LEIDSCH m DAGBLAD Legermuseum moet toch weg Angst na opmerkelijke sterfgevallen vandaag Premier Begin zou onderzoek hebben gestopt §|e Zomer'K S Meubelfabriek Oisterwijk ANDERE TIJDEN. Hotelbrand in Ierland: zes doden ÜZII E0ZSKHT Van Rooijen verlaat de politiek toonaangevend in eiken Noodweer teistert weer kop van Noord-Holland Staatssecretaris wijst verzoek Leiden van de hand VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36237 Directeur G Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN v** (Van één onzer verslaggevers) Bewoners Brabants buurtschapje in actie tegen station voor afvalwater ALPHEN AAN DEN RIJN-Het 28-jaar geleden verguisde naakt van de Reeuwijkse beeldhouwster Sonja Meyer kan in 1980 wél het daglicht verdragen. De plastiek krijgt een plaats in het volgende week te openen super- zwembad De Thermen in Al phen. Sonja Meyer maakte indertijd in opdracht van de gemeente Alphen vier plastieken voor in de gevel van het nieuw te bouwen badhuis. Alle waren omstreden, maar het naakt spande daarin de kroon. Het "aanstootgevende" beeld be landde op de zolder van het raadhuis. De tijden zijn inmiddels ver anderd en toen enige tijd te rug het beeld boven water kwam voor een expositie in Alphen, opperde de plaatse lijke historische vereniging het idee met het beeld De Thermen op te fleuren. Het staat vrijwel vast dat bur gemeester en wethouders daarmee akkoord zullen gaan. JERUZALEM - In Israël is staan naar aanleiding van e dagblad dat premier Begin de daders van de aanslag op in juni heeft stopgezet. Volgens de Washington Star had Begin hiertoe besloten nadat de Israëlische veiligheidsdienst op het spoor was gekomen van zes leden van de joodse nationalisti sche beweging Goesh Emoeniem (Blok der Getrouwen) die deel uitmaakten van elite-commando eenheden in het Israëlische le ger. Twee van hen, aldus de Washington Star, wonen in de nederzetting Beth El, op de bezette westelijke Jordaanoever. Premier Begin heeft ontkend dat de recente ont slagname van het hoofd van de veiligheidsdienst ook maar enig verband houdt met het onder zoek naar de aanslag op de Pale stijnse burgemeesters, waarbij een van hen (de burgemeester van Nabloes) beide benen ver loor. Een woordvoerder van Begin noemde het bericht in de Was hington Star een leugen en een laaghartige provocatie. Ook het hoofd van de inlichtingendienst, wiens identiteit altijd geheim wordt gehouden, heeft ontkend dat zijn ontslag in verband staat met de inmenging van de premier in deze zaak. Volgens de Was hington Star beschikte het hoofd van de veiligheidsdienst over in lichtingen dat de zes verdachten in twee eenheden van drie had den geopereerd na eerst informa tie te hebben verzameld. Ook beschikte de veiligheidsdienst over inlichtingen dat er nog meer terreurdaden waren te verwach ten. Het hoofd van de veilig heidsdienst had Begin toestem ming gevraagd een speciaal team op te zetten dat zou worden ge machtigd gesprekken af te luiste ren en de verdachten nauwkeurig te volgen. Ook wenste hij agenten te plaatsen in de nederzetting Beth El. Begin, aldus de Washington Star, vertelde het hoofd van de veilig heidsdienst dat de plaatselijke politie het onderzoek zou voort zetten, maar later bleek dat Begin de politie had verteld dat het on derzoek in handen van de veilig heidsdienst was. Toen dit bekend werd besloot het hoofd van de veiligheidsdienst zijn ontslag in Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden Minimumtemperatuur omstreeks 11 gr. Middagtemperatuur onge veer 21 graden Matige, later zwakke noorden wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 Augustus Zon op: 06.11 uur; onder 21.15 uur. Maan op: 04.41 uur; onder 20.31 uur. Hoogwater te Katwijk om: 2.55en 15.27, laagwater om: 11.12 en 23.36 uur. HOEVEN (GPD) - De bewoners van het buurtschapje Het Gors in het Noordbrabantse Hoeven zijn hevig verontrust geraakt over een aantal opmerkelijke ziekte- en sterfgevallen die zich de laatste tijd in Het Gors hebben voorge daan. De buurtschap-bewoners zijn bang dat een aanwezig, pro visorisch afgedekt persstation voor afvalwater, hun gezondheid schade berokkent. Op het pers station, dat in verbinding staat met de Westerschelde, lozen ook chemische bedrijven uit Moer dijk. Twee inwoners die in de directe omgeving van het persstation Naar aanslag op twee Palestijnse burgemeesters >te politieke beroering ont- bericht in een Amerikaans n Israël het onderzoek naar te dienen, aldus de Amerikaanse krant. In een donderdag namens Begin uitgegeven verklaring werd ge steld dat het hoofd van de veilig heidsdienst al enkele maanden geleden, nog voor de aanslag, zijn ontslag had ingediend. Volgens deze zelfde verklaring zijn er nog geen duidelijke sporen gevonden in het onderzoek naar de daders van de aanslag. Veiligheids dienstkringen hebben echter de afgelopen dagen bevestigd dat er vooruitgang in het onderzoek is geboekt, maar zij ontkenden dat het ontslag van het hoofd van de veiligheidsdienst iets met deze zaak uitstaande had. