Knetemann doet greep naar macht Geflatteerde zege Feyenoord qq naief Noordwijk Nipte zege honkbaliers Oosterbosch onderwerpt zich gewillig aan ploegtactiek KORTS JNOI BIJNA ZEKER VAN WINST WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 SPORT PAGINA 13 Volgens die opvatting kan ook de aanval van Gerrie Knetemann op de leiderspositie van Bert Oos terbosch in de Ronde van Ne derland worden uitgelegd. Tij dens de eerste etappe tussen Breda en Zandvoort kreeg de Ronde in de laatste omlopen op het autocircuit van Zandvoort een verrassende wending. Uit een kopgroep met Oosterbosch demarreerde Knetemann. die slechts een minieme achterstand op zijn ploeggenoot had in de al gemene rangschikking. De aan val slaagde. Knetemanns vluchtmakker Ludo Delcroix won weliswaar de rit, maar de ge brilde ex-straatrpaker mocht zich in het oranje hijsen. En dat ondanks het feit dat Ooster bosch zo'n dertig kilometer voor het einde (bij het oprijden van het circuit, waar acht ronden moes ten worden afgelegd) met succes had geprobeerd zijn positie te versterken. In de bonificaties purt - een krampachtige poging van de organisatie om ook een volwassen indruk te maken, die echter wel voor grote verwarring zorgde - versloeg hij telkens de snellere Belg Gery Verlinden, met wie hij er tussenuit was ge gaan. Die ontsnapping ging echter niet door. „Verlinden werkte niet mee", klaagde Oosterbosch. „Ik vind dat belachelijk en heb tegen hem gezegd dat hij in de eind spurt mij toch zou kunnen ver slaan". Het restant van de kop groep van zeventien man (ont staan na 83 eentonige kilometers) kwam telkens dichterbij. Het vluchtersduo werd teruggepakt op het moment dat zes achtervol gers de aansluiting maakten. Toen ook gingen Knetemann en Delcroix aan de haal. „Te vroeg" „Tussen Oosterbosch en Verlinden boterde het niet zo goed", wist Knetemann. ,JIij is bovendien een beetje te vroeg gegaan. Ik heb het toen maar zelf geprobeerd en alles gegeven om zoveel mogelijk tijdwinst te pakken". Erg lastig was dat niet. Delcroix, die met Verlinden een beter geklasseerde ploegmaat had, werkte enthou siast mee. „Daarom heb ik met recht meegespurt om de overwin ning" stelde Delcroix. ,Niet voor de bonificaties, die mocht Knete mann winnen, omdat ik toch niet voor het klassement zou rijden. Dat verandert nu natuurlijk wel. De mannen van Post moeten niet denken dat ze alles kunnen win- Oosterbosch toonde geen spoortje van teleurstelling over het verlies van de trui. Hij glunderde alleen maar dat hij in de vier bonifica tiespurts de snellere Verlinden had kunnen verrassen. En bijna klopte hij ook nog Walter Planc- kaert in de strijd om de derde plaats. Zijn vrolijke gezicht gaf in ieder geval geen voeding aan ge ruchten dat er binnen de ploeg van Post sprake is van een ernsti ge kliekjesvorming en de tegen stellingen zich met de dag ver scherpen. Berichten Steeds luider worden de berichten dat volgend jaar enkele renners Post stuurt De Gendt de laan uit ZANDVOORT - De Belg Fran- ky de Gendt maakt volgend jaar geen deel meer uit van de wielerploeg van Peter Post. Evenals zijn landge noot Paul Wellens heeft hij te horen gekregen dat er voor hem geen plaats meer is in de equipe. Dat heeft Post giste ren laten weten. Twee andere renners, die de Amstelveense ploegleider maar al te graag zou zien ver trekken, zijn de Zwitser Beat Breu en Stephan Mutter. Al leen hebben zij nog een con tract voor één jaar en moet aan alle verplichtingen worden voldaan. Paul Wellens heeft inmiddels een contract getekend bij de Belgische formatie van Pa trick Lefèvre. Weliswaar heeft de sponsor na de voor zijn formatie teleurstellende samenstelling van de WK-se- lectie meegedeeld volgend jaar te zullen stoppen. Voor al omdat daar nogal enorme afkoopsommen aan te pas zullen komen, wordt aange nomen dat dat dreigement niet zal worden uitgevoerd. Rentmeester Vanavond vindt er in 's-Hee- renberg, de