Wil Hartog bewijst sturen nog niet te zijn verleerd Taroczy wederom beste tennisser Ballesteros maakt zich opnienw waar Sanders heerst in Noordwijk AJAX (C) PAKT DRIE PUNTEN MAANDAG 28 JULI 1980 HILVERSUM (GPD) - De wijze waarop Balasz Taroczy zich voor de vierde keer meester kon maken van de internationale tennistitel van Ne derland onderstreepte de bloedarmoede waar aan het Melkhuisje-toernooi leed. De meedogenloze Hongaarse eco noom was al zonder tegenstand van betekenis naar de eindstrijd van het Hilversumse Grand-Prix- toernooi gesneld en in die finale maakte hij korte metten met de verrassend vanuit het kwalifica tietoernooi doorgestoten Haroon Ismail uit Zimbabwe. In iets meer dan anderhalf uur was het pleit beslecht 6-3, 6-2 en 6-1 Het heeft uiteraard niet aan Taroc zy gelegen dat de finale van de 24e editie van het Melkhuisje- toernooi een teleurstellende ge beurtenis is geworden. De gravel- specialist, die met zijn 30e positie 'op de wereldranglijst wat was ondergewaardeerd en nu dan ook is opgeklommen naar de 20e, heeft het publiek gul getracteerd. op zijn rijke arsenaal aan tennis- wapens. Maar in het deelnemers veld was niemand aanwezig die het de Hongaar echt lastig kon maken. „Dit was beslist mijn ge makkelijkste finale hier in Hil versum", merkte de viervoudige kampioen dan ook op. Ismail valt het moeilijk kwalijk te nemen dat hij Taroczy niet kon bijbenen. De 25-jarige Zimbab- wiaan had eerder deze week al ruimschoots meer gepresteerd dan hij aan zijn stand (nummer 201 op de ranglijst) verplicht is. Zijn optreden gaf onverwacht veel kleur aan het toernooi, dat zonder meer in zijn voortbestaan wordt bedreigd. De unieke sfeer op het HLTC-complex alleen is niet voldoende om de liefhebbers aan zich te binden. Hogere prijzen Toernooi-directeur Piet van Eijs- den is zich daar terdege van be wust (de i verminderde belang stelling van het publiek, met 12.000 toeschouwers bleef men er duizend achter op vorig jaar en tweeduizend op het recordjaar 1978, drukt hem ook met de neus op de feiten) en heeft dan ook al besloten volgend jaar het jubi leum meer inhoud te geven. Niet alleen wordt het prijzengeld van 75.000 dollar verhoogd tot 125.000 dollar, maar Van Eijsden is nu ook bereid om voor echte toppers (hij denkt dan aan spelers die bij" de beste 15 van de wereld horen) extra diep in de buidel te tas ten. De Hilversumse organisatoren hebben zich altijd met hand en tand tegen deze inderdaad be denkelijke, maar alom geaccep teerde onderhandse betalingen, verzet. Maar het beste bewijs dat het een noodzakelijk kwaad is geworden, vormde de finale tus sen Taroczy en Ismail. Deze een zijdige vertoning stond ook niet alleen. Zaterdag had Taroczi in de halve eindstrijd ook al met groot machtsvertoon de Zweed Per Hjertquist aan de kant gezet (7-5 en 6-3). Ismail daarentegen moest heel wat meer geven om de ster ker geachte Fransman Domini que Bedel te verslaan: 4-6,6-3 en 6-4. In die partij had Taroczy zijn laatste tegenstrever in Hilversum voor het eerst aan het werk gezien. „Nee, ik was niet onder de indruk gekomen van het spel van Ismail. Als Bedel, wat vaster had ge speeld, zoü Ismail toen reeds zijn uitgeschakeld. Eigenlijk heeft Ismail hier niet echt veel tegen stand gehad", aldus verklaarde de Hongaar de opvallende op mars van zijn opponent. Het spel van de Zimbabwiaan is in derdaad nog niet toereikend om op hoog niveau'een woordje te kunnen