TNO van omkoping beticht "Loonoffers nodig, maar de pil moet verguld" Man verborg vermoorde echtgenote vijf dagen in zijn huis Studie Nederlands in Peking mogelijk CDA-VOORMAN LUBBERS OVER BEZUINIGINGS-MAATREGELEN "Gezellige puinhoop" bij slot Sail'80 NOG WEINIG SCHOT IN HAAGSE MOORDZAAK POLITIE ROLT GROTE ZWENDELBENDE OP Mogelijke strafvervolging wachtmeester WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 Terwijl in het Catshuis de zogenaamde Bestek-ministers weer bijeen zijn om de beleidslijnen voor de rijksbegroting 1981 uit te zetten, wacht politiek Den Haag met spanning op de klap die al dan niet komen gaat. Zo ook de fractieleiders van de belangrijkste politieke partijen in de Tweede Kamer, de een wat dichter bij het vuur dan de ander. Desge vraagd zijn ze bereid het wachten te bekorten met hun eigen bespiege lingen over het monnikenwerk waarvoor het kabinet zich ziet ge plaatst: het vinden van bezuinigingsmogelijkheden tot een totaal van zes a acht miljard gulden. Na WD-leider Rietkerk, die in een eerder interview aan het woord kwam, geeft voorzitter Ruud Lubbers van de grootste regeringsfractie CDA in bijgaand artikel aan, welke wegen naar zijn mening moeten worden bewandeld. In een volgende aflevering zal oppositieleider Den Uyl aantreden. Inleveren op alle fronten. Dat zal het politieke motto voor volgend jaar worden. Daarover is CDA- leider Ruud Lubbers het volko men eens met zijn WD-collega Rietkerk. Maar de christen-de mocraat gaat wat verder. De rege ring kan van de Nederlanders geen offers vragen zonder uit zicht op verbetering van de eco nomische toestand te bieden. Een pakket extra voorstellen die de bittere bezuinigingspil dient te vergulden is daarvoor een eerste vereiste, aldus de CDA-fractie- leider. Het kabinet moet d,aarbij vooral een perspectief op "werk gelegenheid bieden, zegt hij. Zo als het nu bijvoorbeeld in de bouw gaat, loopt de werkloos heid veel te snel op. Daar moet wat aan gedaan worden. De loonmatiging zal daarbij zonder enige uitzondering alle Neder landers treffen. Maar wel gediffe rentieerd over de verschillende inkomensgroepen. En Lubbers wijst erop dat de koppeling tus sen de minima en de laagste uit keringen zeker gehandhaafd moet blijven. Toch zal het kabinet over vijf we ken met bezuinigingen moeten komen van zo'n zes tot acht mil jard gulden. Alleen daarmee kan volgend jaar het financiële hoofd boven water gehouden worden. Vraag aan Lubbers: Waar haal je zon berg geld vandaan? „Een nog soberder overheid", is de eerste geldvindplaats die de christen-democraat aanduidt. Waarbij hij overigens wel een duidelijke grens trekt: daar waar al te grote zuinigheid van het rijk de werkgelegenheid zou aantas ten. Een bedrag wil Lubbers, net als overigens in de rest van het ge sprek, ook in dit verband niet noemen. Door anderen zijn ech ter al bedragen genoemd (en be vestigd) die gaan tot twee miljard gulden nieuwe bezuinigingen op de post van de directe overheids uitgaven. Net als de overheid zal echter ook de individuele Nederlander op nieuw fors moeten inleveren. „Je ontkomt niet aan de inkomens van de burgers", zegt Lubbers. Hij benadrukt dat hij „helemaal" geen voorstander is van een nieuwe loonmaatregel en juicht dan ook de nieuwste ontwikke lingen binnen de vakbeweging toe. „Ik vind dat de regering posi tief moet inhaken op die stem men die gelukkig hier en daar klinken, dat we met onze koop kracht iets moeten inschikken ten gunste van meer werkgele genheid". Pan Groenevelt Daarmee doelt de CDA-leider op het plan van Groenevelt en diens Industriebond FNV, om in de vakbondsstrategie de werkgele genheid voorrang te geven boven het behoud van koopkracht. „De regering moet de moed hebben om inkomensoffers te vragen ter wille van de werkgelegenheid. Dat betekent wel, dat ze tegen over zulke inkomensoffers een duidelijk werkgelegenheidsper- spectief moet bieden. Dat is hard nodig, want de werkloosheid dreigt veel te hard op te lopen", vindt Lubbers. Hij