FNV blijft verdeeld over koopkrachteis "Aandelenbezit fiscaal aantrekkelijk maken" BHHZ tort zakelijk Nederlands Christelijk Werkgeversverbond: VEEL BELANGSTELLING VOOR DEELTIJDARBEID (jINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 Veerdienst be gemeenteraad van Vlieland heeft vannacht een protesttele gram gestuurd aan de vaste ka mercommissie voor verkeer en waterstaat. In het telegram pro testeert de raad met klem tegen de gang van zaken rond de voor genomen inkrimping van de veerdiensten tussen Vlieland en I Harlingen. |De raad noemt de aangekondigde j maatregel van de Terschellinger Stoomboot Maatschappij (TSM) onaanvaardbaar en vraagt de kamercommissie in te grijpen voor half september wanneer de inkrimping zal ingaan. Olievondst Op het Nederlandse deel van het continentaal plat is opnieuw olie I aangeboord. Het pas ontdekte olieveld bevindt zich ten westen l van Den Helder, waar boringen worden gedaan door de Neder landse dochteronderneming van Union Oil Company of California. Het veld heeft een produktie per I dag van 1446 vaten olie (159 liter). Dit heeft een woordvoerder van de maatschappij laten weten. De vondt werd omstreeks veertig kilometer uit de kust gedaan op I een diepte van rond zestienhon derd meter. De Noordzee is ter plaatse twintig meter diep. Mijnwerkerspensioen denne schriftelijk gevraagd of het waar is dat het Algemeen Mijn- werkersfonds in het jaar 2025 een vermogensoverschot van mini maal 400 miljoen gulden zal heb ben als er in dat jaar geen pen- sioenverplichtingen meer be- staan. Als dat zo is, aldus Woelt- gens, zal de minister van econo mische zaken in overleg moeten treden met het algemeen Mijn werkersfonds teneinde dit over schot aan te wenden voor pen sioenverbetering. DEN HAAG (GPD) - Dq overheid moet op korte termijn door middel van fiscale maatregelen het kopen van aandelen, juist voor de kleine belegger, aantrek kelijker maken. Op die manier zouden bedrijven weer aan het broodnodige ri sico-kapitaal kunnen komen. Vooral kleine, uitbreidende èn beginnende be drijven zitten om kapitaal te sprin gen. Op een persconferentie in Den Haag legde secretaris W. A. Zuidhof van het Neder lands Christelijk Werkgeversverbond uit dat de aandeelhouder van vandaag voor het nemen van risico's „in feite dubbel wordt gepakt". Zijn beloning wordt immers eerst belast met het 48- procentstarief van de vennootschaps belasting en vervolgens wordt hij nog eens goed aangeslagen bij de inkom stenbelasting. Deze dubbele belasting, oen situatie die volgens Zuidhof binnen de EG alleen nog maar in Nederland en Luxemburg bestaat, dient zo snel mogelijk te ver dwijnen. „Het is toch van de gekke dat in ons land de opbrengsten van risicoloze besparingen (rente tot 500 gulden) van de belasting mag worden afgetrokken, terwijl de uitgekeerde winst op risico dragende investeringen twee maal wordt belast", aldus de NCW-secreta- Die dubbele belasting is, vindt het NCW, des te onrechtvaardiger, omdat ook be lasting moet worden betaald over winst die in wezen schijnwinst is, veroorzaakt door de gestegen prijzen ten gevolge van de inflatie. Om dat tegen te gaan, pleiten de christelijke werkgevers nogmaals voor invoering van een inflatieneutrale belastingheffing, zodat de fiscus niet meer in handen krijgt dan redelijk is. Belastingaftrek Teneinde het bedrijfsleven met grote spoed een injectie met risicodragend kapitaal te geven, zou het aankopen van aandelen voor een bepaald bedrag af trekbaar van de inkomstenbelasting moeten worden gemaakt. Bij dit voor stel, dat dit vooijaar door de WD al in het parlement werd bepleit, denkt het NCW aan een jaarlijks aankoopbedrag van 3000 gulden. Deze vorm van belastingaftrek moet dan gelden bij de aankoop van aandelen van Nederlandse bedrijven en van aandelen van Nederlandse participatiemaat schappijen. Met een dergelijke fiscale maatregel zal volgens het NCW onmid- delijk extra risicokapitaal toestromen. Zuidhof: „Het opheffen van de dubbele belasting is ongetwijfeld een essentiële De financiële verstarring van dit moment moet worden doorbroken, want de kos tenposten als lonen, sociale premies en kapitaalkosten zijn een vrijwel vast ge geven. „Daarop is het risico