Lapré verrast Marian Laudin in "nationale" Vuilberg Roomburg wordt onderzocht HOMAN TOCH IN DE HOEK GEZET DOOR SCHREUDER Turntrainster Van Zetten overleden Randstad Sport geeft visitekaartje af schoonheid van Leiden lj'©§T-"ï BenW willen ton uittrekken Met auto de Singel ingedoken WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 SPORT PAGINA 15 SCHEVENINGEN (ANP) - Hoe belangrijk de "nationale" voor de Nederlandse tennisspelers is, liet Frank Lapré weten na zijn - onverwachte - overwinning op Marian Laudin. "Nu hoef ik een jaar niet meer te tennissen", grapte de kleine Hilversummer, daarmee doelende op het belang van zijn zege tijdens het toernooi om de Neder landse kampioenschappen te Scheveningen. Lapré, in de competitie uitkomend voor Hilversum, zorgde op de eerste 'echte' dag van het here- nenkelspeltoernooi voor de enige verrassing. Vantevoren had hij voor zichzelf uitgemaakt dat hij graag tegen iedereen wilde ten nissen, op twee spelers na. Op het moment dat de loting be kend werd, bleek dat hij juist wel bij deze twee spelers was inge deeld: Marian Laudin en natio naal kampioen Louk Sanders. Het eersts obstakel, de tot Neder lander genaturaliseerde Tsjecho- slowaak, heeft hij genomen. Hij kroop daarbij wel door het oog van de naald. Zonder veel zelfvertrouwen begon Lapré, die vorig jaar een trai ningsstage volgde in de Verenig de Staten, aan de partij. "Ik heb slecht geloot. Het spel van Lau din ligt mij niet", verklaarde de 22-jarige Hilversummer voor de wedstrijd. In het begin zag het er ook naar uit, dat Laudin de zaak snel zou kla ren. Via 6-1 6-3 kwam hij in sets met 2-0 voor. In de derde set werd het zelfs 5-3 voor Laudin, maar hij miste de zelfbeheersing om de partij af te ronden. Ook bij 6-6 kwam hij in de tiebreak nog voor met 4-2. Normaal gesproken mag een ten nisspeler van dat niveau de partij niet meer uit handen geven. Het gebeurde toch. Lapré kwam te rug, won de derde set en vervol gens de partij. De uitermate lastige omstandighe den, het waaide hard en het re gende bij vlagen, waren in zijn voordeel. Lapré lokte Laudin steeds met choslowaak moest verrichten, brak hem uiteindelijk op. In de tweede ronde staat Lapré te genover Louk Sanders, die Van de Marei met gemak versloeg. De titelverdediger gunde zijn tegen stander slechts vijf games: 6-2 6-2 6-1. Rolf Thung, Huub van Boec- kel en Paul van Min, respectieve lijk tweede, derde en vierde ge plaatst hadden geen moeite om door te dringen tot de tweede Marian Laudin (archieffoto) werd op de Mets verrassend door Frans Lapré uitgeschakeld. ronde. Alleen Van Boeckel stond tegen Fried Schmitz een set af: 4-6 6-1 6-3 7-5. Bij de dames liet Nanette Schutte in de partij tegen Inge Cupers zien, dat zij niet voor niets Euro pese jeugdkampioene is gewor den. Met voortreffelijk spel veeg de zij de baan aan met Cupers, die slechts twee games kon winnen: 6-1 6-1. Karin Moos verspeelde één set aan Mariette Pakker (6-2 2-6 6-1) en Marcella Mesker was te sterk voor Ingrid de Jonge: 6-2 6-4. NIEUW VENNEP - Ook de wedstrijdleiding van het zeer sterk bezette toernooi in Nieuw- Vennep heeft kennis gemaakt met het oer- hollandse klimaat. De regen fungeerde ook daar als spelbreker; desondanks werden er toch nog een flink aantal partijen gespeeld. De spannendste partij van de dag werd ge speeld in het Herenenkel B tussen Eric-Jan Schreuder en Eithel Homan. Twee keer wa ren zij elkaar tegen gekomen in de eerste ronde van dit seizoen en twee keer had Eric- Jan Schreuder aan het langste eind getrok ken. Toen Eithel Homan de eerste set met zijn "power-tennis" naar zich toe trok met 7-6, leek het erop alsof het gezegde driemaal scheepsrecht opging. Helaas voor Eithel Homan wenste Eric-Jan Schreuder daar niet aan mee te werken en met gedegen tennis