Ambassade van Venezuela gaat naar Tel Aviv Rabobank S Bij de Rabobank liggen de Arke winterprogramma's nü voor u klaar. Geruchten over aftreden Ghotbzadeh Saoedi-Arabië en Engeland normaliseren betrekkingen Installatie Terry als president van Peru Hoessein tevreden over EG- verklaring Nixon in Cairo Dader aanslag in Antwerpen bekend HULP BIJ GRENS VAN CAMBODJA- THAILAND HERVAT Wie het eerst boekt, boekt het best. Oókgoed in reizen B0DINSDAG 29 JULI 1980 BUITENLAND PAGINA 13 WASHINGTON (AFP) - Sadegh Ghotbzadeh, de Iraanse minister van buitenlandse zaken, zou zijn afgetreden, zo heeft gisteren een Iraanse clandestiene zender ge meld. In de uitzending die door de luisterdienst van de Ameri kaanse regering werd.opgevan gen, werd ook gezegd dat de mi nister het land had verlaten om politiek asiel te vragen in Frank rijk of de Verenigde Staten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde het bericht niet te kunnen beves tigen of tegenspreken. De particuliere secretaris van Ghotbzadeh sprak gisteravond in Teheran het bericht van de clan destiene zender tegen. Volgens hem had de minister die middag Premier Er zijn tekenen dat de aanvaarding van de door president Bani-Sadr voorgedragen MostafaMir-Salim als premier van Iran op moeilijk heden stuit. Nadat het nieuwe parlement twee dagen binnen kamers over de voordracht van de gewezen onderminister van binnenlandse zaken had verga derd, kon uit verklaringen van afgevaardigden worden opge maakt dat de kansen van de 33- jarige Mir-Salim twijfelachtig zijn. De militante geestelijke Hojato- leslam Abdolmajid Mo'Adichah noemde de kansen van de kandi daat-premier zeer zwak. De acti vist Mohammad Javad Bahonar zei: "Wij zullen wellicht een an der besluit nemen". Mir-Salim die zaterdag door het staatshoofd werd voorgedragen, is een gematigd lid van de cen trale raad van de door de geeste lijkheid overheerste Islamitische Republikeinse Partij (IRP). De voordracht werd gedaan nadat Bani-Sadr enige weken met de IRP had onderhandeld. Als Mir-Salim zou worden afgewe zen, betekent dit een zware te genslag voor de president. Dan zou Djaleddin Farsi, een militan tere politicus die de eerste keuze van de IRP was, waarschijnlijk regeringsleider worden. Zondag drongen demonstranten voor het parlementsgebouw al aan op zijn benoeming. Intussen is het ook niet duidelijk of de dood van de ex-sjah ertoe zal bijdragen dat de kwestie van de Amerikaanse gegijzelden in Iran spoedig wordt opgelost. De voor zitter van het parlement, Ajatol- lah Hasjemi Rafsanjani, ver klaarde naar aanleiding van het overlijden van de gewezen vorst dat de kwestie van de gegijzelden nu volgende week al in de ver schillende parlementscommis sies zal worden besproken. Ver scheidene vooraanstaande af gevaardigden gaven echter als hun mening dat het nog wel een maand kan duren, voordat de 270 leden tellende Madjlis zich met de zaak van de Amerikanen gaat bezighouden. Oud-minister van buitenlandse za ken Ibrahim Jazdi verklaarde dat het "de wil van de Madjlis is" dat de 52 gegijzelden terecht zullen staan om daarmee het Ameri kaanse buitenlandse beleid aan te klagen. Zeker is in elk geval dat men het eerst eens moet worden over het nieuwe kabinet. In een boodschap aan de voorzitter van het parlement verzocht pre sident Bani-Sadr de stemming over de benoeming van de pre mier te verdagen, in afwachting van het resultaat van de bemoei ingen van de speciale commissie die zich met deze kwestie moet gaan bezighouden. Radio-Tehe- ran maakte gisteravond melding van de boodschap van het staats hoofd. Uit deze boodschap blijkt dat er een impasse is ontstaan over de benoeming van de nieu we regeringsleider. t Sadegh Ghotbzadeh. (Vanc correspondent) JERUZALEM - Venezuela heeft meegedeeld haar ambas sade van Jeruzalem naar Tel Aviv te willen overbrengen. In een officiële mededeling verklaarde het Venezolaanse ministerie van buitenlandse zaken hiertoe