F avoriet Ekker ontsnapt aan nederlaag Rabobank £3 Noor wint Westduitse proloog ronde Ihüfrèa*, Bij de Rabobank liqqen de Hotelplan winterprogramma's nü voor u klaar. Eerste schepen Sail 80 Sanders favoriet Argentinië weigert vijf 'Springbokken' Wie het eerst boekt, boekt het best. DINSDAG 5 AUGUSTUS 1980 SPORT PAGINA 11 DEN HAAG - Louk Sanders, de ti telhouder bij de heren, is als eer ste geplaatst in het toernooi om de nationale tenniskampioen schappen, dat maandag 11 augus tus op de Mets-banen te Scheve- ningen begint. De 28-jarige econoom uit Leiden probeert voor de zevende keer in zijn loopbaan Nederlands kam pioen te worden. De grootste concurrentie komt van Rolf Thung, Huub van Bocckel en Paul van Min, die respectieve lijk als tweede, derde en vierde zijn gerangschikt. Niet geplaatste kanshebbers zijn de jeugdige Eric Wilborts, die onlangs het ap ple bowl-toernooi in Oviedo won, en Frits Don, die Sanders in het satelliettoernooi van Schevenin- gen versloeg. Bij de dames is nationaal kampioe ne Marianne van de Torre eerste genoteerd. Elly Vessies moet volgens het plaatsingsschema in de finale komen. De concurrentie komt vooral van Nanette Schut te, die zondag in Nice de Europe se jeugdtitel in de categorie tot achttien jaar overnam van Ma rianne van de Torre. De inmid dels 35-jarige Marijke Schaar- Jansen is een gevaarlijks outsi- - LEIDEN - Het toernooi om de Open Leidse tennistitels is altijd al zeer sterk bezet geweest. In het jaar van het zilve ren jubileum lijkt de bezetting, nog sterker dan in de voorafgaande jaren. Weliswaar was het optreden in de A-categorie nog maar bescheiden, Nico Welschen werd gestuit door Otto Blom (5-7,6-14-6) in de B-categorie is de strijd gisteren al in alle hevigheid gebrand. Beeld der Kwa en Van der Kwast m de strijd om de open Leidse tenniskampioenschappen. Ronald Blommendaal (links) en Philip ijan bezig aan hun partij in het herendubbelspel B tegen de combinatie Haazebroek/Crepin. Blommendaal met tweemaal 6-1 NEW YORK - Duel van twee Nederlanders in de Ameri kaanse voetbalcompetitie. Aztecs-aanvaller Leo van Veen houdt het been vast van Wim Rijsbergen om te verhinderen dat de Cosmos-verdediger in zal koppen. Cosmos won met 4-1. Forest biedt Gary Birtles fh^arLjl te koop aan N01TINGHAM-BrianClouRh.de 4 /lt bizarre manager van Nottingham jgitf *1 Forest, heeft gisteren spitsspeler B Gary Birtles op de transferlijst p gg geplaatst. De actie van Clough is |£j een gevolg van het aantrekken van de spits van Coventry City. Ian Wallace, eerder Birtles maakte zijn debuut als in- ternational voor Engeland in mei Naar verluidt heeft Mam I United belangstelling aanvaller. Daarvoor moet de club een bedrag van om en nabij de 1.5 D e bokse^ Chitu deed dat zondag in West- Berlijn. Knut Knudsen JOHANNESBURG (ANP) - Het bezoek dat vijf leden van het nationale rugbyteam van Zuid-Afrika aan Argentinië zouden afleggen, gaat niet door. De autoriteiten in Buenos Aires heb ben de vijf "Springbokken" geen visum verstrekt. De voorzit ter van de Zuidafrikaanse rugbybond, Danie Craven, deelde dit in Johannesburg mee. De Zuidafrikanen zouden deel uitmaken van een team van we reldsterren, dat aanstaande zondag tegen de Argentijnse for matie "De Poema's" aantreedt. Craven wilde niet ingaan op de mogelijke gevolgen die deze visumweigering heelt voor de toernee die de 'Springbokken' dit najaar door Zuid-Amerika willen maken. De toernee heeft tot doel het aanzien van Zuid- Afrika in de internationale sportwereld weer een beetje op te lappen. De aanvoerder van de 'Springbokken', Morne du Plessis, ver klaarde verrast te zijn door de beslissing van de Argentijnse autoriteiten. "Ik geloof echter dat onze banden op rugbygebied met dit land stevig genoeg zijn. 