rsvella Sail '80 indrukwekkende herhaling Amsterdam700 Dit jaar 8000 huizen in gevaar Hanm Huisbaas voor rechter gedaagd Artsen luiden alarmklok over hygiëne op scholen Vroegere burgemeester Rotterdam overleden ROTTERDAM (ANP) - Oud-bur gemeester mr. G.E. van Walsum van Rotterdam is zondag op 80- jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Capelle aan den IJs- sel. Van Walsum werd in 1952 burge meester in de Maasstad. Hij heeft die functie bijna dertien jaar uit geoefend tot zijn pensionering. Onder zijn bestuur werd de Rot terdamse haven uitgebreid met Botlek- en Europoortgebied en kreeg Rotterdam de luchthaven Zestienhoven in zijn huidige Hij werkte bij de Kamer van Koop handel in Rotterdam, waar hij is gebleven tot 1945. Van 1933 tot 1940 was hij tevens redacteur van het CHU-blad 'De Nederlander' en na de bevrijding nog twee jaar hoofdredacteur van 'De nieuwe Nederlander'. Van 1946 tot 1950 was hij lid van het hoofdbestuur van de PvdA. In dat laatste jaar werd hij burge meester van Delft. Zijn lidmaat schap van de Tweede Kamer, dat hij inmiddels ('46-'48) bekleedde, verwisselde hij in '48 voor dat van de Eerste Kamer. Hij behield dat tot 1955. Toen was hij al drie jaar burgemeester van Rotterdam. AMSTERDAM - In Amsterdam herhaalt de geschiedenis zich be gin augustus in dubbel opzicht Tijdens Sail '80 herleeft de glorie van de tijd die nog niet eens zo ver achter ons ligt, waarin honderden indrukwekkende zeilschepen de hoofdstad van ons land geregeld aandeden. Bovendien is het een herhaling van de grote maritieme manifestatie van vijfjaar geleden, Sail Amsterdam 700, die toen 700.000 toeschouwers naar de Amsterdamse haven lokte. Sail '80 heeft zelfs twee keer de sterk te van 1975. Er komen duizerd zeilschepen met 10.000 beman ningsleden. De voornaamste blikvangers zullen opnieuw de „windjammers" of „tall-ships" zijn, grote, vierkant getuigde zeilschepen, overgeble ven van een roemrijk zeilverle- den. Ze bestaan nog bij de gratie van het inzicht dat zij het best beantwoorden aan de oplëi- dingsdoeleinden voor aspirant schepelingen. Manifestaties als Sail '80 worden georganiseerd door mensen die deze schepen ook in de vaart willen houden, zodat de bevolking er kennis van kan nemen. „Dat heeft te maken met een stukje maritieme nostalgie", zegt stich tingssecretaris drs. J. M. J. van Doorn, in het dagelijks leven hoofd van de sector gemeentebe drijven van Amsterdam. „Een schip als de Sea Cloud (waarover straks meer) heeft een investe ring gevergd van vijftien miljoen gulden. Met zestig man personeel aan boord moet je denken aan een exploitatielast van vier of vijf miljoen gulden per jaar". Voor het eerst sedert lange tijd doet tijdens Sail '80 een zeilend vrachtschip met lading Amster dam aan: een driemastschoener van de Canarische Eilanden be zorgt de gemeente vijftig ton zout, eer lading die niet aan be derf onderhevig is. Aan Sail '80 zijn een paar races voorafgegaan. Op 4 juni werd in de Amerikaanse havenstad Bos ton, die 350 jaar bestaat, het start sein gegeven voor de oceaanrace naar Europa van een tiental tall- ships uit Noord- en Zuid-Ameri- ka. Een deel van die vloot neemt deel aan de Kaap Skagen-Amster- damrace, die op 1 augustus in Denemarken begint. Op verzoek van de stichting Sail Amsterdam 1980 koos de Internationale Sail Training Association Amsterdam uit als eindhaven van die interna tionale race. Afhankelijk van de heersende windrichting zullen op maandag 4 of dinsdag 5 augus tus de ongeveer 125 deelnemers finishen bij het voormalige REM- eiland, negen kilometer uit de kust van Noord wijk aan Zee. De race wordt in ieder geval op 6 au gustus om middernacht afgebro ken, opdat de deelnemende schepen tijdig - om zes uur 's och tends - voor IJmuiden kunnen zijn. In „parade of sail -formatie gaat het daarna naar Amsterdam. Langs het Noordzeekanaal zal het die dag de moeite waard zijn een plaatsje te zoeken: vooralge- gaan door de grote Nederlandse deelnemers wordt de vloot on derweg opgewacht door oud-Ne derlandse ronde- en platbodem