Patent op levende wezens mogelij k? Weer porno via kabel-tv actief in vrije tijd Derde Leids Plein Festijn groot succes 'Dieren zoveel mogelijk vervangen' Ook probleem voor Leidse universiteit Geknutsel met genen in opmars Gezellige drukte op het stadhuisplein tijdens het geslaagde derde deel van het Leids Plein Festijn. LEIDEN - Niets kon het Leids Plein Festijn zaterdag meer in de weg staan. Een zonover goten Stadhuispleineen ge zellige drukte en een prima sfeer. Die aanblik bood Lei den zaterdagmiddag. Amu sement. theater en muziek zorgden er voor dat er voor jong en oud wat te beleven was. Alle festiviteiten trokken volop belangstellingKortom: het derde deel van het Leids Plein Festijn 1980 werd za terdag een gioot succes. Het spits werd afgebeten door het marionettentheater IXIXIX voor de allerklein sten. De uit Zoeterwoude en omgeving afkomstige rock groep LA. Station bracht ei gen werk en nummers van de Rolling Stones ten gehore. Verder was er een optreden van de muziektheatergroep Villa, de Leidse groep Wilcox Gay en de dansgroep van Tilly HuibertsWilly Walvis, Floor Viveen en Astrid Kuy- pers. Hel derde deel van het Leids Plein Festijn werd zaterdag- avond swingend besloten met een optreden van Tutti Frutti. De nieuwe groep van Meike Touw, bekend van Gruppo Sportivo en The Buddy Odor Stop, zorgde voor een gewel dig slot van deze dag. Tutti Frutti, en vooral Meike Touw (de gekste zangeres van Ne derland) had er geen enkele moeite mee het Leidse publiek binnen de kortste keren aan het swingen te krijgen. De organisatie van alle evene menten was in handen van K O, Leidse Jeugd Aktie, LAK-theater, Leids Vnjetijd Centrum, jongerencentrum Troef, het Breehuys, Augusti- nus en de gemeente Leiden. Hoewel de tweede aflevering van het plein festijn vorige week, door het slechte weer, in het water viel mogen de orga nisatoren na afgelopen zater dag niet ontevreden zijn over het resultaat. Het Leids Plein Festijn is een succes gewor den. Wanda Koppenol bloemenmeisje 1980 Van links naar rechts Annemiek Amoldus (nr 3), Leids Bloemenmeisje Wanda Koppenol en Mirjam Kallenberg (2de). LEIDEN - De 21-jarige Wanda Koppenol is zaterdagmiddag eerste geworden tijdens de verkiezing van het Leids bloemenmeisje. Aanstaande zaterdag zal zij meerijden in het Rijnsburgs Bloemencorso dat danvanaf half drie, door Leiden trekt.. De verkiezing van het Leids bloemenmeisje vond zater dagmiddag, voor het eerst, plaats op het Stadhuisplein. Dertien meisjes deden mee aan het evenement dat, onder het motto Leiden Bloemen stadwas georganiseerd door de Commissie Leiden Promotion. Er staan voor de komende week nog tal van andere activiteiten op het programma om te bewijzen dat Leiden leeft." Dinsdag en woensdag is er een par kenwandeltocht en bloem schikken in de Waag (ook op donderdag). Op vrijdag zal in de Waag een tentoonstelling worden gehouden. Hoogte punt van de bloemenweek is uiteraard het bloemencorso dat op zaterdagmiddag door Leiden trekt. 'Wie beeldt het Leids bloemen meisje het leukst uit", daar ging het afgelopen zaterdag om. Een jury besteedde spe ciale aandacht aan orginali- teit in bloemversiering en kle ding. De Leidse Wanda Kop penol werd door de jury als eerste uitgekozen. De tweede plaats ging naar Mirjam Kallenberg en derde werd Annemiek Amoldus. Voor de winnaars waren er interes sante prijzen beschikbaar. Leids Bloemenmeisje Wanda Koppenol kreeg een reisje voor twee personen naar Pa rijs of Londen aangeboden. "Het einde", zo reageerde Wanda op de prachtige prijs die zij onverwacht in de wacht sleepte. "Ik was nog maar een uurtje vooraf aan de verkiezing gevraagd om mee te doen. Ik vond het erg leuk dus ik deed het. Maar dat ik zou winnen