Bedrijven langs Rijndijk willen niet vertrekken Dik wolkendek ontneemt sterre- kundigen zicht op meteorietenregen Veel bezwaren tegen plan Stevenshof Talentenshow in 'De Kopermolen Duikers zoeken naar vermist jongetje (4) "Laat Roomburg polder" Leidse stadsrubriek Weer Leidse heroïnedode WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 LEIDEN - Wat een hoogtepunt op het gebied van sterrekunde had moeten zijn, is de afgelopen da gen letterlijk in het water geval len: Er was van de jaarlijkse me-, teorietenregen helemaal niets te" zien. "We hebben de hele nacht op de uitkijk gestaan, maar er was door het dikke wolkendek geen doorkomen aan", zegt Niek de Kort uit Lisse. De Leidse student is voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Weer- en Sterrekunde. In het oosten van het land, op een don kere plek, tuurt hij samen met een aantal verenigingsleden het firmament af uitkijkend naar uit zonderlijk vuurwerk: Een regen van brokstukken uit het heelal die fel brandend richting aarde komen. Het hoogtepunt van de ruim drie weken durende bui van vallende sterren had halverwege deze week moeten plaatsgrijpen. De meteorietenregen zou bijzonder goed te zien zijn geweest, ware het niet dat uitzonderlijk zware regenbuien roet in het eten gooi- Niek de Kort is overigens erg goed te spreken over wat de sterrevor- sers wel hebben gezien. "Begin deze week was het goed weer voor ons werk. We hebben dan ook goede waarnemingen kun nen doen. Er is zelfs een nacht geweest dat we binnen een paar uur ruim 150 lichtflitsen aan de hemel hebben waargenomen, waaronder een hele heldere". De oorzaak van de lichtflitsen, die in vroeger jaren door aardbewo ners als onheilstijding werden gezien, is een stuk steen meteen ijsmantel, die wellicht net zo groot is geweest als de aarde. Tij dens een langgerekte baan om de zon smelt een deel van dat ijs als de komeet het dichts bij de zon is. Er komen dan stenen en stof los van de komeet. Een gedeelte daarvan komt elk jaar rond de elfde au gustus in een baan van de aarde. Bij het binnendringen van de dampkring verbrandt het gruis en kan men hier op aarde vurige strepen aan de hemel "We hopen dat het weer de rest van de week wat beter weer is", zegt Niek de Kort. "Maar hoe dan ook we blijven kijken, weer of geen weer. Eind deze week kunnen we balans opmaken van de meteo rietenbui van dit jaar". Stevenshofjespolder: nu nog weiland, straks duizenden woningen. LEIDEN - In samenwerking met de Leidse zwemvereni gingen origaniseert de Leidse Sportstichting van maandag 25 tot en met vrijdag 29 augus tus de traditionele zwemvier- daagse in de openlucht zwembaden "De Zijl" en "De Vliet". Elke avond hebben de deelnemers de gelegenheid om vijfhonderd rneter te zwemmen. In totaal dus over vier avonden twee kilometer. Vorig jaar daagse ruim 2200 personen deel. Dit jaar rekenen de or ganisatoren op een 3000 deel- LEIDEN - Het winkelcentrum "De Kopermolen" in de Merenwijk organiseert zaterdag van 11 tot 15 uur de "Kopermolen Televisie Talenten Show". Aan deze show kunnen solo-amateurartiesten en duo's en trio's deelnemen. Alle deelnemers krijgen 5 a 6 minuten de gelegenheid om hun kunnen te tonen. Alle optredens zullen via ee« cuit rechtstreeks worden uitge zonden. Een regiewagen met ca mera's is aanwezig. De presenta tie is in handen van Hans Versnel Bezoekers kunnen ook deelne men aan het spel "Wie praat er minuut vol? LEIDEN - De duikersploeg van de Leidse brandweer heeft gisteren en vandaag urenlang gezocht naar een 4-jarig jongetje dat sinds gisteravond wordt vermist. Het knaapje speelde op hetzandschip dat lag afgemeerd langs de Zijl- dijk en was rond zeven uur gis teravond plotseling zoek. Aangenomen werd dat het jongetje overboord was gevallen. Onmid dellijk werd de Leiderdorpse po litie gealarmeerd die de duikers ploeg uit Leiden inschakelde. De Vanaf half twee wordt publiek uitgenodigd voor de mera's te verschijnep. Opgeven kan men zich tussen 18 en 19 uur via telefoonnummer 0171.9-11376. LEIDEN - Het waterschap "De