Extra geld voor onderwij sprojeet Kinderen genieten bij Bassie en Adriaan "Nieuwe begroting doet Oegstgeestenaren pijn" l^eidse agenda Verdeling winkelruimten in Winkelhof" vrijwel rond Zomer festiviteiten in Leiderdorp STAD EN RAND WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 Commissie wil meer accent leggen op creativiteit VOORSCHOTEN - In de nabije toekomst zou de gemeente Voorschoten 16.000 gulden extra moeten uittrekken voor het plaatselijke onderwijs- creativiteitsproject Dit wil de commissie die zich bezig houdt met dit projekt. Dit be drag zou naast de 50.000 gul den die jaarlijks voor het ge hele gebeuren op tafel ko men, moeten worden besteed aan de aanwezigheid van een vakdocent dramatische-ex- pressie, aan de op de creativi teit aansluitende cursussen voor de aanwezige leerkrach ten en aan ritmieklessen voor kleuters. Binnen het projekt wordt al ge ruime tijd aandacht besteed aan zelfexpressie. De afgelo pen vijfjaar heeft de gemeen te 50.000 gulden per jaar uit gegeven voor de aanschaf van middelen, nieuwe leerkrach ten en dergelijke. Nu bij de uitbreiding van dat plan is dus meer geld nodig. "Creativiteit is een algemeen menselijke behoefte" zo valt te lezen in de onlangs door de gemeente gepubliceerde doelstellingennota, die opge steld is rond het hele project. "Expressie en communicatie zijn eerste levensbehoeften. Deze menselijke eigenschap pen worden echter steeds meer verdrongen door de in gewikkelde samenstelling van onze maatschappij. Daarom is het nodig dat er voor iedereen mogelijkheden worden gecreeërd om hierte gen weerstand te bieden", al dus de nota. Vroeg ingrijpen is kennelijk de oplossing. Zodoende zijn sinds 1978 alle scholen van de gemeente Voorschoten be trokken bij de uitbreiding van muzikaal onderwijs, handen arbeid en dramatische ex pressie. Maar de werkgroe pen, waaraan schoolbesturen, leerkrachten, gemeente en het creatief centrum Voor schoten meewerkten, willen niet dat creativiteit tot een geïsoleerd vak gemaakt zou worden. In de praktijk bieden de scholen muzikale vor ming, beeldende vorming, dans- en bewegingsvorming op bescheiden schaal. "Wat wij voor ogen hebben is niet het kweken van kunstenaars. De kinderen moeten leren van kunst te genieten, daardoor zullen zij beter hun vermo gens kunnen ontplooien. De leerlingen worden bewust gemaakt van hun eigen deel in de "maatschappelijke wer kelijkheid," en hoe om te gaan met anderen en andere culturen. Dit zou bijvoor beeld kunnen via het volks dansen. Creativiteit wordt in het on derwijs geïntegreerd. De kin deren leren uiting geven van en vorm geven aan de eigen ideeën, fantasieën en gevoe lens. Tevens kan men de dramatische expressie van anderen leren zien en begrij pen, zo meldt het rapport ver der. Handenarbeiders, een onderdeel van het creatief bezig zijn van kinderen In Voorschoten willen de begeleiders van het onderwijs- creativiteitsprojekt dat er nog meer aandacht wordt besteed aan de creatieve vorming van de kinderen. Domme clown en aardige acrobaat in Leiderdorp Het terrein aan de Lange Voort dat gereserveerd is voor de bouw van de Springplank zal voorlopig nog zi blijven,zoals het er nu bij ligt. De plannen zijn wel rondmaar financieel ontbreekt er echter nog het een en ander. Financiële redenen vertragen ook nieuwbouw Springplank Vier avonden zwemmen in Voorschoten LEIDSCHENDAM/VOORSCHO- TEN - In samenwerking met de gemeente Voorschoten wordt er ook dit jaar weer een avond-zwemvierdaagse gehou den in het buitenbad van het sportcentrum "De Fluit" in Leid- schendam. Dit zwemfestijn is van maandag 1 tot en met vrijdag 5 september, elke