EIDSCH DAGBLAD Argentinië erkent bewind Bolivia Gouverneurs achter actie tegen Carter TARIEVENOORLOG IN LUCHTVAART vandaag Aanslag in Madrid i Buitenlandse rijbewijzen niet langer inwisselbaar JJPi Meubelfabriek Uur Oistervvijk toonaangevend in eiken DINSDAG 29 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 Jirecleur: G. Koopman (oofdredacteur AAM Schuurmans (d|.-hoofdredacteur: R D. Paauw 36228 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs. zie colofon het meest gebruikte toestel op de lijn Londen-New York. Op het traject Londen-New York wordt op het ogenblik een nieuwe tarievenoorlog uitgevochten in de strijd om de lege stoelen in de DC-10's op te vullen. Trans World Airlines en Bri tish Airways verlaagden de afgelopen dagen voortdu rend hun tarieven zodat men nu al voor 373 gulden van Londen naar New York kan vliegen. PAGINA 15 De man van drie-hoog-ach- ter: "Ik accepteer een rol op Sail '80: goede herhaling van Amsterdam 700 PAGINA 7 Els Vader haalde halve fina- Kleurloze wielerstrijd in Rusland PAGINA 10 Willy van de Kerkhof tegen wil en dank terug bij PSV PAGINA 11 Venezuela verplaatst am bassade naar Tel Aviv PAGINA 13 18 PAGINA'S Dure ruzie (Van één c r verslaggevers) VOORSCHOTEN - Een echt paar uit het Overijsselse Balkbrug kreeg gisteravond een fikse ruzie na een feestje ter gelegenheid van de korte baandraverij in Voor schoten. Nauwelijks was het stel op weg naar huis of de man zette de vrouw de auto uit, bij de Bernhardlaan. Hij kieperde de vrouw over een heg en reed alleen naar Balk brug. De bewoners vonden het "wat vreemd" een vreemde vrouw in hun tuin te zien liggen. Zij belden de politie. "Toen wij er aankwamen bleek de vrouw een aardig eindje on der zeil te zijn", vertelde een politiewoordvoerder. De politie zette de vrouw, die een aardige slok op had, in een taxi naar het Utrechtse Soestduinen waar zij de af gelopen nacht wachtdienst moest draaien in een psy chiatrische kliniek. Een dure grap, want volgens nachtta rief moest zij de taxichauf feur 270 gulden betalen. De politie heeft nog een speuractie naar de man op touw gezet die vermoedelijk in beschonken toestand rich ting Overijssel reed, maar deze actie leverde niets op. BUENOS AIRES (DPA) - Twaalf dagen na de militaire staatsgreep in Bolivia heeft de Argentijnse regering het bewind van generaal Luis Garcia Mena officieel erkend. Justitie wil bekeuren op kenteken vereenvoudigen DEN HAAG (ANP) - Op het minis terie van justitie wordt gewerkt aan een regeling, die het mogelijk maakt bestraffend op te treden tegen houders van een kenteken van een voertuig waarmee een overtreding is begaan. De wijziging is vooral van belang om doeltreffend te kunnen op treden bij parkeerovertredingen en overtredingen die worden ge registreerd door een fotocamera (te snel rijden en door rood licht rijden). In die gevallen staat vast, dat er een overtreding is begaan en met welk voertuig (kenteken) die overtreding is begaan. Alleen de naam van de overtreder is niet bekend, maar strafvervolging kan nu alleen worden ingesteld tegen een met name bekende da der. Steeds vaker, aldus een woord voerder van het ministerie, krijgt vooral de politie in de grote ste den van een kentekenhouder te horen, dat hij niets van de over treding weet en ook niet weet wie op het betreffende moment in zijn auto heeft gereden. Enkele buien Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen-of onweersbuien. Minimumtem peratuur ongeveer 16 graden. Middag- temperatuur omstreeks 22 graden. Ma tige, aan de kust nu en dan krachtige wind, eerst oost, later draaiend naar zuidwest. (Opgemaakt 11.15 uur.) 30 JULI Zon op: 05.55 uur, onder: 21.32 uur. Maan op: 23.06 uur, onder: 09.11 uur. Hoogwater te Katwijk om; 5.38en 18.13 uur, laagwater om: 1.47 en 14.01 uur. Vannacht heeft het Argentijnse ministerie van buitenlandse za ken een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de be trekkingen tussen Argentinië en Bolivia normaal worden voortge zet. Deze formule wordt in Ar gentinië doorgaans gebruikt om uiting te geven aan de erkenning van een regering die na een om wenteling aan de macht is geko- Eerste Argentinië is het eerste land dat c