Premier Begin stuurt verwijten terug naar Sadat DIRK VAN DEN DROEK/ RAS VAN DER HEIJDEN/ DIGROS en DIRKSON Uitleg Carter valt gunstig Hulp aan Cambodjaanse vluchtelingen hervat BBSS* Boycot tegen Zuid-Afrika legt Zweden geen Vmadurodam CONSUMENTENPRIJZENONDERZOEK TOONT ONOMSTOTELIJK AAN: HEBBEN HET LAAGSTE PRIJSPEIL IN NEDERLAND! WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 'Billygate' tot bedaren gebracht (Van onze correspondent) WASHINGTON - President Carter heeft met een vanuit het Witte Huis uitgebracht rapport de ge moederen over "Billygate" wat tot bedaren gebracht. De reacties op Carters persconferentie zijn overwegend positief. "Hij pakte het goed aan", zei senator Robert Dole, die in de justitiële commis sie zitting heeft. Oppositieleider senator Howard Baker zei dat Carter een goede beurt gemaakt had met zijn rapport, als tenmin ste verdere onthullingen uit zou den blijven. Hier en daar werd in politieke en journalistieke achterkamers nog wat gemopperd. "Het is mij nog steeds niet duidelijk wat Billy voor al dat Libische geld moest doen", zei een Republikeinse se nator. Maar de meeste commen taren zijn politiek van karakter. Ze gaan over president Carters onhandigheid, niet zijn misda digheid. De kranten, die een gro te rol spelen in het opblazen van het schandaal, zijn gematigd en geven het presidentiële rapport weer zonder veel grote vraagte kens. Het Biflygate-schandaal houdt het Witte Huis al bijna een maand be zig. Alle functionarissen moesten zich precies herinneren wat ze gezegd en gedaan hadden. De verkiezingsarena verplaatst zich nu van de schandaalsfeer naar de conventiehal in New York. Carter wil nog steeds al zijn kiesmannen aan hem verplicht houden, in plaats van de "open conventie" waarin de kiesmannen vrij zijn in hun keus en waarom door een aantal Democratische voorman nen is gevraagd. Om te verhinderen dat de Demo cratische conventie, die maandag in New York begint, een chao tisch karakter krijgt, hebben ver tegenwoordigers van Carter en Kennedy gisteren uren overleg gepleegd om de partijdagen zo gladjes mogelijk te laten verlo pen. Gevreesd werd dat de conventie waarop de Democratische presi dentskandidaat wordt aangewe zen, zou uitlopen op een ruzie tussen aanhangers van Carter en Kennedy. persconferentie duurde een uur; dubbel zo lang als normaal. Hierdoor en door het buitengewoon lijvige rapport heeft de publiciteit over Billygate een kunstmatige climax bereikt. Alle kranten staan vol met de presidentiële versie van het dra ma. Er moet nu dus heel wat ge beuren voor de inmiddels ver veelde krantenlezer of tv-kijker weer door Billygate kan worden geboeid. Na onderhandelingen die bijna vijf Aanvankelijk was het verhaal r i beslag namen, werd i het eens over een gemeenschap pelijke verklaring, volgens welke de conventie "de zaak van de Democratische partij tot een zaak van het Amerikaanse volk maak te en na afloop een verzoening mogelijk zou maken." Carters opzet om de vuurtjes van Billygate te blussen voor die con ventie, begint, is waarschijnlijk interessant omdat er elke dag weer een nieuw feit aan het licht kwam. Nu is de aardigheid er af. Het onderzoek tegen Billy gaat nog door, maar de omstreden broer zei zelf: "Ik heb geen ban den met de Libiërs. Wat ik in de toekomst ga doen, weet ik niet. Ik ben de Libiërs alleen nog 220.000 dollar schuldig. Voor de rest niets". rm Billy Carter met echtgenote schuldig". 