aankomstplaats van de tweede etappe van de Ronde van Nederland, een gesprek plaats dat mogelijk zal beslissen over een machtswisseling binnen Ne derlands tweede profploeg, HB Alarmsystemen. Dan namelijk spreken sponsor Rody Hoogenboom en de ex- beroepsrenner Piet Rent meester uit het Zeeuwse Yerseke met elkaar. De kans dat Rentmeester vol gend jaar als sportdirecteur zal optreden acht hij zelf echter minimaal. "Ik heb een lijst met eisen opgesteld en waarschijnlijk is het ge sprek dan snel afgelopen". HAARLEM (ANP) - De Neder landse ploeg heeft de eerste triomf in de Haarlemse honkbal- week binnen. De Nederlandse Antillen werd met 7-5 verslagen. Maar vraag niet hoe. de Totale schande bleef het coachende duo Richardson-Volkenjk bespaard. Van Kesteren: 'afgezwaaid' niettemin met een (te) ruime 1-5 winstmarge afsloot, dankte de ploeg voor een belangrijk deel aan de naïviteit, die bepaalde voetballers van de amateuroppo nent op cruciale momenten aan de dag legden. De eerste drie Feyenoord-goals vloeiden zon der uitzondering voort uit Noordwijkse slordigheden. De voor 'afzwaaier' Jaap van Keste ren opgedraafde Frans van der Veen bijvoorbeeld tackelde op de rand van het l&-metergebied ge heel onnodig Karei Bouwens. René Notten mocht zodoende na 37 minuten zijn kwaliteiten als vrije schopspecialist weer eens botvieren, wat hij op gepaste wij ze deed in de vorm van Feye- noords tweede goal. Daarvoor had rechtermiddenvelder Jos Smits de Kuipéquipe al op de goede weg geholpen door het ronde object in de dertiende mi nuut kinderlijk in te leveren bij tegenstrever Vermeulen. De Limburger aanvaardde die on verwachte voordeelaanbieding gretig en bood prompt centrum spits Petur Petursson de gele genheid de 0-1 te laten afroepen. De zwakte van het huidige Noord- wijk-middenrif was met de tref fer van de IJslander meteen blootgelegd. Trainer Buter heeft gekozen voor een driemanschap, dat bestaat uit Jos Smits, Jan Willem Bogers en John van Dijk. Stuk voor stuk begaafde voet ballers, maar vooral offensief in gesteld. Het lijkt wat vroeg om nu al conclusies te verbinden aan de vier oefenduels, die Noordwijk inmiddels achter de rug heeft. Maar het heeft er alle schijn van dat de aanvoerlinie van Buter 'body' mist. Nu de nieuwe oe- fenmeester Sjaak Sluys (voorlo pig"' naar het reserve-elftal heeft gedirigeerd, neemt Frans van der Veen de linksbackplaats in. Het gevolg van die keuze is, dat het nieuwe middenveld een breker, een vuilwegwerker ontbeert. Een speler kortom, die bereid is om desnoods de noodrem te hante ren als de situatie alarmerend dreigt te worden. Smits en Van Dijk, hoe ijverig ze zich gister avond ook kweten van hun af stoppende taak. zijn voor 'dit werk' nu eenmaal niet in de wieg gelegd. Dit kwam op slag van rust nog eens tot uiting, toen John van Dijk zich simpel liet wegzetten door Karei Bouwens, die aldus een dieptepass van Notten tot het derde Feyenoord-doelpunt kon laten promoveren. Buter Vooralsnog geniet Piet Buter met zijn 'middenveldbeleid' het voordeel van de twijfel, al kwam ook Jèn Willem Bogers gister avond als spelbepaler'nauwelijks tot zijn recht. Behoudens zijn fraaie crosspass op John Manu- putty, die vijf minuten voor rust de even mooie 1-2 tot gevolg had, zat Bogers vast. Hij liep te veel met de bal, waardoor hij afbreuk deed aan zijn scheppende capaci teiten en zodoende een gewillige prooi van koppelgenoot Notten werd. Desondanks gaf Noordwijk nog de meeste inhoud aan het allerminst sprankelende gebeuren. Tast baar resultaat leverde een en an der niet meer op, nu Bróring (voor rust) en de jeugdige inval lers Len de Boer en John Marijt goede kansen lieten liggen. Bou wens en de voor Petursson ge komen Marcel van der Blom werkten aan de overzijde wel doelgericht. Tijdens de invallen de duisternis, dat wel. Als om aan te geven dat het magere optreden van Feyenoord hun 'prijsscho- ten' feitelijk