Kantonrechter Stinkdierencoyotes en aligators gezien maar géén beren Publiek Circussen in Leidse regio Hoge nood" geen excuus voor racerij "Anti-Iran gevoelens in YS goed merkbaar" DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 VARIA PAGINA 13 ,door Sjak Jansen Er gaal geen doordeweekse dag voorbij, ol ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor Publiek kunt u s middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-144941. toestel 215 Schrijven mag natuurlijk ook r Leids gezin trok elf maanden door Amerika Koud een jaar gele den waren Pauline, Frans en Hiddo Rombout het op eens zat in Leiden. Ze vonden dat er maar eens iets moest gebeuren. Amper twee maanden later had Frans al z'n spaarcen ten van de bank opgeno men en tuften ze in een kampeerbus door de prai rie. Genoten ze van het magnifieke natuurschoon in het Yellowstone Park en konden 's nachts de slaap niet vatten door het gejank van coyotes. Elf maanden hebben ze rondge toerd in de, VS. Van west naar oost en van oost naar west. Ze hebben er van alles gezien en beleefd. Goudmijnen, aliga tors, armoe, rijkdom, Hiddo's idool Phil Everly, marihuana, wc-papier met het portret van Chomeini erop en T-shirts met opschriften als: 'Cho meini is een achterwerk' „Die anti-gevoelens jegens Iran kun je duidelijk merken in de States", weet Frans (35), foto graaf van beroep. Onlangs zijn ze teruggekeerd. Hun reis begon en eindigde in Dallas, de hoofdstad van Texas. Daar hebben ze onder meer de plek bezocht waar president John F. Kennedy werd ver moord. „Dat doet heel eng aan", vindt Pauline (33). „Heel eng". Bloedheet Hiddo (13), die nu naar de brugklas gaat, vertelt dat er zelfs een museumpje is, waarin alle krantekoppen en dergelijke omtrent de moord zijn tentoongesteld. „Er was daar een gids, die vertelde dat er ontzettend veel overeen komsten zijn tussen de moord op Kennedy en Lincoln. Ze zijn bijvoorbeeld allebei ge waarschuwd niet naar Dallas te gaan". Frans: „Ook wat namen betreft zijn er overeenkomsten. De secretaris van Kennedy heet te bijvoorbeeld Lincoln en die van Lincoln heette Kenne dy". „Maar daar in Texas was het bloedheet", weet Pauline. „Daar zag je geen mens op straat want het was er niet te harden. Die hitte was gewoon ondraaglijk. Vandaar dat we echt hebben genoten van dat grauwe weer hier toen we te rugkwamen". Peking Vanuit Dallas zijn ze richting Colorado en Oregon gegaan. Daar hebben ze goudgele bomen gezien en (zonder suc ces) naar goud gezocht. Toen naar San Francisco. „Prach tig die stad", vindt Pauline. „Al die heuvels". De chinezenwijk Chinatown hebben ze uiteraard, ook be keken. „Net Peking", zegt Frans. „Puur China. Onvoor stelbaar. Alles is daar Chi nees. De straatnaambordjes er. zo ook". Van paupers en een drugscène, zoals dat heet, hebben ze in 'Frisco' niks gemerkt. Frans: „Nou ja. Marihuana is daar heel gewoon natuurlijk. Maar het zwaardere spul, nee Daarvoor moet je veeleer in New York zijn. Want daar is het een puinhoop. New York was een ramp". Manhattan In New York werd Frans op klaarlichte dag zowat beroofd van z'n camera. „Mensen die het zagen, liepen gewoon door. Ik ben me er rot ge schrokken. Voor mij hoefde het meteen niet meer. En in Manhattan zagen we de men sen uit vuilnisbakken eten. Een vreselijke stad gewoon". „Echt een vreselijke stad. We zijn daar ook in een wip het Vrijheidsbeeld wezen bekij ken, het Empire State Buil ding en het Gugenheimmu- seum en toen meteen, huppe- tee, wegwezen". Intussen hadden de Rombouts ook Los Angeles aangedaan en een bezoekje gebracht aan zo'n drive-in-bioscoop, die je in The Flintstones ziet en ook in het Drentse dorpje Drou- wen kunt aantreffen. „We zijn daar voor de