Politieke eisen van stakers in Poolse Gdansk EG pleit bij Iran voor gegijzelden Israël tegen tweede top kwestie Midden-Oosten Ontevreden Cubanen kapen vliegtuigen om terug te keren Geruisloze coup in Zuid-Korea Chun nu de sterke man Bijna veertig doden bij brand in Londense nachtclubs DODENTAL IN INDIA STIJGT &NDAG 18 AUGUSTUS 1980 BUITENLAND S TEHERAN (Reuter/DPA) - De am bassadeurs van de negen lidsta ten van de Europese Gemeen schap hebben gisteravond ge pleit bij de voorzitter van het Iraanse parlement voor de vrijla ting van de Amerikaanse gegij zelden. Het is het tweede diplo matieke initiatief ten behoeve van de Amerikanen in vier dagen. Volgens diplomatieke bronnen heeft een delegatie, onder leiding van de Nederlandse ambassa deur W.S.J. Campagne, de voor zitter Rafsanjani een boodschap overhandigd van de Luxemburg se minister van buitenlandse za- ken Gaston Thorn. Luxemburg is, op het ogenblik voorzitter van de EG, maar het land heeft geen am bassade in Iran en zijn belangen worden behartigd door Neder land. In de boodschap wordt er bij Rafsanjani op aangedrongen snel een beslissing te r de gijzeling en de vrijlating van de gevangenen, aldus de bron- Vorige week woensdag hebben ambassadeurs van negen andere westerse landen een zelfde be roep gedaan op de voorzitter van het parlement. Deze boodschap is zaterdag voorgelezen in de volksvergadering waarna het voor bespreking is doorgestuurd naar de commissie voor buiten landse zaken. Het Amerikaanse ministerie van defensie en het Witte Huis heb ben de geruchten over een nieuw militair ingrijpen van de V.S. in Iran met nadruk tegengespro ken. De Amerikaanse dagbladcommen tator Jack Anderson had be weerd dat er een nieuw plan was uitgewerkt om de 52 Amerikaan se gegijzelden die in Iran worden vastgehouden, te bevrijden en dat dit plan ook voorziet in een militaire vergeldingsactie. De eerste Amerikaanse bevrijdings poging is mislukt. Vrijdag al circuleerden er in con greskringen geruchten over een nieuwe militaire actie in Was hington. Het Amerikaanse minis terie van defensie sprak die ge ruchten direct tegen en het Witte Huis roemde de bewering van Anderson zaterdag "bespottelijk en onverantwoordelijk". Anderson liet weten dat de ontken ning van het Witte Huis maar weinig indruk op hem maakt. Ook vóór de eerste Amerikaanse militaire actie had het Witte Huis immers met nadruk ontkend dat er plannen voor een dergelijke actie bestonden. Volgens mijn inlichtingen", aldus Anderson, „heeft de regering bepaald dat de nieuwe 'inval' in oktober moet plaatsvinden en wel een paar we ken vóór de presidentsverkiezin gen waardoor Carter een goede kans maakt aan de macht te blij ven". Het Witte Huis verwijt Anderson nu met zijn verhaal de kans op bevrijding van de gegijzelden binnen afzienbare tijd kleiner te maken. Wat er eigenlijk is ge beurd, aldus het Witte Huis, is dat president Carter de landen aan de Persische Golf een veiligheids garantie heeft gegeven tegen een mogelijke bedreiging van hun bestaan. De Iraanse president Abdolhassan Bani-Sadr is zaterdag ongedeerd gebleven bij een ongeluk meteen helikopter. Naar radio Teheran zaterdagochtend meldde, vloog de president over het gebied waa'r zich de spanning met Irak aan de grens concentreert. Als gevolg van technische moeilijkheden verloor de Diloot de beheersing over het toestel en moest bij Is lamabad een noodlanding ma ken. Daarbij brak de rotor, sprong de cabine open en werd Bani-Sadr uit het toestel geslin gerd. Drie andere inzittenden lie pen lichte verwondingen op. Imam Chomeini heeft Bani-Sadr zaterdag gelukgewenst rrjet zijn ontsnapping aan de dood en ge zegd dat het bewijst dat een land niets kan overkomen als het in dienst staat van de islam. Chomeini zei in zijn boodschap dat welhaast sprake was van een wonder en dat een en ander aan toonde dat de president en de an dere betrokkenen de islam tot hun leidraad' nemen. "De vijanden van ons land kunnen niets tegen u ondernemen", aldus de imam. Dit ongeluk had op een ramp kunnen uitlopen, maar god die altijd met de