Ontruiming kraakpand kost uren Ontbladeringsmiddel op vuilstortplaats Consument is zwakste partij bij stads verwarming Europese plannen met statiegeld om berg zwerfvuil tegen te gaan ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1980 PAGINA 7 Vermoedelijk brein achter scheepsfraude voorlopig nog op vrije voeten ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft Scot land Yard laten weten dat zij (nog) niet kan ingaan op het verzoek om de 45-jarige ma kelaar Anton R. uit de Maas stad te arresteren, zo heeft een woordvoerder gisteren be vestigd. De Rotterdammer wordt door Scotland Yard be schouwd als het brein achter de grootste scheepsfraude aller tijden. Anton R. zou volgens Scotland Yard het plan hebben be dacht om de Liberiaanse tan ker Salem voor de kust van Senegal tot zinken te bren gen, nadat daarvoor de lading van bijna 200.000 ton ruwe olie tegen alle internationale afspraken in Zuid-Afrika was gelost. Volgens Scotland Yard was het de bedoeling dat R. en drie ook door de politie gezochte handlangers, behal ve de koopsom van de lading olie ook nog de verzekerings penningen voor het gezonken schip - totaal ongeveer 300 miljoen gulden - zouden in- De politie in Rotterdam heeft Scotland Yard in antwoord op het verzoek tot aanhou ding van Anton R. laten we ten daarvoor geen sprake kan zijn zo lang de politie en justi tie niet over meer gegevens beschikken. Op basis van die gegevens kan de officier van justitie in Rotterdam beslis sen of een gerechtelijk voor onderzoek tegen R. kan wor den begonnen. Er moet dan wel, aldus een politiewoord voerder, sprake zijn van een misdrijf dat ook in Nederland strafbaar is gesteld. Van uit levering aan de Britse justitie kan geen sprake zijn, zo heeft de politie in Rotterdam na overleg met de Rotterdamse officier van justitie verder la ten weten. Anton R., die in Rotterdam en kele scheepvaartbedrijfjes leidt, is al enkele dagen on vindbaar. CDA'ers tegen uitbreiding tv-reclame DEN HAAG (GPD) - De CDA- Tweede-Kamerleden Scholten en De Boer vinden dat minister Gardeniers van CRM de reclame zendtijd op de televisie niet moet uitbreiden. Vooral zijn ze tegen herinvoering van STER-spots in de vroege avonduren. De twee kamerleden laten dat blij ken in schriftelijke vragen aan minister Gardeniers. Daarin herinneren ze de bewindsvrouwe aan een kameruitspraak van vier jaar geleden, die afwijzing van reclame behelsde op tijdstippen dat veel kinderen naar de TV kij ken. AMSTERDAM (ANP) - Het „Bur gercomité Vuilstortplaats Broek" in Broek in Waterland zegt zeer ongerust te zijn over de gifstortingen op de vuilstort plaats van Amsterdam, "Volger- meer", bij hun woonplaats. Het comité beschuldigt de gemeente Amsterdam ervan de ernst van de situatie "bijna systematisch te kleineren". Het eist dat op korte termijn de toegang tot de belt voor de jeugd en het melkvee onmogelijk wordt gemaakt. Eind april vond de Amsterdamse stadsreiniging bij baggerwerk- zaamheden op de vuilstortplaats enkele vaten van het zeer giftige Voor de actie werden veertig po litieagenten ingezet; twintig le den van de Mobiele Eenheid hield men achter de hand. Tij dens de ontruiming zijn geen ge wonden gevallen. Met bijlen, mokers en breekijzers ging de politie de barricaden te lijf. Stap voor stap trachtten agenten zo bij de 28 krakers te komen die zich op de bovenste etages van het huis aan de Eikstraat hadden ver schanst. Na vrijwel iedere barri cade werden de agenten verrast door rookbommen of een gebar ricadeerde trap waar water en olie over stroomde. Pogingen van de politie om met behulp van ladders het pand bin nen te dringen liepen op niets uit. Met enterhaken haalden de kra kers de ladder voor de neus van een agent weg die op het punt stond om naar boven te klimmen. Met behulp van een hoogwerker van de Haagse brandweer slaag den zes politieagenten er na drie en en half uur uiteindelijk in het huis binnen te dringen. Met breekijzers en bijlen baanden de zes agenten zich een weg naar beneden. De 27 krakers die slechts lijdelijk verzet boden tijdens de ontrui- polychloorbenzeen, afkomstig van de firma Philips Duphar. Volgens de gemeente Amster dam zou het gaan om ongeveer honderd vaten, hoewel niet is