Tunnel bij Kooilaan komt er actief in I vrije tijd Williams School 1e gast ii Leiden miljoen subsidie Minister geeft 2 PvdA wil gebruik karretjes beperken Majorettes van F.F.D. op Jersey Leidse stadsrubriek WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 Op de foto links een beeld van de blokkade b eg in van dit jaar. Bewo ners van Noord, De Kooi en de Me- renwijk bezetten het kruispunt Willem de Zwijgerlaan-Sumatra- straat-lJsselmeerlaan om hun eisen voor tunnels kracht bij te zetten (ar chieffoto). Op de foto rechts het kruispunt Wil lem de Zwijgerlaan-Kooilaan waar volgend voorjaar begonnen wordt met de aanleg van de tunnel. LEIDEN - Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) heeft de gemeente een rijksbijdrage verleend van twee miljoen gulden voor de bouw van een fiets- en voetgan gerstunnel onder de Willem de Zwijgerlaan, ter hoogte van de Kooilaan. De tunnel moet een bijdrage leveren aan een betere beveiliging van de route van de Meren- wijk en de binnenstad. Over de aanleg van fiets- en voet gangerstunnels onder de drukke Willem de Zwijgerlaan wordt al vele jaren gesproken. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat er eerst een zou komen ter hoogte van de Marnixstraat. Door een groep omwonenden werd daar voor actie gevoerd nadat er en kele ernstige ongelukken waren gebeurd. Bij de uitwerking van de plannen bleken er met name bij de omwonenden van het kruispunt bezwaren te bestaan omdat de weg een verhoogde lig ging zou krijgen en de taluds het uitzicht van de omwonenden zou beperken. Vanuit de Kooi is de afgelopen ja ren steeds aangedrongen op een andere tunnel, namelijk die op het kruispunt van Willem de Zwijgerlaan met Sumatrastraat en IJsselmeerlaan. Begin dit jaar deed zich op het kruispunt een dodelijk ongeluk voor. Dat was het sein voor een actiecomité om het kruispunt te blokkeren en te demonstreren voor de aanleg van twee tunnels. Inmiddels had de raad al het besluit genomen om eerst een tunnel aan te leggen ter hoogte van de Kooi laan. Twee maanden later deed het actiecomité opnieuw van zich spreken. Er werd een brief ge- LEIDEN - De PvdA-fractie is evenals het PPR-raadslid Lau rens Beijen van mening dat er heel snel wat moet worden ge daan aan de overlast die her en der op straat geparkeerde win kelkarretjes veroorzaken. "Overleg met de winkeliers is waarschijnlijk een mogelijkheid om de problemen op te lossen", zo deelde het raadslid W. van der Pluijm op de gisteravond gehou den fractievergadering van de PvdA mee. Hij vervolgde "Onderschat dit probleem vooral niet! Het gaat om een ernstige zaak: veel men sen hebben last van die karretjes die overal worden neergezet. Ik zelf heb ook geregeld zo'n ding voor m'n deur staan. En ik kan u verzekeren dat dat beslist geen lolletje is". Zoals bekend diende het PPR- raadslid Beijen eind vorig jaar in verband met de vestiging van een nieuw winkelbedrijf in de wijk Noordvest (lees: Digros) een mo tie in, die het mogelijk moet ma ken iets te doen tegen de overlast van de karretjes. Volgens Beijen leidt de gewoonte om de bood schappen in een kar mee naar buiten te nemen tot overlast voor zowel voetgangers als ander ver keer op de openbare weg. Beijen wilde dat in Algemene Plaatselijke Verordening een be paling wordt opgenomen waar door winkelbedrijven worden verplicht te voorkomen dat win kelkarretjes vanuit het bedrijf worden meegenomen naar de openbare weg. Het doel van zijn motie is tweeledig: zowel de win keleigenaar als de gebruiker van het karretje moeten kunnen wor den bestraft. Tegen dat laatste punt maakte de fractievoorzitter van de PvdA, Peters, gisteravond bezwaar. "Er zijn veel oudere mensen", zo stelde Peters, "die afhankelijk zijn van zo'n karretje. Stel je nou voor dat ze op dè openbare weg lopen en op de bon worden ge slingerd!" schreven aan het ministerie van