meespreken. Zijn service en backhand zijn ronduit zwak en in feite heeft hij alleen met zijn zwiepende forehand een wapen van betekenis. Zijn volleys, lobs en dropshots werpen tegen te genstanders van enig gewicht nauwelijks of geen vruchten af. Voeg daarbij het feit dat hij giste ren veel meer fouten maakte dan normaal, en zijn zeer bescheiden inbreng is verklaard. Ismail zelf daarover „Door de grote druk van Taroczy kon ik niet in mijn eigen spel komen. Van be lang was ook dat ik, omdat dit mijn eerste grote finale was, erop gebrand was goed te spelen. Daardoor ging ik me te veel for ceren, vooral op mijn backhand. ik denk ook dat ik deze week wat te veel heb gespeeld en dat in mijn achterhoofd de tevreden heid heerste over het bereiken van de finale. Maar hoe dan ook, het zit me dwars dat ik deze wed strijd niet wat spannender heb kunnen maken. Volgend jaar - ik kom graag terug, want het is een plezierig toernooi met fijne men sen en een goede organisatie - hoop ik me hiervoor te kunnen revancheren". Hoogstwaarschijnlijk zal Taroczy dan ook weer in Hilversum zijn. Het Melkhuisje-toernooi vormt voor hem zoiets als een succes volle afsluiting van het seizoen. „Vanaf april is dat mijn 15e toer nooi geweest en voorlopig ga ik het nu wat rustiger aan doen. Het was de tweede keer dit seizoen dat ik een toernooi won. In Baa- stad werd ik ook eerste; in Brus sel verloor ik de finale van McNamara en in Gstaad bereikte ik de halve finale. Dat ik in de grootste toernooien nog geen fi nales heb gehaald, komt doordat ik steeds vroegtijdig tegen Borg moest uitkomen. Dat gebeurde dit seizoen zowel in Parijs als op Wimbledon". Gegroeid De 26-jarige Taroczy verwacht ove rigens zich binnen afzienbare tijd wel met de allersterksten te kun nen meten. „Ik ben het laatste jaar duidelijk gegroeid. Vooral mijn service en mijn forehand zijn sterker geworden". De arme Ismail ondervond dat aan den ly- ve. Vooral in de derde en laatste set stond hij bloot aan het Hon gaarse service-geweld. Taroczy, die tot dan toe drie aces had ge produceerd, scoorde niet minder dan zeven keer direct met zijn op slag. Op gravelbanen wil dat heel wat zeggen. Ook de overige cijfers spreken dui delijke taal. Tegenover de tien aces van Taroczy - zijn laatste scoorde hij op zijn tweede matchpoint - kwam Ismail er maar tot twee; de Zimbabwiaan maakte twee dubbele fouten te gen Taroczy één Ismail moest liefst zeven keer zijn servicegame inleveren en kwam zelf tot slechts één doorbraak. Hoe groot de overmacht van Taroczy wel was, blijkt ook uit het feit dat hij vijf van zijn twaalf servicegames op love won. Heel wat spectaculairder was de strijd om de dubbeltitel, die bijna twee uur in beslag nam. Tom Ok- ker en Balasz Taroczy prolon geerden hun kampioenschap ten koste van het Amerikaans-Britse koppel Tony Giammalva-Buster Mottram: 7-5, 6-3 en 7-6. Tom Okker en de Hongaar Balasz Taroczy gisteren in actie tijdens het heren-dubbel. Zij behaalden de overwinning in dit onderdeel. Taroczy werd de toernooiwinnaar. HILVERSUM (ANP) - Severiano Ballesteros heeft gisteren in Hilversum het met 75.000 dollar gedoteerde open Nederlandse golfkampioenschap op zijn naam gebracht. De Spanjaard had voor de vier rondgangen in totaal 280 slagen nodig, waarmee hij zeven slagen onder de ideale score voor de Hil versumse links bleef. De Schot Sandy Lyle werd tweede met 283 slagen en de Australiër Stewart Ginn derde