Zwemkwartet vaart wel bij gemis toppers Waterpoloteam kan net niet voor stunt zorgen QQQH nszzss i Ploeg faalt in slotfase tegen Joegoslaven Willy Daume bang voor Russische tegenacties BRONZEN MEDAILLE OP 4x100 METER VRIJE SLAG SPORT SPORT te meer daar voor Reggie de Jong en Connie van Bentum de Spelen in feite te vroeg kwamen: ,,Ik heb hier van diverse collega's al com plimenten gekregen voor het zwemmen van de Nederlandse ploeg, dus zo slpcht hebben we het niet gedaan. Willen we echter in de toekomst achter de grote landen een beetje blijven mee tellen. dan dient er wel iets te ge beuren". .Er is in Nederland, toen de limiet tijden bekend werden gemaakt, door sommige trainers nogal wat kritiek gespuid dat die veel te scherp zouden zijn. Maar hier hebben we kunnen zien dat de MOSKOU (ANP) - De Franse schermploeg heeft de derde gouden medaille in vier dagen tijd behaald. De dames florete- quipe versloeg in de finale van de landenwedstrijd de Sowjet- Unic. Huilend verlieten de Sowjet-meis- jes de schermhal. Zij konden hun land, dat vanaf 1968 Olympische kampioen en sinds 1974 wereld kampioen was bij de dames, slechts een zilveren plak aanbie den. Met negen tegen zes over winningen waren de Franse meisjes (gemiddeld 23 jaar oud) beduidend sterker dan hun Sowjetrussische opponenten. De Franse equipe bestond uit: Pas- cale Trinquet. Brigitte Latrille, Isabelle Dgard en Veronique Broussier. De uitslagen van de fi nalepartijen: le 2e plaats: Frank rijk - Sowjet-unie 9-6: 3e 4e plaats: Hongarije - Polen 9-7; 5e/ 6e plaats: Italië - Cuba 9-6 limieten, ondanks de mindere bezetting vanwege de boycot, soms niet eens voldoende waren voor een finaleplaats. Er zal an ders moeten worden gewerkt, met centrale kringtrainingen bij voorbeeld. waarop het talent wordt samengebracht. We moe ten, op vrijwillige basis, toe naar de Oostduitse organisatievorm. Niet dat ik ze in alle opzichten wil volgen, maar hun organisatie is veruit het beste van alle lan den". „Toptalenten moetje kunnen bun delen, zowel voor de training als in competitieverband. Als je ziet dat een Connie van Bentum in de competitie met haar club op der de klas niveau uitkomt, dan zal ze daar geen tegenstand van for maat ontmoeten. En dat is toch niet goed voor haar ontwikke ling". Ondenkbaar In Oost-Duitsland is zoiets bijvoor beeld ondenkbaar, maar of je dat voorbeeld moet volgen, blijft een vraag. Feit is wel dat de nieuwe trainingsaanpak van de Oost duitsers wel rendement oplevert, want ook dit weekeinde kwamen er weer de nodige wereldrecords bij. Dat Petra Schneider haar ei gen tijd zou verbeteren, was niet zo verwonderlijk, maar wat trai ner Horst Kleefeld wel veel ge noegen deed waren de records op de 200 meter rugslag van de ta lentvolle. 15-jarige Rica Reinisch en de toptijd van het kwartet Krause. Metsdhuck. Diers, Hul- senbeck op de 4x100 meter vrij. Die records namelijk waren in het bezit van de Amerikanen (Jezek de rugslagj en dat hinderde de Oostduitse trainer bovenmatig, toen hij kort voor de laatste nummers even terugblikte op de toch formidabele prestaties van zijn meisjes, die zo graag de Ame rikanen. Canadezen en Westduit sers in de Russische hoofdstad hadden ontmoet. En dat zou het toernooi ten goede zijn gekomen, want nu vierde de verv eling door de eentonigheid hoogtij. Russinnen na derde Franse scherm triomf huilend af... DUSSELDORF (SID ANP) - Willy Daume. de voorzit ter van het West- duitse Olympische Comité, vreest dat na afloop van de Olympische Spe len in Moskou, de boycot nog zeer lang zal nawerken. In een interview met het Westduitse zondagsblad 'Welt am Sonntag' zei hij: "Toen ik in Moskou was heb ik van een Sowjet-di- plomaal gehoord dat de Russen de boycot zeer hoog hebben opgeno men. Daarom ver moed ik dat na de Spelen een aantal sportmanifestaties in de Westerse we reld door de Rus sen geboycot zul len worden. Er werd wonderlijk tegen mij gezegd: "Wij hebben alles gevolgd, en we zullen niets verge ten". Voorts drong Daume in het interview er op aan dat het IOC een andere weg moet inslaan. Daume: "Laten we alle olympische idealen nu maar over boord zetten, de politici be moeien zich op een weinig elegante manier met de sport. Laat de sportwereld zich in de toekomst ook maar eens met de politiek gaan be moeien. Maar dan zal de structuur van het Internatio nale Olympisch Comité danig moe ten veranderen. En helaas dat zie ik niet zo snel gebeu ren", aldus Daume. MAANDAG28JULI 1980 Maar geluk kun je