schepen, zeil- en motorjachten en stoomschepen. De in kiellinie va rende tall-ships zullen tegen het middaguur de Hembrug passe ren en afmeren in de IJ-ha- ven. De muzikale verwelkoming hier is het sein voor de opening van al lerlei amusement op de wal, zoals havencafés en restaurants en een kermis met een reuzerad. In de dan volgende week spelen zich op het water de volgende evenementen af: een Hanzeste- denrace Lelystad-Amsterdam op 7 augustus; op diezelfde dag de Piere-machoche (vaart door de Amsterdamse grachten met ge lijktijdig windsurfdemonstraties in de IJ-haven. Vrijdag 8 augus tus staat te boek als de hardzeil- dag, een onderlinge wedstrijd op het I Jsselmeer voor zo'n honderd rond- en platbodemschepen met aan boord 500 opvarenden van de tall-ships om hun krachten op zoet water te beproeven. Zaterdag 9 augustus zijn er botter- demonstraties, een roersaiuut van honderd wherries met 500 roeiers, een zeiloefening van gro te schepen, een zeilparade van bedrijfsvaartuigen, die een saluut brengen aan de burgemeester van Amsterdam, aan boord van de Amsterdamse schoener Frya, en in de avond een spiegelge vecht. Zondag 10 augustus ma ken de Amsterdamse roeivereni gingen een tocht langs de afge meerde schepen, houden diverse tall-ships wederom een zeiloefe ning en vindt het admiraalzeilen. met prinses Margriet als gele- génheidsadmiraal plaats. Op 12 augustus ten slotte het vertrek van de tall-ships uit de IJ-haven uitgeleide gedaan door een grote vloot van kleinere vaartuigen. Elke avond is er vuurwerk. Burgemeester W. Polak zei al op donderdag 5 juni. toen het pro grammaboek verscheer„Cultu reel gezien is Sail heel btlangrjk. Het is een gebeuren dat mensen bewust maakt van de historie, van onderwerpen uit de geschie denis die iets vertellen over de wortels van onze maatschappij en bijvoorbeeld onze moderne techniek. De mens heeft altnd gevaren en schepen gebouwd, maar in elke tijd anders. Sail be tekent een stimulans op onder wijsgebied en bevordert de be langstelling voor onze histori sche en culturele instellingen" „In economische opzicht is Sail van betekenis omdat het de aandacht nog eens vestigt op het feit dat Amsterdam ook havenstad is. Tenslotte zal Sail uiteraard tien duizenden toeristen naar onze stad trekken en andermaal de aandacht vestigen op Amster dam als vierde internationale toe ristenstad in Europa, na Londen, Parijs en Rome. Sail is een kwes tie van alle hens aan dek en van samenwerking om de vaart in Amsterdam te houden". Slachtoffers treinbotsing niet meer in levensgevaar UTRECHT (ANP) - Er bestaat geen levensgevaar meer voor de vijf zwaargewonde slacht offers van de treinbotsing bij Winsum. Volgens een woord voerder van de Nederlandse Spoorwegen is er in de toe stand van de totaal negen ge wonden een lichte verbete ring opgetreden. Acht slachtoffers van de trein botsing verblijven in het aca demisch ziekenhuis in Gro ningen, één slachtoffer wordt in het rooms-katholiek zie kenhuis in diezelfde stad ver- Door stagnatie op woningmarkt DEN HAAG (GPD)- De stagnatie op de woningmarkt heeft tot gevolg dat dit jaar in de zestien groeisteden en -kernen in ons land circa 8000 woningen later of helemaal niet in aanbouw zullen worden genomen. Per 1 april waren in de groeigemeenten 830 nieuw gebouwde woningen nog on verkocht. De verwachting is dat dit aantal fors zal toene men, omdat op die peildatum in die steden nog ruim £000 koopwoningen in aanbouw waren. Deze cijfers, gebaseerd op gege vens van de betrokken gemeen ten, heeft minister Beelaerts van Blokland gisteren bekendge maakt in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Van Dam en Kombrink. Vragensteller Marcel van Dam is bijzonder teleurgesteld over de cijfers. „In de groeigemeenten heeft het Rijk relatief de grootste vinger in de pap. De plannen worden daar voortdurend bijge houden en snelle veranderingen in het program zijn mogelijk. Als het dus in de groeigemeenten slecht gaat, dan is over de gehele linie een nog treuriger beeld te verwaphten. Nu al is duidelijk dat ook het