehele week openluchtconcerten zullen wor den gegeven. De financien denkt het comité te kunnen vinden in sponsoring, loterijen, herden kingsuitgaven en een bijdrage van de gemeente voorschoten. Zodra Voorschoten gemeente raad goedkeuring hecht aan de viering van 700 jaar marktrech ten, dan zal het verenigingsleven van Voorschoten om medewer king worden gevraagd. scheidsreceptie gehouden in het dorpshuis "De Tas". "Ik denk dat ik daar dan wel vele oude en goe- 5 tegenwoordig lijmen en nog eens de bekenden zal tegenkomen", zo besluit Van Gemeren. ROEL ZAADNOORDIJK LEIDEN - GEBOORTEN: Erik z v. Bos- ker, H.A. en van Grondelie, G. J. (Leiden. Sara d.v. van Oosten F. en Van der Neut, S.H. (Leiden), Stefan Paul z. v.: Boer, P. en Nederhoed, A. (Voorschoten). Mar- jolein d.v.: De Kier, A.P.J, en Van Slin- 0F gerland, G.Th.M. (Leiderdorp). Danielle - d.v. Rijsbergen, G.J. en Crama, C. (Lei den) Sanne dv Van Leeuwen, R.W.I.M. en Groenendijk, J.C.A.M. (Leiden. Mi- chiel zv De Maaker, G.A. en Weijer, S.H. (Leiden) Dennis z.v. Zaalberg, Frans en Van der Eist, M.S. (Leiden). Willem z.v. Van der Leek, W en Oudshoorn, G. (Lei derdorp). Jasper z.v. Van den Boorn, G.P.F. en Frissen, E.J. (Leiden). Bar- tholomeus z.v. Van de Peppel, T. en Guth, B.J. (Voorschoten). HUWELIJKSAANGIFTEN: Van de Weerd, A. (Alphen aan den Rijn) en de Vreede, H.C. (Leiderdorp). Koning, J.J. (Leiderdorp, en Zwaving, Chr. R. (Lei derdorp). Robbe, J.P.L. (Delft) en Dijk stra, Tj. Gr. (Leiderdorp. Wolvers, G.J. (Leiderdorp) en Verschoor, J.A. (Lei derdorp). Braat, J.S. (Leiderdorp, en Van der Meer, Cl. H. (Leiderdorp. HUWELIJKSVOLTREKKINGEN: Wijnands, R.A. (Leiden) en Nauta, H. Vliegenplaag Twee doden Chr. (Renkum). Louwrier, G.D.C. (Lei derdorp) en Swaan, I.H. (Leiderdorp). OVERLIJDEN: Verplancke, J. (79) GE HU WD GEWEEST MET Schmidt, B.Th J. (Oegstgeest). Pagelsohn, L. (64) ge huwd met: Ketelaar, J.R. (Leiderdorp) Hoppenbrouwer, C. (66) gehuwd met Springer, A. (Leiden). Van Kampen, J (63) gehuwd met: Crama, J. (Leider dorp). Ravensbergen, H. (78) gehuwd met: van der Linden, A.E.J. (Leiden). Schaft, M.J. (92) gehuwd geweest met: Smit, C.G. (Leiden). Van der Does, S.P. (63) gehuwd met Vuijk, J.J. (Leider- LEIDEN - De Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzienden organiseerde zaterdag in samenwerking met Swifttoer een tandemfiet stocht. Leden van Swifttoer stelden zich beschikbaar ols voorrijders op een route die onder meer voerde langs Oud Ade, Rijpwetering en Roelofa- rendsveen In Leimuiden werd een broodmaaltijd gehouden en de terugtocht ging langs Rijnsaterwoude, Woubrugge en Leiderdorp. De voorrijders kregen bij aankomst in Leiden namens deNVBSeen bos bloemen aangeboden. De dcitum voor de volgende landemtocht is inmiddels vastgesteld: 22 augustus LEIDEN - Stroomloos is de trein van negen uur uit Leiden gister avond voor de spoorovergang bij de Vink tot stilstand gekomen. Voor de ogen van verbijsterde au tomobilisten bleven de ahobs, zonder aanwijsbare redenen, van 21.05 tot 21.57 gesloten. "Dé trein, die op een sein wachtte, reed al langzamer," aldus een woordvoerder van de politie. "Over de spoorbrug ontbreekt de stroomdraad. De beugel kwam zonder stroom en de trein kon niet meer vooruit. De politie heeft het verkeer moeten omleiden, totdat de trein een eindje verderop geduwd kon worden en alle wagens weer rus tig richting Voorschoten konden tuffen. Met één uur vertraging. WASSENAAR - Onder ideale weersomstandigheden werd za terdag in Wassenaar de tradi tioneel geworden Wielerronde weer verreden Dit wielerfestijn werd georganiseerd door de buurtvereniging "Oostdorp'' in het kader van de plaatselijke zomerfeesten. De grote winnaar van de dag werd Joop van Kleef, die voor de derde keer in successie bij de categorie "cracks" de overwinning opeis te. 's Avonds overhandigde de voorzitter van de winkeliers vereniging Langstraat, de heer Keppel de ivisselbeker aan Van Kleef, die deze nu definitief, na drie overwinningen op rij, in zijn bezit mag houden. De verdere uitslagen: jongens van 10 tot en met 12 jaar - 1. Alexander FaberJongens 13 tot 14 jaar- 1Johan van Kleef; Jongens van 15 tot 16 jaar 1. Fred Kruit; meisjes van 10 tot 13 jaar - 1Irene van Kleef; Da mes -1Quirine van der SalmVete ranen - 1. Nico van Leeuwen; Heren van 17 tot 34 jaar 1Jan Noordover en Cracks 1. Joop van Kleef. Op de foto een tiental junioren die verbeten van start gaan op de Dr. Mansveltkade. bij botsing LELYSTAD/AMSTERDAM Door een verkeersongeval op de dijk Lelystad-Amsterdam zijn za terdagavond de 38-jarige T. de Winter uit Vollenhoven en de 59- jarige J. van der Meer uit Wasse naar om het leven gekomen. De echtgenote van Van der Meer raakte zwaar gewond bij het on geluk, dat ontstond toen een per sonenauto uit de richting Almere op een tegemoet komende auto reed. Deze werd op zijn beurt aan de achterkant geraakt door een derde auto. De bestuurders van de eerste auto's overleden ter plaatse. De oorzaak van het ongeluk is mo gelijk slecht zicht als gevolg van een vliegenplaag boven de weg op de dijk Lelystad-Almere, zo meldt de politie. Maandag Stadhuis - gemeenteraad, 19 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "één plus één is drie", 20 uur. Voorschoten commissie financién en economische zaken, 20 uur. Leiderdorp - gemeenteraad, 20 uur. Wassenaar - gemeenteraad, 19 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt van 15 t/m 22 augustus waargenomen door apotheek Beker, Lijtweg 4, tel: 155482, Oegstgeest; apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, tel: 890000, Leiderdorp en apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525, Voor schoten. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. r.d. Waalslaan, tel: 46412. Warmond - Zr. C. Koster, Helmstraat 43, tel 02523-3137. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits. Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. 071-893841. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2