Van der Kerkhof wil in bij PSY tegen terug Een vergeefs bezoek aan Bella Kortsjnoi Alternatieve verkiezing van Belgische wielerploeg Zweed Harmenberg naar goud op de degen Feyenoord schiet met scherp na Club wil nu eerst geld zien Tennissters laten het afweten in toernooi Katwijk Rucli Lubbers in ring tegen Belg Coopman relletje Maassen v.dBrink snel in Engeland NSÖAG 29 JULI 1980 PAGINA 11 Die anderhalve dag dat we (Sa cha en ik) in Leningrad wa ren. hadden we Hotel Astoria bijna voor ons al'een. Bij het ontbijt, en 's avonds bij het diner, zat in de grote zaal al leen nog een drietal Afrikaan se journalisten, zodat we door verschillende obers konden worden bemoederd. Toen we een keer de souvenirswinkel in het hotel van Berjozka bin nenstapten. fladderden de vier geüniformeerde meisjes die daar nu al dagen zaten te niksen als verschrikte kippen uit elkaar en we kochten ook nog niet eens wat. Het hotel, zo vertelde iemand ons, was voorbestemd geweest om de hoge Duitse legerofficieren hun overwinningsmaal te verzorgen als Leningrad eenmaal gevallen was, maar dat gebeurde 990 dagen lang niet, zoals bekend, waardoor wij er met des te meer smaak zaten te eten. Wilden we misschien 's avonds naar het Kirov Theater? Figa ro's Hochzeit van Rossini. Dat wilden we wel, want zoals je in de USSR bij je self-ser ice- ontbijt altijd een tomaatje en een plak augurk neemt van wege de broodnodige vita- mientje, zo pakje hier al gauw een extra cultureel avondje mee op momenten datje er in Nederland niet over zou pein zen. Het begon om half acht. Voor de ingang stonden Rus sen die ons vroegen of we misschien een kaartje over hadden. - een vertrouwd beeld voor de schouwburgen. _r die echt graag willen, komen er niet in, hoe wel, dat is natuurlijk ook weer overdreven, want die er zitten willen óók graag, dat zie je aan de manier waarop ze zich hebben opgedoft, en aan hun zondagse schoenen die ze in een tasje meenemen en in het theater pas aantrekken. De gratis plaatsen die voor ons gereserveerd waren, bleken niet slecht: meteen naast het middenpad op de eerste rij. Ik had misschien toch ook mijn pumps mee moeten nemen. Er werd fraai gemusiceerd en fraai gezongen, alleen de regie pakte wat statisch uit, maar het gebouw zelf kon wedijve ren met het Bolsjoi Theater. Het stamde dan ook uit de ne gentiende eeuw, vijf rondlo pende balkons zoals het hoort, en heel veel goud: wat rood is voor de Sowjet-Unie was goud voor het tsaristi sche Rusland. Zoals gebruikeli jk in de Sowjet- Unie twee lange pauzes van ongeveer 20 minuten, waarin je een flesje Pepsi Cola en een sandwich kunt gebruiken (veel bezoekers komen recht streeks van hun werk naar het theater), of een coup ijs kunt verorberen. We ontdekten ook een grote rechthoekige zaal. waarin c_ meestal twee aan twee. soms gearmd, „corso" hielden door alsmaar rondjes te lopen over de rechthoekig neergelegde loper. Wij hebben ook een rondje meegelopen, maar voelden ons toch niet hele maal op ons gemak en zijn er voor de volgende ronde weer uitgestapt, de zaal uit, de schouwburg uit, op weg naar het huis van Bella Kortsjnoi, de echtgenote van schaak grootmeester Viktor Kortsj noi. Viktor Kortsjnoi kenden we allebei, ik van zijn twee kamp met Spasski in Belgra do. Sacha van zijn tweekamp met Karpov in Manilla, wat lag dus meer voor de hand dan even bij zijn vrouw langs te gaan, aan wie nu al jaren lang een uitreisvisum wordt geweigerd? Bella Het was even zoeken voordat we in het juiste blok de juiste trap naar boven hadden ge vonden. Eerst belden we aan in een verkeerd blok (naam bordjes op de deur zijn uiterst ztldzaam in de Sowjet-Unie. Andrej Amalrik was een van de weinigen die zijn naam bij zijn bel had vermeld). Een vrouw kwam zodra ze ons zag meteen de gang