Leegstaande fabriek aan de Mors weg uitgebrand P. Kiel nieuwe F i directeur van muziekschool DEELS GESLOOPTE COMPLEX WERD AANGESTOKEN Een ei als dank LEZERS SCHRIJVEN J Burgemeester MAANDAG 4 AUGUSTUS 1980 Bekend organist/koordirigent (Van één onzer verslaggeef sters) LEIDEN - Tot directeur van de Streekmuziekschool Leiden en Omstreken is met ingang van 1 novem ber benoemd de heer Piet Een overzicht van het brandende fabriekscomplex gezien vanaf het Galgewater LEIDEN - Vermoedelijk door brandstichting is het leeg staande fabriekscomplex van Nieuwenhuizen aan de Morsweg zaterdagavond een prooi van de vlammen ge worden. Rugzak werd gestolen: in zak en as... LEIDEN - Een 21-jarige inwo ner van Delft zag gistermid dag ondanks het stralende weer in één klap zijn vakantie in het watervallen. Rond half drie ging hij op het station in Leiden een telefooncel bin nen. Zijn rugzak had hij in de hal van het station neergezet. Toen hij terugkwam bleek zijn rugzak, waarin onder meer een tent, een kookstel en kleren zaten, te zijn gesto len. De rugzak met inhoud is zo'n achthonderd gulden waard. De brand brak even na acht uur za terdagavond uit en hield de brandweer tot ongeveer kwart voor twaalf bezig. De brand, waarbij niemand gewond raakte, ging met een grote rookontwik keling gepaard die tot in de wijde omtrek te zien was. De gebouwen van de voormalige conservenfabriek waren hele maal leeg en stonden op de no minatie om te worden gesloopt. Met twee autospuitgasten, de hoogwerker en zes lage-druk- stralen hadden de Leidse spuit gasten de brand vrij snel onder controle. In eerste instantie richt te de brandweer zich op de be scherming van een naast de fa briek gelegen flatwoning voor studenten en de spoorbaan Lei- den-Utrecht. Het snel om zich heen grijpende vuur dreigde korte tijd naar die plaatsen over te slaan. Toen men er in geslaagd was dat te voorko men kon de blussing van het leegstaande fabriekspand ter hand worden genomen. Het nablussingswerk van de fabriek N en de bijbehorende panden nam geruime tijd in beslag. Omdat de brandweer tijdens de blussing ontdekte dat er meer dan een brandhaard was, neemt men aan dat de brand is aange stoken. De politie vermoedt dat het jeugdige vandalen zijn ge weest die de panden al eerder als doelwit kozen. Zo werd een groot deel van het interieur al eerder gesloopt en ontstonden al eerder problemen toen^en afsluiter van een oude olietank werd vernield en grote hoeveelheden olie in het Galgenwater stroomden. Het nu verwoeste pand heeft een roemruchte Leidse geschiedenis achter zich. Vele jaren werden in het pand de conserven van "De Sleutels" bereid. Eind 1975, toen het gebouw al jaren leeg stond, werd een nieuwe eigenaar ge vonden. Het werd de vleeswaren- fabriek Van den Berg uit Wasse naar. Het werd een zaak van korte duur want in mei 1977 moest het bedrijf het voltallige personeel ontslaan. Het fabriekscomplex werd vervol gens opgekocht door de bouw maatschappij Bakker uit Nieuw- Vennep. Zij ontwikkelde plan nen om de panden te slopen en er dure appartementen in de koop sector te bouwen. Voor het zover kwam ontwikkelde de gemeente een bestemmingsplan voor het gebied met voorschriften voor onder meer bouwhoogte, par keer- en groenvoorzieningen. Bakker