LEIDSCH DAGBLAD Röntgenafdelingen in kritieke situatie Vier maanden voor officieren tanker .mr vandaag Molotovcocktail gegooid in gebouw Tweede Kamer LEIDSE VIER LING THUIS Reclame beter dan programma Hjde Zomerk Vrouw slaat met hamer in op man BESBAAR GELD! BIJ METRO Kostuums voor A i de prijs van i E Beschuit van een meter doorsnee DONDERDAG 7 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36236 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: A A M Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon DEN hAAG (GPD) - De kans bestaat dat de Nederlandse notarissen enkele tonnen moeten terugbetalen aan hui zenkopers aan wie een te hoog tarief is berekend bij de overdracht van hun huis. Hoewel per 2 augustus een ta riefsverlaging van ongeveer 6 procent van kracht werd, hanteren de meeste notaris sen nog het oude hogere per centage. Als argument wordt aangevoerd dat veel opdrach ten al waren aangegaan vóór de datum van de tariefswijzi ging. Het ministerie v sche zaken zal mogelijk van daag nog een gesprek hebben met de Koninklijke Notariële Broederschap over deze zaak. Het ministerie gaat ervan uit dat op alle overdrachttransac ties die na 2 augustus hebben plaatsgevonden, het nieuwe lagere tarief van toepassing dient te zijn. De Vereniging Eigen Huis heeft de afgelopen dagen tientallen telefoontjes gehad van hui zenkopers die hun beklag de den over het berekende tarief. Volgens de vereniging heb ben de notarissen zeker hon derdduizenden guldens te veel gerekend. De Notariële Broederschap wijst erop dat in de reglemen ten van de notarissen staat dat opdrachten die voor de da tum van de tariefswijziging zijn gemaakt, tegen de oude prijs worden berekend. De Broederschap weet niet in hoeverre een prijsbeschik- king van het ministerie een overeenkomst tussen notaris en cliënt kan doorbreken. Politie heeft geen idee van daders DEN HAAG (GPD) - Een molotov-cocktail heeft vanochtend vroeg lichte schade veroorzaakt aan het gebouw van de Twee de Kamer aan het Binnen hof. De benzinebom werd door een ruit in één van de kamers van het gebouw geworpen. Daar ver brandden gordijnen, be hang en enige opgestapel de papieren. Nog een tweede molotovcocktail werd geworpen, maar deze moet tegen een ruit zijn afgeketst. De politie vond het projectiel onont- brand op straat. Van de daders had de Haagse politie vanoch tend nog geen enkel idee. Het brandje in het Kamergebouw werd vanochtend om tien voor vier ontdekt door voorbijgan gers, die ijlings de brandweer waarschuwden. Het kamertje waar de molotov-cocktail te rechtkwam, is de werkkamer van het PvdA-Kamerlid mevrouw Muller-Van Ast. De Kamer daarnaast, waar een tweede benzinebom wel de ruit vernielde maar niet binnen te rechtkwam, behoort toe aan de PvdA-er Toussaint. Volgens een woordvoerder in het Kamerge bouw is het niet erg waarschijn lijk dat er sprake is van een ge richte aanslag op PvdA-domici- lies. „Zelfs mensen die hier al jaren werken, kunnen niet weten dat die kamers van deze twee Ka merleden zijn. Van buiten is dat namelijk niet te zien", aldus deze woordvoerder. In Wadtlinxveen (Van één onzer verslaggevers) WADDINXVEEN - Een 40-jarige vrouw uit Waddinxveen heeft dinsdagnacht geprobeerd haar man met een hamer om het leven te brengen. De man (38) ligt mo menteel met ernstige hoofdwon den in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. Zijn toestand is nog kritiek. De man lag al te slapen toen zijn vrouw, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering, de slaapkamer binnenkwam en op hem insloeg. De kinderen (8 en 15 jaar oud) werden door het lawaai wakker en belden direct de huis arts. Deze alarmeerde de politie. De man werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis ge bracht. De vrouw, die al eerder onder psychiatrische behande ling was geweest, is opgenomen in een psychiatrische inrichting. De kinderen zijn ondergebracht bij de buren. Kwartaal- verlies KLM: 12 miljoen AMSTELVEEN (ANP) - De KLM heeft in het eerste kwartaal van het boekjaar 1980-1981 (april tot en met juni 1980) een verlies ge leden van 12 miljoen tegen een winst in het overeenkomstige kwartaal van het voorgaande boekjaar van 30,1 miljoen. Per aandeel komt het verlies uit op 3,02 (vj 7,55 positief). De bed rij fsin kom sten stegen ten opzichte van dezelfde periode van het vorige boekjaar met 21 procent van 768 miljoen tot 932,6 miljoen maar de bedrijfs kosten (incl. afschrijvingen) met 27 procent van 735,6 miljoen tot 935,6 miljoen. Miljoenenorder lips Noorwegen UTRECHT (GPD) - Het werk op röntgenafdelingen van alle academische ziekenhuizen in Nederland