islamitische re volutie is, heeft u behouden". (Vam onze correspondent Anton Koene) WENEN - De 19.000 stakende havenarbeiders, die in de belangrijkste Poolse havenstad Gdansk de havengebouwen bezet houden, willen een gesprek met de Poolse premier Babiuch om over hun eisen voor een vrije vakbond te kunnen onderhandelen. Boven dien hebben zij van de uit uitsluitend communistische partijleden bestaande directie van de Lenin-scheepswerf geëist dat er een gedenkteken wordt opgericht ter herinnering aan de stakers die stierven tijdens de industriële opstand in 1970. De Poolse autoriteiten hadden gis teravond nog niet gereageerd op de wens van de stakers tot onder handelingen met de regering. Wel kwamen er bedekte waarschu wingen van het partijdagblad Trybuna Ludu, waarin werd op geroepen discipline en orde te bewaren. De stakers werd aange raden weer aan het werk te gaan, omdat het stilleggen van de pro- duktie in sommige gevallen wel tot loonsverhogingen leidt, maar meer inkomen niet automatisch een groter aanbod in de winkels en dus het verdwijnen van de lange rijen kopers tot gevolg heeft. Volgens leden van het dissidenten comité KOR in Warschau zijn de gesprekken met de bedrijfsdirec tie gisteren afgebroken omdat de bedrijfsleiding niet bevoegd is zich uit te spreken over een kwes tie als instellen van vrije vakor ganisaties. Wel zou de arbeiders een aanzienlijke loonsverhoging (zo'n 130 gulden per maand) zijn toegezegd. Ook zou de directie welwillend staan tegenover de eis een standbeeld op te richten voor de stakende arbeiders die in 1970 om het leven kwamen bij gevech ten met de politie. Maar waarne mers in de Poolse hoofdstad ne men deze toezegging niet geheel GASEXPLOSIE - Een brand weerman die bij de bestrijding van een brand in een winkelcen trum in Japan ernstig gewond was geraakt, is gisteren'overle den. Het dodental is hiermee ge stegen tot 13. Bij de ontploffing in een onder gronds winkelcentrum bij het station van Shizuoka, 150 km ten zuidwesten van Tokio, raakten 199 mensen gewond, van wie er velen ernstig aan toe zijn. Solidariteit De bevolking van Gdansk zou, naar verluidt, solidariteit betonen met de stakers door het brengen van levensmiddelen naar de poorten van de werf. Het openbaar ver voer in de havenstad is lamgelegd doordat trams- en busbestuur ders het werk hebben neerge legd. De stakingen van 1970 in Gdansk begonnen destijds onder soort gelijke omstandigheden als nu, namelijk slechte oogsten en dras tische prijsverhogingen. En net als nu lagen de oorspronkelijke eisen op het sociale vlak en werd een groot deel van de stakingen beëindigd nadat aan de eisen van de stakers was tegemoet geko men door voornamelijk loons verhogingen. De havenarbeiders in Gdansk heb ben het havencomplex bezet omdat niet wordt tegemoet ge komen aan hun eis voor het op richten van vrije vakbonden. De grote vraag is hoeveel overeen komst er zal zijn in de verdere ontwikkeling van de stakingsgolf tussen toen en nu. In 1970 werd de bezetting van de scheepswerf in Gdanks twee dagen later ge volgd door een aanslag op het plaatselijke communistische par tijbureau dat in brand werd ge stoken. De politie probeerde het oproer met geweld de kop in te drukken, waarbij stakers werden gedood. Binnen vier dagen daar na had de opstand zich over heel Polen uitgebreid. Twee dagen daarop, op 20 december, trad par tijleider Wladyslaw Gomoelka af en werd opgevolgd door Edvard Gierek, de man wiens toekomst nu in de lucht hangt. De sociale onrust van 1970 kostte ook de functie van premier Josef Cyrankewicz. Zijn opvolger Ja- roszewicz werd eerder dit jaar vervangen door Edvard Babiuch in een poging volk en partij tot bedaren te brengen. Terwijl de hele wereld de adem inhield en zich afvroeg hoe lang het nog zou duren voordat de Russen zouden ingrijpen namen de protesten af, wegebbend in de kerstsfeer in het fanatieke rooms-katholieke Po len. Nu de Poolse autoriteiten zijn be zweken voor de eisen van de sta lkers en het nieuws over de sta kingen via radio en televisie heb ben uitgezonden zijn