"Weinig slachtoffers vakantie dit jaar" }efdse agenda Boek over jubilerende zustercongregatie uit Leidse regio Wederom Boskoops plan afgekeurd Kunst te kijk in Katwijk Leidse asiels hebben gunstige indruk: LEIDEN/WASSENAAR/WARMOND - Slechts weinig huisdieren zijn dit jaar slachtoffer geworden van de reis lust van hun bazen en vrouwtjes. Dit mag blijken uit het geringe aanbod van dieren bij asiels in deze regio. Volgens Wil Tiele van het Leidse asiel is het aanbod dit jaar zo laag door onder andere het slechté weer. STAD EN RAND WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 De asiels in Leiden en omgeving hebben in de vakantietijd dit jaar eens niet te kampen met overvolle hokken, zodat voor de dieren een leefbaarder leven mogelijk is dan in andere jaren. "De mensen gaan door het slechte weer minder snel op vakantie en nemen eerder een huisdier. Dat hebben we gemerkt aan de goede doorstroming van onze dieren. Dit vakantieseizoen zijn er twin tig honden binnengebracht. Drie daarvan waren aan een boom in de Leidse Hout vastgebonden. Ook het Wassenaarse asiel "Die- renzorg" heeft dit seizoen weinig problemen gehad. Er was nau welijks een toeneming te consta teren van het aantal zwervers dat naar een goed onderkomen zocht. Van de "Postbrug" in Warmond worden dezelfde ge luiden gehoord. "Zeker wat de katten betreft viel het dit jaar erg mee. We hebben wel een aantal honden moeten opvangen, maar die hebben in middels weer een goed tehuis ge vonden. Twee weken geleden was het namelijk de landelijke asieldag die tot doel had vooral de moeilijk te plaatsen dieren een nieuw onderkomen te bezorgen. Toen zijn we zes oudere honden en drie katten kwijt geraakt. Nu zijn we weer op de normale "sterkte". Noodgevallen De Wassenaarse afdeling van de dierenbescherming probeert ac tief het huisdierenprobleem voor de vakantiegangers te verlichten. Alleen echter wanneer het om noodgevallen gaat. "We komen kijken bij de mensen hoe groot de tragedie is die zich vlak voor het vertrek voordoet", zegt Willem Heidoorn. "Daarvoor hebben wij zeven tot acht adressen beschik baar waar ze tijdelijk kunnen lo geren. Desnoods nemen we een goudvis als logé. Voorwaarde is wel dat het echt om een noodge val gaat. Bijvoorbeeld wanneer de geplande oppas het plotseling laat afweten. Verder nemen we gratis "eendagsnestjes" over, die wij op een verantwoorde wijze la ten inslapen. Ook jagen wij ach ter verwilderde katten aan, van gen ze en castreren of steriliseren ze. Ik denk dat de vakantiegan gers onze service hebben begre pen. We hebben dit i minste met weinig maken gehad". Mensen zijn klaarblijkelijk beter gaan opletten. Niet altijd werkt dit echter in het voordeel Van de mensen die zich inzetten voor dieren. Zo ondervindt de Dieren- hulpdienst in Leiden dagelijks de gevolgen hiervan. "Mensen den ken te vaak dat ze iets gezien hebben. Bijvoorbeeld een wagen die snel wegrijdt en een dier zou hebben achtergelaten. Meteen wordt het ergste gedacht, maar men vergeet wel het autonum mer op te schrijven. Als wij na zo'n waarschuwing het dier heb ben opgehaald en goed en wel in het asiel hebben ondergebracht, belt nogal eens de eigenaar op met de vraag of zijn huisdier is gevonden. Dan blijkt dat een overijverige voorbijganger aan het werk is geweest". Leiderdorp uur lang zonder stroom LEIDERDORP - Een groot deel van het oude dorp in Leiderdorp zat gistermiddag ruim een uur zonder elektrici teit. De stroomstoring begon rond vier uur. Volgens de technische dienst van het Energiebedrijf Rijn land is de hoogspanningsin stallatie bij het rioolgemaal aan de Engelendaal door brand defect geraakt. Dit had tot gevolg dat niet alleen de huizen rond de Hoogmadese weg geen stroom meer had den, ook de openbare verlich ting en stoplichten dij de kruising Persant Snoepweg en Engelendaal waren bui tenwerking. Het energiebedrijf Rijnland hoopt in de loop van de mid dag de stroomvoorziening voor de verkeerslichten weer hersteld te hebben. De huizen hadden gisteren om tien over vijf al weer stroom. Politie houdt winkeldieven aan HILLEGOM - De rijkspolitie Hillegom