Geen sm arte geld voor Benthuizer ambtenaren 'Hof van Holland' krijgt nieuwe eigenaar Misdruk-telefoonboeken Weidse agenda Burgemeester Cannegieter dienaar van lborschoten 64 04 15 PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 n',eu*V°0P w helmond (04920) V>" '«S*»;!»» 'sR«*« 507' ïerkt">t. a m' d' f''"*"' h* l**'#» 55 wE?"'» •8 34 ifa,'^°3h'"!f °s 1 «r"'" 5S-- 1 I. s£iïs„. Is saI 6 "7l48 k*'^ori"e^^'aamr.. LEIDEN - Verschillende tele foonabonnees in de regio Leiden hebben dezer dagen tot hun verbazing nieuwe districtstelefoongidsen ge kregen waarin enkele Noord- Brabantse gemeenten zijn opgenomen. Dit is echter geen nieuwigheidje van de PTT, die op de voorkaft van de gids trots het honderdja rig bestaan van de telefonie in Nederland aankondigt, maar een serie misdrukken. Na de Zuidhollandse gemeente Nieuwkoop gaat het boek over op ongeveer 35 pagina's met alfabetisch telefoon abonnees in het Brabantse Helmond, daarna volgen de plaatsen Hogcloon, Keipen, Knegsel, Leende, Leveroy, Lierop, Lieshout, Liessel, Luyksgestel. Het Brabantse deel wordt besloten met een achttal bladzijden Maarhee- ze, om vervolgens weer over te gaan in de Zuidhollandse gemeente Pijnacker. De PTT raadt de abonnees die een misdruk hebben ontvan gen aan een nieuwe te bestel len via 004 of een exemplaar op te halen bij het postkan toor. BENTHUIZEN - De vijf (oud)-ambtenaren van Benthui zen die drie jaar geleden ten onrechte werden gearres teerd op verdenking van verduistering van vertrouwelij ke papieren, zullen geen schadevergoeding krijgen van de gemeente. Auto-ongeluk triest slot van vakantie LEIDERDORP - Een gezin uit Leiden beleefde gisteravond een triest vakantieslot. Op weg van Schiphol naar huis belandde het met de auto ter hoogte van Lei derdorp in de berm van de Pro vinciale weg 5 (Leiden-Roelofa- rendsveen). De auto, die werd bestuurd door een 53-jarige Leidenaar, was door onbekende oorzaak in de slip ge raakt, vervolgens op de andere weghelft terechtgekomen waar drie auto's werden geraakt. Eén van deze drie auto's raakte ook van de weg. De bestuurder daar van, een inwoner van Hoogmade, is vermoedelijk met een gebro ken hep naar het ziekenhuis ge bracht. Ook een van de inzittenden van de in de slip geraakte personenauto is met heupletsel naar het zie kenhuis gebracht. Beide auto's werden totaal vernield. De commissie bezwaarschriften van Benthuizen besloot gisteren om het beroep van G. H. Baren- drecht, die voor de belangen van de vijf ambtenaren opkomt, niet ontvankelijk te verklaren. Bur gemeester en wethouders blijven dan ook bij hun besluit geen ver goeding toe te kennen. Baren- drecht gaat nu tegen dit besluit in beroep bij de Raad van State. Zo krijgt de zogenaamde "affaire Benthuizen" toch nog een ver volg. Ruim drie jaar geleden kwam de gemeente uitgebreid in het nieuws vanwege vermeende spionagepraktijken en verduiste ring van vertrouwelijke papieren. Voormalig burgemeester Keijzer diende een aanklacht in tegen twee wethouders, Van Noort en Seijbel, en tegen een vijftal amb tenaren. Van hun kant verdach ten de ambtenaren de burge meester ervan gesprekken te hebben afgeluisterd die vertrou welijk waren en bewust zonder de burgemeester werden ge voerd. Bij een inval door de politie in het gemeentehuis werden vier amb tenaren en twee wethouders gearresteerd. Een vijfde ambte naar werd thuis opgehaald. Aan leiding voor de arrestatie was een vechtpartij tussen de gemeente bode en de directeur van ge meentewerken, bij wie de bode trachtte binnen te dringen. Bij het daarop volgende politie-on- derzoek kwamen er zaken aan het licht die dat licht eigenlijk niet konden verdragen. De wethou- dérs en ambtenaren zouden ver trouwelijke stukken van de bur gemeester hebben verduisterd. Slepende chaos De oorzaak van de arrestatie lag echter dieper dan de vechtpartij. Al jaren lang bleek er iets scheef te