LEIDSCH DAGBLAD PRIJZEN HARD DE HOOGTE IN Proces Turkije: 22 doodvonnissen vandaag Krakers willen niet praten metB en W van Amsterdam Bij Yolvo 10.000 arbeidsplaatsen in het geding Dit jaar al ruim 4,5 procent Wervelstorm "Allen" op weg naar kust van Texas KENNEDY LOOPT IN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1980 Directeur G Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 36238 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon (Van onze correspondent) AMSTERÖAM (GPD) - De krakers van het inmiddels befaamde luxueuze appartementengebouw aan de Amsterdamse Prins Hen drikkade hebben gisteravond be sloten dinsdag niet te gaan praten met B en W van Amsterdam. Zij waren daartoe eerder op die dag uitgenodigd door het college. Het heeft volgens de krakers wei nig zin tot een dergelijk gesprek te komen zolang het college blijft vasthouden aan de ontruiming van de flats. Praten over vorde ring van leegstaande huizen be tekent immers ook praten over het door de gemeente vorderen van de flats aan de Prins Hen drikkade en dat is volgens de krakers iets totaal anders dan het ontruimen ervan. Volgens de krakers is de voorge stelde vordering slechts een goedkoop voorwendsel om een „bikkelharde ontruiming door de politie" - die zij kennelijk zien aankomen - mogelijk te maken. De krakers blijven bij hun stand punt zij zullen het gekraakte flatgebouw niet vrijwillig verla ten. Het stadsbestuur wilde zo spoedig mogelijk een gesprek met de krakers hebben, ook al omdat de brief die de krakers woensdag aan B en W hebben gestuurd, ge zien werd als een poging de spanningen te verminderen. In hun brief gaven de krakers te kennen bereid te zijn tot een ge sprek „zonder voorwaarden vooraf'. De advocaat van de krakers, mr. H. Kersting, heeft de Amsterdamse procureur-generaal verzocht een onderzoek in te stellen naar de handelwijze van hoofdofficier van justitie, mr. Messchaert. Kersting verwijt Messchaert on zorgvuldig omspringen met ver trouwelijke gegevens van zijn cliënt Henk Borst, de kraker op wiens naam de ontruiming van het gehele pand is bevolen. Het feit dat de eigenaar van het complex, Huizenbouw Amstel veen BV, in het kort geding aan het langste eind heeft getrokken, is volgens Kersting te danken aan de hoofdofficier, die het dossier zou hebben doorgespeeld aan de tegenpartij. STOCKHOLM (GPD) - Hoewel de Zweedse auto- fabriek Volvo karig is met informatie, staat vast dat zo'n 10.000 arbeidsplaat sen in dit bedrijf op de tocht staan. In Gotenburg en Kalmar gaat het om resp. 5000 en 2000 banen, in het Belgische Gent om 2000. Woordvoerders van de Vol- AMSTERDAM - Koningin Bea trix reikt een prijs uit aan kapitein John Martin van het Chileense schip Blanca Estella. Dat gebeurde gisteren in de Amsterdamse Nieuwe Kerk in het kader van de ma nifestatie Sail '80. Rond het Chileense schip ont stond de afgelopen dagen eni ge beroering omdat men van progressieve zijde vond dat een officiële ontvangst van het Chileense schip kon worden uitgelegd als een erkenning van het heersende militaire bewind in dat land. Tweede-Kamerlid De Vries van de PvdA stelde vragen over deze zaak. Waarnemend mi nister van buitenlandse za ken, De Koning, liet gisteren weten dat de Nederlandse re gering de komst van de Blan ca Estella niet heeft kunnen verhinderen omdat het met een burgerlijke status deel neemt aan Sail '80. Slechts wanneer het schip met een militaire status aan de zeilra ce zou hebben deelgenomen was regeringstoestemming vereist voor de ontvangst in Amsterdam. DEN HAAG (GPD) - Het gaat nu hard omhoog met de prijzen en dus met de inflatie. Het prijsindexcijfer is tussen half juni en half juli met 0,9 procent gestegen. Zonder het zogenaamde uitverkoopeffect zou de toeneming zelfs groter zijn geweest. In totaal stegen de kosten van levensonderhoud in de eerste zeven maanden van dit jaar met ruim 4,5 procent. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft dat in haar maandelijkse melding bekendgemaakt. vo-bedrijven in Helmond en Bom ontkennen ten stelligste dat ook in Nederland maatrege len zijn te verwachten. Op augustus, zullen wij weer volop draaien, zo zei een zegsman in Bom. Na die datum zullen bij Volvo Car BV enkele urgenten problemen aan de orde worden gesteld. Een van die problemen heeft be trekking op de topstructuur van de onderneming. De vakbonden wensen een vijfhoofdige leiding. De huidige directie van Volvo Car BV - die uit drie man bestaat - acht dit niet nodig. De Neder landse vakbeweging wijst echter op eerder gedane toezeggingen in dit verband. Regeringswaarnemer Molkenboer heeft intussen verklaard begrip te hebben voor het standpunt van de vakbonden. De Volvo-directie in Gotenburg zou echter probe ren de produktie alleen al in Bom met 100.000 produktiedagen te verminderen en dat betekent een verlaging met 15.000 auto's. In to taal is de verkoop van de Volvo's in de 340-serie gedaald met rond 35 procent en een woordvoerder verwacht Volvo een verdere conjunctuurdaling en vermin derde afzetmogelijkheden. De Zweedse vakbonden zijn het helemaal niet eens met de plan nen van de Volvo-directie. "Als er dan een produktieverminde- ring moet komen", zo verklaart men, "dan moet dat niet door in voering van bijvoorbeeld een driedaagse werkweek. Men zou met een onafgebroken produk- tiestop van vier weken hetzelfde resultaat kunnen bereiken. De werknemers zouden er financieel veel minder verlies door lijden". Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. Breestr. 89. Leiden, tel. 123313 BROWNSVILLE!ANP) - De verwoestende wervelstorm "Allen" die in het Caraibische gebied al bijna honderd slachtoffers heeft gemaakt en enorme schade aanrichtte, was vanochtend met nog toenemende kracht op weg naar de kust van Texas, die over een honderd kilometer afstand is ontruimd. Hoewel de koers van de waarschijnlijk sterkste wervelstorm die dit gebied ooit heeft gekend elk ogenblik kan wijzigen verwachtten me- tereologen dat "Allen" omstreeks het middenuur ergens tussen Brownsville en de monding van de Mississippi aan land zou komen: 2500 man Texaanse troepen staan daar in staat van alarm. Een munitieschip dat in de buurt van Houston in brand staat heeft de voorbereidingen voor de wervelstorm daar bemoeilijkt. De autoritei ten hopen dat het vuur is gedoofd voordat Allen het brandende schip wil passeren. Een andere instantie, het Centraal Plan Bureau, heeft geschat dat de prijzen dit jaar tussen de 6 en 6,5 procent zullen stijgen. Die mede deling heeft een verontwaardig de reactie van Konsumenten Kontakt tot gevolg, dat opmerkt hierin de invloeden te zien van het feit dat minister Van Aarden- ne (economische zaken) zijn prijsbeleid heeft versoepeld. „Men moet zeker vijfjaar teruggaan om een dergelijke prijsstijging in een maand terug te vinden", al dus Konsumenten Kontakt. „Als de regering koopkrachtgaranties wil geven dan moet dat niet op deze manier. De belofte van mi nister Van Aardenne dat door de loonmaatregel de prijsstijgingen zouden verminderen berust op niets". De consumentenorganisatie vindt de inflatietendens (de afgelopen maand gestegen van 5,2 tot 5,5 procent) „bijzonder ernstig". „Minister Van Aardenne zou de benzineprijs verder moeten ver lagen", aldus KK. Maar KK vreest eerder voor meer verho gingen, ook