'Zo Vi grote spin in mn bed. Da s de derde keer al.. Kantonrechter Puinhoop door stakingen in Johannesburg VARIA DINSDAG 29 JULI 1980 Heerlijk weertje op camping Colden- hove in het Gelder se Eerbeek. Wan neer wij bij bunga low 'Dophei' arrive ren, zit Riet van Rijn (53) in het zon netje te breien. „Zalig", zegt ze en er meteen achter aan vraagt ze of we het gemakkelijk hebben kunnen vinden. Bungalow Dophei bedoelt ze, „want het staat hier zo slecht aangege ven allemaal". Breien in het zonnetje. "Zalig", vindt Riet van Rijn. Eergisteravond had zij, na een bezoek aan kennissen elders op de camping, waarachtig haar eigen huisje niet meer kunnen vinden. Een hele poos heeft ze toen rondgedoold in het schaars verlichte vakantiepark. Een zucht van verlichting slaakte ze dan ook toen ze uiteinde lijk met hulp van anderen haar bungalowtje in het vizier kreeg. deren, te weten: Karin van zestien, Marie-Louise 15 Kees (14), Pieter van dertien, Hetty (11) en Sandra van tien. Van de overige vier kinderen is er één getrouwd, wonen er twee op kamers en houdt de andere pa en de hond thuis in Oegstgeest gezelschap. Familie Van Rijn, zonder pa, in dure bungalow te Eerbeek Nijdig „Jammer genoeg kon m'n man niet mee", vertelt Riet. „We hebben een bloemenbedrijf en dat kan hij niet zo gemak kelijk in de steek laten. Maar misschien dat hij donderdag voor een paar dagen kan ko men. Ik hoop het maar". „Nu we het daar toch over heb ben", vervolgt de Oegstgeest- se. „Ik ben een beetje nijdig eerlijk gezegd op die strand- exploitanten, die nu al dagen lang hoog van de daken schreeuwen hoe slecht zij het wel niet hebben". „Maar neem nou m'n man en al die tuinders en bloemisten. Hebben zij dan geen strop door al die regen? Zij zijn ten gevolge van al dat natte weer nu zes weken achter op hun werk. Zij hebben een veel grotere strop en daarbij komt dat m'n man niet eens op vakantie kan. Die moet wer ken. Ook in de weekeinden. Maar ja, wij laten dat niet zo merken". Huur „Daarbij werk ik ook nog es. 's Nachts in de zwakzinnigen zorg", zegt Riet. Onderwijl houdt Karin zich met de kof fie bezig en spelen de andere kinderen buiten badminton of ravotten wat. „Anders zouden we deze vakan tie ook niet kunnen betalen", betoogt Riet. Alleen al de huur van de bungalow kost 900 gulden per week. „Dat moet maar", vindt ze. „We zitten hier nu voor het derde jaar - we hebben hier altijd in een tent gezeten, maar dan moest je voor een douche in de rij staan en nu kunnen we douchen wat we willen - en de kinderen vinden het hart stikke fijn". Disco „Je hebt hier sportvelden, een zwembad en verder de natuur hè, de ongerepte natuur. Toen ik vanochtend wakker werd, zag ik de konijntjes. Schattig gewoon. En Kees zag gisteren een egel voorbij wandelen. Alleen Marie-Louise mist de discotheek. Er wordt hier wel van alles georganiseerd, bin go en zo, maar disco niet". „En bosbessen plukken hè. Dat doen we ook veel. Het stikt hier van de bosbessen. Daar maken wij overheerlijke bes sensap en jam van. Verder heb je hier nog de wilde zwij- „Vorig jaar hebben we die ge zien", weet Kees, „maar dan moet je doodstil zijn en toen zagen we ook nog een hert oversteken". Ideetjes Intussen zijn de kinderen bin nengekomen en dat brengt het nodige leven in de brou werij. „Soms", roept hun moeder over het rumoer heen, „soms heb ik het gevoel dat m'n man nu thuis meer vakantie heeft dan ik. Maar dat zij hem van harte gegund. Ik heb hem ook gezegd: 'Ik neem de lastigsten mee'. Maar ach, lastige kinderen heb je in elk gezin, nietwaar?" „Ze zijn heel lief voor