De Vlaeminck poetst zijn imago op 'Spelen oneervolle bladzijde in Olympische historie' KV Y F BIJNA ZEKER VAN SCHAAKTITEL Belg wint eerste etappe van Ronde van West-Duitsland Hollandse Regenbogen heersen in Friesland WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1980 PAGINA 11 STADTLOHN (ANP) - Bij afwezigheid van de formatie van Peter Post en wegens de niet optimaal draaiende ploeg van Bernard Hinault, is het peloton in de ronde van West- Duitsland niet in de greep van één formatie. Aan het koersverloop in de eerste etappe, van Bielefeld over vlakke wegen naar Stadtlohn, was dat duidelijk te merken. De 'gro ten', van wie eigenlijk alleen Hinault, Daniel Willems en Roger de Vlaeminck deelnemen, bereidden zich in deze Ronde van West-Duitsland voor op het naderende wereldkam pioenschap op de weg in Sallanches (eind augustus). De Vlaeminck, lange tijd zonder overwinning, wilde nog wel de nodige energie verzetten om zijn Olympische winnaars in Rome verslagen ROME (ANP) - Rome is giste ren de plaats van handeling geweest van de 'mini-olym- pics'. Landen zoals de Ver enigde Staten, West-Duits land en Kenia hebben laten zien wat zij hadden kunnen bereiken, indien zij in Mos kou aanwezig waren ge weest. Ondanks die weten schap en goede prestaties stalen twee Italiaanse atle ten de show. Drie Amerikanen verbeterden winnende tijden van de Olympische Spelen en twee Westduitsers vernederden Russische winnaars van Olympisch goud, maar de 54.000 toeschouwers hadden het meeste applaus over voor "hun" helden Pietro Mennea en Sara Simeoni. Beiden verbeterden hun pres taties, waarmee zij in Mos kou gouden medailles be haalden. Sara Simeoni ging bij het hoogspringen over een hoogte van 1.98 meter en Mennea realiseerde op de 200 meter een tijd van 20.01 se conden, de zevende snelste tijd ooit op dit nummer ge lopen. Tijdens het 'gouden gala', zoals de wedstrijden in Rome werden genoemd, hebben drie atleten getracht een we reldrecord te vestigen. De Fransman Thierry Vigneron, die tijdens de Olympische Spelen duidelijk teleurstel de (zevende), won het onder deel polsstokhoogspringen met een sprong van 5.70 me ter. Hij liet de lat op 5.80 me ter leggen, hetgeen een nieuw wereldrecord zou hebben betekend, maar faal de. Bij het hoogspringen hebben zowel Sara Simeoni bij de dames, als de Westduitser Dietmar Mögenburg bij de heren, een poging gewaagd de wereldrecords te verbete ren. Simeoni, ook al goud in Moskou met 1.97 meter, liet de lat op 2.02 leggen, maar faalde in haar opzet. Mögen burg trachtte de wereldre cordhoogte van de Oostduit ser Wessig, 2.36 meter, geves tigd in Moskou, te evenaren, maar ook hij slaagde er niet Mögenburg won I wel met een sprong van 2.30 meter. erelijst wat op te poetsen. Bij ge brek aan 'echte' concurrenten won hij de eindsprint vóór de Zwitser Marcel Summermatter. Daarmee revancheerde de kop man van Bouled'Or zich voor zijn vorige optreden in de ronde van West-Duitsland. Vorig jaar hield hij het na de eerste rit reeds voor gezien. De eerste rit werd onder bepaald niet gunstige omstandigheden gehouden. Daar moeten de cou reurs echter langzamerhand aan gewend zijn. Het hele seizoen al worden zij geteisterd door koude, regen en veel wind. In de 206 ki lometer lange rit door het Mün- sterland stond een harde tegen wind en regende het bij tijd en wijle. Het peloton had na vijftig kilometer al een achterstand van een half uur op het tijdschema. Het was \e Westduitser Gregor Braur.. lie vijftig kilometer ver der, het veld wakker schudde met een ontsnappingspoging. Braun kreeg acht renners mee. Snel bleek evenwel dat de cou reurs niet samen wilden werken en na dertig kilometer werd de groep ingelopen. Voor de rest was het een tamme vertoning. Slechts bij de premiesprints die bonificatieseconden opleverden, wilden de renners wel werk ver zetten, voor de rest lieten zij het op een massale eindsprint uitlo pen. De Vlaeminck poetste daardoor zijn dit jaar geschonden imago enigszins op. Het algemeen klassement luidt na de eerste etappe als volgt: 1. De Vlaeminck 5 uur 31 min 17 sec., 2. Summermatter op 5 sec., 3. Teir- linck op 10 sec., 4. Horts Schütz (Wdl) z.t., 5. J ose Viejo (Spa) z.t., 6. Andre Chassang (Fra) z.t., 7. La- guia op 12 sec., 8. Thierry Bolle (Zwi) op 13 sec., 9. Planckaert op 15 sec., 10. ex aequo: Demierre, van Tilborg, Van Peer, Hinault, Havik, Van Dongen, De Rooy, Appeldoorn, Winnen, Van Kat wijk, Van Houwelingen, Den Hertog, Maessen, allen in dezelf de tijd als Planckaert. 