bijgestelde jaarpro gramma van 100.000 woningen (was 106.000, red.) niet wordt ge haald". AMSTERDAM (ANP) - Negen be woners van de Lepelstraat in Amsterdam-centrum hebben de hulp van de rechter ingeroepen om hun huisbaas te dwingen de gebreken aan hun woning te her stellen. Tijdens een kort geding dat gistermiddag diende eisten zij dat de firma Gassan, ook wel bekend als de Diamant Associa tie. wordt gedwongen haar on derhoudsplicht na te komen op straffe van een dwangsom van duizend gulden per huurder per dag. Gassan bezit in de Lepelstraat 21 panden die, volgens de huurders, uit speculatief oogmerk zijn aan gekocht. Een uit 1969 daterend bestemmingsplan, waarin het terrein was gereserveerd voor de bouw van een muzieklyceum, zou voor Gassan aanleiding zijn geweest de panden te laten ver krotten. "Zodra bekend werd dat de huizen nog minstens tien jaar zouden blijven staan, kwam de aap uit de mouw, en bood Gassan de hele handel aan de gemeente te koop aan", zei mr. P. Ingelse, de advocaat van de bewoners, gistermiddag. De transactie is inmiddels zo goed als rond. Volgens mr. Ingelse ontslaat dat de firma echter niet van de verplich ting het onderhoud op peil te houden. Hij gewaagde van rot tend houtwerk, tochtige trappe- huizen, lekkages, gammele bal kons en onveilige elektrische lei dingen. De weigering van de be woners om de jaarlijkse huurver hoging te betalen heeft hier geen verandering in kunnen brengen: "Door de enorme woningnood en de prijsstijgingen op de huizen markt heeft de huiseigenaar er geen belang meer bij om onder houd te plegen", aldus mr. Ingel se. "De winst is toch hoog ge noeg". Hij voorspelde dat er bin nenkort meer huisbazen via de weg van het kort geding zullen worden aangepakt. Verschillen de huurderscomité's plegen hier toe al overleg met de rechtswin kel in de hoofdstad. Volgens de raadsman van de te genpartij. mr. H. Pieikenrood, wordt de heisa veroorzaakt door een handje vol agressieve actie voerders die de rest van de buurtbewoners - soms zonder hun medeweten - bij de zaak hebben betrokken. Hij wees erop dat er op de panden geen ge meentelijke aanschrijvingen rus ten, zodat het geen wonder is dat de bewoners met hun klachten "bij bouw- en woningtoezicht geen poot aan de grond hebben gekregen", voorts legde hij nota's over, waaruit blijkt dat Gassan in de afgelopen twee jaar ongeveer zestigduizend gulden aan repara ties heeft besteed, een bedrag dat ongeveer even groot is als de to tale huuropbrengst. Volgens mr. Ingelse is het overgro te deel daarvan echter gestoken in de renovatie van éen woning, die verhuurd is aan een relatie van de makelaar. De boekhouder van het bedrijf zou hem verder hebben verzekerd dat een aantal van de nota's is vervalst. Alvorens uitspraak te doen gaat de vice-president van de rechtbank, mr. B.J. Asscher. zelf een kijkje nemen in de panden aan de Le pelstraat. Volgens opgaven van de zestien gemeenten blijkt dat dit jaar de bouw van 1815 woningwetwo ningen in gevaar dreigt te komen. „Nu blijkt dus dat ook de wo ningwetsector in de knel komt, als gevolg van een stagnatie in de andere sectoren", aldus Van Dam. Als gevolg van het instorten van de koopmarkt wordt getracht plan nen voor koopwoningen om te zetten in de dure premiehuur. In de zestien gemeenten wil men van de in totaal bijna 12.000 ge plande koopwoningen (premie B en vrije sector) er 1700 in de pre miehuur realiseren. De groeiker nen en groeisteden zijn, op de groeikern Almere na, opgeno men in de lijst van gemeenten die in beginsel in aanmerking komen voor lokatiesubsidie. Wanneer zich door verschuivingen in het programma financiële moeilijkheden voordoen, zal de minister bekijken of hij de hel pende hand kan bieden. „Tegen de achtergrond van het in de be groting voorziene budget", zegt Beelaerts. Op dit moment kan de bewindsman nog niet aangeven in welke mate de groeigemeenten als gevolg van het omzetten van bouwplannen, om extra lokatie- subsidies zullen vragen. De bewindman geeft in zijn ant woord geen nieuwe oplossingen voor de nog steeds voortdurende