Forse uitbreiding "Mierennest actief in vrije tijd Bouwvak neemt de schade op Ruim half miljoen subsidie vau Rijk „zegt zoveel meer VICTORIA REGIA LAAT 'T AFWETEN Gestolen kip Leidse stadsrubriek Guinness Nonstopsport DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 Links het clubhuis aan de Mors- voeg in zijn huidige staat. Rechts een perspectieftekening ran de nieuwe voorgevel na de ingrijpen de verbouwing van "Het Mierennest LEIDEN - Er zit schot in de vernieuwing van de Leid- se buurt- en clubhuizen. Mede dankzij de extra be dragen die beschikbaar komen uit de stadsver nieuwingspot van het rijk konden diverse plannen worden uitgevoerd. Na de voltooiing van het Spoor tje, de accommodatie in Noord die de oude Zeven sprong verving en de bouw van een "Nieuw Ma- tilo" in de wijk Roomburg die in volle gang is, komt nu de Transvaalbuurt aan de beurt. In een van de allereerste c sievergaderingen van de ge meente na het zomerreces zal het vernieuwingsplan worden be sproken voor het clubhuis "Het Mierennest" aan de Morsweg. Voor de ingrijpende verbou wingsplannen is via de interim- saldoregeling een investerings subsidie beschikbaar van 541.000.- De huidige buurtaccommodatie, die dateert uit de jaren dertig, is in de loop der jaren wel enigszins aangepast, maar voldoet niet meer aan de eisen die nu aan zo'n accommodatie worden gesteld. Voor de ingrijpende verbouwing heeft de Stichting De Jeugdha- ven Leiden, die het pand in ei gendom heeft, inmiddels een plan laten ontwerpen door het ar chitectenduo H. van Hunnik en J. Lambrechts. Belangrijkste wijziging is de bouw van een nieuwe tweede verdie ping bovenop het bestaande ge bouw. Op die verdieping komen onder meer een jongerenruimte met buffet en een teamkamer. Na de verbouwing is op de begane grond waar het plafond wordt verlaagd ruimte gereserveerd door een peuterspeelzaal, een ontmoetingsruimte, een stafka mer en berging. Voor invaliden is er een speciaal toilet. Op de eerste verdieping komt zo wel een clubruimte voor jongens als voor meisjes. Bovendien komt daar een handenarbeid- ruimte die ook gebruikt kan wor den door diverse clubs, zoals de kookclub. Ook op die verdieping zijn berg- en toiletruimten en heeft de staf de beschikking over een kamertje. De voorzijde van het gebouw on dergaat een ingrijpende verande ring. De ingang die nu in het midden van het gebouw ligt, zal naar de linkerkant worden ver plaatst. Bovendien krijgt het ge bouw een geheel ander aanzicht door de plaatsing van nieuwe ruimten en het bronskleurige metselwerk. Het dak wordt voor zien van grijze pannen, en wordt gedeeltelijk onderbroken door de ramen van de - nieuwe - tweede verdieping. Over de verbouwing van het Mie rennest is in de loop der tijd nogal wat te doen geweest. Aanvanke lijk kwam de staf met het plan om twee naast het buurthuis liggen de woonpanden te slopen om op die manier over voldoende uit breidingsruimte te kunnen be schikken. Achteraf bleek de ge meente geen medewerking te willen verlenen aan ontrekking aan de toch al schaarse woon ruimte in Leiden. De oplossing werd daarom gezocht in een nieuwe verdieping. Voor de op knapbeurt leek aanvankelijk niet meer beschikbaar dan een be drag van 280.000 gulden. Dat geld was afkomstig uit de zogenaam de BRW-pot (Bijzonder Regio naal Welzijnsbeleid). Het zou hebben betekend dat de Stich ting Jeugdhaven zelf een fors be drag op tafel had moeten brengen om de plannen te kunnen uitvoe ren. Even ook is er sprake van geweest dat het clubhuis zou verhuizen naar het