87. Zijer- veld op 1.00. DIEREN - Na zes ronden in het toernooi om het open Neder lands schaakkampioenschap lijkt de beslissing vrijwel geval len. Koploper Hans Kuijf won namelijk opnieuw, waardoor hij met de ongelooflijke score van 6 uit 6 een punt los is van de rest van het deelnemersveld. Dit maal was concurrent Weide het slachtoffer. Weide kon zijn vermeende ko- ningsaanval niet doeltreffend op gang krijgen, terwijl Kuijf op de damevleugel wel doortastend op trad. Achtervolger Douven moest een stapje terugdoen, daar hij moest capituleren voor Leide- naar Van de Berg, die dankzij ac tief stukkenspel het punt mocht incasseren. Van de Berg rukte hierdoor op naar een tweede plaats. Heemskerk uit Rijnsburg, die Hol- scher uit Koog aan de Zaan op zijn pad vond, voegde door een gedegen overwinning een winst punt aan zijn score toe en hand haafde zich daardoor keurig in de middenmoot. Hetzelfde kan ge zegd worden van Joop Piket uit Leiderdorp, die van Derpoel uit Huizen een half punt afhandig maakte. In de reservegroep brak Marcel Pi ket zijn partij tegen de Arnhem mer Martien Hellinga af. Bij winst blijft Marcel in de voorste gelederen meestrijden. Overeem uit Oegstgeest heeft zich ook weer voor in het peloton ge meld. Haselager uit Groningen was in de zesde ronde een kans loos slachtoffer. Selier heeft zijn positie in de top van het klasse ment moeten prijsgeven. Hij leed een nederlaag tegen concurrent Neus uit Maastricht. Belangrijkste uitslagen zesde ronde: Weide - Kuijf 0-1, Van de Berg - Douven 1-0, Van dei Linde- Van Haastert '/ï-1/ 2, Zagema - Caessens 0-1Boll - Du- chene 1-0, Hauwert - Cuijpers 1-0, Grooten - De Roode 1-0, Van Heste - Smit 1-0. 4/11. Weide, Douven, Van der Linde, China uit scherpe kritiek op Rusland PEKING (ANP) - Het officiële persbureau van de Volksre publiek China heeft gisteren in een commentaar op de zondag geëindigde Olympische Spelen in Moskou scher pe kritiek geuit. Het persbureau vergeleek de Spelen van Moskou met de elfde Olympische Spelen van 1936 in Na- zi-Duitsland: 'Net zoals toen, is het Olympische Evene ment in Moskou een oneervolle bladzijde in de geschie denis van de Olympische beweging'. Het commentaar hield eveneens beschuldigingen in dat de Sow- jet-Unie tijdens de Spelen mili taire versterkingen naar Afgha nistan had gestuurd om Af ghaanse guerrilla's te bestrijden: 'De invasietroepen hebben berg dorpen gebombardeerd en on schuldige mensen gedood, het geen een bespotting is van de geest van de Spelen'. Ook werd ingegaan op beweringen van verscheidene atleten dat de Sowjet-atleten door scheidsrech ters zouden zijn bevoordeeld: 'Om maar zo veel mogelijk gou den medailles te behalen heeft de Sowjet-Unie zijn toevlucht ge nomen tot alle mogelijke soorten trucs met de scheidsrechters en de sportlieden'. Het Russische blad Prawda daar entegen vond de Spelen (uiter aard) "sfeervol en buitengewoon vriendelijk". "De Olympische Spelen hebben zich in een grote belangstelling mogen verheugen en zijn verlo pen in een sfeer die buitenge woon vriendelijk was". Zo schreef het orgaan van het cen trale comité van de communisti sche partij van de Sowjet-Unie. Volgens de krant had het Olympi sche Evenement: "Dat voor het eerst op socialistische bodem werd gehouden, een opmerkelijk karakter. Ze hebben het verlan gen naar vriendschap tussen de volkeren weergegeven. Terwijl de toestand in de wereld gecom pliceerd is, hebben de jongeren uit verscheidene landen onder de vlag van de olympische bewe ging hun streven naar vriend schap en begrip tussen de volke ren getoond". Het dagblad besloot "Natuurlijk viel dit alles niet in goede aarde bij de tegenstanders van de ont spanning, die de Spelen van Moskou boycotten dan wel dood zwegen. Maar men zal niet om de waarheid heen kunnen: het was een groot feest