Staking in Italië uit protest tegen bomaanslag Leger Suriname gewaarschuwd Brief Ghotbzadeh aan VN-secretaris Waldheim President Mozambique op bezoek in Zimbabwe rn DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 Ex-lid NMR Van Rey:"Mijnals moet tot bezinning komen" NEW YORK (GPD) - Sergeant Chas Mijnals, de nieuwe voorzit ter van de Surinaamse Nationale Militaire Raad (NMR) moet op zijn tellen passen. „Mijnals heeft nu nog de kans om tót bezinning te komen, anders valt hij onher roepelijk'. Dat zegt eerste-luite- nant en ex-minister Michel van Rey vanuit zqn ballingsoord New York. Aan zijn ballingschap is nu een einde gekomen: binnenkort krijgt hij een baan bij de Suri naamse ambassade in Nederland. Van Rey was de enige officier in de groep jonge militairen, die 25 februari van dit jaar de macht greep en de regering-Arron ver dreef. Hij werd minister van legeren poli tie, toen de NMR een maand na de machtsovername genood zaakt was een regering te laten formeren. Die kwam onder lei ding van de onbesproken inter nist dr. Henk Chin a Sen, maar de NMR stelde zijn belangen veilig door twee van de raadsleden. Van Rey en Neede, naar het kabinet af te vaardigen. Lang zou Van Rey's ministerschap niet duren: nog geen maand na zijn installatie werd hij door zijn ex-NMR-collega's gedwongen zijn portefeuille in te leveren en hals over kop de wijk te-nemen. Via de Nederlandse Antillen ver trok hij naar de Verenigde Staten, waar hij tot begin deze maand onder dook. Daar zit hij nu nog steeds. Over de achtergronden van zijn vertrek doen tot op de dag vandaag de wildste verhalen de ronde, onder meer dat Van Rey betrokken zou zijn geweest bij de mislukte tegen-coup van ex-luitenant Fred Ormskerk. Van Rey botste 'inderaad met de re volutionaire militairen in de NMR, maar dan omdat hij vond dat zij niet langer als een soort controleur van de regering moes ten fungeren, maar terug moes ten gaan naar de kazerne en het regeren aan de regering overla ten. De NMR. toen sterker dan ooit, accepteerde dit niet en werkte Van Rey het land uit. Anderhalve week geleden gebeur de vrijwel precies waar Van Rey indertijd voor pleitte. Onder druk van majoor Desi Bouterse, zelf een voormalig NMR-lid, zei het kader van de Surinaamse krijgs macht het vertrouwen in de NMR op. Vertegenwoordigers van de harde lijn als voorzitter Sital en de leden Abrahams en Joeman moesten verdwijnen. In hun plaats kwamen militairen zonder politieke signatuur, die part noch deel hadden gehad aan de staats greep. „Wat mij vooral zorgen baarde", zegt Van Rey nu, „was de bein- vloeding van de NMR van bui tenaf. Met name door de zoge naamde raad van advies". Van Rey schildert het beeld van een politiek stuurloze militaire raad. feitelijk gemanipuleerd door linkse politici als Herrenberg en Naarendorp. „Die waren niet be paald tevreden met de ontwikke lingen. Het is duidelijk dat zo'n proces altijd een spanningsveld oplevert. In dit geval ging het er om de regering via de NMR ten val te brengen", aldus Van Rey. De enige overgebleven radicale militair in de nieuwe NMR is ser geant Mijnals, die de voorzitters functie van Sital overnam. Mij nals was de man die begin juli op riep de Nederlandse minister Jan de Koning (ontwikkelingssa menwerking) in Suriname te houden tot hij door de knieën zou gaan voor de Surinaamse eisen met betrekking tot de ontwikke lingshulp. Het was ook Mijnals, die zich voorstander toonde van een Surinaamse samenleving naar Cubaans model. „Ik geloof dat Mijnals nu nog de kans heeft om tot bezinning te komen", zegt Van Rey. „Anders valt hij onherroepelijk. Het pro ces is nog steeds niet afgelopen". Ook waarschuwt hij legercom mandant Bouterse. „Die heeft het niet gemakkelijk gehad. Van on derofficier is hij vakbondsleider geworden en daarna officier en bevelhebber. Dat alles binnen een paar maanden. Ik vraag me af of hij die veranderingen aan kan. Bovendien zal hij zeer op zijn hoede moeten zijn voor politieke invloeden binnen