uitgesloten werd geacht dat het er meer konden zijn. Het burgercomité zegt dat toen echter al vast stond dat er zeker vijfduizend vaten op de vuil stortplaats lagen. Volgens het comité heeft een on derzoek van het laboratorium voor milieuchemie van de uni versiteit van Amsterdam inmid dels uitgewezen, dat er ook een onbekend aantal vaten met het ontbladeringsmiddel 2,4,5 t ge- ming werden niet aangehouden. Dat de krakers geen geweld heb ben gebruikt is hier de belang rijkste oorzaak voor maar, „ze balanceerden op de rand van ge weldloosheid", aldus een poli tiewoordvoerder. Op een gegeven moment vielen er toch klappen toen een aantal sympathisanten van de krakers door de omheining braken, waardoor wegens omvallende hekken een gevaarlijke situatie ontstond. De politie kon de sym pathisanten echter terugdrin gen. Eén kraker, die voordat het pand daadwerkelijk ontruimd was via een ander huis ontvluchtte, werd in de buurt van het kraakpand gearresteerd. Het is nog niet ze ker of de eigenaar van het huis dat hij als vluchtweg gebruikte een aanklacht tot huisvrede breuk zal indienen. Eerder gis termorgen werd een 32-jarige man voor het gekraakte huis aan gehouden „wegens het verstoren van de openbare orde". Wat de man voor het pand deed is nog niet duidelijk. Volgens een uitspraak van de Haagse rechtbank moest het pand worden ontruimd omdat de eigenaar, Centraal Makelaar Be heer, er een kantoor wil vestigen. De krakers hadden eerder al aan gekondigd zich niets van deze uitspraak aan te zullen trekken maar geen geweld te zullen ge bruiken als het pand ontruimd zou worden. Met barricaden, lij- DEN HAAG (GPD) - Enige weken geleden werd door het ministerie van volksgezondheid en mi- lieuyhygiëne bekendgemaakt dat een wettelijke statiegeldre geling voor de eenmalige ver pakking - zowel glazen als kunst slof flessen - van frisdranken in de maak is. Mocht deze mededeling nogal be roering hebben veroorzaakt, met name bij het betrokken bedrijfs leven, inmiddels is bekend ge worden dat op Europees niveau nog veel verdergaande plannen in de maak zijn. Het ligt namelijk in de bedoeling van de Europese Commissie - het dagelijks be stuur van de Europese Gemeen schap - om op korte termijn een richtlijn (een wettelijke regeling die alle lidstaten van de EG ver plicht het bepaalde binnen een vastgestelde tijd in de nationale wetgeving op te nemen) betref fende de verpakkingen van dranken aan de Raad van Minis- - ters van de EG voorteleggen. Waarom werkt de overheid aan dergelijke regelingen? De hoeveelheid huisvuil en zwerf vuil wordt steeds groter. Verpak kingsmateriaal, en met name de verpakking van dranken, heeft hierin een groot en nog steeds groeiend aandeel. De kosten van verwijdering van het huisvuil, die ten laste van de gemeenten ko- stort zijn. Dit middel werd onder andere in de Vietnam-oorlog ge bruikt. De gevonden hoeveelhe den zijn gering, maar volgens het burgercomite is 2,4,5 t de meest giftige stof uit de burgercomité van de zogenaamde gechloreerde koolwaterstoffen, die biologisch niet of nauwelijks afbreekbaar zijn en de neiging hebben zich in de levende natuur op te hopen. Ook zouden er aanzienlijke hoe veelheden zeer giftige lindaan zijn gevonden. Directeur H. Heida van het ge meentelijk centraal milieulabo ratorium in Amsterdam vindt de DEN HAAG (ANP) - De officier van justitie of de burgemeester mag - onder bepaalde voorwaar den - de namen van krakers ver strekken aan de eigenaar van een gekraakt pand, om deze in staat te stellen een civiele ontruimings procedure aan te spannen. De politie mag in geen geval zelf na men van krakers doorgeven. Dit staat in circulaires die de minis ters van justitie en binnenlandse zaken één dezer dagen hebben uitgegeven. Voorwaarde voor het doorgeven van de namen door de officier van justitie is dat de namen van de krakers bij de politie bekend moeten zijn uit hoofde van een strafrechtelijk onderzoek. Zijn de namen uit andere hoofde bekend, dan beslist de burgemeester over men, stijgen voortdurend en be dragen in Nederland al f120 tot f 150 per ton. Wat de Europese Commissie wil, is in de eerste plaats een beperking van de kosten van verwijdering van stadsafval, maar bovendien hoopt