besloten te hebben om misvattingen te voorkomen. Als directe aan leiding voor het verplaatsen van de ambassade noemde men in diplomatieke kringen de nieuwe Israëlische wet over de status van Jeruzalem. Fernando Belaunde Terry. LIMA (Reuter/DPA/AFP) - Fer nando Belaunde Terry is gisteren geïnstalleerd als president van Peru. Hiermee is een einde ge komen aan een 12-jarig militair bewind in dit land. De installa tieplechtigheid werd bijgewoond door delegaties uit 83 landen. In zijn inaugurele rede beloofde Belaunde, die bij de verkiezingen in mei als winnaar uit de bus- kwam, dat de democratische vrijheden in Peru hersteld en de rechten van de mens geëerbie digd zullen worden. De nieuwe president wil de sociale rechtvaardigheid bevorderen en de strijd aanbinden tegen de inflatie die, naar hij zei, dit jaar 60 procent zal bedragen. Hij her haalde zijn belofte in twee jaar een miljoen nieuwe arbeidsplaat sen te scheppen. Onder de buitenlandse gasten die de ambtsaanvaarding bijwoon den, waren premier Suarez van Spanje en de presidenten van Colobia, Costa Rica en Venezue la. Ook mevrouw Carter was aanwezig. Afwezig was zijn voor ganger, generaal Morales Bur- mudez. Het is de tweede maal dat Belaunde president van Peru wordt. Hij bekleedde deze functie van 1963 tót oktober 1968 toen een militai re staatsgreep van Juan Velasco een einde aan zijn regering maak te. Belaunde is gekozen voor vijfjaar. Hij kan in het parlement rekenen op een meerderheid. Bij de ver kiezingen van mei behaalde zijn volksactiepartij 45 procent van de stemmen. Hij is een coalitie aangegaan met de Christelijke Volkspartij die bij de verkiezin gen 11 procent kreeg. De eerste taak van de nieuwe presi dent was het beëdigen van zijn uit 17 leden bestaande kabinet. Premier en minister van econo mische zaken is Manuel Ulloa Elias. Op buitenlandse zaken zit Javier Arias Stella. In de regering zijn drie gepensioneerde militai ren opgenomen. Een groot aantal Arabische rege ringen heeft onlangs de landen, die hun ambassades in Jeruzalem hebben gevestigd onder druk ge zet met een dringend verzoek de ze naar Tel Aviv over te brengen. Venezuela is een van de elf Latijn- samerikaanse landen die hun ambassade in Jeruzalem hebben. Buiten deze elf is Nederland het enige land dat haar ambassade in Jeruzalem heeft gevestigd. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken. Van der Klaauw, heeft vorige week nog laten weten er niet over te pieke ren de Nederlandse ambassade te verplaatsen. Alle andere ambassades bevinden zich in Tel Aviv. In Jeruzalem sprak men gisteren de vrees uit dat het besluit van Venezuela wel eens een sneeuwbaleffect kan hebben en kan leiden dat ook de andere Zuidamerik'aanse landen ertoe over zullen gaan hun am bassades naar Tel Aviv te ver plaatsen. Vice-premier Jadin schreef het be sluit van Venezuela voornamelijk toe aan de druk van de Arabische collega's van dit land in de OPEC. Yadin Jadin dat de Jeruzalem- wet slechts een excuus was en dat Venezuela al enige tijd het ver plaatsen van haar ambassade naar Tel Aviv had overwo gen. Daarnaast dreigt Israël ook haar diplomatieke betrekkingen met Turkije te verliezen dat als enig moslimland naast Egypte nog een afgezant in Tel Aviv heeft. De Turkse premier Soeleiman De- mirel heeft gedreigd de banden met Israël te verbreken als pre mier Begin zijn plannen doorzet en zijn ministerie naar Oost-Jeru- zalem verhuist. Tot enkele jaren geleden onder hield Israël sterke banden met Turkije, Ethiopië en Iran, die een strategische cirkel vormden rond de Arabische landen, waarmee Israël in oorlog is. Na de regime wisselingen in Ethiopië en Iran was Turkije als enige overgeble ven in deze strategische cirkel, waar Israël veel waarde aan hechtte. Ook de Amerikaanse ambassadeur in Israël heeft gisteren voor de derde maal deze week in een ge sprek met Begin gewezen op de ernstige gevolgen die de verhui zing van zijn