me hoor, daar niet van. Ze maken m'n ontbijt, hebben bloemen voor me gepluktmaar soms pfff, hou maar op", lacht ze. „Wat dat aangaat, zal ik blij zijn als m'n man hier is". „Ja, papa weet ook veel meer ideetjes", vindt Sandra. „En dan hebben we ten minste een auto", roept Pieter. Spin Onderwijl breng ik het 'massa le' van camping Coldenhove ter sprake. „Het zwembad is veel te klein", weet Hetty van elf. „Nog geen drie bij vier meter". „En je moet hier nog overal toegang voor betalen ook", vertelt haar moeder. „Je mag gerust weten dat ik van thuis een hele lading levensmid delen heb meegenomen, De kinderen brengen heel wat leven in de brouwerij. "Soms denk ik dat n ik. Ik heb de lastigsten bij me", aldus Riet van Rijn. want hier in de kampwinkel zijn die voor mij amper te be talen, zo duur!" Karin neemt ook deel aan de klaagzang: „Nou heb ik van ochtend wéér zo'n grote spin Zegje Even is het stil. Dan vindt Ma rie-Louise, die het tot dan toe r vakantie heeft dan allemaal stilletjes heeft aan gehoord, het kennelijk tijd geworden haar zegje te doen. Nogal verongelijkt merkt ze op: „Er is hier niet eens een discotheek. Laten we het daar eens over hebben!" (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - Bijna 4000 zwarte gemeente-arbeiders hebben giste ren door een staking het vuilnistransport en een groot gedeelte van het verkeer tussen Johannesburg en de zwarte voorstad Soweto lamgelegd. In de straten van de Zuidafrikaanse goudstad werden de meeste vuilni shopen en emmers niet opgeruimd, zodat sommige wijken er rampzalig uitzien. Honderdveertig zwarte autobuschauffeurs begonnen eveneens met een staking, waardoor duizenden zwarte arbeiders in de talrijke bedrijven en kantoren in Johannesburg uren te laat op hun werk kwa- Zwaarbewapende politiemannen patrouilleerden langs de bushaltes en de gemeentelijke werkplaatsen, nadat tot nog toe onbekende stakers een zwarte en een blanke gemeente-inspecteur met messteken hadden ver wond. De staking van de gemeente-arbeiders is bedoeld als solidariteits- staking met de 400 elektriciteitsarbeiders van de gemeente, die werden ontslagen nadat zij hogere lonen hadden geëist. Het busvervoer had ook in de avonduren van gisteren langdurige vertra ging, alhoewel inmiddels weer enkele chauffeurs met hun werk zijn begonnen. Blanke buschauffeurs weigeren „zwarte" bussen te rijden, omdat zij vrezen door de stakers te worden aangevallen. De ironie wil dat de meeste elektriciteitsarbeiders, die de oorzaak zijn van de solidari- teitsstaking, intussen gisteren het werk hebben hervat. i het uitgaansleven van New York. Ook in de Ritz rock-club LEIDEN - Ondanks de strengheid van kantonrechter Van der Vel den die met het vingertje omhoog vermaningen en boetes uitdeelde was het gisteren toch lachen geblazen in de rechtszaal. Prachtig was bijvoorbeeld de ver ontwaardigde Leidenaar die "de Kerkpleinbrug in zijn leven al duizenden keren genomen had". Hem trof dus geen blaam voor de botsing eind december bij die brug. "Als ik met m'n vrouw rij, dan rij ik sowieso voorzichtig, zo bang is ze". De man werd vrijge sproken. Genoeg vermaak dus om op maan dagmorgen een vakantie-uit- tochtje naar het kantongerecht aan het Rapenburg te maken. Dat neemt niet weg dat er vaak zaken behandeld worden die falikant fout hadden kunnen lopen maar even vaak net niet helemaal mis zijn gegaan. Minder leuk voor de overtreders zijn natuurlijk de boetes; de con sequentie van de overtreding. De honderden guldens hoge boetes doen sommige overtreders ech ter niet eens met de ogen knippe ren. Voor