GP Oostenrijk: kleurloze optocht Hugo Simon fortuinlijk in groot foutenfestival Motorwegraceseizoen naar een interessante finale jHfl'Mffl 1 COUREURS BESTRAFT Jan Lammers Kees van der Ven wint GP in Finland Jabouille juist voor Jones Skiffeur Gregor Vos wint brons in België Björn Borg staakt strijd Bijrol voor Nederlandse ruiterkamp in Rotterdam Van GennipIBlanckaert pakken derde plaats MAANDAG 18 AUGUSTUS 1980 ZELTWEG (ANP) - Zes formule 1- coureurs zijn zaterdag bestraft met een geldboete van 5000 Oos tenrijkse schilling (zo'n 700 gul den). De zes - Patrese, Cheever, Rebaque, Pironi, Arnoux en Fit- tipaldi - hadden vrijdagmorgen na het ongeluk met Jochen Mass verzuimd het Zeltweg-circuit vrij te maken. Zij negeerden de door de circuitbaas uitgestoken rode vlag. Mass, die over een olievlek slipte en enige keren over de kop sloeg, zou niet deelnemen aan de race om de Grote Prijs van Oos tenrijk, die gisteren werd gehou den. De verwondingen van de Westduitse coureur vielen overi gens mee, 's middags kon hij reeds uit het ziekenhuis worden ontslagen. ZELTWEG (ANP) - De Westduitse coureur Hans Joachim Stuck heeft zaterdag op het circuit van Zeltweg in Oostenrijk Jan Lam mers van de koppositie verdron gen in de Pro-carseries. Stuck die als tweede eindigde achter de Braziliaan Piquet heeft in het al gemeen klassement 71 punten. Lammers die in Oostenrijk ze vende werd bezit 63 punten. SPORT BRNO (ANP) - Het internationale motorwegraceseizoen gaat een interessante finale tegemoet. HYVINGE (ANP) - Motorcrosser Kees van der Ven beleeft een sterk slot van het seizoen. Na zijn zege in Hengelo in de grote prijs van Nederland schreef hij gisteren in Hyvinge de Finse grand prix op zijn naam. Door dit resultaat rukte Van der Ven op naar de tweede plaats in het klasse ment om het wereldkampioenschap in de 250cc-klasse. De wereldtitel werd overigens veertien dagen geleden in het Amerikaanse Unadilla door de 19-jarige Belg Georges Jobe al veroverd. Met nog twee manches te rijden zal Van der Ven met de Bulgaar Rangelov moeten duelleren om zilver en brons. Het verschil tussen beide coureurs bedraagt 16 punten in het voordeel van de Nederlander. In het Finse Hyvinge kwam ook Benny Wilken tot goede prestaties. Hij eindigde in de eerste manche op de zesde plaats en in de tweede op de vijfde. In de strijd om de manche-overwinningen kwam de coureur uit Nieuw-Schoonebeek niet voor. Daarin speelde Kees van der Ven een hoofdrol, hij behaalde de zege in de eerste manche na een verwoed gevecht met de Fin Matti Tarkkonen, die met nog geen seconde achter stand als tweede de streep passeerde. In de tweede manche waren drie rijders betrokken bij de strijd om de overwinning. De Belg Laquaye won voor Van der Ven op 8/10e seconde, die op zijn beurt op 6/10e gevolgd werd door de Tsjech Falta. Oss Na twee wedstrijden voor de Nederlandse titel motorcross in de halve literklasse leiden Gerard Rond en Toon Karsmakers met beiden 114 punten. Karsmakers kwam op gelijke hoogte door beide manches in Oss te winnen. Op het door achtduizend toeschouwers omzoomde circuit "De Witte Ruisheuvel" eindigde Rond twee keer als tweede. In de eerste omloop legde Klaas Poppinga beslag op de derde plaats. Poppinga deelt in het klassement voor het Nederlands kampioenschap de derde positie met Jacques Verwaaijen. In drie van de zes klassen valt de beslissing voor het wereldkam pioenschap in de laatste race, aanstaande zondag op de voor motorsport onveilige Nürbur- gring in West-Duitsland. In Brno veroverde de Italiaan Pier-Paolo Bianchi zondag de titel in de 125- cc klasse. Hij werd de derde kampioen van dit seizoen achter de