regering in Bolivia erkent. De stap kwam niet als een verras sing. In diplomatieke kringen in Buenos Aires wordt verwacht dat Brazilië, Paraquay en Uruquay het voorbeeld van Argentinië spoedig zullen volgen. Het Boliviaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard dat er geen diplomatieke betrek kingen met Chili aangegaan zul len worden zolang er geen over eenstemming is bereikt tussen beide landen over een toegang voor Bolivia tot zee. De nieuwe Boliviaanse leider had eerder in een interview met een dagblad in Santiago verklaard gunstig te staan tegenover het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Chili. Gueiler Mevrouw Lydia Gueiler, de ex-pre sidente van Bolivia die deze maand tijdens de militaire staatsgreep werd afgezet, mag het land verlaten. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken van het militaire bewind, gene raal Cerruto Calderon de la Barca verklaard. "Ze hoeft alleen maar voor pasfoto's voor een paspoort te zorgen", aldus de generaal. de De •presidente heeft staatsgreep haar toevlucht ge zocht in de nuntiatuur van het Vaticaan. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken ver klaarde gisteren dat het leger in Bolivia 5, 10 of 20 jaar aan de macht zal blijven als het zolang duurt om het "communistische gezwel" in het land kwijt te ra ken. Met deze verklaring verdui delijkte hij een in een Chileens dagblad geciteerde uitspraak van generaal Garcia Mena, de leider van de staatsgreep, dat hij 20 jaar aan de macht zou blijven. Het merendeel van de 50.000 mijn werkers in Bolivia is nog steeds in staking uit protest tegen de staatsgreep De stakers eisen de vrijlating van vakbondsleider Juan Lechin. Legereenheden die het mijngebied omsingelen pro beren de voedseltoevoer af te snijden om de stakers zo tot over gave te dwingen, aldus een radio zender van de mijnwerkers. MADRID (DPA/Reuter) - Bij een aanslag door drie onbekenden op de inspecteur-generaal van de gezonheidsdienst van de strijd krachten, generaal Criado, in het centrum van Madrid vanochtend is diens lijfwacht gedood. De generaal werd licht gewond. Zijn adjudant en zijn chauffeur zouden eveneens gewond zijn. Ooggetuigen zeiden dat de daders het gezelschap met pistolen had den beschoten. De generaal was reeds geruime tijd door terroris ten bedreigd. .4-/ Met volle zeilen op weg naar Sail 80 Een op drie Nederlanders zonnebaadt nooit AMSTERDAM (ANP) - Zeven en dertig procent van de Ne derlanders zonnebaadt nooit. Twintig procent ligt veel en veertig procent weinig in de zon. Dit blijkt uit een NIPO- enquète onder 1113 Neder landers. Van de zonnebaders doet 91 procent dat in badpak, bikini of zwembroek. Vijf procent (alleen dames uiteraard) doet het "topless" en vier procent helemaal bloot. Bij de laatste categorie zijn er drie maal zo veel mannen als vrouwen. KARLSKRONA - Het Poolse zeilschip Dar Parmoza vaart de haven uit om deel te nemen aan de Grote Schepen Race, die volgende week op de Noordzee wordt gehou den. Een deel van de 80 jachten zal na het beëindigen van de race via IJmui- den koers zetten naar Amsterdam om daar deel te nemen aan de grote Sail'80 manifestatie. DEN HAAG (GPD)- Nederlanders die buitenslands snel een rijbe wijs hebben gehaald, kunnen het niet langer omwisselen voor een Nederlands rijbewijs. Dit besluit, een Koninklijk Besluit op voor dracht van minister Tuijnman van verkeer en waterstaat, staat vandaag in het Staatsblad en treedt donderdag in werking. Zes maanden Omwisseling van een niet-Neder- lands rijbewijs voor een Neder lands exemplaar blijft mogelijk voor Nederlanders die elders hun rijbewijs hebben gehaald omdat zij dat daar nodig hadden voor beroep of bedrijf. Zij moeten dan ten minste zes maanden in een ander land dan Nederland heb ben gewoond en in die periode het rijbewijs hebben gehaald. Ook buitenlanders die zich in Ne derland komen vestigen, behou den de mogelijkheid hun rijbe wijs in te wisselen voor een Ne derlands. Juist voor deze catego rie was in 1965 de mogelijkheid van eenvoudige omwisseling in het leven geroepen. Doordat de formulering te ruim was gesteld, konden Nederlanders, het lange wachten op het CBR-examen moe, van dezelfde