Rotterdam-toernooi: succes al verzekerd UKUNT ZENUKOPEK VRIJUIT Oproep vergeten Topsport verdient meer dan een zoen van Van Agt STAATSLOTEN? Kuijf aan top in NK schaken Polojeugd kopje onder DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 SPORT PAGINA 9 Nu het doek is gevallen over Mos kou-] 980 vraag ik me af of we in het westen nog wel in staat zijn om tot een van vooroorde len ontdane analyse van de Spelen in de Sowjet-Unie te komen. De verslagen die ik er tot dusver over heb gelezen, stemmen me in dat opzicht nogal pessimistisch. Het kost ons de grootste moeite om de Russen ook maar een zand korrel lof te geven voor de wijze waarop ze dit verre van een voudige karwei hebben ge klaard. De organisatie was perfect, zo lees je overal, "maar", wordt er dan haastig aan toegevoegd, "het was alle maal zo glad als kwik". Ja, wat willen we nou eigenlijk? Vervolgens wordt geconstateerd dat alles zeer ordelijk toeging. Daaraan wordt echter meteen de klacht gekoppeld dat er zo veel veiligheidsmaatregelen bestonden en dan al die agen ten op straat die weliswaar "nooit opdringerig en nooit on beleefd" waren, maar er toch maar rondliepen. Zelf was ik in 1973 in Moskou en toen al brak ik mijn nek over de agenten en de legerfunctiona- rissen. Leuk is anders, maar is het dan zo gek dat ze er in 1980 in nog grotere getale waren, na alles wat er in het westen was geschreven over mogelijke ac ties in de Russische hoofdstad? Ik ben geen communist, zal het nooit worden ook, maar dat verhindert me niet de zaak af en toe te bekijken uit Russisch standpunt. Hoevelen in het westen zouden niet hebben gehoopt dat de Spelen in Moskou een troep werden?"Moskou-1980kille Spelen", zo zullen ze wel 'de ge schiedenis ingaan. En nu zal ik zeker niet beweren dat het daar een vrolijke boel was. (Van de Russische hoofdstad is trou wens niks aardigs te maken, al laat je alle veiligheidsmaatre gelen vallen). Maar het kan geen kwaad in dit verband even voor ogen te houden dat Mexico-1968,München-1972 en Montreal-1976 al evenmin de kwalificatie "warm" verdien den. Ongedwongen, onbekommerde Spelen bestaan al lang niet meer. De stad die de hele we reldkaart op bezoek krijgt (met alle politieke sores die daa r aan vastzit) mag niets aan het toe val overlaten en zal zeer strak moeten organiseren. Anders wordt het een chaos. Het doet er niet toe of die stad Moskou, Los Angeles of Amsterdam heet. Beton Een vraag die in veel gesprekken dezer dagen opdoemt is: halen de Spelen 1984? Als u het mij vraagt zeker en nog heel wat meer pleisterplaatsen ook. De weg-ermee roepers treft men voornamelijk in politieke krin gen, in die van het vormings werk, het onderwijs, de geeste lijkheid, het club- en buurt huiswerk. Van de eerste be langhebbende, de sportwereld, zijn nog maar weinig negatiepe geluiden vernomen. En zo lang ergeen redelijk alternatief voor het spektakel gevonden is, zul len de Spelen naar mijn mening voortbestaan. Wel zijn ze hoognodig toe aan een zekere vernieuwing. Waarom worden nog altijd de gebruiken van 1896 gehanteerd, terwijl in praktisch opzicht vrijwel niets in onze wereld nog herinnert aan de 19de eeuw? Verder moe ten de Spelen gezien de massa liteit, gedecentraliseerd wor den, opdat ook kleinere landen een kans krijgen iets olympisch te organiseren. Maar dat Internationaal Olym pisch Comité is zo soepel als een brok gewapend beton. En daar in schuilt, paradoxaal genoeg, het grootste gevaar. Het insti tuut dat over de Spelen moet waken, dreigt ze door starheid te laten verdorren. Die Span jaard die ze net tot chef van het IOC hebben gekozen, is ook weer zo'n on beweeg lijke pilaar. Bij zijn inhuldiging riep hij dat hij in "evolutie en niet in revo lutie" gelooft. Dat doet me denken aan mijn jongste zoon die de rotzooi in zijn kamer altijd rechtlegt, maar nooit er eens opruimt. Verschil Een ander probleem niet alleen de Olympische Spe len maar de hele internationale topsport kamptis het grote ver schil in opvattingen, ethiek, fa ciliteiten en begeleiding waarmee oost en west presta ties nastreven. Het