Bewoners hofje krij gen deel van huur terug Maanden voorbereiding9 Kilo toffees in de grote trom Organisatoren druk met Volksdans Festival Studenten halen de bezem door de stad "Buitenlanders worden geweerd" tTfr\r tf r r if Pf'ir r |J r "WAT IS LEUKER EN MOOIER ALS MUZIEK?' fftejLr-t-E-^rmr uir r rij r éflffJ- ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1980 LEIDEN O Het St. Janshofje aan de Haarlemmerstraat LEIDEN - Vóór de ogen van een verwachte vierduizendkoppige publiek zal vrijdag 15 augustus een kleurrijke wervelende show losbarsten: het driedaagse Inter nationaal Volksdans Festival 1980 in Leiden. In de Groenoord- hallen zullen twee avond- en één middagvoorstelling door tal van dansgroepen worden gegeven. Ook staan er kraampjes, worden er danslessen gegeven, zijn er in formele ontmoetingen met de dansers uit zeven landen moge lijk, plus films en een tentoon stelling van kostuums. Om kort te gaan, volop plezier voor het hele gezin. Maar wat gaat er eigenlijk aan zo'n immens gebeu ren vooraf? Vanaf januari van dit jaar zijn de directeur van de NE- VO (Nederlands Volksdans Ver eniging), Dick van de Vooren, en organisator, Hans Kagie, druk in de weer. Met de steun van zo'n 95 vrijwilligers uit heel het land worden plannen gesmeed om de kleine 14.000 kijkers bezig te houden. Deze vrijwilligers zijn in de omgeving van Leiden neerge streken in tenten en caravans. De Nederlandse equipe zal op het korfbalveld naast de Groenoord- hallen haar eigen potje koken. Van de buitenlandse gasten wordt dit niet verlangd, gastge zinnen hebben zich over de 300 dansers en danseressen ont fermd. Onderdak, eten, drinken en een tiendaags toeristenprogramma, het moet allemaal geregeld wor den; De groepen zijn amateurs en drie dagen Leiden kunnen jaar is al de zevende uitvoering van het tweejaarlijkse evene ment. Tussendoor "moet de ge meente Leiden sparen", zij niet komen. Hun reiskosten De organisatoren moeten telkens LEIDEN - Bewoners van de St.Janshof züllen het geld dat zij sinds begin '79 aan huurverho ging hebben betaald terugkrijgen van de gemeente. Ongeveer drie gulden per week heeft een aantal van hen sinds die datum extra be taald in verband met onder houdswerkzaamheden. Met dit besluit van B en W wordt een ge- - schiedenis beëindigd, die de ge moederen in het hofje gedurende anderhalf jaar heeft beziggehou den. "We keren het bedrag in één keer uit", vertelt een woordvoerder van de gemeente. "Ik ben nu be zig met de berekeningen. Dat is niet zo'n groot karwei; in totaal gaat het maar om 15 huisjes. Vol gende week heb ik de zaken dui delijk op papier staan". Niet iedereen zal echter evenveel terugkrijgen. Meteen vanaf het begin weigerden namelijk enkele bewoners de verhoging te beta len. En in augustus vorig jaar slo ten zich anderen bij hen aan. Daar LEIDEN - Stofwolken en volle vuilniszakken vullen eind de ze maand het straatbeeld in Leiden. Het is de bedoeling dat de stad keurig fris en schoon september binnen stapt. Ruim 350 aankomende studenten van Minerva en Quintus halen eind deze maand de bezem door de Sleutelstad. Deze schoonmaakactie is een project van de twee studen tenverenigingen, dat js opge nomen in het kennisma kingsprogramma voor eer- ste-jaarsstudenten. Twee jagr gelden werd de stad door een dergelijk initiatief ook tijdelijk van het zwerfvuil bevrijd. De actie van Quintus en Minerva wordt uitgevoerd in samenwerking met de commissie Leiden Promotie en de gemeentelijke reini gingsdienst. De reinigingsdienst heeft voor de studenten verschillende routes in de stad uitgestip peld, waar de bezems en de prikstokken van de studen ten hun reinigende werk kunnen doen. Voor de actie van de studenten is de voorraad schoonmaak materialen van de reinigings dienst uitgebreid. De kosten worden betaald door Leiden Promotie en de gemeente Leiden. komt bij dat de bewoners aan de voorkant meer betaalden dan bewoners aan de achterkant. Vernieuwd Zoals bekend heeft de kwestie van de huurverhoging heel wat stof doen opwaaien. In '78 werd be slist dat de dakgoten in het hofje moesten worden vernieuwd en dat de huizen best een verfbeurt konden gebruiken. Dat gebeurde ook, zij het met vertraging. Problemen ontstonden echter toen men zich afvroeg wie het werk moest betalen. Sommigen von den dat de bewoners best een steentje konden bijdragen. Het coljege van B en W stelde dat de verhoging