mogelijkheid gebruik maken. Europees rijbewijs Intussen wordt gestreefd naar de invoering van een rijbewijs voor alle EG-landen, dat in 1983 zou moeten worden ingevoerd. Dc besprekingen hierover, in het kader van overleg van Europese verkeersministers (CEMT), zijn jarenlang gevoerd. Engeland had problemen met een eenvormig rijbewijs, omdat de Britten 26 verschillende rijbewijzen kennen (Nederland vijf). Overeengeko men is dat het aangepaste Britse rijbewijs in 1986 geldig zal wor den. Eind dit jaar zal in de Tweede Ka mer een wetsontwerp worden in gediend om de geldigheidsduur van het Nederlandse rijbewijs niet langer te beperken. Op het ogenblik is dat vijf jaar, met een uitloop van een jaar voor ver nieuwing. In Europa is Neder land het enige land dat rijbewij zen uitgeeft met een beperkte geldigheidsduur. Mogelijke uitwijzing Iraanse demonstranten WASHINGTON - De 173 Iraniërs die tijdens een pro-Chomeini- demonstratie van zondag in Was hington werden gearresteerd, lo pen het risico te worden uitgewe zen naar Iran. Volgens de Ameri kaanse immigratiedienst hebben zij met deze betoging de voor waarden voor hun visa geschon den. Nadat gevechten waren uitgebro ken tussen pro- en anti-Chomei- ni-demonstranten werden heel wat mensen in politie-auto's af gevoerd. De meeste arrestanten durfden uit angst voor deportatie hun naam niet te strompelden gisteren de recht zaal binnen. Volgens een poli tieman was dit "pure komedie" omdat de arrestanten correct zouden zijn behandeld. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De „Dump Carter-beweging" heeft naast enige Demo cratische senatoren de steun gekregen van de gouverneurs van New York en Colorado. De twee wijzen daarbij hun colle ga's op drie alternatieve kandida ten: vice-president Mondale, se nator Henry Jackson en minister van buitenlandse zaken Muskie. De Newyorkse gouverneur wordt geplaagd door een afbrokkelende joodse kiezersgemeenschap en vindt dat Carter te weinig kans heeft herkozen te worden. Vol gende week zullen ze hun voor- stellen voorleggen aan een ver gadering van gouverneurs. Inmiddels hebben enige senatoren zich geplaatst achter het voorstel om iemand anders dan Carter kandidaat te Stéllen voor het presidentschap. Het ini tiatief hiertoe lag bij leden van het Huis van Afgevaardigden die bang waren voor een herverkie zing van Carter. Deze volksverte genwoordigers komen uit de meer progressieve hoek en zijn niet buitengewoon invloed rijk. Vice-president Mondale heeft een mogelijke kandidatuur afgewe zen. „Ik ben dit jaar geen kandi daat voor de Democratische Par tij en ik wil dat ook niet zijn". Mi nister van buitenlandse zaken Muskie verklaarde zich eveneens tegen zijn kandidatuur, maar een van zijn assistenten liet door schemeren dat hij niettemin „alle mogelijkheden open laat". Ook de als „havik" bekend staande senator Henry Jackson heeft geen plannen in die richting, maar zei „niets te kunnen doen tegen een beweging die hem van stal wil halen". Jackson is er een voorstander van dat de kiesman nen van de Democratische Con ventie niet verplicht worden straks hun stem uit te brengen op Carter. De Democratische partijleiders hebben zich nog niet uitgespro ken voor het „open gooien" van de conventie. Verandering van stem is voor kiesmannen nogal moeilijk te verkopen aan hun achterban omdat zij vaak met een bepaalde kandidaat voor ogen worden gekozen. Door twijfelaars persoonlijk op te bellen, probeert Ted Kennedy nog steeds de conventie-af gevaardigden over te halen. Veel Democraten maken zich zorgen dat met een te grote verdeeldheid tijdens de conventie het prestige van de partij een dusdanige knauw krijgt dat het president schap definitief aan de Democra tische neus voorbij gaat. Er wordt dan ook druk onderhandeld tus sen Kennedy en Carter om de conventie naar buiten toe zo ge smeerd mogelijk te laten verlo pen. Kennedy is erin geslaagd om de stemming over de conventiere- gels uitgesteld te krijgen, zodat hij nog alle tijd heeft de kiesman nen te bewerken. Maar het Witte Huis heeft een grote vinger in de verkiezingspap en voelt zich nog zeker van een overwinning.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1