noemt nog een tweede voor waarde waaraan het kabinet moet voldoen bij het vragen van inkomensoffers. „Het moet goed verdeeld zijn over alle groepen, niet eenzijdig de lager betaalden. Je moet bedenken dat onze zo gemakkelijk verdiende welvaart zeker ook bij de hoger betaalden terecht is gekomen. En dat een koopkrachtvermindering van één procent voor iemand met een minimum-inkomen misschien een zwaarder offer is dan drie of vier procent voor de hoge inko- De sociale premies (ziekenfonds, WAO, etc) zullen volgend jaar opnieuw zwaarder op de werk nemers drukken, zo verwacht Lubbers. Maar ook hier stelt hij als voorwaarde dat de regering uitzicht biedt op verbetering. „Zij is aan de burgers verplicht ver antwoording af te leggen of het sociale verzekeringsstelsel goed functioneert. En of daar geen zand in de machine zit. Als dat het geval is, en naar mijn oordeel zit dat er op een aantal punten, dan zullen we dat er met elkaar uit moeten gaan halen." „Het kan namelijk niet doorgaan zoals nu, dat er jaarlijks vele tien duizenden mensen bijkomen die een sociale uitkering krijgen. Daar kunnen we eenvoudig niet mee door, ook niet met de daar mee corresponderende sterk stij gende premielasten". Dat hele vraagstuk van de arbeidsonge schiktheid zal moeten worden aangepakt. Door de instroming in de WAO te beperken en door de herplaatsingsmogelijkheden te verruimen. „Verder zullen bij voorbeeld de kosten van volks gezondheid verder moeten wor den beheerst", vindt Lubbers. Hij denkt daarbij onder meer aan be perking van het geneesmidde- lenverbruik en herinvoering van de regel, dat werknemers de eer ste dag(en) van hun ziekte zelf moeten betalen. Ombuigingen in de veel geld ver gende sociale voorzieningen zijn volgens Lubbers bittere nood zaak. „Als je alle trends zou voortzetten, zie je dat de econo mie ontploft", voorspelt hij som ber. „Daarom moeten alle auto matismen die leiden tot een voortdurende stijging van de so ciale premies, worden doorbro ken. Dat kan niet van vandaag op morgen, maar het doel moet zijn te komen tot een stabilisatie van de premiedruk". Lubbers waar schuwt echter dat dit slechts op termijn bereikt zal kunnen wor den. Geen gas-illusie Weinig optimistisch is Lubbers over de mogelijkheid dat het aardgas het kabinet de helpende hand zal bieden. Daarvoor zijn de acties om de exportprijs van het gas te verhogen, te laat ingezet. „Maar dat is nakaarten, laten we daar niet te veel over zeuren", zegt hij. Toch kunnen de eventuele extra miljarden uit het aardgas al voor de begroting 1981 van belang zijn, „maar natuurlijk nog meer voor de jaren die daarop volgen". Be langrijker echter is dat ook de ex tra aardgas-miljarden de econo mische problemen niet op kun nen lossen. „Want", vervolgt Lubbers, „meer dan een bijdrage aan de oplos sing, een verzachting van de pijn, is het aardgas niet. Het lost de kern van de moeilijkheden niet op. De kern is namelijk, dat de aantallen inactieven met vijftig duizend per jaar groeien, en dat moet omlaag". Het aardgas kan slechts een deel van de proble men oplossen, zoals de gelden te rugsluizen naar het bedrijfsle- Men noemt de begrotingsbespre kingen die momenteel in het Catshuis gaande zijn, in Den Haag „de moeilijkste sedert de Tweede Wereldoorlog". Voor spellingen, dat de ploeg van Van Agt zich in de sociaal-economi sche problemen zal verslikken, zijn niet van de lucht. Komt het kabinet eruit? „Ach, wat word ik wijs Van specula ties?", vraagt Lubbers zich reto risch af. Maar na enig aandrin gen: „Ik neem aan dat ze er in het kabinet wel uitkomen". Daarmee is de CDA-leider aanzienlijk op timistischer dan zijn WD-colle ga Rietkerk, die sprak van „een heel zware dobber". Rietkerk hield er duidelijk reke ning dat die dobber best eens zo zwaar zou kunnen zijn, dat de ministersploeg van Van Agt en Wiegel zich eraan vertilt. Voor Lubbers („de zeventiende minis ter") ligt dat anders. Maar echt overtuigend klonk ook zijn opti misme niet. HEERLEN (GPD) - Vijf nachten