ministerie naar Oost-Jeruzalem met zich kan meebrengen. PARIJS (DPA) - Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren zijn instemming betuigd met de ver klaring van de Europese Ge meenschap over het Midden-oos ten Hij deed dit in Parijs na afloop van een gedachtenwisseling van ruim twee uur met president Va- léry Giscard d'Estaing. De Jordaanse vorst bevindt zich sinds zondag voor wat een parti culier bezoek wordt genoemd in Frankrijk. Vandaag vloog hij door naar Bonn, maar daarvoor had hij nog twee gesprekken met het Franse staatshoofd. Na de Bondsrepubliek zal hij ook nog Oostenrijk en Italië bezoeken. Hoessein sprak zich opnieuw uit voor toepassing van de VN-re- solutie 242 door alle betrokken partijen, de terugtrekking van de Israëliërs uit alle bezette gebie den en de deelneming van de Palestijnen aan de onderhande lingen over een rechtvaardige en duurzame vrede. CAIRO (APIGPD) - Oud-presi dent Nixon van de VS kwam gisteren in Egypte aan om de begrafenis bij te wonen van de ex-sjah van Iran, een per soonlijke vriend van hem. Nixon werd op het vliegveld verwelkomd door de Egypti sche minister van transport en communicatie. De begrafenis, die vandaag ge houden werd, werd door wei nig staatshoofden bijge woond. Ook de Nederlandse regering stuurde geen vertegenwoor diger naar Cairo. Evenmin was een lid van de koninklijke familie aanwezig. De regering heeft wel een ver klaring uitgegeven naar aanleiding van het overlijden van ex-sjah Mohammed Reze Pahlevi. Daarin wordt me deleven betuigd met de nabe staanden. Volgens de verkla ring heeft de overleden ex- monarch zijn persoonlijk stempel gezet op de ontwikke ling van Iran en is daarmee in hoge mate bepalend geweest voor de internationale positie van het land. Tijdens de laatste levensperiode van de ex-sjah is Iran onder hevig geweest aan een fun damentele omwenteling. De Nederlandse regering hoopt dat Iran de ernstige moeilijk heden waarin het thans ver keert, zal weten te overwinnen op een wijze die het belang van het Iraanse volk dient en bovendien bijdraagt aan de vermindering van de span ning in de wereld. BRUSSEL - De aanslag op joodse kinderen die zondag in Antwer pen een 15-jarige jongen het le ven kostte en waarbij zeventien kinderen en vrouwen werden gewond, is het werk van een Sy riër, genaamd Abdel Wahid. De man, die enkele minuten nadat hij twee handgranaten tussen de kinderen had gegooid werd gear resteerd, was in het bezit van een Marokkaans paspoort. Dat bleek echter vals te zijn. Hij houdt vol dat hij geen medeplichtigen had. Overigens blijken twee in België wonende Nederlanders bij de aanslag licht te zijn gewond. De aanslag is maandag in België opgeëist door het volksfront voor de bevrijding van Palestina, een Palestijnse guerrilla-organisatie onder leiding van dr. George Ha- basj. In twee telefoontjes aan het persbureau Belga en aan een Brusselse krant zei een Frans sprekende onbekende dat de ter reurdaad het werk was van het volksfront. Maar een woordvoer der van Habasj in Beiroet ont kende dit later. Ook de Palestijn se bevrijdingsorganisatie PLO ontkende iets met de aanslag te maken te hebben. De PLO beschikt in Brussel over een kantoor dat de informatie van de PLO in de Benelux verzorgt. Dit bureau veroordeelde de aan slag in Antwerpen als een „po ging om de PLO in diskrediet te brengen" op het moment dat de landen van de Europese Ge meenschap de PLO proberen te betrekken bij een vredesregeling in het Midden-Oosten. Naar aan leiding van de gebeurtenissen in Antwerpen waarschuwde de Is raëlische minister van buiten landse zaken Sjarif de Europese landen gisteren tegen het aan knopen van officiële contacten met de PLO. De Arabische terreurdaad die vol komen onverwacht kwam in de doorgaans zeer rustige wijk van Antwerpen, leverde maandag vele afkeurende reacties op in België, vooral in Vlaanderen. Premier Martens veroordeelde het geweld en betuigde zijn me