grap heenge- weest", verklaart Frans. „De projectie is daar altijd slecht en je zit er tussen allemaal vo zende tieners, die je raar aan kijken wat jij daar komt doen". Pauline, Frans en de dertienjarige Hiddo Rombout Na elf maanden terug uit de Verenigde Staten. Tom Jones In de Universal Studios in Hol lywood mochten Frans, Pau line en Hiddo een kijkje in de keuken van Jaws nemen. Een bezoek aan Disneyland verg de twee dagen en toen was daar het concert van Phil Everly ('Wake up little Suzy Kaassie voor fan Hiddo. Het was immers de eerste keer sinds vier jaar dat Everly weer voor het voetlicht trad. Een weekje in Mexico diende zich ook nog aan („Armoe troef aldus Pauline) en toen werd het hoog tijd voor het gokparadijs Las Vegas, waar de zingende ex-miinwerker Tom Jones thans goud ver dient. „In Las Vegas kun je heel goed koop leven", zegt Frans, „als je maar niet gokt. We hadden daar een kant en klaar ontbijt voor 99 cent". Nashville autorijden)" naar New Or leans, de bakermat van de dixieland-en jazzmuziek. Het enige, dat ze tot dan toe uit Nederland hadden verno men. was dat Beatrix haar moeder zou gaan opvolgen. Vervolgens ging het via Florida, Washington. New York en de Niagara Watervallen naar Nashville in Tennessee, waar het de gewoonte is met de banjo op te staan en ermee naar bed te gaan. Vooral Hid do, een fanatiek bespeler van dit tokkelinstrument, voelde zich daar thuis. Hoogtepunt voor hem was het bijwonen van de Grand Ole Opry, een 'groots opgezet country and westernfestival (gisteren overigens, op onze tv), waarvoor de kaartjes we ken van tevoren zijn uitver kocht. Het is dan ook dat de Rombouts helemaal uit Hol land kwamen, anders waren ze er niet ingekomen. Stinkdieren Op dat moment zaten er bijna elf maanden in de VS op en kwamen Pauline, Frans en Hiddo tot de conclusie dat de Amerikanen een volk zijn, dat er lekker op los leeft. Dat het leeuwedeel zich geen zorgen over morgen maakt en dat zeer velen van hen, net zoals in films, je begroeten met „Howdie". Echt bang zijn de Rombouts aan de grote overkant geen moment geweest. Ook niet voor beren in het Yellowsto ne Park. „Dat is nou juist de grap van alles", zegt Pauline. „Iedereen vraagt of we beren hebben gezien. Nou we heb ben allerlei dieren gezien. Slangen, wasberen, stinkdie ren, pelikanen, zulke grote schildpadden, coyotes, dol fijnen, noem maar opmaar geen beren. Ons is verteld dat die naar hoog in de bergen zijn gebracht. Vanwege de toeristen ja". „Maar daar zeggen ze dat je de beren kunt lokken door 's ochtends spek te bakken. Nou wij dat een paar keer ge daan, maar geen beren hoor". LEIDEN/LEIDERDORP - De cir cusliefhebbers in Leiden en om geving kunnen volgende week volledig aan hun trekken komen. Nagenoeg gelijktijdig zullen zo wel het circus Krone als het cir cus Bassie en Adriaan hun tenten opslaan in Leiden en Leiderdorp. Het circus van de twee televi sieclowns komt op 12, 13 en 14 augustus naar het parkeerterrein van de voetbalvereniging RCL in De Bloemerd. Circus Krone geeft van 14 tot en met 17 laugustus voorstellingen op het Schutters veld. De circusonderneming Krone uit München begint donderdag 14 augustus om acht uur met een première voorstelling. Daarna worden dagelijks, twee voorstel lingen gegeven, om 15.00 en 20.00 uur. Het programma bestaat uit twintig onderdelen, waarvan er vele nieuw zijn voor Nederland. Tijdens de Nederlandse toernee werden dit jaar al voorstellingen gegeven in Amsterdam, Alk maar, Haarlem en Den Haag. Volgens de circusorganisatie re- gistreerde men tot nu toe 200.000 bezoekers. Vijfjaar geleden toen circus Krone voor het laatst Nederland aan deed liet men het geplande op treden in Leiden plotseling ver