Koers aandelen OGEM op dieptepunt W k Delegatie van Nederlandse tuinbouw naar China B3333 Kort zakelijk Aanhoudende geruchtenstroom over financiële positie bedrijf WINST AMRO 19% OMHOOG WINST ABN 22% HOGER Toeristen vast door blokkade Franse vissers in Kanaal Markt berichten ass fÜL II 11 'i 1 1 1980 JAANDAG 18 AUGUSTUS 1980 Etna bv in Breda wil de komende vijf jaar zeker elf miljoen gulden investeren om het produktieap- paraat van het bedrijf te vernieu wen. Het plan moet nog worden goedgekeurd door Interntio Muller, het moederbedrijf. Het gaat de laatste tijd weer wat be ter met Etna. Na de laatste reor ganisatie, waarbij 120 mensen op straat kwamen te staan, is het be drijf uit de rode cijfers gekomen. Directeur H. Snoep verwacht, dat Etna in het boekjaar 1981-1982 weer winst zal maken. De kook- apparatuur van Etna begint weer een vaste plaats op de binnen landse markt te veroveren. De laatste maanden heeft men tien procent boven de begroting ge werkt. Vooral de export is sterk toegenomen, aldus Snoep. Observer Delta Lloyd Delta Lloyd Verzekeringsgroep NV ïheeft in het eerste halfjaar van 1980 ruim 11 pet meer omzet ge boekt en de winst voor belastin gen zien stijgen van 34,5 tot 51,6 min. De totale omzet ging omhoog van 948,7 tot 1055,9 min, zo heeft i, de maatschappij bekendge- 1 maakt. De aanzienlijke winststijging komt ;J grotendeels voort uit de betere het schadebedrijf. DEN HAAG (ANP) - Elf Neder landse tuinbouwdeskundigen uit overheid en bedrijfsleven, zijn vandaag voor een drieweekse reis naar China vertrokken. Op ver zoek van de regering van dat land zullen ze er laten zien, wat Ne derland in huis heeft aan kennis en hulpmiddelen, die van nut kunnen zijn bij verbetering en in- tenvisering van de Chinese tuin bouw. Delegatieleider is ir. J.M. Jacobs, tuinbouwconsulent en plaats vervangend directeur van het proefstation voor tuinbouw on der glas in Naaldwijk. Het dichtbevolkte China, aldus Ir. Jacobs, wil graag komen tot in tensieve agrarische produkties op kleine oppervlakten land, en het dichtbevolkte Nederland heeft wat dat betreft wel wat te bieden, vooral in veehouderij en tuinbouw. Een Nederlandse vee houderijdelegatie is al eerder dit jaar in China geweest en nu is dan de tuinbouw, met nadruk op groenteteelt, aan de beurt. Het uitgestrekte China, vertelt ir. Jacobs, kent van noord tot zuid zeer verschillende klimaten en elke streek heeft dan ook zo z'n eigen periode waarin het met de tuinbouwproduktie niet vlotten wil. In de Verenigde Staten, met soortgelijke omstandigheden, houdt men de nationale voorzie ning in stand door produkten van staten in hun groene, naar staten in hun dorre seizoen te zenden. In China wordt toepassing van die methode belemmerd door ern stige transportproblemen. Daarom streeft China er nu naar, per streek het tuinbouwgroeisei- zoen te verlengen, hetzij door kassenbouw, hetzij via kassen- keuze of andere methoden. De samenstelling van het Neder landse gezelschap is op dat stre ven afgestemd. Van de kant van het bedrijfsleven zitten er verte genwoordigers in van kassen bouw, zaadverdeling en tuin- bouwmechanisatie. Er is ook een aardappeldeskundige bij. De Chinezen willen de produktie van de bij hen als groente be schouwde aardappel in het noor den van hun land opvoeren. Van overheidszijde gaan deskun digen mee op het gebied van de glasgroenteteelt (delegatieleider Jacobs), de vollegrondsgroenten- teelt, plantenziektenbestrijding en tuinbouwmechanisatie. Het gezelschap zal op 6 september in Hong Kong uiteengaan. Som mige deelnemers aan de reis blij ven dan nog enige tijd in Azië. De 28 drukkers van het Britse zon- j dagblad "the Observer' die aan- I vankelijk geweigerd hebben in te gaan op de loonvoorstellen van j de directie, hebben nu de door de directie aangeboden loonsverho- i ging aanvaard. Dit heeft hun bond, de 'National Graphical As- I sociation' bekendgemaakt. De directie van het blad, dat eigen dom is van de Amerikaanse olie- maatschappij Atlantic Richfield, i had laten weten dat het 189 jaar oude blad op 19 oktober niet rrieer zal verschijnen als de 28 drukkers zouden volharden in j hun looneis die uitging boven het I door de directie gebodene waar mee ze nu akkoord zijn gegaan, ttet conflict tussen directie en j drukkers