Energie uit wind en water Winkels Meerzicht zijn weer geopend Voor pijlerdam in de Oosterschelde Winst van Shell YS fors hoger usie )e fusie tussen de Britse machine bouwonderneming Vickers en de fabrikant van luxe-automobielen Rolls-Royce Motors is beklon ken. Het vorige maand door Vic kers uitgebrachte bod is geaccep teerd door aandeelhouders •Rolls-Royce met in totaal 71 pro- Tjent van de gewone aandelen, zo 'heeft Vickers bekendgemaakt. Met de transactie is een bedrag van ongeveer 39 miljoen pond sterling (omstreeks 177 miljoen gulden gemoeid. jchuitema v ichuitema NV (detail- en groot- 'r handel in levensmiddelen, o.m. partner bij vrijwillig filiaalbedrijf Centra) heeft in de eerste vier pe rioden (16 weken) van 1980 de nettowinst zien dalen van 1.1 min in dezelfde periode van 1979 tot 866.000. )c omzet steeg met 8 pet tot 332 min. Voor het gehele jaar moet rekening gehouden worden met ëen lager resultaat (1979: 4.5 min toinst), aldus de directie. Bondsspaarbank )e Bondsspaarbaken hebben in jüni een spaaroverschot geboekt van 75 min tegen 72 min in juni vorig jaar. In het eerste halfjaar bedroeg de ontsparing 43 min tegen een overschot van 128 "min in dezelfde periode van 1979. 'Eind juni bedroeg het totaal van aan de Bondsspaarbanken 'toevertrouwde middelen 20.699 failn. aldus de Nederlandse 'Spaarbankbond. (t Öfplichting Hët Westduitse bureau van toezicht ^p het bankwezen in West-Ber- fijn heeft HKB Handelskrediet Frankfort bevolen te slui- f-ten. Er zijn onregelmatigheden bij de kredietverlening. Zij mag l*een betalingen meer aannemen rtenzij het om aflossingen van uit staande schulden gaat. De bank heeft een balanstotaal van 154 ^biljoen mark. ^(Twee directeuren van de bank, alsmede een employee van de bank zijn gearresteerd en de poli tie is op zoek naar een 42-jarige 'Westduitse geldmakelaar. Dat beeft een woordvoerder van de officier van justitie in Frankfort ?neegedeeld. Laatstgenoemde \vordt ervan verdacht de bank '110 miljoen mark afhandig te %ebben gemaakt. 787 slachtrunderen en 653 schapen of afnmeren. Slachtvee: stieren le kw. 7725-7,80; stieren 2e kw. 6,75-7,20; vaar den le kw. 7.10-8.00; vaarzen 2e kw. >,20-6,90; koeien le kw. 6,90-7,90; koeien 2e kw. 6.20-6.70; koeien 3e kw. 5.80-6.00; wprstkoeien 4,90-5.95; extra kw. dikbil- len 8.50-13,50. Gebruiksvee: schapen 155-185; lammeren 150-170; lammeren le -kw. 175-200. Toelichtingen: (aanvoer, handel, prijzen), slachtrunderen matig, matig, stabiel; schapen of lammeren re delijk, matig, stabiel, prijzen lammeren lager. Conflict bij "Observer" verscherpt LONDEN (AFP) - De drukkers van het Britse zondagsblad 'The Ob server' hebben met algemene stemmen het akkoord verworpen dat donderdag was bereikt tus sen de directie van het blad en de grafische bond. Door deze afwij zing wordt het voortbestaan van het blad in gevaar gebracht. De eigenaar, de amerikaanse olie maatschappij 'Atlantic Richfield' heeft aangekondigd dat de krant wordt opgeheven als directie en vakbonden geen loonakkoord kunnen bereiken. De directie heeft de procedures voor een collectief ontslag al op gang ge bracht. t BURGSLUIS (GPD) - Rijkswaterstaat bestu deert momenteel de mogelijkheden om de Pijlerdam in de Ooster schelde straks met be hulp van een water krachtcentrale van energie te voorzien. De bouwput waar nu de pijlers voor de stormvloedkering wor den gemaakt, zou om gebouwd kunnen wor den tot een waterbek ken waar met behulp van windmolens en turbines elektriciteit kan worden opge wekt. Het plan van de oud-hoofdin genieurvan Rijkwaterstaat L. W. Lievense om in de „natte" Markerwaard een water krachtcentrale te bouwen ligt ook ten grondslag aan de ge dachte om in de Oosterschel de een alternatieve centrale te bouwen. Lievense wil de