LEIDSCH DAGBLAD Carter: broer Billy had geen invloed op VS-politiek Blokkade door bewoners vandaag Bemiddeling Waldheim mislukt Begin van afgraving gifgrond Lekkerkerk Bacillen 'gestolen' Onduidelijk waar geld uit Libië is gebleven DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36234 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: A A M Schuurmans Adj.-hoofdredacteur: R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singe 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon In Indo-China BANGKOK (DPA/Reuter/ UPI) - De bemiddelings poging van LEEUWARDEN (GPD) - Mevrouw VN-secretaris-generaal Waldheim in Indo-China is mislukt. In Bangkok, waar hij gisteren arriveer de na een bezoek van twee dagen aan Hanoi, kreeg hij helemaal de kous op de kop. Thailand toonde geen enkele be reidheid tot een compromis en eiste in plaats daarvan zonder meer uitvoering van de VN-re- solutie, die totale terugtrekking van de 200.000 man Vietnamese bezettingstroepen uit Cambodja inhoudt. Vandaag verliet hij eerst Bangkok nog om per helikopter de Cam bodjaanse vluchtelingenkampen aan de grens van Thailand met Cambodja te bezoeken. In Bang kok werd verwacht, dat hij daar na nog dezelfde dag naar New York zou terugkeren. Vietnam wil, dat de vluchtelingen dieper in Thailand worden onderge bracht en dat er een gedemilitari seerde zone wordt ingesteld aan beide zijden van de grens. Thai land wil wat dit betreft en daarin gesteund door de vier andere Asean-landen Indonesië, Malei sië, Singapore en de Filippijnen een VN-controlemacht aan de Thaise zijde van de grens en een gedemilitariseerde zone aan de Cambodjaanse. In juni waren Vietnamese troepen vanuit Cambodja Thailand binnenge- Veder-Smit volgend jaar niet terug; o in de Kamer Els Veder-Smit uit Leeuwarden, staatssecretaris van volksgezondheid, zal volgend jaar na de verkiezin gen niet terugkeren in de Tweede Kamer. Zij heeft dit besluit genomen na overleg met de Kamercentrale Friesland van de WD. Mevrouw Veder had zich wel opnieuw kandidaat willen stellen, maar dan niet voor de volledige periode van vier jaar. In verband met haar ge zondheid zou zij tussentijds willen uittreden. De Friese Kamercentrale achtte het echter niet in het belang van Friesland dat zij niet de gehele periode zou uitzitten. Uit dit overleg heeft mevrouw Veder geconcludeerd dat zij zich beter niet kandidaat kan stellen. Haar opvolger zal waarschijnlijk iemand worden van buiten de provincie. De grote schoonmaak in de gifwijk in Lekkerkerk is gis teren begonnen. Tot 1 no vember zal er 12 uur per dag worden gewerkt om de grond, waarop bijna drie honderd woningen staan, schoon te krijgen. De wonin gen hoeven niet te worden afgebroken omdat de funde ringen niet door het gif zijn aangetast. Het schoonmaak- karwei wordt geklaard door arbeiders met speciale pak ken en gasmaskers. PAGINA 7 Met God en muziek door het leven PAGINA 5 Succes Feyenoord-toernooi al verzekerd PAGINA 9 Knut Knudsen winnaar Pro loog in West-Duitsland PAGINA 11 "Elf maandenin Amerika, maar geen beer gezien" PAGINA 13 Italië staakt uit protest te gen bomaanslag Bologna PAGINA 14 Chr. werkgevers voelen wel wat voor plan-Groenevelt PAGINA 15 18 PAGINA'S vallen. VICHY (AFP) - Een inbreker die in de nacht van zondag op maandag in het Franse Vichy een laboratorium binnen drong loopt ernstig gevaar omdat hij besmettelijke ba cillen bij zich draagt. Bij zijn inbraak heeft de man een kweekbuis met typhus- bacillen gebroken. Het labo ratorium heeft de inbreker in diens eigen belang opge roepen zich te melden en ge wezen op het gevaar dat hij zelf en de gemeenschap loopt. WASHINGTON (AFP/Reuter/UPI) - President Carter van Amerika heeft gisteren verklaard dat het Witte Huis niet betrokken is geweest bij onverkwikkelijke zaken. Hij reageerde hiermee op de beroering die is ontstaan over de