brak op 3 juni uit toen I de onderhandelingen tussen de directie en de typografenbonden waren vastgelopen. <- Streekvervoer De Nederlandse Spoorwegen heeft bij DAF Nederland chassis be steld door 142 streekbussen. Met deze opdracht is volgens DAF een bedrag gemoeid van ruim 10 min. De chassis zullen door Nederlandse carosseriebouwers worden voorzien van een op bouw. Met de levering van deze order zal in het laatste kwartaal van dit jaar worden begonnen. De NS heeft op dit ogenblik circa 2000 DAF-bussen rijden. De nieuwe 142 bussen zullen voor namelijk verouderde NS-bussen gaan vervangen. Centraal Nederland iHjet aantal reizigers in het lijn- pienstvervoer van Centraal Ne- jderland is vorig jaar met circa Vier procent toegenomen. Dit is "fiiet alleen het gevolg van de j Strenge winter, maar waarschijn lijk ook van de stijgende energie prijzen, zo schrijft de directie in tiet jaarverslag. D^ onderneming leed een verlies Van 2,1 min tegen 1 min in •1978. Dit verlies is veroorzaakt <door de om bedrijfseconomische Redenen noodzakelijke afschrij ving op basis van vervangings waarde, die de overheid niet er- fkent voor de berekening van de (rijksbijdrage streekvervoer. jZonder rekening te houden met ,deze afschrijving werd in 1979 jeen winst behaald van 89.000 ïtegen 933.000 in 1978. Ij resultaten AMSTERDAM (ANP) - De Amro Bank heeft de nettowinst in de eerste zes maanden van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar met 18,9 pet zien stijgen van f 120,3 min tot f 143,0 min. Besloten is het halfjaardividend te verhogen van f 2,40 naar f 2,50 per aandeel van f 20 nominaal. De bank verwacht in het halfjaar bericht, dat de groei van de be drijfsomvang zich in de tweede helft van het jaar zal voortzetten, zij het wellicht in beperktere ma te dan in het eerste halfjaar. Te vens hoopt zij 1980 te kunnen af sluiten met een redelijke stijging van de nettowinst, onder voorbe houd van eventuele nadelige in vloeden, die uit onzekerheden op politiek en economisch terrein kunnen voortvloeien. AMSTERDAM (ANP) - De netto winst van de ABN Bank over het eerste halfjaar 1980 is ten opzich te van de eerste zes maanden van 1979 met 22,4 pet gestegen van f 128,4 min. tot f 157,2 min. De winst per aandeel van f 100 no minaal, bedraagt f 25,69 tegen f21,79, een stijging van 17,9 pet, zo heeft de bank bekendgemaakt. Over het eerste halfjaar 1980 zal een interimdividend worden uitge keerd van f 12,50 per aandeel. Voor de resultatenontwikkeling verwacht de Raad van Bestuur- mede gezien de gunstige cijfers over de eerste helft van 1980 - dat over geheel 1980 een bevredigen de stijging van de nettowinst zal kunnen worden behaald. De blokkade van de havens aan de Franse kust, had ook tot. gevolg dat de veerdienst naar Engeland stil kwam te liggen. In het Belgische Oostende was het daarom dit weekeinde extra druk. Het aantal diensten werd daar verdubbeld. BOULOGNE/CHERBOURG (Reuter/DPA/ANP) - Duizenden toeristen, voornamelijk Engelsen, zaten gisteren aan beide zijden van het Kanaal vast, terwijl stakende Franse vissers alle havens langs de Franse kust van Cherbourg tot Duinkerken blokkeren. De blokkade leidde in de Zuidengelse en Franse havens tot chaoti sche toestanden. De politie maakte melding van files van onge veer 40 km op wegen richting Ostende in België. Over de radio worden automobilisten er tegen gewaarschuwd zich niet in allerlijl naar België te begeven omdat de veerboten de eerstkomende drie dagen volledig vol geboekt zijn. Als uitwijk- havens worden ook genoemd Vlissingen en Rotterdam. Het aantal toeristen dat aan de Franse kant van het kanaal vastzit, bleef snel stijgen nadat vissers met staalkabels boten aan elkaar bonden en zo de havens van Cherbourg en Calais afgrendelden. Deze twee havens waren de voornaamste uitwijkmogelijkheden geweest voor toeristen sinds de vissers woensdag begonnen het kanaal te blokkeren. Zij staken al meer dan drie weken uit protest tegen een besluit de bemanning in te krimpen om de stijgende brandstofkosten het hoofd te bieden. Havenautoriteiten verwachten dat de actie van de vissers tenmin ste tot morgen zal duren wanneer een bemiddelingscommissie de regering naar Le Havre komt. (Van onze redactie economi) ROTTERDAM/AMSTERDAM - In tegenstelling tot