malaise in de woningbouw. Hij -verwijst naar de beleidsmaatre gelen die hij medio mei bekend maakte. Beelaerts doelt op de bij stelling van het bouwprogramma en op het optrekken van koop premies voor vooral de lagere in komensgroepen. Voorts ver wachtte de bewindsman toen zeer veel van de beleggers die naar zijn mening in de woning bouw zouden terugkeren. Nu al blijkt dat die verwachting te hooggespannen was. In de groeikern Hoorn bleken per 1 april jl. de meeste nieuwe koop woningen leeg te staan (88 premie B en 64 in de vrije sector). Daarna volgt de groeistad Groningen (to taal 101 stuks). In de groeikern Nieuwegein dreigt het grootste aantal woningwetplannen te worden uitgesteld. Het gaat om totaal 745 woningen, inclusief 133 bejaardenwoningen in de pre- miehuursfeer. Gezien de ontwik kelingen op de bouwmarkt drei gen dit jaar 450 plannen voor vrije sector woningen, 120 voor premie B en 40 plannen voor premie A te worden uitgesteld. ONTRUIMD - Twee woningen in ae Rotterdamse Josephlaan zijn gisteren door de politic ontruimd en daarna dicht gemetseld. In éen van de panden verbleven onge veer 25 mensen, het andere was leeg toen de metselaars arriveer den. Volgens de politic is de ont ruiming onder protest maar zon der moeilijkheden verlopen. AMSTERDAM - Een in Neder land wonende Boliviaanse familie demonstreerde giste ren bij de Dokwerker in Am sterdam tegen de militaire staatsgreep in Bolivia. Tij dens de demonstratie die werd bijgewoond door enkele honderden inwoners van Am sterdam riepen de vakbewe gingen CNV en FNV op de Ne derlandse handel met Bolivia te stoppen uit protest tegen de staatsgreep. Op de bijeenkomst, die was be legd door de solidariteitsbe weging met de arbeiders in Latijns-Amerika CLAT-Ne- derland, zei CN V-woord voerder B. Pronk dat de wer kelijke strijd tegen de dicta tuur en de onderdrukking van het militaire bewind in het land zelf moet worden ge streden. "Wat wij kunnen doen is oproepen tot een totale isolering van de junta", aldus B. Pronk. ARNHEM (ANP) - De schoolartsendienst Ede- Wageningen heeft in het deze week verschenen jaarverslag over 1979 de noodklok geluid over de steeds slechter worden hygiënische situaties op met name de lagere scho len. Bij inspecties door schoolartsen is zelfs gebleken dat op lerarentoi- letten hygiëne en reinheid ver waren te zoeken. "Over opvoe ding gesproken", zo schrijft de dienst in het jaarverslag. Een an dere klacht van de artsen is het veelal ontbreken van voldoende toiletpapier, papieren hand doekjes en van zeep. "Als je soms de wolken stof in de schoolgebouwen ziet dwarrelen dan houd je je hart vast voor de allergische kinderen", zo schrijft ADVERTENTIE de dienst, die veel hoofd pijnklachten bij pubers toe schrijft aan overdadig stof in de klassen en aan slechte ventilatie. "Beseft men niet meer dat allerlei darm- en luchtwegeninfecties zich eerder in een dicht op elkaar levende groep verspreiden als er niet nauwkeurig op de hygiëne wordt gelet", zo vragen de artsen zich in het jaarverslag af. Volgens de schoolartsendienst lijkt het er wel op of er eerst een epidemie moet uitbreken voordat de leer krachten met de neus op de feiten wordt gedrukt. Overigens heerst er bij de school artsendienst de indruk dat er bij onderwijsgevenden onvoldoen de kennis aanwezig is over ver spreiding van infectieziekten. Sommige leraren zijn volgens de dienst ook geneigd om aan ele mentaire hugiënische voorschrif ten niet meer zo'n waarde te hechten. In 1979 zijn er in Ede en Wageningen 530 besmettingsge- vallen van hoofdluis geconsta teerd. Dat is 167 gevallen meer dan in het jaar daarvoor. De meeste besmet- Korte actie Onkruit in kazerne UTRECHT (ANP) - De anti-milita ristische actiegroep "Onkruit" heeft gistermorgen een korte ac tie gehouden in de Utrechtse Knoopkazerne. De Utrechtse po litie heeft zes leden van de actie groep aangehouden, toen ze wei gerden het gebouw, waar keurin gen voor militaire dienst plaats vinden, te verlaten. De actievoerders hebben zich vol gens de politie schuldig gemaakt