Ommedijck" heeft bezwaren tegen de ontpoldering van bepaalde delen van Roomburg. Het waterschap ba seert zich daarbij op het ontwerp-bestemmingsplan voor dit gebied waarin staat dat bepaalde gebieden op boezemniveau worden gebracht Volgens "De Ommedijck" blijkt uit het plan niet dat er een bestaande bemalingsinstallatie is met een afwateringssysteem. Evenmin zijn er boezemkaden. Het voornaamste bezwaar van het waterschap tegen het plan is de vage opzet en dat op geen enkele wijze rekening wordt gehouden met de aanwezige waterstaatkundige werken in het gebied LEIDEN - Het plan van de gemeente om in de Stevenshof jespolder, het gebied dat wofdt omsloten door de Rijn dijk, Rijksweg 44 en de spoorlijn Leiden-Den Haag, een nieuwe Leidse woonwijk voor 12.000 mensen uit de grond te stampen is op een groot aantal bezwaren gestuit. In de afgelopen maanden zijn bij de gemeente een veertigtal bezwaarschriften ingediend tegen het ontwerp-bestem mingsplan voor de Stevenshof Zoals bekend is het de bedoeling dat in de loop van 1983 de eerste woningen in dit gebied worden opgeleverd. De gemeente wil in totaal zo'n 4200 woningen neer zetten. In het ontwerp-bestem mingsplan, dat de gemeente be gin juni presenteerde, wordt glo baal aangegeven wat er met de grond gaat gebeuren: waar de woningen komen; waar de wegen zullen lopen; waar de groenvoor zieningen komen, enz. Een groot aantal bezwaren tegen de plannen is afkomstig van omwo nenden: bewoners van de Rijn dijk en eigenaren van bedrijfjes aan deze weg. Bedrijfseigenaren zijn vooral gekant tegen de voor genomen verplaatsing van be drijven. De eigenaren (van een bedrijf in diastatische produkten, een caravanbedrijf, een handel in eiprodukten en een veevoeder bedrijf) menen dat de in het ont werp-bestemmingsplan voorge stelde "wegbestemming" van hun bedrijf niet op korte termijn te verwezenlijken valt. Men wijst fer op dat in de meeste gevallen geen vervangend bedrijfsterrein voorhanden is of dat inpassing van het bedrijf in het ont- werp-plan heel goed mogelijk is. Een aantal bewoners van de Rijn dijk en omgeving maakt bezwaar tegen het feit dat een aantal wo ningen voör de nieuwbouw ge sloopt moet worden. Ook de aanleg van een brug over de Rijn, ten behoeve van het openbaar vervoer en het langzaam verkeer, is op tal van bezwaren gestuit. De hoogte en de dichtheid van de toekomstige bebouwing is bij omwonenden evenmin in goede aarde gevallen. Volgens de Rijksuniversiteit, de Stichting Leidse Studentenhuis vesting en de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren wordt in de plannen onvoldoende reke ning gehouden met de huisves tingmogelijkheden voor studen ten en werkende jongeren. Rijkswaterstaat maakt, met een aantal anderen, bezwaar tegen het feit dat in het ontwerp-be stemmingsplan voor de Stevens hofjespolder geen rekening is gehouden met de reservering van gronden voor de aanleg van rijksweg 11. De verwachting van de gemeente Leiden dat deze au tosnelweg voorlopig niet wordt aangelegd is volgens Rijkswater staat niet juist. In een bezwaar schrift van de gemeente Wasse naar wordt er op gewezen dat de aanleg van Rijksweg 11 op korte termijn noodzakelijk is. B en W van Wassenaar zijn er niet over te spreken dat de weg buiten het plan is gelaten en dientengevolge grotendeels op het grondgebied van Wassenaar komt te liggen. Volgens B en W van Wassenaar is dat niet overeenkomstig eerdere afspraken. De Werkgroep Milieubeheer Lei den noemt het daarentegen juist dat rijksweg 11 buiten het plan is gelaten. Men verwijt de gemeente echter een halfslachtige houding omdat op diverse punten wel met een eventuele aanleg rekening is gehouden. In dat verband maakt men bezwaar tegen de mogelijk heid om de toekomstige Ste- venshofdreef op rijksweg 11 aan te sluiten. De wijze waarop deze dreef op het verdere wegennet wordt aangesloten stuit ook op bezwaren van de werkgroep mi lieubeheer. Men vreest dat één en ander zal leiden tot een nieuwe "Churchilllaan" door een woon wijk. De Werkgroep Milieubeheer Lei den