Volkstelling in Suriname: weinig animo Commissie leden boos op college Vlaming kijkt veel naar TROS-televisie NIEUW OP DE BOEKEN PLANK HoekemaiWoonruimte onttrekken strijdig met plan De Camp? Student werkt vaak in vakantie LEZERS SCHRIJVEN Ruzie over parkeerfout WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 VARIA PAGINA 15 Ruud de Wit) PARAMARIBO - Het Surinaamse persbureau Informa meldde twee weken geleden dat uit de eerste gegevens van de in juli jl. gehouden vijfde algemene volkstelling geconclu deerd mag worden dat het aantal inwoners van Suriname gelijk is gebleven sinds de telling van 1972. ROTTERDAM - Met een enorme klap kwam gistermid dag de 30 meter lange giek van een hijskraan omlaag bij werkzaamheden aan de Rotterdamse metro Coolhaven. De giek kwam terecht op een geparkeerde auto. De wagen is volgens de politie total-loss. De kraanmachinist zelf kwam er met een lichte hoofdwond van af. Op het moment van het ongeluk passeerde er geen verkeer op de weg. Volgens Rudie Botsse echter, di recteur van het Statistiekbureau en leider van de vijfde algemene volkstelling, blijft het huidige aantal inwoners van Suriname achter bij dat van '72. De wijze waarop deze keer is geteld (380.000 inwoners; een te opti mistisch cijfer zeggen velen) geeft een meer betrouwbare indi catie dan die van 1972, toen 378.600 inwoners werden geteld. Aangenomen moet namelijk worden dat er in 1972 veel meer mensen in Suriname woon den. Deze uitkomst is hard aangekomen in regeringskringen, ofschoon ook daar niet meer wordt ont kend dat na de staatsgreep van 25 februari de exodus van Surina- mers naar hoofdzakelijk Neder land in een enorm tempo is blij ven doorgaan. Ook minister-pre sident Chin A Sen gaf dit onlangs in het openbaar toe. Tegen het licht van deze voortdu rende emigratie van vakmensen, intellectuelen en jongeren is de achteruitgang in het bevolkings aantal sinds de laatste telling van 1972 een hernieuwd bewijs dat het slecht is gesteld met Surina- Met de voorbereiding van de volks telling is men vanaf september 1978 bezig geweest. Na allerlei verwikkelingen werd de defini tieve datum uiteindelijk op 1 juli 1980 vastgesteld. De begrote kos ten bedroegen 1,4 miljoen, die voor de helft door de VN en voor de andere helft door de CONS (Commissie Ontwikkelingssa menwerking Nederland-Suri- name) worden gedragen. De staatsgreep van 25 februari van dit jaar is niet van invloed ge weest op het al dan niet doorgaan van de tellingen. Botsse: „De volkstelling is op geen enkele wijze beïnvloed door de gebeur tenissen van en na 25 februa- Van een bijdrage in de kosten door het bedrijfsleven is volgens Bots se geen sprake, hoewel men na een wandeling door Paramaribo daar wel eens anders over zou kunnen gaan denken. Overal hangen spandoeken waarop het bedrijfsleven de Surinamer aan spoort „mee te tellen". Botsse be schouwt de stem van het be drijfsleven slechts als een onder steuning van het nationaal be lang en wil van commerciële in vloed niets weten. Wel stelt hij dat het bedrijfsleven evenzoveel baat heeft bij de gegevens als de overheid. Rudie Botsse schat dat 95 procent van de Surinamers de lijsten heeft ingevuld. Hij ontkent ge ruchten dat intellectuelen gewei gerd zouden hebben mee te wer ken aan de telling. Ook Neder landers die in juli hun vakantie in Suriname doorbrachten, moes ten aan de telling meedoen. Dit om een beeld te krijgen van tijde lijk aanwezigen in Suriname. Vooral onder hen bestond weer stand om de vragen vrijwillig te beantwoorden. „Wij wilden van hen slechts globale gegevens. En toen we dat rustig uitlegden, werkten ze spontaan mee. Maar volgens onze informatie is er on der de Guyanezen, van wie naar schatting 