van vrede, vriend schap en saamhorigheid." Mascotte De officiële mascotte van de Olym pische Zomerspelen van 1984 in Los Angeles zal een adelaar zijn met de patriottische naam Sam. Het officiële embleem zal een rood, wit en blauwe ster zijn. SNEEK (ANP) - Op het Sneekermeer is gisteren de regenboog wedstrijd tussen Friesland en Holland gevaren. Er woei een harde zuidwesten wind met de kracht van 6 a 7 Beaufort. Vijf Friese en vijf Hollandse boten gingen van start waarbij direct al de Friese zeiler Jappie Hettinga door een lij-loefpositie met de Hollander Martin Heineke de strijd moest staken. Even later waren de ploegen weer gelijk toen Peter Frech zijn mast ver speelde en ook uitgeschakeld was. De harde wind bleek voor de Hollandse zeilers echter geen bezwaar want door Martin Heineke, Hein de Goederen en Luut de Groot bezetten zij de eerste drie plaatsen. Daarna kwam pas Piet Bonnema als eerste Fries binnen gevolgd door Puck de Vries, Hessel Donker en Harry Amster dam. De Hollander Piet Booy sloot de rij. De stand: Holland 23,75 punten, Friesland 33. De voorzitter van het olympische organisatiecomité van Los An geles (LAOOC), Pauk Ziffren, verklaarde dat de ster - in bewe ging - "De .competitie van de Spelen van 1984 symboliseert. "De adelaar, zei hij, "is de grafi sche weergave van de idealen in het Olympische motto: citius, al- tius, fortius (sneller, hoger, ster ker)". In New York verklaarde de presi dent van het LAOOC, Peter v. Ueberroth, dat de Spelen die ge houden en bekostigd worden door de particuliere sector, een waarachtig voorbeeld van het vrije-ondernemingsstelsel in werking", zei hij. Jeugdpoloërs kansloos voor finalegroep SITTARD (ANP) - Het Nederland se jeugdwaterpoloteam is gister avond uitgeschakeld voor de fi nalegroep van het toernooi om het Europees kampioenschap, dat in Sittard wordt gehouden. Oranje verloor met 5-6 van Spanje. De periodestanden wa ren 2-1, 1-1, 1-3 en 1-1. De wedstrijd tegen Spanje bete kende voor Nederland de laatste mogelijkheid om zich te plaatsen voor de finalegroep. Het misluk te, ondanks de vechtlust die ge durende de gehele wedstrijd aanwezig was. De slordigheids foutjes, die het spel van de Ne derlanders typeerden, braken de ploeg uiteindelijk op. Het was de Spanjaard Estiarte, net terug uit Moskou waar hij de se- niorenploeg van zijn land had vertegenwoordigd", die Oranje in de laatste periode de das om deed. Uit een strafworp maakte hij de beslissende treffer (5-6). Nederland kreeg daarna met een man-meer-situatie nog de kans de score te egaliseren, maar miste de scherpte bij de doelpogingen. De ploeg speelt nu om de zevende tot en met de twaalfde plaats. Nederland-Spanje 5-6 (2-1, 1-1, 1-3,1-1). Doelpunten Nederland: Heiden 2, De Jong 1, Van Noort 1, Dick Nonnekes 1. Doelpunten Spanje: Aguilar 3, Gonzales 1, Estiarte 2. Bclgie-Sowjet-Unie 2-16 (1-6, 0-2, 1-3, 0-5). De stand in groep C na vier wedstrijden Spanje 4 4 0 0 8 38-19 Sowjet- Unie 4 3 0 1 6 38-14 Polen 4 2 0 2 4 32-20 Nederland 4 2 0 2 4 28-18 Griekenland 4 1 0 3 2 11-31 Belgie 4 0 0 4 0 10-51 Kortsjnoi heeft licht voordeel.... BUENOS AIRES (Reuter/ANP) - De negende partij in de schaak tweekamp tussen Viktor Kortsj- noj en Lev Poloegajevski is giste ren in Buenos Aires in remise geëindigd. Kortsjnoj die met wit speelde bood na drie uur en 20 minuten spelen remise aan. Mor gen zal de afgebroken achtste partij in deze tweekamp voor de halve finales van het wereldkam pioenschap worden uitgespeeld. Kortsjnoj heeft in deze partij licht voordeel. De stand is 4-4. De derde partij in de schaaktwee kamp in de halve finales van het kandidatentoernooi tussen de Westduitser Robert Hübner en de Hongaar Lajos Portisch is gister avond in Abano Terme afgebro ken. De stand bleef derhalve 1-1. De partij werd na 42 zetten afge broken en wordt morgen hervat. Er kon bij Roger de Vlaeminck maar een zuinig glimlachje af na zijn overwinning in de Ronde van Duitsland. Het was de eerste imposante victorie sinds lange tijd voor de Belg. /2TZD/V ÉAAT OP At/OZe S7&0'0/V/V£7Ü£- WAAS? A/a Al. OAT/CWAer oi/a/? zy/v&M2/£s /oopr

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11