220.000 dollar De vroegere Britse premier Edward Heath geeft jonge bamboespruiten aan de panda Chia Chia in de Londense dierentuin. Het dier is een van de twee panda's die Heath in Peking kreeg toen hij tijdens zijn ambtstermijn een bezoek aan China bracht. Zweeds instituut voor vredesvraagstukken Sipri waarschuwt voor kernwapenwedloop (Van onze correspondent) JERUZALEM - Premier Begin van Israël heeft president Sadat een zes bladzijden tellende brief gestuurd in antwoord op diens brief aan de premier, waarin Sadat Begin ervan beschuldigt nieuwe hindernissen te hebben opgeworpen in de vredesbesprekingen. HANNOVER (DPA) - De Verenig- de Staten en de Sowjet-Unie be wegen zich steeds meer van de theorie van afschrikking in de richting van een strategie van de nucleaire oorlogvoering, zo waarschuwt het Zweedse insti tuut voor vredesonderzoek Sipri. De directeur van Sipri, Frank Bar- naby, noemde in een vraagge sprek met het Westduitse blad 'Neue Presse' de groeiende tref zekerheid van de moderne kern wapens de belangrijkste oorzaak van deze ontwikkeling. Naar de mening vap Barnaby kan men met deze systemen nu ook kleine militaire doelen vernieti gen, in het bijzonder de strategi sche kernwapens van de tegen stander. Naar aanleiding van de 35ste ver jaardag van de atoombom op de Japanse stad Hirosjirha, op 6 au gustus 1945, riep Barnaby op het verdrag over de nietverspreiding van kernwapens strikt na te leven en de export van nucleaire tech nologie naar landen zonder kernwapens streng te controle- Het gevaar van een kernwapen oorlog is groter naarmate meer landen kernwapens bezitten. De verdere verspreiding van deze wapens kan volgens de Sipri-di- recteur alleen dan verhinderd worden als men aantoont dat zij "geen enkele militaire waarde hebben". Doordat de supermo- gendheden echter hun arsenalen voortdurend moderniseren be werkstelligen zij het tegendeel. Als wij ons niet van de kernwa pens bevrijden zullen deze zich op een dag van ons bevrijden", waarschuwde Barnaby. Sadat, die de autonomie-onder- handelingen heeft opgeschort eist in zijn brief autonomie voor het oostelijke Arabische stadsdeel van Jeruzalem, het terugtrekken van Israël uit de bezette gebieden en het afbreken van de Israëlische nederzettingen. In het antwoord van Begin dat vol retorische vragen zit verwijt de Israëlische premier Sadat dat ook Egypte eenzijdige stappen heeft ondernomen. Begin verwijst hierby onder andere naar het be sluit van het Egyptische parle ment Oost-Jeruzalem tot een on afscheidelijk deel van de weste lijke Jordaanoever uit te roe pen. Begin heeft bij zijn brief drie aan hangsels gevoegd waaronder het besluit van de Israëlische rege ring uit 1967 over de officiële in lijving van Oost-Jeruzalem bij Is raël. Op deze wijze denkt Begin aan te kunnen tonen dat de pas aangenomen nieuwe wet die Je ruzalem in zijn geheel tot hoofd stad van Israël maakt in feite niets nieuws inhoudt. Want terwijl Egypte van Israël een verklaring heeft geëist waarin Is raël duidelijk stelt dat alles inclu sief de status van Jeruzalem be spreekbaar is in de autonomie- onderhandelingen heeft Begin hier geen gehoor aan gegeven. Egypte had deze verklaring als voorwaarde gesteld voor het her vatten van de besprekingen. Regeringskringen in Israël zijn echter zeer ontstemd over het feit dat Egypte eenzijdig de onder handelingen heeft afgebroken en weigeren naar hun zeggen naar de pijpen van Sadat te dansen. Voorlopig is er dus van onder handelingen geen sprake en bei de zijden wachten nu op de komst van de Amerikaanse afge zant voor de autonomie-bespre- kingen, Linowitz, die over twee weken verwacht wordt en we derom als bemiddelaar dienst zal doen. Regeringskringen in Jeru zalem sluiten het echter niet uit dat de onderhandelingen pas in het najaar na de presidentsver kiezingen in Amerika hervat zullen worden en dat tot die tijd beide zijden voet bij stuk zullen houden. Aanslag op Turks consulaat in Lyon LYON (DPA/Reuter) - Als gevolg van een aanslag door twee gewa pende mannen op het Turkse consulaat in het Franse Lyon zijn drie personen gewond geraakt. Van hen zijn er twee ernstig aan toe. Kort nadien heeft het Franse persbureau AFP e telefoontje ontvangen, het "geheime leger voor de be vrijding van Armenië" zich voor de aanslag verantwoordelijk stelde. De Armeniërs, die vorige week in Athene een Turkse diplomaat doodden, eisen van de regering in Ankara dat die erkent dat er vol kerenmoord gepleegd is op de Armenen en dat ze hun gebied te rugkrijgen. BANGKOK (UPI/AFP) - Dè hu manitaire organisaties van de Verenigde Naties zijn weer be gonnen met het verstrekken van hulp aan de Cambodjaanse vluchtelingen in het grensgebied van Thailand en Cambodja dat door de Rode Khmqr wordt ge controleerd. Dit is gisteren ver nomen van diplomatieke zijde in Bangkok. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft gisteren een bezoek gebracht aan vluchtelingenkampen in dit ge bied. Waldheim kwam maandag in Bangkok aan uit de Vietnamese hoofdstad Hanoi. Hij probeerde te bemiddelen tussen de drie In- dochinese landen Laos, Vietnam en Cambodja en de landen van de Asean (Thailand, Malesië, Singa pore, Indonesië en de Filippij nen). De drie Indochinese landen stelden voor een gedemilitari seerde zone in te stellen langs de grens tussen Thailand en Cam bodja. De vluchtelingen zouden in kampen dieper in Thailand moeten worden ondergebracht. De guerrillastrijdere van de ver dreven Rode Khmer moeten dan in aparte kampen worden ge huisvest. Maar Thailand eiste te genover Waldheim de terugtrek king van alle Vietnamese solda ten uit Cambodja. Er ligt nog een V.N.-resolutie waarin dit ook wordt geëist, maar die is voor Hanoi onaanvaardbaar. De Viet namese leiders willen erkenning van het door hun in het zadel ge holpen bewind van Heng Samrin in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh en de verzekering dat de moordenaars van Pol Pot definitief worden uitgeschakeld. tJ£= ADVERTENTIE - a AA Jekker ^9 tJ'l'fJSi/anJ EEN (FEEST) DAGJE DENHAAtf g SCHEVENINGEN/KIJKDUIN 6 tm 9 aug. VUURWERKFESTIVAL in Scheveningeri; 4 dagen achter een vuurwerk van internationale klasse! tm 29 aug. ATJDRÉ VAN DUIN met zijn show in het Cirqustheater; maak er een mini-vakantie van en boek bij uw VW het speciale André van Duin-arrangement met vele leuke aanbiedingen zaterdag 16/8 Het BLOEMENCORSO trekt door Den Haag 11 tm 17 aug. NATIONALE TENNISKAMPIOENSCHAPPEN op de Mets-banen, tm 13 augustus CIRCUS KRONE op het Malieveld. 29 tm 31 aug. SCHEVENINGEN TER ZEE, met o.a de Europese kampioen schappen Hobie Cat 18 en reddingsdemonstraties In het POSTMUSEUM ziet u de geschiedenis v alles over moderne communicatietechnieken1 Inlichtingen: VVV Den Haag Scheveningen.Tel. 070-546200 2 EXTRA TIPS: Dr spoorwegen hebben hel gemakkelijk voor u et twee voordelige dagtochten 19£n i het postvervoer. Dit werd te kennen gegeven aan Waldheim en die kon met deze eisen in zijn bagage in Bangkok eigenlijk al niet meer aankomen. De Thailandse premier, generaal Prem Tinsulanonda, gaf te ken nen aan Waldheim dat Thailand geen enkel regime in Phnom Penh kan aanvaarden dat is geïn stalleerd en dat in het zadel wordt gehouden door derden. Wel wilde Prem dat er een conferentie wordt bijeengeroepen. De Asean wil een aantal "veilige zones" in Cambodja die worden gecontro leerd door onafhankelijke inter nationale waarnemers, een V.N- vredesmacht aan Thailandse kant van de grens met Cambodja en vrije verkiezingen in Cam bodja. Deze eisen lijken voor Ha noi niet aanvaardbaar, maar Ha noi wil ook een nieuwe conferen tie over Cambodja het liefst on der auspiciën van de Verenigde Naties. Mocht die conferentie worden ge houden, dan wordt de vraag wie Cambodja moet vertegenwoor digen ongetwijfeld het hete han gijzer. Pol Pot geniet nog steeds de eer van een zetel in de Ver enigde Naties, maar controleert alleen een klein gebied in het westen gelegen Cardamon-ge- bergte van Cambodja. Thailand en de Chinese Volksrepubliek zijn zijn voornaamste steunpila ren. Heng Samrin boekte onlangs succes toen de Indiase regering van Indira Gandhi haar verkie zingsbelofte hield en overging tot erkenning van zijn bewind. Verschillende hulporganisaties zo als het Britse Oxfam drongen in het verleden er herhaaldelijk op aan dat het Westen een "meer realistische houding" moet aan nemen