't Is jammer voor de jongens", aldus Du Plessis. Volgens Hassan Howa, de voorzitter van de Zuidafrikaanse sportraad (Sacos) is de weigering visa te verstrekken in over eenstemming met de resolutie van de Verenigde Naties, waarin contact met op raciale basis samengestelde sportploegen wordt verboden. "Argentinië respecteert deze resolutie, in tegenstelling tot bij voorbeeld Groot-Brittannië dat geen enkel bezwaar heeft een exclusief blanke ploeg te ontvangen". Daarbij kwam vast te staan dat de verschillen elk jaar weer kleiner worden. Zo was daar de benauw de ontsnapping van de in het he renenkelspel B als no 1 geplaatste Hugo Ekker door 0. König (3-6, 6-3 en 7-5 na vier matchpunten tegen!). Beide spelers zullen die partij wel niet snel vergeten. Ian Svoboda heeft zich knap her steld van de gevoelige nederlaag, die hij in het toernooi van de Katwijkse L.T.V. leed tegen Dick Bouman (3-6, 0-6), door af te re kenen met John Visbeen, met VOETBAL - Eerste-divisieclub SW heeft gisteren een oefen wedstrijd tegen derdeklasser (za terdagamateurs) Excelsior Maas sluis met 5-1 gewonnen. Bas- tiaanse bracht de stand op 0-1, maar door twee doelpunten van Derckx kwam de rust met 2-1. Door Lovers en Peitsman (2) werd het 5-1. ZEILEN - Bij de wedstrijden om de open Nederlandse kampioen schappen in de 470-klasse en bij de H-booten blijven Van Gent en Peulen zegevieren. In de vijfde wedstrijd stuurden zij hun boten opnieuw als eerste door de finish en versterkten daarmee hun posi ties in het algemeen klassement. BIELEFELD-(ANP) - De Noor Knut Knudsen heeft giste ren de proloog van de Ronde van West-Duitsland gewon nen. Knudsen, een specialist in korte tijdritten, legde de 7,6 kilometer af in 9 minuten en 44.3 seconden. De Belg Daniel Willems werd tweede in 9.45.4 en zijn landgenoot Roger de Vlaeminck eindigde in 9.48.9 als derde. Bernard Hinault, de grote favoriet voor de eindzege, leverde een zwakke prestatie. De winnaar van de proloog van de Ronde van Frankrijk, in Frankfort ruim een maand geleden, kwam tot de ma tige tijd van 10.30.9 en eindigde in de middenmoot. De knieblessu re, die hij tijdens de Tour de France opliep, en waardoor hij het wedstrijdritme kwijtraakte, lijkt nog niet geheel hersteld. Zelfs de speciale tijdritfiets met het platte buizen frame hielp hem niet aan een snellere tijd. Dat de situatie binnen de formatie van Hinault verre van rooskleu rig is, bewees Jean-René Ber- naudeau. De jonge Franse cou reur, die Renault-Gitane gaat verlaten, kwam op het vliegveld Charles de Gaulle in Parijs aan zonder zijn paspoort. Met vertra ging arriveerde hij in Bielefeld. Bernaudeau was te laat voor de proloog. In de eerste etappe voegt hij zich pas bij zijn ploeggenoten. Dit is mogelijk, omdat de proloog geen consequenties heeft voor het algemeen klassement. De uitslag: 1. Knut Knudsen (Noo) 7,6 km in 9 min. 44.3 sec. 2. Daniel Willems (Bel) 9.45.4. 3. Roger de Vlaeminck (Bel) 9.48.9.4. Tommi Pnm (Zwe) 9.51.7. 8. Peter Winnen (Ned) 10.09.7. 9. Jan van Houwelingen '(Ned) 10.11.2. Bert Oosterbosch heeft gisteren de profronde van Roosendaal ge wonnen. Hij legde de 92 kilome ter af in 2 uur 6 minuten en 33 seconden. In de eindsprint ver sloeg de vorige week 23 jaar ge worden coureur uit de ploeg van Peter Post zijn medevluchter, de Belg Herman Beyssens, die als tweede eindigde. Leo van Vliet werd op 25 seconden derde. AMSTERDAM (GPD) - Een tiental grote zeilende opleidingsschepen is na een twee maanden durende transatlantische race gisteren voor de kust van IJmuiden aan gekomen. De vaartuigen horen bij de 120 schepen die deelnemen aan de race. Enkele schepen zul len via de sluizen direct doorva ren naar de Amsterdamse haven. Een aantal blijft nog een dag bui tengaats om deel te nemen aan de parade