men een besparing van grondstoffen en energie te berei ken en tenslotte een meer doel-, treffende bescherming van het milieu. Echter, wanneer men de ontwerp richtlijn inzake de verpakking van dranken bekijkt, kan men zich toch afvragen of de commis sie wel op de juiste weg is. De richtlijn heeft betrekking op de verpakking van alle soorten wijn, inclusief sherry, vermouth, mousserende wijnen etc., bier, gedistilleerde dranken, azijn en eetbare oliën (hoewel men deze produkten moeilijk dranken kan noemen), melk en melkdranken met uitzondering van yoghurt, mineraalwater, frisdranken en tenslotte vruchten- en groente sappen. Onder „drankverpakking" wordt verstaan de individuele afzon derlijk afgesloten fles, blik, pot, karton of andere verpakkings- vorm, welke een drank bevat en is vervaardigd van glas, metaal, kunststof, papier of enig ander materiaal, kortom alle verpak- kingsvormen. beschuldigingen van het burger- comité volstrekt onterecht. "Wij bagatelliseren niets, we on derkennen volledig het probleem en werken er met verschillende laboratoria aan", aldus Heida. Hij bevestigde de gifvondsten waarvan het comité melding maakt. Het grote probleem is volgens hem echter, dat het gaat om een oppervlakte van 20 tot 30 hectare met één tot anderhalf miljoen kubieke meter grond, waarin verspreid vaten gevonden worden. "Het is bovendien een prachtig natuurgebied, mens- hoog begroeid en vrijwel on doordringbaar", aldus Heida. Officier van justitie of burgemeester mag namen krakers geven het verstrekken daarvan aan de eigenaar van het gekraakte pand. Bij de beslissing of de namen van de krakers aan de eigenaar van Wat de Europese Commissie wil, is dat waar het de hiervoor ge noemde produkten betreft, over uiterlijk tien jaar na afkondiging van de richtlijn alle eenmalige verpakkingen „behalve in speci fieke en exceptionele gevallen", zoals de richtlijn dit uitdrukt, van de Europese markt zijn verdwe- Om dit te bereiken, zullen alle drankverpakkingen moeten worden voorzien van de opdruk „retourneerbaar" en zal op iedere verpakking statiegeld moeten rusten. Ook dit laatste zal onder vermelding van het betreffende bedrag duidelijk op de verpak king moeten worden aangege ven. Om niet de indruk te wekken van discriminatie, verbiedt de Euro pese Commissie dus geen enkele vorm van verpakking, maar be trekt, wat geheel nieuw is, ook metalen en papieren verpakkin gen in de statiegeldregeling. Ech ter statiegeld op blik of bijvoor beeld een kartonnen verpakking zou toch wel eens tot verminde ring of zelfs totale verdwijning van deze verpakkingsvormen kunnen leiden. Het is nog maar de vraag of de de tailhandel over ruimte, personeel en de financiële middelen be schikt om al deze lege kunststof, metalen en papierverpakkingen, "Bij verwijdering -van de vaten bestaat het gevaar dat ze uit el kaar vallen, waardoor het gif zich in de natuur verspreidt. Boven dien moet er een opbergplaats voor de vaten gevonden worden, die waterdicht is". Heida maakte ook melding van de vondst van het zeer giftige dioxi ne. Hij zei te vermoeden dat er ongeveer duizend vaten met ben zeen liggen, maar dat hoeveelhe den andere gifstoffen nog niet bekend waren. "We gaan bin nenkort weer de belt op om te kijken of er nog meer vaten zijn en zo ja waar die zich bevinden", aldus Heida. Twee agenten verdacht van mishandeling ROTTERDAM (ANP) - Een 35-ja- rige brigadier en een 22-jarige agent van de politie in Capelle a/d IJssel moeten donderdag in Rot- terdan terechtstaan op verden king van mishandeling van een arrestant. De zaak stamt uit mei 1978. De twee politiemannen, P.J.B. en R.Th.F. hielden de Su rinamer F.F.D. Fabre aan, die ze op straat wilden fouilleren. Toen de arrestant protesteerde - en volgens de officier van justitie te recht - werd hij hardhandig mee genomen, kreeg handboeien om, waarna agent F. de man in het kruis schopte. Fabre heeft daarop een klacht in gediend bij de hoofdofficier van justitie in Rotterdam. Lagere winst hij Hcineken AMSTERDAM (ANP) - Heineken verwacht, dat de winst over de eerste zes maanden van dit jaar lager zal zijn dan die over dezelf de periode vorig jaar door ach terblijvende bierverkopen. Hoe wel in de tweede helft van dit