alle ogen gericht op de volgende stap bij de Lenin-scheepswerf. De Poolse arbeiders hebben uit ervaring geleerd om provocatie te vermij- Applaus van de stakende havenarbeiders in het Poolse Gdansk bij de toespraak i i van hun leiders. den of het gezag de kans te geven in te grijpen. Zij zijn de politie dan ook totnogtoe uit de weg ge gaan. De intellectuele actievoerders zijn afhankelijk heid. Ook hier bleef de politie in burger en in uniform op de achtergrond. Zij hebben strikte instructies de toestand niet te verergeren. niet zo voorzichtig, zoals zij lieten Voordat in 1970 de opstand uitbrak blijken bij een demonstratie ter herdenking van het feit dat het Poolse leger vijftig jaar geleden de Russen heeft verslagen. In het centrum van Warschau schreeuwden de ruim 4000 de monstranten om vrijheid had Gomoelka eerder in decem ber gesprekken gevoerd met de Westduitse Bondskanselier Willy Brandt het verdrag van Warschau en ondertekend om de Pools- Westduitse betrekkingen te hel pen normaliseren. Het lijkt niet uitgesloten dat partij leider Gierek gedwongen wordt zijn bezoek aan West-Duitsland de komende week af te zeggen. Hij hoopt van Bonn nieuwe fi nanciële öndersteuning te krij gen óm Polen uit de economische misère te halen. De havenarbei ders op de Lenin-werf in Gdansk hebben niet alleen het toekom stige lot van Edvard Gierek in handen maar dat van het hele Poolse volk. Zes kapingen in VS in één iveek WASHINGTON (AFP/UPI/Reuter) - Kapers hebben zaterdag drie toestellen van Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen gedwon gen naar Cuba te vliegen. Binnen één week zijn nu zes Ameri kaanse toestellen gekaapt en naar Cuba gevlogen. Dit heeft een woordvoerder van de Amerikaanse rijksluchtvaartdienst zater dag meegedeeld. De kapers zijn Cubaanse vluchtelingen, die teleurgesteld zijn over hei: leven in de Verenigde Staten. Zaterdagmorgen kaapten zes Cubanen een toestel van Eastern Airlines met 52 passagiers, die van Miami op weg naar Orlando waren. Later op de dag dwongen kapers een vlucht van Republic Airlines, eveneens op weg van Miami naar Orlando, naar Havana te vliegen. Vrijwel tegelijker tijd kreeg een toestel van Delta Airlines van kapers te horen dat de vlucht uit San Juan niet naar Miami hoefde, maar naar Cuba moest vliegen. Tijdens de ochtendkaping van het Eastern-toestel kondigde één van de kapers al aan dat het hier niet bij zou blijven en er meer kapingen zouden volgen. De Cubanen willen terug omdat ze geen baan hebben en heimwee naar Cuba krijgen. In zuidelijk Florida verblijven 119.000 Cuba nen, die eerder hun land ontvluchtten. Eén van de kapers van het toestel van Eastern Airlines zei zaterdagmorgen: "We hebben geen baan, we willen terug naar onze familie en dit is de enige manier. "De autoriteiten vrezen nog meer kapingen door Cu baanse vluchtelingen. Tijdens een veiligheidscontrole op Tampa International Airport zijn zaterdagavond vier Cubanen aangehouden. Ze hadden vol gens de politie primitieve brandbommen op zak. Ook zij behoor den tot de Cubanen die met bootjes overstaken naar de VS en nu weer terug willen, aldus een politiewoordvoerder (Van onze correspondent) JERUZALEM - De Israëlische re gering heeft gisteren het voorstel van president Sadat van Egypte van dé hand gewezen om pas na de Amerikaanse presidentsver kiezingen van 4 november 1980 een nieuwe topconferentie te houden met de staatshoofden van Israël, Egypte en de VS. De regering-Begin stelde dat Egypte verantwoordelijk is voor het af breken van de besprekingen over autonomie voor de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden en dat Egypte dan ook de bespre kingen weer moet beginnen. De Amerikanen hebben reeds laten weten tegen het in de ijskast zet ten van de besprekingen tot het najaar te zijn. Vandaag zou pre mier Begin van Israël de Egypti sche president antwoorden op zijn brief van vrijdag, waarin Sa- dat zijn voorstel voor een tweede Camp-Davidtopconferentie deed. Begin zal in dat verband het Israëlische standpunt herhalen dat Israël zich geheel houdt aan de