verkeer en waterstaat met het dreigement van een nieuwe blokkade wanneer niet binnen twee maanden een beslissing zou worden genomen over de subsi die. In antwoord op die brief liet minister Tuijnman weten dat binnen redelijke termijn een be slissing zou worden genomen. De plannenmakerij voor de tunnel ter hoogte van de Kooilaan heeft nogal wat voeten in aarde gehad. Aanvankelijk was er door de ge meente een plan ontworpen dat 3.750.000 gulden zou gaan kosten. Dat hoge bedrag werd vooral veroorzaakt door het feit, dat op de plek van de tunnel een groot aantal belangrijke transportlei dingen ligt. Zo ligt er een gast- ransportleiding, een rioolwater persleiding en een aantal hoog spanningskabels. Gedeputeerde Staten vonden ech ter het bedrag veel te hoog en keurden het krediet niet goed. De gemeente nam het plan opnieuw in studie. Er werd een goedkope re oplossing gevonden: de weg zou dertien centimeter hoger komen te liggen zodat de ver plaatsing van leidingen minder ingrijpend behoeft te zijn. Dat scheelde bijna een miljoen gul den. De dienst gemeentewerken is in middels overleg begonnen met het energiebedrijf Rijnland, en de LDM over de verplaatsing van de leidingen. Met de uitvoering daarvan zal waarschijnlijk nog dit najaar een begin worden ge maakt. De bouwkundige plannen zijn inmiddels gereed en kunnen op korte termijn aanbesteed worden. Bij de gemeente ver wacht men het volgend vooijaar met de bouw van de fiets- en voetgangerstunnel te kunnen beginnen. LEIDEN - Muziekscholen die men in ons land heeft, kent men niet of nauwelijks in Engeland. Muzi kale vorming geschiedt nog par ticulier, of via scholen (interna ten), of via tot kerkelijke instan ties behorende opleidingsscholen. Bij fie laatste categorie is de op leiding meestal zeer professio neelyen gehoord de resultaten van het concert in de Hooglandse Kerk door leden van de Williams School of church music uit Her penden (bij Londen) leek deze re gel bevestigd. Engelse schoolor- kesten hebben meestal liefde voor blaasinstrumenten; ook hier met een grote bezetting aan fluiten, klarinetten, een en kele hobo, en wat het koper be treft: twee hoorns. Toch helaas een te onevenwichtige samenstelling om tot een uitgebalanceerde pro grammakeuze te komen. Dit neemt echter niet weg dat deze voor een deel nog jonge kinderen een grote muzikaliteit aan de dag hebben gelegd. Concertmeester Susan Witt is op weg naar een be roepsopleiding, en toonde zich reeds een uitstekend klarinettiste mooie en gave toon. Diri- LEIDEN gent Clive Bright had zijn] goed onder controle, leidde muzi kaal met goede oren voor details. Een nog prilglaszuiver sopraan- tje liet Deborah Garvey horen,op piano begeleid door Neil Buick. De grote galm van de Hooglandse kerk was, zo bleek, ook voorde di rigent een wat lastige zaak. BEP RIJNDERS. Voor meer Leids nieuws: pag 15 LEIDEN - Dit jaar zal de "Battle of Flowers" op het Britse kanaalei land Jersey worden gesierd door het Leidse majorettenpeloton "Fourty Four Degrees". Hiermee vieren de majorettes, pom-pom meisjes en de hele be geleiding van het korps hun 5- jarig bestaan. De dames, die voor het eerst te zien waren in de eerste Taptade Lei den in 1976, en die sindsdien een drie weken durende toernee door Canada maakten hebben aan dacht van de toeristische autori teiten getrokken naar aanleiding van hun optreden in de Super Ster finale 1979. Op 13 augustus stappen zij daarom op de boot in St. Malo voor een 5-daagse reis. Tussen de bloemen van het schitterende bloemen corso dat jaarlijks voor de toeris ten wordt georganiseerd zullen de meisjes in hun prachtige uni formen verscheidene malen op treden. Toch is het niet alleen werken wat de klok slaat, op het programma staat ook de nodige ontspanning. Voor de thuisblij vers zal er gelegenheid zijn later de hele reis mee te maken, want er wordt een