Markerwaard bedijken en de „polder" die daardoor ontstaat gebruiken als energiecentrale. Daartoe moet met behulp van wind molens IJssel meer water in het bekken worden gepompt. Dat water wordt weer via wa terkrachtcentrales geloosd op het IJsselmeer, waardoor dank zij een niveauverschil van twaalf meter vrijwel voor niets elektriciteit wordt op gewekt. Om hot bekken vol te pompen, kan ook gebruik worden ge maakt van inrendabele stroom. Dat is elektriciteit die energiecentrales maken op momenten dat er weinig wordt afgenomen, bijvoor beeld 's nachts. Je kunt een centrale nu eenmaal niet af zetten wanneer het verbruik sterk terugloopt. Een com missie studeert nu op de haalbaarheid van de plannen van Lievense en zal de be trokken ministers daarover over enkele maanden rappor- teren. Ingenieur H. Bijl is binnen de Deltadienst van Rijkswater staat geheel vrijgemaakt voor het Energoproject. Hij legt uit hoe wind en water straks vol doende elektriciteit zouden kunnen leveren voor de da gelijkse huishouding van de stormvloedkering en moge lijk zelfs meer, dat dan zou kunnen worden afgenomen door het Zeeuws energiebe drijf. Op het werkeiland Neeltje Jans, door een stalen hulpbrug van zo'n drie kilometer met de vaste wal verbonden, wordt sedert april 1979 gebouwd aan de pijlers die straks het skelet gaan vormen van de stormvloedkering. Dat ge beurt in de bouwput Schaar, in feite een soort polder van bijna honderd hectare op een diepte van zestien meter be neden NAP. Als de pijlers klaar zijn. zullen ze met be hulp van een speciaal gecon strueerd hefschip uit die bouwput worden gevaren om naar hun definitieve plaats van bestemming te worden gebracht. De laatste pijler moet in 1985 worden uitgeva ren. Daarna komt dc bouwput vrij. Bijl: „We hebben dan een bas sin van honderd hectare. Dat kun je laten volpompen door windmolens. Het water kan dan weer turbines aandrijven die elektriciteit opwekken. Voor het volpompen kun je stormvloedkering worden gemaakt t enthousiasme praten over windmolens, getijcen trales, zonneënergie, en andere vor men van alternatieve energie-op wekking. Sedert begin dit jaar ope- Energo, waarin verschillende tak ken van Rijkswaterstaat (bruggen, sluizen, stuwen enz.), het Zeeuwse elektriciteitsbedrijf en het Energie Centrum Nederland zijn vertegen woordigd. Energo bestudeert de mo gelijkheden om straks, wanneer de pijlerdam in de Oosterschelde klaar zal zijn, de gehele energievoorzie ning van dat technologische brok vernuft op zeer alternatieve wijze te verzorgen door middel van water en wind. De studie van de werkgroep zal nog dit jaar worden afgerond. ook gebruik maken van de elektriciteit die de bestaande energiecentrales op onrenda bele uren produceren. We hebben er inmiddels heel wat aan gerekend", aldus Bijl. Hij venvacht op deze manier een capaciteit te bereiken van vier tot vijf megawatt en dat is voldoende voor de eigen energievoorziening van de stormvloedkering. Olie-gestookt Op dit moment staat er op Neel tje Jans een olie-gestookte centrale die de energie levert voor het drooghouden van de bouwput en de energie voor de bouw; een asfaltfabriek, een betonfabriek, kranen, werkplaatsen, kantoren en verlichting. De totale hoe veelheid energie die nodig is voor de stormvloedkering er staat, gaat vele tientallen miljoenen guldens kos ten. Het plan om binnen het Ooster- schelde-project te kijken naar een andere vorm van energie opwekking is intern bij Wa terstaat geboren. De opzet is ook niet om op deze manier straks de energievoorziening van de stormvloedkering te verzorgen, het is veel meer een proefproject. „We willen kijken hoe we een bijdrage kunnen leveren aan de energiebesparing en hoe gie-opwekking kunnen ont wikkelen", aldus Bijl. „Straks, wanneer de werken