verkeert in een kritieke situatie. Er is een groot tekort aan artsen die gespecialiseerd zijn in de radiodiagnostiek. De opleidingscapaciteit in de universitaire klinieken voor toekomstige specialisten op dit terrein is niet toereikend. Het gebrekkig functioneren van de universitaire radio diagnostiek tast de gezondheidszorg aan. Voor weten schappelijk onderzoek is nauwelijks tijd. computer gestuurde röntgenap- paraten die kankergezwellen of andere ziekteprocessen in het li chaam kunnen opsporen, is naar het oordeel van Van Voorthuisen zeer tijdrovend. Zijn collega dr. Mulder van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht zegt in een toelichting op het rapport dat het aantal verrich tingen in de universitaire radio- diagnostische klinieken zo hoog is opgelopen dat de kwaliteit van het werk achteruit loopt. „De kans op fouten is aanzienlijk ver groot. Door tijdgebrek moeten we soms een onderzoek aan een arts-assistent overlaten. Gezien zijn gebrek aan ervaring en het stadium van zijn opleiding is het niet uitgesloten dat deze assistent iets belangrijks over het hoofd ziet". Het gebrek aan mankracht heeft ook nadelige gevolgen voor het onderwijs aan medische studen ten. Prof. Van Voorthuisen vindt dat het een universitaire plicht is om 50 procent aan onderwijs en onderzoek te besteden. „De om vangrijke zorg die wij aan de pa tiënt moeten geven maakt dit onmogelijk. Op de meeste uni versiteiten is de kennis van de ra diodiagnostiek bij de studenten gebrekkig". De samenstellers van het rapport constateren dat enerzijds veel jonge artsen tevergeefs een op leidingsplaats in de radiodiag nostiek zoeken en anderszijds artsen worden opgeleid in een aantal specialismen waarin werkloosheid bestaat. Ze menen dat er intern op de universiteiten de overcapaciteit van een specia lisme als bijvoorbeeld chirurgie overgeheveld moet worden naar de radiodiagnostiek. Aan animo voor dit vak ontbreekt het vol gens het rapport niet. Het rapport is vandaag naar de be trokken ministers, colleges van bestuur van de academische zie kenhuizen en politieke partijen in de Tweede Kamer ge stuurd. Tien hoogleraren in de radiodiag nostiek hebben dit in een door hen samengesteld rapport naar voren gebracht. Zij concluderen dat de radiodiagnosten overbe last zijn, waardoor de zorg voor de patiënt in de knel komt. Op de afdelingen van dit specialisme zijn grote spanningen ontstaan. In vergelijking met buitenlandse instituten moeten Nederlandse radiodiagnosten drie- tot vier maal zoveel werk verrichten. Al leen al op de universiteiten is er een tekort aan 67 specialisten en 36 arts-assistenten. Hoewel de si tuatie in regionale ziekenhuizen in het rapport niet tot in details is uitgewerkt, wordt de ontbreken de mankracht daar op 150 spe cialisten geschat. Gedurende vele jaren hebben ra diodiagnosten van academische ziekenhuizen bij de ministers van onderwijs en wetenschap en volksgezondheid op de noodtoe stand gewezen. Van de ministe ries is tot dusverre geen ant woord gekomen. Volgens de Rot terdamse hoogleraar in de radio diagnostiek, K. Hoornstra, is dat de aanleiding geweest om met vertegenwoordigers van alle uni versitaire röntgenafdelingen de noden in een rapport samen te vatten. Volgens prof. A. E. van Voorthui sen uit Leiden besteedt de radio-- diagnost de meeste tijd aan ge compliceerde en ingrijpende on derzoektechnieken. Zoals het maken van röntgenfoto's met be hulp van contrastvloeistoffen die in de bloedbaan worden gespo ten. Ook het werken met door Philip OSLO (AP) - Norsk Philips, de Noorse dochter van het Philips concern, heeft de concurrentie slag voor de levering van compu ters en 450 data terminals voor alle grote postkantoren in Noor wegen gewonnen. De waarde van het contract wordt geraamd tussen de 50 tot 60 mil joen gulden. De apparatuur zal tussen 1982 en 1984 bij de Noorse postkantoren worden geplaatst. Enige tijd regen Veel bewolking en enige tijd re gen. Minimumtemperatuur om streeks 14 graden. Middagtempe- ratuur ongeveer 19 graden. Eerst matige wind tussen zuid en oost, morgen draaiend naar richtingen tussen noordwest en noordoost en aan de kust tot krachtig toene mend. (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 augustus Zou op: 06.10 uur; onder: 21.16 uur. Maan op: 03.43 uur; onder: 19.49 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.01 en 14.38 uur. laagwater om 10.08 en 22.44 uur. ALPHEN A/D RIJN Prins Hendrikstraat 54 LEIDEN Stationsweg 40 fj De voorzitter van de stich ting "Sail Amsterdam '80" mr. C. A. Goekoop (over en kele weken burgemeester van Leiden) bood vanmor gen een beschuit als