Sadat wil desnoods ambassadeur terugroepen Telefoongesprekken onderscheppen: dnre kleinigheid Familie Palestijnen ook in hongerstaking Rechtse groep uit Labour gaat eigen weg Onrust en stakingen in Zuid-Afrika duren voort Uit Israël Overwinning voor PLO in Kopenhagen Iran haalt zijn goud weg uit westen Terroriste verongelukt ZATERDAG 26 JULI I960 BUITENLAND PAGINA 9 (Van c correspondent) JERUZALEM - Negen vrouwen, allen fami lieleden van Palestijnse gevangenen, zijn gisteren een hongerstaking begonnen in het kantoor van het Rode Kruis in Jeruza lem ter ondersteuning van de ruim 40 Pale stijnen in een gevangenis in de Negevwoes- tijn die nu al 14 dagen weigeren voedsel tot zich te nemen. Deze week kwamen twee van hen om het leven nadat dwangmatig voedsel werd toegediend en dit in hun lon gen terecht was gekomen. deeld op grond van terroristische activitei ten, heeft de Israëlische minister van bin nenlandse zaken Burg een onderzoek commissie ingesteld, die opheldering moet verschaffen over de doodsoorzaak. Daar naast vindt er een uitgebreid onderzoek plaats naar de omstandigheden in deze ge vangenis. In tegenstelling tot gewone gevangenen mo gen de zogenaamde „veiligheidsgevange nen" niet gezamenlijk eten, slapen ze niet op bedden maar op matrassen op de grond en worden ze minder gelucht. Verder mo gen ze geen radio hebben en is hun lectuur op grond van veiligheidsoverwegingen zeer beperkt. De klachten van deze categorie gevangenen richten zich echter ook tegen de te kleine cellen. Zo beschikken ze over minder dan vier vierkante meter per per soon. Bovendien klagen ze over gebrek aan frisse lucht in hun cellen. De veiligheidsge vangenen zijn voor het grootste gedeelte ondergebracht in een daartoe speciaal ge bouwde gevangenis in de Negevwoestijn en mogen één keer per maand familiebezoek ontvangen. Daar komt nog bij dat gewone gevangenen na verloop van tijd eens in de zoveel weken naar huis mogen. De veiligheidsgevange nen hebben dit recht, ook al uit veiligheids overwegingen, niet. Hoewel de hongersta king en vooral de dood van de twee Pale stijnen de nodige opschudding hebben veroorzaakt, is het zeer de vraag of het zal komen tot wezenlijke veranderingen in hun leefomstandigheden. Het dwangmatig toe dienen van het voedsel is gestaakt. Van de 74 gevangenen die met de hongerstaking zijn begonnen, volharden nog steeds meer dan 40 in hun actie. Nadat gisteren bekend werd dat in de mos keeën speciale herdenkingsgebeden voor de twee overleden gevangenen zouden worden gehouden, zette de politie in Jeru zalem extra eenheden in om de rust te be waren. In tegenstelling tot eerder deze week vonden er echter geen demonstraties plaats. JERUZALEM (GPD) - De Egyptische president Sadat heeft in een privégesprek met een Israëlische Midden- Oostendeskundige ervoor gewaarschuwd dat als premier Begin zijn ministerie naar Oost-Jeruzalem verplaatst, Egypte zijn ambassadeur uit Israël terugroept. In het drie ^r- t uur HurpnHp pp^nrpk mpf nrnf Shamir 7Pi Sadat vprdpr PARUS-De Roemeense presidentNicolaeCeaucescubrengtophet ogenblik eenofficieelbezoekaanFrankrijk. uur aurenae gespreK met prol. önamir zei öaaat veiaer Tot de verpnchte nummers behoort dan ook een bezoek aan de Franse trots: de Citroënfabrieken bij Parijs. nog dat hij alle eerbied en respect voor Begin heeft, maar ine niet gelooft dat deze nog enige bijdrage aan de vrede kan leveren en op het ogenblik zelfs de vredesonderhandelin gen belemmert. Sadat zei dat in het verleden Weiz- man en Dajan hem ervan hadden