40.000 min of meer klandestien in Suriname verblij ven, massaal geweigerd. Deze Guyanezen vrezen represailles van onze overheid". Na aandringen geeft Botsse toe dat er toch wat moeilijkheden zijn geweest rond de tellingen: „Die moeilijkheden waren over ko men waaien uit Nederland, waar bij de laatste telling op grote schaal is geweigerd. Maar deze problemen zijn van geen enkele invloed geweest op het te ver wachten eindresultaat," aldus de leider van de vijfde algemene volkstelling. Uit eigen informatie en na een rondwandeling door het district Suriname, waar de meeste Suri namers wonen, blijkt dat er in veel straten amper is geteld. Dit valt eenvoudig op te maken uit het ontbreken van de sticker op de woningen die na telling aan de bewoners werd uitgereikt. "Maar die vlag verlaten...nooit". Terug in het vaderland""Nelleke's opvoe ding". Fenna Feenstra. Prijs per boek f 18,50. Uitg. West-Friesland. "De kleine Zwijnenhoeder en andere verhalenPaula Fox. Uitg. West- Friesland. Prijs 18,50. "Kas keert terug". Bob Kerssen. Uitg. West-Friesland. Prijs 17,90. "De hemelsleutel". Catalijn Claes. Uitg* West-Friesland. Prijs f 25- Streekroman voor dramatiek en hart- "De geur van de Macchia". Tonny Vos. Uitg. West-Friesland. Prijs 18H0 Nederlands student trekt naar Corsica om een onderzoek in te stellen naar zijn Corsicaanse voorouders. "Dit land van terpen en torens".CA. Bongers. Uitg. West-Friesland. Prijs f 25- Regioreeks. Groningen is mooier dan u denkt. Wie Groningen niet kent. kent Nederland niet. "Koenraad en Killewamba". Gudrun Pausewang. Uitg. West-Friesland. Prijs f 15 H0. Boekje voor 10-jarigen. De eigenaar van een kantoorboekhandel trouwt met een negermeisje dat voor dokter stu deert. Samen nemen zij het besluit mensenhelper te worden. "Paarden benne net mense". Joanne HILVERSUM (ANP) - De Vla mingen hebben in het eerste kwartaal van dit jaar vooral naar de uitzendingen op Ne derland twee gekeken. Favo riet daarbij was het TROS- programma op de donderdag met een kijkvolume-aandeel van 23 procent, gevolgd door het "Avondje AVRO" op maandag met 18 procent, de Veronica-woensdag met 16 procent, de uitzendingen van de KRO op dinsdag met 15 procent, die van de VPRO op zondag met zeven procent en tenslotte de zaterdagavond van de VARA met zes pro cent. Dit is gebleken bij een kijk- dichtheidsonderzoek door de studiedienst van de Vlaamse BRT. Op Nederland één was de belangstelling van de Vlamingen het grootst (acht tien procent) voor de wissel avond op zaterdag. De programma's met de meeste Vlaamse kijkers waren afle veringen van de detective-se rie "Columbo" (25 procent) en van de Nederlandse reeks „Dagboek van een Herders hond" met 24 procent. De kijkdichtheden van de overi- Webster. Uitg. West-Friesland. Prijs 12,50. Het verhaal van Lolly en haar pony Knocker. "Gezellig eten in Nederland. Wina Born. Uitg. Boek Promotions. Prijs f 18H0. In dit boek prijst Wina Bom een aantal 'tongstrelende' restaurants aan. "Ik doe het zelf wel". Hans Elzenga en Wouter van Leeuwen (tekeningen). Uitg. Spint. Prijs f 24$0. Een ideeënboek voor gehandicapten, uitgegeven in samenwerking met de Bond voor Gehandicapten en Ar beidsongeschikten. "Levend in Europa". Prof. dr. H. Brug- mans. Uitg. Sijthoff. Herinneringen van deze bekende voor vechter van een federaal Europa. "Alles over exotische vruchten en groen ten". Parma van Loon.Uitg.Luitingh. Prijs f23SO. Aan de hand van recepten wordt de le- zer(es) in een exotische wereld weg wijs gemaakt. ge programma's lagen alle beneden de twintig procent. In die eerste drie maanden van 1980 werd door de Vlamingen gemiddeld zestig procent van de kijktijd besteed aan de ei gen zenders van de BRT, tien procent