het leger, want ook daar kunnen kwaadwillende elementen de kop opsteken". Van Rey heeft zijn vertrouwen ge steld in de regering Chin a Sen. „Dit kabinet is naar mijn mening het beste alternatief voor het land. Ik vind het erg belangrijk de Surinaamse gemeenschap daar over in Nederland te gaan infor meren," aldus Van Rey over zijn betrekking in Nederland. t Eerste-luitenant ME. van Bevelen tot arrestatie in zaak gezonken tanker Salem LONDEN (Reuter/UPI) - Een rechtbank in Londen heeft gisteren arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen vier per sonen die betrokken zouden zijn geweest bij het laten zin ken van de tanker Salem, die in januari van dit jaar voor Westelijk Afrika in de golven verdween. De vier personen zijn een Nederlander, een Griek, een Duitser en een Li- uitgevaardigd op grond van de beschuldiging dat het vier tal had samengewerkt om de oliemaatschappij Shell en een aantal verzekeraars op te lich ten. Een door de regering van Senegal ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat de bijna 214.000 ton metende su pertanker Salem geen olie aan boord had toen hij voorde kust van Senegal verging. De lading was namelijk al voor 44 miljoen dollar aan Zuid-Afri- ka verkocht en heimelijk in Durban gelost. Vervolgens werd een claim ingediend bij de scheepsverzekeraars in Londen, waar de tanker voor 24 miljoen dollar was verze kerd. Een woordvoerder van de rechtbank zei dat het niet waarschijnlijk is dat het vier tal zal kunnen worden aange houden, want de gezochten verblijven in het buitenland en zullen vermoedelijk niet kunnen worden uitgeleverd. De Salem is slechts een van de spectaculaire zwendelaffai- res, die de scheepvaart- en verzekeringswereld zorgen baren. Zo verdwenen in april van dit jaar binnen 24 uur twee lege Liberiaanse super tankers voor de Afrikaanse kust in de golven. Beide schepen waren elk voor 24 miljoen dollar verzekerd. Deze mysterieuze ongelukken werpen tevens een vreemd licht op de oliepolitiek van Zuid-Afrika. Volgens in Londen verzamelde inlichtingen had ook één van deze tankers Arabische olie naar Durban gebracht, hoe wel de lading voor Singapore was bestemd. Cossiga wijst neo-fascisten als schuldige aan BOLOGNA (UPI/GPD) - Miljoenen Italianen hebben gis teren gestaakt uit protest tegen de bomaanslag op het station van Bologna waarbij 76 mensen om het leven kwamen en 200 werden gewond. Rond 100.000 mensen dromden samen op het grootste plein van Bologna, waar zij politici en vak bondsleiders de bomaanslag, de ergste die ooit in Italië is ge pleegd, hoorden veroordelen. Geen bommen, geen schietpartijen Morgen zal en geen doden meer, zo werd er geroepen door de demonstranten die rode spandoeken bij zich hadden. In vrijwel elke grote Italiaanse stad zijn dergelijke massabijeenkom sten gehouden. In Rome is de Italiaanse Senaat bijeengekomen voor een debat over het optreden de regering-Cossiga te^en de terroristen. Elke sector zakenleven en de industrie aan de staking deel, van kleine winkeliers in het landelijke Sici lië tot de geschoolde fabrieksar beiders in het industriële Noor den. Op de plaats van de explosie sta pelen de rouwkransen en bloe men zich op. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft een fonds van rond 250.000 gulden gevormd voor steun aan de ge- SALISBURY (UPD- De president van Mozambique, Samora Ma- chel, is gisteren voor een bezoek aan Zimbabwe in de hoofdstad Salisbury aangekomen. De Mo- zambikaanse president werd op het vliegveld door de gehele rege ring van Zimbabwe verwelkomd. Samora Machel is het eerste bui tenlandse staatshoofd dat het land bezoekt sinds de onafhan kelijkheid in april. Hij werd op zijn vlucht vanaf de'grens geës corteerd door een formatie van hawker-hunter straalgevechts- bommenwerpers van de Zim- babwese luchtmacht. Dit zijn de zelfde vliegtuigen die nog onder het vorige regime bombarde- mentsvluchten op Mozambique uitvoerden. wonde slachtoffers en de nabe staanden van hen die om het le