Westduitser Anton Mang in de 250 cc en de combinatie Taylor/ Johansson in de zijspannen. Mang was in de Grote Prijs van Tsjechoslowakije bijzonder suc cesvol. De Westduitser behaalde zowel in de 250 cc als in de 350 cc klasse de zege. In de laatste klas se werkte hij zich door dit resul taat op naar de gedeelde eerste plaats in het klassement. Met nog een race te rijden voeren Mang en de Zuidafrikaan Jon Ekerold, i de TT in ASsen en WIELRENNEN - De Hillegomse amateurwielrenner Reph van Trigl heeft in Haarlem een weg wedstrijd over 100 kilometer ge wonnen. Hij legde de afstand afin 2 uur, 17 minuten en 11 seconden. HONKBAL - Het Italiaanse jeugd- honkbalteam heeft de Europese titel met overmacht binnenge haald. De jonge Italianen waren ook in hun tweede Finalewed strijd tegen België in zeven in nings klaar: 14-3. De eindstand van het toernooi is: 1. Italië, 2. België, 3. Zweden, 4. Nederland, 5. Frankrijk. tiende in Brno, het veld aan met 48 punten. De overige ten komen niet meer i king voor de wereldtitel. In de 125 cc-klasse viel de beslis sing ten gunste van Pier-Paolo Bianchi. De Italiaan reed na het uitvallen van zijn voornaamste belager Angel Nieto een tactische race. De vijfde plaats leverde de tweevoudige wereldkampioen (1976 en '78) voldoende punten voor de derde titel op. Winnaar werd de Fransman Bertin, die daardoor oprukte naar de tweede plaats in het klassement. In de zijspannen kwamen Egbert Streuer en Johan van der Kaap tot de vierde plaats. Een goede prestatie gezien de blessure van Van der Kaap, die kortgeleden door dokter Derweduwen uit het Belgische Mol geopereerd werd aan een gebroken sleutelbeen. Door deze prestatie schoof de As ser combinatie in het klassement een plaatsje op, van de vijfde naar de vierde. Een goede klassering op de Nürburgring kan het duo nog op de derde plaats brengen. Bij afwezigheid van de wereld kampioenen Taylor en Johans son werd de zijspanrace gewon nen door de Zwitsers Biland en Waltisperg. De lichtste klasse, de 50 cc, waarin de Italiaan Lazzarini de beste pa pieren bezit, en de 500 cc stonden in de Tsjechische stad niet op het programma. In de halve literklas se heeft Kenny Roberts uitzich ten op zijn derde achtereenvol gende wereldkampioenschap. ZELTWEG (ANP) - Jean-Pierre Jabouille heeft gisteren op de Österreichring in Zeltweg de Grote Prijs van Oos tenrijk voor formule 1-coureurs gewonnen. De over winning betekende voor de 37-jarige Fransman de tweede GP-zege, na de Grote Prijs van Frankrijk vorig jaar, in zijn carrière. slip. De Fransman Prost moet alle zeilen Jabouille, die in een Renault reed, had op de eindstreep 82/100ste seconde voorsprong op de Wil liams, bestuurd door de Austra liër Alan Jones. Door dit resultaat vergrootte Jones zijn voorsprong in het tussenklassement voor het wereldkampioenschap. Na elf van de vijftien races heeft Jones elf punten voorsprong op Nelson Piquet, die in Zeltweg vijfde werd. De Grote Prijs van Oostenrijk, be zocht door nauwelijks 40.000 toe schouwers, is in feite een kleurlo ze optocht geworden. Interessant was alleen het optreden van Rene Arnoux. De Franse Renault-cou- reur, die tijdens de trainingen de snelste tijd noteerde onmiddel lijk gevolgd door zijn stalgenoot Jabouille, moest drie keer tijdens de race naar de pits om banden te verwisselen. Desondanks ein digde de Renault-kopman op de achtste plaats en reed hij na zijn derde terugkeer een nieuw ron derecord op het 5940 meter lange traject. Tot zijn eerste pitsstop voerde Ar noux het veld aan. De bliksem- start van Jones, die vanaf de tweede lijn naar de kop oprukte en daardoor Arnoux op achter stand zette, had hij in de