Britse lopers in Amerikaanse rol Gouden' Simeoni: Ik stop ermee.. snelt Yifter naar goud Russische sprintster krijgt genoegdoening 5KillerOvett profiteert van vergissing Sebastian Coe Virert niet bestand tegen Ethiopisch geweld SPORT SPORT SPORT 99 MOSKOU (ANP) - Sara Si- meoni, de Italiaanse win nares van het olympische goud op het onderdeel hoogspringen heeft zater dag in Moskou tijdens een persconferentie meege deeld dat zij stopt met de wedstrijdsport. Simeoni. 27 jaar, die met een sprong van 1.97 meter het olym pische goud binnenhaalde, ver kondigde dat zij in de toekomst nog slechts zal trainen en sprin gen voor haar eigen plezier. "Ik ben moe van de strakke trai ningsschema's en de vele wed strijden. Dit seizoen is het laatste dat ik aan de wedstrijdsport be steed", aldus Simeoni. Problemen De Italiaanse, houdster van het we reldrecord met 2.01 meter, on dervond in haar gang naar goud weinig tegenstand. Haar grootste Goud voor Kondratjcva na niet erkend records MOSKOU (ANP) - Ljoedmilla Kondratjeva werd de overwin ning op de 100 meter het bewijs dat het niet erkennen - op for mele gronden - van haar wereld record-prestatie van 3 juni toen zij in Leningrad 10.87 seconden liep onjuist is geweest. De 22-jarige Russin, twee jaar gele den in Praag Europees kampioe ne op de 200 meter geworden, kwam na zestig meter op gelijke hoogte met de in de ongunstige buitenbaan gestarte wereldre cordhoudster Marlies Göhr. Daarna gaf het tweetal elkaar niets toe en ontstond een gelijke situatie als daags tevoren bij de korte sprint van de heren, waar de Schot Alan Wells en de Cu baan Leonard gelijk over de eindstreep kwamen. In de vijf minuten die verstreken voordat de finishfoto uitkomst bracht, vertoonden televisiemo nitoren de race nog wel vijf maal. De verbazing was dan ook groot dat uiteindelijk een uitslag werd gegeven met een verschil van eenhonderdste seconde: 11.06 te gen 11.07. "Wij protesteren vrijwel nooit en zeker niet hier", merkte later een Oostduitse official op. Oost- Duitsland pakte het brons door Ingnd Auerswald terwijl de Zweedse Linda Haglund verras send vierde werd. Oost-Duitsland, dat via Marlies Göhr (100 m) en Rosemane Ac- kermann, de hoogspringkam pioene van Montreal, toch wel op eerste plaatsen had gerekend, kreeg via een superieure Volker Beek goud op de 400 meter hor den, een nummer waarop een Harry Schulting in topvorm goed was geweest voor een medaille. De 'gouden' sprong van de Italiaanse wereldrecordhoudster Sara Simeoni. want ik ben moe van de strakke trainingsschema's en de vele wedstrijden'.. rivale, de Oostduitse Rosie Ac- kermann, die als eerste vrouw de twee metergrens overbrugde, faalde toen de lat op 1.94 meter lag. Ik ken Ackermann goed", aldus Simeoni, "ik denk dat zij vandaag (zaterdag) lichamelijke of per soonlijke problemen moet heb ben gehad. Zij presteerde niet zo goed als ze normaal doet". De poging van Simeoni om haar ei- u stop in met wedstrijdsport gen wereldrecord van 2.01 meter op 2.02 meter te brengen, misluk te. Simeoni: "dat was ook niet het belangrijkste. Het ging om de gouden medaille en die heb ik gewonnen". Olitsarenko vestigt wereldrecord MOSKOU (ANP) - Nadesjda Olitsarenko uit de Sowjet- Unie heeft gistermiddag de finale van de 800 meter ge- reldrecordtijd van 1.53.5. Olitsarenko was reeds sinds vorige maand houdster van het wereldrecord in 1.54.9. De finale 800 meter dames was een volledige Sowjet- aangelegenheid. Het zilver was voor Olga Minejeva en het brons voor Tatjana Pro- vidokina. Electronisch ge meten was de tijd van Olit sarenko 1.53.42. MOSKOU (GPD) - Nog even wilde Steve Ovett met volle teugen genieten van de toejuichingen van het publiek. Via een handige passeermanoeuvre stuurde de Brit een Russische baancommissaris, die hem maar in de cata comben van het Lenin-stadion wilde hebben, even de verkeerde kant uit. Maar kort daarna verdween Ovett dan toch van het Moskouse kunststof, waarop hij heel duide lijk had gemaakt dat zijn landgenoot Coe zich dan wel (onder andere) op de 800 meter wereldrecordhouder mag noemen, maar dat Ovett qua routine en wedstrijdinzicht duidelijk meer in zijn mars heeft. Weer verscheen op de Russische televisieschermen de Britse vlag. waarmee een aantal Britse sup porters driftig wapperde, dit tot genoegen van de Russische re gisseurs, die blijkbaar de instruc