lang heeft de Heerlenaar Piet B. (23) het lijk van zijn 26-jarige echtgenote Mientje in zijn wo ning in het Litscherveld te Heer len verborgen gehouden. Vorige week woensdag bracht hij zijn vrouw tijdens een echtelijke twist, waarbij hij kennelijk zijn zelfbeheersing verloor, door wurging om het leven. Gisteren ontdekten buurtbewo ners het grotendeels ontklede lijk van de vrouw in de tuin achter de woning van het echtpaar. Klaarblijkelijk was zij vanaf het balkon van de eerste verdieping omlaag gegooid. Vorige week donderdag deed Piet B. bij de politie van Heerlen aan gifte van de verdwijning van zijn echtgenote. Zij was - zo vertelde hij - woensdagavond voor een boodschap weggegaan en niet meer thuisgekomen. De gemeen tepolitie van Heerlen behandelde het geval als een normale ver dwijning zonder direct aan een misdrijf te denken. Samen met hevig verontruste familieleden hielp de echtgenoot van de ver moorde vrouw vorige week en in het weekeinde nog ijverig mee aan zoekacties naar zijn vrouw. Die zoekacties gebeurden mede op aanraden van een helderziende, die men had geraadpleegd en die beweerde dat de vrouw in een ruimte zou liggen, waar ze niet meer uit kon komen. Naar aan leiding van beschrijvingen van deze helderziende werden vooral kelders van flatwoningen in de wijk Vrieheide naspeuringen ge houden. Familieleden van de vrouw waren van mening dat Mientje, gezien haar knappe ver schijning en jeugdig uiterlijk, best het slachtlffer slachtoffer kunnen zijn geworden van een ontvoering. De dader van de moord bracht de dag na de daad zijn twee kinde ren, acht maanden en twee jaar oud, naar familieleden. Zelf bleef hij echter in de woning wonen, waarbij hij grote delen van de dag bij buurtbewoners vertoefde. Achteraf opvallend was, dat hij geen enkel bezoek in de woning toestond, zeker niet op de boven verdieping, waar het ontzielde li chaam van zijn vrouw in haar slaapkamer lag. Achteraf is het buurtbewoners ook opgevallen, dat de slaapkamer deur r naar het balkon vanaf vori ge week woensdag open heeft ge staan, zelfs tijdens hevige regen buien. Gistermorgen was de deur opeens gesloten Na het vinden van het lichaam van de vrouw in de tuin van haar wo ning, gistermorgen omstreeks 07.45 uur, werden familieleden van de man gewaarschuwd, sa men met politie en GGD. Aan vankelijk reageerde Piet B. niet op aanbellen aan zijn huis. Na derhand kam hij naar buiten en werd hij door familieleden naar een auto geleid. Bij een gesprek in het bureau van politie kwam al heel snel het drama, dat zich vijf dagen eerder m de woning had afgespeeld, aan het licht en be kende hij zijn vrouw tijdens een ruzie om het leven te hebben ge bracht. Duitse ambtenaar kreeg 100.000 mark DEN HAAG (GPD) - De organisatie voor toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek TNO heeft in de jaren *70 geld betaald aan een Westduitse defensie-ambtenaar om te bewerkstelligen dat TNO ook onderzoek zou kun- nen verrichten voor de Duitse defensie. De officier van jüstitie in Bonn heeft de ambtenaar, de 51-jarige Wilhelm Simmler, ervan be schuldigd „100.000 mark van een Nederlands bedrijf aan smeer gelden te hebben ontvangen". Zowel de toenmalige TNO-direc- teur als Simmler verklaren echter dat de zaak absoluut te goeder trouw was en dat het geld uitslui tend onkostenvergoedingen be trof. De voormalig directeur van het me taalinstituut van TNO in Delft, dr. C. A. Vervraak, verklaarde giste ren dat de Duitse defensie-amb tenaar maandelijks een bedrag DEN HAAG (GPD) - De Haagse politie is nog niet veel opgescho ten in het onderzoek naar de het afgelopen weekeinde vermoorde 31-jarige Hagenaar F. Bekker. Bij de sectie die gistermiddag werd verricht is vast komen te staan dat Bekker vijf messteken zijn toegebracht waarvan één dode lijke in de borst. Met vijftien re chercheurs is de politie op zoek naar de dader. De ongehuwde Hagenaar die alleen in een flat aan de Frederikstraat woonde werd maandagmorgen op zijn werk gemist. Zijn