met 285. Martin Roessink was de beste Nederlan der op de 29e plaats met 296 sla gen. Ballesteros begon gistermiddag aan het vierde en laatste parcours met drie slagen voorsprong op de Schotten Lyle en Torrance. De Spanjaard had in de eerste holes (18) niet de juiste lengte en Lyle kwam in de negende hole langs zij. Op het moment dat het talrij ke publiek zich opmaakte voor een boeiende finale, ging Lyle in de fout. Ballesteros profiteerde geroutineerd en nam voldoende voorsprong voor de eindzege. Mohammed Moussa uit Egypte, met 50 jaar de oudste deelnemer, slaagde erin de vijfde hole (207 meter) in één dag te voltooien. De ideale score bedraagt voor deze hole vier slagen. Moussa trof het niet, dat op hole vijf geen premie stond. Had de Egyptenaar de zelfde prestatie geleverd op de achtste of vijftiende hole, dan was hem een auto ter waarde van dertig duizend gulden ten deel gevallen. Martin Roessink, de in de Verenig de Staten wonende Nederlander die uit 'sentimentele redenen' door de Hilversumse organisatie was uitgenodigd, kon zich niet met de top meten. Met rondgan gen van 74,73, 74 en 75 kwam hij uit op het totaal van 296 slagen, waarmee hij de gedeelde 29ste plaats innam. Hoewel hij zich als beste Nederlander klasseerde, was zijn prestatie enigszins te leurstellend. Hij bleef acht slagen boven de ideale score op de Hil versumse baan. Huguet in ziekenhuis SUZUKA (ANP) - Wes Cooley uit de Verenigde Staten en Greame Crosby uit Australië hebben gis teren in het Japanse Suzuka de vijfde endurance-race, meetel lend voor het wereldkampioen schap, motorracen lange afstand gewonnen. Het duo legde in ruim acht uur 1200 kilometer (200 ron den van zes kilometer) af. Met veertig seconden achterstand werd de Australiër Gregg Hans ford, die een koppel vormde met de Amerikaan Eddie Lowson, tweede. Johan van der Wal en Bert Struyk finishten als negen de met twaalf ronden achter stand. Door dit resultaat neemt het Nederlandse duo in het klas sement om het wereldkampioen schap na vijf van de negen races de zevende plaats in met 26 pun ten. Koplopers zijn de Fransen Peyre en Samin (vierde in Suzu ka) met 34 punten. In de 130ste ronde kwam de Fransman Huguet ten val. Hij werd met verwondingen aan de borst naar een ziekenhuis ver voerd. De enige vrouwelijke deelnemer, de Amerikaanse Gina Bovarid, reed de race niet uit. Zij liep tijdens de training een ge broken vinger op en ondervond tijdens de race hiervan zoveel hinder dat ze de strijd staakte. Er waren in Suzuka 100.000 toe- schoiiwers. eerste Grand Prix-zege Finland zijn Wil Hartog boekte verleerd te zijn. Hij bewees het sturen nog niet IMATRA (ANP) - Vooj de tweede keer in dit seizoen heeft een Nederlandse motorcou reur een Grand Prix in de 500 cc-klasse gewonnen. Na een overtuigende zege van Jack Middelburg in de 50ste TT in Assen stuurde Wil Hartog gisteren op het circuit van Imatra zijn Suzuki naar de overwinning in de Grote Prijs van Finland. De Abbekerker hield daarmee de traditie in ere, dat een Nederlander de Finse GP wint. Eerder won Hartog in 1978, een jaar later gevolgd door Boet van Duimen. De overwinning van Hartog kwam pas in het tweede deel van de 500- cc race tot stand. In het eerste deel leidde de Italiaan Lucchi- nelli, die tijdens de trainingen de snelste tijd had verwezenlijkt, souverein. Met ruim veertien se conden voorsprong op de rest van het veld leek hij hard op weg naar een onbedreigde