ven zijn gekomen. Met dit geld hoopt men de eerste uitgaven als gevolg van de tragedie te kunnen dekken. Italië een dag v tionale rouw zijn voor di die bij de bomaanslag van zater dag in Bologna de dood vonden, aldus heeft de Italiaanse premier Cossiga gisteren meegedeeld. Op diezelfde dag zal de massabegra- fenisplechtigheid voor de mees ten van de slachtoffers in het cen trum van Bologna worden ge houden. het Tot dusver heeft men 69 slachtof fers kunnen identificeren. Op twee vrouwen, een Zwitserse en een Francaise, na zijn alle geïden- tificeerden Italianen. Premier Cossiga heeft inmiddels in z een toespraak tot de Senaat ver klaard dat de neo-fascisten de aanslag hebben gepleegd. De po litie, belast met de terreurbestrij ding, is deze mening ook toege daan. De Italiaanse bladen wer den gisteren overspoeld door te lefoontjes waarin zowel linkse als rechtse terreurgroepen lieten we ten verantwoordelijk voor de aanslag te zijn. Deze telefoontjes werden echter weer gevolgd door ontkenningen van de terreur- groeperingen. Gistermorgen vroeg is de Italiaanse politie begonnen met de arresta tie van verdachte rechtse extre misten in rond 20 steden. De Italiaanse politie verklaarde gis teren er zeker van te zijn dat de ontploffing van afgelopen zater dag in het station van Bologna een opzettelijke aanslag is ge weest en niet werd veroorzaakt door een onhandige koerier, die de springstof per ongeluk zou hebben laten ontploffen en daar door misschien zelf tot de slacht offers behoort. )uw bidt, nadat ze bloemen heeft gelegd op een perron t i werden gedood na een bomaanslag. ADVERTENTIE mm/mom KMSIUKKU GOEDKOPER. Alleen nog in augustus verkriigbaar: de Zomerkaart van NS maakt alle uitstapjes stukken goedkoper. Op ieder station vertelt men u er meer van TEHERAN/LONDEN/NEW YORK (AFP/Reuter/UPI) - De Iraanse minister van buitenland se zaken Sadegh Ghotbzadeh, heeft gisteren VN-secretaris- generaal Waldheim gevraagd een delegatie aan te wijzen om een bezoek te brengen aan de Iraniërs die na betogingen op 28 juli in Washington werden gearres teerd. Waldheim werd gevraagd de onmiddellijke en onvoor waardelijke vrijlating van de ge vangenen door de Amerikaanse autoriteiten te eisen. Ook ver zocht om Ghotbzadeh een onder zoek in deze zaak. In zijn brief aan Waldheim wees de Iraanse minis ter van buitenlandse zaken op verwondingen en sporen daarvan bij de gearresteerde studenten, die het gevolg waren van de "bru te aanvallen van de Amerikaanse veiligheidstroepen". "Onze broeders en zusters" aldus Ghotbzadeh, "hebben geen an der kwaad gedaan dan hun stem te laten horen in antwoord op demonstraties van Iraanse land verraders die worden gesteund en aangespoord door de Ameri kaanse regering." Ghotbzadeh verlangde van de Amerikaanse autoriteiten dat zij, "pretentieuze verdedigers van de mensenrech ten" de gedetineerden de kans geven het land te verlaten. De Iraanse president Bani-Sadr Staking in Zuid-Afrika SECUNDA/PRETORIA (Reuter UPI) - Zeker 700 zwarte bouw vakkers die werken bij een be drijf dat Zuid-Afrika's tweede fabriek voor de winning van olie uit steenkool bouwt, zijn in sta king gegaan om kracht bij te zet ten £an hun eis voor meer loon. In deZuidafrikaanse stad Pretoria is gisteren een proces begonnen tegen negen leden van het Afri can National Congress (ANC), één van de verboden nationalisti sche bewegingen in Zuid-Afrika, die het blanke minderheidsbe wind bestrijdt. De aanklacht luidt onder meer moord, hoog verraad en roofovervallen. heeft de gearresteerde studenten juist opgeroepen zich te verzetten tegen uitwijzing. Om uitwijzing te voorkomen heb ben zesenveertig in de V.S. ge vangen zittende Iraniërs gisteren hun namen opgegeven aan de au toriteiten. De overige gearres teerde Iraniërs -146 man - hebben dit nog steeds niet willen doen uit protest tegen hun arrestatie en zijn nog altijd in hongerstaking. Drie van hen zijn naar het zie kenhuis gebracht. Maar volgens Amerikaanse functionarissen baart