aan verstoring van de orde en lo kaalvredebreuk. Toen de naam van een van de Onkruit-leden werd afgeroepen - hij moest voor militaire dienst worden gekeurd - meldden ook de vijf andere ac tievoerders zich. De keuringsarts zag daardoor geen kans de juiste man te pakken te krijgen. tingen (452) kwamen voor op de Edense lagere scholen. Klachten van artsen worden door leraren wel weersproken met argumen ten als zou de schoonmaakdienst niet deugen of dat leerlingen de toiletten verstoppen door er rol len toiletpapier in te werpen. Er zijn ook leraren die op het stand punt staan dat kinderen in heel wat vuilere en smeriger omge vingen terecht komen, bijvoor beeld tijdens het spelen, en dat zij zich daar kennelijk wel bij voe len. Het mag dan naar de mening van de dienst waar zijn dat kinderen op een bepaalde leeftijd reinheid van het eigen lichaam niet als het allerbelangrijkste in het leven beschouwen, maar dat mag niet leiden tot een omkering van za ken en tot aanpassing van gel dende normen op het hygiëni sche vlak, aldus het jaarverslag. ADVERTENTIE cFris op z'n Zwitsers. Lekfgr h zonder suiker. (L Slechts f§ lOkalorieen «LI perglas 1U Officieren supertanker staan vrijdag terecht ROTTERDAM (ANP)- De kapitein en de eerste stuurman van de su pertanker "Energy Concentra tion" zullen aanstaande vrijdag om half tien voor de rechtbank in Rotterdam verschijnen. Zij zul len zich moeten verantwoorden voor de fouten die ze hebben ge maakt bij het lossen van de tan ker. Het schip knapte vorige week dinsdag in de zevende pe troleumhaven in Rotterdam, toen het daar werd gelost. De twee of ficieren. die vorige week donder dag werden gearresteerd, hebben tegenover de politie toegegeven dat zij fouten hebben gemaakt die hebben geleid tot het knak ken van de tanker. Het tweetal is gisterochtend voor de officier van j ustitie, mr. W.F.H. Hendriks geleid. Gistermiddag zijn zij verhoord door de rechter commissaris, mr. Hendriks heeft de officieren verantwoordelijk gesteld voor het ongeluk met de tanker. Zij worden vervolgd krachtens artikel 169 van het wetboek van strafrecht, waarin onder andere staat dat hij die schuld heeft aan het zinken, stranden, verongelukken of ver nielen van het schip, waarbij sprake is van levensgevaar voor derden, gestraft kan worden met een gevangenisstraf van maxi maal zes maanden of een boete van 600 gulden. Mr. Hendriks liet doorschemeren dat hij inderdaad een gevangenisstraf zal eisen, "ik vind wel dat zij moeten gaan zit ten". De officier heeft tot het snelrecht besloten om de kapitein en de stuurman niet te lang in onzeker heid te laten. Hun raadsman kan vragen de zaak uit te stellen om dat de wettelijk voorgeschreven termijn van tien dagen die tussen het uitbrengen van de dagvaar ding en de behandeling van een zaak moet zitten, niet is gehan teerd. Ambtenaren werken in broeikas ARNHEM (GPD) - De ambte naren in het Arnhemse ge meentehuis hebben het tij dens deze warme dagen niet gemakkelijk. Het luchtver versingssysteem. dat m het gebouw voor verkoeling moet zorgen, kan die taak niet aan. De "frisse lucht" die door de burelen wordt geblazen, heeft een gemiddelde temperatuur van 29 graden. Na dertien jaar ziet het er naar uit dat de installatie nu ein delijk vervangen gaat wor den. Het Arnhemse gemeen tebestuur heeft eén miljoen gulden uitgetrokken voor het oplossen van het hitte- probleem. Daarnaast wordt nog eens voorgesteld om an derhalve ton uit te trekken voor een onderzoek door TNO en de dienst Gemeente werken naar de troebelen met het systeem. Afgelopen winter kwamen kouklei mende ambtenaren al in protest overeind. Ook in dat jaargetijde kan de instal latie - die dan voor verwar ming van het gebouw zorg moet dragen de zaak niet aan. De laagst gemote tempe ratuur in het Arnhemse ge meentehuis bedroeg 10 gra den. Bij de bouw van het Arnhemse gemeentehuis is destijds op het laatste moment besloten om te bezuinigen op de kli maatbeheersing. Volgens een gemeentewoordvoerder wreekt zich dat nu

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7