door het Noordzeekanaal, waarmee Sail Amsterdam 80.een manifestatie van grote en kleine re zeilschepen, morgen officieel wordt geopend. Dezgn.tallshipszijnop4 juni jl.uit Boston vertrokken voor een over steek naar Noorwegen met Am sterdam als einddoel. Door de aanhoudende zuidwestenwind van de laatste week is het een moeilijke en spannende race ge worden. Volgens de organisato ren komt dit echter juist de on derlinge rivaliteit tussen de jonge bemanningsleden van de ver schillende schepen ten goede. De dwars getuigde volschepen en barken, die poëtisch „de Zwanen van de Zeven Zeeënworden ge noemd, worden bijna allemaal door nationale overheden in de vaart gehouden. Het zijn klassie ke opleidingsschepen voor zowel de nationale handelsvloten als de marnies. met als belangrijke voorbeelden de Dar Poinorza (Polen), de Gorch Fock II <BRD). YSIREKESEK 2BNVM<4|gfS *80/" 81 B klopte hij met als maat Philip van der Kwast de geduchte com binatie, E. Haazebroek Ton Cre- pin, 6-1, 6-1. In het herendubbelspel B leverden de Leidsche Houters Rik Hinsen Dennis van de Water een beste prestatie door maar net aan te verliezen van het koppel R. Tref- fers/R. Koesveld, 6-2, 1-6, 9-11. zijn imponerende service. Svo boda won met 6-3, 7-6. Nog een kannonnier verdween uit de strijd na een stormachtig be gin. Jurgen Peters veegde Uni cums Paul Kallenberg in de eer ste set kansloos weg, 6-0, om daarna te ervaren dat laatstge noemde niet snel van de kook is te brengen, 6-4, 6-4 voor Paul Kallenberg die minder spellen op zijn naam bracht, maar niettemin Saluutschot Coen Dekker, vroeger een gevrees de routinier, zakt duidelijk terug. Tegen Anne Jan van der Meer had hij weinig anders over dan een saluutschot. 6-0, 6-1 voor An ne Jan van der Meer. Herman van der Capellen won conform de verwachting van D. Willemse, 7-6, 6-2. Een goede zege behaalde verder Marcel de Bakker op Erik Wong Chung, die echt wel met het racket weet om te gaan, maar de ware killers-mentaliteit nog niet heeft ontwikkeld. Ed Hedeman won van de in het he renenkelspel als no. 7 geplaatste N. de Seveaux, 6-3, 7-6, een zege die hem in C stellig het nodige zelfvertrouwen zal bezorgen. Bij de dames was de vroegere Roomburg - crack Joly Drok weer aan het werk. Verzette zij in haar glansperiode, zelden een pas meer dan strikt noodzakelijk, nu doet zij dat nog minder. Toch is zij het, die het spel dicteert door haar goede anticiperen en koel manoeuvreren. J. Zonneville, bepaald geen zwakke zuster in de B-gelederen, werd door haar in twee sets bedwongen: 6-2, 7-5. Heel geconcentreerd en ook vaak sterk tennissend (de lob-volley bij de stand 6-2,4-2 tegen Marleen van der Mijn was een juweeltje), gaf gisteren Unicums Maureen Meijer blijk van aanwezigheid. Liselotte van der Bijl was voor mevr. Brom gewoon te vast om ook maar even in moeilijkheden te geraken, 6-1, 6-1. Een verras sing was de uitschakeling van de talentvolle Jacqueline van Wijk door M. Visser, 6-7, 5-7. In een vliegende gravelstorm won tenslotte Henny Koemans in het herenenkelspel B met 6-0,4-6,6-3 van B. Kalkman en verloor Blommendaal met Hanneke Ro- ther het gemengd dubbelspel B van het koppel Jossie van der Hoeve Marinus Brooshooft. Blommendaal zou overigens Roomburg niet met lege handen verlaten. In het herendubbelspel Katwijk de Amerigo Vespucci (Italië), de Sagres Portugalen de Krusen- stein (USSR). In het kielzog van hun grotere zus ters komen nog 200 door vereni gingen en stichtingen beheerde, middelgrote zeilschepen naar Amsterdam. Aan boord van deze schepen niet alleen kadetten, maar ook jonge mensen op zoek naar avontuur"Voor alle sche pen gold dat onderweg uitwisse ling van bemanningsleden mo gelijk v)as, waardoor meer erva ring kon worden opgedaan. Koningin Beatrix zal