Beschuldiging van zwendel tegen Portugese premier i n Teletekst slaat aan JJdMTO herschi/drinks Plan voor 23 regionale omroepen Steenbergen terug bij Haagse Comedie Doelen aan vooravond staking in Donderdags openhuis en koffie. Frankrijk wil conferentie over "Hoorn van Afrika" Thorn gaat met Muskie praten over M.-Oosten El Salvador WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1980 VARIA PAGINA II Als bijdrage tot (politieke) discussie DEN HAAG (GPD) - Over tien jaar zou ons land 23 regionale omroepen moe ten tellen. In 1985 zouden er al ongeveer 15 gereali seerd kunnen zijn. Om dit financieel mogelijk te ma ken, moet de omroepbij drage voor iedereen gelei delijk verhoogd worden tot een maximum (in 1990) van ruim 11 gulden. de regionale omroepen (Radio Friesland, Radio Noord, Radio Oost, ROZ, STAD radio Amster dam en Omroep Brabant), in een gisteren in Hengelo gelanceerd plan, dat als bijdrage wordt ge zien tot de politieke discussie over streekradio. ROOS komt tot een landelijke be dekking van 23streekradio's op grond van de overweging dat de verschillende verzorgingsgebie den niet te groot mogen zijn en er steeds samenhang moet zijn op cultureel, sociaal en economisch gebied, draagvlak (tussen een half en één miljoen potentiële luisteraars), afstand en bestuur lijke grenzen. In het ROOS-plan wordt dan ook gekozen voor een indeling van Nederland in 23 re gio's (binnen de huidige provin ciegrenzen) op basis van de zoge naamde COROP-gebieden. Deze regio's, die in nauw overleg met de Coördinatiecommissie Regio naal Onderzoekprogramma tot stand zijn gekomen, zijn: Fries land, Groningen, Drenthe, Noord- en Zuidwest-Overijssel, Twente, Veluwe, Achterhoek, Arnhem-Nijmegen en Zuidwest- Gelderland, Noord- en Midden- Limburg, Zuid-Limburg, Zuid oost-Brabant, Noordoost-Bra bant, Midden-Brabant, West- Brabant, Zeeland, Rotterdam- Rijnmond, Den Haag-Leiden, Zuid-Holland-Oost, Utrecht, Groot Amsterdam en Gooi, IJ- mond-Zaandam-Haarlem, Kop Noord-Holland-Alkmaar, en IJs- selmeerpolders. ROOS pleit voor een geheel andere financiering dan enerzijds minis ter Gardeniers van CRM en an derzijds een grote meerderheid van de Tweede Kamer. De be windsvrouw heeft zich steeds voorstander getoond van regio nale financiering, zij het met een tegemoetkoming uit de om roepmiddelen. De genoemde kamermeerderheid stemde in maart van dit jaar voor een ge deeltelijke financiering uit de landelijke omroepmiddelen, aangevuld met geld uit provin ciale heffingen via opcenten op de omroepbijdragen, die door Provinciale Staten worden vast gesteld. Aanvankelijk zegde me vrouw Gardeniers toe de motie in een notitie te verwerken, die voor het eind van dit jaar aan de Ka mer zou worden aangeboden. Inmiddels heeft zij echter laten weten het voorstel te verwerken in de Memorie van Toelichting bij een wijziging van de Wet op de Omroepbijdragen. HILVERSUM (GPD) - Aan het experimentele karakter van de uitzendingen met Teletekst (informatie in paginavorm via het tv-scherm) zal met ingang van 1 april 1981 een einde komen. Dit jonge nieuwsmedium zal een blijvende leverancier worden van informatie. Het plan om de proef van een jaar op 1 april 1981 met nog eens een jaar te verlengen, is hiermee komen te verval- len. Jan de Troye commissaris NOS-televisie. zei gistermiddag tijdens een persconferentie over de Firato, dat het voor hem vast stond dat Teletekst zou blijven bestaan als volwaardig nieuwsme dium. Teletekst is, zo bl ijkt uit de reacties van de kijkers, erg aangeslagen. Uit ruwe schattingen blijkt dat dagelijks zo'n 10.000 mensen in formatie uit Teletekst halen, terwijl het publiek daarnaast erg is te spreken over de snelheid en de kwaliteit van het geleverde Op het ogenblik verzorgt de Teletekst-redactie dagelijks 75 pagi na's nieuws. Tegen het eind van deze maand zal dit aantal zijn toegenomen tot 100 per etmaal. (Van onze correspondent Jan Halkes) LISSABON - De Portugese socialistische partij wil een buitengewone zitting van het parlement over een schandaal dat de vormen van een Portugees Watergate dreigt aan te nemen. Volgens beschuldigingen van een communistische krant zou premier Sa Carnei- ro een schuld van meer dan een half miljoen gulden bij de Portugese Bank