leegkomende gebouw van de kleuterschool "De Eerste Stap" aan de overzij de van de Morsweg. De bezoekers van het buurthuis kwamen daartegen in het geweer en overhandigden wethouder Tesselaar een petitie voorzien van ruim driehonderd handteke ningen. Een woordvoerder van "Het Mie rennest" vertelde gistermiddag dat nog niet precies bekend is wanneer met de opknapbeurt een begin zal worden gemaakt. Wel zal men op 25 augustus tijdelijk verhuizen naar de Morspoortka- zerne. Daar zullen gedurende on geveer een jaar de meeste activi teiten worden gehouden. Vol gens de woordvoerder sluiten de nu uitgewerkte plannen goed aan op de wensen van de gebruikers van het buurthuis. ADVERTENTIE Vernieling in Boekhorst LEIDEN - De bouwvakvakantie is weer voorbij. Dit bete kent dat gisteren op tal van plaatsen in Leiden de bedrij vigheid we^£ aanzienlijk is toegenomen. De vele nieuwbouwactiviteiten en de werkzaamheden rond de Leidse stadsvernieuwing werden weer hervat. Eerst nog wat moeizaam, maar later werd er weer lustig op los getimmerd, gerenoveerd en palen de grond in geheid. Voor een aantal bouwaannemers betekende het einde van de vakantie een begin van het opnemen van de schade. Het is zo langzamerhand een bekend verschijnsel dat op allerlei bouwplaatsen in de stad vernielingen worden aangericht en dat bouwmaterialen worden gestolen wanneer het werk is verlaten. Ook in deze bouwvak-vakantie was het weer raak. In de nieuwe wijk Boekhorst (Morskwartier) was de schade het grootst. Niet minder dan 80 meter lood werd van de in aanbouw zijnde woningen weggesneden. Verder werd een aantal vernielingen aangericht aan het metselwerk. In totaal telde men een schade van 15.000 gulden. Ook de aannemer van de nieuwbouw langs het Galgewater heeft bij de Leidse politie aangifte gedaan van diefstal van bouwmaterialen. Van de in aanbouw zijnde huizen werd eveneens een flinke partij lood wegge sneden en er werden een aantal pakken glas wol weggenomen. De totale schade wordt hier geschat op zo'n 5.000 gulden. LEIDEN - De prachtige bloemen van de "Victoria Regia" zullen de Hortus Botanicus dit jaar waar schijnlijk njet sieren. De wispelturige waterplant, die slechts twee avonden per jaar bloeit - eerst wit en dan rose, waarna de bloem afsterft, is in haar ontwikkeling vertraagd door het slechte weer in het begin van deze zomer. Een triest verhaal, aldus een woordvoerster van de Hortus Bo tanicus. Nu is er pas één knop, maar deze is te klein om "interes sant" te zijn. Door de kou loopt de plant n.l. minstens een maand op schema achter en als zij vóór eind augustus - begin september niet bijtrekt, zal in de Botanische tuin aan de Rapenburg één van de at tracties ontbreken. LEIDEN - Doordat de Leidse poli tie het afgelopen weekeinde een kip bevrijdde uit een gepar keerde auto wordt mogelijk een inbraak in de gemeente Uit hoorn opgelost. De politie van Uithoorn heeft con tact gezocht met collega's in Leiden om na te gaan of de be wuste kip dezelfde is als de kip die onlangs bij een inbraak in Uithoorn werd buitgemaakt... De kip bivakeert op dit moment in een kippenhok achter het huis van een Leidse politieagent en maakt het volgens de laatste be richten uitstekend. door René van der Velden Jaap Visser Het Leidse bowlingteam "For mule" wordt in 1981 vermeld in het wereldrecord-boek Guinness. Vorig jaar kegelde Formule het oude Groningse wereldrecord omver door met vijf man sterk zestig uur ach ter elkaar de bowlingbaan te geselen. Het marathonteam haalde een in sportief opzicht hoog