is het daarmee niet eens en is bij de provincie in beroep gegaan. De zaak is nog in behan deling. Kok makelaardij nog in de Meren wijk LEIDEN - In onze krant van vrij dag jl. stond in het artikel "Hui zenwinkel fuseert met Elbers/Pi- son" vermeld dat Kok Makelaar dij haar vestiging in de Meren- wijk heeft gesloten. Dit berust op een vergissing. Kok Makelaardij in de Merenwijk is een gezond onderdeel van Kok Makelaardij Leiden BV te Lei den. Tevens stond in het artikel dat Hopman Makelaardij is overge nomen door Kok. Er had moeten staan dat Hopman Beheer is overgenomen door Kok Beheer rv ADVERTENTIE Brandweerlieden in touw om het v afsiand gehouden door het sluiten v ir in het pand aan de Morsweg te blussen. Het publiek werd onder v i de overwegbomen. Kiel Hii volgt daarmee de heer H.Chr. Timm op die inmiddels naar het Con servatorium in Den Haag is vertrokken, waar hij adjunct-directeur is ge worden. Piet Kiel, gehuwd en vader van drie kinderen, is op het ogenblik nog directeur van de Streekmuziek school Haarlemmermeer, beho rend tot het Instituut voor Kunst zinnige Vorming in Hoofddorp. Hij werd op 4 februari 1937 in Ou der Amstel geboren. Zijn eerste muzieklessen ontving hij van Valentijn Schoonderbeek en Jan Felderhof. In 1955 werd hij voor het leervak kerkorgel ingeschre ven aan het Amsterdams Conser vatorium. waar hij zich onder lei ding heeft gesteld van Jacob Bij ster, Simon C. Jansen en dr. An ton van der Horst. Zijn eindexa men, aldaar in 1959 werd be kroond met de aanmoedigings prijs van de "Vrienden van het Concertgebouworkest" voor zijn prestaties als "de hoogste ge kwalificeerde afgestudeerde leerling van dat jaar". Vervolgens studeerde hij nog van 1969 tot 1975 orkest-directie bij Jaap Spaanderman. Piet Kiel heeft zich als organist en als koordirigent grote bekend heid verworven. Zo heeft hij als organist onder meer gedurende lange tijd meegewerkt aan het Vokaal ensemble van de NCRV, dat onder leiding stond van Ma- rinus Voorberg. Hij was ook can tor-organist in Driebergen. Be halve in eigen land. gaf hij ook in Duitsland en België vele orgel concerten, en maakte een groot aantal radio-opnamen. Van hem zijn drie langspeelplaten uitge komen bij (CBS). Koordirigent was hij van het Toon kunstkoor in Zaandam, en van de Christelijke Oratoriumvereni ging in Haarlem dat hij elf jaar onder zijn hoede heeft gehad. Vervolgens was hij dirigent van het Toonkunstkoor in Amers foort. De kennismaking met Lei den volgde met zijn benoeming in 1979 tot dirigent van de Christelijke Oratorium-vereni ging "Con Amore". Op weten schappelijk gebied houdt hij zich bezig met onderzoek van oude handschriften die hij opduikt in diverse universitietsbibliothe- LEIDEN - Een ei als dank kreeg de Leidse politie dit weekeinde van een heuse kip, die twee surveille rende agenten in de nacht van za terdag op zondag uit een gepar keerde auto hadden bevrijd. De twee politiemensen hadden het diertje al inde nacht van vrijdag op zaterdag in de auto op het Sta tionsplein zien zitten. Toen zij zaterdagnacht weer langs kwamen bevond de kip, die in middels erg onrustig was gewor den, zich nog steeds in de wagen. De twee verlosten het dier daarop uit zijn gevangenschap en namen de over haar toeren geraakte kip