al omdat de zoge naamde geluidsbestrijdingshef- fing nog in de prijzen van de olie- produkten moeten worden ver werkt (0,5 procent per liter). Een extra prijsverhogend effect is nog te wachten als gevolg van het feit dat de voorraad vorming van aardolieprodukten (wettelijk voorgeschreven voor 15 dagen) nu helaas tegen hoge inkoops prijzen moet geschieden. Het daartoe opgerichte orgaan (ICO- VA) moet nu voor f 400 miljoen aankopen en dat feit zal zeker de zogenaamde Rotterdamse olie notering doen stijgen, vreest KK. Hoeveel de benzineprijs hierdoor zal stijgen is nog niet bekend. Een groot deel van de prijsstijgin gen kwam ditmaal op rekening van de jaarlijkse huurverhoging per 1 juli: 0,8 procent van het to taal. De stijging der gastarieven voor gezinnen zorgde voor 0.3 procent. Duurder werden ook verse groenten (0,1 procent) en Iran dreigt kamermeubelen (0,1 procent). Daar stonden dalingen tegenover door de uitverkoop (0,5 procent) en van schoeisel (0,2 pro cent). Rusland MOSKOU(AFP) - Iran zal zijn am bassadeur in Moskou terugroe pen als de Sowjet-Unie de mili taire hulp aan Irak niet staakt. Dit heeft de Iraanse ambassadeur in de Sowjetrussische hoofdstad, Mohammed Mokri, gisteren ver klaard. De ambassadeur beschuldigde de Sowjet-Unie ervan Irak wapens te leveren "die feitelijk tegen Te heran worden gebruikt". Irak zou volgens hem betrokken zijn ge weest bij het onlangs ontdekte complot om Chomeini te ver moorden en het revolutionaire bewind omver te werpen. TENT ALS OPSLAGPLAATS VOOR MUNITIE BETTENBURG (DPA) - Een Nederlandse toerist heeft een kampeerterrein in het Luxemburgse Bettenberg in gevaar gebracht door zijn tent te gebruiken als mu nitieopslagplaats. Toen andere campinggasten er achter kwamen dat de man, wiens naam niet bekend is gemaakt, bezig was in zijn tent met behulp van ijzer zaag, hamer en een boorma chine munitie te demonteren die hij in de bossen had ge vonden, werd de politie ge waarschuwd. Deze kwam tot de verbijste rende ontdekking dat de man in het bezit was van 15 bommen en artilleriegrana ten en ongeveer 150 geweer patronen. Twee mannen overvallen geldloper ENSCHEDE (ANP) - Bij een over val in Enschede is gisteravond omstreeks tien uur een geldloper gewond geraakt. Hij werd door twee mannen over vallen toen hij geld naar een bankkluis in de binnenstad wilde brengen. De overvallers hebben een nog onbekende hoeveelheid geld meegenomen. 36 PAGINA'S „Dat ik vandaag de dag nog hele Japanse zinnen ken, te kent de ingebakken angst voor slaag". Dat zegt mevr. A.W. Bossert-Schroder, (fo to) één van de vele Indische Nederlanders die tijdens de tweede wereldoorlog in Ja panse kampen terechtkwa- Vrijdag 15 augustus wordt in de Utrechtse Irenehal een speciale herdenkingsbijeen komst gehouden voor de slachtoffers in Indie in die jaren. De tv-actialiteitenru- briek Achter het Nieuws is vanavond geheel aan dit on derwerp gewijd. "Ik heb nooit de tijd gehad om bij te komen".... PAGINA 23 Ontruiming Haags kraak pand kost uren PAGINA 7 In Polen staken de arbeiders voor meer vlees. PAGINA 9 Overwinningen van AZ en Ajax in het voetbaltoernooi Amsterdam-705 PAGINA 11 Jeugdige Rode Khmer solda ten: ze lijken op padvinders, maar het zijn keiharde moordenaar PAGINA 17 Italië blijft de terreur van het fascisme onderschatten PAGINA 19 De gemiddelde leeftijd waarop vrouwen met prosti tutie beginnen komt steeds lager te liggen. PAGINA 21 Zeiler Henk Jukkema kijkt terug op de Trans-Atlanti sche solozeilrace de OSTAR PAGINA 25 Nederland kent één drive-in bioscoop. En daarvan zegt de directeur: "Waar vind je een mooiere plek om te vrijen? PAGINA 27 De historicus