film van gemaakt door de Filmdienst van het Aca demisch Ziekenhuis uit Leiden. Op 17 augustus komen de feest neuzen terug naar Nederland en de festiviteiten rond de "Fourty Four Degrees,' worden 20 sep tember besloten met een lus trum-feestavond voor alle leden en donateurs. door René van der Velden Jaap Visser Overdreven Een lichte paniek in de post- duivenwereld toen maandag ochtend ondermeer in de Volkskrant het bericht ver scheen dat duizenden post duiven het spoor bijster wa ren geraakt en van uitputting waren neergestort. Volgens het bericht zijn door het hete weer en de onweers activiteiten de afgelopen we ken tal van vluchten' op regel rechte rampen uitgedraaid. Enkele tienduizenden Ne derlandse en Belgische post- duivenhouders zouden de af gelopen drie weken dertig tot veertig procent van hun dui ven op verschillende wedvluchten hebben ver speeld. Voorzitter R. de Graaf van de afdeling Leiden van de Ne derlandse Algemene Bond van Postduivenhouders, ge confronteerd met dit bericht: "Ik vind dit wel een beetje een verdacht verhaal. Ik durf er in elk geval niet achter te gaan staan. Het is wel waar dat de vluchten de laatste tijd wat moeizaam zijn verlopen maar volgens mijn informatie is er echt geen sprake geweest van rampvluchten. Althans niet voor de duivenbezitters van onze afdeling". Ook volgens de heer G. van Hout, secretaris van de lan delijke bond, zijn de panieke rige berichten overdreven. "Veertig procent. Dat lijkt me zwaar overdreven. Ik denk dat deze berichten in de we reld zijn gebracht door een aantal in hun wiek geschoten duivenmelkers. Mensen die dachten dat ze zware verlie zen zouden lijden omdat hun duiven zo laat terugkeerden. Volgens mij is er te vroeg aan de noodrem getrokken. Kijk, zelf heb ik laatst ook achttien duiven voor een vlucht mee gegeven. Gisteravond waren er nog maar tien terug. Dan kan je wel in paniek raken maar vanochtend had ik ze toch alle achttien weer bij el kaar. Ik bedoel maar Vervolgverhaal Het begint aardig op een ver volgverhaal te lijken. Zal de kip erin slagen om de diefstal op te lossen? Het zit er wis en waarachtig in. Laten we de zaken eens op een rijtje zetten. Twee surveillerende agenten troffen de kip in de nacht van vrijdag op zaterdag in een op het Stationsplein geparkeer de auto aan. Kan gebeuren, niet? Toen beide agenten za terdagnacht wederom een kijkje gingen nemen op het Stationsplein bleek de auto er nog altijd te staan en het stuk pluimvee er nog altijd in te zitten. De kip werd vervolgens haar benarde positie be vrijd het bun straat v taan ee De rijkspolitU berichtje c ergebracht aan de Zonneveld- :r zij uit dank spon- i legde. Uithoorn las het er de kip-kivestie en nam onmiddellijk contact op met de Leidse politie. Wal was namelijk het geval? Bij een onlangs in Uithoorn ge pleegde inbraak bestond de buit ondermeer uitinder daad, een kip De Leidse politie snelde op haar beurt ijlings naar het Sta tionsplein maar ditmaal bleek te bewuste auto te zijn verdwenen. "Maar we krijgen de eigenaar wel te pakken hoor", zo wordt van politie zijde beweerd. "We hebben immers het kenteken van de van de afdeling bijzondere wetten. Daar heeft het beestje een plaats gevonden in het kippenhok van de familie Re geer en schijnt inmiddels met de overige kippen goed over weg te kunnen. Dure grap Als alles meezit kan onze nieuwe burgemeester binnenkort in zijn eigen werkkamer op zijn gemak kijken naar de beruch te uilzendingen van de PTV de lokale televisieomroep van Leiden, op illegale wijze dan. Hel stadhuis wordt namelijk binnenkort op het kabeltelevi sienet aangesloten. De zaken worden gelijk flink aangepakt want er komen aansluitingen in de portiers loge. de koffiekamer van de raadsleden, in de kamer van B en W, de Burgerzaal, de toe komstige kantine, de cursusI vergaderkamer en in de bur gemeesterskamer