Oostduitse dames roeien superieur Sow jets vernederd voor eigen publiek Géén geflierefluit, géén ereronde... Wegwezen", OOK BIT HEREN KLINKT MAAR ÉÉN VOLKSLIED Lendl moet buigen voor Yilas Kortsjnoi slaat toe Elke keer als de atletenmeestal op volle snelheid, althans de voorstende finish zijn gepas seerd. worden ze even verder op bij de uitgang van het sta dion opgevangen door een rij officialsdie de atleten van de baan af, de catacomben in werken. Wegwezen geblazen. Wie herinnert zich niet hoe Abe be Bikila, de legendari sche, inmiddels overleden Ethiopische marathonloper, na het voltooien van zijn ma rathon nog even één of twee ererondjes liep, hartelijk toe gejuicht door het publiek dat daar wel van hield. Wat is immers leuker dan de zege vierende sportman die zich nog even laat fêteren doorzijn supporters, die hij al had. of die hij zich zojuist door zijn prestatie heeft verwor ven? Maar dat mag niet in Meskou. Ordnung muss sein. Geen geflierefluit De Italiaanse snelwandelaar Damilano wist zich aan het gesjor en ge trek van de officials te ont trekken door gewoon een eindje terug te lopen, en weer vóór de finishlijn naar het publiek te zwaaien en zich al daar te laten fotograferen, maar My ruts Y if ter (spreek uitJiftar) kreeg die kans niet. Hij wilde graag nog even doorlopen, in navolging van zijn landgenoot Abebe Bikila. als je 10.000 meter in volle galop hebt gelopenis het trouwens niet onverstandig nog even uit te lopen,maar hij kreeg de kans niet. De groen- gejaste officials waren ster ker. en hadden de over macht. Soepel Toen hem later, na de c protocollaire dan ook door een Oosteuropese journalist (zijn nationaliteit ben ik ver geten er is er altijd wel eentje die deze vraag stelt) werd ge vraagd wat Yifter van de or ganisatie van de Moskouse Spelen dacht, antwoordde hij dan ook dat het een heel goede organisatie was. Dit waren zijn derde Olympische Spelen zei hij, en het waren de best georganiseerde Feit is dat de ze persconferentie, meteen na de cérémonie protocollaire, kon worden gehouden dank zij een onverwacht soepele houding van de organisato ren. 's Middags had Adje Paulen, voorzitter vande 1AAF, een persconferentie ge houden, waarop de vraag werd gesteld of het voortaan niet mogelijk zou zijn de win naars met de pers te confron teren voordat zij zich aan de dopingcontrole moesten on derwerpen. Want dan kon het wel eens twee uur worden, zo als bij tienkampkampioen Thompson, voor dat zij aan de inmiddels verdwenen pers konden worden voortge- steld. Ir. Paulen zou dit verzoek door geven, maar op eigen initia tief zei toen een Russische or ganisator dat er voortaan wel een persconferentie met de winnaars kon worden gehou den meteen na de ceremonie, en vóór de dopingcontrole, zij het niet langer dan een mi nuut of tien, twaalf. Vier uur later was het al zo verYifter, Kaaninka en Kedir, alle drie verwend met drie aronskel ken, stapten het zaaltje bin nen. Yifter bleek een lelijk hoestje te hebben opgelopen. Klein, zeer smal afgetraind gezicht, een rij sterke tanden (ik kan al tijd van afstand zien hoe sterk iemands tanden zijn), vrien delijk. Kedir net zoiets, maar dan jonger. Kaaninka, de Fin die niet alleen Kedir en Kotu verraste, maar ook zijn ster ker geachte landgenoten Vi- ren en Vainio, weer heel an ders: een blond snorretje, ver dere bijzonderheden geen, be- halve dan die zilveren me daille op de 10.000 meter. Vragen hoefde hij nauwelijks te beantwoorden, zodat we niet konden nagaan of hij even zwijgzaam, om niet te zeggen contactgestoord was als Lasse Viren bij vorige Olympische Spelen. Yifter was de onbetwiste hoofd persoon, hij wilde zelfs ant woord geven op de vraag die hij altijd omzeilt: hoe oud hij was? Zesendertig, in septem ber zevenendertig. Hij moest 'er wel om