had ik nooit verwacht!". jLEIDEN - Biotechnologie is een gevleugeld begrip, een nieuwe zak die zowel oude als nieuwe wijn schenkt. Bier, kaas en azijn I maakt men met behulp van bac teriën, een bereidingswijze die J; tegenwoordige biotechnologisch heet. Maar er zijn de laatste tien jaar ook een aantal moderne vormen van biotechnologie op gekomen. De twee belangrijkste hiervan zijn de genetische mani pulatie en de enzymtechnologie. Bij genetische manipulatie knipt j men bij een bacterie de DNA- streng, die de erfelijke eigen- I schappen bevat, door, en men plakte er een ander stukje DNA van een ander levend wezen,, bij- r1 voorbeeld de mens, aan. Zo krijgt de bacterie één of enkele van de eigenschappen van de ander I mee. Vervolgens probeert men de bacterie zover te krijgen dat deze bacterie die eigenschappen ook tot uiting brengt, bijvoor beeld, door de aanmaak van be paalde stoffen zoals het voor sui kerzieken onmisbare middel in suline. De enzymtechnologie maakt ge bruik van enzymen: stoffen die biologische omzettingen in het lichaam regelen. Een "biologisch wasmiddel" maakt gebruik van het enzym protease dat de af braak van eiwitten versnelt. Maar het probleem is dat deze enzy men moeilijk te verkrijgen zijn en dat ze ook lastig opnieuw te ge bruiken zijn, omdat ze met het waswater mee verdwijnen. Daarnaast zijn andere moderne vormen van biotechnologie: het I gebruik van bacteriën in de mijnbouw (in de VS delven bac teriën al zo'n vijftien procent van de koper, en steeds meer ura nium); de produktie van voedse- leiwitten uit alcohol; de aanmaak van zogenaamde fijnchemica- liën: geneesmiddelen als hormo nen en antibiotica, en enzymen. I Een eervolle vermelding krijgen de in Nederland ontwikkelde wa terzuiveringssystemen; vooral bacteriën die zonder zuurstof af val in het water afbreken lijken veelbelovend voor de export van technologie. Dit voorjaar is de eerste biotech- i noloog in Delft afgestudeerd en de Wageningse Hogeschool is zojuist met een opleiding bio- technoloog begonnen. Drijfveer achter de toch wel vrij snelle op komst van de biotechnologie in Europa is het gegeven dat Europa in de biotechnologie zo ver achter loopt op Japan en Amerika; deze landen hebben samen 84 procent van de patentaanvragen op bio technologisch gebied van de laat ste drie jaar in handen. LEIDEN - "Kan iemand met een infectie in overtreding zijn door gastvrijheid te verlenen aan ziekteverwek kers. Schenden bacteriën en virussen het octrooirecht wanneer zij zich zonder vergunning voortplanten?". Met deze vragen kan de Leidse universiteit te maken krij gen als onder andere de zogenaamde genetische mani pulatie, het recombinant DNA-onderzoek goed op gang komt. De Leidse universiteit heeft al eni ge tijd terug een aanvraag inge diend voor een hinderwetver gunning om in de Leeuwenhoek met de genen te mogen knutse len. Mede daardoor is de vraag voor Leiden actueel geworden of je patent kunt aanvragen op le vende wezens. In Amerika boog men zich begin dit jaar al over de vraag of je op vor men van leven octrooi kunt aan vragen. Dit gebeurde naar aan leiding van een octrooi-aanvraag voor de zogenaamde olievreter, een bacterie die olie van zee kan doen verdwijnen. Ook in Nederland gaat de kwestie een belangrijke rol spelen in ver band met de oplevende belang stelling voor de biotechnologie. Met name de genetische mani pulatie, enzymtechnologie en de Nederlandse waterzuiverinssys- temen zijn de belangrijkste mo derne vormen van biotechnolo gie. Al deze technieken zijn toepasbaar in industriële produktie. Voor de commerciële belangen van de biotechnologische industrie zijn octrooien van groot belang. Ook voor onderzoeksresultaten van universiteit en hogeschool