dus. "Waarom de burgemeester wel kabeltelevisie en wij niet?", opmerkingen in die richting moeten de heren en dame wei hebben <.ortom, de zaak is nog in on derzoek. Het kan dus nog al tijd blijken dat een en ander nagenoeg van overtuigd dal de Leidse en de Uithoornsekip één en dezelfde zijn. Oja.de kip in kwestie scharrelt nu vrolijk rond in de achter tuin van hoofdagent Regeer gemaakt a W-besluit i dal ook de wethouders ansluitingen zullen voorzien. Onder de arde dal dit niet tot al te veel hak- en breekwerk leidt. Hoe danook.een kostbaar grap je dat nog veel duurder gaal uitvallen als straks voor elke aansluiting een "zes-kanaals kleurenkanon" in het stad huis wordt bezorgd ADVERTENTIE z=. Klokken I 4LLE UITVOERINGEN Gr e keuze in het betere genre INTERESSANTE PRIJZEN Uw vakspecialist V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 leiden Eigen ateliers. Vakantie (1) Buurthuis "Het Mierennest" aan de Morsweg 59 organi seert morgen een open huis van 10 tot 1130 uur. Kinderen kunnen er werken met wask nijpers en knopen, terwijl de ouders wat kunnen praten onder het genot van een kopje koffie. Toegangsprijs: één gulden, 's Middags is er van half twee tot half vijf een be- jaardensoos. Vakantie (2) In De Kooi wordt er morgen een straattekenwedstrijd gehou den op het speeltuin terrein van Oosterkwartier. Alle kin deren van 4 tot 13 jaar kun nen hieraan meedoen. In schrijfgeld bedraagt één gul den. Aanvang 10 uur. In het buurtcentriLm aan de Drif- straat begint op dat ogenblik een peuterinstuif. 's Middags wordt er een fietsfes- tijn organiseerd in de Para- maribostraat-Corantijn- straat voor kinderen van 3 tot 13 jaar. Een startkaart voor de fietswedstrijd kost f 150. Vakantie (3) Clubhuis "In de vrolijcke Arke" aan de Pieterskerkkoorsteeg 15 trekt bij mooi weer naar het strand. Vertrektijd is 10 uur en de kosten bedragen f250. Een half uur eerder vertrekt er een ophaaldienst vanaf He renstraat voor deelnemers uit de Tuinstadwijk en omge ving. Vakantie (4) Buurthuis Groenoordaan de Musschenbroekstraat gaat morgen per bus naar Drievliet. Dat is een combina tie van lunapark met speel tuin. Er zijn meer dan 125 at tracties, onder meer een kin derboerderij, lachgrot en amusementshal. De deelne mers vertrekken om half tien bij het buurthuis. De kosten van deelname zijn f750. Vakantie (5) Wijk- en buurtcentrum "Op Ei gen Wieken" aan het Valken pad 2 trekt er morgen ook op uit. De tocht per bus gaat naar de Linnaeushof in Benne- broek. De bus vertrekt om half tien en is om half vier weer terug. De kosten bedragen tien gulden en dat is inclusief een kaart voor vijf attracties. De tocht is bestemd voor kin deren van 8 tot 12 jaar. Vakantie (6) Clubhuis Klein Matilo aan de Zaanstraat 126 organiseert morgen een grote fietstocht voor kinderen vanaf 9 jaar. De start is om twaalf uur bij het clubhuis. Het inschrijfgeld bedraagt f 1.50. 's Avonds is er een filmvoorstelling. Ge draaid wordt de film "The Poseidon Adventure". Aan vang 20 uur en entreeprijs vier gulden. Vakantie (7) Het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 organi seert morgen voor de jeugd van Maredorp en Noordvest een bez >ek aan de speeltuin "Maredorp"Daar kan van 10 lotl2uu worden gespeeld. De deelnemersprijs bedraagt één gulden. Vakantie (8) Buurtcentrum 't Spoortje aan dc Bernhardkade organiseert morgenochtend van 10 lot 12 uur een viswedstrijd, 's Mid dags van 2 t( 4 uur wordt er geroeid. Voo- beide evene menten bedragen de kosten f150. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorslraat 17 wordt morgen de film "The Seven Samurai" vertoond. Het is de beroemdste film van de Ja panse regisseur Akira Kuro sawa en werd m 1954 ge maakt. Zeven krijgers verde digen bexingeloos een boe rendorp tegen een bende rovers. Aanvang alleen 20

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3