Leiden teleurgesteld vertrek Legermuseum [Lg/cfee agenda Zoeterwoude in teken van wielerwedstrijden Het Witte Hnis in Oegstgeest uitgebreid EXPOSITIE MEVROUW NIJPELS IN OUDE RAADHUIS WARMOND Leidse sportvisser vangt 50 pond vis op een ochtend Verbeteringsplan van verkeers lichten Veurseweg Voorschoten PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1980 LEIDEN - De plannen van het ministerie van CRM om de collectie van het Koninklijk Ne derlands Leger- en Wapenmuseum "Generaal Hoefer" over te brengen naar het Armamenta rium te Delft zijn in slechte aarde gevallen bij de gemeente Leiden. "De gemeente heeft haar best ge daan om de verhuizing tegen te houden. Maar als het ministerie voet bij stuk houdt begin je niets", aldus een gemeentevoor- lichter tijdens een gistermiddag gehouden persconferentie. Een nieuw element is inmiddels aan de discussie, die al jaren speelt, toegevoegd: binnen af zienbare tijd zal het Haagse pen ningenkabinet hoogstwaar schijnlijk worden ondergebracht in de ruimte van het Archeolo gisch instituut aan het Rapen burg. Of daarmee het verlies van het legermuseum wordt gecom penseerd? Een gemeentevoorlichten "Ik denk tyet niet. Het legermuseum trekt zo'n 60.000 bezoekers per jaar. Het duurt trouwens nog wel even voordat het penningenkabinet hier komt. Eerst moet het Ar cheologisch instituut nog wor den ondergebracht in het Witte Doelencomplex". Van de plannen om het Haagse mu seum te verplaatsen wist het Leidse college van B en W overi gens niets. Verbazing alom dus. Een telefoontje naar de ad junct-directrice van het Haagse museum leerde echter dat men er in Den Haag wel alles van wist. "Die mensen reageerden dood- nuchter". Restauratie Zoals bekend wil men nog dit jaar beginnen met de restauratie van het Armamentarium. Loopt alles volgens plan dan kan nog in 1983 de Leidse collectie uit het Pes- thuys worden overgebracht naar Delft. Op die datum loopt ook juist de huurovereenkomst die het ministerie met de gemeente Leiden heeft gesloten af. Volgens het ministerie is het om verschillende redenen belangrijk dat de collectie verhuist naar Delft. Zo zou het voor het publiek van belang zijn wanneer de ge schiedenis van de Landmacht op één plaats is te zien. En boven dien zou het Delfste monument uit historisch oogpunt geschikter zijn als legermuseum dan het Leidse Pesthuys. "Immers, het uit 1602 stammende voorgebouw van het Armamen tarium diende als centraal op slagmagazijn voor de bewape ning van koopvaardijschepen, terwijl het in het aangebouwde deel geschutsgieterijen waren gevestigd". Het Leidse college van B en W brengt daartegenin dat restaura tie van het Pesthuys veel goed koper is dan restauratie van het Delfste monument. "Met de res tauratie van het Armamentarium is ongeveer 18 miljoen gemoeid, restauratie van het Pesthuys kost aanzienlijk minder, namelijk on geveer 5 miljoen. Hieruit blijkt dat het voor het rijk ook om fi nanciële redenen aantrekkelijker is om het legermuseum in Leiden te handhaven of zelfs, in plaats van in Delft, geheel in Leiden te concentreren". Museumstad Volgens de gemeente is het ook niet juist om het museum te verhui- Een van de junioren begint aan zijn tijdrit van twaalf kilometer. ZOETERWOUDE - Zoeterwoude staat dit weekeinde in het teken van de wielerwedstrijden, die dit jaar al voor derde keer in successie werden georganiseerd door de K.P.J. afdeling Zoeterwoude. Bij de Bentdijk beten de junioren en dames gister avond het spits af van dit wielerfestijn. Er werd een tijdrit gereden van zo'n twaalf kilometer. Vandaag doen de Zoeterwoudse fietsers het wat rustiger aan. Pas morgen om 10.00 uur worden de wielerwedstrij- OEGSTGEEST - Na drie maanden bouwen werd gistermiddag het hoogste punt bereikt van het nieuwe gebouw naast hotel Het Witte Huis in Oegstgeest. Ver wacht wordt dat eind oktober van dit jaar de bouw volledig zal zijn voltooid. Het nieuwe gebouw naast Het Witte Huis beslaat een behoorlijke oppervlakte. Het be vat twee zalen met daar bovenop twaalf hotelkamérs. Voordat met de bouw van dit nieu we complex kon worden begon nen, moest wel eerst het oude koetshuis worden afgebroken. Dit koetshuis werd na de oorlog neergezet naast het hotel dat al aan het begin van deze eeuw