Nederland kent één drive-in-bioscoop een mooiere plek om even te vrijen?" ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1980 DROUWEN - Op een afstand van dertig meter ligt een naakt, Zweeds meisje op een bed. Door de vuile voorruit van mijn auto zie ik dat ze een brief schrijft. Ze leest hem hardop voor. Haar zwoele stemgeluid komt via een boxje mijn auto binnen. Ter hoogte van het kentekenbewijs deel 3 zijn twee loodgieters bezig hun vak uit te oefenen. De blonde verzekert mij dat ze hun werk goed onder de knie hebben: met soepele, getrainde bewegingen pakken ze twee van de vijf resterende Zweedsen in het Tiroler pensionaat. Even tevoren heb ik met mijn Mini een plaatsje ge vonden tussen 300 andere geparkeerde auto's. Alle inzittenden, vooi het merendeel jonge paartjes, zijn een avondje-op-zijn-Ame- rikaans naar de film. De drive-in-bioscoop, ook wel au- tobios genoemd, is een feno meen dat zijn oorsprong vond in de jaren '40-'50 in de Ver enigde Staten. Tientallen jaren later, toen de Europese econo mie enigszins hersteld was, waaide het fenomeen over naar het vasteland. De autoindus trieën floreerden. Om hun af zetgebied zo groot mogelijk te maken werd iedereen een auto aangepraat. Terwijl het aantal bioscopen te rugliep - een gevolg van de op komst van de televisie - werd de technische apparatuur van het filmbedrijf perfecter. In West-Duitsland, België en Frankrijk kreeg de autobios meteen vaste voet. De grote belangstelling voor deze vorm van bioscoopbezoek deed het aantal drive-ins in ons oostelijk buurland stijgen tot een kleine dertig. Nederland heeft er al elf jaar lang maar één. De enige drive-in-bioscoop ligt in het Drentse Drouwen. Pogingen om in Amstelveen een autobios op te zetten strandden op protesten van een actie groep. Nu, op dit moment, wil een andere exploitant het nog eens proberen. Zijn aanvraag om in Zuid-Limburg een auto bios te openen is in behande ling bij de Commissie Nieuwe Zaken van de Bioscoop Bond. Vreemd eigenlijk dat geen en kele Nederlandse bioscoopex ploitant eerder pogingen heeft ondernomen. Volgens de heer Nieuwland, directeur van de bond, ligt dat aan de ongunsti ge weersomstandigheden van ons land en aan de onbekend heid van de exploitant met dit fenomeen. Dolle boel Voorlopig blijft Drouwen, naast zijn hunebedrijke omgeving en zyn stallen met - voor de vakantie compleet ingerichte huifkarren, de enige drive-in- bioscoop in Nederland bezit ten. De autobios is een onder deel van het grote recreatie park 'd'Aole Waog' in Drou wen, gemeente Borger. Aan de Hoofdstraat is het een komen en gaan van auto's. In het café restaurant komt een dans avondje op gang. De eerste ak koorden van het toepasselijke hoempapaorkestje zijn tot op de straat hoorbaar. Het grote geasfalteerde terrein achter het gebouwtje geeft toegang tot het openluchttheater. Een affiche aan het loket, waar de bezoekende automobilisten langs moeten, zegt dat zes fraaie meisjes er lijfelijk een dolle boel van maken. Ge draaid wordt de film: 'Zes Zweedsen in een Tiroler pen sionaat'. In tegenstelling tot het automatische antwoordappa raat van de autobios, dat be richtte dat de film om half tien zal beginnen, is de aanvangs tijd verplaatst naar half elf. Buiten is het nog volop licht. In de houten kantine die aan de speeltuin grenst, staan exploi- -tant Delger en zijn hulpje de nodige versnaperingen klaar te maken. De manier waarop Del ger enkele komkommers aan stukjes snijdt en die verdeelt over verschillende plastic bakjes, wijst op grote ervaring. Hij zegt, dat als de slaatjes