oostblok stopt veel meer geld in de staats)sport,is harder om niet te zeggen meedogenlozer in zijn methodieken (het gemani- puleer met kinderen in de tur- nerij en de zwemsport) dan het westen dat eigenlijk lijksnog partij kan geven.Kijk maar even naar de medaille- oogst in Moskou. Westelijke gouden plakken zijn zo lang zamerhand incidenten. Op deze wijze doorgaan heeft nauwelijks zin. Moeten we dan meegaan met de methodiek van het oostblok? Dat lijkt me niet, hoewel velen in het westen daartoe zonder morren bereid zouden zijn. (Herinnert u zich nog hoe een paar jaar terug het Westduitse zwemteam experimenteerde met het vlak voor de wedstrijd inbrengen van lucht in het li chaam om harder te kunnen zwemmen? Het mislukte op praktische gronden en niet om dat de Westduitsers er ethische bezwaren tegen hadden. De zaak lekte ook pas veel later uit). Met meer aandacht, veel meer geld'ï méér faciliteiten op tal van gebieden, komen we al een heel eind. Als we met de popu lairste sport, voetbal, niet bang voor het oostblok behoeven te zijn, waarom dan eigenlijk wel met andere takken van sport? De staat der Nederlanden laat zich nog altijd niets gelegen liggen aan de topsport. Nou ja, Van Agt geeft Zoetemelk een zoen. Maar er moet meer in zit ten. Trucs U heeft ongetwijfeld ook die lijst van trucs tot u genomen waar mee de Russen zich in Moskou probeerden te bevoordelen. Zo kreeg de Britse tienkamper Thompson steeds een natte dis cus in handen gedrukt, terwijl de Russen over een droge be schikten; Russische coaches hadden zich vermomd als ju ryleden om hun atleten ter plekke te kunnen bijstaan, er werd gerommeld met vlaggetjes die de windrichting aangaven, Russische atleten kregen zelden de ongunstige buitenbaan, Russische juryleden donder jaagden weer behoorlijk, om niet te zeggen onbehoorlijk, bij het turnen enz. Wat ik daarvan vind? Enerzijds een beetje gezeur, want we weten allemaal dat je je als thuisclub nu eenmaal meer kunt permitteren dan als be zoekende vereniging. Ander zijds is het een bewijs dat niets menselijks de communistische ziel vreemd is. Wat dat betreft lijkt zij bijna op die van een kapitalist. Russische juryleden zijn notoire boeven, dat weten we sinds lang. Vooral in sporten als kunstrijden en turnen leidt dat steeds weer tot gedonder. Twee jaar geleden heeft de Interna tionale Schaats Unie het com plete jurycorps van de Sowjet- Unie voor het kunstrijden een jaar geschorst wegens verre gaande partijdigheid. (Partij dig mag je in die sport best zijn, maar niet verregaand partij dig).- Maa r de mooiste Russische stunt in Moskou was wel die ma noeuvre om de deuren van het Lenin stadion wijd open te zet ten als een der Sow jet-atleten moest speerwerpen. Je zou daarmee een bepaalde lucht- circulatie krijgen waardoor de speer langer blijft zweven. Je moet er maar op komen, hoor. Zelf had ik wel één van de deuren van het stadion zien openstaan maar naief als ik ben dacht ik dat men verwachtte dat de be wuste vent eenvoudig de speer het stadion uit zou slingeren. Ik vond het zelfs heel attent.Zo zie je maar dat je in de topsport achter elke zo op het oog goede daad toch weer iets hufterigs moet zoeken. Voorbij Lezend in oude kronieken over Olympische Spelen werd ik vo rige week getroffen door een verhaal zo ouderwets van strekking dat ik het u niet wil onthouden. Het speelde zich af tijdens het schermtoemooi van Amster- dam-1928. In de finale-partij om het goud op floret kwamen Door Ruud Paauw de Fransman Lucien Gaudin en de jonge, boomlange Ita liaan Giulio Gaudini tegen el kaar uit. De Fransman was al 42 jaar en als je de verhalen mag geloven hing om hem heen de sfeer van d'Artagnan en de drie musketiers. Al twintig jaar behoorde hij tot de beste Franse schermers, maar tot een olym pische titel was het door allerlei oorzaken nooit gekomen.Dit nu 'was zijn laatste kans. De Italiaan kwam voor en ver grootte zijn voorsprong nog na een merkwaardig voorval. Te genwoordig worden treffers elektronisch geregistreerd, in die tijd ging daar een jury van vier man over. Op