gaat men steeds meer octrooi aanvragen. Daarbij komt de vraag naar voren of kennis uit dit onderzoek dienstbaar moet zijn aan commerciële belangen. "Gaan universiteit en hogeschool zelf octrooi aanvragen en hun onderzoekresultaten te koop aanbieden?", vraagt de Stichting Bio-Wetenschappen en Maat schappij uit Leiden zich in een publikatie af. Een juridisch adviseur van de Leidse universiteit zei onlangs dat deze zaak wel degelijk ook in Leiden van belang kan zijn, maar dat hij nog geen concrete zaken naar voren kon brengen over de ze nieuwe ontwikkelingen in de wetenschappelijke wereld. In Nederland komen volgens de Stichting Bio-Wetenschappen en Maatschappij, octrooi-aanvragen door universiteiten en hoge- scholen nog nauwelijks voor. Een uitzondering vond vorig jaar plaats in Wageningen toen een gezamenlijke octrooi-aanvraag werd ingediend door de Land bouw Hogeschool en de firma Stamicarbon, een dochteronder neming van DSM, voor een nieuw waterzuiveringssysteem. Traditiegetrouw zien vele onder zoekers hun resultaten nog steeds als een cultuurgoed, dat ver boven geldelijk gewin staat, meent men bij de Leidse stich ting. "Maar sinds een jaar of tien zien de meeste onderzoekers in dat in de maatschappij vooral in dustrieën van hun resultaten kunnen profiteren". Aan de andere kant bestaat natuur lijk het gevaar dat de industrie het onderzoek op universiteit en hogeschool steeds meer gaat beïnvloeden. "Vele wetenschappers spelen al een dubbelrol door bijvoorbeeld bij een universiteit te werken en tegelijkertijd adviseur bij een in dustrie te zijn". De industriële belangen zijn echter niet altijd dezelfde als die van de maat schappij, zo menen vele deskun digen. Anderen zien de biotechnologische ontwikkelingen als een funda menteel probleem: zij zijn bang dat inlijving van het universitaire onderzoek bij de industrie zal lei den tot een bepaald type weten schap, dat alle problemen tech nisch denkt op te lossen. Maar dit soort onderzoek is in hun ogen nu al verantwoordelijk voor de vernietiging van het leefkli maat en de toenemende ver vreemding van de mens ten op zichte van de natuur. THIJS JANSEN t De waterzuiveringssystemen, zoals deze in de Lisserpoelpolder in Lisse zijn de belangrijkste moderne vormen an biotechnologie in Nederland. Een Nederlands bedrijf heeft voor deze vinding inmiddels patent aangevraagd. Bij proeven voor onderzoek LEIDEN - Mensen die proeven nemen met dieren moeten zich ervan bewust blijven dat ze met levende wezens werken. Daarom moet er bij de Leidse universiteit op worden aangedrongen dat proeven met dieren zoveel mo gelijk worden vervangen door al ternatieve methoden om gelijk waardige kennis te verkrijgen. Ook is het dringend gewenst dat studenten met bezwaren tegen dierproeven de mogelijkheid krijgen alternatieve methoden te kiezen. Over onder andere deze problemen moet een onlangs door de Leidse universiteitsraad ingestelde commissie eind au gustus aanbevelingen doen aan de raad. Bij liet wetenschappelijk onderwijs en onderzoek aan de Leidse uni versiteit wordt geregeld gebruik gemaakt van dieren. Dat onder zoek schiet bij sommige mensen in het verkeerde keelgat. Zij wil len het werken met dieren tot het uiterste beperken. .n een concept-motie, dat door het universiteitsraadslid Fr. Boon is ingediend wordt het college van bestuur van dë Leidse universi teit onder meer gevraagd alles te doen om alternatieve methoden te ontwikkelen en daadwerkelijk toe te passen. Je commissie, die door de univer siteitsraad is ingesteld, moet zich ook buigen over de mogelijkheid de betrokken faculteiten te ver zoeken de noodzaak van het ge bruik van dieren met argumen ten te staven. Daarbij moet te vens worden