hier aflopen, zit je met gewel dige hoeveelheden overbodig materieel. Wanneer je dat kunt gebruiken voor het bouwen van een wind- en wa terkrachtcentrale is dat een vorm van recycling. Het is ook mogelijk dat het effect van dit project is dat straks bij andere werken, wellicht ook in het buitenland,, de omge keerde weg wordt bewan deld. Je bouwt eerst een énergiecentrale en met de energie die je dan opwekt voer je de werken uit". Combinatie Volgens Bijl vormen energie en waterbouw een prachtige combinatie. Er zit binnen Rijkswaterstaat een geweidi- ge hoeveelheid kennis die je ":.^op dat gebied gebruiken 'kunt, met uitstralingseffecten naar allerlei takken van het bedrijfsleven denk maar aan de machinebouw, voor de turbines, voor de windmo lens. .„En er zijn natuurlijk nog veel meer mogelijkheden. Denk eens", zegt hij, „aan al die ge weldige asfaltglooiingen waarmee we de dijken hier bedekken. In wezen zijn dat geweldige zonnecollectoren. Je zou je kunnen voorstellen dat je daar buizen onder legt waarin water wordt ver warmd dat weer gebruikt kan worden in de tuinbouw, of bijvoorbeeld bij het kweken van vis. En er moet nog heel wat asfalt gelegd worden in Zeeland". Hoewel er nog heel wat gecij ferd moet worden voor ze bij Energo weten of het project gerealiseerd kan worden, is Bijl optimistisch. Er zijn vele onvermoede aspecten die bij de uitwerking om de hoek komen kijken. Wat is het ef fect op het milieu van het plaatsen van zo'n tien wind turbines van 50 tot 60 meter hoog. Denk aan de vogels, maar ook het effect op straal verbindingen. En de turbines. malen die de vis niet tot ge hakt? Zo zijn er natuurlijk nog veel meer dingen te be denken. Viskwekerij Er zal worden onderzocht of het bekken, wanneer het straks als energiereservoir in ge bruik is, ook gebruikt kan worden om er vis in te kwe ken. Nu al is een aantal parti culieren bezig met een vis- kweekexperiment aan de Noordzeekant van Neeltje Jans. In drijvende, kooivor- mige netten worden zalm en forel gekweekt. Mogelijk kan dat straks op veel grotere schaal binnen de „centrale" gebeuren. Volgens de heer Bijl moet het Energoproject gezien worden als een belangrijke vorm van innovatie. De gegevens die hier uit komen kunnen leiden tot grootschaliger projecten in deze vorm. Voor je zover bent moet je natuurlijk wel weten of het allemaal kan. Het is daarom erg mooi wanneer je een dergelijk experiment kunt inpassen in de bouw van de stormvloedkering. Bijl, die vanuit een waterbouw kundige achtergrond zich nu bezighoudt met windmolens en energiebesparing, vindt het belangrijk dat de overheid zelf het voortouw neemt bij het ontwikkelen van andere vormen van energieopwek king en het zoeken naar be sparingsmogelijkheden. Je bent er niet door te roepen dat de waakvlammen uit moeten. Je moet de mensen ook kun nen laten zien wat er mogelijk is. Wat dat betreft kan zo'n wind- en watercentrale bin nen het geheel van de Ooster- scheldewerken ook gezien worden als een demonstra tieproject op het gebied van voorlichting. NEW YORK (Reuter) Shell Oil Company, de Amerikaanse tak van de Koninklijke Shell Groep, heeft in het tweede kwartaal van dit jaar een nettowinst van 407 miljoen (ongeveer 773 miljoen gulden geboekt. Dat is aanzien lijk meer dan de winst van 277 miljoen dollar in dezelfde periode van 1979 en ook meer dan het ba tig saldo van 373 miljoen dollar over het eerste kwartaal van dit jaar. Het resultaat over het tweede kwar taal brengt de nettowinst van Shell Oil in de eerste helft van dit jaar op 780 miljoen dollar. In de eerste zes maanden van 1979 werd een winst van 501 miljoen dollar geboekt. De brutoinkom- sten namen toe van 3,4 miljard dollar in het tweede kwartaal van 1979 tot 4.9 miljard dollar in de zelfde periode