LEIDSCH mDAGBLAD Alle Iraanse studenten in Amerika weer vrij Bolivianen vluchten "Sail '80" kampt met stevige tegenwind Bezetters in Eindhoven blijken brandkastkrakers Na felle reacties in Teheran IN AMBASSADE VENEZUELA ffiSE, MTT vandaag WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36235 Directeur: G Koopman Bureau Wtte Smge 1 r~ac,eAur^VSr;ans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 4 weken lang hel LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nachi i|s en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m i v heden als abonnee noteren en ik kn,g dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open onvelop l zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad jj*. Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden EINDHOVEN (ANP) - De politie van Eindhoven heeft vanmorgen om zes uur een einde gemaakt aan de bezetting van het centrum voor beroepsoriëntatie en be roepsoefening in die stad. Nadat de vier aanwezige bezetters na een eerste sommatie het pand hadden verlaten en waren ver dwenen, kwam de politie tot de ontdekking, dat de kluisdeur was opengebrand. Of er iets pit is ont vreemd kon nog niet worden vastgesteld. Het gebouw was gistermorgen vroeg bezet door ongeveer vijf tien actievoerders van Surinaam se en Antilliaanse afkomst. Met de actie protesteerden zij tegen het niet verlenen van een tijdelijk contract van één van de leer krachten. Bovendien was de actie bedoeld als protest tegen de houding van de leider van het centrum, aldus een verklaring. De leerlingen vinden verder het lesprogramma onvol doende. Overleg gisteren, om een eind te maken aan de actie, had geen re sultaat. Vandaar dat vanmorgen de politie werd ingeschakeld. Het gebouw bleek hermetisch te zijn afgesloten. De politie moest enkele ruiten vernielen en een met balken gebarricadeerde deur forceren. In het pand bleek ook nog een deur te zijn dicht gelast. Een deel van een binnenwand was gesloopt kennelijk met de bedoeling om de balken te ge bruiken om het gebouw verder te barricaderen. Politieagenten ontdekken na de ontruiming van een bezet pand in Eindhoven dat de kluis is gekraakt. Aanrander in Noord wijk aangehouden (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Na veel speur werk is de Noordwijkse poli tie erin geslaagd een 22-jarige aanrander uit Hillegom te ar resteren. Dé man wordt ervan verdacht de laatste weken verscheidene vrouwen en meisjes onzedelijk te hebben betast. Ze treden nu elke avond er gens in het land op en ze la ten hun gezicht steeds meer op het televisiescherm zien. De Maywoods dus, die zich sinds kort een vaste positie hebben verworven op de hit lijsten. Hebben Alice en Ca- ren Maywood eerst de aan dacht op zich gevestigd met het gevoelige nummer "Mother how are you today", op het ogenblik staan de zus jes uit Uitwellingerga hoog genoteerd met de disco-knal- Ier "Late at night". Een in terview met het charmante popduo. PAGINA 5 Nederlandse Unifil-militai- ren enkele uren gegijzeld PAGINA 7 De autoriteiten besloten tot invrij heidstelling van de gevangenen, nadat zij hun papieren hadden la ten zien. Hun detentie had geleid tot felle reacties vanuit Iran, omdat ge ruchten over mishandeling de ronde hadden gedaan. Van mis handeling was echter, volgens een islamitische imam die de studenten had mogen bezoeken, geen sprake. Het bleek dat alleen tijdens de ar restatie in Washington enkele klappen waren gevallen. "De be handeling in de gevangenis was goed", aldus imam Faiz. De studenten waren in hongersta king gegaan en enige onder hen zijn onder dwang gevoed, omdat dat volgens de gevangenisautori teiten noodzakelijk was. Op hun verzoek werden de manne lijke studenten per autobus ver voerd naar een moskee in de Newyorkse wijk Queens om een