tegenover.Heng Samrin. Algemeen wordt nu aangenomen dat Pol Pot op zijn minst een half miljoen Cambodjanen de dood injoeg en dat zijn bewind een waar terreurbewind was. De Cambodjaanse bevolking was ongetwijfeld blij met de intocht van de Vietnamezen in Cambodja in januari 1979. Hanoi verdedigt haar aanwezigheid met verwij zing naar Pol Pot die Phnom Penh weer zou binnentrekken zodra haar legers de hielen zou hebben gelicht. De organisaties die hulp leveren via Thailand staakten deze nadat duidelijk was geworden dat het merendeel van deze hulp terecht kwam bij de guerrillastrijders van de Rode Khmer. Thailand verbood daarop de verscheping van hulpgoederen naar Phnom Penh. Vertegenwoordigers van de Rode Kruis en de Verenigde Naties kwamen tot een akkoord met de regering in Bangkok. De hulp werd hervat vlak voor het bezoek van Waldheim aan drie vluchtelingenkampen. Maar, zo is van niet-officiële zjjde verno men, er bestaat nog geen zeker heid dat de hulp alleen terecht komt bij burgers en niet bij de guerrillastrijders van de Rode Khmer. De hoop op een oplos sing van het Indochinese conflict is nu gericht op een conferentie al dan niet onder VN-vlag, maar het pessimisme blijft overheersen. De beschuldigingen van Thai land over Vietnamese grensover schrijdingen zijn de laatste tijd niet meer geuit, maar berichten over grensincidenten aan de grens tussen Thailand en het ook door Vietnam gesteunde Laos tonen dat de spanning nog steeds te snijden is. (Van onze correspondent Henk Ruyssenaars) se parlement afgedwongen verbod om nieuwe investe ringen van Zweedse bedrij ven in Zuid-Afrika te doen, blijkt een uitermate winstge vende onderneming te zijn geweest. de Zweedse Exportraad het Westafrikaanse Nigeria aam „Voordat het besluit werd genomen Zuid-Afrika te boy cotten wegens de daar ge voerde apartheidspolitiek hadden we vrijwel geen han delscontacten met dat land. Nu hebben we al voor 7,5 miljoen gulden geïnvesteerd en importeren we olie uit Ni geria voor ruim een half mil jard gulden. Wat de Afrikaan se staten betreft staat Nigeria op onze prioriteitenlijst", zo verklaarde Hallstroem. Ondertussen gaan de werk zaamheden van de Zweedse bedrijven in Zuid-Afrika ook gewoon door. De handelssta tistiek toont een duidelijk po sitieve ontwikkeling volgens Hallstroem. Ook de handels contacten met verschillende andere Afrikaanse staten worden steeds meer uitge breid. Hierbij gaat het niet alleen om Nigeria, ook om landen zoals Zimbabwe, An gola, en Mozambique. De Zweedse aanpak van Zuid- Afrika is goed beschouwd evenveel waard als het papier waar het op geschreven werd. Dit dank zij een uitzonde ringsclausule die vele moge lijkheden openlaat. De ande re Afrikaanse staten die tegen het apartheidsregime in Zuid- Afrika ageren hebben inder tijd meteen op het Zweedse besluit gereageerd en Zwe den kreeg in deze landen een goodwill. Maar de handelsbeperking als protest tegen de apartheids politiek blijkt intussen een wassen neus te zijn tot grote tevredenheid van de Zweedse handel en industrie. Alle gro te Zweedse concerns met dochterondernemingen in Zuid-Afrika hebben gebruik gemaakt van deze uitzonde ringsclausules en kunnen dus zonder al te grote problemen hun werkzaamheden winst gevend voortzetten. Een aan tal grote firma's zoals Alfa Laval, Sandvik, Fagersta, SKF en Trans Atlantic wach ten nu op een regeringsbe sluit om verder te kunnen gaan met grote investeringen in Zuid-Afrika. Na het zomerreces zal in het parlement waarschijnlijk ge debatteerd worden over de doeltreffendheid van de maatregel tegen Zuid-Afrika die dus in werkelijkheid vrij wel geen effect heeft, eerder het tegendeel. De Nederland se minister Van der Klaauw zal na het reces met zyn Zweedse collega gaan praten over het eventuele gezamen lijk boycotten van Zuid-Afri ka. Dit na toezeggingen van de regering aan de Tweede Kamer. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9