jaar een verbetering zal optreden, zal over het gehele jaar een lagere winst dan vorig jaar (J 125,7 min.) behaald worden, zo meent de Raad van Bestuur. De daling van de totale bierverko pen van het brouwerijconcern wordt gedeeltelijk veroorzaakt door het bijzonder slechte weer in het grootste deel van Europa. De afzet naar de V.S. was lager dan vorig jaar door inkrimping van de voorraden in de handels kanalen voornamelijk als gevolg van de hoge rentestand. Afgeno men consumptie was niet de oor zaak. het gekraakte pand worden doorgegeven moeten de belan gen van die eigenaar en die van de krakers tegen elkaar worden af gewogen. Volgens de bewinds lieden zal het belang van de eige naar in beginsel de doorslag ge ven, als het verschaffen van de namen de enige manier is waar door de eigenaar zijn bevoegd heid kan effectueren om het ci vielrechtelijk geschil voor te leg gen aan het oordeel van de rech ter. Als de eigenaar om de namen vraagt moet hij wel duidelijk ma ken hoe hij te weten is gekomen dat de namen bij de politie of het openbaar ministerie bekend zijn. Als blijkt dat de eigenaar een strafbaar feit heeft gepleegd, bij voorbeeld door het inschakelen van een knokploeg, mogen de namen niet verstrekt worden. die uiteraard niet opnieuw afge vuld, maar gerecycleerd zouden moeten worden, tegen terugbe taling van statiegeld in te nemen. Om nog maar niet te spreken van de hygiënische problemen ver bonden aan de terugname van deze vieze verpakkingen. Bovendien moet de detaillist zich wel realiseren dat de richtlijn hem ook verplicht om van wie dan ook een lege, retourneerbare verpakking aan te nemen van de soort, de maat en het merk, als hjj verkoopt en het betreffende sta tiegeld terug te betalen. In Nederland, maar ook in de ande re EG-landen, worden al geruime tijd en met veel succes glasver pakkingen zonder statiegeld het zij via de bekende glasbakken of via gescheiden inzameling buiten het overige huisvuil gehouden. Wie kent ook niet de inzamelin gen van oud papier? Een bewijs dat ook zonder wettelijke maat regelen de consument, wanneer hij maar goed geinformeerd is, bereid is aan het afvalprobleem mee te werken. Het totale probleem van het huis houdelijk afval moet ook opge lost kunnen worden zonder een verplichte .statiegeldregeling voor de traditioneel eenmalige verpakkingen. Het is te hopen, dat men ook in Brussel Ujdig tot dit inzicht zal komen. DEN HAAG (GPD) - Bij stadsver warming worden de bewoners meestal gedwongen tot afname, omdat er geen gasnet is. Zij moe ten maar afwachten wat de kos ten worden en of die in redelijke verhouding staan tot die van aardgasverbruik. Vaak is dat niet het geval, zo blijkt uit gegevens van vier bestaande projekten: verschillen in jaarlasten van f 500 tot f 800 komen voor, ofwel ruw weg 20 tot 30 procent. Deze situatie werd gisteren uit de doeken gedaan tijdens de presen tatie van een handleiding voor „optimale woningverwarming van het Centrum voor Energie besparing. Deze brochure is voor gemeenten en andere geinteres- seerden en dient als tegenwicht tegen de eenzijdige voorlichting die meestal, naar de mening van het CVE, van de kant der stroom bedrijven wordt gegeven, omdat deze hun plannen er willen door drukken. Berekeningen tonen aan dat vooral de bewoners van enkele wijken uit Capelle a.d. IJssel en Rotter dam voor hoge lasten zitten. Alles bijeen komen zij op jaarlasten van ruim f 2000, tegenover f 1450 in Nieuwegein, f 1695 in Almere en f 1584 in Breda. De Capellenaren en de Rotterdam se aangeslotenen leven al gerui me tijd in conflict met het Rot terdamse energiebedrijf nadat zij een leveringscontract hadden moeten ondertekenen, terwijl over tarieven en voorwaarden niets bekend was. Met name over de collectieve afrekeningen ont stonden zodanige geschillen dat enkele gezinnen maanden lang afgesloten waren van verwar ming en warm water. De Capelse gemeenteraad sprong voor zijn bewoners in de bres, maar vond ook nauwelijks ge hoor bij Rotterdam. Inmiddels bleek uit een rapport van het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten dat de afnemers van de stadsverwarming in Rotterdam en Capelle minimaal f 600 te veel betalen en dat het individueel stookgedrag