999 toont te w lef tegen 'Gouden sprong' Lutz Dombrowski l I CLS VADER TOCH N HALVE FINALE Marchais danst naar pijpen van 'Kremlin' Oostduitser op jacht naar historisch wereldrecord Beamon LASTIGE LOTING VOOR KANOPLOEG 'Verveelde' atleten richten puinhoop aan li 1 W A INSDAG 29 JULI 1980 [OSKOU (GPD) - Voor de Neder landse atleten waren er gisteren ?t zo tegenvallende olympi sche toernooi twee lichtpuntjes. De Zeeuwse sprintster Els Vader bereikte op de 200 meter de laat- wstion. Marcel Klarenheok slaagde daar op de 400 meter niet laar zijn tijd van 46,81 sec. betekende bijna eer» evenaring Russen wijzen Belg de deur MOSKOU (GPD) - De Russi sche autoriteiten hebben de Belgische voorzitter van het blad Comité 80, de heer Beni, het land uitgezet. Beni, die een groep leidt die verge lijkbaar is met het Neder lands Comité Olympische Spelen en Mensenrechten werd in Moskou aangehou den na bezoeken aan "an dersdenkende" Russen. Beni werd opgepakt, vastge houden en op het vliegtuig gezet toen hij in het bezit bleek van anti-Russische stukken. van zijn persoonlijk record van 46.68 sec., gescoord onder meer ideale omstandigheden, namelijk op grote hoogte in Mexico Ci ty- Voor Els Vader, die vanwege maagklachten twee dagen niet heeft kunnen trainen, was het be reiken van de halve finale een opluchting. Toen zij gisteravond - na in de series 23,50 sec. te heb ben gescoord - na haar kwartfi nale het stadion even verliet, was ze van mening dat ze als zesde was geëindigd en daarmee uitge schakeld was. Uit de finishfoto bleek echter, dat ze de Hongaarse Iren Orosz met een tijd van 23,67 sec. juist 0,01 sec. was voorgebleven. „Het komt nu goed uit dat we een rust dag tegemoet gaan, want in twee dagen verspeel je toch wel wat kracht. Dat heb ik nu ondervoh- den", aldus de Zeeuwse. Rond de samenstelling van de Nederland se 4x400 m-estafetteploeg bij de heren bestaat nog geen zeker heid. Koen Gijsbers hoopt on danks zijn blessure toch nog te kunnen starten. Lukt hem dit niet, dan neemt Mario Westbroek zijn plaats in. De Haarlemmer versloeg in een onderling duel namelijk Henk Brouwers. Tijden resp. 47,16 - 47,30. *r «W De Zeeuwse Els Vader zorgde gisteren voor één van de weinige nationale lichtpuntjes op atletiekgebied. Ofschoon zij zichzelf uitgeschakeld waande, wees de finishfoto uit dat zij zich wel degelijk had gekwalifi ceerd voor de halve finale 200 meter. MOSKOU (ANP) - De leider van de communistische partij (PCF) in Frankrijk, Georges Marchais, die op uitnodiging van het Kremlin de Olympische Spelen bijwoont, heeft zijn morele verplichtingen tegen over de gastheren voldaan. In een vraaggesprek, dat rechtstreeks door de Russische tv op de buis werd gebracht, verklaarde Marchais dat hij geen verband zag tussen de invasie van het rode leger in Afghanistan en de boycot van president Carter van de Spelen. De Fransman hield de- tv-kijkers voor dat direct na de bekendmaking dat de Sowjet-Unie in 1980 als gastheer zou optreden voor de Zomerspelen, protesten los kwamen dat een dergelijk evenement niet in een socialistisch land ge- I houden zou mogen worden. "De boycot is niet van het laatste moment. De boycot is in 1976 al begonnen', aldus Marchais. Gevraagd naar de mogelijke reden van Carter zijn atleten ervan te weer houden deel te nemen aan de Spelen, antwoordde Marchais: "Carter is uit electorale reden bang geweest atleten af te vaardigen naar Moskou. Bovendien had hij vrees voor de sportieve confrontatie". MOSKOU - Ook het Nederlands waterpolo-zevental is er niet in geslaagd de gouden olympische droom van