chef waarschuwde daarop een andere bewoner van de flat die de man door het slaapkamerraam op het bed zag liggen. Omdat Bekker niet op herhaaldelijk bellen rea geerde waarschuwde deze buurman de politie. Het tijdstip van overlijden is vol gens de politie niet exact vast te stellen, „maar we zijn zeker dat het dit weekeinde is gebeurd', al dus een politiewoordvoerder. Het moordwapen was niet in de flat te vinden. Volgens de politie wordt er niets vermist uit de wo ning. van 1250 gulden ontving als ver goeding van onkosten die hij maakte bij zijn bemoeienissen om een gezamenlijk Nederlands- Duits onderzoeksinstituut op te richten. Dat instituut is nooit van de grond gekomen omdat er te veel concurrentie was van ande re, al bestaande instituten. Dr. Verbraak is hoogst verbaasd over de beschuldigingen door de Duitse justitie. Volgens Verbraak is er destijds op hoog niveau met het Westduitse ministerie van de fensie onderhandeld over de mo gelijkheden van gezamenlijk on derzoek. De Duitsers waren erg geïnteresseerd. Bij die onder handelingen was Simmler aan wezig. Er was echter geen con trole op de besteding van het TNO-geld door de Duitse ambte naar. „Simmler had een schatting gemaakt van de kosten die hij zou moeten maken, en dat hebben we toen op een rond bedrag vastge steld", aldus Verbraak. Hoe lang de betalingen aan Simm ler geduurd hebben, kon dr. Ver braak niet zeggen, aangezien hij in 1972 bij TNO vertrokken is. Hij is nu hoogleraar metaalkunde aan de TH Twente. De tegen woordige directeur van het me taalinstituut TNO. dr. Van Wely, was niet voor commentaar be reikbaar. Volgens Simmler zelf is de be schuldiging van omkoping waanzin. Hij beweert dat hij van 1970 tot 1976 het metaalinstituut van TNO geadviseerd heeft over de mogelijkheden op de Duitse markt. Daartoe moest hij in zijn vrije tijd onderzoek verrichten, waarvoor hij een onkostenver goeding ontving. Simmler is in 1978 door het Westduitse minis terie van defensie op non-actief gesteld. AMSTERDAM - Onder grote publieke belangstelling zijn gisteren de deelnemende schepen aan de manifestatie Sail'80 uit Amsterdam vertrok ken. De schepen voeren via het Noordzeekanaal naar IJ muiden. In en rond IJmuiden ontstond gistermorgen en gistermiddag een verkeerschaos om dat duizenden mensen op weg gingen naar de sluizen waarin de zeilsche pen omstreeks twee uur zouden worden geschut. De toevoerwegen naar het sluizengebied raakten verstopt. Bij de Velser- tunnel stond het verkeer lange tijd aan beide zijden vast. Op een gegeven momen t vormde zich zelfs een file van zo'n acht kilometer. De politie sprak van "een gezellige puinhoop". AMSTELVEEN(ANP) - De po litie in Amstelveen heeft, in samenwerking met de postale recherche Amsterdam, een grote zwendelbende opge rold, die in de afgelopen drie jaar ruim één miljoen gulden buitmaakte bij het stelen en vervolgens vervalsen van cheques en betaalkaarten. Dit heeft de politie van Amstel veen gisteren bekend ge maakt. In verband met deze zaak werden zes mensen uit Amsterdam aangehouden, van wie vijf inmiddels zijn in gesloten. Hoofdverdachte is de 42-jarige M.E.S., werkzaam op de postkamer van het postkan- toor in Amstelveen. In 1977 begon deze man met het ste len van pakketjes cheques en betaalkaarten, die via het postkantoor doorverzonden zouden moeten worden. Voor het merendeel waren deze blanco cheques en betaal kaarten eigendom van de Amrobank, de Algemene Bank Nederland en de Ne- derlandsche Middenstands Bank. Ook betaalkaarten van de giro werden door de amb tenaar verduisterd. Met de cheques en betaalkaar ten gingen vervolgens de he ren T.G.D. (44), J.D.M.L. (25), T.T.A. (32), en O.P. (41) het land in. Ze vulden een bedrag in ten name van henzelf en ondertekenden met een ver- i handtekening. Op die konden zij ieder be drag bij de banken of op de postkantoren innen. De zaak kwam aan het licht toen bleek dat steeds pakketjes cheques en betaalkaarten van het postkantoor in Amstelveen verdwenen. Een