lachenzij het niet zo hard als om zijn antwoord op de vraag of hij zich ook weer voor de Olympische Spelen over vier jaar in Los Angeles ging voorbereiden: „Hoe weet ik of de Olympische Spelen in Los Angeles zullen zijn"? De andere Ethiopiërs moesten ook erg om deze typische Ethiopische grap lachen... Oranje Bij het inlopen liepen de drie Ethiopiërs in oranje trai- ningspakke n naast elkaar, als een team zal ik maar zeg gen. Ze opereerden de hele 10.000 meter-race ook als team. Dat Kaaninka zich nog tussen Yifter en Kedir drong en daarmee Kotu buitenspel zette, was dan ook helemaal de bedoeling niet. V/at zouden Finnen en Ethiopiërs eigen lijk gemeen hebben, dat zij op de lange afstanden eikaars concurrenten zijn? Is Ethio pië, klimatologisch gezien, misschien één grote sauna? Yifter gaf ook grif toe dat ze als team hadden gewerkt, daarom was het des te merk waardiger dat hij in een oranje shirt liep, en de beide anderen in een groen shirt. Hoe zulks? We hoefden er niets anders ach ter te zoeken dan dat hij ook in de wedstrijden om de World Cup (toen hij zowel de 10.000 als de 5000 meter wondat oranje had gedragen. Gewoon bijgeloof dus, aardig om te horen dat ze dat ook in Afrika kennen. En aan wie had hij zijn zege opgedragen, wilde een journalist weten. Hopend op: mijn meisje Corrie, of mijn oude grootmoeder, of wijlen Haile Selassie, of de nagedachtenis van Abebe Bi kila. Maar helaas,My ruts Yif ter bleek, nu hij erover na dacht, zijn zege te hebben op gedragen aan ,nde jeugd van de wereld en het Afrikaanse volk". NICO SCHEEPMAKER MOSKOU (ANP) - De afscheiding was duidelijker dan ooit: alle medailles van de roeifinales bij de dames voor Oost- Europa. Voor de vier Westeuropese boten die de eind strijden van zaterdag hadden bereikt drie laatste plaatsen, alsmede een vijfde en orlatste voor de BSE skiffeuze Be ryl Mitchell. Oost-Duitsland was nog opper- dailies en een bronzen gelaten, machtiger dan vorig jaar tijdens De Roemeense Sandra Torna, de wereldkampioenschappen in houdster van de wereldtitel, be- Bled. Toen drie gouden en drie wees opnieuw dat ze momenteel zilveren medailles: nu op de de sterkste sculler bij de dames Krylatskoyebaan werd het vier is. En Nederland, dat toch in de maal goud (vier met stuurvrou w, laatste jaren de Oosteuropese he- twee zonder stuurvrouw, dubbel gemonie herhaaldelijk heeft vier en achten), een keer zilver doorbroken? Kort en duideli: (dubbel twee) en een bronzen Nederland was nergens. Allbert medaille voor skiffeuze Martina Sprokholt, coach van de dames Schöter. Willem 3 - De Hunze - De Laak - Voor gastland de Sowjet-Unie werd Okeanos - Ric - dubbel vier. had de dubbel twee, drie zilveren me- het in de dagen voor de Olympi sche Spelen in de Russische hoofdstad trots verkondigd: zijn formatie behoorde tot de vijf sterkste quadruples in deze Olympische regatta. Inderdaad haalde de combinatie, zij het via een herkansing, de fi nale. Maar dat was dan ook het enige wapenfeit van een Neder landse deelnemer die het ver melden waard was. In die eind strijd was de coalitie volkomen kansloos. Amper 250 meter heeft de boot in vijfde positie gevaren, daarna werd de ploeg steeds na drukkelijker naar de zesde 'en laatste plaats verwezen. Bii de fi nish bedroeg de achterstand op Polen, dat vijfde werd, driekwart lengte. De medaillewinnaressen waren inmiddels al zo'n zeven se conden eerder de 1000 meterlijn gepasseerd. Hette Borrias, in Bied verrassend goed voor brons, heeft aange toond dat ze ten onrechte het voordeel van de twijfel van de NOC-keuzeheren heeft gehad. Met tegenstandsters als wereld kampioene Torna, de Oostduitse Schröter en de Russische Anto- nina Makhina had zij in de serie geen mogelijkheid. In de herkan sing heeft ze zich echter niet ge- De gebruikelijke