op en sloot de deur achter zich, we vroegen of „Bella" thuis was, ze no digde ons uit even binnen te komen, deed toen weer de deur achter zich dicht, zei te gen haar man dat de heren van de Olympiade waren (dat viel blijkbaar van ons gezicht af te lezen), maar helaas, ene Bella woonde hier niet. We verontschuldigden ons en vertrokken, nu naar het juiste adres. Trappen op. Sacha, niet ge traind in het illegale werk, drukte op een knop in de verwachting dat het traplicht zou aanfloepen, maar bleek op de bel van een verkeerde deur te hebben gedrukt, we slopen onmiddellijk weer naar beneden om verwarde explicaties aan een eventueel verlinkende buurvrouw te voorkomen, maar er was niemand thuis, we gingen weer naar boven, nu naar de juiste, gecapitonneerde deur met een loergaatje op oog hoogte. we belden aan, er werd niet opengedaan zoals ook de telefoon een paar keer niet was opgenomen, we za gen nu een klein briefje tus sen de deur geklemd zitten met buitenop de letters B. K., we vouwden het open, in het Engels stond er op dat de schoenen er nu waren, geen ondertekening, maar wel een datum waaruit we konden opmaken dat het briefje al twee dagen tussen de deur zat. Bella Kortsjnoi was dus kennelijk de stad uit, op de vlucht voor mensen als Sacha en ik. Nico SCHEEPMAKER MOSKOU (ANP) - Bij afwengheid van de Westduitseis Pusch en Hehn. de gouden en zilveren me daille winnaaars van Montreal 1976 die door de boycot niet in staat waren hun eremetaal te ver dedigen, heeft Johan Harmen berg gisteren in Moskou het schermgoud op degen gewon nen. De 26-jarige student medi cijnen. die in 1977 wereldkam pioen was, behaalde in de finale ronde vier overwinningen tegen over één nederlaag. Met die score (4-1) bleef de Zweed voor op een drietal concurrenten die allen uitkwamen op 3-2. Op basis van het aantal treffers werd Ernoe Kolczonay uit Hongarije tweede en Philippe Riboud. de regerend wereldkampioen, uit Frankrijk derde. Veteraan Rolf Edling (37), de Zweedse schermer die in 1973 en 1974 wereldtitels behaalde, bleef als vierde met lege handen staan. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN (GPD) - Tegen zijn wil in is René van de Kerkhof weer gaan trainen bij PSV. De vleugelspeler is gisteren in een gesprek met manager Kees Ploegsma ge wezen op zijn verplichtingen ten aanzien vankde Eindho- vense eredivisievereniging. Zolang de Italiaanse club La- zio Roma niet over de brug is gekomen met het transfer bedrag, blijft Van de Kerkhof eigendom van PSV, bij welke club hij in principe nog voor twee jaar onder con tract staat. „Dat contract", aldus Ploegsma, „kan alleen ontbonden worden als er een bepaald bedrag voor René van de Kerkhof op tafel komt. Wij willen nu zo langza merhand wel eens geld zien. Zo lang dat er niet is, houden wij Van de Kerkhof aan zijn verplichtin gen. Deze heeft zelf trouwens alle begrip voor ons standpunt ge toond. Aan de andere kant heeft Van de Kerkhof ons ook nu weer duidelijk gemaakt graag weg te willen. We hebben met elkaar af gesproken dat er op korte termijn duidelijkheid dient te ko- Waarschijnlijk eind deze week zal bekend zijn of René van de Kerk hof dit seizoen toch in Italië kan worden ondergebracht. Om als nog gerechtigd te zijn voor het door haar betrokkenheid in het omkopingsschandaal naar de tweede divisie teruggezette Lazio uit te komen, is dispensatie nu noodzakelijk. Zoals bekend gel den de opengestelde grenzen in Italië op dit moment nog slechts voor verenigingen die in de hoog ste afdeling uitkomen. Lazio be schikt verder nog over de moge lijkheid Van de Kerkhof te ver huren aan een andere Italiaanse club. In dit verband is vorige week de naam van stadgenoot AS Roma genoemd, maar die vereni ging contracteerde gisteren juist de Braziliaanse