zitten op het gemeentehuis van Benthuizen. In wezen was het in cident slechts het hoogtepunt van een al jaren slepende chaos op de gemeente-secretarie, waar twee groepen, voor- en tegen standers van burgemeester Keij zer, elkaar bestreden. Dit vond vooral zijn oorzaak in het feit dat de burgemeester alle bin nenkomende post op het ge meentehuis in zijn bezit kreeg. Hij opende alle post, of dat nu vertrouwelijke stukken of recla mefolders waren. Hij bepaalde ook wat er naar de wethouders ging. Omdat de wethouders nu de indruk hadden dat lang niet alle voor hen bestemde post ook bij hen terecht kwam, moesten ze via een ambtenaar aan stukken zien te komen die aan het gehele col- Deze omstandigheden zorgden voor vele wrijvingen op het ge meentehuis van Benthuizen, en uiteindelijk tot het vertrek van burgemeester Keijzer. Van de ambtenaren die begin 1977 werden gearresteerd, bekende er één inderdaad stukken te hebben verduisterd. De anderen werden echter onschuldig bevonden aan verduistering. Barendrecht wist nu dat zij een schadevergoeding krijgen we gens smaad, hen door de gemeen te aangedaan. Begin vorige maand wees het college van bur gemeester en wethouders het verzoek af, en ook het bezwaar hiertegen werd gisteren van tafel geveegd. Barendrecht is echter vast van plan de zaak tot het uiterste uit te spe len. "De ambtenaren moeten in elk geval een vergoeding krijgen voor de kosten die zij verplicht waren te maken", zegt hij. "Daar onder vallen bijvoorbeeld de ad- vieskosten en reiskosten. Voor de aantasting van hun eer en goede naam is echter geen geldelijke vergoeding denkbaar. Toch zou een schadevergoeding al een schulderkentenis inhouden van justitie en gemeente". NOORDWIJK - Het bijna vierhonderd jaar oude hotel 'Hof van Holland' in de kom van Noordwijk gaat in andere handen over. Op 1 september gaat de heer J. S. G. van den Anker, bedrijfsleider van het visrestaurant en het voor malige Palace-hotel, er de scepter zwaaien. 'Hof van Holland' geldt, door zijn traditie, als 'Eerste Huys' in de badplaats. Met zijn overdekte ter ras onder de linden, op één van de meest markante punten in het zeedorp, is het een ontmoetings plaats voor velen uit stad en land Het hotel beschikt thans over vijf tien kamers. Verder is het een ge zocht centrum voor het houden van bruiloften, partijen en het houden van vergaderingen. Het echtpaar Van den Anker, dat een lange staat van dienst in de Noordwijkse hotellerie achter de rug heeft, gaat op 1 september en thousiast aan de slag. "Het is onze bedoeling om de exploitatie van het 'Hof van Holland' in dezelfde stijl voort te zetten", vertelde Van den Anker. Veel meer wilde hij niet kwijt, omdat hij en zijn vrouw op het punt stonden naar Las Palmas te vertrekken waar zijn baas, Van Hese, een hotel- annex bowlingbaan opent. Vink niet zeggen. "Ik ben op dit moment niet bereid tekst en uit leg te geven", was het enige dat hij kwijt wilde. Zijn opvolger werkt thans aan een communi qué waarin de verkoop zal wor den toegelicht. De nieuwe eige naar zal het personeel Drie jaar Drie jaar geleden kocht W. Vink 'Hof van Holland'. Waarom hij het bedrijf nu al afstoot, wilde 'Hof van Holland' werd aan het ein de van de zestiende eeuw als he renlogement gesticht door Bal juw Jacob van der Moeien. Waar schijnlijk heeft het logement, dat toen 'Moelenhoff werd ge noemd, in eerste instantie ge diend als nachtverblijf voor vooraanstaande lieden uit die tijd, die in de bossen van Noord- wijk kwamen jagen. Een grote gedenksteen in de hal van het ho tel, daterend uit 1609, herinnert aan de stichtér. De steen is voor zien van de wapenschilden van de adellijke families Van der Moeien, Van Nyenrode, Vianen en Sandhorst. Deze schilden zijn ook afgebeeld in een glas-en- lood raam aan de straatzijde, Hotel 'Hof van Holland' geflankeerd door voorstellingen van Jan Steens 'Schuttersmaal