overtuigd dat hij er beter aan deed geen aandacht te besteden aan Begins uitspraken, omdat Dajan en Weizman er wel voor zouden zorgen dat de onderhan delingen tot een goed einde ge bracht zouden worden. Inmid dels zijn echter zowel Dayan als Weizman afgetreden. Oud-minis ter Dajan heeft intussen al ont kend dat hij ooit tegenover de Egyptenaren andere standpun ten heeft verkondigd dan het of ficiële Israëlische regerings standpunt. Sadat zei overigens wel de autono- mie-onderhandelingen te willen voortzetten tot na de presidents verkiezingen in de Amerika dit najaar. De Egyptenaren hopen namelijk dat na deze verkiezin-' gen de Amerikanen een duidelij ker standpunt zullen innemen en de druk op Israël zullen vergro ten. De Amerikaanse ambassadeur Le wis heeft donderdag in een ge sprek met premier Begin het Jmerikaanse ongenoegen geuit over Begins plannen zijn minis terie naar Oost-Jeruzalem te ver- Turks akkoord ANKARA (AFP) - Premier Sulei man Demirel van Turkije en op positieleider Bulent Ecevit zijn het erover eens geworden dat het parlement op korte termijn wets voorstellen moet aannemen die betrekking hebben op de strijd tegen het geweld in Turkije. Het akkoord werd bereikt na een onderhoud van ruim vier uur. Demirel liet weten dat Ecevit en hij besloten hebben al het moge lijke te doen opdat het Turkse parlement de vijf wetsontwerpen over de openbare orde aanneemt. In een van deze wetsvoorstellen wordt meer macht verleend aan de militaire bevelhebbers. plaatsen. Ook sprak de ambassa deur zijn ontstemming uit over de nieuwe wet inzake Jeruzalem, die volgende week voor een tweede en derde lezing aan de Knesset zal worden voorge legd. Lewis verklaarde dat het hier gaat om eenzijdige stappen, die niet bevorderlijk zijn voor het schep pen van een positieve sfeer bij het voortzetten van de vredesbe sprekingen. Ook wat de Neder landse ambassade betreft, zal het verplaatsen van het bureau van Begin de contacten met dit mi nisterie zeer bemoeilijken. Tot nu toe was het gebruikelijk dat de ambassadeur op het ministerie regelmatig besprekingen voerde met Begin en zijn naaste mede werkers. Bij een verhuizen van het ministerie naar Oost-Jeruza lem zal de Nederlandse ambas sade niet langer kunnen ingaan op zulke uitnodigingen voor be sprekingen. Diplomatieke kringen in Jeruza lem zijn de mening toegedaan dat de contacten nu verder alleen maar via het in West-Jeruzalem gevestigde Israëlische ministerie van buitenlandse zaken kunnen lopen. Premier Begin en de mi nister van binnenlandse zaken, Burg, hebben reeds verleden maand een bezoek gebracht aan het in aanbouw zijnde nieuwe ministerie. Bij die gelegenheid verklaarde Begin, aldus Burg, dat het verhuizen naar Oost-Jeruza lem voor hem een van de belang rijkste gebeurtenissen in zijn le ven zal zijn. In Jeruzalem meent men overigens dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. De berichten over de plannen van Sadat eventueel zijn ambassadeur terug te roepen, worden hier niet ernstig geno men. Ook het tijdstip van de ver huizing, vlak voor de Amerikaan se presidentsverkiezingen, is zo danig dat de Amerikanen het waarschijnlijk bij een protest zullen laten. i Limousine werd de leider (links) langs de lopende banden gereden. (Van onze correspondent Henk Leffelaar) LONDEN - Een groep uit de rechtervleugel van de Britse Labour- partij heeft de oorlog verklaard aan de linkse extremisten in de partij en besloten bij de eerstvolgende verkiezingen zijn eigen kandidaten te stellen. Gestreefd wordt naar 200 