international Falcao voor het recordbedrag van ruim acht miljoen gulden. Dit be tekent dat Van de Kerkhof nu niet meer kan worden overgehe veld naar AS Roma, omdat de Italiaanse clubs slechts éen bui tenlander mogen contracte- Zoals de zaken er nu dus voorstaan lijkt René van de Kerkhof „ge doemd" ook het komend seizoen bij PSV te slijten. Voor de Bra bantse club zou dit een welkome meevaller zijn, nu Ploegsma en consorten er nog steeds niet in zijn geslaagd zich offensief te versterken. PSV heeft de afgelo pen weken aardig met de geld buidel op de transfermarkt ge rammeld. maar werd steeds ge confronteerd met bedragen die zelfs de draagkracht van de Eindhovense club te boven gin gen. Ongeacht de uitkomst van de affai re-René van-de Kerkhof zal PSV ook de komende weken alles in het werk stellen om zich te verze keren van een specifieke cen trumspits. Manager Ploegsma: „We blijven zoeken en zijn op dit moment ook met verschillende gegadigden in onderhandeling. Maar hoe langer het allemaal duurt, hoe moeilijker het wordt, dat is duidelijk. Het gros van de mensen waarvoor wij in principe belangstelling hebben, is inmid dels al rond met een club. De spoeling wordt dan ook erg dun Mede door die omstandigheid zullen wij René van de Kerkhof aan zijn verplichtingen ten op zichte van ons houden". KATWIJK - Op het B. C en D-toer- nooi van de Katwijk.se Lawn Tennis Vereniging zijn, ondanks het ontbreken van de eerste acht van het Match tenniscircuit. toch een aantal coryfeen in het here nenkel B van de partij- De num mers 1 t/m 4 geplaatsten zijn res pectievelijk de Indiër Paul (win naar in Ha/vrswoude). Robert Jan van de Foen. Dick Bouwman en R. Groen Jan Pieter Hop /ou als topjeugd speler van het district la-uten. bi| KLTV voor een verrasing kun nen zorgen. In de eerste ronde re kende Hop af met J. Haasnoot 6-4. 6-3. Jan de Mooy had geen schijn van kans tegen de Neder landse Amerikaan Van der Schans: 6-0. 6-0. De (B) dames lieten het in Katwijk schromelijk afweten. De organi satie kroeg slechts vier inschjj- mgon binnen. Hennie Fehling maakt de meestt kans op de zege. In het hcrcncnkcl C zijn Lugh- Ihart en Parlcvliet respectievelijk hummer 1 cn 2 geplaatst. Italiaanse clubs vragen om amnestie MILAAN (ANP) - Met een petitie aan vice-voorzitter Sordillo van de Italiaanse voetbalbond willen de Italiaanse clubs uit de eerste en tweede divisie proberen am nestie te verkrijgen voor alle bij het omkopingsschandaal be trokken, en daardoor gestrafte, clubs en voetballers. Volgens de clubs zijn de tot nu toe opgelegde straffen te zwaar. Zowel Lazio Roma als AC Milaan bijvoorbeeld werd van de eerste naar de twee de divisie teruggezet. De clubs zijn van mening dat met het hui dige onderzoek slechts het topje van de ijsberg is blootgelegd. In de petitie is een voorstel opge nomen, waardoor de eerste divi sie van zestien tot twintig clubs uitgebreid zou moeten worden. Sordillo zal op zondag 3 augustus een beslissing over een mogelijke amnestie nemen. WIELRENNEN - Amateurwiel- rennen - Dries van Wijhe uit Oos- terwolde heeft gisterenavond in Duizel zijn tiende seizoenzege geboekt. Van Wijhe had voor de honderd kilometer lange koers een tijd van 2 uur 21 minuten en 13 seconden nodig. DEN HAAG - Tijdens een interna tionaal boksgala op maandag 1 september in de Menken-ijshal in Rotterdam zal de Nederlandse kampioen in het zwaargewicht Rudi Lubbers het in een partij over tien ronden opnemen tegen de Belg Jean-Pierre Coopman. Deze partij is één van de drie hoofdpartijen van de avond. De andere twee gaan respectievelijk tussen Hubert 'Ibi' Zimmerman (Curacao) en de Luxemburger Fred Serres, onlangs verliezer te gen Kudi Koopmans in een ge vecht om de Europese kahfl- zwaartitel en tussen Alex Blan- chard en de Oostenrijkse, kam pioen Franz Dórfer, eveneens in het halfzwaargewicht. Deze twee partijen gaan over acht ronden. Diezelfde avond komen ook nog in de ring: Cor Eversteijn (Ned.) te gen Beczir Jelassi (Tun.) in het weltergewicht, Maik Krol (Ned.) tegen Horst Lang (Wdl.) en Anton Verrips (Ned.) tegen Jose Ribeiro (Bra.). Tennisser Björn Borg en zijn bruid Mariana zijn op huwelijksreis m het Spaanse Marbella. Daar konden zij, ondanks de drukte, ongestoord van een dineetje voor twee genieten. 