aan Nederland één en veertien procent aan Neder land twee. Die cijfers voor de Nederlandse zenders waren lager dan in het laatste kwar taal van 1979 maar toen werd bijna twee maanden lang door de Belgische technici gestaakt. Lev Michailov (53) overleden MOSKOU (AFP) - Lev Michailov, de eerste regisseur van het Sta- nislavski-Nemirowitsj-Dants- jenko-theater, in Moskou is on verwacht op 53-jarige leeftijd overleden. Michailov heeft ook in Berlijn, Boedapest en Warschau gewerkt. Girokaarten gestolen ZWOLLE - De Zwolse politie heeft een 18-jarige Zwollenaar aange houden, die girokaarten uit brie venbussen wegnam en liet ver zilveren. Op die manier kreeg de jongeman 17.000 gulden bij el kaar, waarvoor hij diverse goede ren kocht. Hij kreeg de artikelen zonder dat hij een betaalpasje hoefde te laten zien. Een gedeelte van de gestolen waar is bij hem thuis teruggevonden. "Adviezen niet opgevolgd" LEIDEN - "Ik vind het een vreemde gang van zaken dat het college van B en W adviezen van de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften naast zich neerlegt", aldus het PvdA-raadslid mevrouw M. Koning, tevens lid van voornoemde commissie, op de gisteravond gehouden fractievergadering van haar partij. Zij sprak over een niet bij name ge noemd geval waarin het college van B en W een ander besluit nam dan de commissie verwachtte. "Kijk, als het zo moet gaan, dan kunnen we wel ophouden", zei mevrouw Koning. "Als het colle ge van B en W andere dingen doet dan je verwacht, is het zonde van de tijd die je aan zo'n zaak be steed. Je bent toch een maandag ochtend kwijt". Zij stelde dat overleg tussen de commissie voor de beroep- en de bezwaarschriften en het college, dat binnenkort wordt gehouden, duidelijkheid moet verschaffen. "Als blijkt dat wij daar voor niets zitten, moet je het zelf maar uit zoeken", zei zij tegen wethouder Waal (ruimtelijke ordening). Volgens Waal is het de vraag of marginale toetsing van het com missieadvies wel voldoende is. "Ik behoor niet tot de r een blind vertrouwen in advi seurs hebben", aldus Waal. "Je kunt je afvragen of het niet goed is om de hele zaak nog eens door te lichten. Ik heb dat met het on derhavige geval ook gedaan en toen bleek de commissie een denkfout te hebben gemaakt". "Schoolmeesterachtig", noemde fractievoorzitter Peters, die ook in de commissie zit, dit. Hij zei het niet nodig te vinden dat het colle ge de zaken nog eens uitgebreid gaat bestuderen. Peters: "Het heeft toch geen zin om de ambte naren twee keer in te schakelen. Ik vind dat het college van B en W die stappen pas moet onderne men als ze er zelf niet meer uit komt. En niet eerder!" "Bovendien", zo vervolgde de frac tievoorzitter, "is die toetsing een dubieuze zaak omdat je als bur ger niet goed weet waar je aan toe bent. Want waar blijf je als blijkt dat de commissie die je hoort niets te vertellen heeft. Toch ner- i gens!" Evenals mevrouw Koning stelde hij zich op het stanpunt "er mee op te zullen houden als het zo verder gaat". LEIDEN - Het D'66-raadslid Hoe- kema heeft het college van B en W vragen gesteld over een aantal panden in de binnenstad dat aan de woonruimtebestemming wordt onttrokken. Aanleiding voor de vragen is het onttrekken aan de woonruimte van het pand Apothekersdijk 21 ten behoeve van een uitbreiding van de Leidse Post. Uit ambtelij ke adviezen blijkt dat hiermee een goede woning verloren gaat. Volgens Hoekema heeft het col lege de negatieve adviezen van ambtelijke zijde echter naast zich neergelegd. Bureau Huisvesting en de Huisves tingscommissie zouden positief hebben geadviseerd over de aan- Aqua Hortus verwelkomt 20.000ste bezoeker LEIDEN - Vader en zoon Van Wingerden uit Leiden werden gisteravond