dag van 17.30 tot 20.00 uur. Inschrijfformulieren voor deze avond-zwemvierdaag se zijn vanaf maandag 18 augus tus te koop bij het Leidschen- damse zwembad, het Voorscho- tense instructiebad en enkele winkels in Voorschoten. Deel nemers die uit Voorschoten ko men kunnen gebruik maken van gratis busvervoer. De avond-zwemvierdaagse, waar bij enkele medailles te veroveren zijn, zal worden geopend en afge sloten door onder andere leden van de colleges van burgemees ter en wethouders van leid- schendam en Voorschoten. Te vens zal deze avond-zwemvier daagse feestelijk worden omlijst met diverse activiteiten en de monstraties van maandag tot en met vrijdag. HANDBAL De Voorschotense handbalvereni ging HW '70 organiseert zondag een veldhandbal-toernooi in ver band met het 10-jarig bestaan van deze vereniging De wedstrijden worden gehouden op het ge meentelijk ijsbaanterrein. Aan vang van het toernooi is om 10.30 Fietspuzzeltocht Evenals vorig jaar vindt er eind au gustus een fietspuzzeltocht in Warmond plaats. Deze tocht wordt gehouden op zaterdag 24 augustus. LEIDERDORP - De verdeling van winkels in het nieuwe Leider- dorpse koopcentrum "Winkel- hof" is vrijwel rond. Het gehele complex wordt verdeeld over zo'n 56 winkeliers. De grootste zaak zal, zoals reeds eerder ge meld een Ahold-vestiging wor den, een zogenaamde Albert Heijn Extra. Dat "Extra" start voor een levensmiddelen-afde ling die wordt gecombineerd met een afdeling waar andere spullen te verkrijgen zijn. Voor vlees, brood en groenten zijn er bedie ningsafdelingen. De andere afdeling wordt gevuld met artikelen in de branches van doe-het-zelf, huishouding, kle ding en textiel, cadeaus, foto en film, seizoenartikelen, sport, sie raden en uurwerken. De voe- dings- en genotmiddelen worden verder in het nieuwe centrum vertegenwoordigd door onder andere delicatessen-, chocolate rie-, banket-, groente- en fruit-, brood-, kaas- en zuivel-, slagerij en poelier- en een kruidenzaak. Verder is er nog een slijterij en OEGSTGEEST - De gemeentebe groting voor 1981 van Oegstgeest werpt al zijn donkere schaduwen vooruit. Gisteravond gaf wet houder van financiën Van Belle toe dat alhoewel het gemeentelijk huishoudboekje voor volgend jaar sluitend was gemaakt deze toch een bittere pil te slikken zal geven. Want als gevolg van de een tabakswinkel in deze sector te vinden. Wat kleding- en textielzaken be treft komen er winkels voor zo wel heren-, als damesmode en voor kindermode en vrije- tijdskleding. Naast twee schoe nenwinkels krijgt het centrum verder nog allerlei zaken voor de persoonlijke verzorging, onder andere een drogisterij, een kap salon en een opticiën. Huishoudelijke en luxe artikelen worden door negen winkeliers verkocht. Daaronder vallen on der meer wasmachines, koelkas ten, een cadeau-winkel, huis houdelijke artikelen, een juwe lier, speelgoed, grammofoonpla ten, verlichting en twee geschen kenwinkels. In de sfeer van ontwikkeling en ontspanning komen er naast een bloemenwinkel, een zaak voor fo to/film/radio en tv, een boeken winkel, een fietsenzaak, een die renwinkel, een sportzaak, een reisbureau, een verf- en behang- winkel en de verkoop van wol en handwerk. landelijke en gemeentelijke Fi nanciële teruggang moest er flink op de uitgaven worden besnoeid. 