heeft gistermiddag vijf Amster dammers aangehouden wegens diefstal van verschillende goederen uit winkels in plaatsen uit de regio. De politie ging tot aanhouding over na De Amsterdammers, die in leeftijd variëren van 25 tot 40 jaar, hebben inmiddels bekend winkelgoederen ter waarde van ongeveer 8000 gulden te hebben gestolen in onder meer Hillegom, Noordwijkerhout en Was senaar. De vijf zijn voorlopig ingesloten. DEN HAAG/BOSKOOP - Op nieuw hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het da gelijks bestuur van de provincie, een bestemmingsplan van de gemeente Boskoop afgekeurd. Het gaat ditmaal om het bestem mingsplan Noordeinde, dat op 31 mei van het vorig jaar door de gemeenteraad werd vastge steld. GS vinden dat het plan in de huidi ge vorm teveel mogelijkheden biedt om in het sierteeltgebied gebouwen neer te zetten en ook meer ruimte laat voor de bouw van kassen dan volgens het streekplan Zuid-Holland Oost is toegestaan. Ook wordt volgens het provinciaal bestuur de moge lijke vestiging van semi-agrari- sche bedrijven te weinig in het plan beperkt. Het bestemmingsplan „mist vol doende samenhang", vinden Ge deputeerde Staten. Eerder dit jaar keurden zij ook het bestem mingsplan voor de Nessepolder in Boskoop af. De gemeenteraad kan bij de Kroon in beroep gaan, of het bestemmingsplan alsnog veranderen. Zolang het plan niet door GS is goedgekeurd, heeft het geen rechtskracht. De speel-dobbelsteen van Marijke Deege KATWIJK - De 'poepende hond' in de tuin van het Katwijkse raad huis lijkt het gesprek van de dag te worden in het kustdorp. De Katwijkse milieupolitie grijpt niet in. Dat hoeft ook niet. De hond is één van de beelden die Marijke Deege van de Carolus- kring, een onafhankelijke groep van voornamelijk Zuidhollandse kunstenaars, in Katwijk tentoon stelt. Onder de ongeveer 60 geëxposeer de .werkstukken zijn veel op merkelijke beeldhouwwerken, onder andere van Dumont. In de achtertuin van het raadhuis staan van hem bijvoorbeeld een paar totempalen. De golf van staal, gemaakt door jim Mulder, doet het ook erg goed te midden van het omringende groen. In de gangen van het raadhuis trekken de portretten van Marcus van Ravenszwaaij en de expres sieve vogels van Tosca van den Haak de aandacht. Ook kinderen die met hun oudprs een wande ling door de beeldentuin maken komen aan hun trekken. Marijke Deege heeft van polyester een dobbelsteen gemaakt. De ogen zijn gaten waar enige peuters en kleuters doorheen kunnen. De expositie van de Caróluskring duurt tot en met 17 augustus. Boiinike verliest flipperkast- gevecht NOORDWIJK - Burgemeester Bonnike van Noordwijk staat op 'tilt': hij heeft de strijd tegen de flipperkast verloren. De Raad van State vindt dat er in Join (een jon gerencentrum aan de Sint Jerocnsweg) wél mag wor den geflipperd. De burge meester had dit verboden. Bonnike was vanmorgen nog niet op de hoogte van de uit spraak maar 'verdacht' de Raad van State ervan 'bui ten zijn boekje' te zijn ge gaan. Commentaar op de uit spraak wilde hij pas geven na het lezen van het 'vonnis'. Een succes voor Join dus, dat na het burgemeesterlijk veto bij de Raad van State in be roep was gegaan. Bonnike was tegen de komst van de flipperkast gekant, omdat in Join ook alcoholische dran ken (bier) worden geschon ken, zij het in beperkte mate. Drinken en gokken zijn za ken, zo redeneerde de bur gervader, die beter niet in één lokaliteit kunnen sa mengaan. Fuchsiavrienden bij elkaar APELDOORN - De Fuchsiakring waarin verenigd "vrienden van de fuchsia" viert van 9 tot en met 17 augustus in het park Berg en Bos in Apeldoorn haar 15-jarig bestaan met een grootscheepse fuchsiatentoonstelling. Van 9.00 uur tot 19.00 uur vallen het park dagelijks de honderden zelfge kweekte fuchsia's te bewonde ren. In vijftien jaar tijd is de Kring uitgegroeid van een klein groepje enthousiaste fuchsialiefhebbers tot een ledental van rond de 1800 mensen. Vooral de laatste jaren is de ouderwetse bellenplant weer in opmars. Alleen al in Nederland zijn momenteel 1000 verschillen de variëteiten van de fuchsia