deed hij de illusies van Homan in rook opgaan: 6-7, 6-3, 6-4. De verrassing van de dag was de uitschakeling van de eerste-klasser Bert Hof, die zevende geplaatst was in het H.E.B. De jonge Jos Koemans trok zich niets aan van de reputatie van zijn tegenstander en haalde foutloos de winst met 6-4, 6-2 binnen. Ook de uit Leiden afkomstige Hans Tönjann liet van zich spreken door de winnaar van het B-toernooi in Hoofddorp, Jan van Bentum, met 6-4, 6-2 aan de kant te zetten. De Amsterdamse Sandra Dekker, die vierde geplaatst is in het Damesenkel B moest in haar partij tegen Rosemarie Verdegaal alle* zeilen bijzetten om de winst veilig te stellen: 6-7, 6-2, 6-0. Xandra Weller, die zesde geplaatst is in diezelf de klasse, baalde zo van het weer, dat ze in haar partij tegen Karin van Heyden niet lan ger dan nodig was op de baan bleef staan: 6-7, 0-2, 6-0. Ook in het Damesenkel C sneuvelde er een Amsterdamse: Ellen Winkel versloeg de der de geplaatste Marion Nikel met 6-1, 6-4. Uitslagen: H.E.B.: B. Madera-Bronkhorst 6-1, 6-2, H.E.C.: E. Luitink - J. Beugelsdijk 6-2, 6-0, S. Toebosch - H. Martens 7-6, 7-6, D.E.C.: G. Demmink - S. de Hollander 6-1, 6-3. ZOETERMEER (GPD) - De turn trainster Marianne van Zetten is onverwacht op 28-jarige leef tijd in haar woonplaats Zoeter- meer overleden. Zij was train- ster van de nationale B-selectie en van de Zoetermeerse vereni ging Pro Patria. Marianne van Zetten is een zuster van Hans van Zetten, de trainer van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond (KNGV). Een aantal jaren geleden was zij zelf een bekend turnster. In haar jeugd behaalde zij de Neder landse titel, maar bij de senio ren is zij niet verder gekomen dan een tweede plaats. Nadat zij door een blessure was gedwon gen te stoppen met turnen, werd zij trainster. Marianne van Zetten is vermoede lijk overleden aan de gevolgen van een hersenbloeding. Zij wordt donderdag in Rijswijk gecremeerd» LEIDEN - Verscheidene clubs uit Leiden en omge ving speelden gister avond een oefenwedstrijd ter voorbereiding op het nieuwe seizoen. Opval lend was de 5-0 zege die Rijnsburgse Boys behaal de op tweedeklasser CSW uit Wilnis. De Rijnsbur gers hadden van meet af aan het beste van het spel. Hoewel dat CSW sportief en aan vallend tegenspel bood was de ploeg uit Wilnis niet opgewassen tegen het goed verzorgde aan- valsspel van de Wijnands-equi- pe. De 5-0 eindstand werd be reikt door treffers van Piet Haas noot (2x), Koen Wieffering, Arie van Dijk en Peter Hogewoning. LFC sloot de uitwedstrijd tegen het Haagse PDK met en verdien stelijke 2-3 zege af. Deze wed strijd was voor de Leidenaars een uitstekende graadmeter omdat Gevangenisstraf na leveren van kritiek... BUENOS AIRES - De voorzitter van de Argentijnse rugby-unie is door een krijgsraad veroordeeld tot wintig dagen gevangenisstraf omdat hij kritiek heeft geleverd op het regeringsbesluit vier Zuidafrikaanse Rugbyspelers een visum te weigeren. Dit heeft een woordvoerder van de Argen tijnse rugby-unie gisteren mee gedeeld. Voorzitter Domingo Bereciartua, een gepensioneerde generaal, ondertekende vorige week een verklaring van zijn bond in drie vooraanstaande Argentijnse kranten. Hierin protesteerde hij tegen het besluit van de militaire junta, die had geweigerd visa te verlenen aan de rugbyspelers, een scheidsrechter en een Zuid afrikaanse rugbyfunctionaris. De Zuidafrikanen waren uitgeno digd voor een benefietwedstrijd tussen het Argentijnse team en een ploeg bestaande uit interna tionale sterren. Volgens de woordvoerder heeft het vonnis niets uit te staan met de rugby-unie. Bereciartua is ge straft in zijn hoedanigheid als ge pensioneerd militair, zo zei hij. PDK evenals de Boshuizerka- declub komend seizoen in de derde klasse uitkomt. Het liep best wel aardig