zetels, maar dat aantal zal zeer waarschijnlijk niet worden gehaald. Deze als Sociaal-Democratische Alliantie (SDA) bekend staande groep doet dit niet alleen uit protest tegen de toenemende in vloed en agressieve tactieken van de linkervleugel onder leiding van Tony Benn, die door middel van een aantal moties op het komende jaarcongres zijn greep op het nationale partijbestuur hoopt te consolideren, maar ook tegen een in te dienen motie waarin zal worden voorgesteld dat Engeland zich eenzijdig van zijn kernwapens ontdoet. De leider van de SDA, dr. Stephen Haseler, zei dat de groep de officiële kandidaten van de Labourpartij door de linkse infiltra ties niet langer beschouwt als representatief voor de partij. Hij twijfelde eraan of de gematigde ex-premier James Callaghan erin zal slagen het tij te keren, en of hij daar wel de energie voor kan opbrengen. De SDA werd in 1975 opgericht en heeft niet veel meer dan 2000 leden. Veel kans op slagen is er dan ook niet. Niettemin is er een ander element in het spel dat de SDA-plannen van belang maakt de onlangs op gang gekomen discussie over de mogelijke oprich ting van een middenpartij die zich - al dan niet gesteund door de liberalen - zou moeten opstellen tussen de Conservatieven en Labour. Als leider van een dergelijke partij wordt Roy Jenkins, op het ogenblik nog voorzitter van de EG-raad, genoemd. Binnen de SDA is men het er overigens nog niet over eens of dat een juiste koers zou zijn, maar Frank Paton, een van de kandidaten voor een SDA-zetel, zei dat hij teleurgesteld was over de nadruk die er binnen de SDA nog steeds wordt gelegd op de band met Labour. Een ander socialistisch parlementslid, Nevil Sandelson, was onder de indruk van de doelgerichtheid van de SDA. ..Ze menen wat ze zeggen", zei hij, „en ze hebben potentieel miljoenen kiezers die doodziek zijn van de extreem-linkse elementen in de Labourpar tij. Deze stappen van de SDA zouden best eens kunnen leiden tot de formatie van een nieuwe partij, die mettertijd het gezicht van de Britse politiek zou kunnen veranderen". KOPENHAGEN (ANP) - De Palestijnse bevrijdingorgani- satie PLO heeft gisteravond in Kopenhagen een overwin ning behaald. In één van de voorbereidende commissies is met overweldigenden meerderheid een amende ment van India op het ont werp actieprogramma aan genomen. Hierin wordh de PLO omschreven als "de ver tegenwoordiger van het Pale stijnse volk". Nederland en de andere EG- landen voor wie het voorstel onaanvaardbaar was deden niet mee aan de stemming. Het amendement heeft betrek king op hulp aan Palestijnse vrouwen die "in overleg en samenwerking met de PLO, de vertegenwoordiger van het Palestijnse volk", moet wor den gegeven. De Deense politie heeft gisteren meegedeeld dat woensdag middag een Koreaan getracht heeft mevrouw Park, lid van de Zuidkoreaanse afvaardi ging naar de vrouwenconfe rentie in Kopenhagen, in zijn auto te ontvoeren. De ontvoering mislukte door dat mevrouw Park zich los rukte en een Zuidkoreaanse diplomaat te hulp riep. Deze kon de man identificeren als Kim Young Doo, die zich hoofd van het "Koreaanse front voor de democratie" noemt en die rechtstreeks in contact staat met de Noord- koreaanse ambassade in Stockholm, waar hij ook woont. (Van onze correspondent Karl Breyer) JOHANNESBURG - Nadat zij wa ren begonnen aan een staking uit solidariteit met andere ge meentearbeiders, zijn gisteren ongeveer achthonderd werkne mers van een elektrische centrale in Johannesburg ontslagen. De sociale onrust onder de zwarte