contacten die zijn broer Billy heeft gehad met Libië. Carter deed zijn uitspraken op een persconferentie die via de televisie werd uitgezonden. Carter maakte tegelijk bekend dat hij niet van plan is om de naderende Democratische conventie tot een open conventie te maken, waarbij de gedelegeerden vrij zijn om hun stem op een andere presidentskandidaat uit te brengen dan waarvoor zij aanvankelijk had den gekozen. Comité voor hereniging gezin van Korts j no j AMSTERDAM (ANP) - Op ini tiatief van een aantal bekende schakers, onder wie de Ne derlanders Max Euwe, Jan Timman en Jan Hein Donner zal morgen in Amsterdam en tegelijkertijd in München en Washington een internatio naal comité ter ondersteu ning van het in de Sowjet- Unie achtergebleven gezin van de schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoj worden op gericht. Doel van dit comité is de ge zinshereniging van de familie Kortsjnoj te bewerkstelligen door er bij de autoriteiten in Moskou op aan te dringen de zoon van Kortsjnoj, Igor, uit gevangenschap vrij te laten en hem samen met zijn moe der, Bella Kortsjnoj, toe stemming te verlenen de Sowjet-Unie te verlaten. De Russische autoriteiten wei geren al drie jaar de zoon en de vrouw van Kortsjnoj een uitreisvisum te verlenen. SLUIPVERKEER NA AFSLUITING HAAGWEG IN LEIDEN (Van r verslaggevers) LEIDEN - Een van de be langrijkste in- en uitvals wegen van Leiden, de Haagweg, is sinds gisteren afgesloten voor het ver keer. Dat leverde nogal wat problemen op voor het intensieve verkeer op deze weg en de bewoners in de omgeving. Vele automo bilisten zochten gisteren na de afsluiting een sluip route door het Haagweg- kwartier. Tot groot onge noegen van de bewoners van deze wijk die er gister avond toe over gingen om een aantal straten te blok keren. Zowel in de Ten Catestraat, De Ge- nestetstraat als in de Tollenaer- straat werden rond half tien dranghekken geplaatst op de weg om de doorgang van het autover keer onmogelijk te maken. De politie trad niet op. Gisteren begon de aannemer met de rioleringswerkzaamheden aan de Haagweg tussen de Da Costa- straat en De Genestetstraat. Deze werkzaamheden zullen zeker drie maanden in beslag nemen. Het verkeer komend uit het Leid- se centrum en vanaf de Haagsche Schouw werd via oranje omlei dingsborden en pijlen op de hoogte gebracht van de routewij ziging. Desondanks was het voor vele au tomobilisten toch een complete verrassing dat zij, komend van de Rijnzichtbrug, de Haagweg niet konden inrijden. Handige auto mobilisten wisten de verkeers problemen gisteren op te lossen door om de afsluithekken heen te draaien en de Potgieterlaan in te rijden. Hoewel dat verboden is. De woonstraten in het Haagweg- kwartier kregen daardoor - voor al in de spitsuren - heel wat sluipverkeer te verwerken. Van ochtend was sluipverkeer via de Potgieterlaan niet langer moge lijk omdat het waterleidingbe drijf de straat had opgebroken. Een vrijwilliger postte gister middag enige tijd op het kruis punt om de automobilisten op de afsluiting te wijzen. Het is de bedoeling dat na het riole ringswerk wordt begonnen met een kleine herinrichting van het genoemde gedeelte van de Haagweg. Vanaf de Da Costa- straat tot aan de Rijnzichtbrug wordt de weg geasfalteerd. Ge durende de werkzaamheden zijn ook de NZH-lijnen 13, 14 en 30 omgeleid. Begin november moet het gehele karwei zijn voltooid. De president wees op het rapport dat hij heeft doen toekomen aan de subcommissie van de Senaat die zich met de affaire Billy Car ter bezighoudt en vatte de hoofd punten daarvan samen. Hij zei dat betrouwbaarheid de hoeksteen van zijn regering was en dat noch hijzelf, noch enig lid van zijn regering de wetten heeft geschonden of dingen heeft ge daan die het daglicht niet kunnen verdragen. Hij zei ernstig bezorgd te zijn over Billy's relaties met Libië en ver klaarde