rond zeven uur op de Aqua Hortus '80 ver welkomd als de 20.000ste en de 20.001ste bezoekers. Op de foto krijgt de heer Van Wingerden uit handen van een van de organisatoren van deze tentoonstelling voor aquariumliefhebbers, de heer Piket, een bos bloemen en een aquarium voor beginners overhandigd. De Aqua Hortus '80, die in de Hortus Botanicus wordt ge houden, is geopend tot en met 10 augustus. LEIDEN - Een groot deel van de studenten moet werken om in zijn of haar levensonderhoud te voorzien. Dat blijkt uit een en- quete die werd gehouden onder studenten uit onder andere Lei den, Delft en Wageningen. Bij dit onderzoek werden in totaal 1080 studenten ondervraagd. Uit het onderzoek, dat mede in op dracht van de Algemene Studen ten Arbeidsbemiddeling werd gehouden, blijkt dat de Neder landse student is aangewezen op met name vakantiewerk. Dat komt aan de ene kant doordat de verzwaring van de studiepro gramma's geen ruimte laat om in de loop van het jaar naast de stu die te werken, anderzijds omdat het mogelijk is om in het derde kwartaal een maand tegen het geldend minimumloon te werken zonder dat daardoor de kinder bijslag in gevaar komt. "Door de rampzalige ontwikkelin gen op de tijdelijke arbeids markt, waartoe ook het vakan tiewerk moet worden gerekend, zal de student het volgend stu diejaar in grote problemen ko men", meent de Algemene Stu denten Arbeidsverlening. Bijna de helft van de studenten aan universiteit of hogeschool heeft een inkomen dat lager is dan ne genduizend gulden per jaar, en leeft daarmee onder het "be staansminimum". En masse hebben zij zich dit jaar opgegeven bij bedrijven, of heb ben geprobeerd via vader of fa milie aan een baantje te komen, ook hebben velen zich gewend tot uitzendorganisaties. Meestal met weinig resultaat; vaak hangt er aan de deur een bordje: "Geen vakantiewerk". vraag om het pand aan de woon bestemming te onttrekken on dermeer op grond van het in ge ding zijnde bedrijfsbelang (ruim tenood) van de Leidse Post. Het D'66-raadslid meent echter dat één en ander in strijd is met het geldende bestemmingsplan voor De Camp. In dit bestemmings plan wordt namelijk uitgegaan van een versterking van de woon functie van de Apothekersdijk. Volgens het D'66-raadslid zou het college overwegen nog twee panden aan de woonbestemming te onttrekken. Dit betreft de pan den Stille Rijn 14 (drogisterij Vrijenhoek) en Haarlemmer straat 65 (reisbureau BT-tours). Hoekema wil van het college we ten of de onttrekkingen niet in strijd zijn met de geest van het bestemmingsplan. Het D'66-raadslid vraagt verder of het niet beter zou zijn geweest de bestemmingsplanwijziging aan de gemeenteraad Voor te leggen. Hoekema wil ook weten of de versterking van de woonfunctie niet meer voorop staat in De Camp en waarom de handhaving van de woonbestemming van het pand aan de Apothekersdijk niet meer als dringend wordt be schouwd. Tenslotte vraagt het raadslid wat het college zal doen als de beheersmaatschappij van de Leidse Post een bouwvergun ning aanvraagt hetgeen, volgens Hoekema, rechtstreeks in strijd is met het bestemmingsplan. LEIDEN - Een communicaties toornis. Dat was volgens een woordvoerder van de Leidse po litie de oorzaak van een handge meen tussen een foutparkeerder en enkele politieagenten gister avond op de Morsweg. De foutparkeerder, een 36-jarige Leidenaar, moest de nodige goe deren van zijn auto naar een broodjeszaak brengen waar hij werkzaam is. Toen de politie hem wilde bekeu ren stapte de man in zijn auto om hem weg te zetten. Daar gingen de agenten niet mee akkoord en er ontstond een fikse ruzie. De agenten vroegen vervolgens om assistentie. Met geweld werd de weerbarstige foutparkeerder uit