derde van de vierenvijftig ronden her steld door de Australiër te passe ren. Kort daarop ging ook Ja bouille Jones voorbij, zodat nog voordat er tien ronden gereden waren twee Renaults aan het hoofd van het veld reden. In de 21ste ronde was het eerste op onthoud voor Arnoux. Dertig se conden in de pits om zijn door de hoge snelheid versleten banden te wisselen wierpen hem terug naar de tiende plaats. Voor Re nault vormde dat geen probleem. Jabouille nam de kop over en breidde zeer regelmatig zijn voorsprong op de twee Williams' van Jones en Reutemann uit. Acht Met nog vijf ronden te rijden be droeg de voorsprong van Ja bouille ruim acht seconden. Even leek het erop of de 37-jarige Parij- zenaar in het zicht van de finish naast de zege zou grijpen. Een si tuatie, die hem meer overkomen is in dit seizoen. Van de voor gaande tien races reed hij er slechts één uit. Negen keer moest hij opgeven door pech, waarvan drie keer in riante positie. Vier ronden voor het einde was de voorsprong gehalveerd. Ban denproblemen dwongen Ja bouille zijn snelheid drastisch te verminderen. Twee ronden voor het einde zag hij Jones in zijn spiegel. Het verschil bedroeg 1,93 seconde. Een ronde later, met nog 5940 meter voor de boeg, lag Jones op dertig meter. De span ning was te snijden. Jabouille, die in de laatste ronden zijn team in de pits met de vuist kenbaar had gemaakt dat hij met zware problemen kampte, nam het risi co de snelheid op te voeren. De banden hielden het de zege was voor Renault met Jabouille. Jo nes werd tweede en Reutemann derde, beiden in een Williams. Nelson Piquet, die zijn 28ste ver jaardag vierde, eindigde op de vijfde plaats en moest belangrij ke punten prijs geven op WK-lei- der Jones. 320 868 km m 1.26.15.73 (gem. 223.196 km 'uur); 2. Alan Jones (Aus) in Williams, op 0,82 sec.; 3. Carlos Reutemann (Arg) in Williams, op 19.36; 4. Jacques Lafitte (Fra) in Ligier. op 42.02; 5 Nelson Piquet Villeneuve(Can) in Ferrari, op 1 ronde; 8. René Arnoux (Fra) in Renault op 1 ron de; 9. Hector Rebaque (Mex) in Brab ham, op 1 ronde; 10. Emerson Fittipaldi (Bra) in Fittipaldi, op 1 ronde. Stand om het wereldkampioenschap na 11 van de 15 races: 1 Jones 47 pnt.; 2. Piquet 36: 3. Reute mann 30; 4 Lafitte 28; 5/6. Pironi en Ar noux 23; 7 Jabouille 9; 8/9. Patrese en Angelis 7; 10. Daly 6. HAZEWINKEL(ANP)-Tijdensde wereldkampioenschappen roeien voor junioren heeft voor Nederland alleen skiffeur Gregor Vos beslag gelegd op een me daille. In het Belgische Hazewin- kel roeide hij in de finale naar een TORONTO (AFP/UPI) - Zonder zijn finalepartij uit te spelen, is de Tsjechoslowaak Ivan Lendl open Canadees kampioen geworden. Lendl werd voor die prestatie met ruim vijftigduizend gulden beloond. Zijn tegenstander Björn Borg staakte de strijd in de twee de set. De Zweed stond op dat moment met 4-5 achter. De eerste set had hij met 6-4 gewonnen. In de tweede set meldde Borg, die al eerder over pijn aan zijn rech terknie had geklaagd, de scheids rechter dat hij niet verder kon spelen. derde plaats achter Uwe Mund (Odl) en Andreas Reinke (Odl). Verder slaagden slechts drie van de Nederlandse ploegen erin de fi nale te halen. De vier met stuurvrouw deed het in de eindstrijd het minst slecht en eindigde als vijfde, ver achter de meisjes van de Sowjet-Unie die beslag legden op het goud. De dubbel vier bij de meisjes moest met minder genoegen nemen. De Nederlandse meisjes passeerden de eindstreep als zesde en laatste. Oost-Duitsland pakte de wereld titel. In de finale van de lichte vier zonder stuurman verspeelden de Nederlandse jongens hun kansen op een medaille. Nederland ver liet zijn baan en