Kennedy omzeilt stenn aan Carter Derde wereld voelt zich weinig veilig Democratische conventie ten prooi aan verveling Strakkere censuur in Iran Stakingen zullen politiek van Polen niet veranderen V.d.Klaauw wijst voorstellen IKV af Washington stelt zich veilig in geval kernoorlog WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1 (Van onze correspondent Henk Kolb) NEW YORK - De Democrati sche Conventie is in Madison Square Garden ten prooi ge vallen aan de verveling: Car ter wordt de kandidaat - de glorie van Edward Kennedy is vluchtig gebleken als een zeepbel. Wat resteert zijn de achterhoedegevechten. De politieke voetgangers in het part ij systeem, kleine regio nale en plaatselijke heersers, vergezeld van ambitieuzen uit jongere generaties, putten zich uit in loopgraafgevech ten om de beloftes voor mor gen, zelfs al staat het aller minst vast dat die voor de Democraten in november opnieuw met een stralende zonsopgang zal aantre den. Rond Madison Square Garden staan duizendén politieman nen zich te vervelen, terwijl Amerika's grootste politieke partij zich orgasmisch te bui ten gaat aan vocaal geweld dat ver verwijderd blijft van de dagelijkse werkelijkheid waarmee de toeschouwers achter de hekken op 7th Ave nue te maken hebben. Maar Carter heeft het zelfs niet no dig gevonden in deze eerste dagen te New York te ver schijnen - een gebaar Van hooghartigheid dat hem niet in dank is afgenomen, zelfs al is de bedoeling erachter op zichtig. Carter wenst zich over de politieke straatge vechten het hoofd niet te bre ken als Leider van de Vrije, Amerikaanse Wereld. In de arena, waar de gedele geerden beurtelings de rol spelen van leeuw en lijfeige ne. beslist de duim van het Witte Huis over de politieke sterfgevallen. Daarvan zijn er nogal wat na Kennedy's snelle aftocht. Want de moti vering, het ware politieke vuur, valt niet meer aan te wakkeren bij degenen die zich in de afgelopen weken twintig uur per dag aan de te lefoon hebben uitgeput om Kennedy's kandidatuur meer inhoud te geven dan die van de gebruikeljke veelkleurige en onafhankelijk voortdrij vende zeepbel. Kleurrijk, maar kort van duur zonder duidelijk motief. Waarom heeft Kennedy het tot - dit voorspelbare einde laten komen met alle gevaren die het voor zijn eigen politieke carrière meebrengt? Niet al leen zijn de Kennedy's geen verliezers, maar de Ameri kaanse politieke geschiede nis wijst op een geringe mar ge van tolerantie voor politici die ooit een belangrijke ne derlaag hebben geleden. De vraag heeft nog geen duide lijk antwoord; het gegeven alleen dat Kennedy zich heeft willen aandienen als het ge weten van de Democratische Partij, is niet toereikend. De Conventie heeft nog een ze ker belang als nationaal, per kijkbuis en radio verbreid gebeuren dat allerlei politici die voor hun herverkiezing strijden de gelegenheid geeft zich met wijsheden te verto nen. Hoewel daarbij genade loos aan de dag treedt dat de 'fijne wortels van de demo cratie' in droge grond steken Waar de Democraten nog wel behoefte hebben aan debat, aan voorstemmers en tegen stemmers, al was het maar om te bewijzen dat er geen sprake is van politieke dwang uit Washington (in strijd met de feiten overigens), onder scheiden zij zich van de Re publikeinen, die najaren van verdeeldheid er vóór alles op uit zijn te bewijzen dat de po litieke ondergang van presi dent Carter voorrang moet hebben boven partijgeschil len. ïinnen dit politieke stramien is geen plaats en geen aandacht voor zulke gegevens als de honger in de wereld, de strijd om een gelegaliseerde abor tus en nucleaire ontwape ning, dan wel de armoede van New Yorks achterbuurten, om van die der andere grote steden nog maar niet te spre ken. De politieke ronselaars zijn op stap gegaan en de kie zer zit met de brokken. NEW YORK (Reuter/UPI) - Edward Kennedy heeft gister avond in zijn toespraak tot de Democratische Conventie in New York zorgvuldig vermeden zijn volle steun aan Carter voor de strijd om het presidentschap met de Re publikein Ronald Reagan toe te zeggen. Tegenover landen met kernwapens Westduitse regering vindt strengere Rijn wetten niet nodig BONN (DPA) - De wetten tegen de vervuiling van de Rijn hoeven naar het oordeel van de Westduit se regering niet verscherpt te worden. Bij de aanbieding van het jaarverslag van waterstaat verklaarde de staatssecretaris van voedselvoorziening, Georg Gallus, gisteren: "Het wettelijke instrumentarium