vrijdag 8 au gustus in de Nieuwe Kerk in Am sterdam de prijzen uitreiken aan de winnaars van de transatlanti sche race. Behalve op Roomburg werd er ook getennist op "Zee en Duin" in Katwijk. De bezetting in dat toernooi heeft natuurlijk te lijden van de Open Leidse tenniskam pioenschappen, maar er kwamen gisteren leuke partijen uit de bus. Zo won Jan Pieter Hop met 6-2, 6-2 van hardhitter John Assel- bergs en spelend zoals h(j giste ren deed, moet hij zich kunnen kwalificeren voor tenminste een halve finale-plaats in het here nenkelspel B. De taaie Jan de Groot leek tegen Lembeck met 1-5 snel uit de strijd te HlllfB worden gespeeld, maar zijn on verzettelijkheid bracht hem. zo als al zo vaak tevoren, uit de problemen, 7-5 en 6-1. Geplaatst zijn bij de heren in B Han Brugman uit Zandvoort en Erik Jan Schreuder. De clubkam pioen van Zee en Duin Jan Wil lem Lugthart zorgde in het here nenkelspel B voor de niet geringe verrassing door Jean Marc van Maren af te troeven, 6-4.6-1, maar in het herenenkelspel C waar hij als no 4 op de deelnemerslijst voorkomt, ging hij tenonder te gen Pieter Parlevliet, 2-6, 3-6. In dit nummer is de plaatsing als volgt Han Kuypers no Zim merman, Jan de Groot en Jan Willem Lugthart, wiens plaats nu dus is overgenomen door Pieter Parlevliet. Bij de dames maakte de in het en kelspel C als no 1 geplaatste Ma rijke Guyt geen fout. Zij moest tegen Anneke Overloop wel door een zware eerste set heenbjjten. 7-5, maar daarna beheerste zij het treffen, 6-1. Als no 2. is bij de da mes geplaatst Riet van Balen, in Voorhout vorige weck een sterke finaliste tegen Barbara Heeze. FRANK BONTE Sadat zendt vice-president naar Frankrijk CAIRO (UPI) - President Anwar Sadat heeft gisteren besloten zijn hoogste medewerker, vice-presi dent Hosni Moubarak, in de na bije toekomst naar Frankrijk te sturen voor besprekingen met president Valéry Giscard d'Es- taing over de situatie in het Mid den-Oosten. Dit hebben rege ringsfunctionarissen in Cairo meegedeeld. Zij zeiden dat over eenstemming over dit bezoek werd bereikt in een telefoonge sprek dat de Egyptische presi dent gisteren met zijn Franse ambtgenoot voerde. Sadat en Giscard bespraken de si tuatie in ah haar aspecten, aldus de functionarissen, verwijzend naar de Israëlische annexatie van Jeruzalem en Egypte's opschor ting van het overleg inzake Pale stijns zelfbesluit. Mou barak zal in de eerste week van september naar Frankrijk gaan. Zijn reis maakt deel uit van een bezoek aan West-Europa. De houding tussen Egypte en Frankrijk was achteruitgegaan toen Frankrijk koel reageerde op het vredesverdrag dal Egypte in maart vorig jaar met Israel sloot. De situatie werd nog slechter toen de Franse president dit jaar een aantal Arabische landen be zocht die zich keren tegen het vredesverdrag. In Washington heeft het ministerie van buitenlandse zaken gisteren de hoop uitgesproken dat het au- tonomie-overleg spoedig zal kunnen worden hervat. Maar functionarissen gaven privé als hun mening te kennen dat de jongste crisis ernstig is. De situatie spitste zich toe nadat het Israëlische parlement vorige week een wet aanvaardde waarin Jeruzalem tot onverdeelde en eeuwige hoofdstad van Israel werd verklaard. Daarop het pre sident Sadat in een brief aan de Israëlische en de Amerikaanse regering weten dat hjj het auto- nomie-overleg opschortte. Func tionarissen van het statedepart- ment zeiden dat Sadat de Iml li- sche premier meedeelde dat de toekomst van het overleg afhangt van Israels bereidheid in goede trouw te onderhandelen. De woordvoerder van het statede- partment zei dat de VS president Sadat hebben meegedeeld dat zy graag zouden zien dah het auto- nomie-overleg wordt hervat.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11