hun toestand de autoritei ten geen zorgen. John Russel, een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van justitie, zei dat de gearres teerde Iraniërs die hun naam op geven en hebben besloten niet illegaal in de V.S. te verblijven, niet worden uitgewezen. Bij een protestbetoging van Ira niërs voor de Amerikaanse am bassade in Londen zijn gister avond ongeveer 50 demonstran ten gearresteerd. Er deden zich felle botsingen voor tussen de politie en een honderdtal Iraniërs die protesteerden tegen de aan houding van landgenoten in de V.S. In Teheran verzamelden zich tien duizenden mensen bij de Ameri kaanse ambassade voor een ma nifestatie van steun aan de Iraan se studenten die in de V.S. wor den vastgehouden. De menigte betogers in Teheran zwol aan tot meer dan driehon derdduizend. Men luisterde naar een twee uur durende rede van een belangrijk parlementslid, Fakhereddin Jehazi. "Als de in de V.S. .gearresteerde Iraanse stu denten ook maar iets overkomt, zullen wij alle door de V.S. in het gebied geëxploiteerde produk- tiebronnen in brand steken en zullen wij het nauw van Ormuz sluiten om de Amerikaanse eco nomie te wurgen", aldus Jehazi. Het Iraanse parlement heeft giste ren een debat over de gijzeling van het Amerikaanse ambassa depersoneel uitgesteld, uit pro test tegen de 'wrede behandeling' van de Iraanse arrestanten in de Verenigde Staten. Gisteren had het parlement het debat moeten beginnen over een brief van 180 Amerikaanse congresleden, die het Iraanse parlement verzoch ten zijn met voorrang bezig te gaan houden met een oplossing voor de gijzelingskwestie. Israëlische reactie op woorden Sadat geïrriteerd JERUZALEM (AFP/UPI/Reu- ter) - De Israëlische premier Begin merkt in een antwoord aan de Egyptische president Sadat op, dat het Egyptische parlement vorige maand een resolutie heeft aangenomen waarin werd gezegd dat "Je ruzalem Arabisch is", zonder dat Israël hier aanleiding in zag de onderhandelingen af te breken. Dit is gisteren ver nomen in kringen rond de premier. Egypte heeft gezegd dat het de onderhandelingen over het Palestijnse zelfbe stuur die afgelopen weekein de werden afgebroken, pas weer wil hervatten als Israël wil onderhandelen over de toekomst van Jeruzalem. Israël zal laten weten dat over de punten die president Sadat tef sprake bracht in zijn boodschap kan worden on derhandeld. Hierbij is ook de Egyptische eis dat Arabieren moet worden betrokken bij het bestuur van Jeruzalem- Oost. De door de Knesset (het Israëlische parlement) aan genomen wet die bepaalt dat Jeruzalem de eeuwige en on deelbare hoofdstad van Israël is kan bij de onderhandelin gen niet worden beschouwd als een obstakel in de onder handelingen, aldus kringen rond Begin. Het merendeel van de Israëli sche ministers was volgens goed ingelichte kringen geïr riteerd door de boodschap van Sadat en enkele ministers zouden de teruggave van het laatste deel van de Sinaï aan Egypte willen laten afhangen van het succes van de onder handelingen. De Israëlische radio haalde gistermorgen politieke kringen aan waarin werd gezegd dat de regering de methodes van president Sadat afkeurt die de onder handelingen afbreekt al naar gelang de toestand van zijn humeur. De eendaagse staking van win keliers op de westelijke Jor- daanoever, waartoe door Pa lestijnse organisaties was op geroepen, wordt slechts ge deeltelijk nagekomen. Dit is van militaire zijde meege deeld. Tot de staking was op geroepen om solidariteit te betuigen met de Palestijnse hongerstakers in de gevange nis Nafho in Zuid-Israël. Van Arabische zijde is vernomen dat Israëlische soldaten enige winkels met geweld openden. Nadat deze winkeliers waren gedwongen hun zaken te openen zouden anderen de staking hebben afgelast. ADVERTENTIE SUGHARBt xmsmm GOEDKOPER. Alleen nog in augustus verkriigbaar: de Zomerkaart van NS maakt alle uitstapjes stukken goedkoper. Op ieder station vertelt men u er meer van.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14