arbeiders in Zuid-Afrika's groot ste stad begon gisteren nadat 600 zwarte arbeiders een loonsver hoging eisten van minstens 25 rand (plm. f 60) per week. Al tien jaar lang ontvangen deze onge schoolde arbeiders een weekloon van 30 rand. Leiders van de zwarte vakbonden en dan vooral die van de zwarte gemeentearbeiders hebben ver klaard dat in Witwatersrand, het industriegebied rond Johannes burg, nog meer stakingen te ver wachten zijn. Inmiddels heeft een woordvoerder van de ge- meenteraad verklaard dat geen onderhandelingen kunnen wor den gevoerd met niet-geregi- streerde vakbonden, zoals die van de gemeentearbeiders onder leiding van Joseph Mavi. Intussen is ook de schoolboycot nog niet ten einde. Aan de uni versiteit van Fort Hare volgt slechts een deel van de studenten de colleges. De rest heeft tot maandag de tijd gekregen de stu die te hervatten. Sommige jonge ren wijzen erop dat er nog geen duidelijke uitspraken zijn van het „Comité van 81" wat de scholie ren nu moeten doen. In Soweto, waar nog aan één school wordt gestaakt, werden gisteren een zwarte leraar en diverse voer tuigen met stenen bekogeld. In Uitenhage, Port Elizabeth en Despatch moest de politie traan gas gebruiken om jeugdige de- mondtranten uiteen te drij- LONDEN (DPA/UPI) - Iran heeft de afgelopen maand een hoe veelheid goud ter waarde van bijna 250 miljoen dollar (onge-. veer 475 miljoen gulden) uit Groot-Brittannië naar Teheran overgebracht. Volgens berichten in de Britse pers van gisteren is dit gedaan uit voorzorg tegen mogelijke sancties van westerse landen. Het goudtransport is aan het licht gekomen door de publikatie van statistische gegevens door de Britse douane. Het is niet duide lijk of het uitsluitend gaat om goud dat was gedeponeerd bij banken en monetaire autoritei ten. Mogelijk heeft Iran ook nieuwe aankopen gedaan op de Londense goudmarkt. Sinds het begin van dit jaar heeft Iran in totaal dertig ton goud met een waarde van ruim 500 miljoen dollar uit Groot-Brittannië weg gehaald. Ook uit Frankrijk, West- Duitsland en wellicht andere westerse landen zijn dit jaar Iraanse goudreserves overge bracht. Iran heeft gisteren op de speciale VN-zitting over Palestina voor gesteld een embargo af te kondi gen op de levering van strategi sche grondstoffen aan de Ver enigde Staten. Een dergelijke boycot van de Verenigde Staten zou tot gevolg hebben dat Israël niet langer zijn agressie in Pale stina kan voortzetten, zo meende de Iraanse delegatieleider Ali Shams Ardekani. Hij pleitte ook voor het "stopzetten van investe ringen in de Verenigde Staten, die dit land in staat stellen zijn uitbuitingspolitiek en zijn hulp aan de agressor voort te zetten". De 'onvervreemdbare rechten van het Palestijnse volk' zijn een rea liteit, ook zonder dat ze door de algemene vergadering van de VN bevestigd worden, evenals hei feit dat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie het Palestijnse volk vertegenwoordigt. De Iraanse gedelegeerde die het Pa- lestina-debat gebruikte voor een requisitoir tegen de Verenigde Staten, verklaarde dat dit land bovenaan staat op de lijst van vij anden van de vrede. Hij riep de grondstofproducerende landen op minder hebzuchtig te zijn dan het Iran van de sjah is geweest en ook 'hun ziel te hervinden'. STUTTGART (DPA/AFP) - Een van de meest gezochte terroristen in West-Duitsland, de 2&-jarige Juliame Plambeck, is gisteren bij Stuttgart samen met de wegens medeplichtigheid veroordeelde Wolfgang Behr bij een auto-on geluk om het leven gekomen. Plambeck