triomf. In NOORDWIJK - Louk San ders en oud-nationaal kampioene Marijke Schaar hebben in Noord- wijk, de strijd beheerst. Louk Sanders won van de Engels man Lipton, 6-2, na 0-2, en 6-3 en Marijke Schaar veegde Tine Zwaan "ik heb in alle jaren dat ik heb getennist maar een keer van haar verloren", weg met nog sprekender cijfers 6-2, 6-1. Louk Sanders mag dan niet beho ren tot de grote jongens in het be taalde tenniswereldje van van daag, gisteren was hij tegen Lip ton, die er echt voor knokte en met zijn vervaarlijke forehand alle kunstjes fabriceerde, die hij maar kon bedenken (hoge top- spins, halfhoge gesneden ballen, knallers) hij ontregelde daar de nationale kampioen niet mee. "Het was niet zo leuk tennissen", aldus Louk Sanders, "Je moest er wel constant de hersens bij hou den, maar voor het publiek dat Lipton misschien wel een set had gegund voor zijn volhouden, moet het niet zo bijster interes sant zijn geweest. Maar ja, ik wil de geen derde set in deze tempe ratuur". Louk tenniste gisteren ook als een prof tegen een goed willende en stellig niet van talen ten gespeende amateur. Op matchpunt bij 5-2 in de tweede set, hij had er al één teniet zien doen met een backhand veeg van Lipton, die de treffer door een woeste Indianen kreet liet vol gen. produceerde hij een back hand dropshot. die een artistiek einde van de partij zou hebben betekend als niet de netband de plannen van Sanders had gestuit. Het werd i.p.v. 6-2 zelfs 5-3. Ver der liet Sanders het niet komen. fine Zwaan kon tegen Marijke Louk Sanders na zijn zege in Noordwijk overduidelijk aan kop van het satelliet circuit. De stand is als volgt 1. Sanders (106). 2. Lipton (70). 3. Vanier (69). 4. Guan (47). 5. Thung (39). Stand match circuit. Heren. 1Herman v. d. Capellen 86,2. Hennie Koemans 82, 3. Arnold v.d.Capellen 80, 4. Marinus Brooshoofd 76. 5. J. W. Bruin 66, 6. B. v. d. Zee 64, 7. E. J. Sehreuder 56, 8. A. J. v.d.Meer 42. Dames. 1. Tine Langeveld 68, 2. Petra Wessels 48, 3. Mirjam de Groot 40. 4. Jacq v Wijk 36. Schaar helemaal niet uit de voe ten, letterlijk en figuurlijk niet. De bekende linkse en rechtse fo rehands suisden onbarmhartig in de moordende zon naar de hoe ken van de baan, die voor Tine Zwaan steeds moeilijker bereik baar bleken. Zelfs zo dat zij bij een korte schuine forehand van Marijke Schaar, die via de net- band dood neerviel opmerkte "Ja, als je nou ook zo nog begint terwijl ik het al zo moeilijk heb, blijf ik helemaal nergens". Het herendubbelspel A was eveneens een snel bekeken zaak, Clements en Guan maakten gehakt van het koppel Nelson/Adams, die zelfs geen redelijke score konden pro duceren, 6-1, 6-1 voor eerstge- noemden. Dat vooral door het falen van Adams, die ver beneden zijn normale niveau tenniste. Voor Tine Zwaan was er wel winst weggelegd, namelijk in het gemengd dubbelspel met Niek Fleury en in het damesdubbel spel. In het GDA nam zij revan che op Marijke Schaar, die Wou ter Fok aan haar zijde had en die finale werd de enige drie-setter, 4-6, 7-6, 6-4 voor eerstgenoemd koppel. Volleren en serveren doet Tine Zwaan beter dan haar blonde tegenstandster in de fi nale van het enkelspel. Samen behaalden de twee rivalen en vriendinnen Zwaan en Schaar ook de winst in het damesdub belspel. waarin zij Nora Blom en Van Erven klopten, 6-2,7-6. In de overige nummers in B en C en de veteranen bleven de Leidse pres taties bescheiden. Bij de heren kwam