niet rechtvaardig de.... GERARD VAN PUTTEN NOORDWIJK - De visite van Feyenoord bij amateurkam pioen Noordwijk sleepte zich na een beloftevol begin voort van een verplicht nummer naar een wel erg lange zit. De geflatteerde 1-5 winst vormde gisteravond de flin terdunne dekmantel van de povere Rotterdamse profop voering, waarin de liefhebbers van prille Noordwijk-trai- ner Piet Buter als figuranten nauwelijks detoneerden. Na het echèc in het eigen Rotter dam-toernooi liet Feyenoord voor de tweede maal in dit voorseizoen de mogelijkheid tot klantenbin ding liggen. Ook in Noordwijk bevlekte de magere ambitie de Rotterdamse invitatie voor een gang naar de Kuip. Want afge zien van de redelijke beginfase, wekten de adepten van Vaclav Jezek in dit oefenduel maar hoogstzelden de indruk hun mé tier als amusementsprodukt aan 2000 voetballiefhebbers te willen verkopen De acties van de Nederlandse re presentant in het Europa Cup II- -toernooi getuigden van een ont stellend gebrek aan bezieling; ui terst plichtmatig werd het pro gramma in de bloemenbadplaats afgedraaid. Als regel ontbeerde de Rotterdamse aanvalsopzet oorsprong, tenzij nieuwkomer Pierre Vermeulen zich eens met de zaken bemoeide. Maar ook hij slaagde er niet zijn creatieve ei genschappen te combineren met een verantwoord wedstrijdtem po. Toegegeven, de ziekenboeg van Feyenoord telde nogal wat be zoekers. Wegens blessures ont braken doelman Joop Hiele, ver dedigers Ben Wijnstekers, Luuk Balkestein, Sjaak Troost, mid denvelder Jan van Deinsen en aanvaller Jan Peters op het appel. Maar die litanie van uitgetelde voetballers waste niet weg dat ook het gisteravond acterende elftal in principe de mogelijkhe den bezat het volk te vermaken. Maar nee, de drang hiertoe ont brak te enen male aan Rotter damse kant, waar erkende selec tieklanten als goalie Ton van En gelen, Wim van Til, Stanley Brard en C-elftalvoorstopper Wim v.d. Steene de opengevallen plaatsen opvulden. Naïviteit Dat Feyenoord dit weinig spontaan afgelegde bezoek aan Noordwijk ZANDVOORT (GPD) - De grillige tactiek van de ploeg van Peter Post heeft in het verleden al voor grote verwarring gezorgd in de internationale wielerwereld. Met een stalen gezicht rijden renners van die formatie elkaar in etappewedstrijden uit de leiderstrui en worden in belangrijke èèndagkoersen onverwacht pionnen naar voren geschoven. En dat allemaal onder het motto dat geven en nemen de beste strijdwijze is om binnen een formatie propvol grootheden de rust te bewaren. Tegenover de buitenwacht vormen de renners altijd een gesloten front en werd bij hoog en bij laag ontkend dat er ook maar enigszins sprake zou zijn van onderlinge naijver. BUENOS AIRES (ANP) - De elfde partij in de tweekamp tussen Victor Kortsjnoi en Lev Poloegajevski is gisteren in remise geëindigd. De stand in de match voor de halve finales om het wereldkampioenschap schaken is 6-5 in het voordeel van Kortsjnoi. De ex-Rus heeft nu nog een half punt nodig om zich voor de finale van het kandidatentoernooi te plaatsen. De winnaar van de eindstrijd mag we reldkampioen Anatoli Karpov uitdagen. De partij duurde 41 zetten. Nadat de partij maandagavond was afgebro ken, bood de met zwart spelende Poloegajevski bij de hervatting on middellijk remise aan, hetgeen zijn tegenstander accepteerde. Ook de zesde partij van de schaaktweekamp tussen Robert Hübner en Lajos Portisch mondde uit in remise. Evenals alle voorgaande partijen trouwens. Door dit resultaat hebben beide spelers drie punten. Er dienen in het Italiaanse Abano Terme van het kandidatentoernooi nog zes partijen gespeeld te worden. De puntenverdeling kwam na 30 zetten tot stand. Onbegrijpelijk was dat de star tende werper Rock Angela werd gehandhaafd na het werkelijk desastreuze begin. Zeven man kreeg de wankele Quick werper voor zich en deze zorgde in die openingsslagbeurt maar liefst voor drie runs. Martina, Kirin- dongo