LEIDSCH DAGBLAD mislukken' 'Eenheid van beleid FNV gedoemd te Ali Rajai toch premier Iran Politieman gewond na gevecht met krakers vandaag Chileens referendum over nieuwe grondwet OPGERICHT 1 MAART 1860 36239 MAANDAG 11 AUGUSTUS 1980 Bureau Witte Singel 1 i Directeur G Koopman 2311 BG Leiden ^r0~,eAu^Vphaarans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor tel nrs zie colofon 4 weken lang het ^/LEIDSCH DAGBLAD Wr ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga kevef n,et over 1 Leidsch Dagblad eerst n voor half geld en abonnee noteren l m i v heden als in de eerste 2 weken Naam: Adres: Woonplaats. Glronr.: Hok|e aankruisen en bon zonder postzegel opslt Antwoordnummer ingevuld in een open envelop jren naar Leidsch Dagblad 214 2300 VB Leiden "Deze eenheid van beleid is ge doemd te mislukken" aldus voorzitter A. Buijs van de federa tie Bouw- en Houtbonden van ochtend tijdens een bijeenkomst van zijn bond in Utrecht. UTRECHT (ANP) - Na de ambtenarenbonden ABVA/KA- BO vinden nu ook de Bouw- en Houtbonden FNV dat arbeidsvoorwaarden niet meer gezamenlijk moeten wor den vastgesteld. De bonden vinden dat met één arbeids voorwaardenbeleid binnen de FNV te weinig recht wordt gedaan aan de uiteenlopende problemen die binnen ver schillende bedrijfstakken een rol spelen. Volgens de voorzitter van de Bouwbond moet het mogelijk zijn dat er binnen de FNV bon den zijn die, gezien de problemen in hun sector, kiezen voor werk gelegenheid boven behoud van koopkracht. Buijs kiest hiermee de zijde van de Industriebond FNV, die in een onlangs uitge komen discussienota stelt, dat een tijdelijk koopkrachtoffer mogelijk moet zijn om zo afspra ken te maken die de werkgele genheid in de afkalvende Neder landse industrie veilig stellen. Dit standpunt is niet in goede aarde gevallen bij enkele andere FNV- bonden waaronder de Voedings bond. Het FNV-bestuur is nu be zig een beleidsmodel uit te wer ken waarin beide partijen zich kunnen vinden. Vice-voorzitter W. Spit van de FNV liet vorige week al weten dat het de bedoe ling is in het nieuwe arbeids voorwaardenbeleid meer ruimte te scheppen voor de aanpak van speciale bedrijfstakgebonden problemen. Zendamateurs hele nacht voor niets in touw (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Terwijl enkele tien tallen 27 mc-ers uit Leiden en omgeving bijna de hele nacht bezig zijn geweest met een uitgebreide speuractie naar een zoekgeraakte jon gen uit de Merenwijkiag de ze rustig bij kennissen te slapen. Bij de politie kwam tegen elf uur gisteravond het bericht binnen dat een 12-jarige jon gen uit de Merenwijk van huis was weggelopen. Enke le uren later drong dit be richt ook door tot de Leidse 27 mc-wereld. Enkele zend amateurs namen toen het initiatief tot een uitgebreide speuractie met als coördina tiepunt de zender "Mayflo- In de loop van de nacht kwam de zoekgeraakte jongen, die bij de politie bekend staat als een "notoir weglopertje met veel contactadressen in Leiden", weer boven water. Het bleek dat hij bij kennis sen was "ondergedoken". In tegenstelling tot het bericht van zijn vermissing werd dit bericht niet over de politie- radio verzonden zodat de zoekactie van de 27 mc-ers voortduurde. Pas rond tien uur vanochtend kwamen zij erachter dat al hun nachte lijke activiteiten volstrekt overbodig waren geweest. Later opklaringen WAARSCHUWING Koop ook uw verse kip specialiteiten rechtstreeks van Groeneveld de groothandel met de vaste lage prijzen Verkoop iedere dinsdagmorgen in de Groenoordhallen Kuikenpoten per 5 kg 25,- Kuikenfilet per kg 13,- Kuikenlevertjes botermals per 500 gr. 2,- Kuikenrollade van mals borstvlees per kilo 12,- Tam konijn braadstukken extra mals per kilo 5,90 T.V.