Handhaving koopkracht uitkeringen onmogelijk Minder groei in oplage van tijdschriften Unilever: winst met vijf procent omhoog kort zakelijk Toenemende geldzorgen voor luchtvaartmaatschappijen V.S. Franse vissers staken massaal WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 ECONOMIE TWENTE De ontslagen in de textielindustrie in de provincie Overijssel hebben over de maand juli een verontrus tende stijging van de werkloos heid in de hand gewerkt. Volgens het districtbureau voor de ar beidsvoorziening van Overijssel is het aantal werkloze mannen in de provincie in deze maand met 24 a 25 procent gestegen. Twente spant de kroon met een stijging van dertig procent. De landelijke stijging van de werkloosheid be draagt over juli 13 procent. energiebesparing Minister van Aardenne (economi sche zaken) heeft besloten finan ciële steun te verlenen aan vijf innovatieprojecten voor energie besparing. Het gaat om zoge naamde demonstratieprojekten, die nieuwe systemen, apparaten of technieken laten zien. Eén van de projekten is het enige tijd geleden bekend geworden plan van een veehouder in Nieuw Lekkerland om de lichaams warmte van de koeien en de warmte van de melk te benutten. Chemie Werkzoekende chemici en laboran ten krijgen op 20 en 21 augustus de kans om op eenvoudige wijze hun licht op te steken bij een aan tal belangrijke chemische bedrij ven. Op die dagen namelijk zul len vertegenwoordigers van deze Bedrijven zitting houden op de éerste verdieping van het Bea- trix-Gebouw van de Utrechtse Jaarbeurs. Ter gelegenheid van het zomercongres van de Ko ninklijke Nederlandse Chemi sche Vereniging wordt daar dan een chemische vacaturebank ge houden. Twaalf bedrijven zijn aangezocht daaraan mee te doen. Van zeven staat deelname vast: Shell, DMS, Gist-Brocades, Dupont de Ne mours, Akzo en Unilever; voor het Rijk doet de Rijks Psycholo gische Dienst mee. Hiswa In de afgelopen twaalf maanden zijn zes bij de Hiswa aangesloten jachtwerven failliet gegaan. Pro centueel gezien was het aandeel van de betrokken werven in de Nederlandse jachtbouw echter niet erg groot. Volgens de voor zitter van de Hiswa, Wim Jeths, is er nu weer sprake van een ople ving in de handel in jachten. De werven hebben zeker nog ver trouwen in de toekomst. De Nederlandse jachtbouwwereld nam gisteren met schrik kennis van het bericht dat de jachtwerf van Frans Maas in Breskens ook de vlag heeft gestreken. Het gaat hier om een zeer gerenommeerd bedrijf, dat zowel in de nationale als de internationale zeezeilerij een grote bekendheid genoot. Voor de ruim veertig perso neelsleden is op enkele uitzonde ringen na ondertussen elders werk gevonden. Auto-industrie De voornaamste autofabrieken in Groot-Brittannië hebben maat regelen genomen om hun voor raden aan te passen aan de klei nere vraag. BI Ltd (vroeger Bri tish Leyland) stuurt haar perso neel op vakantie, Talbot (doch teronderneming van Peugeot-Ci- troen) en Vauxhall (dochter van General Motors) bekorten de werkweek. BL stuurt negenduizend van de tienduizend werknemers in haar fabrieken van bussen en vracht auto's in september en oktober voor drie weken naar huis met 95 procent van hun normale loon. De maatschappij geeft daaraan de voorkeur boven werktijdver korting. Talbot bekort de werkweek van zesduizend werknemers van haar fabrieken in de Midlands tot twee dagen en die van 4700 man in haar fabriek in Linwood (Schotland) tot drie dagen. DEN HAAG - Boeing heeft be sloten zijn produktie af te remmen en Braniff moet zijn vliegtuigen verkopen als ge volg van de omvangrijke problemen waarin de Ameri kaanse luchtvaartmaat schappijen op het ogenblik verkeren. In juli, door de vakanties een traditionele topmaand, hadden bijna alle maatschappijen aanzienlijk minder vervoer dan in juli vo rig jaar, toen door het vlieg verbod van de DC-10 al veel minder vervoer mogelijk was. De terugslag in de VS is, aldus de KLM, ook van invloed op de vervoersomvang van Eu ropese maatschappijen, waaronder de KLM zelf. Enkele kleinere maatschappij en hadden