is, als het er op aan komt, voldoende". Hij ging met zijn opmerking in op de kritiek van de internationale actiegroep "Red de Rijn" op de kwaliteit van het water van de ri vier die door Zwitserland, West- Duitsland en Nederland stroomt. Gallus wees erop, dat de kwaliteit van het Rijnwater sinds 1970 aan zienlijk verbeterd is. Deskundigen van het Westduitse ministerie van landbouw hebben vastgesteld dat met name het zuurstofgehalte flink gestegen is. Daardoor is het zelf-reinigend vermogen van de rivier toegeno- Overigens stelt de hoge zoutgraad van het water de ingenieurs voor fikse problemen. Het wordt hoe langer hoe moeilijker, nog drinkwater uit de Rijn te i Gebruik van het water v< tuinbouw zou zelfs bijna gelijk zijn. Wel lanceerde hij een scherpe aanval op Reagan en verklaarde hij er zeker van te zijn dat de par tij haar eenheid zal hervinden en de verkiezingen van november zal winnen. De naam Carter sprak Kennedy in een half uur slechts éénmaal uit namelijk om hem te feliciteren met zijn herbenoe ming als presidentskandidaat. De enige verwijderde zinspeling die Kennedy in zijn toespraak rpaakte op samenwerking met Carter was, dat hij "vertrouwt", dat de Democratische Partij een heid zal vinden op basis van de Öemocratische beginselen en dat wij samen op een democratische overwinning in 1980 zullen afste venen". Programma Kennedy pleitte in zijn rede voor een economisch programma, dat hij "de ziel van onze partij" noemde, maar dat door de rege ring is afgewezen. Dit program ma kost 12 miljard dollar en is ge richt op het scheppen van 800.000 arbeidsplaatsen. De aanhangers van Kennedy op de conventie kregen gisteren nog wel enige x Carter, wel aanval op Rea- concessies los van Carter, zoals een grondwetswijziging die de gelijke rechten van de vrouw waarborgt en een betere geldelij ke regeling voor abortus voor minder draagkrachtigen, maar het programma van Kennedy, dat 12 miljard dollar moet kosten zit de regering Carter goed dwars, daar zij vreest, dat door besteding van zo een bedrag de inflatie wordt aangewakkerd. Ook heeft de Democratische Conventie gisteren gestemd te gen het plan, een nationaal zie kenfonds op te richten. Dit voor stel, dat eveneens van Kennedy kwam, was in de ogen van de af gevaardigden te ambitieus en te kostbaar. WARSCHAU (Reuter/UPI) - De Poolse regering heeft gisteren toegegeven dat Polen de langdu rigste periode van arbeidsonrust doormaakt sinds de communisti sche machtsoverneming 36 jaar geleden. Een regeringswoordvoerder zei dat de zes weken oude golf van sta kingen zou kunnen aanhouden, maar dat zich geen politieke ver anderingen van betekenis zou den voordoen. "Niemand in Polen twijfelt aan het socialisme van de staat, niemand wil terug naar de particuliere in dustrie of naar de tijd van het pri- vé-grondbezit", zei de propagan- dachef van het politburo, Jerzy Lukaszewicz. Hij zei dat het ging om loonacties die niet politiek waren. Gisteren gingen de bestuurders van de gemeentetram van Warschau meedoen. "De arbeiders hebben geprobeerd economische eisen ingewilligd te krijgen. Geen hunner heeft poli tieke eisen gesteld", aldus Luk- Hij voerde het woord op de eerste persconferentie voor buitenland se correspondenten in Warschau sinds de stakingen op 1 juli be gonnen na verhoging van de vleesprijs door de overheid. Lukaszewicz zei dat de stakingen 'in een kettingreactie' over heel Polen waren uitgebreid. In War schau is er verdekt op gezin speeld dat Moskou zich wel eens bezorgd zou kunnen maken over voortdurende arbeidsonrust in het hart van het communistische blok, waar staken praktisch on wettig is. Lukaszewicz had het twee keer met nadruk over de sterke banden van vriendschap met de Sow- jet-Unie en hij leek daarmee eventuele vrees in dit land te willen wegnemen. Maar hij zei ook dat Polen intern volledig soeverein was en zijn ei gen probleem zou oplossen. Po len zal het allemaal overleven, verklaarde hij, of het nu nieuwe leningen uit het Westen kan krij gen of niet. Lukaszewicz probeerde de weer slag van de stakingsacties zoveel mogelijk te verkleinen. In juli, zei hij, had zich een algemene sta king in ruim 300 bedrijven voor gedaan in de zuidoostelijke stad Loeblin. "Daar bereikten ze hun hoogtepunt en de grote golf is nu aan het slinken. Maar het is in geïsoleerde gevallen nog steeds aan het gisten en er zouden zich in de toekomst meer stakingen kunnen voordoen", zei hij. De persconferentie