van tegen vallers niet te verhalen en dan blijft nog maar één ding oven uitstoot van arbeid", aldus de NCW-secretaris. Om die uitstoot tegen te gaan, heeft elke onderneming een buffer nodig in de vorm van een behoorlijke hoeveelheid risico-kapitaal. Die buffer kan tegen vallers opvangen en geeft de onderne ming haar broodnodige flexibiliteit Zuidhof: „Die flexibiliteit is nodig, om dat concurreren per definitie tegenval lers inhoudt". In de loop der jaren is de beschikbaarheid van risico-kapitaal echter voortdurend verminderd. Voorzover particulieren nog sparen, doen zij dat voornamelijk via banken en verzekerings- en pen sioenfondsen, instellingen die verplicht zijn risicomijdend te beleggen. Zij doen dat nauwelijks in nieuwe en kleinere ondernemingen en dat zijn juist de be drijven die de meeste groeikansen heb ben en dus goed voor de werkgelegen heid zijn. De kosten van het eigen belastingstrek- plan schat het NCW op zo'n half miljard x per jaar. „Niet veel", meent Zuidhof, „als je in aanmerking neemt dat de Weten schappelijke Raad voor het Regerings beleid zegt dat er per jaar zeker 2 miljard nodig is om de industrie te versterken". Trouwens, dat half miljard dat de fiscus eventueel tekort komt, is ook geen ramp. AMSTERDAM (GPD) - De bij de Federatie Nederlandse Vakbeweging aangesloten bon den gaan zich de komende tijd intensief beraden over de belangrijkste doelstellingen van het te voeren arbeidsvoorwaardenbeleid. Kernpunt van de discussie zal zijn de keuze tussen herstel van de werkgelegenheid of handhaving van de koopkracht. LEIDEN - Veemarktberichten AANVOER: In totaal 5266; dinsdag3771, i waarvan 162 slachtrunderen: 200 ge- 1 bruiksvee; 28 graskalveren; 1351 nuch tere kalveren; 10 veulens en pony's; 859 varkens; 97 biggen; 934 schapen of lam meren; 130 bokken of geiten. SLACHTVEE: Stieren, vaaraen en koeien dezelfde prijzen als maandag; nuchtere slachtkalveren 1,25 tot 2,00 per kilogram geslacht gewicht; slachtzeu- gen 2,20 tot 2,30. GEBRUIKSVEE: mek- en kalfkoeien van 1775 tot 2975 per stuk; varekoeien 1200 tot 2250; pinken 1150,tot 1800; gras- kalveren 550 tot 1050; nuchtere kalveren rood 300 tot 525; nuchtere kalveren zwart 225 ot 450; biggen 77 tot 85; scha pen 150 tot 180; lammeren 150 tot 170; veulens en pony's 200 tot 750; geiten 20 tot 90; fokschapen eerste kwaliteit 175 tot 200. TOELICHTINGEN: (achtereenvolgens aanvoer, handel en prijzen), slachtrun deren redelijk, redelijk, ais maandag; kalf- en melkkoeien matig, rustig, sta biel; varekoeien matig, rustig, stabiel; vaarzen en pinken matig, rustig, stabiel; graskalveren matig, rustig, stabiel; nuchtere kalveren matig, rustig, lager; paarden en pony's matig, rustig, iets ho ger; varkens redelijk, redelijk, stabiel; lopers en biggen matig, matig, lager; schapen en lammeren redelijk, matig, stabiel; geiten matig, rustig, stabiel. STEEKPARTIJ - Twee vrouwen zijn zondagnacht bij een steek partij in een woning in de Jan Sonjestraat in Rotterdam ernstig gewond geraakt. Zij zijn overge bracht naar een ziekenhuis. De vrouwen werden met een mes ge stoken door de 27-jarige Rotter dammer J.P.B. die na het gebeu- ren de benen nam en nog voortvluchtig is. De Rotterdamse politie trof r)a het gebeuren in de woning een grote wanorde aan. Er is tussen de'drie personen onenigheid geweest. Dat is op een vechtpartij uitgelo pen, maar de reden van de on enigheid is de politie nog niet duidelijk. HAARLEM - Voor de tweede keer in zes jaar tijd is gisteravond brand uitgebro ken in het houten restaurant "De Hoeve", nabij het terrein van de FC Haarlem. Het resultaat werd bijna geheel verwoest. De schade bedraagt zeven ton. Het geschil dat hierover binnen de FN V-bonden naar aanleiding van een nota van de industriebond ontstond, is nog niet de wereld uit. FNV-vice-voorzitter Wim Spit verklaarde gisteren in Am sterdam dat hem evenwel „niet is gebleken van een gebrek aan be reidheid om met elkaar te komen tot een eensgezinde opvatting". De binnen de FNV bestaande DEN HAAG (GPD) - De Permanen te Banenmarkt van de rijks overheid is een succes. Uit het kwartaaloverzicht van de Rijks Psychologische Dienst (RPD) blijkt, dat de eerste drie maan den van dit jaar een record