aangegeven waar om alternatieve technieken niet mogelijk zouden zijn. Onderzocht moet verder worden of de betrokken faculteiten niet kunnen worden verzocht om in elke studierichting, waarin ge bruik wordt gemaakt van dieren, een onderdeel in het studiepro gramma op te nemen waarin aandacht wordt besteed aan on der meer zorgvuldig gebruik van dieren. LEIDEN - De illegale televisieuit zendingen van Piraten Televisie Leiden (PTV) via de kabel-tv- mast in Oegstgeest gaan onver minderd door. Afgelopen zaterdag verzorgde PTV opnieuw een ongeveer twee uur durende uitzending. Ondanks intensieve zoekacties van de Leidse politie in samen werking met de op opsporings dienst van de PTT slaagde men er ook deze avond niet in de mensen achter deze organisatie op te sporen. Sen woordvoerder van de opspo ringsdienst van de PTT ver klaarde kort na het begin van de uitzending een tip te hebben ge had van de Leidse politie. "We zijn direct tot actie overgegaan, maar het is ons niet gelukt om het spoor tot het einde te volgen. We hadden niet voldoende aan wijzingen. Alleen door metin gen van de radiosignalen die worden uitgezonden kunnen we ze te pakken krijgen." Begonnen werd met een tekenfilm van Donald Duck en vervolgens een Duitse porno-film getiteld 'Saterday-fever'. Als een ver- zoeknummertje werd deze meer komische dan porno-film aan gekondigd. Twee jongens met vakantie deden hun best allerlei Door hun onervarenheid mis lukte dit erg vaak. Dc kwaliteit van de beelden in vaardbare kwaliteit. De PTV is in ons land de enige or ganisatie die op gezette tijden - de laatste uitzending dateert van 23 juni - illegale uitzendin gen verzorgt. Amsterdam had destijds de primeur, maar daar na is men Biet meer in de lucht geweest. Vakantie Clubhuis 't Spoortje houdt mor gen een dag-zeiltocht op de Kaag voor kinderen vanaf zeven jaar. Deelnemers moe ten wel in het bezit zijn van een zwemdiploma. De ver trektijd is om tien uur bij het clubhuis aan de Bernhardka- de. Vakantie (2) In het Leids Volksh uis is morgen een dagje uit georganiseerd voor kinderen uil de wijk Ma- redorp/Noordvest. De tocht gaat naar Noordwijk. Ver trekpunt om tien uur bij het Volkshuis, Apothekersdijk 33. Vakantie (3) In en om clubhuis Klein Matilo kunnen kinderen van vier tot twaalf jaar morgen dingen van oud materiaal maken, 's Middags is er buiten levend ganzebord. De vakantie-ac tiviteiten zijn bedoeld voor kinderen van vier tot twaalf jaar, op het adres Zaanstraat 126. Vakantie (4) Het Leids Poppentheater speelt morgen bij buurtcentrum "Op Eigen Wieken" aan het Val kenpad. Op het programma staat "de eigenwijze Jan Klaassen". De 'voorstelling is bedoeld voor kinderen van vier tot zeven jaar en is van tientot twaalf uur: 's middags is er disco voor alle kinderen (twee tot vier uur). Vakantie (5) Ook clubhuis Groenoord kiest morgen voor een dagje-uit Kinderen uit de wijk kunnen mee naar de Rotterdamse die rentuin Blijdorp. Vertrek om half tien vanaf het clubhuis, Musschenbroekstraat 25. Duivensport (1) PV "De Snelvlieger" hield een wedvlucht met 142 jonge dui ven vanaf St. Ghislain. De uitslag: 1.5 en 10 J. ran Sep- gelen: 2,4 en 9 J. Degen Zn., 3 N. Bink6. F. Heemskerk. 7 M. de Lange Zn., 8 A.Com- pier. Duivensport (2) PV "De Blauwkras" hield een wedvlucht met 205 duiven vanaf St Qumtin.De uilslag: 1 en 4 B. Diersman: 2 II. Koomc: 3. W. Ravensbergen: 5 R. Verhoogt; 6. W. de Wete ring; 7 J. Schipper; 8 J. Beek man; 9 en 10P.de Mooy Duivensport (3) PV "Leiderdorp" hield een wedvlucht vanaf Bergerac. De uitslag: 1 en 2 W.de Roode; 3 en 6 comb. B.G.; 4 J.C. Knij- nenburg; 5 Th. Habraken; 7 J. van Laar; 8 H. Flippo9 P. Sloos; 10 AKoolmoes.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3