in het enkelspel Marinus 1 Brooshooft nog het verst, in B, door na een kansrijke partij ten slotte te verliezen van de sterke Hugo Ekker, 6-3, 6-7. na 3-2 en 2r6. Ekker werd in de finale ge klopt door Schuman, maar de score spreekt boekdelen over het eigenlijke krachtsverschil, 6-4, 7-5 voor Schuman. Bij de dames won Yvonne van der Harst het enkelspel via een 6-1,6-2 zege op Inge Cupers. In C bereikte Frans Grimbergen zowaar de finale, een prestatie in dit rijstebrei-num- mer met maar even 80 deelne mers. Hy verloor na vooral een sterke tweede set van T. Schaps, 1-6, 5-7. Bijna had hij in het he rendubbelspel C een tweede fi nale gehaald. Met partner Enno Louk Sanders kijkt wat gereserveerd n is uitgereikt. Sanders won het toernooi i Zimmerman ging hij met mini maal verschil tenonder tegen het koppel Kraal/van der Sluis, 7-5, 4-6, 6-8. Laatstgenoemden wer den in de finale verslagen door Söhngen/Echelman, 3-6, 3-6, maar die hadden toen de partij tegen Grimbergen/Zimmerman natuurlijk nog dik in de benen zitten. Marijke Guyt, wat gaat dat meisje toch zelfverzekerd tennis sen, verloor de finale in het da mesenkelspel C door in drie sets tenonder te gaan tegen Y. Lem- beck, die in alle partijen daarvóór nog geen set had hoeven in te le- j veren, 3-6. 6-3, 6-3 voor Lem- beck. Het Duitse koppel Lintner Stork kreeg de finale in het da mesdubbelspel C cadeau omdat de tegenstanders" Demmink Stryk om onduidelijke redenen verstek moesten laten gaan. In het gemengd dubbel veteranen, waar beslist nog een stevige bal wordt geslagen wonnen Truus Tönjann/Joost Roodenburg, bei den met de speelarm omzwach teld de finale - pot van het duo Grimbergen/Grimbergen, 7-6, I b-3. oveiigens mag niet onver meld blijven dat Jasper van Marwijk in de halve finale van het herenenkelspel C de latere win naar Schaps drie sets afdwong, 1-6, 7-5, 1-6. FRANK BONTE de dertiende ronde verdween hij door een stuurfout in een van de vele bochten geruisloos naar de achterhoede. Hartog, die een ronde daarvoor het gevecht met Graziani Rossi om de tweede plaats in zijn voordeel beslist zag omdat de Italiaan met pech uitviel, nam daardoor de koppositie over. In de resterende ronden breidde de 'witte reus' zijn voorsprong op wereldkam pioen Kënny Roberts uit tot ruim negen seconden op de streep. Het betekende voor Hartog in dit sei zoen, dat gekenmerkt wrd door veelvuldig uitvallen door me chanische defecten, zijn eerste belangrijkste zege. Pech De overige drie Nederlanders in de 500-cc race haalden de finish niet. Van Duimen moest al vry snel na de start de strijd staken met remproblemen. Nationaal kampioen Willem Zoet bezette, halverwege de tiende plaats en rukte daarna zelfs nog op naar de negende positie, voordat hij met pech uitviel. Jack Middelburg, die op eigen verzoek op de laatste startrij plaats nam om zijn been te sparen, maakte er in eerste in stantie een inhaalrace van. Hal verwege nestelde hij zich vlak achter Zoet. Maar de winnaar van Assen haalde de streep niet door machinepech. In de strijd om het wereldkam pioenschap kan Roberts de pro longatie vrijwel niet meer ont gaan. Met nog twee races te rijden heeft de Amerikaanse Yamaha- fabriekscoureur zestien punten voorsprong op zijn landgenoot Randy Mamola, die in Imatra punten verspeelde door zijn vier de klassering. Roberts kan over twee weken op het circuit van Silverstone zijn titel veilig stel len. In de 250 cc-klasse viel de