in de Leidse gele deren en de nipte zege was ver diend. De Leidse doelpunten werden gescoord door René Be- kooy (2x) en Daaf Mink. De Oegstgeester derby tussen UDO en Oegstgeest werd door eerst genoemde club met 3-0 gewon nen. Beide partijen speelden erg pover voetbal. De UDO-goals kwamen op naam van Cor Strijk, Gerard Sherings en Jan Zand bergen. LDWS speelde een on gelukkige wedstrijd tegen Rand stad Sport. In tegenstelling tot de Vliet-formatie zochten de Voor schotenaren het in de persoonlij ke duels en ongelukken bleven zodoende niet uit. Eerst was het LDWS-doelman Wim Visser, die na onbesuisd doorlopen van een Randstad-speler met een gebles seerde knie het veld moest verla ten, terwijl even later Jan Flippo na een grove charge met een diepe vleeswond in zijn scheen been naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Tussen deze voor een oefenduel onnodige ta ferelen werd er ook nog gevoet bald. Randstad Sport zegevierde met 5-3. Voorschotense doelpun ten van: Kees Kolfschoten, Wim Horbach (2x), Cees Dreef en een eigentreffer van Piet Ouwehand. Leidse treffers van: Cees de Roo- de (2x) en Bart van der Weyden. Oefenverlies van Ajax: 3-2 ÜRDINGEN - Ajax heeft gister avond de winst in het Amsterdam 705-toernooi laten volgen door verlies tegen de Bundesligaver- eniging Bayer Urdin De West duitsers wonnen in Urdingen voor 6500 toeschouwers met 3-2 na een ruststand van 2-0. Van Geel en Schoenaker namen de Nederlandse produktie voor hun rekening. PSV heeft zich niet kunnen plaat sen voor de finale van het interna tionale voetbaltoernooi Brussel 1001. In de openingswedstrijd speelden de Eindhovenaren weliswaar gelijk tegen Ander- lecht, maar toen de strafschop pen uitsluitsel moesten brengen faalden Postuma en Van der Kuilen. Van Brusselse zijde miste alleen Arie Haan zodat Anderlecht in de finale uitkomt tegen Barcelona. LEIDEN - De oproep van de Com missie Stedelijke Vormgeving aan de Leidse burgerij heeft in middels haar vruchten afgewor pen. Zes mensen reageerden en kwamen elk met een aantal schoonheidsvoorstellen. Op de eerstvolgende vergadering, nog deze maand, zullen de reacties worden besproken. De tips variëren van het verplaat- i het standbeeld van Rem brandt naar het terrein van het voormalige marinecomplex tot het weer in ere herstellen van ou derwetse reclames. (Bedoeld worden de omvangrijke muur schilderingen van vroeger). "Ik ben best te spreken over het aantal reacties", vertelt R. Ver- plancke, secretaris van de com missie. "Maar het is jammer dat die vele reacties van slechts zes mensen afkomstig zijn. Dat valt tegen". Echt somber is Verplacke aller minst en hij wil aan het geringe aantal ook niet de conclusie ver binden dat de gemiddelde Lei- denaar niet bij het wel en wee van zijn stad is betrokken. Het is een kwestie van wennen, denkt hij. "Als je in een bepaalde wijk gaat opereren krijg je meer reacties. Nu denken veel mensen: "Ach die zaken gaan mij niet aan". Ze gaan wel anders praten als het dichter bij huis is". 'i i-5' Een van de suggesties was om de oude brengen. Zoals deze op de Uiterstegracht. Drinkbekers Sommige reacties hadden indirect te maken met het commissie- Jammer vindt Verplancke het dat niet alle voorstellen even func tioneel zijn. Zo is het maar de vraag of het zin heeft om drink bekers voor paarden terug te plaatsen in de stad. Iemand vroeg daarom, omdat die bekers vroe ger ook aanwezig waren. "Je kunt je afvragen of die bekers nou wel zo fraai, zo veelzeggend zijn", zegt hij. "Dat voorstel van die muurreclames vind ik, persoon lijk, heel goed. Ook niet functio neel natuurlijk, maar de stad wordt er wel fraaier van". werk. Zo vroeg iemand vuilcontainers bij bedrijven te plaatsen. De stad wordt daar als het even meezit natuurlijk wel mooier van, maar