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) is "...ANDERS BEDANKT" (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De vertegenwoordi ger van de buitenlandse werknemers in de Leidse commissie voor huisvesting van migranten, M. Hma- douch, heeft grote moeite om het besprokene in de com missie te kunnen volgen. "De discussie gaat meestal te snel voor mij en daardoor gaat er veel langs mij heen", aldus de heer Hmadouch. Hij vraagt zich dan ook af of het mogelijk is op kosten van de gemeente een cursus Neder lands te volgen. "Mocht dit niet mogelijk zijn, dan ben ik' genoodzaakt mijn plaats in de commissie ter beschikking te stellen", zo staat in de brief die Hmadouch heeft gericht aan de commissie. Een brief die overigens in onbe rispelijk Nederlands is ge schreven. wonen zijn overleden aan bloed- kanker. Bij een derde doen zich soortgelijke verschijnselen voor. Het gemeentebestuur van Hoe ven heeft in verband met deze ontwikkeling de inspectie voor de volksgezondheid een half jaar geleden om een onderzoek ge vraagd. Ing. W. Verbeek, een werktuigkun dige die beroepshalve veel te ma ken heeft met de chemische in dustrie en nabij het pompstation woont, is al jarenlang bezig met deze zaak. Hij is ook van mening dat bij de aanleg van de afvalwa terpersleiding naar de Wester schelde en de bouw van het niet van plan het leger- en wapenmuseum "Generaal Hoefer" in Leiden te laten. Voor eind 1983 zal de col lectie worden overge bracht naar het Armamen tarium in Delft. De restau ratie van het historische pand zal dan zover zijn gevorderd dat de over plaatsing van het museum kan worden uitgevoerd. De bewindsman schrijft dat in een brief aan het Leids college van B en W, dat eerder had verzocht het Legermuseum in Leiden te laten. Wel zegt Wallis de Vries bereid te zijn mee te helpen zoeken naar een passende bestemming voor het Pesthuys, dat na de verhui zing leeg komt te staan. Volgens de staatssecretaris heeft het Academisch Ziekenhuis in Leiden belangstelling voor het complex. Na de nieuwbouw van pompstation ondeugdelijke ma terialen zijn gebruikt en/of ver keerd toegepast. Ing. Verbeek heeft kritiek op het materiaal dat is gebruikt voor de afdichting van de buizen en de bassins van het persstation. „Die afdichting wordt onherroepelijk aangetast door de giftige stoffen die er door worden gevoerd. Vroeg of laat ontstaan lekkages, waardoor de bodem verontrei nigd word". De heer Verbeek wijst er verder op dat eventuele lekkages bij het persstation aan het Gors onvoor ziene gevolgen kunnen hebben omdat in de directe omgeving het ziekenhuis zou het monu mentale gebouw tussen het com plex komen te liggen en - na de noodzakelijke restauratie - kun nen worden ingericht tot repre sentatieve ruimte van het zie kenhuis. "Een bestemming die ik met het van oorsprong medische karakter van het complex in overeenstemming acht," aldus Wallis de Vries. Zoals bekend verkeert het Pes thuys op het ogenblik in slechte staat. Zo moest enkele jaren ge leden een deel van de museum collectie elders worden opgesla gen in verband met gevaar voor instorting. Als pleister op de wonde voor Lei den kondigt de staatssecretaris aan dat binnenkort het Konink lijk Kabinet voor munten, pen ningen en gesneden stenen van uit Den Haag naar Leiden wordt overgeplaatst. De bewindsman vindt dan ook dat met het vertrek van het Legermuseum geen af breuk wordt gedaan aan Leiden als museumstad. ook een aardgasleiding ligt. „Het is bewezen dat hier allerlei giftige stoffen, voor het merendeel af komstig van Shell Chemie zijn geloosd, waarvan bekend is dat ze gevaarlijk kunnen zijn voor de volksgezondheid. Voor een deel gaat het om dezelfde stoffen als nu in Lekkerkerk uit de grond worden gehaald", aldus Verbeek. Het persstation fungeert mede als verzamel- en bezinkreservoir. Bij storingen lopen de bassins over in een reservoir met een aarden wal die niet waterdicht is. De verontruste bewoners hebben zelf monsters genomen in de bas- Machinisten in de clinch met directie Spoorwegen UTRECHT (ANP) - Tussen het bestuur van de vereniging van machinisten (WM) en de directie van de Nederlandse Spoorwegen zijn ernstige moeilijkheden ontstaan rond een door de WM uitgegeven advies aan alle machinisten, om niet langer blind te varen op het systeem van automati sche trein beïnvloeding (ATB). In dit systeem kunnen gevaarlijke technische sto ringen optreden. De NS-directie heeft