botste vlak voor de finish op de Engelsen. Neder land werd gediskwalificeerd. Au stralië won. De vier met stuurman, de dubbel vier en de dubbel twee slaagden er niet in zich te plaatsen voor de finales. De gestuurde vier ein digde in de halve eindstrijd als vijfde, de dubbel vier als vierde en de dubbel twee werd zesde en laatste. ROTTERDAM (GPD) - De tot Oostenrijker genaturaliseer de Westduitser Hugo Simon verliet het Kralingse bos gis termiddag met heel wat aangenamer herinneringen dan een jaar geleden. Werd de strijd om de Europese ruitertitel destijds voor hem verknald door een overenthousiaste speaker die met zijn interruptie het voor het grijpen lig gende kampioenschap verstoorde en Simon tot de derde plaats veroordeelde, het fortuin lachte de 38-jarige vedet te ditmaal toe. In een schijnbaar kansloze positie boden aanzienlijk perspectiefrij ker collega's hem alsnog een kans om winnaar te worden van het Springruiterfestival, dat met de betiteling „foutenfestival" aan zienlijk beter kon worden ge kwalificeerd. Evenals in de landenwedstrijd van vrijdag vormde de driesprong een obsessie voor de internatio nale ruiterelite, die veelvuldig van het paard tuimelde en in gro ten getale balken door de lucht deed vliegen. Het leek een reprise van de strijd in Moskou, maar uiteindelijk traden er in Rotter dam toch nog enkele combinaties naar voren die enige inhoud ga ven aan de benaming „alternatie ve Olympische Spelen". De Groninger burgemeester Sieto POZNAN (ANP) - Stephine van Gennip en Vivian Blanckaert hebben voorkomen dat de Nederlandse tafeltennisjeugd de Europese titelstrijd in het Poolse Poznan met lege handen afgesloten heeft. Verwend door de successen van Bettine Vriesekoop (tweevoudig Europees jeugdkam pioene) was de oogst mager, maar de bronzen medaille van het meisjes dubbel was meer dan werd verwacht. In feite was er helemaal niet op eremetaal gerekend. De juniorenstrijd heeft in Poznan het vertrouwde beeld opgeleverd: Oost- europese overheersing, die van Westeuropese zijde alleen door Zweden beantwoord kon worden. De Scandinaviërs streken een handjevol me dailles op waaronder drie gouden. Het meest succesvol was Tsjechoslo wakije, dat vier eerste plaatsen veroverde. De Sowjet-Unie bleef steken op drie. Finland verraste met het meisjesdubbel Sonja Grefberg en Eva Malmberg, dat in Poznan een geslaagde greep naar de macht deed. Mellema. verantwoordelijk voor de obstakels in de Rotterdamse piste, was in dë pauze tussen de twee parcoursen van de Grote Prijs het middelpunt van kritiek. Mellema had duidelijk laten we ten dat het spektakelstuk van vijf dagen ruitersport aan pure olym pische normen zou voldoen en hij ondanks de chaotische strijd van vrijdag geen concessies wilde doen. Het resultaat was een moordend openingsparcours, dat bovendien in zo'n snelheid moest worden voltooid, dat onder de deelnemers een ware slachting werd aangericht. Opnieuw vormde de driesprong een ruiter- graf. De Zwitser Thomas Fuehs, de Fransen Nicolas en Cottier en onze landgenoot Rob Ehrens werden uit het zadel geworpen. Strafpunten vielen bij bosjes. Nog voordat een derde van de deel nemers de vuurproef had afge legd, had Johan Heins het al be keken. De kritiek aan het adres van Mellema was overigens niet geheel terecht, al liet hij zich mis schien iets te gemakkelijk bein- vloeden door de technisch af gevaardigde van de internatio nale hypische federatie (FEI), die geadviseerd had de door Mellema aanvankelijk geschetste drie sprong een ander aanzien te ge ven. In plaats van een ruime mar ge tussen eerste en tweede hin dernis en vervolgens een korte afstand naar het derde