degeen die de boete niet zo gemakkelijk kan betalen moet de rechtszitting wel op het laatste oordeel lijken. Droogrijden Maar liefst 175 kilometer per uur had een Leidenaar gereden tus sen Leiden en Schiphol en weer terug naar Leiden. "Ik wilde even mijn wagen droogrijden", ver klaarde de man tegen de politie nadat hij uiteindelijk was aange houden. "Ik was mijn wagen niet zo vaak". Tegenover kantonrechter Van der Velden zei de man gistermorgen dat hij wat harder was gaan rijden omdat er een hardrijdende wagen achter hem reed. Achteraf bleek deze wagen van de politie te zijn. De politie kon de BMW van de man nauwelijks bijbenen. De man was ter hoogte van Schip hol gedraaid om zijn achtervol gers van zich af te schudden. Dat lukte dus niet. De rechter legde hem 300 gulden boete op. Koeterwaals Twee buitenlandse arbeiders, va der en zoon, snapten niets van het drukke Nederlandse taaltje van rechter Van der Velden. De rech ter deed zijn best door steeds harder te gaan praten. Doof wa ren de buitenlanders niet, maar de buitenlandse oren konden niets met het hen toegediende koeterwaals. Instemmend knik ten de buitenlanders uit arren moede op alles wat de rechter zei ja en amen. De zoon had zonder rijbewijs, met kapotte lichten en met een wer kende mistlamp in stralend weer gereden. Dat kostte hem in totaal driehonderd gulden plus een week voorwaardelijke hechtenis. Officier van justitie mevrouvy Tan wist zich te herinneren dat vader enkele weken terug ook voor het strafbankje gestaan had vanwege hetzelfde feit. De ziekte van zijn zoon was de oorzaak van de over treding had vader toen verklaard. De zoon verlaarde zijn gedrag gis termorgen met de mededeling dat de ziekte van zijn broer de oorzaak was. De buitenlanders hadden geen verweer tegen het ongeloof van de officier en de rechter over de lichamelijke zwakte van de bui tenlandse familie. Door de mand Om de alcoholcontrole van de poli tie te vermijden was een Katwij- ker met zijn wagen zonder licht een duinpad op geschoten. Toch viel hij door de mand. Bij het om kijken waar de politie bleef schoot hij het duinpad af en reed een steil talud af. "Dat kwam niet door de alcohol maar omdat het zo donker was op het duinpad zonder licht", verklaarde de man. Voor het percentage alcohol in zijn bloed werd hij gisteren niet ver oordeeld. Dat bleek nog onder de wettelijke maat te zitten. Wel werd hij veroordeeld voor "het rijden op een fietspad, het rijden met ongeldig kenteken, het rij den zonder licht en het rijden op slechte banden". Dat kost hem 370 gulden totaal. Kantonrechter Van der Velden sprak een man op formele gron den vrij van het ontduiken van de leerplichtwet. De officier mevrouw Tan had zijn vrouw opgeroepen omdat "de vrouw in de maatschappij meest al de verzorging van de kinderen op haar schouders neemt". De man was echter gekomen omdat hij meende dat hij volgens de wet verantwoordelijk was. De rechter gaf hem gelijk. Gedeelde verantwoordelijkheid bestaat blijkbaar nog niet voor de rechtbank. Handtekeningen. Welgeteld 47.515 handtekeningen bevat de petitie voor vrijlating van gevangen gelovigen in de Sowjet-Unie. De voorzitter van de Oostenrijkse commis sie 'Justitia Et Pax', wijbis schop Wagner van Linz, heeft ze bij de ambassade der Sowjet-Unie te Wenen afge geven. De actie, die door en kele kerkbladen is gevoerd, spreekt van 40 gelovigen die in het kader van de pre- Olympische schoonmaak woede in de Sowjet-Unie zijn opgepakt. Bemiddelen. De Raad van Kerken in Noord-Amerika heeft de vroegere regerings leider van Panama, generaal