-hapjes, heerlijk gekruid per kilo 5,- Kuiken drumsticks per kg 7,50 Kipkarbonade per kilo 6,- Hij wilde echter nog niet kwijt of het mogelijk zou worden dat de ene FNV-bond met handhaving van de koopkracht de cao-strijd ingaat, terwijl een andere de werkgelegenheid bovenaan zijn lijstje heeft staan. Volgens de bouwbondvoorzitter moet deze "eenheid in verschei denheid" kunnen, al beseft hij wel dat het zijn gevolgen zal heb ben voor de mogelijkheden om elkaar te kunnen steunen in de cao-strijd. Elke bond die voor zichzelf beleidsruimte opeist zal zich ten volle daarvan bewust moeten zijn, aldus Buijs. Hij snelde met nadruk dat minder stratfrke coördinatie niet bete re/?/; '''at iedere bond nu maar op r/^/?//^at^utje de cao-onderhande- livjgöfl"ïnoet ingaan. Gezamenlij ke uitgangspunten moeten vol gens Buijs in ieder geval worden gevonden op het punt van de verdeling van de hogere kosten van de sociale verzekeringen. De FNV zal moeten kiezen of zij wil dat die kosten op de uitkerings gerechtigden worden verhaald of op de werknemers met nadelige gevolgen voor de koopkracht. Pinochet tot 1991 president? SANTIAGO (DPA/Reuter) - Chili zal zich op 11 september in een volks raadpleging kunnen uitspreken over een nieuwe grondwet, zo heeft president generaal Augusto Pinochet via radio en tv bekendgemaakt. Dit is precies zeven jaar nadat de marxistische president Salvador Al- lende door een staatsgreep werd afgezet. De wet voorziet in een overgangsperiode van vijf jaar gedurende welke Pinochet de leden van de nationale vergadering zal benoemen. Presi denten worden direct gekozen voor één ambtstermijn van zes jaar zon der de mogelijkheid van herverkiezing, ofschoon deze laatste bepaling niet geldt voor de eerste maal dat een president wordt gekozen. Dit betekent, althans op papier, dat als Pinochet zou worden gekozen, hij vanaf de datum van inwerkingtreding van de nieuwe grondwet in totaal elf jaar aan het bewind zou kunnen blijven. r verslaggevers) Leiden - Bij de Leidse vee markt kijkt men er niet meer van op wanneer 's ochtends in alle vroegte een rund van dui zend of meer kilo de hal komt binnenstappen. Maar van ochtend was er toch een zeke re opwinding toen er melding werd gemaakt van de komst van het allerzwaarste rund dat ooit ter verkoop werd aangeboden. Een enorme vleesklomp die op de weeg schaal een gewicht van bijna 1400 kilo tevoorschijn tover de. Een absoluut Leids re cord. De stier, afkomstig uit Zierik- zee, ging na het gebruikelijke loven en bieden over naar de Rotterdamse slager Ketting. Die vervoerde het enorme beest in de loop van de dag naar het Rotterdamse slacht huis. ZOEKACTIE NAAR GOUD GESTOPT LEEUWARDEN (ANP) - De Nieuwzeelanders die vanaf begin juni voor de kust van Terschel ling gezocht hebben naar h^+ goud van de Lutine, stoppen er mee. De missie heeft niets opge leverd, aldus vandaag een woordvoerder. De bergers zijn van p' uii volgend jaar terug te ke ren en hopen dan op gunstiger weer dan dit jaar. Van de zestig werkdagen Uie op het program ma stonden, heeft het beign»6~ schip 'Yak' er maar twintig op zee kunnen doorbrengen. Lancering space-shuttle volgend jaar KA AP CAN A VER AL (Reuter) - De NASA heeft bekendgemaakt dat de Space Shuttle volgend jaar maart zal worden gelanceerd. Het project is twee jaar achter op hei schema en de kosten zijn on