zeker mo ment heerste er onduidelijkheid of de Fransman wel of niet was geraakt. De kamprechters con fereerden even en besloten: geen treffer. Waarop Gaudin zijn gezichtsbeschermer afnam, een pas in de richting van de jury deed en met verheffing van stem sprak: "Messieurs, je suis touche" (Mijn heren, ik ben wel degelijk geraakt Even was het stil in de hal, daar na brak een langdurige ovatie voor d i e zonde rlinge F ra nsma n los. Hij won die finale toch nog, want een goede daad wordt niet altijd bestraft. Gaudin stierf in 1934. De ware helden worden niet oud. DIEREN - In het toernooi om het open Nederlandse schaakkam pioenschap stond er voor de spelers gisteren een rustdag op het programma. Niettemin moes ten verschillende schakers toch opdraven, aangezien zij nog een afgebroken partij te goed had den. Het belangrijkste duel daarbij was de strijd, die de koplopers Du- chene en de Boskoper Kuijf met elkaar uitvochten. Niet zonder geluk trok Kuijf aan het langste eind, waardoor hij nu alleen aan de leiding gaat. Weide en Douven volgen hem op een half punt. Douven klom ten koste van Straat, die in de onderlinge hangpartij .de bakens niet meer kon verzetten. Van de Berg uit Leiderdorp heeft zich alsnog gemeld in de kop groep. Hij deed dit ten koste van Nieuwenhuis uit Utrecht, die na het afbreken het totaal hopeloze van zijn stelling inzag. In de reservegroep viel Barendse uit Leiderdorp wat terug, aange zien hij in de tweede zitting zijn meerdere moest erkennen in op ponent Van Hamond uit Naar- den. Op de rustdag in het open kam pioenschap zijn ook de bonds wedstrijden van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond van start gegaan. Goedhart uit Lei derdorp moest daarin in een achtkamp aantreden tegen Kun nen uit Barendrecht. Er zal nog een tweede zitting nodig zijn, want voorlopig kwamen de spe lers nog niet tot een beslissing. Uitslagen afgebroken partijen 5e ronde: Duchene - Kuijf 0-1, Douven - Straat 1-0, Bor - Renet 1-0, Van Baarle - Timmerman 1-0. Stand aan de kop na 5 ronden: 1. Kuijf 5.2/3. Weide en Douven Vh, 11. Van den Berg, Van der Linde, Zage- ma. Van Baarle, Caessens, Van Haas- tert, Bor en Douchene 4. ROTTERDAM (GPD) - De reclamekreet die Feyenoord heeft bedacht voor het Rotterdamse voetbaltoernooi, moet in het komende weekeinde een stroom van bezoe kers naar de Kuip lokken. Met de aankondiging „Een Kuip vol sterren" heeft de organisatie niet al te sterk overdreven. De tegenstanders die Feyenoord vrijdag (voorronden) en zondag (finales) komen opzoeken, heb ben stuk voor stuk een behoorlijke reputatie in het Euro pese voetbalgebeuren. SCHIPHOURAALTE - De leden van de Nederlandse Olympische equipe zijn gisteren uit Moskou teruggekeerdmet de schamele oogst van één zilveren en twee bronzen medailles. Vooral voor "zilveren" Gerard Nijboer was er niettemin een uitbundige ontvangst. De ma- ADVERTENTIE MOSKOU (ANP) - Het Russische partijblad "Pravda" is gisteren volkomen voorbijgegaan aan de oproep die Lord Killanin, de scheidende voorzitter van het IOC, tijdens de sluitingsceremo nie van de Olympische Spelen aan de sportlieden in de gehele wereld heeft gedaan. Killanin vroeg in een overigens geïmproviseerde passage de sportlieden "zich te verenigen om een nieuwe 'holocaust' te vermijden". De passage werd zondag niet vertaald door de Russische televisie en ook het officiële persbureau van de Sowjet-Unie, Tass, repte er met geen woord over. Daarentegen gaf de televisie tijdens de rechtstreekse uitzending van de sluitingsceremonie twee keer een herhaling van de dankbetuigingen van Killanin aan partij leider Leonid Brezjnjev. Dat gebeurde tijdens de oproep die Killanin aan de sportlieden deed. Later verscheen toch een integrale vertaling van de rede op het gigantische elektronische bord in het Leninstadion. De toernooileiding heeft aange stuurd op een droomfinale tussen Feyenoord en Southampton, maar die „geplande eindstrijd" kan vrijdagavond ook volkomen de mist ingaan. Want om de finale te bereiken, moet Feyenoord af rekenen met de Belgische kam pioen