de verwachting is de handel op de Amsterdamse Effecten beurs in aandelen OGEM vanochtend normaal op gang gekomen. breiden. Daartoe zijn onderhan delingen gaande, niet alleen met de vaste bankier, de Algemene Bank Nederland, maar ook met andere banken. LEERPLICHT - De Indonesische kinderen tussen 7 en 12 jaar val len binnenkort onder de leer plicht. Dit heeft president Suhar to gisteren bekendgemaakt bij de herdenking van de 35e verjaar dag van de onafhankelijkheid van de eilandenrepubliek. Naast een leerplicht voor kinderen denkt de regering maatregelen te nemen die de vorming van de hele Indonesische bevolking be vorderen. OVERLEDEN - Generaal B.D. William Simpson, commandant van het Amerikaanse negende leger in Europa in de Tweede We reldoorlog, is op 92 jarige leeftijd in San Antonio in Texas overle den. Generaal Simpson heeft ook ge diend in het Amerikaanse expe- ditieleger in Frankrijk in de Eer ste Wereldoorlog, waar hij in 1918 een rol speelde bij de slag aan de Maas-Argonnen. Nadat afgelopen vrijdag de koers een dieptepunt van f 6.90 had be reikt, werd er in beurskringen rekening meegehouden dat de handel vanochtend zou worden opgeschort. Dit zolang nog geen resultaten be kend zijn van het gesprek dat het concern met een aantal ban ken voert over verbetering van de financiële positie. Het concern maakte vorige week zelf bekend in onderhandeling te zijn met een aantal banken om de kredietverlening in de toekomst veilig te stellen. Het gebrek aan vertrouwen in de concernpolitiek leidde er afgelopen vrijdag al toe dat voor een aandeel van tien gulden, niet meer dan f 6,90 werd genoteerd, terwijl vorig jaar nog een notering van f 30,- werd be reikt. Het OGEM-concern, dat in totaal twintigduizend werknemers telt, en voor negentig procent in het buitenland opereert (bouw, in dustrie), kwam vorig jaar in op spraak, toen een aantal gemiste orders leidde tot het terugtreden van president-directeur drs. B. Udink. Udink, oud-minister van ontwik kelingssamenwerking en voor malig lijsttrekker van de CHU, ontmoette felle kritiek over zijn aandeel in de overname van een Westduits aannemingsbedrijf. Die overname ging uiteindelijk niet door, maar kostte OGEM vele miljoenen. Eerder werd Udink bekritiseerd over zijn optreden in Saoe- di-Arabië, waar OGEM een be langrijk financieel belang heeft en in de afgelopen jaren vele bouwprojecten heeft uitgevoerd. Na het vertrek van Udink is het oud-bestuurslid van Unilever, prof. Kuin, aangezocht om een extern onderzoek te leiden naai de gang van zaken binnen het concern. De eerste twijfels over de financiële positie van het bedrijf, rezen eer der dit jaar bij de publicatie van het jaarverslag over 1979. Toen bleek dat niet alleen een verlies van 24 miljoen gulden werd gele den (in 1978 bedroeg de winst nog 33 miljoen), maar dat ook de kapi taalsreserve van het bedrijf aan zienlijk was geslonken. Nog maar 38 procent van de investeringen kon toen uit eigen vermogen worden gefinancierd (in 1978 was dat nog 44 procent). Het concern staat nu voor ruim een half mil jard bij banken en toeleverings bedrijven in het kriit. Handelaren op de beurs een aan- delenbezitters zien intussen reikhalzend uit naar de afronding van het onderzoek van prof. Kuin en naar de publicatie, in septem ber, van de resultaten van het be drijf over de eerste zes maanden van dit jaar. fV Drs. B. Udink: kritiek.. LEIDEN - Veemarkt. 18 augustus. To tale aanvoer 1766 dieren w.o. 1081 slach- trunderen en 685 schapen/lammeren. Prijsnoteringen slachtvee: stierenqlste kwal. 7.25 - 7.80 per kg. gesl. gew. siteren 2de kwal 6.75 - 7.10, vaarzen lste kwal. 7.- - 8.-, vaarzen 2de kwal. 6.10 - 6.80, koeien lste kwal. 6.80 - 6.90, koeien 2de kwal. 6.10 - 6.60, koeien 3de kwal. 5.70 - 6.-. worst koeien 4.90 - 5.90. extra kwal. plus dikbillen 8.50 - 13.50. Gebruiksvee: schapen: 140.--/ 170,-perst.lammeren 150,--/ 175.-, lammeren lste kwal. 180 .8 7 200.-. BAZEL - In het winkelcentrum Bazel is sinds grootste ritssluiting van Europa te zien. Deze is aangebracht aan het plafond. Anders dan de foto doet vermoeden kan de sluiting niet werkelijk worden ge- GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD Zweedse kroon 1100) ,nn 48 00

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17