in juli juist meer vervoer. Air Florida zelfs 90 pet. meer, maar Braniff - bei de maatschappijen vliegen ook op Amsterdam - ziet zich nu voor de tweede maal in enkele weken genoodzaakt een reeks vliegtuigen te ver kopen teneinde zijn lopende rekeningen te kunnen beta len. Kort geleden werden er 15 van de hand gedaan. Beide omstandigheden zijn in tussen maar ten dele het ge volg van de huidige Ameri kaanse luchtvaartpolitiek, die sinds 1978 vrije concurrentie toestaat. Braniff, zo oordeelt de KLM (niet als enige), is met die vrijheid „te hard en te wild van stapel gelopen", vooral door het openen van verbin dingen op reeds lang be staande routes. Hoewel Braniff vorig jaar niet werd getroffen door het start verbod van de DC-10 - de maatschappij heeft dat type vliegtuig niet en had van het startverbod juist voordeel - Een dergelijke daling van de koop kracht zou betekenen dat alle lo nen en uitkeringen terecht zou den komen op het niveau van zo'n twee jaar geleden. Dat zou betekenen dat het bedrijfsleven meer lucht krijgt om de rende menten te verbeteren. De daling van de koopkracht moet volgens de bewindsman het liefst vrijwillig door het bedrijfsleven worden doorgevoerd. Hij deed dan ook een beroep op werkge vers en werknemers om samen met de regering te proberen een regeling te bereiken. Zolang deze besprekingen nog niet zijn afgerond voelt Van der Stee er weinig voor te praten over het dooiwoeren van een nieuwe loonmaatregel. Je kunt volgens hem geen beroep doen op de par- tijen in het bedrijfsleven, terwijl je tegelijkertijd dreigt met een eenzijdige ingreep. Heel duidelijk rtiaakte Van der Stee, dat wat hem betreft de laag ste sociale uitkeringen net zo goed mee zullen moeten in de al gemene daling als de laagste lo nen. Een ontzien van de laagste verwerkte Braniff in juli dit jaar 10 pet. minder vervoer. Trans World Airlines had eveneens 10 pet. minder ver voer, United 10 pet. American Airlines 9,5 pet.. Eastern 6,5 pet. Delta 4,7 pet. en Western één pet. Een belangrijke oorzaak van het sterk verminderde ver voer is het feit dat de vliegta- rieven in de VS in het afgelo pen jaar met meer dan 40 pet. zijn gestegen. Tegelijk is het besteedbaar inkomen van de Amerikanen afgenomen. De percentages die daarmee zijn gemoeid zijn groter dan in West-Europa doordat de overheden hier eerder maat regelen nemen dan de Ame rikaanse overheid is geneigd te doen. Waarnemers zijn van oordeel dat de geringe winsten in sommige gevallen, en de gro te verliezen in veel andere, niet zonder gevolgen kunnen blijven. Nadat begin dit jaar Pan Am al National Airlines had overgenomen, lijken meer overnemingen of fusies in zicht te komen. Western en Continental Airlines, twee grote maatschappijen in het westen van de VS, voeren op het ogenblik opnieuw fusie besprekingen, nadat ze vorig jaar waren afgebroken. Minder rooskleurig ziet het voor Braniff eruit. Enige tijd geleden verscheen een IATA- rapport waarin het faillisse ment van ten minste twee Amerikaanse maatschappij en werd geopperd. Braniff wordt thans als een van deze twee genoemd, slachtoffer van een vrijheid die te gretig is aangegrepen in een tijd van economische DEN HAAG (GPD) - De koopkracht van lonen en sociale uitkeringen zal volgend jaar met zo'n twee procent ach teruit gaan. Dit cijfer noemde minister Van der Stee (fi nanciën) gisteravond voor de televisie. Hij noemde een daling in de orde van grootte van 1,5 tot 2 procent „een geweldige bijdrage" tot de verbetering van de Nederland se economie. Van der Stee hoopt op een centraal akkoord AMSTERDAM (ANP) - De tijdschriften hebben vorig jaar in vergelijking met 1978 een afnemende groei te zien gegeven. De omroepbladen stegen in oplage met 1,6 pet, de opinieweekbla den met 1,4 pet, de vaktijdschriften met 1,7 pet, de groep pu bliekstijdschriften met slechts een half procent. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Organisatie van Tijd schrift-Uitgevers (NOTU). De ontwikkeling van het advertentievolume vertoont een wisselend beeld dat over het geheel genomen aanzienlijk minder rooskleurig is dan in 1978. Bij de groep omroepbladen viel helemaal geen stijging te constate ren, bij de opinieweekbladen ruim 8 pet stijging, bij de publiekstijd schriften ruim 9 pet stijging en bij de vaktijdschriften een daling van het volume met 2 pet. Valt aan de opbrengstzijde een duidelijke matiging te bespeuren, aan de kostenkant is daaraan geen sprake. Vooral de kosten van arbeid en technische vervaardiging bleven zich in een sterk opgaande lijn bewe gen. Vraag is, of de nu geldende loonmaatregel aan deze ontwikkeling een halt kan toeroepen, aldus de NOTU. uitkeringen is er niet bij omdat dat „onrechtvaardig" zou zijn. Daarbij komt dat een dergelijke stap miljarden zou kosten. „Het is maar de vraag of onze beurs dat nog kan hebben", zei de minister. Van der Stee, die opriep de tan den nog even op elkaar te zetten om er met z'n allen uit te komen", wees er ook op dat juist de sociale minima en de minimumlonen de laatste jaren veel sterker geste gen waren dan de overige inko mens. „Als daar een keer de pas wordt ingehouden, dan is dat erg vervelend en beroerd, maar ik denk dat dat moeilijk te voorko- Het kabinet is gisteren opnieuw begonnen aan de besprekingen voor de begroting voor 1981. In eerste instantie kwamen alleen de vijf zgn. Bestek-ministers bij een: premier Van Agt, vice-pre mier Wiegel, en de ministers Al- beda (sociale zaken), Van Aar denne (economische zaken) en Van der Stee (financiën). Eind volgende week volgt dan de eer ste voltallige ministerraad. ROTTERDAM (ANP) - De verko pen van Unilever over de hele wereld zijn in het tweede kwar taal van 1980, vergeleken met de zelfde periode van 1979, met 11 pet gestegen van 10.863 tot 12.095 min. De omzet naar hoe veelheden nam echter slechts weinig toe. Uit de met 3 pet gestegen bedrijfs winst van 767 min (v.j. 745 min) resulteerde uiteindelijk een 5 pet hogere winst van 6,64 per aandeel Unilever NV van 20 te gen 6,30 in het tweede kwartaal van 1979. De nettowinst steeg met hetzelfde percentage tot 370 min (vn. 351 min). Hier van is 9 min een extra toene ming die is toe te schrijven aan de hogere koers van het pond ster ling. Hierdoor steeg zowel de net towinst als de winst per aandeel uiteindelijk in plaats van met 3 met de genoemde 5 pet, zo heeft Unilever bekendgemaakt. In Europa waren de resultaten, als gevolg van de over het algemeen öngunstige economische om standigheden, bij bijna alle pro- duktgroepen lager dan die in het zelfde kwartaal van vorig jaar. Bij de produktgroep magarine, olie- ën en vetten, in het bijzonder bij de oliefabrieken, trad daarente gen een herstel op ten opzichte van de minder goede resultaten in voorgaande kwartalen. De verkoop van consumptie-ijs had sterk te lijden van het zeer slechte Europa In totaal was de bedrijfswinst in Europa lager dan in het overeen komstige kwartaal van vorig jaar. In de VS was het resultaat be langrijk beter, maar Lever Bro thers werkte nog steeds met ver lies. In de overige landen buiten Europa steeg de omzet naar hoe veelheden opnieuw. De be drijfswinst nam eveneens weer toe. UAC International behaalde een hogere winst dan in het tweede kwartaal van 1979. Europa 's grootste NOORD-OOST POLDER - Staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat opent eind van de maand in de Noord-Oost Polder de grootste windtunnel van Europa. Het bouwwerk, waaraan vier jaar is gewerkt en dat in totaal 125 miljoen gulden heeft gekost, wordt gebruikt voor het verric ten van trillings- en geluidsme- tingen bij vliegtuigmodellen. Het Nederlandse Luchtvaart en ruimtevaartlaboratorium heeft dat soort informatie voor onderzoek iiodig. De windtun nel is een gezamenlijk project van Nederland en West-Duits- land. KATWIJK AAN DEN RIJN, groente veiling 13-8-'80: andijvie per kg. 0.99-1.06, snijbonen 4.80, sperziebonen 4.80, rode kool 0.62, gele kool 0.29-0.34, spitskool 1.07-1.10, bospeen 1 0.45-1.67, waspeen AI 6.50-15.40, All 3.20-16 00. BI 10.00-16.60, Cl 6.10-7.90, CII 6.30-7.40 per kist, aanvoer