er wat kleurig en fris uitzien ze be ter verkocht worden. Gehaktballen, sateetjes en frika dellen worden uit het vriesvak gehaald en ter opwarming al vast in het kokende vet ge gooid. Blikjes bier en frisdrank worden van hun plastic omhul sel ontdaan en op het lange buf fet opgestapeld. Boven het buf fet hangt een bordje met het opschrift: 'Wijzigingen in ver band met prolongaties voorbe houden'. Naast de langgerekte verkoop plaats, met daarvoor een dranghek, staan acht eenvou dige tafeltjes en stoelen. Al met al heeft de kantine een koude, zakelijke inrichting die aan zijn opzet wel zal voldoen. Grote ramen geven uitzicht op de 300 'autoplaatsen'. Het geheel ademt het beeld van een par keerplaats. Alleen zijn de par- keermeters vervangen door paaltjes waaraan geluidboxjes hangen. Tevens hebben ze alle een aan sluiting voor een straalkachel tje dat 's winters bij de ingang wordt verstrekt. Het terrein is opgedeeld in rijbanen en staanplaatsen, die aan de voor kant een lichte verhoging heb ben. Op deze manier staan de voorwielen van de auto's hoger dan de achterwielen en wordt het kijken gemakkelijker. In het midden van het terrein staat een gehele projectiecabi ne met volautomatische appa ratuur. Het projectiescherm heeft een grootte van maar liefst 235 m2 10 x 23,5 meter) en is opgebouwd uit aan elkaar gemonteerde platen. Doordat het scherm het hele jaar ge woon buiten blijft staan, ver toont het nogal strepen die ver oorzaakt worden door roestwa- ter. Het gigantische scherm is door hoge bomen omringd, maar een verfraaiing van het Stuntelig Met mijn auto heb ik een plaatsje links schuin voor het scherm gevonden. In de auto's links en rechts van mij zitten jonge paartjes. Ze kijken mij ver baasd aan en moeten lachen. Het moet nogal opvallend zijn als twee mannen naar de auto bios gaan. Uit een gesprekje met mijn linkerburen blijkt dat zij zo'n drie keer per jaar naar de autobios gaan. In de andere bioscopen komen ze nooit. Gezellig, op je zelf, het maken van aan- en opmerkingen, roken en drinken. Ook wordt er wel ge vreeën, vertrouwen ze me toe. Op de vraag wat er zoal ge draaid wordt, antwoordt de jongen: „Ach zo'n beetje alles: sexfilms, lachfilms en vecht films". Ze zijn vanavond naar de film gekomen om de sex en de humor en „om gewoon een leuke zaterdagavond te heb ben". Een blik door het programma leert mij dat de helft van het aanbod sex-pornofilms is. De andere helft wordt gevuld met spektakel-avonturenfilms en lachfilms. De titels variëren van 'Schulmadchenporno' (pit tiger dan uw eigen fantasieën), 'Sex in de klas' (jong, levens lustig, leergierig... en de juf liet zich ook niet onbetuigd!). 'Even en oneven' (het is weer lachen, gieren brullen geblazen met Terence Hill en Bud Spen cer...) en 'The car' (deze auto rijdt zonder chauffeur). Ik draai mijn raampje open en haal het geluidboxje binnen. Fats Domino slaakt nog een paar kreten en dan begint de trailer „Volgende week harde porno in dit theater in Pussycat Ranch". De projectie is van goede kwaliteit, alleen zijn de roeststrepen storehd. De film 'Zes Zweedsen in een Ti roler pensionaat' speelt zich af in de Beierse bergen. De regis seur Jack Regis heeft zich, in tegenstelling tot veel andere collega's in dit filmgenre, de moeite genomen het beeld per fect te registreren. Technisch gezien valt er weinig op te mer ken aan deze film. Inhoudelijk heeft het verhaal niets om het lijf Van erotiek of sensualiteit is geen sprake. Alle handelingen gaan even stuntelig en bot. Sex Als de lichten in de pauze aan gaan wordt