aanwezig. Woensdag Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Donderdag Leiden Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwmkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. REGIO - Het jaar 1880 is niet het belangrijkste jaar uit de we reldgeschiedenis. Toch deden zich in dat jaar gebeurtenissen voor, die soms nog tot op de dag van vandaag in het dagelijks le ven doorwerken. New York krijgt in dat jaar als eerste grote stad electrische straatverlich ting. Herman Schaepman wordt lid van de Tweede Kamer als af gevaardigde van het district Breda en Transvaal verklaart zich onafhankelijk. Bij de Tweede Kamer wordt een drankwet ingevoerd "om de volkskanker, den sterken drank, en daardoor ook de armoede te gen te gaan". Paus Leo XIII publiceert de encycliek "Sancta Dei Civitas" over steun aan het missiewerk en in Nederland wordt prinses Wilhelmina gebo- In datzelfde jaar heeft nog een ge beurtenis plaats die voor Leiden en omgeving, maar ook daarbui ten, een belangrijke betekenis heeft met name voor de verzor ging van ouderen en zieken in dit gebied. In 1880 wordt de congre- gratie Zusters Franciskanessen van de H. Elisabeth opgericht. Een congregatie die in de loop van haar 100-jarig bestaan on der meer het Elisabeth-zieken- huis in Leiden stichtte en bejaar denhuizen in onder meer Noord- wijk, Hillegom en Lisse. Ter gelegenheid van dat jubileum, dat overigens op bescheiden wij ze zal worden gevierd, is van de hand van Frans Oudejans, pers chef van het bisdom Breda, een boekje verschenen onder de titel "Gezonden naar de zieken", waarin in 40 korte hoofdstukken een beeld wordt geschetst van de congregatie. Franciscus De volledige naam van de zusters is: congregatie der religieuzen Penitenten-Recollectinen van de reguliere derde orde van de heili ge Franciscus van Assisi, ge naamd St. Elisabeth-stichting te Breda. Degene op wie alles te ruggaat is Franciskus van Assisi. Tijdens zijn leven (1182-1226) stichtte hij drie kloosterorden: die der-minderbroeders, die van de Clarissen en de in 1221 ge stichte Derde Orde, die aanvan kelijk was bedoeld voor degenen die niet in het klooster konden treden. In de loop der eeuwen is een groot aantal andere religieuze groepe ringen uit die drie congregaties voortgekomen. De zogenaamde Penitenten (boetvaardigen) wa- Zuster Willibrorda was lange tijd een bekende verschijning in Leiden. Als 20-jarige novice begon zij naast het Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht met de wijk verpleging. v Moeder Johanna van Jezus, die de congregatie van Penitenten- Recollectinen nieuw leven inblies, waaruit later de congre gatie zusters Franciskanessen van de H. Elisabeth werd geboren. ren een afscheiding. Zij kregen veel verbeiding, maar overleef den de hervorming niet. In 1623 blies moeder Johanna van Jezus de Penitenten nieuw leven in. Zij stichtte in het Belgische plaatsje Limburg bij Verviers de Peniten ten-Recollectinen. De zusters Franciskanessen van de H. Elisa beth is een zusterorganisatie van de Penitenten-Recollectinen. In 1878-1879 werd in Breda overleg gevoerd met de bisschop van Breda, mgr. Van Beek, voor het stichten van een huis voor zieken en hulpbehoevenden. Dat over leg werd aanvankelijk gevoerd met de Zwarte Zusters uit Ant werpen, maar Van Beek gaf de voorkeur aan verzorgsters uit ei gen land. Hij wendde zich tot de zusters Franciskanessen van het Gasthuis aan de Haagdijk in Bre da met het verzoek een nieuwe stichting in het leven te roepen. Dat verzoek stuitte op weerstand. Het verzoek was niet in overeen stemming met de regels van de zusters, die een teruggetrokken leven leidden en zich nooit in het openbare leven begaven. Door bemiddeling van derden werd toch ene zuster Mathilda bereid gevonden de taak op zich te ne- Leiden De jonge congregatie groeide als kool, zo schrijft Frans Oudejans. De toenemende aandrang uit Holland om zusters af te staan ten behoeve van het werk voor zie ken en hulpbehoevenden deed de zusters besluiten te verhuizen naar Leiden. De Leidse katholie ken vonden dat ze er, wat hun geestelijke verzorging betreft, in de bestaande ziekenhuizen