30RGER - Feyenoord kent zijn eerste relletje met twee selectie spelers. Karei Bouwens en Ri chard Budding werden gister morgen uit het trainingskamp in Borger verwijderd omdat zij de avond daarvoor te laat waren binnengekomen. Zonder die twee voetballers, maar ook zon der de geblesseerden Petrusson, Peters en Balkestein bereikte de eredivisieploeg gisteravond ove rigens een monsterscore van 26-0 tegen de Groningse zondags vierdeklasser. Sjaak Troost scoorde zes keer in het vriend schappelijke "duel", waarin ook Leidenaar Paul v.d. Blom drie maal de roos trof voor 3000 kij kers. Dok AZ'67 was op schot. In Gieten werd een Drents elftal met 7-0 verslagen. Tol was met vier goals topscorer. Verder won NEC gisteravond met 4-0 van De Meeuwen, een zater dag-derdeklasser en verloor DS'79 in Dordrecht met 2-0 van het Belgische Beerschot. De Dordtse eerste divisieclub. die voor het komende seizoen al 2700 seizoenskaarten aan de man heeft gebracht, moest treffers incasse ren van Cool en Roger Schouwe- naar (afkomstig van AZ). l Van de Kerkhof terug bij PSV LEICESTER - De Leidse snelwan delaar Dirk Maassen van de Brink heeft in het afgelopen weekeinde tijdens een 100 mijl loop in Leicester zijn persoonlij ke record op die afstand verbe terd. Hij legde de circa 160 kilo meter af in een tijd van 19 uur, 9 minuten en 25 seconden, hetgeen een 'verscherping' van zijn snel ste tijd betekende van 1 uur en ruim 6 minuten. Overigens ein digde de AV-Holland atleet als vijfde. Winnaar werd de Engels man David Boxall. die 17 uur. 45 minuten en 10 seconden nodig had om de finish te bereiken. leiachtig. Immers, iedere ploeg leider vindt zijn eigen renners be ter dan vergelijkbare coureurs in andere ploegen. De laatste Belgi sche wereldkampioen was Fred dy Maertens die in 1976 in Ostuni zegevierend over de eindstreep gmg. Gerrie Knetemann heeft gisteren de profronde van Elsloo op zijn naam geschreven. "De Kneet" zegevierde voor de Belg Ludo Delcrois en Jac van der Meer. Knetemann ontsnapte enige ki lometers voor het einde van de koers uit een kopgroep van zeven renners, die na negentig van de honderd te rijden kilometer was ontstaan. De uitslag is van de ronde van Els loo is: 1. Gerrie Knetemann., 2. Ludo Delcroix (Bel).. 3. Jac van der Meer., 4. Wim Maassen., 5. Joop Zoetemelk.. 6. Jo Maas., 7. Jan Aling., 8. Piet van Katwijk.. 9. martin Havik., 10. Ludo Peeters (Bel). BRUSSEL - Om tot een zo demo cratisch mogelijk samengestelde ploeg voor het wereldkampioen schap wielrennen voor profes sionals op de weg te komen, heeft de Belgische wielerbond beslo ten de ploegleiders te laten kie zen. Deze unieke handelwijze komt voort uit het feit dat de Bel gische ploeg tijdens vorige we reldkampioenschappen bijn nooit een eenheid vormde. Ploe gen- en sponsorbelangen preva leerden boven het nationale be lang. De tien ploegleiders in Bel gië en een technische leider schrijven nu ieder twaalf namen van renners op, van hun eigen ei gen formatie of van een andere ploeg. De twaalf renners met de meeste stemmen worden voor gedragen voor Sallanches, 'waar het wereldkampioenschap dit jaar (eind augustus) word gehou den. Of de Belgische ploeg hierdoor be ter voor de dag zal komen is twij-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11