de Russen te verstoren. Met 7-3 bleven de mannen van Trumbic aan de verkeerde kant van de score, waardoor het organiserende land zijn ongeslagen positie in de fina lepoule handhaafde. Vandaag valt de beslissing over het zilver en het goud als Joegoslavië, dat een punt minder heeft verzameld, Rusland ontmoet. Ivo Trumbic, Joegoslaaf van ge boorte, gokt bij voorbaat op zijn landgenoten, waarbij hij mede de wedstrijd van de Russen tegen Nederland als basis neemt. „Mijn jongens zien geen kans om de scoringsmogelijkheden tegen de Russen voldoende uit te buiten, maar de Joegoslaven doen dat beslist wel. Bovendien bezitten de Joegoslaven meer inventivi- MOSKOU (GPD) - Bob Beamons droomsprong van 8.90 meter blijft onge twijfeld nog ettelijke jaartjes in de recordboeken, maar de jacht op het haast onwaarschijnlijke, in 1968 in Mexico onder ideale omstandigheden gevestigde wereldrecord, wordt steeds heviger. Dat bewees gisteren in het Leninstadion de Oostduitser Lutz Dombrowski met 8.54 meter, zo onge veer de lengte van een behoorlijke woonkamer, die hij in zijn vijfde poging overbrugde om daarmee na de Amerikaan Beamon, 's werelds beste ver springer aller tijden te worden. Een Europees record met een beetje de glans van een wereldrecord Zo zou je Dombrowski's gouden sprong kunnen noemen. De sprong van een man, die hele maal niet iii het Moskouse pro grammaboekje en zelfs niet in het Oostduitse boekwerk voorkomt, waarin alle in Moskou aahwezige DDR-prominenten voorgesteld worden. Ruim drie weken geleden was Dombrowski namelijk nog niet zeker van een olympisch optre den. Pas op 5 juli kreeg hij nog een laatste kans, die hij met bei de handen greep. Met 8.45 meter evenaarde hij het inmiddels al vijf jaar oude Europese record van de Joegoslaaf Stekio en gis- teren stoomde hij meteen door naar de tweede plaats op de we- reldranglijst-aller-tijden. Daar op passeerde hij namelijk de Amerikaan Larry Myricks, die vorig jaar als eerste atleet na Bob Beamon de 8.50 meter (8.52) overschreed. Vanwege bekende oorzaken moest Myricks in de Russische hoofd stad afzijdig blijven, zodat een kwalitatief - zo sprong de zilve ren Oostduitser Paschek 8.21 me ter- nog beter duel uitbleef, zoals trouwens op deze atletiekdag de Amerikanen op meer nummers werden gemist. Zo kon bij het discuswerpen bij af wezigheid van bijvoorbeeld McWilkins en veteraan Al Oerter de Rus Rasshchupkin met een „rustige" worp van 66.34 meter het goud pakken, na in de laatste ronde overigens zijn adem inge houden te hebben bij de poging van de Cubaan Delis, die zijn atle- tieknatie in opkomst met 66.32 meter achter de Tsjech Bugar brons bezorgde. Cuba's vierde atletiekmedaille na Leonard, Casanas en de gouden speer werpster Colen. Of de aanwezigheid van de Ameri kanen de Italiaan Pietro Mennea van het goud op de 200 meter had kunnen afhouden, is twijfelach tig. Weliswaar leidt dit seizoen de Amerikaan LaMonte King met 20,08 seconden, maar Mennea's 20,19 sec. was een meer dan voor treffelijke. Een .Jump" op de laatste meters was hieraan debet, want tot kort voor de finish leidde de zo verrassende winnaar van de 100 meter, de Schot Alan Wells, die ook al e van 20,21 s kreeg. Historisch Bij de dames een historische 400- meterfinale, uiteraard gewon nen door de Oostduitse wereld recordhoudster Marita Koch, die met 48,88 sec. haar wereldre cord van 48,60 heel dicht bena derde. Nog nooit in de geschie denis van de dames-atletiek fi nishten drie dames binnen de vijftig seconden. Daarbij was nog een Oostduitse, Christina Lathan, die eehter de Tsjechi