LEIDSCH m DAGBLAD KENNEDY GEEFT STRIJD OP Werkloosheid dicht bij record Pelle Mug wordt geen wethouder Selectieve wrok flPt Meubelfabriek feSf Oisterwijk Zomer Democratische Conventie blijft 'gesloten' Carter kandidaat voor presidentschap Suaso en Gueiler mogen Bolivia verlaten toonaangevend in eiken Haagse man (31) met aantal messteken om het leven gebracht DINSDAG 12 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36240 Directeur: G. Koopman ^T"eo1o^ac,eAurARMDSSr;ans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V00r Jïïl TZ^Z Zoekactie na explosie op schip HOORN (GPD) - De rijkspolitie te water is vanmorgen weer met behulp van een helikopter begonnen met een zoekactie naar de opvarenden van de gisteravond op het IJsselmeer bij Hoorn geëxplodeerde en daarna gezonken boot. Bij de politie is nog niet bekend hoeveel mensen er worden vermist, omdat hiervan nog geen aangifte werd gedaan. Enkele bewoners van het IJssel- meerdorpje Schellinkhout waren gisteravond rond acht uur ge tuige van de explosie aan boord van de boot, die ongeveer een kilometer uit de kust voer. Na een hevige brand zou het schip zijn gezonken. Een marinevlieg tuig, politieboten, de reddingsboot uit Enkhuizen en brandweer- duikers zochten gisteravond urenlang op en rond de plaats van het ongeval. Rond middernacht werd een deel van de motor en de kiel van de boot geborgen. IN DE LEIDSE EN ALPHENSE REGIO (Vane r verslaggevers) LEIDEN/ALPHEN/KATWIJK - De werkloosheid in de Leidse en Alphense regio is de afgelopen maand fors gestegen. Bij het ge westelijk arbeidsbureau in Lei den komt men zelfs al dicht in het buurt van het naoorlogse record. Opmerkelijk is de situatie in de Bollenstreek waar zich - in te genstelling tot de landelijke ten dens -juist een daling heeft voor gedaan in juli. Die daling wordt met name veroor zaakt door de grote vraag naar ar beidskrachten in de bloembol lensector en door het uitblijven van verwachte stijging van werkloze bouwvakkers. In Lei den en Alphen is daar wel duide lijk sprake van. Bii het GAB Lei den stonden eind vorige maand 89 bouwvakkers meer geregi streerd dan een maand daarvoor. In Alphen is men voor de nabije toekomst hoopvol gestemd om dat er diverse bouwprojecten in de Alphense nieuwbouwwijk Ridderveld op stapel staan. Evenals in Leiden wordt de ont wikkeling sterk beinvloed door de schoolverlaters die zich na de vakantie nu in groten getale bij de arbeidsbureaus melden. In de Leidse regio kwamen er af gelopen maand 221 werkloze mannen en 115 werkloze vrou wen bij. In Alphen en omgeving steeg het aantal werkloze man nen met 90 en het aantal werkloze vrouwen met 49. (zie ook elders in deze krant). "Herkies Carter en Mondale, een beproefd en betrouwbaar team". Nu senator Kennedy zich uit de strijd om de presidents-kandidatuur heeft teruggetrokken, is de wens van deze Amerikaanse vervuld. AMSTERDAM (GPD) - De frac tieleider van de Partij van de Ar beid in de gemeenteraad van Amsterdam, Pelle Mug, heeft zijn kandidatuur voor het wethou derschap ingetrokken. Hij heeft bovendien het raadslidmaat schap opgeschort tot een onaf hankelijke commissie, die door het partijbestuur wordt inge steld, een onderzoek heeft beëin digd naar zijn praktijken als huiseigenaar. Zonnige perioden Zonnige perioden, later meer bewol king, maar tot de avond droog. Mini mumtemperatuur van 13 graden aan zee tot 8 graden in het zuidoosten van het land. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Tot matig afnemende en naar zuidwest draaiende wind. (Opgemaakt 11.15 uur) 13 augustus Zon op: 06.18 uur; onder: 21.07 uur. Maan op: 09.01 uur; onder: 22.22 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.40 en 18.07 uur, laagwater om 1.41 en 13.58 uur. goed schoon schip wordt ge maakt van alle gesuggereerde malafide praktijken. "Ik ben en blijf van mening dat ik niets heb gedaan dat het daglicht niet kan velen". De afgelopen week is de politieke carrière van Pelle Mug door eigen schuld ernstig geschaad. De ge meentelijke dienst herhuisves ting maakte bekend dat Mug een etage van zijn pand aan de Lijn baansgracht heeft onttrokken aan de woningdistributie. Hij heeft de etage na een leegstand van een half jaar via een kamer bemiddelingsbureau