mee naar het bureau. Na het geven van voer en water liet de kip tot grote verbazing en hila riteit van de dienstdoende agen ten een ei achter als bedankje. De kip verblijft nu in afwachting van de eigenaar in een van de hondenhokken van het politiebu- DE BESTE MERKHORLOGES IN QUARTZ EN ANKER PRISMA - CERTINA - SEIKO JUNGHANS ENZ. VAN 50,- TOT 3000,- V. D. WATER arlemmcrstraat 181 Leiden Eigen ateliers Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Wie zich laat inblazen dat ons bur gemeesterschap "een makkie" is van drie uur per dag, dit voet stoots aanvaardt en doorgeeft, draagt aan verantwoorde voor- Wie op twaalf jaren raadslid en vier jaren raadslid-wethouder terug ziet, kan verzuchten; vergeef hun, zij weten niet wat zij schrij ven en wat zij napraten. PV "De Reisduif' hield een wedvlucht vanaf Compiegne. In concours waren 62 duiven. De uitslag was: 1,2,3. P. Mooten. 4. K. v.d. Berg, 5,6. W. Tolbpom, 7. W. Kop, 8. S. v.d. Hoven, 9. J. Smit, 10. N. v.d. Dop en Zn. Duivensport (2) PV "De Rijnklievers" vloog vanaf Compiegne met 136 duiven. De uitslag was: 1,4. B. v. Mil, 2,3. J. Kok, 5. H. Sladek, 6. H. Wester terp. 7. J. v.d. Wal, 8. A. Rooda, 9. P. Veelenturf, 10. H. Sladek. Duivensport (3) LPC vloog met210 duiven vanaf St. Quentin. De uitslag was: 1,8. Fr. Gijsman, 2. W. Schouten, 3,4,9. J. nozier, 5,10. P. Groenendijk. 6,7. P. de Haas. Verder werd gevlogen vanaf Compiegne. De uitslag: 1. L. Engel. 2,8,9, J. Staffeleu. 3.4. H. Pen, 5. W.L. Onstenk, 6. N. de Groot, 7,10. J. Rozier. Duivensport (4) PV "Leiderdorp" hield een wedvlucht vanaf Compiegne. De uitslag was: 1. P. Sloos, 2.4.5,8. JC. Knijnenburg, 3,6. J. v. Laar, 7,9,10. W. de Roode. Verder hield men een wedvlucht vanuit Roo sendaal. De uitslag: 1,3,6. J. v. Al phen, 2. Comb. B. en G. 4. J.C.Knijnenburg, 5,7. H. Bon- neur, 8. J. de Jonge. 9. A. Hooger- vorst, 10. M. Reijerse. Duivensport (5) PV "De Blauwkras" vloog van af Compiegne met 106 duiven. De uitslag was: 1.7.A.Flippo. 2,6. P. de Mooy, 3. B. Diers- man, 4 J. Franken, 5, 10. H. Koome, 8,9. F. v.d. Wetering. Maar wie in die zestien jaren drie burgemeesters en twee gemeen te-secretarissen in functie zag, mag het bij zuchten niet laten; hij moet iets zeggen. Men kan de functie van de burge meester uithollen door hem niet een eigen portefeuille te gunnen en het te laten bij de door de wet opgelegde taken. Doch nimmer kan men hem het leiderschap als voorzitter van het college van B. en W. en van de Raad ontnemen, noch tasten aan zijn politieke (en financiële) en ambtelijke verant woordelijkheid. Van een burgemeester verwacht men coördinatie, dus kennis van de zaken. Hij moet weten van de problemen van alle portefeuille houders (weten van, niet beheer sen). Hij moet lezen: de verslagen van alle raadscommissies, alle stukken voor zij in B. en W. ko men, de tekst van alle voorstellen aan de Raad te doen. Zo hij bo vendien de belangen van de ge meente behartigt, wanneer en waar mogelijk, ^vie zal het hem euvel duiden? De burgemeester van elke middel grote gemeente, ook nog belast met alle zwijgende en sprekende representatie, heeft geen part time doch een full-time functie. Sommige gemeenten vergen economisch en sociaal en politiek extra inspanning. Wie daarop niet