aangeschreven gemid deld puntentotaal van 173. Tjeerd Scheffer, een van de vijf, haalde in 450 spellen (games) zelfs een gemiddelde van 186. Leids bowlingkampioen Tjeerd Scheffer kijkt terug: "Het was de bedoeling de bowlingsport te promoten. Dat is volkomen gelukt. Er kwamen in dat weekeinde van 17 augustus maar liefst 5000 mensen kij ken in de Hans Menken Bow linghal. Een man heeft zelfs zestig uur onafgebroken op zijn kruk naar het bowlen ge keken, bang als hij was in de drukte zijn kruk kwijt te ra ken". Na de bowlingmarathon groei de de bowlingvereniging "Formule" binnen twee maanden uit tot 120 leden: een ledenwinst van 90. "Formule" is ontstaan uit een afscheuring van de Leidse Bowling Bond die in de Holi day Inn zetelt. Het dissiden tengedrag leidde vorig jaar tot een enorme rel. Zeker omdat De broers Tjeerd en Ge r Scheffer spelen e bowlingtoemooi op 1516 en 17 augustus Tjeerd als topspeler, Ger als organisator. een team van de Leidse Bow ling Bond in hetzelfde week einde plotseling ook een we reldrecordpoging marathon bowling wilde plegen. Die poging - "volgens het Ameri kaanse systeem" op twee ba nen tegelijk - slaagde overi gens eveneens. Ook deze zeer matig door het publiek be zochte recordverbetering komt in "Guinness", zij het dat het sportief succes aan zienlijk geringer was dan bij "Formule". "Formule" is in middels opgeheven en opge gaan in de erkende tweede Leidse Bond, de Bowling- bond Leiden Zuid-West die in de Hans Menkenhal aan de Boshuizerlaan speelt. Aangespoord door het succes van de marathon van vorig jaar wil de Bowling Bond Zuid-West er een jaarlijkse traditie van maken. Dit jaar echter niet in de vorm van een wereldrecordpoging maar via een "vijfmans bowlingtoer- nooi" in het weekeinde van 16 augustus opnieuw in de Hans Menkenhal. Het topje van de Nederlandse bowlers staat aan de vooravond van de bowlingcompetitie garant voor een sportief succes. Het is de eerste keer dat een deel van de Nederlandse top in Leiden de strijd aangaat. Dit jaar ligt het accent meer op de topsport dan vorig jaar maar het "avondje uit" blijft zeker zo belangrijk. Ger Scheffer, de broer van Tjeerd, regelt samen met Hans Men ken "het gezellige bowling- feest met levende muziek waar de spelers geen overlast van hebben". Ger Scheffer "Het wordt op nieuw sensationeel. Voor het eerst is er de confrontatie tus sen de top van Leiden van de Leidse Bowling Bond en van de Bowlingbond Zuid-West. Daarnaast zijn er toppers uit heel Nederland. Die lui vegen met een prachtige techniek alle kegels achter elkaar om ver een strike! Enorm spec taculair. Je moet je voorstel len wat een gejuich er van het publiek komt als een speler de ene na de andere strike gooit". Het publiek kan behalve recht streeks ook via lichtbeelden en een enorm scorebord het wedstrijdverloop volgen. Ondertussen spelen de Leid se bands de Mantana's (op vrijdagavond) en de Memo ries (op zaterdag- en zondag avond) vrolijke top-veertig- muziek. De jeugd kan zich vermaken in een speelhal. Ger Scheffer "Het is onze be doeling sport en amusement samen te brengen". Het publiek kan gratis naar bin- Het marathonkarakter van vo rig jaar blijft behouden. Het toernooi start op vrijdag avond 15 augustus om zes uur. De Hans Menkenhal gaat weliswaar vrijdagnacht tijde lijk voor het publiek dicht ("anders krijgen we teveel kroeggangers binnen"), maar de bowlingteams spelen elk zes uur achtereen, de klok rond tot en met zondagavond zes uur. Dan volgt de finale: de grote strijd tussen teams en individuen om een