aan tal werkzoekenden deze markt in Den Haag heeft bezocht. Meer dan 4100 mensen keken ty- dens het eerste kwartaal van dit jaar op de Permanente Banen markt naar een nieuwe functie, aldus de RPD, die voor de meeste ministeries en rijksoverheidsin stellingen wervings- en sollicita tie-procedures verzorgt. Dat be tekent een stijging ten opzichte van het eerste kwartaal 1979 met ruim 65 procent. Westduitsers hebben in EG hoogste levensstandaard LONDEN - Binnen de Europese Gemeenschap (EG) genieten de Westduitsers de hoogste levens standaard. Wanneer men de ver schillen in koopkracht tussen de afzonderlijke EG-landen in aan merking neemt lag het besteed bare inkomen van de Westduitser in het afgelopen jaar achttien procent boven het EG-gemid- delde. Dit blijkt uit een overzicht van Lloyds Bank in Londen. Ook de Denen mogen niet moppe ren. Hun inkomen per hoofd van de bevolking was zestien procent hoger dan het gemiddelde. De Fransen, de Belgen en de Neder landers zaten respectievelijk twaalf, acht en drie procent bo ven het doorsnee-inkomen. De Brit moest het met negen procent minder doen dan de gemiddelde Europeaan en de Italiaan met 23 procent minder. De Ieren waren er met een besteedbaar inkomen dat 39 procent onder het gemid delde lag duidelijk het beroerdst aan toe. Ook wat betreft het autobezit span nen de Westduitsers de kroon. In 1977 waren er in de Bondsre publiek 326 personenauto's op duizend inwoners. In Frankrijk bedroeg dat aantal 315 en in Groot-Brittannië 254. Het auto bezit in Europa blijft nog steeds ver achter op dat in de Verenigde Staten, waar op duizend inwo ners 509 auto's rondrijden. In Ja pan zijn het er slechts 162. Uit het overzicht blijkt voorts dat in het eerste kwartaal van dit jaar 1848 vacatures bij de centrale overheid werden vervuld. Naar die vacatures solliciteerden 35.754 mensen, dat wil zeggen: ruim 19 sollicitanten per func tie. Van deze sollicitanten was 73 pro cent afgegaan op een advertentie, en solliciteerde 27 procent naar aanleiding van een bezoek aan de Permanente Arbeidsmarkt, of na raadpleging van de RPD-vacatu- relijsten die onder andere op de arbeidsbureaus liggen. Het kwartaaloverzicht publiceert voorts de resultaten van een on derzoek op het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening naar het voortschrijden van de emancipatiegedachte op dit ministerie. Hoewel slechts een kwart van de ambtenaren op het ministerie aan het onderzoek meedeed, meent de RPD dat de cijfers belangrijke indicaties geven. Het onderzoek toont in elk geval aan, dat vrou wen op het ministerie van VRO gemiddeld lagere salarissen krij gen dan mannen. Dat is slechts voor een deel terug te voeren op opleiding, aldus de RPD. "Te constateren valt name lijk dat zelfs indien er sprake is van een gelijke scholing, mannen beter worden bezoldigd dan vrouwen", aldus het kwartaal overzicht. Als oorzaken hiervoor worden aan gewezen: de grotere arbeidserva ring van mannen, het grotere percentage vrouwen dat in deel tijd werkt (25 procent tegen 3 procent van de mannen), het feit dat vrouwen minder dan i gehecht zijn aan het maken Bovendien wordt dan nog als oor zaak genoemd: „Tot slot is er na tuurlijk de mogelijkheid dat ke kans op bevordering hebben. Uit het feit dat de helft van de vrouwen in dit onderzoek uit drukkelijk zegt dat ze geen gelij ke kansen hebben om hogerop te komen, blijkt dat deze verklaring - in elk geval gevoelsmatig - sterk leeft onder vrouwen". Bij de ambtenaren op het ministe rie van VRO is een opvallend gro te belangstelling voor deeltijdar beid: 33 procent van de mannen en 47 procent van de vrouwen is bereid een evenredig deel van het salaris in te leveren ter wille van een kortere werktijd. Het overgrote deel van degenen die zo'n kortere werkweek wil, kiest dan voor vier dagen werken per week. Naar leeftijd uitgesplitst, wil van de mannen vooral de groep tussen 25 en 35 jaar korter werken. Bij vrouwen zijn het vooral degenen boven 54 jaar die minder dagen per week willen werken. verschillen van inzicht noemde hij volstrekt verklaarbaar, gezien het uiteenlopende karakter van de diverse bonden. Spit gaf toe dat Voedingsbonds- voorzitter Schelling het „voors