sche Kratochvilova moest laten voorgaan. Tijden resp. 49,46 en 49,66. Sensatie op de 100 meter horden, waar de wereldrecordhoudster Grazyna Rabeztyn door een slechte start niet verder reikte dan een vijfde plaats. Een fikse teleurstelling voor de Polen, die eer\ dag eerder Irene Szewinska, die in Moskou haar vijfde olym pische optreden beleefde, al vanwege een blessure op de 400 meter hadden zien wegvallen. De Russische Vera Komisova profi teerde goed door in 12,56 sec. de Oostduitse Johanna Klier (12,63) - winnares in Montreal '76 - en de tweede Poolse, Lucyna Langer, 12.65) duidelijk af te troeven. Het atletiektoernooi in Moskou is nu halverwege. Rusland gaat met vijf medailles (dames en heren samen) als koploper aan het tweede gedeelte beginnen, op de voet gevolgd door Oost-Duits- land (4), Groot-Brittannië en Ita lië met elk drie keer goud. Nog geen maand geleden was het allerminst zeker dat de Oostduitse verspringer Lutz Dombrowski in Mosk<> zou optreden. Pas op 5 juli kwalificeerde hij zich voordeSpelen met een sprong van 8.45 meter .Gisteren bewees h, dat die prestatie niet op toeval berustte. Met een sierlijke jump' overbrugde hij 8.54 meter. teit dan de Russen, die het vooral van degelijk spel moeten heb ben". De kans dat de wensdroom van Trumbic werkelijkheid wordt, lijkt niet onwaarschijnlijk, want het waterpolo dat de Russen spelen, is inderdaad niet aan trekkelijk om te zien. Hun spel is MOSKOU (AP/ANP) - De rust in het olympische dorp werd enigszins verstoord door een opgetogen voedselgevecht tussen 30 tot 40 atleten met Australische. Britse en Braziliaanse jasjes aan. De coach van het Zweedse basketballteam. de Amerikaan Mike Perry zei dat de atleten "muziek, muziek, muziek" scandeerden en "Russen uit Afghanistan, Russen uit Afganistan". "Ze smeten met voedsel sinaas appels en cake", zei Perry. "Het duurde tien minuten voordat de autori teiten poolshoogte kwamem nemen. Daags tevoren was het trouwens ook al onrustig geweest in het olympisch dorp. Een groep van 125 sportmensen uit Frankrijk, Engeland. Spanje en Italië trok, nadat de discotheek was gesloten, naar het restaurant. Daar hieven de atleten spreekkoren aan. Gordijnen worden van de ramen gerukt en tafels om gekeerd. Mike Perry opnieuw: "De verveling heeft in het dorp toegesla gen. Veel atleten zijn klaar met hun wedstrijden en gaan pas in het weekeinde naar huis. gebaseerd op degelijkheid en routine, waarbij wel elke kans die zich voordoet, wordt benut. Dit laatste vooral is de grote kracht van de Russen, die in de wed strijd tegen Nederland minder scoringsmogelijkheden creeer- den dan de mannen van Trumbic. maar wel vrijwel elke kans benut ten. En dat is juist het grote man co van het Nederlandse team. dat twee kwarten lang de illusie mocht koesteren op een gunstige afloop. Halverwege de wedstrijd was de stand slechts 2-1 in het voordeel van de gastheren, die aanvallend nauwelijks impo neerden. Maar het ontbrak de Oranjeklanten wederom aan lef. Typisch voorbeeld van de Neder landse faalangst is bijvoorbeeld Nico Landeweerd, een geboren talent, die vrijwel alles met een bal kan doen. Maar zodra hij in een scoringspositie wordt gema noeuvreerd, ontbreekt hem de moed om te schieten en passt hij opnieuw naar een medespeler om de verantwoordelijkheid van een mislukt schot op voorhand uit te sluiten. Dat gebrek aan zelfver trouwen speelt hem ook parten bij het nemen van strafworpen, waarvan hij er gisteren tegen de Russen in een kritieke fase weer een miste. Oud verhaal Het wordt zo langzamerhand een oud verhaal dat Ivo