tie hebben gekregen dit nationa listische vlaggenvertoon ludie- ker in beeld te brengen dan de vlag met de vijf ringen. Al eerder deden ze hetzelfde na de sprint zege van de Schot Alan Wells en zaterdagavond konden ze dat nog een keer herhalen nadat Daley Thompson Groot-Brittannië de derde gouden atletiekmedaille had bezorgd. Amerikaanse rol Een haast Amerikaanse rol voor de Britten, die via Ovett of Coe (1500 m.), Wells (200 m.) en 400-meter- loper David Jenkins nog meer eremetaal gaan oogsten, al blij ven in Moskou wereldrecords tot nu toe vrijwel onaangetast. Aan dat. laatste was zaterdagavond Sebastian Coe debet. Onthullend gemakkelijk werd de wereldre cordhouder in de zo lang met spanning tegemoet geziene eer ste Britse tweekamp sinds bijna twee jaar door Ovett geklopt. Zo eenvoudig eigenlijk, dat deze Britse confrontatie in feite een anti-climax werd. Coe's enige Weliswaar te. „En voor de 1500 meter geef ik mij 90 procent kans", had Ovett al eerder laten weten. Zaterdag avond had hij daaraan overigens niets toe te voegen. Zoals altijd meed Ovett, die op voet van oor log met de Britse pers leeft, de persconferentie. Slechts één En gelse krant mag bij hem aan kloppen en dat veroorzaakt ui teraard weer deining en een sper vuur van klachten. Wanneer die behandeld zijn, is Ovett waar schijnlijk ook al 1500-meterkam- pioen en dan zal het hem een zorg zijn hoe het Britse Olympische Comité over zijn houding zal oor delen. Bovendien, op de baan zelf geeft hij eigenlijk het antwoord op alle vragen. Goldrush Tijdens de eerste dagen van dit atle- tiektoernooi wordt wel heel dui delijk waarom de Britse atleten weigerden te gehoorzamen aan premier Thatcher, die een boycot voorstond. De goldrush was het belangrijkste argument, en dit niet alleen omdat Amerika ont breekt. Het ging allemaal niet van harte, maar staande op het erepodium moet Sebastian Coe flinks) hebben gedacht: Nou, vooruit dan maar, laat ik die Ovett maar een hand geven, dat hoort nu eenmaal zo" Het glimlachje van Steve Ovettv was veelbetekenend, het straalde uit dat de eerste slag om Groot-Brittannië in zijn voordeel was beslist. "En nu die 1500 meter nog op die afstand heb ik 90% kans om iedereen, dus ook Coe, te kloppen". Outsider Klarenbeek redt gezicht KNAU -ploeg MOSKOU (ANP) - Marcel Kla renbeek redde gistermorgen het Nederlandse gezicht in het zonnige maar opnieuw winderige Leninstadion nog enigszins door zich te plaat sen voor de kwartfinales van de 400 meter hardlopen voor heren. De atleet uit Soest, die aan vankelijk niet op de indivi duele 400 meter had mogen uitkomen omdat hij niet aan de IAAF-limiet had voldaan, kreeg na enig "rommelen" van de Nederlandse ploeg leiding toch gelegenheid te starten. Klarenbeek knokte voor zijn kans en werd in de achtste en laatste serie - vier lopers gingen rechtstreeks over - derde in 47,37 secon den. In tegenstelling tot Klaren beek gaf Harry Schulting, nog duidelijk teleurgesteld over het feit dat hij in de hal ve finales 400 meter horden werd uitgeschakeld, zich zonder verzet over. De Bra bander. die voor opschud ding en woede in de atletie- kequipe heeft gezorgd door vrijdagnacht niet in het olympische dorp te ver schijnen en zonder toestem ming de nacht ergens anders door te brengen, hield in zijn serie van de 400 meter tien meter voor de eindstreep in. Hij, die gisteren aan chef de mission Bram Leeuwenhoek zijn excuses aanbood, werd in een voor een atleet van zijn klasse beschamende tijd van 48,53 seconden vijfde. Ook voor Henk Brouwer was op de 200 meter geen verder optreden weggelegd. s de Schot Alan Wells wapen om „killer" Ovett te kun nen verslaan leek die van dc zo vaak verwoestende solo. Hij han teerde het niet en greep aldus naast de hoofdprijs. „Ik wilde hier niet meer werk op knappen dan de anderen", rea geerde de diep teleurgestelde Seb Coe, die niet wilde ingaan op zijn tactiek. Zijn voornemen bracht hij tot uitvoering. Bepaald niet zuinig lopend bleef Coe (te) lang hangen. Terwijl hij in zijn re cordraces 400-metertijden van tussen de 51 en en 52 seconden laat klokken, liet hij nu een tem po van 54,5 sec. toe, waardoor de eindtijd een zwakke (1.45,40) werd. De tweede ronde ging, mede dank zij een vroeg ingezette eindsprint van de bronzen Rus Kirov, wel rond de 51 sec., maar alleen de altijd attente Ovett profiteerde hier