en Elhage ware de mannen die de thuisplaat passeerden na drie honkslagen en vrije loop. Ned. Antillen 3 01001000 5 Nederland 00201 1 2 1 x 7 De 'eretreffer' van Noordwijk in de maak. John Manuputty 'krult' de bal langs de niet zichtbare doelman Ton van Engelen. Van Til tweede van rechts) en Nielsen (2) zijn kansloos, zulks tot genoegen van John van Dijk uiterst links). ZANDVOORT - De finale van de Ronde van Nederland zorg de gisteren weer voor veel on overzichtelijke taferelen. Op het autocircuit van Zandvoort reden koplopers, het restant van de kopgroep en peloton kriskras door elkaar en door de vele bonificaties, die er te ver dienen waren, was het hele maal een complete jan boel. Chaotisch was ook de toeken ning van de groene trui. Bert Oosterbosch was gistermid dag al bijna gehuldigd toen ju ryvoorzitter Wim Jeremiasse besloot dat de proloog niet voor de puntentelling in aan merking kwam. Haastig werd etappewinnaar Ludo Delcroix vervolgens het groene tricot om de schouders gehangen. zullen opstappen naar een nieuw te vormen Nederlandse ploeg. De namen van dat kwartet: wereld kampioen Jan Raas, Cees Priem. Bert Oosterbosch en Leo van Vliet. De nieuwe Nederlandse sponsor zou het sportmerk Pony zijn. Op al die geruchten volgt echter van de betrokkenen steeds een krachtige ontkenning. Raas heeft altijd gesteld dat hij zijn contract (tot en met 1981) zal uit dienen. En de afkoopsom van zijn contract is ongetwijfeld bijzon der hoog. Hoewel er dan mogelijk op korte termijn geen ineenstor ting van het succesvolle bastion van Peter Post te verwachten is, staat wel vast dat binnen een jaar grote veranderingen op til zijn. In de eerste etappe van de Ronde van Nederland was er van twee spalt in de ploeg van Post niets te merken. Nadat de eerste tachtig kilometers gezapig waren wegge trapt (na 50 km al was er een ach terstand van bijna een half uur langzamer dan het tijdschema) en er een kopgroep ontstond met Gerrie Knetemann spurtte gisteren ploegmaat Bert Oosterbosch. daarbij oranje-truidrager Ooster bosch en groene-truidrager Kne temann, hielden hun ploegmak- kers in het peloton (onder wie Jan Raas en Joop Zoetemelk) gedis ciplineerd de benen stil en werd er krachtig afgestopt. De zeven tien koplopers, met de eerste vijf van de algemene rangschikking (Oosterbosch, Knetemann. Ver linden, Emile Gijsemans en Henk Lubberding) konden zodoende ruime voorsprong nemen. Zes dapperen sloten er in de slotfase nog bij aan, maar de grote beslis sing was toen al gevallen. Kne temann had zich in een gunstige positie gemanoeuvreerd om de eindzege te behalen. Of daar bin nen de ploeg nog problemen over in Zandvoort naar de ontstaan zal in de komende da gen mogelijk duidelijk kunnen worden. De uitslag van de eerste etappe: 1. Ludo Delcroix (Bel) 195 km in 5.09.07, 2. Gerrie Knetemann (Ned) z.t.. 3. Walter Planckaert (Bel) op 1.42, 4. Bert Oosterbosch (Ned),5. Leo van Vliet (Ned). 6. Jos Schipper (Ned), 7. Uwe Bol- ten (WD1). 8. Walter Schoonjans (Bel), 9. Etienne de Wilde (Bel). Allen in dezelfde tijd als Planc kaert. Het algemeen klassement: 1. Gerrie Knetemann (Ned) 5 uur 12 minuten en 33 seconden, 2. Ludo Delcroix (Bel), op 13 seconden. 3. Bert Oosterbosch (Ned), op 1.44, 4. Gery Verlinden (Bel. op 1.54. 5. Miel Gijsemans (Bel), op 2.00, 6. Henk Lubberding (Ned), z.t.. 7. Etienne de Wilde (Bel), op 2.03, 8. Leo van Vliet (Ned), op 2.05. 9. Patrick Pevenage (Bel), op 2.06, 10. Walter Schoonjans (Bel), op 2.08. Dagploegen- en totaalploe- genklassement: 1. Ploeg Post 15 uur 30 minuten 45 seconden; 2. Jossart z.t.; 3. Wille- kens 15.32,27; 4. De Bruynez.t.; 5. Koopmans 15.39,19. Het puntenklassement: 1. Ludo Delcroix (Bel) 25 punten; 2. Gerrie Knetemann (Ned) 20; 3. Walter Planckaert (Bel) 16; 4. Bert Oosterbosch (ned) 14; 5. Leo van Vliet (Ned) 12; 6. Jos Schipper (Ned) 10

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13