de WM-bestuurders laten we ten, dat zij zich met dit advies, dat afwijkt van de NS-regle- menten, schuldig hebben gemaakt aan plichtsverzuim. Drie bestuursleden van de WM zijn door de NS inmid dels gestraft met een ernstige terechtwijzing. Aanleiding voor de problemen tussen NS en de machinisten vereniging is een begin dit jaar bij de WM binnenge komen melding, dat een ma chinist in Arnhem wist te voorkomen, dat hij met zijn trein een stopsein langs de baan voorbij zou rijden door een "opdracht" via het ATB- systeem te negeren. De WM ontdekte dat dergelij ke, door technische storing in het ATB-systeem veroorzaak te situaties al vaker waren voorgekomen en dat de NS-directie daarvan al in 1978 op de hoogte moet zijn geweest. sins. De Chemiewinkel van de Technische Hogeschool te Eind hoven onderzocht ze. Uit het TH- rapport blijkt dat bij de analyse van de afvalwatermonsters min stens veertig stoffen aanwezig zijn die van nature niet of nauwe lijks in water voorkomen, maar dat men er daarvan slechts tien definitief heeft kunnen herken nen en vaststellen. De samen stellers van het rapport wijzen er op dat deze stoffen, bij opname via maag, longen of huid inwer ken op het centrale zenuwstelsel. In ernstige gevallen bestaat de kans dat iemand daardoor be wusteloos raakt. DUBLIN (Reuter) - Een hotel brand in de Ierse badplaats Bun- doran heeft vannacht aan zeker zes mensen het leven gekost. Toen de brand kort na middernacht uitbrak, bevonden zich ongeveer 100 mensen in het gebouw, onder wie vele jongeren die een dis co-avond bijwoonden. Tenmin ste acht mensen moesten met verwondingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Enige van hen waren om aan het vuur te ontkomen uit een raam gespron gen. Volgens de politie bevinden zich onder.de slachtoffers enige kin deren. Twee personen werden vanochtend nog vermist. Bundoran ligt in het noordwesten van Ierland. Bom Torremolinos TORREMOLINOS (AFP) - De Spaanse politie heeft vanochtend in het congresgebouw van Tor remolinos een bom van zeven kilo onschadelijk gemaakt. Zij was voor de plaatsing ervan ge waarschuwd. De Spaans Baskische afschei dingsbeweging ETA liet eind juni in het kader van haar "vakantie- programma" acht bommen ont ploffen in diverse hotels en toe ristencentra aan de Costa del Sol. 22 PAGINA'S Oud-staatssecretaris en huidig CDA Tweede Kamerlid Van Rooijen, afkomstig uit Oegstgeest, gaat de politiek verlaten. Van Rooijen keert terug naar zijn vorige werkgever, de Shell, waar hij zich gaat be zighouden met planning-or ganisatie. Van Rooijen, die zegt de pol; tiek niet uit teleurstelling verlaten, vertrekt op 1 sep tember uit de Kamer. PAGINA 7 Granada-tv, krijgt nog week de tijd om namen te noemen. PAGINA 5 Carter vraagt zich af of hij er wel goed aan deed de Iraanse studenten vrij te laten. PAGINA 9 Duitse zege in Duitse ronde lijkt zeker. PAGINA 11 Kortsjnoj heeft gewonnen. PAGINA 12 Leiden in de ban van de "brug". PAGINA 15 Werkloosheid in de bouw blijft stijgen. PAGINA 19 (Van onze correspondent) NEW YORK - Moeder Teresa, de Nobelprijswinnares voor de vrede, brengt op het ogenblik een bezoek aan New York. In de Bronx, een van de armste wijken van die stad, opende zij een gaarkeuken, die de armen van de Bronx aan eten moet helpen. DEN HELDER (ANP) - Voor de tweede maal binnen een week heeft het noodweer vanmorgen grote delen van de kop van Noord-Holland geteisterd. Als gevolg van hevige slagregens kwamen de straten in veel plaatsen tussen Schagen en Den Helder blank te staan. Hier en daar sloeg de bliksem in. In Den Helder viel zoveel regen dathet water in de straten twintig centime ter tot een halve meter hoog kwam te staan. De politie zag zich gedwon gen vele straten voor het verkeer af te sluiten. De brandweer rukte uit om ondergelopen kelders, garages en boxen leeg te pompen. Het noodweer begon omstreeks half zeven en duurde tot ongeveer negen uur. Het dorp Breezand kwam helemaal onder water te staan. Het water stond van tuin tot tuin en de afscheiding tussen trottoir en rijweg was niet meer te zien. Veel mensen kwamen in de kop van Noord-Holland te laat om het werk, omdat het treinverkeer tussen Schagen en Den Helder kwam stil te liggen door blikseminslag in schakelstations van de spoorwegen. 4 weken lang hel 4 V\ LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik besfcs meieen en U kunt rnq m i v heden als abonnee noteren en ik knjg dan de eerste 2 weken de krant gratis. i Naam: Adres: u Woonplaats: n Gironr.: tl Ho,je aankr«en en Don ingeviid in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Oagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leidon en de krant komt m de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1