niet te weten waar het geld naar toe was gegaan dat Billy uit Libië had gekregen. Carter zei dat het in elk geval niet bij het Witte Huis terecht was gekomen of bij het pindabedrijf van de fa milie Carter in de zuidelijke staat Georgia. Hij wees erop dat zijn broer zonder zijn medeweten in september 1978 naar Libië was gegaan. Gevoelig Veel bèwolkiin Veel bewolking met enkele buien, ook nu en dan opklaringen. Minimumtemperatuur ongeveer 13 gr., middagtemperatuur omstreeks 20 gr. Vrij krachtige, aan de kust enige tijd harde westen wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 06.06 uur; onder 21. op: 02.05 uur; onder: 18.00 Hoogwater te Katwijk laagwater te Katwijk o 7.42 én 20.24 Ondanks de afsluiting probeerden diverse automobilisten gisteren toch hun bestemming te bereiken i Toen hij van het bezoek op de hoog te was gebracht had hij de Ame rikaanse ambassade in Libië op dracht gegeven zijn broer in te lichten over de gevoelige aard van de betrekkingen tussen de V.S. en Libië. Hij was opgelucht van de Amerikaanse ambassade in Libië kort na de terugkeer van zijn broer te horen dat het bezoek goed was verlopen. "Ik schreef een persoonlijke opmerking op het telegram (van de ambassade) en vroeg mijn secretaris het aan Billy te sturen". Toen Billy een handelsdelegatie in Georgia had ontvangen en om streden opmerkingen had ge maakt, had Carter hem gevraagd af te zien van een tweede trip naar Afrika. "Ik wist niets van die be talingen af' zei de president. "Ik was bezorgd over zijn verhou ding met dat land. Ik geloof niet dat ik verder iets zou kunnen hebben gedaan dat enig effect had gesorteerd. Ondanks mijn advies om niet te gaan, is Billy voor de tweede keer naar Libië vertrokken, aldus pre sident Carter. De president wees op zijn pogingen om gebruik ma kend van de contacten van zijn broer in Libië een boodschap naar de Iraanse ajatollah Cho- meini door te spelen, waarin hij pleitte voor vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden in de ambassade in Teheran. Boodschap Volgens Carter slaagden de Libiërs erin om zijn boodschap naar Chomeini door te geven. "Of die poging zou zijn geslaagd zonder de bemiddeling van Billy, kan niemand met zekerheid zeggen", aldus de president, "maar ik had bij die beslissing de belangen van de gegijzelden in gedachten en de belangen van dit land". President Carters adviseur voor veiligheidszaken Zbigniew Brze- zinski heeft in een apart rapport over de zogenaamde Billygate- affaire verklaard dat Carters vrouw Rosalynn Billy op 20 no vember 1979 had gevraagd of Li bië in de Iraanse gijzelingsaffaire een helpende rol zou kunnen spelen. Brzezinski had een tele foongesprek met Billy Carter over de mogelijke rol die de broer van de president in de zaak zou kunnen spelen. Ook kwamen Carters adviseur, Billy en de be langrijkste Libische vertegen woordiger in de Verenigde Sta ten, Ali Houderi op 27 november van het vorig jaar bijeen om een en ander te bespreken. Russische kinderen onder voogdij van Amerika CHICAGO (UPI) - De 12-jarige Walter Polowtsjak en zijn 17-jari- ge zuster Natalie zijn gisteren bij gerechtelijk vonnis onder voog dij van de Amerikaanse staat ge plaatst. De twee kinderen willen niet met hun ouders terugkeren naar de Sowjet-Unie. Het gezin was begin dit jaar naar de Verenigde Staten geëmigreerd. Na een paar maanden als portier in Chicago te hebben gewerkt, wilde het 42-jarige hoofd van het gezin terug naar de Sowjet-Unie, waar hijbuschauffeur was ge weest. Walter en zijn zuster wil den echter niet mee terug en lie pen weg. Zij komen tijdelijk on der de hoede van een oom en tan te. De vader die zich tegen het ach terblijven van zijn kinderen in de VS verzet, zal wellicht in beroep gaan, met hulp van het Ameri kaanse genootschap voor de bur gerrechten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1