zijn auto gehaald en geboeid overgebracht naar het bureau aan de Zonneveldstraat. Na verhoor werd hij heengezonden. De man overweegt een klacht over zijn behandeling bij de politie in te dienen. Woningnood In de rubriek "Even bijpraten" van j.l. zaterdag besteedt u aandacht aan de advertentie die Het Hol- lantsche Huys enige tijd geleden in Arts en Auto plaatste. In deze advertentie werd het pand Lok horststraat 25 te Leiden te koop aangeboden waarbij werd gewe zen op de grote fiscale voordelen die de aankoop van een pand in deze prijsklasse de koper kan opleveren mits hij in een hoge in komensklasse valt. Die voorde len zijn in dat geval zodanig dat het pand dan in werkelijkheid zo weinig kost dat het gemakkelijk kan worden gebruikt voor de huisvesting van vier studenten waaronder waarschijnlijk de ei gen kinderen. Tot zover geeft u een getrouwe weergave van hetgeen in de ad vertentie is gesteld. Overigens is deze werkwijze niet nieuw: hij werd en wordt op grote schaal toegepast aangezien de meeste ouders nu eenmaal alles voor hun kinderen zullen probe ren dat binnen hun vermogen ligt om hen aan goede woonruimte te helpen. En in een artikel op dezelfde pagina toonde u al aan hoe moeilijk het is voor studenten om in Leiden een kamer te vinden. In "Even bijpraten" suggereert u dat dergelijke "constructies", al leen zijn weggelegd voor studen ten met "een rijke pa". En dat is niet waar, zo'n opmerking getuigt van beangstigend weinig kennis van zaken. Inderdaad moet "pa" heel wat ver dienen, wil hij een pand als de Lokhorststraat 25 kunnen kopen. Maar er zijn talloze, veel goedkope re, panden die eenzelfde resultaat mogelijk maken n.l. huisvesting van studerende kinderen voor een, gezien de markt, haalbaar bedrag. In de Leidse binnenstad vindt u enkele honderden, in slechte staat verkerende pakhuisjes die vroeger woning waren. Deze pakhuisjes vallen vaak buiten de mogelijkheden van de Gemeente om ze aan te kopen, te slopen en er (sociale) woningbouw te ple gen. Daar is het te kleinschalig Dus blijven de pakhuisjes staan tot ze van ellende in elkaar storten. Ouders van studenten kunnen zo'n pakhuisje kopen en met in acht neming van de Bouwverorde ning en het Bestemmingsplan weer tot twee a driekamerwoning laten bouwen. Dat kost ze totaal ongeveer f 100.000 en schept prima woonruimte voor twee studenten. De kosten die daar maandelijks uit voortvloeien lig gen niet boven het niveau dat de studenten aan kamerhuur kwijt zouden zijn. Bovendien kunnen ze geen kamer krijgen want die zijn er niet. In zo'n geval heb je geen "rijke pa" nodig. Modaal is voldoende. Bo vendien heeft deze konstruktie nog grote voordelen op langere termijn voor de vele jonge Leidse woningzoekenden. Als de stu dent zo'n pakhuisje koopt en tot woning verbouwt heeft hij geen huisvestingsvergunning nodig, want het ging om een pakhuisje. Zodra de verbouwing klaar is zal Bureau Huisvesting het echter registreren als woning. Hetgeen betekent dat de student het na zijn studie uitsluitend kan ver kopen aan Leidse woningzoe kenden. En dan gaat het wel om kwalitatief goede woningen in de laagst mogelijke koopklasse. Zo heeft een student tijdens zijn studie een fatsoenlijk dak boven zijn hoofd. En van dat dak kan een jong Leids stel een paar jaar later weer profiteren. Een voorzichtige schatting onzer zijds wijst uit dat het hier om en kele honderden woningen voor alleenstaanden en tweeper soonshuishouden- kan gaan bin nen ongeveer 10 jaar. En dat is meer dan de Gemeente zelf in Leiden centrum kan realiseren in de koopsfeer. Zo ziet u: alles heeft twéé kanten. Hollantsche Huys Hans van Brussel Doezastraat 1B Leiden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15