geveer twee miljard dollar hoger uitgevallen dan in de aanvanke lijke begroting van 1972 was De Shuttle is een combinatie van een raket en een vliegtuig die ruimtevaarders en instrumenta rium in de ruimte moet brengen en daarna als een vliegtuig landt. De bedoeling van het project was de ruimtevaart goedkoper te ma- NEW YORK - De conventie van de Democraten, die vanavond in New York begint, wordt door veel Demo craten met argusogen bekeken. Hoe deze mijnheer er over denkt is duidelijk te zien aan zijn hoed met het opschrift Dump Carter" en zijn button die voor een open conventie pleit. TEHERAN (AFP/Reuter) - Het Iraanse parlement heeft vandaag met overweldigende meerder heid de benoeming van Moham med Ali Rajai tot premier goed gekeurd. Van de 196 aanwezige parlementsleden stemden 153 voor de benoeming, 24 stemden tegen en 19 onthielden zich. Met de benoeming van de 46-jarige voormalige leraar wiskunde is een eind gekomen aan een im passe tussen president Bani Sadr en de door de geestelijkheid be heerste islamitische republikein se partij, die in het parlement de meerderheid heeft. De president benoemde Rajai twee dagen geleden, waarbij hij dui delijk liet blijken het met deze keuze niet eens te zijn. Rajai kan nu een nieuw kabinet gaan vormen, dat eveneens de goedkeuring van het parlement nodig heeft. Rajai is vurig moslem. Hij is onder de voorlopige regering van Meh- di Bazargan minister van onder wijs geweest. Zijn benoeming tot premier aanvaardt hij "als een religieuze plicht" en hij heeft ge zegd tegen de vorming van een coalitieregering te zijn. Zijn voorganger, Bazargan, was in november vorig jaar afgetreden, enkele dagen nadat het Ameri kaanse ambassadepersoneel was gegijzeld. Rajai is anti-communist en heeft kritiek op de nationalistische beweging van zijn land. Hij is vooreen "culturele revolutie" en wil de scholen uitsluitend in handen van de islam zien, "an ders worden zij de kanker van de revolutie". Twee maanden gele den werd hij lid van de commis sie voor deze culturele revolutie, die door Chomemi is belast met een onderzoek naar de toekomst van de universiteiten, die voor minstens zes maanden zijn geslo ten (zie ook pagina 7). Tegenvaller voor brandkast- krakers UTRECHT (ANP) - De heren dachten het zo goed voorbe reid te hebben: men stele een kraanwagen en een forse staalkabel, men bevestige het ene eind van de kabel aan de wagen en het andere aan de brandkast, even gasgeven en de kluis bleek muurvast in beton verankerd te zitten en te blijven zitten, kraanwagen of niet. Dit overkwam een stel brandkastkrakers in de afge lopen nacht bij een benzine station in Utrecht. De man nen hadden de wagen achter het station neergezet en via een ingeslagen ruit de brand kast aan de haak geslagen, zo meldt de Utrechtse politie Na enig vruchteloos geruk en ge trek gaven zij blijkbaar op, kraanwagen, kabel en kluis achterlatend. AMSTERDAM (ANP) - Een politieman raakte gisteravond gewond tijdens een vechtpartij bij het gekraakte complex luxe-appartementen aan de Amsterdam se Prins Hendrikkade. Het gevecht, tus sen politie en krakers, ontstond toen de krakers gisteravond omstreeks half tien werden betrapt bij het uitladen van een grote hoeveelheid steigerdelen uit een vrachtwagen. Kennelijk waren die stei gerdelen bedoeld ter verdere barricade ring van de gekraakte panden. Agenten van het bureau Warmoesstraat wilden een onderzoek instellen maar stui ten hierbij op grote tegenstand van de krakers. Bij de schermutselingen die volgden zouden volgens de