werd gezocht wegens medeplichtigheid aan onder meer de moord op de rechter Gunter von Drenckmann in 1975 in West-Berlijn. De auto waarin de twee reden bot ste op een tegemoetkomende vrachtauto. In de verongelukte auto werden wapens en munitie aangetroffen. Juliame Plambeck werd be schouwd als leidster van de "2- juni-beweging". de voornaamste Westduitse terroristische organi satie naast die van Andreas Baader. Zij zou ook betrokken zijn geweest bij de ontvoering van de Westberlijnse CDU-leider Peter Lorenz op 27 februari 1975. In juli 1976 ontsnapte zij uit de Westberlijnse vrouwengevange nis, samen met drie andere vrou wen die nog steeds voortvluchtig zijn: Inge Viett, Monika Berbe- richt en Gabriële Rollnick. De wapens die in de totaal verniel de auto werden gevonden waren een machinepistool en drie handvuurwapens van groot kali ber. Ook werden verscheidene persoonlijke documenten, een radio-apparaat en een "hand boek voor het rode leger" gevon den. Zwitserse en Duitse bedrijven leveren militaire en kantoormatige' ap paraten die zelf coderen, bedoeld om telefoongesprekken af te luisteren. DEN HAAG (GPD) - Telefoonge sprekken onderscheppen en af luisteren is technisch een fluitje van een cent, vooral wanneer het om straal- of satellietverbindin gen gaat. In financieel opzicht zijn met afluisteren echter vele miljoenen guldens gemoeid. Het opvangen en afluisteren van tele foongesprekken gaat juist daar om zo gemakkelijk, omdat zij niet worden gecodeerd. Telefoonver keer, aldus de technicus van een vooraanstaand bedrijf op dit ge bied, is open baar verkeer, precies zoals de trein. Je hebt wat mid delen nodig om het te „kapen". Dat de CIA over die middelen be schikt, hoeft niet meer te worden betwijfeld. Op Mentwith Hill in Engeland, zo onthulde vorige week het Ameri kaanse blad New Statesman, heeft de CIA met toestemming van de Britse regering een aftap- centrum voor telefoon- en telex berichten in gebruik waarmee vele miljoenen gesprekken en berichten tegelijk kunnen wor den onderschept. Het Tweede- Kamerlid Jan Nico Scholten \CDA) heeft op grond van die onthulling schriftelijk gevraagd in hoeverre ook berichten die via de Nederlandse PTT worden ver zonden, opgevangen kunnen worden. De huidige stand van codeer- en decodeertechniek wijst on verbloemd uit dat de CIA in prin cipe geen grote moeite hoeft te hebben om ook het verkeer van en naar Nederland op te vangen, en dan nog niet eens alleen het verkeer dat per satelliet over de Atlantische Oceaan wordt ge transporteerd. Dat neemt niet weg dat er wel mo gelijkheden zijn om het afluiste ren te verhinderen. Maar precies zoals vervoermiddelen kostbaar der zijn naarmate zij sneller wor den verplaatst - de Concordes- toel is duur en het fietszadel goedkoop - is gegarandeerd ge heime berichtgeving duurder naarmate aan de geheimhouding zelf hogere eisen worden ge steld. Aangenomen mag worden dat het uitgangspunt voor de CIA is ge weest in staat te zijn de militaire berichten op te vangen. Lukt dat, en het bericht in de New States man wijst volop in die richting, dan is het minder moeilijk tege lijk de berichten binnen te halen die in mindere mate of in het ge heel niet zijn gecodeerd. Gewoon telefoon- en telexverkeer wordt door de PTT doorgegeven zoals het de centrale binnen komt. Zonder enige codering, ofwel volgens het analoge sys teem (Dgt mensen die gaan tele foneren soms overwacht in een gesprek tussen twee onbekende anderen terecht kunnen komen, op zichzelf reeds een kwalijke onvolkomenheid in ons