tijd' en 'Driekoningavond' van Van der Eist. andere handen. ^a een verbouwing in 1609 kreeg het logement de naam van 'Hof van Holland'. Deze naam dankt het pand aan het 'spannen van de vierschaar', oftewel de plaatselij ke rechtzittingen die er werden gehouden. Twee eeuwen lang was het dé herberg in Noordwijk. In de Franse tijd legde Napoleon beslag op het gebouw om er zijn soldaten in te kwartieren. De gardisten hielden er flink huis. Na' hun vertrek werd het 'Hof opgeknapt en werd het als hotel ingericht. Generaties lang was het hotel in handen van de familie Van Ko nijnenburg. Willem Hendrik, een in 1840 geboren telg uit dit ge slacht, introduceerde later de badkoetsjes op het strand en is daardoor één van de grondleg gers van de badplaats geworden. Het 'Hof van Holland' is ook de plaats waar volgens de geschied schrijver Kloos op 1 april 1897 tij dens een vergadering van vijftig Noordwijkers deVereeniging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer in de Badplaats Noordwijk en Omstreken' werd opgericht. In 1919 kwam het hotel in handen van de familie Oehl. Bijna zestig jaar hebben vader en zoon aan de typisch oud-Hollandse sfeer van het hotel gestalte gegeven. In de ze stijl is de fraaie Gildezaal de nieuwe aanwinst. Een niet te schatten aantal landge noten en vreemdelingen heeft in de loop der jaren in het 'Hof van Holland' gastvrijheid genoten. Het gastenboek vermeldt vele prominente namen uit kerk, staat en maatschappij. Dinsdag Hooglandse Kerk - concert van de Wil liams School of Church Music. 20.15 uur. Gespreksavond Baha'i-gemeenschap - Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. Algemene Reclasserings vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel: 156440. Bereik baar op werkdagen van 9-17 uur, voor hulp en informatie aan meerderjarigen, (vanaf 18 jaar) die door problemen in conflict zijn of dreigen te komen met de politie en/of de justitie. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, woe van 10-12 uur, teL 130983. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur; NVSH-trefcentrum, middelenverkoop, bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. Voorschóten - commissie openbare werken, 20 uur. Woensdag Leiden Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Donderdag Leiden Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open café avond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14-16 uur; teL 130983. VOORSCHOTEN - Een sfeer van hartelijkheid en het drin gende verzoek van de gemeenteraad aan de burgemeester om zich met meer zaken bezig te houden dan alleen met de hem wettelijk opgelegde taken, kenmerkten gisteren de installatie van mr. P. Cannegieter (39) tot nieuwe bur gemeester van Voorschoten. Tijdens de diverse toespraken voor de verzamelde raad verzochten verschillende sprekers de bur gemeester geen "Waalse-drie- uren-werkdag" in te stellen. Dit verzoek kwam naar aanleiding van de opmerkingen van de Leidse loco-burgemeester Waal, die deze enige tijd geleden deed over het Leidse ambt. Sommige i aanwezigen lieten ook hun kri tiek horen op het benoemings beleid, waardoor de gemeente raad pas kennis van maakt met de nieuwe burgemeester na zijn be noeming. Mestgeur Verder gingen raadsleden in op de hele aanstelling op zich. Loco burgemeester Marselis (CDA) ci teerde daarvoor uit recente ge schriften over het burgemeester sambt, waarin wordt gesteld, dat velen streven naar een grotere gemeente, maar dat dit een moei lijke zaak blijkt te zijn. Volgens Marselis heeft de burgemeester de beste promotiekansen indien hij relaties heeft bij de Verenigng van Nederlandse Gemeenten en daarnaast politieke connecties. De CDA-er merkte op niet te weten hoe Cannegieter naar Voorscho ten is gekomen, aangezien dit het geheim is van VVD minister Wie gel van binnenlandse zaken en "zijn" liberale partij. "Mensen worden soms "gewie geld", aldus de loco-burgemees ter, die er nog aan toevoegde dat Voorschoten en de oude stand plaats van Cannegieter, Zuidla ren, de mestgeur van paarden gemeen hebben, maar dat de mestgeur duidelijk anders is. Trekpaard De nestor van de Raad C. Meers hoek (CDA) vond het benoe mingsbeleid voor verbetering vatbaar. De gemeenteraad wil de nieuwe burgemeester met begrip en tolerantie tegemoet treden. Veel werk is er te doen voor de burgemeester op het regionale vlak en als verbindingsman tus sen Voorschoten en de hogere overheid. Zijn partijgenoot Of- fringa vond het spijtig dat er een WD-er was benoemd en geen CDA-er zoals in Voorschoten ge- Cannegieter tijdens zijn instal latierede gistermiddag: .ombudsman en scheidsrech- bruik was. Hij ziet de burgemees ter als een "trekpaard, dat echter niet alleen moet trekken, maar ook duwen". WD-er De Graaf toonde zich ver heugd over de benoeming van een partijgenoot. Aan de levens beschouwelijke wens van de raad is voldaan, volgens hem omdat de burgemeester Nederlands Her vormd is. Aan de politieke wens van de meerderheid van de raad ook, zo vindt De Graaf althans, omdat het geen CDA-er is gewor den. Visser (PvdA) was teleurgesteld dat ook ditmaal de achterstand van de PvdA-burgemeesters niet is ingehaald. In de regio Leiden is de PvdA sterk onderbezet in dit ambt. Hij ziet trouwens zelf als een van de goede kenmerken van de burgemeester de openheid. "Niet achteraf, maar vooraf'. Wees sterk D'66-er Aikens merkte op dat Can negieter in volle vrijheid heeft mogen kiezen voor Voorschoten, de gemeenteraad moest echter maar afwachten hoe de bui van minister Wiegel was. Volgens de "montageschets" van de ge meenteraad past de nieuwe bur gemeester echter wel in Voor schoten. Gemeente-secretaris De Graaff wees tijdens zijn toespraak tot de nieuwe burgemeester op de spreuk op de voorzittershamer. "Wees sterk en doe het", vry naar de profeet Esru. "Een gemoti- veerde burgemeester maakt het werken voor ambtenaren plezie riger", aldus De Graaff. Dienaar Burgemeester Cannegieter liet in zijn lange installatierede naar vo ren komen te weten wat de ge meenteraad van hem verwacht. Hij pleitte voor het besturen in gemeenschappelijk overleg. De gemeenteraad mag volgens hem geen parlementje gaan spelen Hij is van mening dat een burge meester ombudsman en scheids rechter moet zijn. Cannegieter wees ook op zijn dub bele functie, die onder andere blijkt uit de penning aan de ambtsketen. Aan de ene zijde het wapen van Voorschoten en aan de andere zijde hét rijkswapen. Verder ziet hij zichzelf als een dienaar van Voorschoten, die daarom ook bereid moet zijn zo veel mogelijk werk aan te pak ken. "De gemeenteraad blijft echter altijd verantwoordelijk voor het te voeren beleid". Na de bijzondere raadsvergadering sprak burgemeester Van 't Wout uit Valkenburg namens de bur gemeesterskring en loco-burge meester Tops namens de ge meenteraad van Zuidlaren. Op de tribune waren onder andere aanwezig de beide oud-burge meesters L. de Kool en J. van der Haar, de burgemeesters van Leidschendam, Wassenaar en Schoten (de Belgische zusierge- meente van Voorschoten en loco- burgemeester Waal van Leiden. In het Cultureel Centrum volgde na afloop een zeer druk bezochte re ceptie voor de burgerij. Twee uur lang stroomden mensen binnen om het echtpaar Cannegieter- Rinaldi te begroeten. P. Cannegieter de bij LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66,40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254,10 Losse nummers f 0,65. Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bi) automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) AA. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C. Smits. Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz. Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266. Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2