begon kort na dat de trambestuurders van War schau zich hadden aangesloten bij hun stakende collega's van het autobusbedrijf. TEHERAN (UPI/DPA/Reuter) Ayatollah Chomeini, die heeft gezegd dat de Iraanse media het politieke conflict aanmoedigen, heeft gisteren 'richtlijnen' uitge geven die klaarblijkelijk bedoeld zijn om strikter censuur toe te passen. Radio-Teheran, die het officiële persbureau Pars als bron aan haalde, deelde mee dat Chomeini zijn richtlijnen gaf aan president Abolhassan Bani-Sadr, toen deze bij hem zijn opwachting maakte. Bani-Sadr, die met tegenzin Mo hammed Ali Rajai heeft voorge dragen als premier van Iran, heeft gisteren nagelaten de steun die het parlement maandag aan Ra- jai's kandidatuur gaf. te onder schrijven. Tegen Pars zei de pre sident dat de kansen op welsla gen van Rajai's toekomstige ka binet "afhangen van de sfeer die wordt geschapen Voor arbeid en inspanning". Ook Rajai werd ddor Chomeini ontvangen en de nieuwe eerste- minister liet doorschemeren dat hij en de Ayatollah het hadden gehad over de samenstelling van een ministerploeg. Chomeini had zijn klachten over de media vorige week geuit, toen hij zei dat zij 'druk bezig' waren tweedracht te zaaien tussen pre sident en parlement. De Iraanse leiders, voegde hij eraan toe, moeten er een eind aan maken voordat de natie het zelf doet 'zonder consideratie voor wie ook'. In Teheran is gisteren een anti-Is raëlisch congres geëindigd. De afgevaardigden uiteen vijftiental islamitische landen vonden el kaar in het plan voor een perma nent centrum in Teheran dat zal ijveren voor de bevrijding van Palestina en Jeruzalem. De woordvoerder van de organisa toren van het congres, Moham med Montazeri, zei tegen ver slaggevers dat de afgevaardigden ook waren overeengekomen het oliewapen te hanteren tegen de genen die Israël steunen met wa pens of geld. Het congres van drie dagen voerde als titel "vrij Jeruzalem" en de formele annexatie door Israël van het oostelijk deel van Jeruzalem werd bij herhaling veroordeeld. Montazeri deelde mee dat bijzon derheden over het nieuwe cen trum in Teheran later openbaar gemaakt zouden worden. Wel onthulde de jonge, fanatieke ver dediger van Palestina dat een militaire, 'Jeruzalembrigade' zou worden opgericht met afdelingen in verschillende ismalitische sta ten. Koerden Zeker "55 gewapende aanvallers" zijn afgelopen zondag in Koerdis- tan door Iraanse soldaten ge dood. Dit heeft de Iraanse rege ringgisteren bekendgemaakt. De opstandige Koerden hadden de kazerne van Baneh willen vero veren. Maar direct, nadat de ka zerne was aangevallen, openden de Iraanse soldaten het vuur op de Koerden. De Ayatollah Sadegh Calchali. hoofd van de drugbestrijdings dienst in Iran, heeft besloten ver lichting van gevangenisstraf te geven aan Iraniërs die zijn ver oordeeld wegens handel jn ver dovende middelen. Dit naar aanleiding van het Fitr-feest ter afsluiting van de vastenmaand Ramadan. Zij die levenslang hebben gekregen zullen maar vijftien jaar hoeven uit te zitten en de straf van ande ren wordt gehalveerd. Chalchali had maandag al opdracht gegeven tot invrijheidstelling van 400 handelaars in verdoven de middelen die een gevangenis straf van hoogstens twee jaar uit zaten, eveneens vanwege Fitr. De ajatollah Chomeini rechts achter, zonder turbanHel gisteren een 'familieportret' maken met zijn huidige ministers GENÈVE (ANP) - Minister Van Der Klaauw van buitenlandse zaken heeft in een brief aan het interkerkelijk vredesbe raad (IKV) voorstellen die de- ze organisatie hem had doen toekomen over het Neder landse standpunt op de twee de toetsingsconferentie in Genève beslist van de hand gewezen. Het IKV had, gesteld dat gezien de huidige verkilling in de in ternationale verhoudingen het van groot belang is dat de tweede toetsingsconferentie niet een falikante mislukking wordt. Het IKV wilde daarom de weigering van Nederland om vóór '81 te beslissen over de plaatsing van 48 nieuwe kruisraketten op zijn grond gebied aan de vergadering ter toetsing voorleggen. Tevens zou Nederland in een ont- werp-resolutie, die volgens het IKV door Roemenië mee zou worden ondertekend, de overige lidstaten van NAVO en Warschaupact moeten vragen eveneens af te zien van verdere plaatsing van nieuwe middellange-afstandsraket- ten in Europa. Ook wil het IKV dat Nederland de Geneefse ontwapenings commissie evenals Roemenië de beraadslagingen van de zogenaamde groep van 21 