deleven met de slachtoffers en hun nabestaanden. De 15-jarige David Kuhan, die zondag dode lijk werd getroffen door een gra naatscherf, werd gisteren al in Antwerpen begraven. De gehele orthodoxe joodse gemeenschap uit de havenstad was hierbij ver tegenwoordigd. De 13-jarige Josuah Erblisch uit Antwerpen werd maandag ge opereerd. Een groot aantal gra naatsplinters werd uit zijn herse nen verwijderd. Gisteravond was de jongen echter nog steeds niet buiten levensgevaar. Nog tien andere gewonden bevonden zich nog in ziekenhuizen in Antwer pen. Maar geen van hen verkeer de nog in levensgevaar. Onder de lichtgewonden bij de aanslag blijken - ondanks eerde re tegenovergestelde berichten - toch nogtwee in België wonende Nederlanders te zijn. Het gaat om de 37-jarige mevrouw Polak en de 9-jarige Esther Kohn. Mevrouw Polak, werd vandaag uit het zie kenhuis ontslagen. Ze liep slechts enkele oppervlakkige verwondingen op. Esther Kohn kon na verbonden te zijn het zie kenhuis onmiddellijk verla ten. DJEDDAH (Reuter) - Saoedi-Ara- biëen Engeland hebben besloten hun diplomatieke betrekkingen te normaliseren, zo is gisteren bekendgemaakt in de hoofdstad Djeddah, na besprekingen tussen de Britse minister van staat voor buitenlandse zaken, Douglas Hurd en het Saoedische ministe rie van buitenlandse zaken. Daarmee is een eind gekomen aan een periode van wrijving tus sen de twee landen, die ontstond nadat de Britse televisie vier maanden geleden een film uit zond over de executie van een Saoedische prinses. Na de uitzending vroeg Saoedi- Arabië om het vertrek van de Britse ambassadeur James Craig. De benoeming van een nieuwe Saoedische ambassadeur in Londen werd uitgesteld, en Djeddah dreigde de economische betrekkingen met Engeland te herzien. Ambassadeur Craig keert nu terug naar zijn post, en de Britse minister van buiten landse zaken Lord Carrington zal op 26 augustus een bezoek bren gen aan Saoedi-Arabië. De nieu we Saoedische ambassadeur, sjeik Nasser al-Mankoor, zal bin nenkort naar Londen reizen, zo is gisteren bekendgemaakt. BANGKOK (Reuter/AFP) - De hulp aan Cambodjaanse burgers die langs de grens van Thailand en Cambodja in het gebied dat onder controle staat van de Rode Khmer leven, wordt deze week hervat. Functionarissen van de internationale hulporganisaties hebben gisteren in Bangkok ver klaard dat zij tot overeenstem ming zijn gekomen met de rege ring van TTiailand. Men is overeengekomen dat het in ternationale Rode Kruis zichzelf beperkt tot het medische werk. Voedsel- en andere hulp zal wor den verstrekt door het kinder fonds van de Verenigde Naties (Unicef) en het wereldvoedsel programma (WFP), die daarbij ter zijde worden gestaan door vrij willigersorganisaties. Een maand geleden werd de verstrekking van hulp stopgezet omdat een groot gedeelte terechtkwam bij guerrillastrijders van de Rode Khmer en zowel de regering van Thailand als de internationale hulporganisaties ervan werden beschuldigd "politiek te bedrij ven". De hulporganisaties dreig den de hulp aan de gebieden waar strijders van Pol Pot actief waren definitief stop te zetten, de rege ring van Thailand antwoordde daarop met een verbod van alle transport van hulp over haar grondgebied. Het gebied ten zuiden van de grensstad Aranyaprathet grenst aan het Cardamongebergte waar zich het belangrijkste deel op houdt van de overgebleven troe pen van Pol Pot, die een guerril la-oorlog voeren met de door Vietnam gesteunde regering in Phnom Penh. NEW YORK (Reuter) - De secreta ris-generaal van de V.N., Kurt Waldheim, brengt van 2 tot 6 au gustus een bezoek aan Vietnam en Thailand. Met de leiders van deze twee landen zal Waldheim de s:tuatie in het gebied bespreken. Met name de humanitaire hulp van V.N.-orga- nen aan het Cambodjaanse volk zal aan de orde komen, aldus de woordvoerder. ADVERTENTIE M winterzon-en verre reizenqkis 80/81

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13