'De nieuwe begroting zal de bur gers van Oegstgeest pijn gaan doen," zo stelde de wethouder in het vooruitzicht. Zowel op de uit gaven als op de heffing van plaat selijke belastingen en tarieven Verder komen er in de sector dienstverlening onder andere banken en een stomerette. Op het gebied van horeca-voorzieningen krijgt Winkelhof een Chinees-In disch restaurant, een banketbak ker annex 'tearoom' en een snackbar. Zes voornamelijk kleinere winkels zijn nog niet verdeeld. De selec tiecommissie zoekt onder andere nog een belangstellende voor een viswinkel in het levensmiddelen straatje van Winkelhof. Op een eerste oproep voor kandida ten voor het nieuwe winkelcen trum meldden zich begin 1979 ongeveer 700 kandidaten. Na een selectie-procedure zijn de huidi ge vijftig overgebleven. De lijst van 50 die nu bekend is bevat 21 Leiderdorpse en 9 Leidse onder nemers. Verder zitten er nog winkeliers bij uit de rest van het land. (Utrecht, Beverwijk, Rot terdam, Ede, Best maar ook uit Voorschoten, Oegstgeest en Noordwijk). moeten impopulaire maatregelen worden genomen. En daarbij was het sluitend krijgen van de begro ting nog alleen mogelijk als di verse uitgaven naar volgende ja ren werden opgeschoven. "Maar uiteindelijk moet de gemeente raad in het najaar beslissen waar precies de bezuinigingen en ta riefsverhogingen zullen komen te liggen," aldus Van Belle. Het is ook voornamelijk om finan ciële redenen dat de nieuwbouw van de vierde openbare lagere school "De Springplank" voor lopig nog niet ter hand wordt ge nomen. Van Belle deelde mee dat nog steeds geen bevredigende oplossing is gevonden voor het gat van ongeveer 6 ton dat ligt tussen de bijdrage van het Rijk voor de nieuwbouw en de werke lijke kosten. Het ambitieuze ontwerp van archi tect Jan Verhoeven dat een lagere school in een theatervorm wil realiseren kost namelijk 2,1 mil joen gulden. De Rijksbijdrage voor de bouw is 1,5 miljoen. Vol gens Van Belle is nog geen oplos sing voor dit verschil gevonden dat niet op een onverantwoorde manier de begroting voor 1982 zou beïnvloeden. Eerder al had de welstandscom missie het ontwerp niet ontvan kelijk verklaard. In de aanloop tot het ontwerp had ook al het ministerie in eerste instantie gro te bezwaren maar na aanpassing van de bouwvoornemens kon Den Haag uiteindelijk wel ak koord gaan. De Springplank huist nu in een houten noodgebouw aan de Lan ge Voort in Oegstgeest. Vooral aan het onderhoud van dit on derkomen is met het oog op spoedig verwachte nieuwbouw de laatste jaren niet meer zoveel gedaan. LEIDERDORP - Het circus van Bassie en Adriaan, dat gister avond zijn eerste voorstelling gaf in De Bloemerd in Leiderdorp, is het bezoeken zeer wel waard. Is het niet om het duo Bassie en Adriaan zelf, dan toch wel om wat de rest van de circusartiesten presteren. Vooral de kinderen komen met dit circus aan hun trekken. Dit na tuurlijk vooral omdat de schets jes van Bassie en Adriaan als een rode draad door het hele pro gramma heenlopen. De domme clown en de aardige acrobaat, die via de televisie al grote bekenden zijn geworden van de jeugd. Er waren gisteren dan ook maar weinig woorden nodig om het voor het overgrote deel uit kinde ren bestaande publiek "mee te krijgen". Luidkeels werd meege zongen op inmiddels al overbe kende wijsjes als "Alles is voor Bassie". De lach staat centraal in dit circus, dat zeker niet het grootste of meest sensationele is, maar zelf wel zegt het gezelligste te zijn. Ook in de verschillende num mers met beesten en vooral het acrobatennummer speelt de hu mor een rol. Zo is het draad nummer van'de Zuidamerikaan- se "Ramirez en Comp." zeer amusant, hoewel de adem soms ook in de keel stokt vanwege de halsbrekende toeren die op een draad in de nok van de circustent worden uitgehaald. Het voor een circus onvermijdelij ke goochelaarsnummer wordt bij Bassie en Adriaan door André du Lord uitgevoerd. Deze heeft wei nig nieuwe trucs in zijn tover doos, maar het blijft toch