slecht afkwamen. Moeder Josephine kwam naar Leiden om het veld te verkennen. Op 28 november 1892 werd voor rekening van de con gregatie het pand Hooigracht 21, een voormalig pensionaat voor deftige meisjes, gekocht. Op ver zoek van de Leidse professoren Van Iterson en Treub komt het Sint Elisabeth-ziekenhuis tot stand. In de loop der jaren kopen de zus ters verschillende panden in en nabij de Hooigracht op, onder meer het pand Hooigracht 15, dat werd bewoond door professor Jelgersma. In de loop der jaren hebben veel veranderingen en uitbreidingen plaatsgehad. In 1970 doet de congregatie afstand van het ziekenhuis, dat overgaat in een stichting. Omdat uitbrei ding'van het ziekenhuis aan de Hooigracht niet meer mogelijk is, wordt besloten nieuwbouw te plegen in Leiderdorp. Het oude ziekenhuis wordt verkocht aan de Leidse universiteit. Een van de bekendste zusters van de congregatie in Leiden was Willibrorda. Zij is bijna vanaf de stichting van het ziekenhuis in Leiden werkzaam geweest. Zij was de eerste wijkverpleegster. De bewoners van Leiden konden moeilijk wennen aan deze vreemd geklede vrouwen. Menig lelijk woord werd de zuster naar het hoofd geslingerd. Soms ont aardde de agressiviteit in een handtastelijk benaderen, zodat de hulp van de politie moest wor den ingeroepen. Soms probeerde de Leidse jeugd Willibrorda de kap van het hoofd te trekken on der de uitroep "H. Maria, bid voor Ander belangrijk werk in Leiden, onder meer voor de Margaretha van Cortona-stichting, is vrij on bekend gebleven. Hoewel de stichting niet door de zusters Franciskanessen is gesticht, sprongen zij in de bres toen de stichting, die trouwens nog steeds bestaat, ten onder dreigde te gaan. De Cortona-stichting bekommert zich over ongehuw de aanstaande moeders. Het huis aan de Haagweg was tevens een onderdak voor de kinderen van de ongehuwde moeders in de eerste levensjaren. Regio Toen in 1905 in Breda officieel de wijkverpleging werd opgericht trokken zusters naar Noordwijk, zowel voor het bejaardenpension Sint Jeroen als voor de wijkver pleging. De wijkverpleegsters van de congregatie begaven zich ook naar Hillegom, Lisse, Sas- senheim en Oegstgeest. De hui zen in Noordwijk, Hillegom en Lisse waren niet van de congre gatie. In Noordwijk bleven de zusters Franciskanessen precies 65 jaar. Toen trok de congregatie zich te rug uit "Jeroen", al bleven enige zusters in de buurt wonen. Het bejaardenhuis Sint Jozef werd in 1910 uitgebreid met een lighal voor tbc-patiënten. Juist dit jaar is voor de zusters in Sint Jozef belangrijk, omdat de bewoners naar een nieuw huis zulleh ver huizen. Het pand wordt gerestau reerd; de zusters blijven er wo nen. In Lisse werd in december 1909 het Pius-gesticht ingericht voor bejaardenzorg. Van daaruit werd ook de wijkverpleging ver zorgd. In 1969 bleek het gesticht niet meer te voldoen en werd be sloten een nieuw huis te bouwen dat de naam "Berkhout" kreeg. De zusters trokken zich ook daar uit het werk terug. Het werk in Nederland heeft vooral te kampen met een tekort aan nieuwe zusters. De congregatie telt thans 191 zusters, van wie een gedeelte nog steeds werkzaam is in de wijkverpleging en de ge zondheidszorg. In 1925 trok een aantal zusters naar Medan op Noord-Sumatra. Zij stichtten daar een ziekenhuis. Op Sumatra is sprake van een stijging van het aantal zusters. In korte tijd steeg het aantal leden tot 48. LEIDSCH üBk DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Poslbus 54. 2300 A3 LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46,30 per post f 66.40 Jaarabonnement 1173.70 per post i 254 ,10 Losse nummers f 0,65. A. van Leeuwen (stad) J P Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen overschrijving geen incassokosten. P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn. Brussel, Londen. Parijs, Washington. Cairo. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten; J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude; R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude; Olaf Hoenson 01715-1896. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2