Trumbic na afloop steeds weer opnieuw moet afsteken. „We hebben te weinig ervaring", verzuchtte hij ook na het duel tegen de Russen, die in de derde periode meedogenloos toesloegen en daarmee hun kan sen op het goud behielden. „Al leen in Sofia hebben we met deze formatie een toernooi van enig formaat kunnen spelen. Nu, in Moskou, blijkt dat dat te weinig is. Kijk maar naar de Russen, die hebben heel wat meer routine in huis". En daarmee had de bondscoach gelijk, want een man als Alexei Barkelov (34) heeft al 400 inter lands achter zijn naam staan en is nu aan zijn vierde olympische toernooi bezig. Alexander Kaba- nov, luitenant in het leger, is nog zo'n voorbeeld. Hij is inmiddels aan zijn derde olympische toer nooi bezig. En een dergelijke er varing veeg je in een wedstrijd niet weg". Maar Trumbic kan begrip tonen en het zijn spelers vergeven, dat ze. onder een dergelijke zware druk fouten maken. „Want", zo zegt hij, „ik heb het zelf in het Joego slavische nationale team ook al lemaal zelf meegemaakt. Ik dacht dat we voor Moskou redelijk klaar waren met deze ploeg, maar nu is wel gebleken, dat de spelers nog niet njp genoeg zijn". Scoreverloop: Nederland-Rusland 3-7 (0-1, 1-1. 1-3, 1-2). 0-1 Ivanov (man meer). 0-2 Kabanov. 1-2 Veer(strafworp). 1-3 Ivanov (man meer), 1-4 Mahvenieradze (man meer), 2-4 Van Zeeland (man meer), 2-5 Ivanov. 2-6 Barkalov (man meer), 2-7 Mahvenieradze, 3-7 Noordegraaf (man meer). Zeilers tussen wal en schip.. TALLINN (ANP)- De Nederlandse zeilers dreigen in de baai voor Tallinn, waar de olympische re gatta wordt gehouden, tussen de wal en het schip te geraken. De resultaten in de zesde en voor laatste races van gisteren waren op zich niet zonder meer slecht (alle boten eindigden bij de eerste zes), maar in de kleine velden niet goed genoeg om de hoop op me dailles te verlevendigen. Kon Mark Neeleman (Finnjollen) zich zondag al neerleggen bij uitscha keling. met nog een race te varen behoren ook de gebroeders Vol- lebregt. van wie in de Flying Dutchman zoveel werd ver wacht. en de tornadozeilers Wil lem van Walt Meijer en Covert Brasser tot de geslagenen. Gerin ge uitzichten op een olympische plak hebben nog Geert Bakker (Soling), Boudewijn Binkhorst (Star) en Henk van Gent (470- MOSKOU (ANP) - Het lot is de Ne derlandse kanoploeg, die mor genochtend aan zijn olympische wedstrijdenreeks begint, aller minst gunstig gezind geweest. In vier van de zes voorwedstrijden waarin een Nederlandse boot aan de start komt behoort de wereld kampioen tot de tegenstanders. Jan Baayens is een van die geluk kigen die niet direct met een ti telhouder wordt geconfronteerd. Maar ook diens tegenstanders op de 500 meter mogen er wezen. De Zaandammer mist dan wereld kampioen Vladimir Parfenovitsj. Hij weet de Australiër John Su- megi, iweede tijdens de titelstrijd op de Wedaubaan van Duisburg naast zich, alsmede de Roemeen se olympische kampioen en oud wereldkampioen Vasile Diba, de Nieuwzeelander Ian Gordon. Ferguson en de Belg Theo Claes- Zij allen bereikten in Duisburg vo rig jaar de eindstrijd. Om zich di rect te plaatsen voor de halve fi nale zal de kanovaarder van De Geuzen tenminste twee van deze tegenstanders achter zich moe ten laten. Een gang naar de her kansingen zal Baayens vermoe delijk niet bespaard worden. 04MK £N HFRS UW SPECIALS AANQACMT VOOR OE NÉCGRLAfJO- SE POLSSToK- HOOóiPRlNCcR r\oou= UE OE LAT -L 39 Z'N POslNO \wP V/UF METER 2£5TI6/ HEEFT LATEN J T£ SNELA_ J H'J ZET Z'fJ r STOK OAAR. T?®" DOOR V£/?/C£E/ZP fenv:

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9