obstakel, verkoos mevrouw Pamela Carru- thers - zelf een wereldberoemd parcoursbouwer - een omge keerde volgorde. Mellema stemde toe, maar had daar later duidelijk spijt van. „Ik heb geen bezwaren tegen haar ideeen gemaakt, maar we hebben ons verkeken. Er zijn weliswaar geen ongelukken gebeurd, maar de driesprong was te moeilijk en te gevaarlijk. Ik heb er in elk geval voor de toekomst mee geleerd wat ik wel en niet moet doen. Als er gebouwd was zoals ik aanvan kelijk wilde waren er zeker een zestal foutloze combinaties ge weest, ondanks de krappe tijd, die echter volgens internationale regels is vastgesteld en waarvan directeur-generaal Widmer van de FEI niet wilde afwijken". Mevrouw Carruthers wimpelde overigens de kritiek af. „Ik heb er helemaal geen problemen mee. Er zijn 14 combinaties foutloos over de driesprong gegaan en dat is voor mij een voldoénde aan tal". Dat laatste gebeurde overi gens pas toen enkele ruiters het voorbeeld hadden gegeven dat het laatste deel van het gevreesde obstakel uitsluitend via een in leiding van twee galopsprongen kon worden genomen. De com binatie van zware hindernissen ADVERTENTIE y^^^INSCHRIJVIN^^^^. lm/ VANAF HEDEN en krappe tijd had desondanks een unicum tot gevolg. Geen en kele ruiter bleef zonder schade, al liet een drietal de reeks bouw werken wel ongeschonden. Het waren de Fransman Gilles Ber- tran de Balanda, met één punt voor tijdoverschrijding; de Ca nadees Jeff McVean; twee en een kwart. Gezien de nogal uiteenlopende sco res leek voor de volledig bezette tribunes - pas op de laatste dag liep Rotterdam écht warm voor het concours - een barrage uiterst onwaarschijnlijk toen de tweede opdracht voor de ruiters aan zienlijk milder bleek uit te pak ken. Weliswaar bereikten enkele balken een hoogte van 1,70 meter, maar de constructie van het par cours was aanzienlijk eenvoudi ger. De Zwitser Willi Melliger doorbrak na vier uur springen ten slotte de foutenreeks met een ga ve verrichting, na hem zouden er nog vier volgen. De kansrijksten lieten echter ver stek gaan. Bertran de Balanda verhoogde zijn totaal met acht. Jeff McVean reikte met vier en een kwart fout ook boven een trio combinaties dat op zijn eerste score was blijven steken: de Amerikaanse Melanie Smith, de Engelsman Whitaker en prijsja- ger Hugo Simon. De Oostenrijker had veruit de beste uitgangsposi tie. Als laatste mocht hij inspelen op zijn concurrenten, die beiden dezelfde oxer onderschatte. Een schadevrije rit was daarna voor Simon voldoende. Hij nam er ditmaal alle tijd voor. bleef slechts even boven de toegestane grens, en mocht daarna de hoofdprijs van 8000 gulden, een gouden beker en een imitatie gouden olympische medaille in- Henk Nooren, op het eerste par cours ook al in de driesprong ge sneuveld, bleef met een 13e plaats op Opstallans Shoreline nog enigszins in de buurt van de en barrage. groten. Nooren beleefde zijn top zaterdagmiddag met Opstallan als winnaar van een barrage met Hugo Simon. Ogenschijnlijk was het vreemd dat Nooren niet zijn grootste troef voor de Grote Prijs reserveerde, maar hij heeft daar zeer uitgesproken gedachten „Shoreline herstelt zich gemakke lijker van een terugslag dan Op stallan. Als daar iets mee gebeurt ben ik waarschijnlijk heel lang springruiterfestival, neemt s en kwijt. Opstallan is voor mij een paard waarvan ik voor de toekomst geweldige ver wachtingen heb. Ik moet hem echter nog twee jaar de kans ge- ?och nog een brokje optimisme dus in het Nederlandse ruiter kamp. dat in Rotterdam nauwe lijks meer dan een bijrol speelde en voorlopig een beetje wankel in het zadel zit.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11