prn- zenpot van ruim 9000 gulden. Promotie-concert In het kader van "Leiden Pro motion" georganiseerd door de commissie Leiden Leeft wordt m de Hooglandse Kerk vanavond een concert gege ven door "The Williams School of Church Music". Het orkest afkomstig uit het En gelse Harpenden heeft in vele steden in Engeland concerten gegeven. Vorig jaar werden ook trips gemaakt naar Duitsland, België en Frank rijk. Dit jaar werd ondqr meer deel genomen aan het Bourne Mu sic Festival, waarin twee con certen werden gegeven. Het orkest bestaat uit dertig le den, allemaal jonge mensen. De leider van het orkest is Su san Witt en Clive Bright de di rigent. Het concert in de Hooglandse Kerk begint om kwart over acht precies en is gratis toe gankelijk. Voor het concert is een aantrekkelijk program ma samengesteld. Afscheidsreceptie Op zaterdag 30 augustus orga niseert de afdeling Leiden van de CPN een afscheidsre ceptie voor Dries Hoeven. Hij maakte gedurende een tiental jaren deel uit van de Leidse gemeenteraad. Op de receptie is het tevens mogelijk kennis te maken met zijn opvolger Jan Brands. De receptie wordt gehouden in 't Parlement" aan de Nieuwe Rijn 54 en duurt van 1630 tot 1830 uur. Telefonische Hulpdienst De "zomerdienstregeling" van de Telefonische Hulpdienst in Leiden is bijna ten einde. Vanaf 9 augustus is de dienst weer dag en nacht bereikbaar via nummer 071-125202. Wie in nood verkeert of eenzaam is kan op dit nummer terecht voor een gesprek of informa tie. Vakantie (1) Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade organiseert morgen van 10 tot 12 uur een gekostumeerde voetbalwed strijd. De middaguren van twee tot vier zijn gereserveerd voor een filmvoorstelling. Ter gelegenheid van de sportweek ivordt een film gedraaid, die "Cupkoorts" is getiteld. Vakantie (2) Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 trekt woensdag naar Noordwijk. De deelnemers vertrekken om tien uur en zijn rond vier uur weer terug. De kosten bedra gen f2.50. Vakantie (3) Clubhuis "Klein Matilo" aan de Zaanstraat 126 organiseert morgen een spelcircuit in het clubhuis voor kinderen van 4 tot 12 jaar. De kosten zijn f0,75. 's Middags wordt de film "Dik Trom knapt het op" vertoond. Aanvang 14 uur en entreeprijs f 2 30 Vakantie (4) Wijk- en buurtcentrum "Op Ei gen Wiekenaan het Valken pad 2 trekt morgen naar het openluchttheater "Zuider park" in Den Haag. Om één uur 's middags vertrekt de bus. In het theater wordt een speciale voorstelling verzorgd voor kinderen van 8 tot 12 jaar. De kosten zijn negen Vakantie (5) Buurthuis "Groenoord" aan de Musschenbroekstraat 25 or ganiseert morgen van 11 tot 15 uur een grote sportdag. Alle kinderen van 4 tot 12 jaar kunnen hieraan meedoen. Op het programma staan onder meer verspringen, hardlopen en hoogspringen. De deel ne mer sp rijs bedraagt één gul den. Vakantie (6) Clubhuis "In de vroolijcke ar- ke" aan de Pieterskerkkoor- steeg 15 gaat morgen als het weer het toelaat naar het strand. De vertrektijd is vast gesteld op 10 uur. De deelne- mertjes betalen f230 per per- Vakantie (7) Buurtcentrum "De Kooiaan de Driftstraat 49 organiseert morgen een filmdag. Van 10 tot half 12 wordt er een film gedraaid voor de jeugd van 3 tut 6 jaar. 's Middags is de filmvoorstellingdie om 2 uur begintspeciaal bestemd voor kinderen van 7 tot 13 jaar. Beide voorstellingen kosten één gulden. Bouwvakkers gingen gisteren op vele plaatsen weer aan de slagDeze foto werd gemaakt aan het Galgewater.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3