hebben laten verdonkeremanen. Door het besluit van de Portugese socialisten dreigt het schandaal, dat tot nog toe alleen door de communisten werd aangekaart, een nationale omvang te krijgen. De socialisten hebben tot hun stap besloten omdat Sa Carneiro geweigerd zou hebben in contac ten met de socialisten of andere partijen, opheldering te geven. In het openbaar ontkende de Portu gese premier slechts, aan welke bank dan ook iets schuldig te zijn. Tot nog toe gaf hij echter geen opheldering over de manier waarop die schulden verdwenen zijn. Hij en de regeringscoalitie beschouwden de beschuldiging tot nog toe slechts als communis tische laster. Val Het verzoek van de socialisten om een buitengewone bijeenkomst van het parlement, zou - nog geen twee maanden voor de nieuwe parlementsverkiezingen - de val van de regering-Sa Carneiro kunnen veroorzaken. Kort na het begin van de parlementaire vakantie verloor de regerings coalitie haar absolute meerder heid, omdat de groep van zgn. re- formadoren een einde maakte aan haar overeenkomst met de grootste regeringspartij, de so ciaal-democraten. Al in 1976 kwam het communisti sche dagblad Diario met haar eerste beschuldigingen aan het adres van de huidige premier, toen nog voorzitter van de so ciaal-democratische partij. Lang zaamaan werden de beschuldi gingen steeds concreter, terwijl Sa Carneiro zich niet verwaar digde erop in te gaan. Pas vorig jaar spande hij een proces we gens smaad tegen het dagblad aan. Het proces dat in juli van dit jaar voor zou komen werd ver daagd, nadat het blad een schijn baar goed gedocumenteerde ver dediging, compleet met fotoko pieën van bankafschriften, had gepubliceerd. In verband met een gerechtelijke vakantie, zal de zaak nu pas na de parlements- verkiezi ngen weer aan de orde komen. Op een gisteren gehouden perscon ferentie zei de socialistische lei der Mario Soares, het zeer NAIROBI (Reuter) - Frankrijk heeft ter vermindering van de spanning in de 'Hoorn van Afri ka' een conferentie voorgesteld waaraaan Kenia, Somalië, Ethio pië, Djibouti en Soedan zouden moeten deelnemen. Dit is giste ren meegedeeld. De avond tevoren was de Franse staatssecretaris Olivier Stirn na AARDBEVING - De Iraanse stad Sjiraz is gisteren getroffen door een "betrekkelijk zware aardbe ving", zo heeft radio-Teheran be kendgemaakt. In paniek renden de bewoners de straat op. Van eventuele per soonlijke ongelukken of schade werd geen melding gemaakt. vreemd te vinden dat Sa Carneiro zich in zwijgen heeft gehuld. Soa res achtte het in strijd met de de mocratie dat de premier niet uit zichzelf om een parlementair on derzoek heeft gevraagd. Volgens Mario Soares had Sa Carneiro het ontslag van zijn regering moeten indienen, om een onpartijdig on derzoek mogelijk te maken. een verblijf van vier dagen in Ke nia naar Parijs teruggekeeerd. In Nairobi had de Keniase leider Daniel Arap Moi belangstelling voor het denkbeeld getoond en zich bereid verklaard als gastheer voor de bijeenkomst op te treden. Eerder had de Somalische presi dent Mohamed Siad Barre Stirn meegedeeld dat ook hij genegen was aan een dergelijke conferen tie deel te nemen. Vorige week ontstond nieuwe spanning in de 'Hoorn van Afri ka'. Ethiopië verklaarde toen dat het een invasiepoging van 14.000 Somalische militairen in de Oga- den-woestijn had afgeslagen. In dit omstreden gebied in Oost- Ethiopië wonen mensen van So malische afkomst. Somalië sprak het bericht uit Addis Abeba tegen en zei dat in de Ogaden alleen te gen Ethiopië strijdende guerrille- ros actief zijn. Gisteren deed Ethiopië een beroep op de Organisatie voor Afrikaan se eenheid (OAE) om een Somali sche inval in zuidoost-Ethiopië te veroordelen. Volgens een in Ad dis Abeba uitgegeven verklaring vond deze invasie plaats tussen 27 mei en 17 juli van dit jaar. Een commissie van goede diensten van de OAE komt volgende week maandag in Lagos bijeen om de jongste crisis tussen Ethiopië en Somalië te bespreken. In 1977-1978 voerden de twee lan den een oorlog om de Ogaden- woestijn. Toen won Ethiopië met hulp van Cuba en de Sowjet- Unie. Uitspraken. Monseigneur Gij- sen, bisschop van Roermond, wil van de Heilige Stoel in Rome zelf weten of hij tijdens het aan de gang zijnde