in Oegstgeest verrees. zen, omdat Leiden landelijke be kendheid geniet als museum- stad. Verhuizing van het museum kan daaraan volgens de gemeen te ernstige afbreuk doen. Boven dien heeft het vertrek tot gevolg dat ongeveer 50 mensen op straat komen te staan. "In verband met de voor de rand stad toch al hoge werkloosheids cijfers in de Leidse regio vinden wij het verder wegvallen van ar beidsplaatsen een uiterst beden kelijke zaak". De minister geeft hierop geen commentaar, wel stelt hij dat het wegvallen van het legermuseum volgens hem niet zoveel conse quenties zal hebben. "Leiden blijft immers een museumstad". Blijft over de vraag wat er met het Pesthuys gaat gebeuren als de plannen van het ministerie wor den uitgevoerd. Volgens het col lege vah B en W is spoedige res tauratie in ieder geval dringend vereist om het in zeer slechte staat verkerende gebouw voor nog verder verval te behoeden. Volgens het ministerie zou het Pes thuys uitstekend kunnen dienen als representatieruimte van het Academisch Ziekenhuis. "Die bestemming zou gezien het me dische karakter van het complex uitstekend zijn". Wat daarmee wordt bedoeld? Ge meentevoorlichting: "Ja, de af deling voorlichting van het AZL zou daar gehuisvest kunnen worden. En verder... Ja, het zijn natuurlijk nog vage plannen". Een kijkje in het interieur van het Leidse Legermuseum. WARMOND - In het Oude Raad huis in Warmond is nog tot 21 au gustus een tentoonstelling te zien van mevrouw J. Nijpels-Kamer- lingh Onnes. Het is een expositie met aquarellen, olieverfschilde rijen en tekeningen. Het Oude Raadhuis is geopend op zaterdag van 10.30 tot 16.00 uur, op zondag, woensdag en donderdag van 14.00 tot 17.00 uur en op dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur. Mevrouw Nijpels werd in 1894 geboren in Leiden. Zij woonde vanaf 1934 in de zomermaanden en van 1934 tot 1971 permanent op de voor War- monders bekende buitenplaats "Vroenhof'. Vroeger werd haar schilderwerk altijd opgehangen in de "etalages" van een bollen- opslagplaats. De opbrengst van verkochte werken ging dan altijd naar het Prinses Beatrixfonds. Mevrouw Nijpels begon pas op la gere leeftijd te schilderen. Zij heeft nooit echt les gehad in deze materie, hoewel zij wel eens een schriftelijke cursus volgde. Deze gaf haar echter weinig inspiratie. Zij komt wel uit een bekend nest van kunstenaars. Mevrouw Nij pels is namelijk een dochter van de welbekende kunstschilder. Menso Kamerlingh Onnes, een tante was gehuwd met de beken de kunstschilder Floris Verster. Van deze beide kunstenaars (nabloei Haagse School) is mo menteel in de Lakenhal in Leiden een zaal ingericht van werk in het bezit van het museum. Mevrouw Nijpels zal op zondag 17 augustus zelf in het Oude Raad huis aanwezig zijn van 16.00 tot 17.00 uur. Zij zal dan vertellen over haar eigen werk, over haar familieleden in de kunst, en mis schien ook over de tijd die zij in Warmond doorbracht. LEIDEN/ALKEMADE - Een bete re afsluiting van zijn vakantie had de Leidse sportvisser Hans Ro man zich niet kunnen wensen. Gisteren keerde hij na een vi- sochtend op het Braassemermeer terug met niet minder dan vier karpers, met een gezamenlijk gewicht van ongeveer vijftig pond. Het zwaarste exemplaar, een edelkarper van zesentwintig pond, kwam na een half uur strijd in het schepnet terecht. "Het gebeurt niet zo vaak datje op één ochtend anderhalf uur vis aan de haak hebt", is de laconieke reactie van Hans Roman, die al eerder enkele grote exemplaren aan de haak sloeg. Inmiddels zwemmen de vissen al weer vrij rond, want na het nemen van de ze foto werden ze onmiddellijk in hun element teruggezet. Zaterdag Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Maandag Wassenaar 19.30 uur. Voorschoten - Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: S. Kooyman, Noordeindsplein 2a, tel: 122268. Zo: H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel: 123089. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za: J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel: 122538. Zo: A. van Luijk, Wasstraat 2a, te); 122522. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za: B. Roos, Zocherstraat 1, tel: 766123. Zo: A.v.d. Handel, Bevrijdings plein 60, tel: 768918, privé: 121852. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage wordt de weekenddienst waargenomen door H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel: 122113. Spreekuur zaterdag en zondag van 11-11.30 c Hans Roman met in zijn armen de edelkarper van 26 pond den voortgezet met een sprint van ruim 700 meter. Dit zal gebeuren op een terrein in de Zuidbuurt. Twee uur later kunnen de fietsers dan hun krachten meten in een zogenaamd criterium van 55 kilometer. Deze rit gaat van start op het industriegebied. Alle Zoeterwoudenaren, ook zij die geen officiële startlicentie hebben, kunnen meedoen aan deze wielerwedstrijden. Wel is er een strenge keuring van de fietsen. VOORSCHOTEN - De verkeers lichteninstallaties op de Veurse weg in Voorschoten zullen wor den verbeterd. Tenminste, het college van burgemeester en wethouders van Voorschoten zal een voorstel in die richting doen aan de gemeenteraad. Het gemeentebestuur is er al gere geld op gewezen dat de verkeers lichten op de Veurseweg, ter hoogte van de Gouden Leeuw, niet goed werken. Dit komt doordat de lichten vlakbij een parkeerplaats staan. Willen au to's het parkeerterrein opdraaien en lukt het vinden van een plaats niet direct, dan blijven de auto's te lang op de voor de lichten ge voelige strook staan. Zo wordt er grpen licht aangevraagd, terwijl niemand eigenlijk de lichten wil passeren. Aan de andere kant moeten auto's die vanuit de ande re richting komen onnodig lang wachten. Het college heeft nu bedacht een verkeerseiland aan te leggen dat de in- en uitgang van het parkeer terrein moet scheiden. Ook moe ten er twee parkeerplaatsen ver dwijnen, omdat wagens die daar op staan de "gevoelige strook" kunnen beïnvloeden. De kosten van deze oplossing be dragen zo'n 2500 gulden. Deze komen echter niet ten laste van de gemeente, zodat de gemeen telijke commissie voor financiën en economische zaken slechts hoeft te beslissen over de wense lijkheid van de maatregelen. Geeft de commissie een gunstig advies, dan zal de gemeenteraad uiteindelijk nog het beslissende woord moeten laten vallen. i LEIDEN - De autorallye die zon dag georganiseerd zou worden door de Algemene Communica tie Vereniging Leiden gaat door omstandigheden niet door. School in Boskoop uitgebrand BOSKOOP - De voormalige Wil- helminaschool aan de Burge meester Coli jnstraat te Boskoop is vannacht volledig uitge brand. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Er wordt rekening gehouden met brandstichting. Het bluswerk is verricht door de brandweer korpsen van Boskoop en Wad- dinxveen. Omstreeks één uur vanmorgen vroeg kon het sein "brand meester" worden gege- De Wilhelminaschool stond leeg en was bestemd voor de sloop. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, tel: 891037. Spreekuur zaterdag en zondag van 12.39-13 uur, Gezond heidscentrum, Florijn 10, tel: 891000. Voorschoten - za: A. Meiman, Leidse- weg 128a, tel: 2493. Zo: A. Tromp, de Sav. Lohmanplantsoen 33, tel: 071-762159. Warmond - A. de Gijzel, Oranje Na- ssaulaan 10, tel: 01711-10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8 tot 15 augustus door Centraal apotheek, Breestraat 74, tel: 120552 en door apotheek Boehmer, Flo rijn 19, Leiderdorp, tel: 894400. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten Zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. W ar mond - Zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, tel: 02522-11463. Dierenartsen Leiden - voor de praktijk van Muurling/ Roest/Helder. A.W. Helder, Herme- lijnvlinder 36, tel: 146686. Voor de prak tijk van Krol en Vestjens: Y. Krol, Pres. J Kennedylaan 260, tel: 153266. B. Boer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. LEIDSCH DAGBLAD Het bijgebouw staat nu nog in de steigers. Verwacht wordt dat de bouw in oktober van dit jaar zal zijn voltooid. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post 254,10 Losse nummers f 0,65 Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J P. Westerlaken (regio) B. Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Privé: C Smits, Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935 Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude. R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2