Club Brugge en zal Sou thampton de plaatsing moeten afdwingen door winst op het Westduitse Schalke *04. Finale Feyenoords manager Peter Ste- phan meent evenwel dat Feye noord beslist de eindstrijd moet halen om „van een geslaagd toer nooi te mogen spreken". Het is daarom zo merkwaardig, dat Feyenoord zichzelf aan Club Brugge heeft gekoppeld. De Bel gische ploeg, die zich in de afge lopen week in Duitsland heeft voorbereid, is in deze bezetting zeker niet de minst befaamde op ponent. Het tegendeel is eerder aannemelijk, want met de inter nationals Jan Ceulemans, René van der Eijcken en Walter Meeuws in de gelederen is Club Brugge zelfs een serieuze kandi daat voor de toernooizege. Maar niettemin gaf Feyenoord, overigens met inspraak van de spelersgroep, de voorkeur aan een plaatsingsduel tegen de Bel gen. Volgens Stephan is die voor ronde vastgesteld via loting, maar de manager gaf toe dat er een „geplaatste loting" was ver richt. „De spelersgroep had toch enige angst voor een Duitse of Engelse tegenstander. Vandaar deze keuze vooraf, die overigens voor een toernooi gebruikelijk is", lichtte Stephan toe. Verzekerd Het succes van het Rotterdamse toernooi is eigenlijk al verzekerd. De organisatie moet 35.000 toe schouwers naar de Kuip trekken om financieel rond te draaien. Vorig jaar, toen Feyenoord in een schitterende finale tegen Ipswich Town triomfeerde, werd dat to tale aantal over twee dagen al ruimschoots overtroffen. Het is dan ook vrijwel zeker dat het Rotterdamse toernooi ook vol gend jaar een vervolg krijgt. „We hadden aanvankelijk met de sponsors een afspraak voor drie jaar. De toezegging om verder te gaan hebben we inmiddels al ge kregen", zo verzekert Peter Ste phan. Natuurlijk moet Feyenoord-Club Brugge vrijdag op de eerste toer- nooidag het toptreffen worden. Maar Southampton, dat onge twijfeld met de pas aangetrokken Kevin Keegan zal verschijnen, en Schalke '04, waarin de Oosten rijkse international Kurt Jara de buteert, zijn evenzeer publiek- trekkers die een aantrekkelijke voorronde garanderen. Slachtoffers Voor die openingsdag mist Feye noord enkele basisspelers. De zware voorbereiding, waarmee Vaclaf Jezek zijn selectie condi tioneel op peil heeft gebracht, eis te inmiddels al enkele slachtof fers. Van Deinsen en Balkestein waren al geblesseerd voordat het trainingskamp werd opgezocht. Sinds vorige week zijn echter ook Jan Peters en Petur Petursson ui terst onzeker voor een optreden in het Rotterdamse toernooi. Zoals voorzien.beginnen vrijdag de voorronden om 19.00 uur. waarna Feyenoord en Club Brugge el kaar treffen om 21.00 uur. De aanvangstijden voor de eindron de zijn vervroegd. De kleine fi nale begint zondag om 17.00 uur en de eindstrijd om 19.00 uur. SITTARD (ANP) - Het optimisme in het Nederlandse kamp, dat zich door de overwinningen op België en Polen ondanks het magere spel van de ploeg had meester ge maakt, is gisteren door de Sowjet-Unie op hardhandige wijze verdreven. necJor|g/?4sc staatsloterij ifX r oan)iÉoIlofc Op de derde speeldag van de strijd om het Europese jeugdkam pioenschap waterpolo in Sittard pakten de Russische junioren de zaken rigoreus aan en dompelden zij de nationale ploeg letterlijk en figuurlijk volledig kopje onder. De kille cijfers (1-5) vormen het onweerlegbare bewijs, dat het welbehagen in de Oranje gelede ren een misplaatst gevoel was. De ontsteltenis op de Nederlandse bank (De Zwarte, Trumbic) over de gebrekkige inzet en mentali teit van de spelers was dermate groot, dat Trumbic onmiddellijk na afloop de spelers bijeen riep en een straftraining uitschreef. Andere uitslagen in groep C: Spanje- Gnekenland 14-1, Belgié-Polen 3-17. Stand Spanje 3 3 0 0 6 30-14 Sowjet-Unie 3 2 0 1 4 22-12 Nederland 3 2 0 1 4 21-12 Polen 3 1 0 2 2 26-17 Griekenland 3 1 0 2 2 6-25 Belgie 3 0 0 3 0 8-35 In groep A leiden Italië en Hongarije (beiden 2-4). In groep B gaan West» Duitsland en Roemenie aan de kop (bei den 3-5). Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-469647. r.^< Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9