taferelen na het halen van weer een gouden me daille van een Oostduitse roeié- quipe. Eén van de dames wordt schaterlachend "te water gela ten". revancheerd. Weliswaar raakte halverwege de race toen het rol- bankje van haar skif klem. Maar op dat moment waarop dat ge beurde lag ze al in derde positie. Een klassering die juist niet vol doende was om ook maar de hal ve finales te bereiken. Een schif ting die van de elf skiffeuzes er maar drie uitschakelde. MOSKOU (ANP) - Maar liefst 22 volksliederen heeft de militaire kapel, die de ereceremonie bij de roeifinales begeleidde, moeten instuderen. Slechts twee behoef den de musici er gisteren, tijdens de eindstrijden van de heren, ten gehore te brengen. Het Finse, ter ere van skiffeur Pertti Karppinen, en het Oostduitse. Maar die laatste hymne kunnen ze ook spelen met de ogen dicht. Zeven maal maar liefst klonk de "Ode an der Freunschaft" over de roeibaan en Krylatskoye. De Oostduitse heren zorgden met ZEVEN overwinningen voor een nieuw "wereldrecord". Tijdens de Olympische Spelen van Montreal wonnen ze vijf maal goud, een keer zilver en twee bronzen medailles. Tijdens de wereldkampioenschappen van 1979 in Bied waren zes titels voor de DDR. Voorts werd tweemaal een derde plaats bereikt. De oogst van de spelen van Moskou is zelfs voor de Oostduitse roeiers ongekend. De 27-jarige Finse brandweerman Pertti Karppinen en de vijf jaar jongere Rus Vasili Jakoesja voorkwamen dat Peter Kersten voor "groot slem" voor de Oost duitser kon zorgen. De 22-jarige Sculler uit Maagdenburg, vorig jaar wereldkampioen in de dub bel vier, reikte nu niet verder dan een derde plaats bij de Skiffs. Door de absentie van West-Duits- land werd, verrassend, Groot- Brittannië het succesvolste Westeuropese land. Drie maal ging de vlag met de vijf olympi sche ringen in'top ten teken dat Britse zonen een medaille had den veroverd. Een voortreffelijke prestatie leverde vooral de acht, die het goud aart Oost-Duitsland moest laten, doch de Sowjet-Unie duidelijk naar de derde plaats van dit hoofdnummer verwees. Voorts was er brons voor de En gelse twee en de vier zonder stuurman. De Nederlandse activiteiten op het water beperkten zich tot het op treden van de Natilus-Die Leythe dubbel vier in de kleine finale daarin werd een tweede plaats - twee lengten achter Polen - be reikt dat komt neer op een acht ste plaats in de eindklassering. Formeel heeft de ploeg dus aan de eis van uitzending voldaan. Die luidde, immers dat een rang schikking bij de eerste acht moest kunnen worden bereikt. Dubbele basketbal-nederlaag KITZBUHEL (ANP) - Guillermo Vilas heeft het met 75.000 dollar gedoteerde toernooi in Kitzbühel op zijn naam gebracht. De Argen tijn won in de eindstrijd in drie sets van de Tsjech Ivan Lendl. De setstanden waren: 6-3, 6-2, 6-2. Bij de dames ging de hoofdprijs naar Virginia Ruzici. De Roe meense verloor tegen de jonge Tsjechische Hanna Mandlikova de eerste set (3-6), won vervol gens de tweede met 6-1, waarna Mandlikova zich terugtrok we gens een buikblessure. Voor Ru zici betekende dit de tweede overwinning in de Oostenrijkse plaats. Eerder had zij het toernooi in 1978 op haar naam geschreven. Verleden jaar had de 18-jarige Mandlikova gewonnen. Het dubbelspel leverde een over winning op voor het Westduitse duo Klaus Eberhard en Uli Mar ten. In de eindstrijd wonnen zij met 6-4,3-6,6-4 van de Braziliaan Carlos Kirmayr en de Nieuwzee- lander Chris Lewis. In Londen heeft Martine Navrati- lova slechts 44 minuten nodig gehad om winnares te worden van het internationale dames toernooi in Richmond. Zij ver sloeg in die tijd haar landgenote Lou Piatek met 6-3,6-0. Voor een weekje tennis in Richmond streek Navratilova 40.000 gulden op. Het internationale tennistoernooi van Washington is