hands" oneens blijft met de door Industriebondsvoorzitter Groe- nevelt voorgestelde aanpak, die neerkomt op het inleveren van koopkracht in ruil voor werkge legenheid. Niettemin streven de bonden er toch naar één lijn te vinden. Het Federatiebestuur zal van zijn kant alles doen om die eensgezindheid te bereiken. Daartoe zal het bestuur, evenals de beleidsadviesraad, een nota schrijven voor de vergadering van 18 augustus aanstaande. Het bereiken van die eensgezindheid is volgens Spit uiterst belangryk, omdat daarvan bij werkgevers en politici helemaal geen sprake is. Over Groenevelts uitspraak dat de Industriebond desnoods zijn plannen alleen zou uitvoeren, zei Spit „Die uitspraak heeft geen rol gespeeld in de discussie. Was dat wel het geval geweest, dan had verder praten geen zin ge had". NCW Het Nederlands Christelijk Werk geversverbond is niet bereid met de vakbeweging arbeidsplaat senovereenkomsten (apo's) af te sluiten. In plaats daarvan wil het NCW wel zogenaamde arbeids marktovereenkomsten (amo's) afsluiten. Daarin zouden de so ciale partners naast afspraken over de algehele werkgelegen heidsontwikkeling in hun bran che, aparte afspraken kunnen maken over vraagstukken als: om-, her- en bijscholing, bevor dering van de mobiliteit en extra maatregelen voor bepaalde kwetsbare groepen op de ar beidsmarkt. Daarnaast kunnen dan nog afspraken worden ge maakt over de verbetering van de kwaliteit van de arbeid en de ar beidsomstandigheden. NCW-secretaris F.S. van Hove ver klaarde op een persconferentie in Den Haag dat „kwantitatieve garanties" voor werkgelegenheid niet zijn te geven. Ingaand op de onlangs door de Industriebond FNV uitgegeven nota zei Van Hove dat dit stuk „een nieuwe gespreksbasis" schept, omdat een duidelijke keuze wordt ge daan. De keuze tussen werkgele- genheidsherstel en koopkrach- thandhaving voor actieven en niet-actieven. Beide doelstellin gen kunnen namelijk volgens het NCW niet meer tegelijkertijd worden verwezenlijkt. Door het maken van die keuze is de Industriebond FNV voor het NCW weer een „geloofwaardige" deelnemer aan de discussie over het sociaal-economische beleid geworden. Met spijt constateren de christelijke werkgevers echter dat er nog heel wat moet gebeu ren voor de verdeeldheid binnen de vakbeweging zal zijn over- Consumenten kopen steeds meer per post DELFT (ANP) - De totale postor derverkopen in ons land hebben vorig jaar 1,2 miljard bedragen. Met een stijging van 11 procent deden de bedrijven in deze be drijfstak het niet slecht ten op zichte van de grootwinkelbedrij ven en de detailhandel, die sty- gingspercentages lieten zien van 4 resp. 3 procent. Dat concludeert de Nederlandse Postorderbond aan de hand van CBS-cijfers in haar jaarverslag 1979-1980. Toch worden bij de ontwikkelin gen enige kritische kanttekenin gen geplaatst. Vooral in de tex tielsector is er een tendens tot het kopen van goedkopere kleding, hetgeen leidt tot een relatief ster ke toeneming van de kosten per order. Bovendien ging de stijging van de posttarieven plus de kos ten van de invoering van de post code uit boven de gemiddelde kostentoeneming. De vraag is hoe het in de toekomst met deze tarieven zal gaan. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs ver keerde vandaag in een verdeelde stemming, waarbij de omzetten matig tot redelijk waren. De obli gatiesector moest opnieuw om laag en wel 0.1 tot 0.2 punt. Het aantal affaires was gering. Dit al les zou een kentering in de rente daling kunnen impliceren. En in Amerika heeft de Chemical Bank de rente tarieven voor zijn beste klanten al verhoogd. Bij de internationals begon Kon. Olie goed met een winst van f 0.30. By het begin van de officiële beurs resteerde echter een ver- Hesje van 0.20 op 166,40. Een rol hierbij speelde een nagenoeg ruim een cent lagere dollar. By Unilever waren de rollen precies omgekeerd. Het fonds begon zwakker, maar kon zich herstel len tot 119.50. een verlies van 0,30. Opvallend was de styging van KLM. Het fonds werd maar liefst 2.10 duurder op 68.90. De banken begonnen aarzelend, maar konden gaa^^H ten. FGH verloor 1.20 op f 74.80 en WUH 9 op 262. De assuran-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15