beslis sing in de strijd om het wereld kampioenschap. Anton Mang reed in Imatra, in het zuidoosten van Finland, naar de tweede plaats achter de Zuidafrikaan Kork Ballington en verzamelde hierdoor juist voldoende punten om zich wereldkampioen te mo gen noemen. Met nog drie races te rijden heeft de Westduitser 91 punten en is hij niet meer te ach terhalen door de concurrentie. Mang heeft enigszins geprofi teerd van de afwezigheid van Ballington. De Zuidafrikaan mis te twee races door een maagope ratie. In Finland vierde hij zijn rentree met een afgetekende ze ge. Klaas Hernamdt kwam in de ze race niet aan de start. De Ne derlander wist zich tijdens de trainingen niet te kwalificeren door motorpech. Tegenvallers- In de 125 cc is de spanning nog vol op aanwezig. Titelhouder en ne genvoudig wereldkampioen An gel Nieto won voor de derde ach tereenvolgende keer deze klasse en naderde daardoor klasse mentsleider Bianchi tot op vier punten. Peter Looyenstein pres teerde op het bomencircuit aan trekkelijk met de vijfde plaats. Martin van Soest, de nationale kampioen, viel daarentegen met zijn twaalfde klassering wat te gen. In zijn spoor volgde 'vete raan' Jan Huberts (42) die als der tiende werd afgevlagd. In de zijspannen opnieuw pech voor de Nederlanders. Streuer/ Van den Kaap haalden het einde niet door een mechanisch defect en zakten in het wk-klassement van de vierde naar de vijfde plaats. De race werd gewonnen' door Taylor/Johansson. Stand WK 500 cc 1. Roberts 67; 2. Mamola 51; 3. Uncini41; 6. Hartog 21; 10. Middelburg 15; 12. Van Duimen 10. 250cc 1. en kampioen Mang 91; 2. Ballington 45; 3. Espié 38. 125 cc 1. Bianchi 70; 2. Nieto 66; 3. Bertin 51. Zijspannen 1. Taylor/Johansson 67; 2. Biland/Wal- tisperg 48; 3. Schwarzel/Huber 40; 5. Streur/Van der Kaap 29. DEN HAAG - Een door vakanties danig ge handicapt Ajax toog gisteren naar Klein Zwitserland om daar het als tweede ge plaatste KZKC te ontmoeten. Ajax-cap- tain Rens de Graaf won de toss en stuurde de gastheren als eersten naar de wickets. KZKC scoorde in snel tempo 180 runs voor het verlies van 4 wickets. Van de Ajax-bowlers hadden alleen Johan Langerhorst 1-58 en Ray v.d. Berg 3-55 suc- De basis.van het Ajax-totaal werd gelegd door batsman Frits de Jongh die met een persoonlijke score van 55 runs pas op 94 het veld moest ruimen. Hij werd daar bij gesteund door Johan Gordinou de Gouberville (13) en Ruud IJssel de Schepper (10). Henk Langer horst speelde eveneens een uitstekende innings met 27 i Via 116 :rd het 123 voor 7. Een overwinning leek toen welhaast niet mogelijk. Maar wel de ver dienste van een extra-bonuspunt als een score van 80 procent van de tegenpartij kon worden bereikt, zon der daarbij all-out te gaan. Dat dit ook lukte was te danken aan aanvoerder Rei.s de Graaf (10 not out) en veteraan Gerrit Gordinou de Gouberville (9 not out): het was tijd bij een stand van 148 voor 9, hetgeen beide ploegen drie wedstrijdpunten opleverde. Oxford A.s. weekeinde gaat een Ajax-team naar Oxford in het kader van de jaarlijkse uitwisseling tussen Leiden en Oxford. De komende 2 weekends wordt dan ook geen competitie door Ajax gespeeld. In het weekend van 16 en 17 augustus speelt Ajax een dubbel op het LMHC-complex: zaterdag 16/8 Ajax-Hilversum en zondag 17/8 Ajax-HCC 3. Op 6 augustus ontvangt een Ajax-team het Engelse Wing C.C. m*»** - I "«W'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14