dr. George Pu- chinger schreef een lijvig werk over "Colijn en het einde van de coalitie II". Daarin wordt nieuw licht geworpen op de beruchte Va- ticaan-crisis van 1925: "De nacht van Kersten" PAGINA 29 NEW YORK (UPI) - Voor het eerst sinds hij besloot zich beschikbaar te stellen als kandidaat voor de Democratische Partij in de race naar het presidentschap van de Verenigde Staten heeft Edward Kennedy vorde ringen gemaakt in opiniepeilingen (Gallup). Van de Democratische kiezers in Amerika geeft nu 47 procent de voorkeur aan Carter en 43 procent aan Kennedy. Dit in tegenstelling tot de opinie peiling van vorige maand toen nog 60 procent de voorkeur gaf aan Carter en slechts 34 procent aan Kennedy. Ook bleek dat 52 procent van de Democraten een andere kandidaat dan Carter wensen om de Democratische Partij te vertegenwoordigen bij de presidentsverkiezingen die in november worden gehouden. Massale moordpartij op bewoners van stadswijk ontrafeld ATHENE (GPD) - Na een massa proces van ruim een jaar heeft een krijgsraad in de sportzaal van het Zuidoostturkse Adana gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen 835 burgers van de stad Marasj en omstreken, die waren betrokken bij de massale moordpartij, eind 1978, op 111 Zonnige perioden Het ziet er naar uit dat het vandaag droog blijft, met zonnige perioden, ma tige wind en een temperatuur van on geveer 19 graden. En voor morgen staat er weinig verandering op het weerpro- gramma. Pas maandag wordt het vol gende oceaanfrontje verwacht. 10 augustus Zon op: 06.13 uur; onder 21.13 uur. Maan op: 05.44 uur; onder: 21.06 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.39 uur en 16.05 uur, Iaagwater om 13.09 uur. 11 augustus Zon op: 06.14 uur onder: 21.11 uur. Maan op: 06.50 uur; onder 21.35 uur. Hoogwater te Kat wijk 4.18 en 16.44 uur, Iaagwater om 0.17 uur en 12.52 uur. bewoners van de bovenwi jk van deze stad, grotendeels aanhan gers van de voor „ketters" en „links" doorgaande alavieten- sekte. Tijdens dit grootste proces dat ooit in Turkije werd gevoerd stonden hele families terecht. Er werden 22 doodvonnissen uitgesproken en nog eens 14 die onmiddellijk in levenslang werden omgezet, waaronder die van enkele vrou wen. Gevangenisstraffen tot 24 jaar kregen 432 verdachten, 390 werden vrijgesproken (enkele honderden hadden de gevange nis reeds eerder mogen verlaten). De officier van justitie had bij de aanvang van het proces 275 doodvonnissen geëist. Geval voor geval, moord voor moord, werd uitvoerig geanaly seerd. Daarbij kwamen de gru welijkste details aan het licht opengesneden zwangere vrou wen, vermoorde baby's. De doodvonnissen zijn vooral ge vallen in deze „gruwelijke" cate gorie. Intussen is de kwestie van de al of niet uitvoering van de doodvon nissen in Turkije gesprek van de dag. De uitspraak van gisteren brengt het totaal terdoodveroor- deelden voor politiek geweld op 37, van wie verreweg de meesten de ultra-rechter zijde zijn toege daan. Elk doodvonnis moet apart worden bekrachtigd door het parlement, waar rechts een klei ne meerderheid heeft, als tenminste de fanatiek islamiti sche Partij van Nationaal Behoud erbij rekent. Vorige week had premier Demirel, mede onder pressie van de le gerleiding, vier doodvonnissen bij het parlement ter goedkeu ring voorgelegd: twee van rechts en twee van links. Prompt ont snapten uit de militaire Mamak- gevangenis bij Ankara de twee rechtse extremisten om wie het ging. Dit tot grote woede van op positieleider Ecevit. Onder deze omstandigheden wordt ook de kwestie van de doodvon nissen een politieke kwestie.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1