regel en de geest van Camp David. Ook zal premier Begin er in zijn brief, de vierde in een reeks, we derom op wijzen dat de omstre den wet die Jeruzalem in zijn ge heel tot hoofdstad van Israël uit roept, geenszins in strijd is met de Camp-Davidakkoorden. Naar aanleiding van deze wet heeft na Venezuela en Uruguay nu ook Colombia officeel aangekondigd zijn ambassade van Jeruzalem naar Tel Aviv te verhuizen. De Colombiaanse ambassadeur weigerde een reden op te geven voor deze verplaatsing. Geruch ten dat ook Costa Rica haar am bassade naar Tel Aviv wil over hevelen, werden door de ambas sadeur van Costa Rica in Jeruza lem ontkend. Desondanks vreest men in politieke kringen in Jeru zalem dat het slechts een kwestie van tijd is voordat alle twaalf in Jeruzalem gevestigde ambassa des, inclusief die van Nederland, naar Tel Aviv zullen verhui- Resolutie Inmiddels is de Israëlische ambas sadeur in Washington een diplo matiek offensief begonnen om de Amerikanen ertoe te bewegen hun veto uit te spreken over een eventuele resolutie in de VN- Veiligheidsraad, die het verplaat sen van de bestaande ambassa des uit Jeruzalem naar Tel Aviv zou eisen. Dit uit protest*tegèn dé door Israël aangenomen Jeruza- lemwet. Israël zou zich in haar strijd tegen deze resolutie ge steund weten door de Ameri kaanse vice-president Mondale. Tot nu toe is het beraad in de Vei ligheidsraad andermaal uitge steld, omdat de Arabische landen verdergaande sancties tegen Is raël eisen dan de Westeurope- Oppositieleider Peres heeft er na mens zijn Arbeiderspartij bij premier Begin op aangedrongen af te zien van zijn voornemen zijn ministerie naar Oost-Jeruzalem te verplaatsen, omdat dit een overbodige stap is die Israël al leen nog maar in een groter iso lement dreigt te brengen. Een ge sprek tussen de premier en de oppositieleider werd verleden week door Begin op het laatste moment afgezegd, omdat Begin verbolgen was over het feit dat Peres al tevoren naar de pers zou hebben laten uitlekken wat hij met de premier wenste te be spreken. Peres heeft nu verklaard dat hij zich tot de Partij van de Arbeid in Nederland heeft gewend om er bij de Nederlandse regering op aan te dringen haar ambassade niet uit Jeruzalem weg te halen, ondanks de halsstarrige houding van premier Begin. „Het gaat hier echter om een zaak van nationaal belang", aldus Peres. Golan De indienster van het wetsvoorstel inzake Jeruzalem, de rechtse na- tionaliste Geoela Cohen, heeft aangekondigd binnenkort een wetsvoorstel te zullen indienen, dat voorziet in de inlijving van de Golanhoogte. die in 1967 door Is raël op Syrië werd veroverd. In het Israëüsche parlement, de Knesset, bestaat sinds geruime tijd een zogenaamde Golan-lob- by, die zich al eerder voor an nexatie van de Golan heeft uitge sproken. Deze lobby telt ruim 40 parlementsleden uit vrijwel alle politieke partijen. Volgens een gisteren gepubliceerd opinie-onderzoek is 75 procent van de bevolking voor inlijving van de Golan bij Israël. De Go- lanhoogte is vooral van strategi sche betekenis, omdat vóór de Zesdaagse Oorlog van 1967 de Syrische strijdkrachten vanaf deze bergen een perfect uitzicht hadden op de veel lager gelegen Israëlische nederzettingen en de ze voortdurend bestookten. Generaal Chun Doo-Hwan. SEOEL (UPI) - De Zuidkoreaanse president is zaterdag afgetreden om plaats in te ruimen voor gene raal Chun Doo-Whan. Tot voor acht maanden nog gewoon gene raal, is Chun thans onbetwist de sterke man in het land en heeft hij in korte tijd na de moord op pre sident Park Chung-Hee de wer kelijke macht in het land aan zich weten te trekken. Zijn bloedige onderdrukking van demonstra ties en aanpak van de oppositie heeft hem in conflict gebracht met Washington en hij consoli deert zijn macht op een moment waarop Zuid-Korea vanwege de mensenrechten in confrontatie schijnt te gaan komen met zijn voornaamste bondgenoten, de VS en Japan. Volgens regerings functionarissen zal hij zich in korte tijd door het volgens de grondwet voorgeschreven kies college laten kiezen om de afge treden president