gebedsdienst bij te wonen. Het districtshoofd van de immigra tiedienst, Henry Dogin, deelde mee dat de zaak al in Washington had kunnen worden opgelost in dien de Iraanse studenten zich hadden willen laten identifice ren. "Wij hadden reden om aan te nemen dat het illegalen waren", zei Dogin. Aanhouding Fereidoen Alla, een zoon van Hoes sein Alia die premier onder de sjah was na de staatsgreep van 1953, is in Iran aangehouden, kort daarop vrijgelaten en daarna, op bevel van opperrechter Chalcha- li, weer opgepakt. Alla was hoofd van de Iraanse bloedtransfusiedienst, een post CARACAS (AFP) - Onge veer honderd mensen, on der wie de oud-president van Bolivia Walter Gue- varra Arze, hebben hun toevlucht gezocht in de Venezolaanse ambassade in de Boliviaanse hoofd stad La Paz. De ambassadeur van Venezuela in Bolivia, dat onlangs het toneel was van een militaire staats greep, heeft dit bevestigd en de situatie in Bolivia "zeer ge welddadig" genoemd. Hij verklaarde dat zijn ambassade en het personeel last hebben van intimidatie door "burgers" en dat soldaten enkele uren het voorportaal van de diplomatie ke missie bezet hebben gehou den. Perioden met regen Veel bewolking en perioden met regen, tegen de avond van het westen uit op klaringen. Minimumtemperatuur rond 15 graden. Middagtemperatuur om streeks 19 graden. Vrij krachtige tot harde zuidwestenwind. (Opgemaakt 11.15 uur) 7 AUGUSTUS Zon op: 06.08 uur; onder: 21.18 uur. Maan op: 02.50 uur; onder: 18.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.54 en 13.39 uur, laagwater te 8.59 en 21.40 uur. De Boliviaanse presidentskandi daat Hernan Siles Suazo, wiens vrijwel zekere aanstelling de mi litairen met hun coup hebben willen verhinderen, heeft aange kondigd dat hij een ondergrond se regering van nationale eenheid heeft gevormd. Hij verklaarde in zijn boodschap dat hij zijn over winning beschouwt als een man daat van het Boliviaanse volk te gen de huidige militaire junta, die Siles Suazo een "regering van na tionale vernietiging" noemde. Kolonel Gomez, de nieuwe Boli viaanse minister van binnen landse zaken heeft bekendge maakt dat er in Bolivia niet meer dan 500 politieke gevangenen zijn en dat het Rode Kruis hen mag bezoeken om te zien of ze niet mishandeld zijn. LEIDEN/AMSTERDAM - Vijf Leidse wethouders zijn vanoch tend naar Amsterdam vertrok ken om daor iets te zien van de zeilschepenparade als onderdeel van de manifestatie "Sail '80". Ze deden dat op uitnodiging van mr. C.H. Goekoop, die op 18 augustus in Leiden wordt geïnstalleerd als burgemeester. Mr. Goekoop is nauw betrokken bij de organisatie van het zeilfeest en De minister verklaarde dat iedere politieke gevangene aan een nauwgezet onderzoek wordt on derworpen. Zij die geen "politiek verleden" hebben worden direct vrijgelaten, aldus de bewinds man. De gevangenen die worden vastgehouden gaan deel uitma ken van "vrijwillige brigades" die in het oosten van het land aan het werk worden gezet. P. C. Hooftprijs DEN HAAG - De dichteres dr. Ida G.M. Gerhardt is voor haar hele poëtische werk de staats prijs voor letterkunde 1979, de P.C. Hooftprijs, toegekend. Minister Gardeniers zal de prijs in oktober van dit jaar officieel uit reiken. had tijdens de kennismaking in Leiden zijn toekomstige collega's uitgenodigd. Overigens kon mr. Goekoop de Leidse wethouders niet meer bieden aan een zestal grote zeilschepen, dat een kleine parade verzorgde in het Noord zeekanaal. Het overgrote deel van de honderd schepen die aan de race van De nemarken naar Nederland deel nam bevond zich nog ergens op de Directeur boos: 70 man op straat EDE (GPD) - De directeur van de Edese bouwonderneming Bruil Apeldoorn bv heeft voor zijn 70 werknemers ontslag aangevraagd bij het arbeidsbureau. Hij deed dat nadat de