gaat bijwonen en daar streeft naar de uitbanning van kern wapens. Ons land zou alle kernwapens van Nederlands grondgebied moeten verwij deren en geen nucleaire taken door zijn strijdkrachten moe ten laten uitvoeren. Tenslotte vindt het IKV dat Ne derland moet eisen dat alle kernwapenmogendheden zich plechtig verbinden on der geen enkele omstandig heid kernwapens te gebrui ken of ermee te dreigen tegen niet-kernwapenlanden, die het Non-profilatieverdrag hebben getekend. Van der Klaauw antwoordt op de voorstellen van het IKV dat hij in zijn rede voor de toet singsconferentie wel melding zal maken van het Neder landse voorbehoud ten aan zien van middellange-af- standswapens. Het lijkt hem echter niet aangewezen het Nederlandse voorbehoud tot onderwerp van de besprekin gen te maken. GENÈVE (ANP) - "Het is onbe grijpelijk, absurd zelfs, dat het tot nu toe onmogelijk is gebleken tot overeenstemming te komen over bescherming van landen die zich verplicht hebben geen kernwa pens te verwerven ten opzichte van landen die deze wapens wel hebben". Dit zei gisteren de ver tegenwoordiger van Peru, de eer ste woordvoerder van een Derde Wereldland tijdens de tweede toetsingsconferentie over het non proliferatieverdrag (NPV, het niet-verspreiden van kern wapens) in het Zwitserse Genève. Felipe Valdivieso herinnerde er aan, dat de drie atoomwapens be zittende staten die het initiatief hebben genomen tot het NPV, de verenigde Staten, de Sowjet- Unie en Groot-Brittannië sinds de afsluiting van het verdrag meer dan veertig proeven met deze wapens per jaar hebben ge nomen. "Dat is een gemiddelde van meer dan drie per maand, een bloedstollende statistiek. Welk land dat over atoomwapens be schikt biedt ons enige garantie tegen een aanval met deze wa pens?" De vertegenwoordiger van Peru verklaarde dat wanneer op deze tweede toetsingsconferentie niet meer garanties werden gegeven aan niet kernwapens bezittende- ondertekenaars, in het bijzonder de ontwikkelingslanden, deze in een situatie zouden komen waarin zij zouden moeten denken aan opzegging van het verdrag. Een lid van de negen man tellen de Nederlandse delegatie zag een belangrijk mo gelijk resultaat van de conferen tie het overeind houden van het tien jaar bestaande verdrag. Toezicht De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben gisteren gepleit voor een versterking van het streven om te voorkomen dat meer landen een arsenaal van kernwapens vormen. De twee 'supermogendheden die samen met Engeland gebonden zijn aan het non-proliferatiever drag, stelden dat het internatio nale bureau voor kernenergie (IAEA) in Wenen meer toezicht moet krijgen op het gebruik van kernsplijtstof om te voorkomen dat dit voor militaire doeleinden wordt gebruikt. De Amerikaanse afgevaardigde naar de conferen tie zei dat er bij de 114 staten die het verdrag hebben ondertekend op moet worden aangedrongen dat zij voortaan kennis en mate rieel op kerngebied alleen onder volledige controle van de IAEA uitwisselen. Dit pleidooi was vervat in een boodschap van pre sident Carter die Earle voorlas. De Rus Morosov verklaarde dat Moskou voorstander is van het inrichten van internationale of regionale centra onder toezicht van de LAEA voor de behande ling en de opslag van alle kern materialen, waaronder pluto- De conferentie die maandag begon en vier weken zal duren, wordt bijgewoond door vertegenwoor digers van 72 landen. WASHINGTON lUPI) - Het Witte Huis heeft gisteren berichten willen bevestigen noch ontkennen over de ondertekening door president Car ter van een nieuwe richtlijn voor de evacuatie van politieke en militaire leiders in geval van een kernoorlog met de Sowjet-Unie. De richtlijn voor evacuatie zou verband houden met de onlangs bekend geworden nieuwe Amerikaanse nucleaire strategie waarbij nief langer bevolkingscentra maar militaire doelen in de Sowjet-Unie het belang rijkste doelwit vormen. Vooral van veiligheidsadviseur Brzezinski is bekend dat hij bezorgd is om "de voortzetting van de regering" in geval van oorlog. Plannen voor evacuatie van hoge politieke en militaire leiders naar bunkers buiten Washington passen in de strategie die de regering Carter nu volgt. In deze strategie gaat het niet langer om wederzijdse verzekerde vernieti ging - massale vergeldingsacties tegen de Sowjet-Unie - maar om be perkte nucleaire aanvallen of Russische militaire doelen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9