pleit voor een hogere be bouwingsdichtheid in de Ste- venshofpolder. Het totaal aantal woningen zou daardoor op onge veer 5400 kunnen komen. Het percentage woningwetwoningen zou volgens de werkgroep opge trokken moeten worden. Men heeft verder kritiek op de grote hoeveelheid openbaar groen en het grote aantal parkeerplaatsen die in het plan zijn opgenomen. De gemeente Voorschoten en de winkeliers van het winkelcen trum Noord-Hofland in Voor schoten maken zich zorgen over de plaats en de omvang van het winkelcentrum in de Stevens hofjespolder. In plaats van voor een centrale plaats is gekozen voor een plek nabij de toekom stige spoorweghalte De Vink en nagenoeg grenzend aan de wijk Noord-Hofland. De gemeente Voorschoten en de winkeliers wijzen op de zorgelijke positie van het winkelcentrum Noord-Hofland. Zij vrezen voor een verdere verslechtering. B en W van Voorschoten verwijten de gemeente Leiden onzorgvuldig heid en het niet nakomen van toezeggingen ten aanzien van plaats en omvang van het win kelcentrum in de Stevenshofjes polder. De Nederlandse Spoorwegen meent dat er onvoldoende ruimte is gereserveerd voor de aanleg van een spoorweghalte en een spoorwegverdubbeling nabij De Vink. De Leidsche Duinwater maatschappij en het Electrici- teitsbedrijf Zuid-Holland wijzen op een aantal bezwaren ten aan zien van ter plaatse aanwezige transportleidingen en hoogspan- ningswerken. Volgens de Inspec tie van de volksgezondheid voor Zuid-Holland zijn de normen van de wet geluidhinder door de plannenmakers onvoldoende in acht genomen. De belangenvereniging Milieu en Wonen pleit er tenslotte voor dat bij de uitvoering van de plannen rekening wordt gehouden met de realisatie van energie- en milieu vriendelijke woningen. De Ste venshofjespolder wordt door hen uitermate geschikt geacht als proefgebied voor windmolens en stadsverwarming. door René van der Velden Jaap Vissér Drugproblemen De vijfde heroïnedode in ruim een half jaar. Uit gegevens van de politie blijkt dat er vo rig jaar in Leiden drie mensen als gevolg van een overdosis aan hard drugs zijn overle den. De conclusie ligt voor de hand: de (hard)drugproble- matiek is in Leiden toegeno- fnspecteur J. Houtkamp, chef van de afdeling Bijzondere Wetten van de Leidse politie, en brigadier H. Peet, belast met de dagelijkse leiding van deze afdeling, worden bijna dagelijks geconfronteerd met het drugprobleem. Volgens hen neemt het gebruik van verdovende middelen in Lei den inderdaad hand over hand toe. Een verschuiving op de heroï nemarkt is volgens hen de oorzaak van het toenemende aantal slachtoffers. "Vroeger kwam de heroïne uit het Ver re Oosten. China hoodzake- lijk. De hennepprodukten kwamen vooral uit het Mid den Oosten. Ondermeer uit Turkije. De laatste tijd is er sprake van een duidelijke verschuiving. In het Midden Oosten zijn ze er kennelijk ook achtergekomen dat de handel in hard drugs veel meer oplevert. Veel heroïne is nu afkomstig uit Turkije. De ze heroïne is veel zuiverder dan de Chinese. Zeg maar ne gentig tegenover vijftig pro cent. Bovendien is de Turkse veel moeilijker op te lossen dan de Chinese waardoor al snel een té sterke concentra tie wordt gebruikt met alle ellendige gevolgen vandien", aldus inspecteur Houtkamp. Volgens Houtkamp kan er een duidelijke relatie worden ge legd tussen het toenemende gebruik van verdovende middelen en de groeiende, zogenaamde kleine criminali teit in Leiden. "Een eenvou dig rekensommetje leert dat zwaar verslaafden soms dui zend gulden per week nodig hebben om aan voldoende heroïne te komen. Je kunt dan rustig concluderen dat heel wat "junkies" aan het zakkenrollen zijn geslagen. Want hoe komen ze anders aan zoveel geld?" In tegenstelling tot het gebruik neemt volgens de politie de handel in verdovende mid delen in Leiden nauwelijks toe. "Wij hebben een vrij goed zicht op dê handel hier in Lei den", menen inspecteur Houtkamp en brigadier Peet. stellen dat het dealerschap hier nauwelijks toeneemt. Dat is ook wel te verklaren. In Den Haag en