Omar Torrijos Herrera, ge vraagd in de burgeroorlog in El Salvador te bemiddelen. In een telegram vraagt de Raad de generaal zijn invloed aan te wenden om een slachting van duizenden onschuldige men sen te voorkomen. Torrijos, die nu aan het hoofd staat van de Nationale Garde in Pana ma, heeft tijdens de burger oorlog in Nicaragua ook be middeld ten gunste van de Sandinisten. Priester geschorst. De 43-ja- rige priester Luis Pichler, die op 8 juni voor de radicaal linkse lijst in de gemeente raad van Bolzano werd geko zen, is door zijn bisschop ge schorst. Tot nader order mag hij zijn ambt niet uitoefenen. Zonder toestemming van de bisschop, mgr. Gargitter, en in strijd met het kerkelijke recht had hij zich kandidaat laten stellen voor de geza menlijke lijst van links-radi calen, feministen en milieu groepen. Hij gaf ook geen ge volg aan het bevel van bis schop Gargitter zich terug te trekken. Homofilie. De protestantse Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming (PSVG) vindt dat de delegatie van de gere formeerde kerken in Neder land op de Gereformeerde Oecumenische Synode (GOS) in Nimes duidelijk had moe ten verklaren dat praktize- rende homofielen aan het avondmaal mogen deelne men en ambten mogen ver vullen. De Nederlandse delegatie heeft in Nimes weliswaar gewei gerd te beloven dat homofiele gemeenteleden die aan hun geaardheid .gestalte willen geven, niet aan het avond maal mogen gaan en geen ambten mogen vervullen, maar de PSVG is van mening dat de delegatie het besluit van de gereformeerde kerken in Nederland over homofie len van november 1979 te weinig heeft verdedigd. De PSVG is van mening dat in Nimes is gebleken hoe on duidelijk het besluit was, waarin een opening naar praktizerende homofielen werd gemaakt." Wat heb je aan meer ruimte als die ruim te veel minder blijkt te zijn dan het eerst leek", aldus Hanneke te Winkel, stafme dewerkster van de PSVG. Volgens haar is het gerefor meerde besluit van november slechts een liefdadig toleren van de homofiele mens ge weest en geen volledige ac ceptatie. Spionage. Negen Italiaanse priesters in Teheran zijn op verdenking van spionage voor Israël in hechtenis ge nomen. De priesters, die on derwijs geven aan de katho lieke school in de Iraanse hoofdstad, behoren tot de or- - de der Salesianen, waarvan het provincialaat voor Iran, Egypte, Turkije en Israël in het heilig land is gevestigd. Aartsbisschop Capucci, apostolisch visitator der Mel- kieten in West-Europa, heeft tot nu toe vergeefs in ge sprekken met president Bani Sadr voor de vrijlating van de paters en de heropening van de school gepleit. Ayatollah Chomeini heeft vorige week nog laten weten dat leden van een officieel erkende reli gieuze minderheid bij de zui vering van Iran gevrijwaard moeten blijven. In Iran wor den het jodendom, het chris tendom en de op Zarathoesha teruggaande Perzische gods dienst als minderheden er kend. Beroepingswerk. Neder lands hervormde kerk: Be dankt voor Westerhaar: J.M.D. van den Berg te Wer kendam; bedankt voor Kol- derveen-Dinxterveen: W.J. Koel wijn, Brakel. Beroepen te Hansweert: W.B. Harle- man, Willemsoord; te Oud- Loosdrechfc A. Makkenze, Joure, beroepen door de Ge nerale Synode der Neder lands Hervormde Kerk voor buitengewone werkzaamhe den jhr. M.A. de Savomin Lohman, Blaricum; aange nomen naar Eexta: J.W. Blankert, Lemelerveld. Beroepen door de Generale Sy node tot zendingspredikant in Indonesië J.W. Beks, Bel- lingwolde, beroepbaarstel ling: F. Houwert. Johannes burg.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12