gemeen te Ede gisteren het bedrijfs terrein van Bruil wegens ge luidshinder gedeelteijk af sloot. Die maatregel is de di recteur in het verkeerde keelgat geschoten. "Ik stop ermee. Ik ga wel naar Vee- nendaal met mijn bedrijf". B en W van Ede zeggen tot in grijpen te hebben besloten omdat directeur Bruil bleef weigeren een geluidwerend scherm te plaatsen langs een deel van het parkeerterrein. Omwonenden van het be drijf ondervinden namelijk al jaren overlast, omdat ge regeld vrachtwagens al bij het krieken van de dag op de parkeerplaats staan warm te draaien. Na een lange proce dure beval de Kroon zo'n drie jaar geleden de plaat sing van een scherm. Noordzee. Hun aankomst is ern stig vertraagd door een zuidwes tenwind met windkracht zes. Zij worden in de loop van vanavond in Amsterdam verwacht. De be langstelling voor de schepen viel overigens tegen. Bij de sluizen van IJ muiden stonden vanoch tend zo'n zevenhonderd mensen, terwijl er enkele duizenden wer den verwacht. Vanochtend besloot het college van B en W van Amsterdam niet te zullen deelnemen aan eventuele ontvangsten van de bemanning van hel Chileens opleidingsschip "Blanca Estela",dat meedoet aan de manifestatie. Dit in verband met de bijzondere politieke situa tie in Chili. Gisteren hadden de Chili Beweging Nederland en de PvdA-jongeren in Amsterdam geprotesteerd te gen de deelneming van het Chi leens marineschip aan Sail '80. Het afgelegen Langeveld was het gebied waar de man hoofdzakelijk opereerde. De Hillegommer begluurde, vóór hij op pad ging, eerst zonne- baadsters op het strand en in de duinen. Daardoor raakte hij opgewonden. Na zijn gluurpartij sprak hij vrouwen aan die wandelden of aan het fietsen waren. Bij aanspreken bleef het niet al leen. Als de Hillegommer de kans kreeg, greep hij de vrouwen ook vast. In enkele gevallen pakte dat verkeerd uit en liep de aanrander rake klappen op. Uit de klachten die bij de politie binnenkwamen kon zij op maken dat de belager op een donkere bromfiets reed en een zwarte helm droeg. Na veel uren speuren, waarbij het doen en laten van diverse zwarte-helmdragers werd gevolgd, kon de politie de man arresteren. NEW YORK (UPI) - Alle 172 Iraanse studenten in de ge vangenis van Otisville en 20 vrouwelijke studenten die in New York vastzaten zijn vanmorgen vrijgelaten. Een man en een vrouw zijn op borgtocht vrijgelaten. Dit tweetal zal zich later nog voor de rechter moeten verant woorden. waarop de onlangs overleden sjah hem had benoemd. De reden van zijn arrestatie is niet bekendgemaakt. Chalchali had hem, na zijn aanvankelijke vrijla ting, opnieuw laten arresteren omdat volgens de opperrechter "alleen imam Chomeini iemand kan vrijlaten". Marino Marini (79) overleden VIAREGGIO (DPA) - De bekende Italiaanse beeldhouwer, schilder en graficus Marino Marini is van ochtend op 79-jarige leeftijd in Viareggio overleden. Hij kreeg vooral naam door zijn bronzen ruiterbeelden, een the ma dat sinds 1936 steeds in zijn werk terugkeerde. In zijn jonge jaren bezocht Marini dikwyls Parijs waar hü contact had met Picasso, Braque, Tan- guy, Kandinsky, De Chirico en anderen. In zijn werk werd Mari ni beïnvloed door de kunst van de Etrusken. De Hillegommer, die zich al eerder aan dezelfde vergrij pen schuldig had gemaakt, bekende óók in het Lange- ,veld geopereerd te hebben. NEW YORK - Nadat bekend was geworden dat de VS de Iraanse studenten had vrijgelaten, togen groepen betogers de straat op uit protest tegen deze beslissing. Zweedse industrie vaart wel bij boycot van Zuid-Afrika PAGINA 9 De Vlaeminck poetst imago op PAGINA 11 Tentenindustrie heeft last van concurrentie uit Oostblok PAGINA 13 Albeda wil uitzendwerk be ter regelen PAGINA 19 22 PAGINA'S

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1