verhuurd voor 750 per maand plus 150 voor gas, elektriciteit en water. Daarmee is de huurgrens van 570 ver overschreden. De gemeenteraad zal tijdens de eer ste vergadering na het zomerre ces een nieuwe wethouder van financiën kiezen. Pelle Mug was zo goed als zeker van de zetel, die twee maanden geleden onver wacht werd ontruimd door de so cialist Wim Sinnige. Waarnemend fractievoorzitter Wouter Ettv van de PvdA zei dat zijn partij voor morgen een nieuwe kandidaat voor de wet houderszetel noemen. (Van r verslaggevers) LEIDERDORP - Sinds enkele dagen loopt in Leiderdorp een bandenprikker rond. Het bijzondere van zijn acties is, dat hij kennelijk een selec tieve wrok koestert tegen kapitaalkrachtige personen. Hij vernielt namelijk alleen banden van dure auto's. "Volgens ons is hier echt geen sprake meer van een kwa jongensstreek", zo zei van ochtend een woordvoerder van het Leiderdorpse poli tiekorps. Vanmorgen meld den zich bij het politiebu reau vijf autobezitters, die hadden ontdekt dat banden waren lekgestoken. De politie verwacht nog meer "klanten". "Vanochtend hebben we gezien dat diver se auto's met een of twee lek ke banden langs de stoe prand stonden. Het vanda lisme is zondag begonnen. BMW's, Volvo's, grote Fords en andere Amerikaanse sleeën zijn voornamelijk het doelwit van de bandenprik- ker(s). De ervaring van de politie is dat niet alle vernielingen worden gemeld. "Meestal zetten de eigenaren een nieuwe band op hun wagen en vergeten de zaak verder", aldus de politie. NEW YORK (GPD/UPI/Reuter) - Senator Ed ward Kennedy heeft bedankt voor het Ameri kaanse presidentschap. Het staat daarom vast dat president Carter donderdag opnieuw de nominatie van de Democratische Partij ten deel zal vallen. Kennedy besloot hiertoe, twee uur nadat een ruime meerderheid op de Democratische Conventie zijn voorstel tot een 'open' conventie had verworpen. Dit voorstel had ten doel de afgevaardigden te ontslaan van hun verplichting die kandidaat te kiezen, aan wie zij zich in de voorverkiezingen had den gebonden. Voor Kennedy was het winnen van het procedu redebat zijn enige en laatste kans om kandidaat voor het president schap te kunnen worden. Overi gens blijft het de vraag hoeverre de Democraten nu de eenheid kunnen vinden vóórdat de om streden president donderdag bij het einde van de conventie zijn partij komt toespreken. Concessies In ruil voor steun aan Carter eist Kennedy dat in het programma van de Democraten niet alleen de noodzaak van loon- en prijscon trole wordt opgenomen, maar ook een belofte om 12 miljard dollar te gaan besteden aan een werkgelegenheidsprogramma, verlangens die door Carters zaakwaarnemers in New York In de komende dagen zullen dan ook in New Yorks Madison Squa re Garden enkele barre gevech ten moeten worden gevoerd voordat Kennedy bereid zal zijn donderdag naast Carter op het podium te klimmen als bewijs van zogenaamde eenheid binnen de partij. Alle rumoer van de afgelopen we ken en maanden ten spijt, on danks de vreemde verwikkelin gen rond Carters broer Billy, is Kennedy er niet in geslaagd Car ters gedelegeerden tot desertie op grote schaal te bewegen. Het Witte Huis heeft de teugels blijk baar strak in handen en kan zich nu concessies veroorloven die voor de politieke toekomst niet veel te betekenen hebben. "Bewerken" Hoewel Carter bij herhaling had verzekerd geen moment te twij felen aan het behalen van de presi dentskandidatuur, hadden zijn campagneleiders niets aan het toeval overgelaten. Om Kenne dy's streven naar een open con ventie schipbreuk te doen lijden, werd voor het lobbyen onder de afgevaardigden een beroep ge daan op tachtig ambtenaren. Ook vice-president Walter Mondale had als voornaamste taak het "bewerken" van de kiesmannen. MONTEVIDEO (DPA/AFP) - Her- nan Siles Suaso, die de Boli viaanse verkiezingen van 29 juni won, doch moest onderduiken vanwege de staatsgreep, en de tussentijdse presidente Lidia Gueiler, die als gevolg van deze militaire staatsgreep op 17 juli ten val werd gebracht, kunnen het land verlaten. Dit bleek vannacht uit de woorden van de Boliviaan se minister van buitenlandse za ken, generaal Javier Cerruto Cal- deron, die zich voor het bijwonen van een conferentie van