krakers ver schillende rechercheurs hun pistolen hebben getrokken. Eén van de krakers is aangehouden. Volgens de politie hebben de krakers de confrontatie zelf uitgelokt. Aanvankelijk stond er bij het pand slechts één politie man te posten. Toen deze probeerde het uitladen van de steigerdelen te beletten zou een overmacht van krakers hem met ijzeren pijpen te lijf zijn gegaan. De man liep daarbij over zijn hele lichaam kneu zingen op. Pas nadat assistentie was gearriveerd wist de politie het pleit na een kort treffen te beslechten. De steigerdelen die zich in de gehuurde vrachtauto bevonden werden in beslag genomen. De aangehouden 21-ja- rige kraker T. v. d. W. wordt er van ver dacht de materialen te hebben gestolen. De krakers stellen echter met nadruk dat de bewuste steigerdelen niet zijn gestolen maar door sympathisanten van de kraak beweging bijeen zijn gebracht. De 47 gekraakte flats met hun ongeveer 60 illegale bewoners aan de Prins Hendrik kade moeten volgens een uitspraak van de Amsterdamse rechtbank vóór donderdag worden ontruimd. Het complex met de vele gangen en trapjes rond een binnen plaats is de afgelopen weken met ijzeren platen en hekken zwaar gebarricadeerd. Het zestal legale bewoners kan zonder be zwaar in- en uitgaan maar voelt zich in deze vesting zeer ongelukkig. Deze bewo ners hebben zich de afgelopen week ver zet tegen een mogelijk overleg tussen het gemeentebestuur en de krakers. De kra kers wensen evenmin een gesprek nu burgemeester en wethouders de uit spraak tot ontruiming niet bij de discussie, willen betrekken. Volgens Leen van der Linden, voorzitter van de Algemene Politiebond, moet er in dit geval ontruimd worden om een einde te maken aan de onzekerheid die voor het politiepersoneel veel frustratie oplevert. Van der Linden wil dat er bij een ontrui ming zoveel politie wordt ingezet dat alle betrokkenen weer veilig thuis kunnen komen. "Dat betekent honderden men sen, zodat de actie afgewogen kan gebeu ren", aldus de bondsbestuurder. 18 PAGINA'S Edmund Muskie, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, zegt niet te zijn ingelicht over president Carter's gewijzigde kernoor logstrategie. Muskie heeft ook verklaard een mogelijk heid te zien voor een nieuw initiatief van de VS inzake de gijzeling in Iran PAGINA 7 Christina en Jorge vastge houden door Oostenrijkse politie PAGINA 5 Feyenoord heeft zo op het eerste gezicht hard behoefte aan versterking. Omdat de Rotterdamse ploeg een spel bepaler miste, kwam de for matie van trainer Jezek gis teren niet verder dan een vierde plaats in het eigen toernooi van de middelma tigheid. Slechts één speler sprong er op twee dagen voetbal écht uit: Kevin Kee- gan, die 'zijn' Southampton naar veel prijzen leidde. Ajax won het Amsterdam 705- toernooi. AZ'67 werd met 2-1 verslagen, in een finale die het amusements-arme ge beuren redde. PAGINA 9 t/m 13 Nederlandse koppelbazen helpen 20.000 Britten aan zwart werk in West-Duits- land PAGINA 15 Meerderheid parlement vóór Bouw- en Houtbonden Gewonden bij bomaanslag in Marseille MARSEILLE (DPA) - Bij een bomaanslag in de Zuidfranse ha venstad Marseille zijn vannacht 12 personen gewond geraakt. Drie van hen liepen ernstige ver wondingen op. Volgens de politie hebben de da ders explosieven gegooid in een drukkerij die door linkse groepe ringen in stand wordt gehouden. Onder de gewonden bevinden zich een inwoner van het pand, een voorbijganger en een toeval lig passerende motorrijder.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1