de aandacht ves tigt, maakt van zijn voorlichtende taak als rubrieksredacteur "een makkie". J.P. Duyverman De Laat de Kanterstraat 24 Leiden Vakantie (1) Clubhuis Morschwijk houdt morgen een speurtocht door de wijk, van tien uur tot half twaalf. De tocht is bedoeld voor kinderen van vier tot acht jaar; 's middags wordt dezelfde vakantie-activiteit herhaald voor kinderen van acht tot en met twaalf jaar. Clubhuis Morschwijck staat in de Topaaslaan. Vakantie (2) Een fietswedstrijd vindt mor gen bij clubhuis 't Spoortje (Bernhardkade) plaats, 's Middags staat er zwemmen op het programma (van twee tot vier uur). Vakantie (3) ln het Leids Volkshuis. Apothe- kersdijk 33, komt morgenoch tend een kindertheater. De voorstelling, bedoeld voor kinderen uit de wijken Mare- dorplNoordvest, vindt plaats van tien tot twaalf uur. Vakantie (4) Muziek neemt morgen in club huis Klein Matilo.Zaanstraat 126,centrale plaats in. 's Mor gens kunnen kinderen van 4-12 jaar instrumenten ma ken van kosteloos materiaal, 's Middags wordt er daad werkelijk muziek gemaakt. Vakantie (5) Zelf vliegers maken staat mor gen bij Op Eigen Wieken. Val kenpad 2, centraal, 's Och tends worden de vliegers ge maakt; 's middags tot half vier) worden ze opgelaten. Vakantie (6) Bij clubhuis Groenoord (Mus- schenbroekstraat 25) wordt morgen een tekenwedstrijd gehouden. Alle kinderen kun nen vanaf tien uur aan de wedstrijd meedoen, 's Mid dags worden er tekenfilms gedraaid. Aanvang twee uur. Vakantie (7) Clubhuis De Vrolijcke Arke brengt morgen een bezoek aan het museum van Volkenkun de. Kinderen die meewillen moeten om één uur bij het clubhuis. Pieterskerkkoor- steeg 15, zijn. Een tweede be zoek aan het museum volgt woensdagmiddagzelfde tijd, zelfde plaats. De bedoeling is dan om zelf een dorp te ma ken. Vakantie (8) In buurtcentrum De Kooi Driftstraatvindt morgen een voorstelling van clowns en lof goochelaars plaats. Wie er komen blijft vooralsnog een verrassing. Kinderen van drie tot twaalf jaar zijn in elk geval om twee uur welkom in het clubhuis. Vergadering Ondanks de vakantietijd belegt de Federatie Druk en Papier, afdeling Leiden, vanavond een ledenvergaderingHoofd thema is de bespreking van de iioorstellen over het congres 1980. De vergadering vindt plaats in 't Parlement, Nieu we Rijn 52, en begint om acht Open avond Mensen die bijvoorbeeld contact zoeken, een praatje willen maken, willen kaarten of creatief bezig zijn kunnen vanavond terecht in het pand van de Vrijwilligerscentrale aan de Langcgracht 246a. Daar is een open contact avond voor mensen die aller hande dingen met anderen samen wiUen doen Elke maandag organiseert een aantal vrijwilligers een der gelijke contactavond. Telefo nisch zijn inlichtingen ver krijgbaar via 149064. Kijkhuis In het Kijkhuis, Vrouwenkerk- koorstraat 17, ivordt van- avond het nieuwe filmseizoen geopend. Spitsafbijter is de film "Sanjura" van de Ja panse regisseur Akira Kuro- nawa.De uit 1962 afkomstige film wordt om acht uur en om kwart over tien gedraaid. Vakantie (9) Buurthuis Het Mierennest (Morsweg 59) heeft voor mor gen een dagje uit in petto. De tocht gaat naar speeltuin DrievUet V«rfn fcttya I haij elf, tijdstip van terugkomst

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3