Latijn- samerikaanse ministers van bui tenlandse zaken in de hoofdstad van Uruguay bevond. Lidia Gueiler heeft volgens de minister van Frankrijk een inreisvisum gekregen en "zou elk moment kunnen vertrekken". Ook Suaso zou volgens hem een vrijgeleide (voor het verlaten van Bolivia) kunnen krijgen als hij daarom zou vragen. Suaso zou zich vol gens hem in een ambassade in Bolivia hebben verscholen. Uit kringen van het verzet was steeds gemeld, dat hij ondergronds leefde en een vrije Boliviaanse regering had gevormd. Zijn vrouw en één dochter bevinden zich, naar gisteren officieel werd bekendgemaakt in de Braziliaan se ambassade in Bolivia. Edward Kennedy zichzelf ook rapportcijfers gaf. Voor energiepolitiek kwam hij met een 10 uit de bus, buiten landse politiek kreeg een 9, eco nomische politiek een 8 min. Zijn politiek leiderschap achtte hij een 9 waard. £ie voor een fotoverslag van de conventie pagina 12. Kamer, zegt dat het kabinet bij de huidige begrotingsbe sprekingen absoluut niet meer om harde bezuini gingsmaatregelen heen kan. "Van een oogstjaar kan vol gend jaar geen sprake zijn, we mogen al blij zijn als we de welvaart wat weten vast te houden", aldus de liberaal die vandaag als eerste in een reeks van drie gesprekken met fractieleiders (Lubbers en Den Uyl komen later deze week aan bod) zijn zegje over de huidige economische pe rikelen doet. PAGINA 7 AVRO houdt voor de vierde keer Sterrenslag. PAGINA 5 Bert Oosterbosch wil zich manifesteren als ronde-ren- PAGINA 9 De directeur van het Inter nationaal Agentschap voor Atoomenergie, Sigvard Eklund, heeft voorgesteld om een demonstratie te ge ven van de ontploffing van een atoombom. Dit om over de gehele wereld weerstand op te wekken tegen dit soort wapens. Ook heeft hij giste ren, tijdens de openingszit ting van de VN-conferentie over niet-verspreiding van kernwapens in Genève ge zegd, dat vreedzame kern energie de enige kans voor de mensheid is om te overleven. PAGINA 11 Bouwbonden vrezen 40.000 werklozen. PAGINA 13 Rapportcijfers Carter had aan de vooravond van de conventie in een televisieinter view verklaard zeker te zijn van een overwinning op de Republi keinse presidentskandidaat Ro nald Reagan. "Ik twijfel geen moment aan mijn herverkiezing in november", aldus Carter, die Boer Koekoek rijdt in op demonstranten BENNEKOM (GPD) - Tweede- Kamerlid Hendrik Koekoek is vanochtend tegen elf uur ingere den op een groep demonstranten die bij zijn bosperceel in Benne- kom protesteerden tegen de wij ze waarop Koekoek zijn pony's behandelt. Met zijn Mercedes reed het boze kamerlid een vrouw uit Bennekom aan. Een man belandde op de motor kap. Beiden hebben bij de politie in Bennekom een aanklacht inge diend tegen Koekoek wegens poging tot doodslag. De zoveelste actie bij Koekoeks ponyterrein was een initiatief van een groep studenten van de Landbouwho geschool in Wageningen. DEN HAAG (GPD) - Met drie steken is in het voorbije week einde de 31-jarige Hagenaar F Bekker van het leven beroofd Zijn lijk werd pas gistermiddag gevonden. Met vijftien recher cheurs is de politie op zoek naar de dader. De ongehuwde Hagenaar woonde alleen in een flat aan de Fredenk- straat in Den Haag. Hij werd gis terochtend op zijn werk gemist. Een andere bewoner van het flat gebouw zag hem door het slaap kamerraam op bed liggen, nadat hij even na het middaguur door Bekkers chef, die een bekende van hem was, was opgebeld met het verzoek even bij Bekker langs te gaan om te zien of er wellicht iets aan de hand was. Omdat Bekker op de deurbel niet rea geerde, waarschuwde de buur man de politie. Bekker was toen waarschijnlijk al 24 uur dood. Sectie zal vandaag duidelijk moeten maken wan neer de Hagenaar precies is ver moord. Het lijk was zo goed als naakt. In de borst zaten drie steekwonden. Het moordwapen was in de woning niet te vinden. 4 weken lang het LEIDSCH v' DAGBLAD W ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nachl ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mi| m i.v heden als abonnee noteren en ik kri|g dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop ider postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB L in de t

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1