van dit jaar. Over het eerste halfjaar bedrogen de inkomsten 9,7 miljard dollar te gen 6,5 miljard dollar in de eerste helft van het afgelopen jaar. Kok beducht voor extra werkloosheid DEN HAAG (ANP) - FNV-voorzit- ter Wim Kok is beducht voor ex tra werkloosheid in Europa als gevolg van de toegenomen con currentie van de Japanse indus trie. In een uitzending van de te levisie-actualiteitenrubriek van de VARA "Achter het Nieuws" zaterdagavond, zei Kok te vrezen voor een extra stijging van de werkloosheid op korte termijn met honderdduizenden. "En als we niet oppassen treedt in de economische ontwikkeling van Europa vervolgens een vliegwieleffect in werking en dan gaat het op langere termijn mo gelijk om een verlies van miljoe nen arbeidsplaatsen". In dezelfde uitzending zei de staatssecretaris voor buitenland se zaken, drs. Van der Mei. dat hij hoopt, dat de Japanners in de on derhandelingen met de Europese commissie zullen besluiten om vrijwillig de export naar Europa te beperken. Van der Mei denkt, dat Japan daar toe bereid zal zijn. omdat "het nooit het belang van de Japan ners kan zijn onze werkgelegen heid zodanig te verslechteren, dat onze koopkracht óók voor hun produkten afneemt". ZOETERMEER - De 23 winkels in het Zoeter- meerse winkelcentrum Meerzicht zijn weer open. Het publiek werd daarvan zaterdag door middel van geluidswagens op de hoogte gebracht. Het gemeentebestuur had de win keliersvereniging vrijdagavond meegedeeld dat de zaken, die vanwege een enorme scheur in het parkeerdak van het complex afgelopen donderdag dicht moesten, zaterdag hun deuren weer mochten openen. Het par keerdak is inmiddels gestut, zo dat instortingsgevaar is geweken. Een werknemer van een zelfbedie ningswinkel ontdekte een week geleden een scheur in het pla fond, waarna die zaak werd ont ruimd. Een ingenieursbureau is toen op onderzoek uitgegaan, maar ondertussen bleven de an dere winkels open. De resultaten van het onderzoek noopten het gemeentebestuur afgelopen donderdag echter 23 winkels te laten sluiten. Tien mochten open blijven. Het onderzoek zal overi gens nog wel een kleine twee we ken duren, voordat over de defi nitieve reparatie van het par keerdak iets kan worden gezegd. Het dak blijft in ieder geval voorlopig ontoegankelijk voor auto's. De winkeliersvereniging heeft in middels de eigenares van het cen trum, het verzekeringsbedrijf Ennia, aansprakelijk gesteld voor de schade. Vanavond komt de vereniging in een spoedvergade ring bijeen om te bespreken wat voor acties moeten worden ge voerd. MAANDAG 28 JULI 1980 BINNENLANDSE AANDELEN ld. eert Clndu-Key Dell Mij. Desseaui Dikkers Dorp en Co. Duiker App 10.10 275.00 ACF AMAS Fokker Ford A Fururs 17.70 172.20 408.00 105.00 BELEGGINGS- INSTITUTKN CCH'D KN 7.11,VM BUITENLANDS GELD 1310,00 1317.00 AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs lag er vandaag rustig bij. De koersver schillen bleven bescheiden, zo wel naar boven als naar beneden. De obligatiemarkt was fractio- neel hoger met afwijkingen uit eenlopend van 0.1 tot 0.3 punt. De internationals konden zich re delijk handhaven, ondanks een veel lager Wall Street. Kon. Olie begon in de ochtenduren aarze lend op 142,40, maar het fonds wist dit niveau toch vast te hou den tot het middaguur, een ver lies dus van 0.60 Hoogovens zakte 30 tem op 17.70 en Akzo een dubbeltje op 24 10 Philips noteerde onveranderd 19.50. Unilever, daarentegen, won 20 cent op 122.50 en KLM een dubbeltje op 63.80. D«' banken waren verdeeld. Wat aanbod duwde ABN naar 313, 2 lager. Amrobank raakte 50 cent kwijt op 67.50. terwijl NMB 20 cent duurder werd op 238.80. De hypotheekbanken konden ver der oplopem. Dc verzekeraars veranderden weinig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17