Amsterdam is het veel makkelijker om drugs te verhandelen. In zul ke grote steden loop je veel minder risico om als dealer tegen de lamp te lopen. Waar om zou je dan het risico ne men om in Leiden te gaan verhandelen? De gebruikers uit Leiden komen toch wel naar Den Haag of Amster dam". De enige, mogelijke oplossing voor de landelijk groeiende drugproblematiek is volgens Houtkamp en Peet een dui delijk eenheidsbeleid van de kant van de overheid. Nieuwe richtlijnen van het ministerie, die vorige maand van kracht zijn geworden, moeten een eerste aanzet daartoe geven. Deze richtlijnen bepalen dat het bezit van een hoeveelheid hasj tot dertig gram min of meer is toegestaan. Je kan er hooguit een boete voor krij gen maar het geldt niet als een misdrijf. Brigadier Peet: "Met deze richtlijnen zij we niet zo blij. Ik moet namelijk nog de eer ste verslaafde tegenkomen die rechtstreeks aan de heroï ne is begonnen. Het begint al tijd met soft drugs en wan neer je die nu vrij gaat ge- In april van dit jaar deed de Leidse politie een inval in een woning aan de Jacob van Kampenlaan in Leiden Zuid-West. Bij deze inval werd een koffer met twee kilo heroine met een waarde van ongeveer 350.000 gulden hele avond zochten duikers de bodem van de Zijl af op zoek naar het lichaampje. Men vond echter niets. Vanochtend is de zoekactie hervat. Bij het afsluiten van deze editie had het zoeken nog geen resultaat gehad. Het jongetje heet Richard. Verdere gegevens wilde de politie van ochtend nog niet verstrekken omdat alle leden van de schip- persfamilie nog niet op de hoogte waren van het ongeval. LEIDEN - In een pand aan de Hooglandse Kerkgracht is vannacht rond kwart voor twee het lichaam van een 21-jarige Leidenaar aangetrof fen. De man, die in het pand woonachtig was. is vermoedelijk al in de nacht van zaterdag op zondag overleden als gevolg van een overdosis aan heroine. Volgens de politie is dit al de vijfde heroinedode dit jaar in Leiden. Een woordvoerder van de politie noemde dit aantal extreem hoog voor Leiden en zei het vermoeden te hebben dat de oorzaak moet worden gezocht in het toenemende gebruik van Turkse heroine, die zuiverder en daardoor gevaarlijker - hlijkt te zijn dan de Chinese. Snoepwinkel Ook volgens Joop Koren, coör dinator van het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (CAD) aan de Lange Mare, wordt het hoog tijd voor een eenheidsbeleid van de kant van de overheid. Hij zegt: "Hier in Leiden heb ben we de zaak vrij goed on der controle. Ik denk dat we ongeveer negentig procent van de heroïneverslaafden "binnenshuis" hebben. Hier bestaat een goede samenwer king tussen CAD, GGD, poli tie en huisartsen. Methadon (een vervangingsmiddel voor heroïne dat gratis en in steeds mindere mate aan de ver slaafde wordt verstrekt -red.) wordt alleen door ons ver strekt en uitsluitend na een onderzoek door een arts. In andere steden is dat wel an ders. Daar rotzooien ze maar wat aan. Iedereen kan er zo maar methadon krijgen en in de handel brengen". Koren vervolgt: "Het drugge bruik neemt in Leiden inder daad toe. In alle lagen van de bevolking kom je verslaafden tegen en ze worden steeds jonger. Hoe dat komt9 Het is nog altijd een modegril hè. En de ellende is dat het spul steeds makkelijker is te krij gen. Als je morgen met me meegaat naar Den Haag kan ik je zo aan een paar gram he roïne helpen. Een grammetje heroïne is tegenwoordig net zo makkelijk te krijgen als een fles jenever. De stichting Prinsengracht in Den Haag bijvoorbeeld is voor verslaaf den net een snoepwinkel. Je kan er zomaar naar binnen lopen en openlijk heroïne ko pen. De staf van die stichting staat erbij en kijkt ernaar. Voor ons is dat erg frustre rend. Kunnen ze het hier niet krijgen omdat we de zaak hier redelijk onder controle heb ben, nou, dan gaan ze gewoon naar Den Haag. Wanneer de regering niet snel met een sluitend beleid komt dan zullen we moeten accepteren dat er steeds meer doden val len. Het is triest maar waar".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3