uitgebreid onderzoek leidde op 20 juli dit jaar tot de aanhouding van S. Inmiddels is de politie, aldus de woordvoerder, hard op zoek naar het vermiste geld. "Wij hebben een vermoeden waar ditzich bevindt, maar kunnen hierover nog geen medede lingen doen", aldus de politie. DEN HAAG (GPD) - Met ingang van het cursusjaar 1981-'82 zal aan de universiteit van Peking Nederlands gedoceerd worden. Het Nederlandse ministerie van onderwijs en wetenschappen zal de Chinezen behulpzaam zijn bij het vinden van geschikte docen ten. Het was tot nu in China on mogelijk Nederlands te studeren aan de universiteiten. Dat is èèn van de resultaten van de vijfdaagse reis die minister Pais van onderwijs en weten- DEN HAAG (GPD) - Het Openbaar Ministerie gaat bekijken of er een strafvervolging moet komen te gen de wachtmeester van de rijkspolitie, die twee weken gele den in Rhoon een Marokkaan heeft doodgeschoten. Tegelijker tijd zal de leiding van het Korps Rijkspolitie nagaan of er boven dien disciplinaire maatregelen tegen hem moeten worden ge- Na afloop van een onderzoek van de rijksrecherche naar de toe dracht van het gebeurde is minis ter De/ Ruiter (justitie) tot de voorlopige conclusie gekomen, dat het gedrag van de politie- beamte niet in overeenstemming is met de geweldinstructie voor het Korps. Het ministerie van jus titie heeft dit gisteren bekend gemaakt. Vrijdagmorgen 1 augustus hielden twee wachtmeesters drie Marok kanen aan om hun papieren te controleren. Zij deden dit in het kader van de toepassing van de wet arbeid buitenlanders. Bij die aanhouding werd één Marok kaan gedood door een kogel uit politiepistool. Bij d het lossen van een waarschuwingsschot zou de bewuste agent zijn gestruikeld waarna de kogel de Marokkaan dodelijk had getroffen. schappen heeft gemaakt naar China en Tibet. Minister Pais te kende in China drie overeen komsten met zijn Chinese ambt genoot, de heer Jiang Nan Xiang, en de vice-presidenten van de Chinese academies van weten schappen en sociale weten schappen. De overeenkomsten bezegelen een verdere uitbrei ding van de samenwerking tus sen China en Nederland op het gebied van wetens'chap en on derwijs. verking tussen China en Nederland op onderwijsge bied is begonnen in 1979, toen minister Pais daar voor het eerst op bezoek was. Dat resulteerde toen in een raamovereenkomst, die later dat jaar bij een Chinees tegenbezoek aan Den Haag ver der besproken werd. Minister Pais heeft tijdens deze reis de éreenkomst verder inge- Er werd onder andere afgespro ken dat vóór 1 oktober van dit jaar een gemeenschappelijke werkcommissie ingesteld zal worden, die zich gaat bezighou den met het aanwijzen van ge meenschappelijke researchpro- jecten. De ministeriële delegatie heeft verder overeenstemming bereikt met de Chinese collega's over de aantallen studenten (maximaal 10), afgestudeerden (maximaal 15), gastdocenten (maximaal 5) en wetenschappe lijk onderzoekers (maximaal 12 man-maanden) die over en weer de landen kunnen bezoeken voor studiedoeleinden. Minister Pais die tijdens zijn eer ste reis naarChina sprak van „een sfeer van ontreddering" aan de universiteiten, bespeurde een duidelijke vooruitgang. „Er kun- studenten geplaatst worden, de examens zijn in ere hersteld, de mogelijkheden om buitenlandse boeken te krijgen zijn duidelijk verbeterd en er komt een groeiend aantal bui tenlandse gastdocenten naar China". De Volksrepubliek China mag zich overigens verheugen in een grote belangstelling van Neder landse kant. Binnen enkele we ken vertrekt minister Braks aan het hoofd van een delegatie naar China. Mevrouw Kraayeveld- Wouters volgt hem later het jaar om de positie van de Chinese vrouw aan een nader onderzoek te onderwerpen. In het najaar volgen minister-president Van Agt en minister Van der Klauw om een cultureel akkoord te te kenen. En een delegatie van het ministerie van verkeer en water staat sluit de rij delegaties voor dit jaar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7