niet onredelijk was "gezien het feit dat de huren die nooit zijn meegegaan met de wet telijke huurverhogingen eigen lijk verschrikkelijk laag zijn". In de gemeenteraad werd vele uren over deze zaak gesproken. Verte genwoordigers van de PSP. PPR en CPN stelden onder andere vragen en eisten eind vorig jaar dat de toeslag terugbetaald zou worden. De raad stelde zich na drukkelijk op het standpunt dat de bewoners alleen maar voor de kosten mochten opdraaien als daarover overeenstemming be stond. En dat was niet het geval: de plan nen zetten veel kwaad bloed bij bewoners van de hofjes. Volgens hen moet de gemeente het on derhoud betalen aangezien zij de eigenaar van de huisjes is. Overname Als belangrijkste reden voor de ommezwaai noemt de gemeente het feit dat het hofje vermoede lijk binnen afzienbare tijd wordt overgenomen door de Stichting tot Exploitatie van Bejaarden centra. "En wij vinden het dan beter dat bewoners en gemeente als vrienden kunnen scheiden". Het is overigens nog maar de vraag of het hofje in bezit komt van de stichting. "Wij willen het beheer best overnemen", stelt secretaris Eggenkamp, "maar we willen dun wel de garantie dat we de boel kunnen opknappen". En daarover zouden natuurlijk problemen kunnen rijzen. Op dit moment moet worden bekeken hoeveel een opknapbeurt zou gaan kosten. Een grondige reno- ADVERTENTIE en zilver Een aparte kollektie waar devolle en mooie sieraden koopt u bij ons ondanks deze dure tijden tegen de scherpste prijzen. „WAAR VOOR UW GELD" V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden mmmtmEigen ateliers vatie houdt tevens in dat de huur fors de lucht ingaat. Iets, dat de bewoners ongetwijfeld niet op prijs zouden stellen. "We springen dan ook een gat in de lucht als blijkt dat het bouwkun dige karkas goed is", zegt de heer Eggenkamp. "Want dan hoeven wij niet ingrijpend op te knap pen". "Maar we zullen zien hoe het af loopt; we verkeren nu nog in een onderhandelingsfase", conclu deert de secretaris. worden gedeeltelijk vergoed, door de organisatoren van het feest, ofwel door hun eigen rege ring. In sommige landen bestaan n.l. Culturele uitwisselingsver dragen met CRM. Maar het blijft duur. "Samen in Europees ver band, via de overkoepelende CIOFF, zou het veel goedkoper kunnen, maarachter de hoogopgetast en soms vervaar lijk uit balans rakende bergen papier op zijn bureau haalt Hans Kagie voorzichtig zijn schouders op, zoiets is kennelijk een toe komstdroom. Bijna konden de Portugezen al niet komen. De organisatievoertaal is engels en hun tolk had de uitno diging verkeerd begrepen; ge lukkig kon de Nederlandse am bassade in Lissabon ingrijpen. Maar zo raakt iedereen betrok ken. De gemeente, de VVV te Leiden, en de toeristenbureaus van de diverse landen, iedereen heeft zijn best gedaan. Natuurlijk kan men veel terugvallen op -de ervaring die met vorige Volks dans Festivals is opgedaan. Dit opnieuw vier complete draai boeken opstellen. Dit gebeurt op het laatste ogenblik, want voor dat alle groepen teruggeschreven hebben, alle sjouwers en bou wers bij elkaar zijn, gaan er maanden voorbij. Er wordt zelfs een draaiboek voor het protocol samengesteld, zodat b.v. de am bassadeurs van de betrokken landen hun landgenoten kunnen opzoeken. In het buitenland is het volksdansen kennelijk veel populairder. Er is meer keuze qua groepen op demonstratieniveau. In Nederland echter groeit de belangstelling pas sinds kort. Het publiek, waar zo'n internationaal gebeuren tenslotte om draait, is daarom tweesoortig, aldus de heer Kagie: "Mensen wie het om een kleurig spectakel gaat, en de kenners". In de komende dagen zullen beiden aan bod komen. "Dit is een feest voor alle leeftijden. Heel anders dan een popfestival. En de laatste week van de schoolvakantie is bijzonder gunstig. De kaartjes verkopen uitstekend". Of het aantal plaatsen eventueel nog uitgebouwd zou worden? "Nee, daar hebben de mensen niet voor betaald. Op is op". LEIDEN - Het college van B en W zegt te weten dat er in Leiden woningbouwverenigingen zijn die buitenlandse werknemers met hun gezinnen zoveel moge lijk proberen te weren. Dat zou gebeuren om te voorkomen dat in bepaalde buurten of straten een "overconcentratie" ontstaat. Met die opvatting is het college het volledig oneens, al zegt men wel begrip te hebben voor de problemen die de woningbouw verenigingen ondervinden. "De inpassing