tele foonnet, moet daarmee intussen' niet worden verward). Vroeger ging het telefoon- en telex- verkeer per kabel. Afluisteren was nauwelijks mogelijk. De ca paciteit van de kabels was echter beperkt. Een kleine tien jaar ge leden, als uitvloeisel van de ruim tevaart, kwamen de satellietver bindingen daarvoor in de plaats. De capaciteit werd buitenge woon vergroot, zoals de regelma tige bellers tussen Nederland en de VS ondervonden: gesprekken hoefden niet meer te worden aangevraagd want de abonnee in de VS kon rechtstreeks worden gedraaid. Weliswaar worden alle telefoonge sprekken die gelijktijdig tussen hier en (bijvoorbeeld) de VS wor den gevoerd, gebundeld, maar een club die rijk genoeg is om de zelfde opvang- en verzendapp^ ratuur als de PTT te bouwen, kon ongemerkt meeluisteren. Met de investeringen die daarvoor nodig waren, waren honderden miljoe nen guldens gemoeid en het is begrijpelijk dat de PTT die appa ratuur niet spoorslags gaat ver vangen nu de techniek zoveel verder is geschreden dat op zijn minst dezelfde geheimhouding kan worden verzekerd als vroe ger per kabel. Een nieuwere ontwikkeling is, zo als bekend, de chip. De chip stelt in staat telefoongesprekken, die worden omgezet in geluidsgol ven, om te zetten in cijfers - het digitale systeem. Hiervoor ge voelige apparatuur aan de andere kant van de lijn (de centrale) zet de cijfers weer om in geluidsgol ven en de spreker in de VS hoort niet eens dat de vraag die hij stel de, digitaal werd beant woord. Militairen maken reeds volop ge bruik van deze, zeer kostbare mogelijkheid. Taak voor de CIA, derhalve, de respectieve cijfers te vertalen in de goede letters. Om dat te verwezenlijken beschikt de CIA over gigantische computers. Maar ook daartegen is weer een zekere beveiliging mogelijk. In de eerste plaats dient in code geen woord, geen letter meer te worden verzonden dan strikt noodzakelijk is. Hoe minder houvast de afluisterende partij krijgt, hoe kleiner de kans dat de code wordt gebroken. En verder, frequent van code verande- Djengiz Kahn wordt algemeen - en dus wellicht ten onrechte - be schouwd als de uitvinder van hot codebericht. Hij scheerde de koppen van zijn boodschappers kaal, schreef op elk hoofd een deel van de boodschap en liet de boodschappers gaan zodra het hoofdhaar voldoende verhullend was aangegroeid. Het werkte tot dat onderweg een of andere schavuit het systeem in de gaten kreeg. Vandaag de dag hoeve niet van ongewenste luistervin ken zijn gediend - niet alleen mi litairen, maar ook mensen die uit commercieel of terroristisch oogpunt belang hebben bij ge heimhouding van hun bericht - niet te wachten tot de PTT het analoge transport heeft vervan gen door een digitaal. Zwitserse en Duitse bedrijven leve ren in rondborstig militaire, als ook in fijnbesnaard kantoorma tige uitvoering apparaten die zelf coderen. Analoog, weliswaar, maar zeer bruikbaar zoals teleur gestelde afluisteraars van poli tieberichten weten. Het apparaat verandert het gesprek volgens een beide partijen bekende en voortdurend voor verandering vatbare code, zowel voor telefoon als voor telex. Voorwaarde voor handhaving van de geheimhou ding is beperking van de code ring tot de absoluut noodzakelij ke gesprekken, en regelmatige verandering van de code. Zulke apparatuur kost ten minste 10.000 gulden. Dat is niet bijzon der duur en mede uit het feit dat een aantal fabrieken deze spullen levert, kan worden afgeleid dat er nogal wat vraag naar is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9