altijd een raadsel hoe uit het niets vo gels kunnen verschijnen, en hoe een juffrouw uit een hele andere kist kan komen dan waar ze oor spronkelijk was ingestapt. De dieren zijn rijk vertegenwoor digd in het circus Bassie en Adriaan. Onder de veestapel be vinden zich olifanten, beren, leeuwen, paarden en zeeleeuwen. Vooral met de zeeleeuwen wordt een heel aardige nummer opge voerd met zowel evenwichts kunst als humoristische elemen ten. De nummers met de "wat wildere" beesten als beren en leeuwen zijn natuurlijk wel in drukwekkend, maar het gevoel dat een beer niet thuis hoort op een draaiende ton kan toch niet helemaal worden uitgebannen. Hetzelfde geldt voor olifanten die "opzitten en pootjes geven", hoewel het aan de andere kant natuurlijk bewondering af- dwingt wanneer zo'n log beest poot voor poot over de assistente heenstapt zonder haar ook maar een haar te krenken. Al met al zorgt het circus Bassie en Adriaan voor een ruim twee uur durend programma dat zeker ge noeg variatie heeft te bieden. Het circus staat nog tot en met don derdag in De Bloemerd. Daarna zal de tournee door Nederland worden vervolgd. CONNY SMITS Woensdag Oegstgeest - commissie onderwijs, 20 Voorschoten - commissie' welzijn, 20 Donderdag Leiden Stadhuis - commissie volkshuisvesting, 20 uur Augustinus - Rapenburg 24, forum: "de toekomst van studenten", 20 uur. Schuttersveld - circus Krone, 20 uur. Gehandicaptensoos - Topaaslaan 19, van 10-15 uur, inlichtingen, tel: 02522-14797 (na 19 uur). Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrijd. van 14-16 uur. Voorschoten - commissie openbare werken, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht-en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8 tot 15 augustus door Centraal apotheek, Breestraat 74, tel: 120552 en door apotheek Boehmer, Flo rijn 19, Leiderdorp, tel: 894400. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten Zuiden van de Rijn: 121753. Leidcrdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.o. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, tel: 02522-11463. ESwr Bassie en Adriaan vergezeld door twee "collega"s bij hun circustent waarmee zij deze weken door het land trekken. LEIDERDORP - In het kader van de jaarlijkse zomerfestiviteiten zal de oranjevereniging in Lei derdorp ook dit jaar weer een kermis organiseren. Het is de be doeling deze kermis te houden op het gedeelte van de Engelendaal, gelegen tussen de Gallaslaan en de Laan van Ouderzorg. De ker mis moet daar van 20 tot en met 23 augustus staan. Behalve de kermis worden er ook .tal van andere festiviteiten ge houden tijdens de zomerfeesten. Zo kan men op vrijdagavond 22 augustus in Het Dorpshuis kla- veijassen. Aanvang 20.00 uur. In de Dwarswatering wordt op za terdag 23 augustus van 7.30 tot 9.30 uur een viswedstrijd gehou den. Ei is diezelfde dag ook een ringrijderij op het parcours Fred. Hendriklaan en omliggende stra ten. Deze wedstrijden tellen mee voor het jaarlijkse kampioen schap. De start van de ringrijderij is om 11.00 uur en ze zal eindigen om ongeveer 13.00 uur. Tot slot is er, nog steeds dezelfde zaterdag, een wielerwedstrijd op het parcours Loevestein-v. Diep- eningenlaan-Tollenaersingel- v.d. Valk Boumanweg enz. Deze wedstrijden staan onder leiding van wielervereniging 'Swift' uit Leiden. Start om 13.30 uur pre cies en het einde is om 16.30 uur te verwachten. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. overschrijving geen Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post f 254,10 Losse f 0.6 S.J. de Groot (geestelijk incassokosten. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2