van betrekkelijke grote groepen mensen met een geheel andere pulturele achtergrond in de Nederlandse samenleving zal altijd met wrijvingen gepaard gaan", aldus B en W van Leiden. Het college schrijft deze feiten in een brief aan de Vereniging tegen discriminatie van ras en etnische afkomst in Utrecht. De brief is een antwoord op de vraag om meer informatie over eventuele discriminatie. Volgens de brief heeft de gemeente geen moge lijkheden om de verhuurders van woningen te dwingen huurover eenkomsten af te sluiten met kandidaten, die voor hen niet ac ceptabel zijn. "Dit neemt echter niet weg dat wij in voorkomende gevallen des noods gebruik zullen maken van onze vorderingsbevoegdheid", aldus B en W die eraan toevoegen dat op korte termijn voorlich tingsmateriaal over huisves tingszaken ook in het Marok kaans en Turks beschikbaar is. Tenslotte wijst men erop dat bui tenlandse personen die afkom stig zijn uit een geheel ander cul tuurpatroon meestal genoegen willen nemen met in feite te klei newoningen. Dikwijls blijkt al na korte tijd dat de bewoners die overbezetting als ondraaglijk gaan beschouwen. Werk aan de winkel voor de mu ziekkorpsen Nou jawerk....het gaat toch vooral om het plezier. Zoals een bestuurslid van de Burcht vanuit de grond van zijn hart riep: "Wat is leukeren mooier als muziek?"Dat kan mooi als motto dienen voor een zwerf- tochtje door het Leidse muzie- kwereldje. En dan speciaal het wereldje van muziekkorp sen en harmonieën. Want het samen-musiceren is het "al lermooiste dat bestaat". Trots stappend door de straten van de stad, het koper blinkt, de trom slaat. Kijk, de muziek trekt voorbij. Trommels slaan - zo trekt het korps voorbij. Speelse gedachu in het lichte hoofd. „Ik ben begonnen als paukenist. Ik had een heel strenge leermeester, iedere dag moest ik oefenen in het kippenhok op een houten blok waar een rubberen band overheen zat. Je mocht niet eer der meelopen of je moest alle marsen kennen. Drie, vier weken lang oefende ik elke dag bijna twee uur, en toen mocht ik mee lopen". „Nu mag je blij zijn als ze thuis oe fenen. ook de blazers. Dat is niet altijd hun schuld, het kan bij voorbeeld zijn dat ze op een fiat Karei Boef speelde bijna dertig jaar grote trom bij Concordia. Was het toen een statige harmonie „met echte muziek", nu is het een rr.o- Showman „Er zijn van hoog naar laag vier soorten: de paradetrom, de diep- trom (allebei met snaren), de pauk en de grote trom. Van de pauk ging ik automatisch naar de grote trom. die kwam vrij; de par tijen die ze spelen lijken veel op elkaar. De grote trom geeft de commando's, linksom, rechtsom, stoppen enzovoorts. In samen spel met de tamboer-maitre, die heeft de algehele leiding". „Het is een centraal tempo-bepa lend instrument. Wij spelen altijd 120 passen per minuut; als je te langzaam in zou zetten, bijvoor beeld 116, merk ik dat onmidde- lijk. Je moet tempo-vast zijn. Als je óp het eind af zou zakken tij dens een lange rit, raken de men sen vermoeid". „Ik ben niet zo'n showman; sommige tromslagers maken er een echt showfeest van; overlangs slaan is ook voor de show". Familiebedrijf De familieband is sterk. Kinderen volgen hun ouders op in het korps en nemen neven en nichten mee. Zegt een moeder: „Mijn kinderen mogen niet naar een andere vereniging, ik zou het niet willen. Het is misschien een soort chauvinisme zoals je dat bij dor pelingen ook vindt". Concordia is een waar bedrijfje ge worden, de 150 leden hebben voor een slordige 350.000 gulden aan materiaal tot hun beschik king. De inzet is groot: voor nieuwe uniformen wordt 45.000 gulden verzameld. Het tweede hands donderblauw van de adel borsten van de KMK wordt ver- De "trommelaars" van Concordia. Rechts Toffees „Als het touwtje van de trommel stok breekt vliegt-ie soms over het publiek heen. een sloot in. Ik heb het wel gehad met een optre den in de Stadsgehoorzaal dat de stok de zaal invloog. Het komt ook wel voor datje door een trom heenslaat. Dan moet je droogs- laan: zonder geluid. In ieder geval nooit in paniek raken". „De laatste keer met het carnaval in Dusseldorf sloeg ik aan de rech terkant door een vel heen. Ge lukkig maakte de televisie op namen van links. Ik eindigde wel Afgelopen 3 oktober was voor hei eerst dat ik niet meeliep dat valt met mee. na dertig jaar ik kon wel huilen'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3