de vuilcontai ner op zich draagt niet bij tot stadsverfraaiing. De inzender is dan ook doorverwezen naar de reinigingsdienst. Hetzelfde bezwaar geldt voor de persoon, die de aandacht vestig de op het toenemende gebruik van aanhangwagens waarop reclameborden worden beves tigd. "Wij kunnen daar niet direct wat aan doen", zegt Verplancke, "maar toch is het goed dat die persoon zijn bezwaar kenbaar heeft gemaakt. Wij kunnen het al tijd doorspelen". Andere suggesties als: het plaatsen van bloembakken, het verwijde ren van verkeersborden, het her stel van de klok op de Visbrug; waren meer voor de hand liggend en zullen dan ook door de com missie worden behandeld. (Leidenaars die tips hebben kun nen de heer R. Verplancke op het stadsbouwhuis bereiken. Tel: 769241). LEIDEN - Het college van B en W heeft besloten een onderzoek te laten instellen naar de aanwezigheid van chemische afvalstoffen op de voormalige vuilstortplaats Roomburg. Het onderzoek dat 100.000 gulden gaat kosten zal worden uitgevoerd door het Laboratorium voor grondmechanica in Delft. Rondom de vuilberg zullen gaten wor den geboord waarin peilbuizen worden geplaatst. gebeurd moet zijn tegen contante betaling. Van deze stortingen heeft de dienst Gemeentewerken geen administratie bijgehouden. Wel is bekend dat er indertijd na een brand bij Sikkens verbrande verfblikkef? en andere verbran dingsresten zijn gestort. Verder zijn er tenminste éénmaal lijmva- ten van de firma Fasson gestort. Volgens In 't Veld zal geprobeerd worden alsnog uit te zoeken wat beide bedrijven precies hebben neergegooid, maar hij acht het niet waarschijnlijk dat de gege vens nog zijn te achterhalen. Verder zal onderzocht worden of er ook andere Leidse bedrijven zijn geweest die in het verleden chemische afvalstoffen op Roomburg hebben neergegooid. Zowel dit jaar als in 1981 zullen op die plaatsen watermonsters wor den genomen die vervolgens woeden geanalyseerd. Op een dergelijk onderzoek is vorige maand aangedrongen door de In spectie van de Volksgezondheid. De inspectie wil zekerheid heb ben alvorens met de bebouwing van het gebied rondom de vuil stortplaats wordt begonnen. In middels is er al overleg gevoerd met de inspectie van het Rijksin stituut voor Drinkwatervoorzie ning over de uitvoering van het onderzoek. Vooruitlopend op dit uitgebreidere onderzoek heeft de gemeente de afgelopen maanden op diverse plaatsen in de stad al watermonsters genomen. Die zijn onderzocht door het bureau Oranjewoud in Driehuizen. De uitkomsten van dit globale on derzoek waren niet alarmerend. De gemeentelijke milieuambtenaar G. in 't Veld, die over Roomburg onlangs een rapport heeft uitge bracht. zegt dat als er ooit illegaal chemische stoffen op de stort plaats terecht zijn gekomen dat Hulpactie De kapelwagen van de Oost- priesterhulp (Kerk in Nood) komt morgen van 13 tot 15 uur bij de Petruskerk aan de LammenschanswegOost- priesterhulp is een hulpactie, vooral op pastoraal gebied, ten behoeve van Oost- en Cen- traal-Europa en de Derde Wereld. Activiteiten zijn on der meer kerkelijke bouw- hulp, motorisering van de zielzorg, ondersteuning van de katechese, opleiding van priesters en zielzorgers, en so ciaal-caritatieve hulp aan lijdende gelovigen. Met de kapelwagen kunnen meegegeven worden: bruik bare kleding, dekens, breiwol, katoen, stoffen op rol, houd bare levensmiddelen, zeep en zeeppoeder. Ook geldelijke bijdragen zijn welkom. Circus Morgenochtend om half elf arri veren op het goederenstation van Van Gend en Loos aan de Haagweg twaalf Indische en Afrikaanse olifanten, die be horen tot de levende have van- het circus Krone. Op hun weg naar de circustent op het Schuttersveld worden de dik huiden begeleid door gemoto riseerde Leidse politie. De route die de olifanten lopen