ook afdwingen en dat verzuimde de ploeg tot nu toe in de drie wedstrijden van de finalepoule. Tegen Joegoslavië bijvoorbeeld werd opnieuw veel te afwachtend gespeeld; een spelletje dat de tegenstander wel lag, want nu konden zij rustig wachten op fouten van de Ne derlanders. En die kwamen, waarbij elke keer weer bleek dat de mannen van Trumbic bij het terugzwemmen pure snelheid te kort komen. De eerste treffer van de Joegoslaven was daar een duidelijk voorbeeld van, want toen was Jan Evert Veer na een gemiste kans te laat terug om zijn defensieve rol te vervullen, waardoor de Joego slaven hun aanvallende nume rieke meerderheid konden uit buiten. Vooral de derde periode speelde het nationale septet uiterst zwak en in dat kwart konden de Joego slaven dan ook uitlopen naar 4-1. Trumbic na afloop: „Ook in deze wedstrijd is wel weer gebleken dat de ploeg te kort met elkaar speelt. Je kunt in de training wel vele situaties nabootsen, maar de harde praktijk kom je alleen te gen in wedstrijden op dit niveau. We hebben laten zien dat we echt wel goed waterpolo kunnen spe len en dat het krachtsverschil met de grote waterpololand en heel gering is. Maar die landen maken minder fouten en dat kost ons punten. Bovendien hebben we te weinig kracht in ons spel. Daar zullen we de komende tijd veel aandacht aan moeten beste den". Dat Nederland fragmentarisch tot uitstekend spel in staat is. bleek tijdens het laatste kwart. Toege juicht door duizenden Russen die, met het oog op de eigen kan sen voor het goud, als één man achter het Oranjeteam stonden, vocht de equipe van Trumbic te rug. Noordegraaf zorgde voor 2-4, waarna Veer met een luid beju beld backhandschot de achter stand terugbracht tot 3-4. Verwarring Een fout van de Joegoslavische doelman Luka Vezilic, die de doelpaal als hulpmiddel gebruik te bij een reddende actie, leverde de Nederlandse ploeg een 4-me- terworp op. die even verwarring bracht in de nationale gelederen omdat de aangewezen specialis ten als Van Zeeland en Lande- weerd een dag tevoren vanaf die afstand nog hadden gefaald. Uit eindelijk hakte Trumbic met een luide schreeuw de knoop door en werd de jeugdige Noordegraaf opgezadeld met deze psychisch zware belasting, die, gezien het resultaat, niet té zwaar bleek. Maar de jubel op de tribunes over die gelijkmaker was nog niet ver stomd of de vreugde in het Ne derlandse kamp maakte plaats voor verbijstering. In plaats van het koppie erbij te houden in die laatste seconden, verzuimden de pupillen van Trumbic de rijen te sluiten, waardoor er bij de laatste tegenaanval van de Joegoslaven plotseling twee spelers vrij lagen, van wie Rubic de eer genoot zijn ploeg aan de volle winst te hel- pvn Trumbic: „Nico Landeweerd werd gepakt, maar in plaats dat hij een flinke schreeuw gaf om de aan dacht op die overtreding tv vesti gen, hield hij zijn mond. Tsja, en dan laten de scheidsrechters het spel rustig doorgaan. Hij had wat brutaler moeten zijn. misschien dat dat nog had geholpen", aldus de coach, die zich, zij het met veel moeite, nu ook heeft neer moeten leggen bij de gedachte dat voor het Nederlands team in die finale poule niet meer is weggelegd dan een bijrol. Scoreverloop Nederland-Joego slavië 4-5 (0-1. 1-1, 0-2. 3-1) 0-1 Gopcevio, 0-2 Bebic man meer). 1-2 Veer (man meer), 1-3 Gopce- vie, 1-4 Trifunovic (man meer). 2-4 Noordegraaf (man meer), 3-4 Veer. 4-4 Noordegraaf (straf- worp), 4-5 Rubic. Het zoveelste zwemrècord van de Oostduitse meisjes meisjes is een feit. Petra Schneider verbeterde zaterdag het wereldrecord 400 meter wisselslag. Het gaat er zo langzamerhand naar uitzien dat de nationale ploeg is behept met een vermeend min derwaardigheidscomplex. De wedstrijd tegen Spanje ging ten onrechte verloren, tegen de Cu banen werd geheel onnodig een punt verspeeld en ook tegen de Joegoslaven had een gelijkspel tot de mogelijkheden behoord. „In Montreal", zou Trumbic later opmerken, „hadden wij in de be slissende wedstrijd geluk met dat doelpunt van Ton Buunk. Nu laat dat kleine beetje geluk ons in de steek. Het hoort nu eenmaal bij de sport". MOSKOU (GPD)--.Eric... doelpunt maken". Het bevel van Ivo Trumbic was simpel, de opdracht voor de jeugdige AZC-speler loodzwaar. Met nog twaalf seconden voor de boeg stond hij voor de taak het Nederlandse waterpolo team vanaf de- vier-meterlijn naast de Joegoslaven te schieten. MOSKOU (GPD) - De devaluatie van het zwemtoernooi had voor Nederland toch nog enig rendement. Op de val reep