waspeen 195 ton, breek- peen AI 5.60-18.90 per kist, radijs 0.21-0.30, sla(natuur)I 0.30-0.51, spinazie 0.52-1.14, uien 0.50-0.76 per kg. peterselie (krul) 0.98-1.03, selderij 0.34-0.37, bloem kool 6 per bak I 0.82-1.43, 6110.51-0.63,81 Aardappelen 25-33, andijvie 82-109, snijbonen 480-600, stam bonen 490-530. kroten 47, kroten gek. 135. boerenkool 16-24, spitskool 34-105, postelein 68-85, prei 99-105, spinazie 103-136, spruiten A 17,-195, spruiten B 145-160, spruiten C 40, spruiten D 160-175, uien 28-52, me loenen 135-310, bloemkool 1x6 75—115, bloemkool 8 st 70-95, bloemkool 10 st 50-60, sla 30-36, bleekselderij 132. bos peen 148-169. peterselie 28-170, selderij 29-36, paprika BOULOGNE (DPA) - De Franse visvangst ligt stil. De matrozen in de grootste Franse visserhaven, Boulogne-Sur-Mer, zijn in sta king gegaan en die is overgesla gen naar de kleinere havens in die streek. Het arbeidsconflict duurt al twee weken. Voorlopig kan de grote markt in Parijs nog worden voorzien van vis uit Scandinavië, maar de han delaars verwachten dat het aan bod binnenkort zal wegvallen. Een oplossing van het arbeidsge schil is niet in zicht. In Boulogne leven ongeveer 10.000 mensen van de visvangst in het Kanaal. Door de gestegen brand stof- en loonkosten zijn de eige naars van de vissersboten ge dwongen jaarlijks per schip on geveer 450.000 frank 180.000) te besparen. Dat gaat alleen door beperking van het personeel of verlaging van de brandstofprijs. De vangsten moeten steeds ver der weg gehaald worden en de vis wordt door de groothandel be paald. De vissers in Boulogne willen van daag de aandacht vestigen op hun moeilijkheden met een "ac tie dode stad". Zij eisen ook ver korting van hun werktijd, die soms 17 a 18 uren per dag be draagt. De haven van de stad is al enkele dagen geblokkeerd om aanvoer van vis tegen te houden. Het toe risme heeft er ook onder te lijden omdat tussen Boulogne en En geland verscheidene veerboten Grimmige stemming Australië over EG CANBERRA (DPA) - De Australi sche vice-premier, Doug Antho ny, heeft Nieuw-Zeeland opge roepen tot een gemeenschappe lijke strijd tegen het landbouw beleid van de Europese Gemeen schap, dat zeer nadelig is voor de export van landbouwprodukten uit de twee landen. Bij de opening van een Australisch- Nieuwzeelandse economische conferentie verklaarde Anthony gisteren dat de twee landen "bit tere ervaringen" met de econo mische politiek van de EG heb ben opgedaan en "er onder gele den hebben". WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 135,00b 26,30 152,00 Tokyo PH (SI 110,00 110.00 110.50 UnÏÏonds* 193,00 370,00 17,00 12.50 sSS Col. Growth 12.40 ESrTw 27,00 15,90 Lehman Corp Madison F 28,00 -K-oo Technology 21.90 21,50 Vance. Sand. 15,50 15,50 GOUD EN ZILVER 17600-38300 vorige 3' 121,00 1110,00 82,00 60,20 422,00 1310,00 1310, ÜC 27,50f 72,30 123,00 280,50 50,80 115,50 BELEGGINGS INSTITUTEN BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - Op een over het algemeen lager Damrak hadden met name de hypotheek banken het vandaag zwaar te verduren. Zo had WUH rond het middaguur opnieuw fors terrein verloren en wel 6,50 op 267,50. Collega FGH was toen al 1,70 kwijt geraakt op 75,80. De daling in Amerika, vooral ver oorzaakt door winstnemingen, weerspiegelde zich niet erg dui delijk in Amsterdam. Weliswaar gaven de doorlopend genoteerde fondsen over vrijwel de gehele li nie dalingen te zien, maar deze bleven meestal nogal beperkt. Van de internationals moest Unile ver snel zestig cent terug naar 119,90en Koninklijke Olie negen tig cent naar 170,70. KLM ver loor al gauw een gulden op 67, terwijl ook Akzo, Philips en Hoogovens iets goedkoper wer den Ook de banken hadden de neiging tot een lichte afbrokkeling, even als de verzekeringswaarden. Ogem, die dinsdag laat in de middag snel was teruggelopen tot 7,80 (een verlies van zestig cent bij behoorlijke omzetten) herstelde zich nu tot 8,10. Bos- Kalis en HGB lagen eveneens zwak in de markt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23