vallen. Men bleef toen ganger op het Haagse Malieveld omdat vol gens de circusmensen de kosten van transport (merendeels per trein) te hoog werden. Het programma van het circus Bas sie en Adriaan is volledig om het populaire televisieduo heenge- bouwd. Zij verschijnen geregeld in de piste, afgewisseld met het optreden van onder meer paar den, kamelen, zeehonden, leeu-, wen, olifanten en beren. Verder zijn er acrobaten en evenwichts kunstenaars die in de nok van de circustent optreden. Het circus geeft in Leiderdorp da gelijks twee voorstellingen. Het clownsduo Bassie en Adriaan komt volgende week met zijn c "Hoge nood". Dat was onlangs voor een Leidenaar voldoende aanlei ding om met een vaart van tach tig kilometer per uur over het Le vendaal te scheuren. Hij had pech want in zijn race naar het ge mak" werd hij gestuit door enige onvermurwbare agenten met als gevolg dat hij gisteren voor kan tonrechter Teekens moest ver schijnen. "Ik erken de overtreding maar ik betaal niet want ik moest zo nodig naar het toilet", zo luidde het verweer van de "verdachte". De man verklaarde verder aan een of andere ziekte te lijden waar door hij geregeld in hoge nood komt te verkeren. "Ik weet niet of het u wel eens is overkomen, edelachtbare, maar als je zo nodig moet. nou dan wil je het gaspedaal wel indrukken hoor. Tachtig kilometer dat vind ik eigenlijk nog netjes want m'n auto kan honderdvijftigIk vond het onwijs lullig van die agenten dat ze me aanhielden. Ik wilde m'n papieren nog aan ze afgeven en de zaak later regelen maa r dat mocht niet eens. Toen had ik het natuurlijk helemaal niet "Ik betaal niet. Laat het maar voor de kantonrechter komen want dan word ik toch vrijgesproken. Mijn vader is namelijk advo caat", zou een jeugdige Leide naar hebben uitgeroepen toen hij werd bekeurd omdat hij z'n auto fout had geparkeerd. Volgens edelachtbare Teekens had de verdachte helemaal niet zo hard hoeven te rijden. "U bent, onderweg voldoende cafés tegen gekomen waar u een noodlan ding had kunnen maken. Ik ver oordeel u daarom tot vijftig gul den boete". Twintig gulden min der da n de eis van de officier van justitie mevrouw Tan. Maar dat viel dus tegen. De jonge man, die zijn auto op de Rijns- burgersingel bovenop een zebra pad en binnen vijf meter van een kruising had neergezet, kreeg gis terochtend een boete van zeventig gulden opgelegd. opgelegd omdat hij de auto van zijn moeder midden op een kruis punt had geparkeerd en de auto sleutels in het contact had laten zitten. "Omdat ik alleen maar er gens heel snel iets hoefde te vra gen". Officier van justitie mevrouw Tan eiste een boete van 75 gulden en dat vond de Oegslgeestenao r wat al te veel van het goede. "Ik zou niet weten waar ik het geld van daan moet halen. Ik stiideer en u moet niet denken dat m'n ouders zullen zeggen: "Hier heb je 75 gulden om de bekeuring te beta len". Dat kan ik wel vergeten". Rechter Teekens vond de overtre ding evenwel zo groot dat hij er niet meer dan een tientje vanaf wilde doen. Een boete van 65 gul den dus. Een Leidse automobilist probeerde zich met behulp van een getuige in een aantal bochten te i om zodoende een boete te ontlopen maar kreeg uiteindelijk toch 25 gulden aan z'n broek. Hij was komende van de Stations weg rechtsaf de le Binnenvest gracht ingereden daarmee ne geerde hij het verbod om rechtsaf te slaan. "Ik wilde op de Steen straat een ijsje kopenIk lette n iet zo goed op de borden. Iemand die naast me zat bemerkte dat ikfout zat. Ik reed onmiddellijk u HT te rug maar werd prompt door een agent bekeurd. Dat vond ik flauw omdat ik bezig was mezelf te cor rigeren". "Corrigeren is in het verkeer meest al niet of niet meer mogelijk" .was