sterk varieert, zodat meten per aansluiting noodzake lijk is. Rotterdam veegde deze uitkom sten van de tafel, omdat het ande re ervaringen zegt te hebben. Het Rotterdamse energiebedrijf stelt onder andere dat koken op gas of elektriciteit nauwelijks in kosten verschilt. Uit diverse rapportages blijkt dat elektrisch koken duur der is. Ook de aanschaf van kookpannen en een elekrtisch fornuis geeft extra uitgaven ten opzichte van het traditionele (gas)systeem. Een rapport van de centrale direc tie der volkshuivesting wees uit dat bij individuele bemetering 18 procent minder brandstof wordt gebruikt. Het wachten is nu op de uitslag van een onderzoek door de Nederlandse Energie-Onder zoek Maatschappij (NEOM), dat Rotterdam echter niet als bin dend wil aanvaarden. Het ener giebedrijf vindt inmiddels indi viduele bemetering economisch niet haalbaar. Het gaat bij stadsverwarming lang zamerhand om miljarden gul dens, aldus ir. Th. Potma, voorzit ter van het Centrum voor Ener giebesparing. In de meeste ge vallen zijn dure systemen geko zen door eenzijdige advisering van de kant der elektriciteitsbe drijven. Stadsverwarming is een politiek probleem, mede omdat er zwaar op gesubsidieerd wordt. Daardoor worden echter andere, betere mogelijkheden om ener giebesparende projekten (met verscheidenheid naar lokale si tuaties) op te zetten, geblok keerd. Hiermee doelde Potma vooral op de zonne-energie, waarin volgens hem, juist nu zij nog duur is, subsidiering nodig is. Oogmerk daarbij is dan weer een thuismarkt voor Nederland se bedrijven te krijgen, maar dan is weer stimulering noodzake- - lijk Merkwaardige gang van zaken is verderdatde gasbedrijven zich in wijken waar stadsverwarming komt, gepasseerd voelen Dat gaf in het geval-Nieuwegein zelfs aanleiding tot een eis van f 10 miljoen schadevergoeding aan het stadsverwarmingsbedrijf wegens gederfde inkomsten voor het gasbedrijf. AMSTERDAM (GPD) - De Dirk van den Broek-bedrijven (su permarkten, eethuizen, recrea- tiebedrijven eet.) zijn in verband met de wens om meer landelijk te kunnen opereren uit de inkoop organisatie Ziko getreden. De hierdoor ontstane inkoopwerk zaamheden zullen worden toege voegd aan Koop-Consult in Hil- legom, die vorig jaar werd opge richt. ADVERTENTIE Direkteur Jan van den Broek bekijkt één van de 145.000 exemplaren Digros-Nieuwskrant. Donderdag gaan de deuren van het Koopcentrum Langegracht open. Dat betekent het einde van een lange voorbereidingsperiode en het begin van de Digros-multimarkt in Leiden. De feestelijke opening gaat gepaard met het "Digrospr ijzen spektakel''In het koopcentrum geen lokkertjes, maar eerlijke lage prijzen. Op het podium voor het Koopcentrum zal met gast heer Hans Versnel drie dagen feestgevierd worden. Dat alles kunt u lezen in de Digros-Nieuwskrant, die in de bus zal glijden bij 145.000 gezinnen in de wijde omgeving van Digros Leiden. Ook de Digrosvestigingen in Katwijk, Sassenheim, Noordwijk en Oude Wetering vieren hetfeest mee. De aanbiedingen in de Digros-Nieuwskrant zijn ook geldig in die Digros-multimarkten. Naast de vele aanbiedingen vertelt de Digros-Nieuwskrant ook veel over de succesformule. Lees die Nièuwskrant en u gaat vanzelf behoren tot die grote groepen families, die al hun inkopen doen bij Digros. U kunt de Digros-Nieuwskrant begin volgende week thuis verwachten. Massale actie Haagse politie DEN HAAG (GPD)- De Haagse politie gisteren vrijdag vier uur bezig geweest om een tot een vesting omgebouwd kraakpand te ontruimen. De toegangen tot het zestien kamers tellende pand, dat door de krakers omgedoopt was in „Huize Hebbes", waren dichtgemetseld. Ramen en deuren in het huis waren met bedspiralen, stalen platen, verwarmingsradiatoren, wastafels en televisietoestel len gebarricadeerd. Het huis kon pas ontruimd worden toen de politie een hoogwerker van de brandweer inzette. Het Haagse kraakpand, vlak voor de bestorming door de politie. delijk verzet en ludieke acties zou het pand verdedigd worden. Een geluidsinstallaties zorgde enige uren voor muziek die af geluids installatie toe werd onderbroken voor mededelingen van de kra kers als „wij willen alleen maar wonen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7