gisteren ge wonnen door de Amerikaan Brian Gottfried. Iln de finale won hij van de Chileen José-Luis Clerc in drie sets: 7-5, 4-6, 6-4. Van de 350.000 gulden die klaar lag voor de deelnemers, inca seerde Gottfried er 50.000. Verlie zer Clerc kon 25.000 gulden mee naar huis nemen. De Italiaan Villalta misleidt de Rus Belostenjv en gaat met wonnen de Italianen. zijn linkerhand scoren. Tot ieders verrassing MOSKOU (ANP) - Sedert 1973 had het he ren-basketbalteam van de Sowjet-Unie op eigen bodem niet meer verloren. Aan dit record werd het afgelopen weekeinde hardhandig een einde gemaakt. Zaterdag verloren de russen tegen alle verwachtin gen in van underdog Italië (85-87). Vierentwintig uur later volgde de dramatische climax tegen Joegoslavië. leidden de Joegoslaven met zes punten (42-48). Tn de laatste seconden van het duel verzilverde Jovasja twee vrije worpen, waardoor hij de Sowjet-Unie 4 langszij bracht (81-81) en daarmee een verlenging afdwong. In de extra speeltijd overrompelde Joego slavië de gastheer met groot machtsvertoon: '91-101. De met 15.000 toeschouwers in de uitverkochte sport hal zwegen. De Russische tv, die alle voor eigen land belangrijke evenementen live op de buis brengt, be perkte zich tot wat flitsen, ver na afloop van dit cru ciale treffen. Verantwoordelijk voor de Russische nederlaag waren met name Dragen Kicanovic en Drazen Dalipagic. Dit Joegoslavische duo nam gezamenlijk 50 punten voor zijn rekening. Vooral in de verlenging wisten de Russen zich geen raad met dit tweetal. Kicanovic scoorde vanaf alle posities en Dalipagic troefde de 2 meter 20 lange Tkatsjenko twee maal onder het bord af op belangrijke momenten. Wat Sergei Belov, de geroutineerde aanvoerder van de Sowjet-Unie, ook probeerde om zijn team op het rechte spoor te zetten, tegen de zeer aanvallend ingestelde Joegoslaven schoten de Russen in alle opzichten tekort. Wederopstanding Door de overwinning verzekerde Joegoslavië zich van een plaats in de eindstrijd, die woensdag wordt ge speeld. Wie de tegenstander van de Joegoslaven wordt, is nog een open vraag. Italië had het lot (lees: uitschakeling) van de Sowjet- Unie kunnen bezegelen via een overwinning op Bra zilië. Daar zag het in de eerste helft ook naar uit. Halverwege leidden de Italianen met 39-34. Na de pauze trad Oscar Schmidt uit de schaduw. De Bra- liaan stuwde zijn team naar de wederopstanding. Ongrijpbaar voor de harde Italiaanse verdedigers scoorde hij 33 punten. De Italiaanse aanval blok keerde, het tempo werd teveel voor de Zuideuropea nen die de zware confrontatie tegen de Sowjet-Unie nog in de benen hadden. Kansloos werden zij in de tweede fase overspeeld en met 77-90 werd de strijd om de tweede finaleplaats geheel open. Naast de Sowjet-Unie en Italië heeft Spapje kansen op de eindstrijd. De Spanjaarden hadden gisteren niet over geluk te klagen met de 96-95 overwinning op Cuba na verpenging. De nederlaag zat de Cubaanse coach Chappe zo dwars dat hij na afloop niet op de gebruikelijke persconferentie verscheen. De Sowjet- Organisatoren excuseerden zijn afwezigheid met de verklaring dat Chappe was ingestort. De eindstrijden van vandaag: Sowjet-Unie - Cuba en Spanje - Italië dienen uitsluitsel te brengen over de tegenstander van Joegoslavië. BUENOS AIRES (ANP) - Viktor Kortsjnoi heeft in de halve finales van het Kandidatentoernooi, dat in Buenos Aires wordt gehouden, zijn eerste overwinning geboekt. In de vierde partij versloeg de ex- Kortsjnoi. Rus zijn vroegere landgenoot Lev Poloegajevski na 64 zetten. De eerste drie partijen waren in re mise geëindigd, zodat de stand nu tweeëneenhalf punten voor Kortsjnoi tegen anderhalf punt voor Poloegajevski is. De vol gende partij wordt vandaag ge speeld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12