er in de auto rechts van mij nog even doorgevreeen en duurt het even voordat het paartje zich weer verticaal ver toont. Het meisje in de auto links van mij kijkt mij aan alsof ze tegen haar vriendje wil zeg gen: nu kijkt hij. In de kantine heeft zich voor het buffet inmiddels een lange rij geformeerd. Hetzelfde ritueel als voor de aanvang van de film: de uitgestalde waren worden gretig gekocht. Een moeke van in de vijftig ver dwijnt door de deur naar haar auto met een dienblad vol fri kadellen, ballen en blikken bier. Als alle klanten de kantine hebben verlaten, moeten de lichten uit, anders hebben de bioscoopgangers daar last Delger komt bij mij aan het tafel tje zitten; de mouwen van het overhemd zijn opgerold, nuch ter en zakelijk beantwoordt hij de gestelde vragen. zulke „Naar gewone films wel, maar dit? Als je d'r één gezien hebt, heb je ze allemaal gezien. Dat moetje niet in de krant zetten, anders komt er niemand meer (hij lacht, maar kijkt dan weer serieus). Maar we hebben er mensen bij die komen elke week kijken naar dit soort films". - Wat boeit hen zo? „Nou dat weet ik ook niet (moet weer lachen). Nou dat zal wel de sex zijn, neem ik aan. In die groep, die vanavond hier is, zit ten wel 15 mensen die elke week komen. Die missen geen film". - Die komen elke week? „Ja. er zijn i keer ontdekt hebben en blijven komen. Dat is mijn erva ring". - Wat de selectie van de gepro grammeerde films betreft, gaat u ze eerst zelf zien? „Nee, er is geen mens die dat doet hoor. Ik krijg overal beschrij vingen van. Ik bekijk ook de overzichten van de films die de meeste bezoekers krijgen. Dit soort films hoef je ook niet van tevoren te gaan zien, want je weet het toch wel". „Ja, ja... we hebben dus een vast systeem, 's Zomers draaien we half sex-, half familiefilms. Maar dan zoeken we ook echte familiefilms uit. Zoals Bud Spencer-, Bond- en Louis de Funès-films. Die draaien we van zondag tot en met dinsdag. Van woensdag tot en met za terdag draaien we dit (wijst naar buiten): sex. Ja goed, je wordt er mee doodgegooid door de filmverhuurbedryven. Die hebben allemaal van die overzichten". - Hoe zijn de reacties tot nu toe op het avondje-op-z'n-Ameri- kaans naar de film gaan? „Iedereen is enthousiast: Je kan in je eigen omgeving film zitten kijken. Je kan op- of aanmer kingen maken, eigenlijk kan je doen en laten wat je wil. Je hoeft je er niet speciaal voor te kleden. Er komen mensen ge woon op klompen; die komen zo van hun werk en gaan naar de film. Je hebt ook een be paalde categorie die graag zulk soort films (sexfilms) ziet, om dat ze zich er voor schamen om naar de bioscoop te gaan. Die durven die hoge trappen niet op. Geen mens die ze ziet. Het is donker als ze binnenkomen, ze blijven in hun auto zitten en komen nooit in het licht Er is niemand die er iets van zegt. Ze moeten het zelf maar we ten". „Je zit in je eigen ongedwongen situatie. Je hoeft niet met je knieën opgetrokken in een rij te gaan zitten zoals in een bio scoopzaal. Of op te staan voor iemand. Wil je een sigaret ro ken, wil je drinken, wil je lig gen, dan kan dat ook. Er zijn verscheidene mensen die in hun auto liggen, hoor. Die gooien hun voorstoelen naar achteren. En als je nou de jeugd ziet, de jongens en de meisjes... Wat is er nou nog een mooiere plek om even te vrijen~Om je grietje mee te nemen. Laten we eerlijk zijn". Er wordt we! gevreeen in die - Wat bepaalt nog r r wordt wel gevreeen en nog meer Ik vind ook nog wel s een slipje 's morgens". RA1MOND DEBATS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27