mevrouw Tan van mening en eis te een boete van 45 gulden. Mr. Teekens zei het ijsje ran de mi to et al te duur te willen haalde er 20 gulden mobilist r maken vanaf. JAAP VISSER Bisschop Gijsen van Roermond heeft zich gedistantieerd van de reactie van de Nederlandse bis schoppen conferentie op het werkdocument "Lineamenta" voor de vijfde algemene bis schoppensynode over de taken van het christelijke gezin. Dit heeft de perschef van het bis dom Roermond laten weten. Hij veronderstelde dat ook Rotter dams bisschop Simonis het niet eens is met de reactie van de overige Nederlandse bisschop pen. In die reactie staat dat het docu ment "werkelijkheidsvreemd" is, de beschrijving van de situa tie "onvolledig" is en de uiteen zetting van de leer "geenszins lijkt te beantwoorden aan de pastorale eisen van de tijd". De perschef verklaarde ook dat bisschop Gijsen het Vaticaan heeft doen weten dat hij positief staat tegenover genoemde "Li neamenta" voor de bisschop pensynode over het christelijks gezin, die op 27 september in Rome begint. Anti-conceptie De helft van de conservatieve rooms-katholieken in Groot- Brittannië vindt dat het anti- conceptiebeleid van het Vaticaan herzien moet worden. Dat blijkt uit een onderzoek onder de lezers van het rooms-katho- heke tijdschrift "Universe" dat wordt beschouwd als behou dend. Uit het onderzoek blijkt ook dat de helft van de lezers van "Universe vindt dat de bisschoppen mede dogen moeten hebben met ge scheiden en hertrouwde mensen die volledig willen deelnemen aan het kerkelijke leven. Een aanbeveling in die richting werd aan de bisschoppen gedaan door het landelijk pastoraal overleg dat in mei in Liverpool vergader de. Maar nog 36 procent van de lezers is vierkant tegen deze aan beveling. Benedictus Bisschop Simonis zegt dat hij geen uitnodiging heeft ontvangen van de organisatoren van het 15de ecu wfeest van de geboorte van de heilige Benedictus van Nursia in de Benelux om zitting te nemen in het ere-comité van die viering. Hij kan pas zeggen of hij op die uitnodiging zou zijn ingegaan, als hij haar heeft gezien. In het ere-comité van de benedic- tus-viering zitten o.a. alle Ne derlandse bisschoppen behalve bisschop Simonis van Rotterdam en bisschop Gijsen van Roer mond. De organisatoren zeggen alle Nederlandse bisschoppen zonder uitzondering te hebben aangeschreven. De organisatoren zijn van mening dat er niets achter gezocht moet worden dat Simonis en Gijsen, juist de twee nogal controversiële bisschoppen van Nederland, niet hebben gereageerd. Beroepingen: NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Hei- en Boeicop en te Bruchem, Kerkwijk: T.C. Guyt, kandidaat te Katwijk aan Zee; te Hoogezand-Sappemeer-Krops Wolde: M. Zuidersma, predikant vor bijzondere werkzaamheden (geestelijke verzorger van het bejaardenhuis Avondlicht en verpleeghuis Dilgtoord te Haren Gr Aangenomen naar Anloo: F.P. Leever, kandidaat pastoraal me dewerker te Anloo: naar Putten, deelgemeente Andreaskerk: A.N. Langhout te Drogeham, die be dankte voor Dalfsen en Min- nertsga; naar Aalsum en Wet- zens: F. Brouwer te Lunteren, deelgemeente. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen voor Gramsbcr- gen: G.P. Wijnbeek te Voorthui- GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Deventer J.W.Roosen- brand, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Eemdyk. Onnen (Gr.). Wetzinge-Sauwerd en Zuidwolde (Gr.) CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKEN Aangeno men naar Wormcrveer H.B. Hoogendoorn, kandidaat te Vee- nendaal. die bedankte voor Bie- zelinge, Emmeloord, Den Helder, Gonnchem, Lutten, Papen- drccht en Sassenheim.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13