ten volle van. Wel reikte Coe nog naar het zilver, maar hij kon niet voorkomen dat Ovett, die zichzelf vijftig procent kans op de dan geen kampioen geworden, maar het duo Ovett-Coe en in iets mindere mate tienkamper Daly Thompson hadden weinig profijt van de boycot. De donkere Thompson, ook al met Schots en met Nigeriaans bloed in de ade ren. had vóór de Westduitse boy cot alleen gevaar te duchten van de huidige recordhouder Guido Kratschamer, die als toeschou wer in Moskou aanwezig was. Na de eerste dag leek de pas 21-jari ge Thompson, die liefst acht me ter ver springt, af te stevenen op een wereldrecord. „Op de tweede dag gooide het weer, vooral bij het discuswerpen, roet in het eten. „Trouwens, ik was met de opzet van start gegaan me alleen op het goud te concentreren", al dus Thompson, die met 8495 pun ten zo'n 150 punten onder Kratschmers record bleef en on geveer een zelfde kloof sloeg met de zilveren Rus Kutsenko. Geruchten als zou hij nu op jacht gaan naar het grote reclame) geld ontkende Thompson: „Ik ga door tot en met Los Angelos "84". MOSKOU (ANP)- Driehonderd meter voor het einde van de fascinerende 10.000 meter moest Lasse Viren. die gehoopt had op een derde olympische titel, het hoofd buigen. Het steeds wisselende tempo, waarmee de drie Ethiopiërs Kedir, Kotu en Yifter het veld ka pot hadden gemaakt, werd ook de Fin te machtig. Maar in de boeiende ontknoping speelde toch nog een atleet uit het 'land van de duizend meren* een rol. Kaarlo Maaninka, dit seizoen niet voorkomen bij de beste 25 tien-kilometer lopers van de wereld, slaagde er in zich tus sen de Ethiopische Troika te dringen en ach ter Miruts Yifter het Zilver te pakken. Mo hammed Kedir, die in de finale het i werk had verzet, werd beloond m brons. In de finale van de tien kilometer ging c rai d Tebroke ten onder. De Aaltenaa de openingsdag onder tropische om heden de eindstrijd had gehaald, sneuvelde in gezelschap van grote namen, als die van de Europese kampioen, Martti Vainio (Finland) en de Engelsen Brendan Foster en Mike Mc Leod. Tebroke: "Ik ben gewoon niet in vorm. Door het jagen op de limiet is de trainingsop- bouw verstoord. De fut is er uit. De laatst et het ok Ge- die op istandig- maanden heb ik nauwelijks kunnen trainen, omdat ik voortdurend naar wedstrijden moest". Kedir Het enige wat aan de 10-kilometer van Moskou ontbrak was een nieuw wereldrecord. In een andere samenwerking dan die om drie me dailles te winnen moesten de drie Ethiopiërs in staat worden geacht het met 27 minuten en 20.3 seconden op naam van de in Moskou door de boycot ontbrekende Kenianen Hen ry Rono bestaande wereldrecord te breken. De man die daartoe het meeste geschikt lijkt is Mohammed Kedir. De 25-jarige lichtge wicht - hij weegt slechts 46 kilogram - verzet te bergen werk met zijn voortdurende de marrages, die de weg moesten effenen voor de eindsprint van Merit Yifter. Door het wis selend tempo was na vijf kilometer 14.03.5) de mogelijkheid van een nieuw wereldrecord verkeken. Yifter. die zelf ook het nodige kopwerk verrichtte, sloeg 300 meter voor de eindstreep toe. Hij zette zijn eindspurt, waarmee hij bij de strijd om de wereldbeker in Dortmund (1979) en Montreal (1979) als mede vorig jaar bii de Spartakiade in Moskou kilometer be- bedreigd. De op- de double op de vijf haalde, in en werd ni kalende Afrikaan, var dat zijn leeftijd van 35 jaar geflatteerd gegeven, liep de laatste 400 conden. Hij won in 27.43,7, de vierde beste tijd van dit seizoen. Gerard Tebroko. die na vijf kilometer had moeten lossen, eindigde op ruim één minuut in 28.50,1 als veertiende en laatste. Koela De Sowjet-unie veroverde gisteren nog meer medailles door het goud van de jonge speer- werper Dams Koela. De21-jarige Rus. twee de op de wereldseizoenranghjst achter we reldrecordhouder Paragi, bleef nadat hij met twee ongeldige worpen was begonnen, ijsse- lijk kalm. In zijn derde worp verdrong hij de Oostduitser Haenich, die met 86.72 had ge opend, met 88.88 meter van de leiding, op dat moment was de Hongaar Paragi (79.04 meter) al van het toneel verdwenen. Vervolgens liet Koela 91.20 meter volgen, waarmee hij zijn leiderspositie alleen nog maar verstevigde. In zijn zesde en laatste worp ontnam Alek- sander Makarov met 89,64 meter Haenich ook nog het zilver.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9