is: Haagweg - Noordeinde - Kort Rapenburg - Prinsessekade - Turfmarkt - Nieuwe Bees tenmarkt - molen De Valk - Schuttersveld. Een voor- commdando van heeft inmiddels de vier hoofdmasten van de tent ge plaatst waar van 14 tot en 17 augustus de voorstellingen worden gegeven. De tent kan Engelse cursus K&O organisert een open in- schrijfmiddag en -avond voor de binnenkort te beginnen cursus Engels. De bedoelig is dat adspirant-cursisten sa men met de docent bepalen welke cursus voor hem of haar het geschiktst is. K&O kent namelijk diverse cursussen die wat niveau betreft ver schillen. Daarnaast zijn er ook nog de zogenaamde con versatie-cursussen De eerste inschrijfbijeenkomst is vanavond van 19 tot 20.30 uur. Morgen kunnen belang stellenden in het gebouw aan de Oude Vest 45 terecht van 14 tot 15.30 uur. VrijwilligerscursuS' sen In de week van 15 september zal er bij de Vrijwilligerscentrale in Leiden weer een aantal cursussen worden georgani seerd voor ervaren en aanko mende vrijwilligers. De drie cursussen zijn: 1. Oriente- ringscursus, 2. Hulpverlener als vrijwilliger en 3. Begelei den van groepen. De cursus sen worden in de avonduren gegeven. Voor meer informa tie kunt u tel. nummer 071-149064 bellen of even langsgaan bij de centrale aan de Langegracht 246a. Er is daar ook een boekje over de cursussen verkrijgbaar. Controle De gemeente heeft gekozen voor controle via watermonsters, om dat men een gedeeltelijke afgra ving van de vuilberg om finan ciële en technische redenen on haalbaar acht. Uit de eerste ana lyses bleek dat op het monster punt op de vuilnisbelt een hoe veelheid zink van 2250 micro grammen per liter werd aange troffen. Dat is veel hoger dan de streefwaarde die het rijk heeft vastgelegd in het Meeijarenplan voor oppervlaktewateren in 1985 (minder dan 200 microgrammen). Ook de gevonden hoeveelheden cadmimtim, lood en koper over schrijden de streefwaarden. Milieuambtenaar In 't Veld noemt de verhoogde hoeveelhe den zware metalen niet veront rustend. Het zijn waarden die volgens hem te verwachten zijn op een vuilstortplaats, waar ook allerhande oude metalen zijn ge dumpt. Behalve m Roomburg zijn ook wa termonsters geanalyseerd uit de Merenwijk (de voormalige vuil stortplaats van Oegstgeest) en bij de geluidswal aan de Dr. Lely- laan. De gevonden waarden aan zware metalen waren daar zo laag dat een nader onderzoek door adjunct-directeur Barendregt van Gemeentewerken niet zinvol wordt geacht. Het onderzoek naar pesticiden op de verschillende plaatsen leverde bij het monsterpunt bij de Mei- keverbrug in de Merenwijk een vondst van dichlobenil (een on kruidbestrijder) op. De gevonden hoeveelheden overschreden in lichte mate de streefwaarden. De mogelijkheid wordt niet uitgeslo ten dat een van de omwonenden dit middel heeft gebruikt voor de bestrijding van onkruid. Het kan in elk geval niet van de plantsoe nendienst afkomstig sfyn. Andere stortplaatsen die volgens een rapport van Gemeentewer ken geen gevaar opleveren zijn: het terrein van de firma Gijzenij aan de Zijl. opslagterrein sloop auto's van Opdam aan de Vliet- weg, sloopautoterrein bij het woonwagenkamp en de geluids wal bij de Dr. Lelylaan. LEIDEN - Door nog onbekende oorzaak is vannacht een blauwe auto in de Witte Singel gereden. De Leidse politie gaat in de loop van de dag uitzoeken wie de ei genaar van het vervoermiddel is, dat ter hoogte van het pand van het Leidsch Dagblad het water opzocht. "Er zat in ieder geval niemand in", liet een zegsman van de Leidse politie vanmorgen weten. "We tillen hem dadelijk een eindje op zodat we het nummer kunnen le zen. Aan de hand daarvan zoeken we de eigenaar We knmen er dan waarschijnlijk ook wel achter hoe één en andere is gebeurd".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15