profiteerde het dames-kwartet Van Bentum-Van Velsen-De Jong-Maas van de afwezigheid van de Ameri kanen, de Westdüitsers en de Canadezen door op de 4x100 meter vrije slag nog beslag te leggen op een bronzen plak achter de wereldrecordploeg van de Oostduitse meisjes en het Zweedse viertal, dat Oranje op de laatste 100 meter nog het zilver afsnoepte. Dat het brons toch nog een glans van voldoening kreeg kwam door de voor Nederlandse begrippen uitstekende tijden die het kwar tet individueel op de klokken bracht en die resulteerden in een nieuw record. Als tweede ploeg was het Neder landse viertal-de finale ingegaan, doordat de Russische meisjes in de serie bij het overnemen te vroeg van het startblok waren vertrokken. Die positie was ech ter wat te glorieus, hoewel dit maal in de eindstrijd tegen de gewoonte in wel snellere tijden op de klokken kwamen, doordat het kwartet zichzelf overtrof: Connie van Bentum (57,50). >Vil- ma van Velsen (57,38), Reggie de Jong (57,17) en Annelies Maas (57,46). Opkikkertje En zo'n opkikkertje had het Ne derlandse zwemmen eigenlijk ook nodig, want tweemaal had den de medailles in de prijzen- kast liggen blinken, maar zowel Annelies Maas als Kees Vervoorn moest het lonkend ere-metaal onberoerd laten. Met name voor Kees Vervoorn was het erg sneu dat hij het slachtof- ferwerd van een ongeldige start, die na de opmerking van een Zweedse official dat zijn landge noot Arvidsson in elk geval de 100 meter vlinderslag zou win nen, in een nog kwalijker daglicht komt te staan. Want juist de Hagenaar heeft zich tijdens dit olympisch toernooi toch erg. sterk gemanifesteerd met drie Nederlandse records en enkele finaleplaatsen. Zijn derde record vestigde hij za terdag op de 100 meter vrije slag, al leverde de 52,57 niet meer op dan een 15e plaats in de halve eindstrijd. Ook Fred Eefting liet zich zaterdag weer van zijn beste kant zien door een Nederlandse toptijd (2.03,92) neer te zetten in de finale van de 200 meter rug- slag, waarin hij overigens bleef steken op een vijfde plaats. Onplezierige Voor de rugslag-meisjes Monique Bosga en Jolanda de Rover had de laatste dag een onplezierig verloop. De Utrechtse zwemster bewees op de 200 meter met haar tijd van 2.19.21 dat haar uitzen ding naar Moskou toch een mis greep is geweest, want van de haar toegedachte progressie is niets terechtgekomen. Het is een publiek geheim dat trainster Ma rianne Heemskerk nimmer zo gelukkig is geweest met haar uit verkiezing. omdat Monique Bos ga nog altijd onvoldoende is her steld van het ernstige ongeluk dat haar eind 1978 overkwam. Uit de resultaten is gebleken dat Marianne Heemskerk het gelijk aan haar zijde gehad. Jolanda de Rover verbaasde in Rotterdam iedereen door zich als enig meisje rechtstreeks voor Moskou te plaatsen. Met 2.17,12 kwam zij op de laatste dag van het zwemtoer nooi dicht bij haar recordtijd, maar die chrono bleek slechts voldoende voor een negende po sitie, zodat zij net buiten de finale viel. Met een bronzen medaille, negen Nederlandse records en in totaal elf finaleplaatsen heeft de twaalf man sterke Oranje-equipe min of meer aan de verwachtingen vol daan. Vooraf immers was al dui delijk, dat de gouden tijden van het Nederlandse zwemmen voorbij zijn en dat een finale- Vijf seconden voor tijd vond Rubic een levensgroot gat in de Nederlandse defensie en rea geerde met een schot waarop uitblinker Ruud Misdorp kans loos was. Zo sleepte hij alsnog de voor de Joegoslaven zo be langrijke overwinning uit het De Joegoslaaf Bebic torent hoog uit het water en levert een gevaarlijk schot af. Hans van Zeeland probeert de inzet te pareren. Doelman Ruud Misdorp zal het gevaar beteugelen. Noordegraaf faalde niet, maar de ploeg in zijn totaliteit wèl. Want de geringe tijdsmarge, die de Oranje-equipe van een gelijk spel tegen titelfavoriet Joego slavië afhield, bleek niet vol doende om dat ene punt, dat on getwijfeld een sensatie zou heb ben betekend, vast te houden. De Nederlandse estafetteploegdie gisteren op de 400 meter vrije slag een bronzen medaille behaalde, v.l.n.r.: Annelies Maas, Wilma van Velzen, Reggi de Jong en Conny van Bentum op het ereschavot. plaats in feite het hoogst bereik bare doel was, ondanks de deva luatie van dit zwemtoernooi, waarin zonder Amerikanen en- Canadezen. zeker bij de dames toch nog behoorlijk is gepres teerd. „Complimenten" Vandaar dat Sitters toch met enige tevredenheid kon terugblikken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11