Choi Kyu-Hah op te volgen. Krachtens de grondwet gaat premier Park Choong-Hoon de functie van pre sident waarnemen, doch volgens dezelfde kringen zal dit niet meer dan een paar weken duren. Pre sident Choi werd in december tot president gekozen als opvolger van Park Chung-Hee, die in ok- toxer door het hoofd van de vei ligheidsdienst Kim Jae-Kyu werd vermoord. Choi, die toen al aankondigde, dat hij de tot 1984 lopende ambtstermijn van Park niet wilde volmaken, verklaarde voor de televisie, dat hij had be-' sloten af te treden "uit diepe lief de voor ^jn land, terwille van het algemene belang en. om een voorbeeld te geven van een vreedzame overdracht van macht". Japan en de Verenigde Staten heb ben bij Zuid-Korea protesten in gediend vanwege het proces dat op het ogenblik aan de gang is tegen de oppositieleider Kim Dae-Jung wegens opruiing, waarvoor Kim bij veroordeling de doodstraf kan krijgen. Was hington heeft de aanklachten te gen Kim "vergezocht" genoemd. Waarnemers menen, dat Chun Kim onschadelijk gemaakt wil zien. Kim is een van de populair ste politici in Zuid-Korea en ver sloeg in 1971 bij de presidents verkiezingen bijna Park. Chun, 49, begon al direct na de moord op Park een jaar geleden meer op de voorgrond te treden. Hij was generaal met twee sterren en hoofd van de defensieveilig heidsdienst toen hij op 12 de cember een bloedige coup uit voerde iets meer dan een maand na de dood van Park. Drie men sen werden gedood," 30 generaals werden afgezet en het hoofd van de generale staf werd achter de tralies gezet. Drie-sterrengeneraal werd Chun op 1 maart en vier-sterrengeneraal op 6 augustus. In de afgelopen maanden had hij de werkelijke macht in Zuid-Korea. Chun schijnt op dezelfde wijze omhoog te klimmen als Park. Deze begon - in 1961 - ook met het aan zich trekken van de macht via een mi litaire coup. NIEUW DELHI (Reuter) - Het do dental als gevolg van onlusten in de stad Moradabad en omliggen de plaatsen in het noorden van India is zaterdag gestegen tot 136. Er vonden nieuwe brandstich tingen en vuurgevechten plaats, aldus het persbureau PTI in Nieuw Delhi. De vier dagen oude avondklok in Moradabad in de staat Oettar Pradesj blijft onderminderd van kracht. De gewelddadigheden begonnen woensdag nadat var kens, die door mohammedanen worden beschouwd als onreine dieren, in de buurt van een mos kee waren gezien. De politie deelde mee dat 52 men sen die woensdag om het leven kwamen, onder de voet gelopen werden in het gedrang bij de moskee. Volgens PTI zijn 180 gewonden op genomen in ziekenhuizen in Mo radabad. In de stad met haar bij na half miljoen inwoners wordt door leger en politie gepatrouil leerd. In drie andere steden in Oettar Pra desj - Rampoer, Kanpoer en Mee- roet - is het leger in staat van pa raatheid gebracht in verband met geuite bedreigingen. Belangrijke installaties in de hele staat worden bewaakt door de politie. In Oettar Pradesj wonen 100 miljoen mensen. LONDEN (UPI) - Bij een brand die zaterdagochtend heeft gewoed in twee nachtclubs in het Londense stadsdeel Soho zijn zeker 37gas- ten om het leven gekomen en tal van anderen gewond. Men meent te weten dat onder hen buiten landers zijn. Een politiewoordvoerder zei dat men in de twee lokalen op 25 lij ken zou kunnen stuiten. Twintig mensen die door uit vensters te springen en langs een stelling te klimmen een heenkomen zoch ten, hebben ernstige brandwon den en gebroken ledematen op gelopen. Omdat het vuur zo snel om zich heen greep, acht de Londense politie brandstichting niet uitge sloten. De twee clubs - Rodos en Victor Gonzalez - bevonden zich op bo venverdiepingen in een nauw straatje bij Charing Cross Road. De brand was in een uur geblust, maar niet zonder aangrenzende winkels en flatwoningen te heb ben aangestoken. De brandweer vertelde dat toen zij aankwam, de clubs in lichterlaaie stonden. De omgekomen en/of buitenlan ders zouden Spanjaarden kun nen zijn - de buurt wordt druk bezocht door Spaanse en Zuida- merikaanse toeristen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15