onderzoek van de sy nodecommissie voor de ambts opleidingen publieke uitspraken over deze opleidingen mag doen. Tegen het verzoek van de centrale beleidscommissie voor de ambtsopleidingen in weigerde mgr. Gijsen al eerder, zich van dergelijke uitspraken te onthou den. Een gedachtenwisseling in de Ne derlandse bisschoppenconferen tie over de kwestie leidde even min tot overeenstemming. Hier door bleef de impasse waarin de synodecommissie voor de ambtsopleidingen was verzeild geraakt bestaan. In deze commis sie zitten ook de bisschoppen Eernst van Breda en Möller van Groningen. Rome werd al in de zaak gemengd. Bisschop Bluyssen van Den SEOEL (Reuter) - De vooraan staande Zuidkoreaanse dissident en voormalige presidentskandi daat Kim Dae-Jung en 23 ande ren worden morgen voorgeleid voor een militaire rechtbank op beschuldiging van samenzwe ring tegen de regering. Dit is gis teren in Seoel bekendgemaakt. De 54-jarige Young-Sam en de an dere beklaagden kunnen de doodstraf krijgen als zij schuldig worden bevonden. Kim is op 17 mei gearresteerd toen de staat van beleg werd afgekondigd na studentenonlusten op grote schaal. Hij wordt ervan beschul digd de aanstichter te zijn van een opstand in mei in de stad DEN HAAG (ANP) - De acteur en regisseur Paul Steenbergen (73) is terug bij de Haagse Comedie. Hij verliet het gezelschap drie jaar geleden na er vanaf 1933 aan verbonden te zijn geweest, vele jaren als directeur. Het tableau de la troupe voor het nieuwe seizoen van het ensemble telt 42 namen. Van deze acteurs en actrices zijn ook Jules Royaards en Ellen Vo gel "terug van weggeweest". Bosch verklaarde in juni dat hij met iets positiefs uit Rome was teruggekomen en dat een oplos sing mogelijk was. Die oplossing - waarvan het fijne niet bekend is - werd deze week in de bisschop penconferentie behandeld, maar zonder het gewenste resultaat. Enige tijd geleden verklaardde de Roermondse bisschop, dat hij een student van de Heerlense theologische hogeschool die door missiebisschop Staverman tot priester was gewijd, nooit in zijn bisdom zou laten werken, ook al omdat hij bezwaren tegen de op leiding in Heerlen heeft. De centrale beleidscommissie voor de ambtsopleidingen, waarin vertegenwoordigers van de bis schoppenconferentie, de stich ting Nederlandse Priester-Reli gieuzen en de rooms-katholieke instellingen voor wetenschappe lijke theologisch onderwijs zit ten, noemde deze uitspraak voorbarig. Ze wilde geen mede- Zuidkoreaanse dissident moet morgen terechtstaan Kwangjoe waarbij 189 mensen om het leven kwamen. De president van de voornaamste oppositiepartij in Zuid-Korea, Kim Ypung-Sam van de nieuwe democratische partij, heeft van- GIJSSEN ZOEKT STEUN IN ROME werking meer verlenen aan het onderzoek van de synodecom missie als de bisschoppen niet daag bekendgemaakt, dat hij af treedt en zich terugtrekt uit de politiek. Kim, 53, heeft huisarrest gehad vanaf het moment, dat in mei in heel Zuid-Korea de staat van be leg werd afgekondigd na de stu dentenbetogingen in het land. In een verklaring zei hij dertig jaar van zijn politieke leven aan de verwezenlijking van de democra tie in Zuid-Korea te hebben ge werkt, "doch onder de huidige politieke omstandigheden het besluit heeft moeten nemen zich volledig verantwoordelijk te moeten stellen voor het misluk ken van het uitvoeren van zijn taak als leider van de oppositie partij". beloofden zich tijdens het onder zoek van commentaar te onthou den. Willebrands Eredoctor. Kardinaal Wille brands, aartsbisschop van Utrecht, krijgt zondag een ere doctoraat van het Assumtion College in Worcester (Verenigde Staten). De onderscheiding is hem toegekend wegens zijn ver diensten als voorzitter van het Vaticaanse Secretariaat voor de Eenheid der Christenen. Mgr. Iskavos, Grieks-orthodox aartsbisschop in Amerika, rab bijn Tannenbaum, voorzitter van het bureau voor intergodsdien- stige zaken van het Hebreeuwse comité in Amerika, Cynthia We- dell, voorzitter van de nationale Raad van Kerken, en Wallace Robbino, voorzitter van de oe- VVD-kamerleden: Wereldomroep 's-nachts op Hilversum II DEN HAAG (GPD) - De kamerle den Keja en Hermans (WD) vra gen aan minister Gardeniers (CRM) te bevorderen dat Hilver sum II na afloop van de