een kar- rewiel vol met aardbeien aan de kapitein van het Ita liaanse zeilschip "Amerigo Vespucci", G. Iannuci aan. In het midden kok D. S. Wes terhof, de producent van de bijna één meter grote lek kernij. Nog meer plaatjes van dit fo togenieke festijn. PAGINA 11 Marco Affatigato, een rechtse Italiaanse extremist, is gisteren in Nice gearres teerd als vermoedelijke da der van de bomaanslag op het station in Bologna, afge lopen zaterdag. Bij deze aanslag kwamen 78 mensen om het leven en werden ruim honderd per sonen gewond. Marco Affatigaio Gisteren werd in de Italiaanse stad een herdenkingsplech tigheid voor de slachtoffers gehouden, waarbij duizen den mensen aanwezig wa ren. Onder hen premier Cos- siga en president Pertini van Italië. PAGINA 13 Wim van der Linden: "Het leek of het om porno ging". PAGINA 5 I Oorlogsmisdadiger pleegt zelfmoord. PAGINA 7 Vijfendertig jaar na Hiros- jima en Nagasaki. PAGINA 15 ABVA "Gelijk optrekken binnen FNV onmogelijk". PAGINA 17 'Ernstige nalatigheden bij lossen' (Van r verslaggevers) LEIDEN - Bijna drie maanden na de geboorte is de Leidse vierling thuis in de ouderlijke woning in de Merenwijk.Deze week mochten de twee laatste jongens van het viertal het Academisch Ziekenhuis in Leiden verlaten. De twee an dere jongens waren al een paar weken geleden in zoda nige conditie dat ze naar huis mochten. Het gaat allemaal goed", laat de trotse moeder Heuer weten. De vierling werd op 8 mei via een keizersnede ter wereld ge bracht in het Leidse zieken huis. Een vijfde jongetje overleed enige dagen na de geboorte. Jongeman lag dood in trein (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - In de trein van Amster dam naar Brussel vond een con ducteur gisteravond rond zeven uur, terwijl de trein het station van Leiden kwam binnenrollen, op het toilet het levenloze li chaam van een jongeman. De man, een 21-jarige inwoner van Hilversum, werd ijlings overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden waar vergeefs hartmassage werd toegepast. Waarschijnlijk is de man overle den aan een overdosis verdoven de middelen. Britse tv: LONDEN (DPA)- De meerderheid van de Britten vindt de televisie reclame beter dan de program ma's zelf. Bij een representatieve steekproef onder 1.900 kijkers gaf 51 pet te kennen dat de kwaliteit van de reclame die van de rest van de uitzendingen overtreft. In Groot-Brittannie zendt van de drie televisienetten vooral ITV veel reclame uit. Met de op brengst daarvan wordt het overi ge programma gefinancierd. Evenals in de Verenigde Staten worden op dat net documentaires en speelfilms, evenals trouwens nieuwsuitzendingen in de avond door reclameboodschappen on derbroken. Negentig pet van de ondervraagden noemde televi siekijken de voornaamste bron van ontspanning. ROTTERDAM (GPD) Vier maanden met aftrek luidde vanmorgen de uit spraak van de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. Ter Kuilen, in het proces tegen de ka pitein en eerste stuurman van de op 22 juli in Euro poort bij het lossen ge knakte supertanker Ener gy Concentration. Uiterlijk onbewogen en in een keu rig blauw kostuum gestoken, hoorden kapitein Sal Kit Lam uit Hongkong en eerste stuurman Pao Fen Wang uit Taiwan de uit spraak aan. In zijn vonnis besteedde de presi dent veel aandacht aan wat had kunnen gebeuren indien de la ding van de tanker, of de aanwe zige gassen, tot ontbranding of ontploffing zouden zijn geko men. „Tientallen en misschien wel honderden mensen, hebben in ernstig gevaar verkeerd en dit alles door menselijke nalatighe den". „De nodige beveiligingsapparatuur was wel aanwezig, maar is niet gebruikt door gebrek aan des kundigheid en onoplettendheid van de betrokkenen. Dat de stuurman al 41 uur niet geslapen had, ontheft hem nog niet van zijn verantwoorueujKneden, ter wijl de kapitein altijd verant woordelijk blijft voor hetgeen er aan boord gebeurt", aldus de rechtbankpresident. Mr. Ter Kuilen kwam tot een zwaardere uitspraak dan de eis van drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk met aftrek, door de officier van justitie, vorige week gedaan, omdat hij de aard van het ongeval zeer ernstig vond. Voor de twee partijen, offi cier van justitie en kapitein en stuurman staat de mogelijkheid tot hoger beroep open binnen veertien dagen. Of hier gebruik van zal worden gemaakt, is nog niet bekend. 4 weken lang n« i-EIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht i|S en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. 2 Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Le.dsch Dagblad Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1