uitzen dingen door de Wereldomroep gebruikt kan worden. De extra uitzendingen zouden herhalin gen kunnen zijn van de Europa uitzendingen, waardoor er geen extra kosten aan het plan zijn verbonden. Een uitzending van de Wereldom roep via Hilversum II is mogelijk geworden door het in gebruik nemen van de nieuwe zendmas ten in de Flevopolder. Hilversum II kan hierdoor na het invallen van de duisternis in heel Europa worden ontvangen. De uitzendingen van de Wereldom roep vinden nu alleen plaats op de korte golf en niet alle Neder landers in het buitenland hebben de beschikking over een ontvan ger met deze bandbreedte. Daar om kan het volgens de kamerle den nuttig zijn na middernacht, wanneer Hilversum II zijn uit zendingen staakt, een herhaling van de Wereldomroepprogram ma's te brengen op de midden golf. Aan het plan zijn geen bij komende kosten verbonden me de omdat Hilversum II na slui tingstijd nog enkele uren, en vaak zelfs de hele nacht, met een test- toon in de lucht blijft. cumenische raad van Worcester, zijn ook met een eredoctoraat be giftigd. Aansluitend aan de plechtigheid wordt in Worcester een interna tionaal oecumenisch congres ge houden over "de toekomst van de Hervormde Kerk: aangenomen naar Utrecht (stadszending, deelwerk) D. C. Nicolai Oostzaan, naar Hoogezand-Sappe- meer-Kropswolde M. Zuidersma Haren (Gr): bedankt voor Ede J. Maasland Barneveld; beroep baar A. T. Kramer (laatstelijk zendingspredikant) Oegstgeest. Gereformeerde Kerken: beroep baar mevr. J. J. van Zoelen Kam- pen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Zoe- termeer J. H. Ulehake Leeuwar- den-Huizum. ADVERTENTIE Natuurlijk bent u elke dag welkom in onze zaak. Maar donderdag middag nemen we extra tijd om onze schitterende bontkollektie te showen. Gezellig, met een kopje koffie, genieten van bontmode best. Vrijblijvend natuurlijk Hoogstraat 5 Gouda. Tel. 01820-14138. Donkersteeg 3 Leiden. Tel. 071-121406. LUXEMBURG (Reuter) - Do Luxemburgse minister van bui tenlandse zaken, Gaston Thorn, zal de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Edmund Muskie ontmoeten op 26 of 27 au gustus. Thorn zal met Muskie praten over zijn informatie rond reis door het Midden-Oosten. Dit is gisteren in Luxemburg verno men uit regeringsbron. Thorn, op het ogenblik voorzitter van de raad van ministers van de Europese Gemeenschap, reist door het Midden-Oosten om uit te vinden welke rol de negen kun nen spelen in een alomvattende vredesovereenkomst over het Arabisch-Israëlisch geschil. Voor hij naar Washington gaat zal Thorn volgende week nog Irak, Saoedi-Arabië, Koeweit en Egyp te aandoen. Thorn was tot nu toe in Tuneisië, Israël. Libië, Syrië en Jordanië. De beslissing om Thorn naar het Midden-Oosten te zenden werd door de negen genomen op de topconferentie in Venetië, afge lopen juni. De negen verklaarden toen dat de Palestijnse bevrij- dagorganistie PLO betrokken moet worden bij een overeen komst. Na zijn ontmoeting met Muskie zal Thorn verslag uit brengen van zijn reis aan zijn EG- collega's. Men verwacht in Luxemburg dat dit half-septem- ber zal gebeuren, nog voor de najaarszitting van de algemene vergadering van de Verenigde Naties. SAN SALVADOR (Reuter/UPI) - In El Salvador, waar vandaag een driedaagse nationale staking be gint tegen de junta van militairen en burgers, zijn gisteren 29 men sen omgekomen door politiek geweld. Aan de staking, waartoe is opge roepen door het revolutionair- democratische front, zal naar schatting een half miljoen Salva- dorianen meedoen. In het front werken de belangrijkste guerril la- en politieke organisaties sa men die de regerende junta weg willen hebben. Het leger heeft de patrouilles op straat opgevoerd en leden van de junta hebben de bevolking opge roepen de staking te negeren. ADVERTENTIE maak je dimt mm. nol... wel (tmclu! Herschi Pub van zuiver mineraal water, zuiver plantaardige smaakstoffen en uitsluitend natuurlijke suikers, SEOEL - Straatschenders en georganiseerde misdadigers, die in Zuid-Korea zijn opgepakt, krijgen een militaire heropvoeding in trainingskampen. Er zijn al bijna 17.000 straatschenders opgepakt tijdens de huidige zuiveringen in dat land.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11